Van Benthem sluit af in stijl Schaatsélite in bijrol Overstap naar VS laat ski-top koud Joegoslavische handballers rekenen af met frustraties Felder vliegt verst op ski's he VAN KEMPEN PAKT KNSB-CUP OP DE UITHOF Sportwereld 1= =T1 CcidócScHwcmt MAANDAG 10 MAART 1986 PAGINA 1( Ivanov pakt wereld titel ijsspeedway STOCKHOLM Joeri Ivanov uit de Sovjet-Unie is gisteren in Stock holm voor het eerst in zijn loopbaan wereldkampioen ijsspeeday gewor den. De 27-jarige taxichauffeur uit Krasnojarsk hield op de laatste fina ledag zijn landgenoot Vladim Soe- chov, de titelverdediger, achter zich. De Zweed Erik Stenlund, die zater dag nog volop in de race lag voor de wereldtitel, verspeelde zijn kans op de gouden medaille door een onbe- rijpelijke val. Hij moest zich tevre den stellen met het brons. Sergej Ivanov, de broer van de nieuwe we reldkampioen, bleef net naast het erepodium. Voor de finale had zich geen Nederlander kunnen plaatsen. Schoonspring- ploeg naar Warschau DEN HAAG De zwembond vaardigt Hanneke Faber, Jo- landa van Ruyven (beiden van De Mor genstond), Frits (KNZB) af naar een internationaal schoonspringtoer- nooi, dat op 22 en 23 maart in Warschau wordt gehouden. Het Nederlandse viertal wordt begeleid door chef d'equipe Bos. KULM De 24-jarige Oostenrijker Andreas Felder heeft gisteren het wereldkampioenschap skivliegen op zijn naam gebracht. Op de spring- schans van Kulm bij Bad Mittern- dorf evenaarde hij voor 15.000 ra zend enthousiaste landgenoten het wereldrecord, dat sedert 15 maart van het vorig jaar met 191 meter op naam stond van de onttroonde we reldkampioen Matti Nykaenen. De Oostenrijkse triomf kreeg de vorm van een dubbelslag door de tweede plaats van de pas 20-iarige nieuwko mer Franz Neulönater. Nykaenen werd derde. ASPEN De overstap van 's werelds beste skiërs en skisters naar een ander conti nent, heeft geen einde kun nen maken aan het succes van de Zwitserse equipes. Bij de eerste afdaling in Noord- -Amerika zegevierde in Sunshine Valley andermaal Maria Walliser. Haar grootste concurrente in de strijd om de wereldbeker afdaling, de Oostenrijkse Katrin Guten- sohn, werd tweede op iets meer dan een halve minuut. Het duel tussen de twee sterkste afdaalsters in dit jaar, vindt volgende week in Vail zijn beslag. Daar wordt de laatste afdaling van het seizoen gehouden. Het ver schil op de ranglijst tussen de twee bedraagt vijf punten. De strijd in Canada eindigde in een diepe teleurstelling voor Lauria Graham. De nummer drie van de ranglijst verspeelde in eigen huis haar laatste kansen op de titel door een val, dertig seconden na de start. Het succes van Walliser werd geëvenaard door haar land genoot Peter Müller. Hij won in Aspen eveneens de voor laatste afdaling in het sei zoen. Ook hier was de twee de plaats voor een deelnemer uit Oostenrijk. Peter Wirns- berger, leider in de strijd om de wereldbeker, bleef zijn landgenoot Leonard Stock zeven-tiende van een secon de voor. De prestatie van Müller was opvallend. Zijn vierde zege in een afdaling in het seizoen behaalde hij on danks een gebroken linker hand. De situatie bij de man nen aan de kop van de rang lijst is identiek aan die bij de dames. Met nog één race te gaan zijn er nog twee kans hebbers die slechts vijf pun ten uit elkaar liggen: Wirns- berger en Müller. De Westduitse Traudl Ha- cher won gisteren in Sunshi ne Valley een reuzeslalom voor het klassement om de wereldbeker. Ze maakte een totaaltijd over de twee man ches van 2.35,23. Tweede werd de Zwitserse Maria Walliser (2.36,59) en derde de Joegoslavische Katra Zajc (2.37,20). Walliser, die zater dag de afdaling op haar naam bracht, werd eerste in de combinatie. Zeven van de eerste vijftien i deelneemsters in de eerste manche werden later gedis kwalificeerd wegens het mis- sen van één of meer poortjes, j Bij hen was ook de Zwitserse Vreni Schneider, die de beste tijd had laten afdrukken. Ha- chcr kon hierdoor de leiding in het klassement om de we> reldbeker (reuzeslalom) over nemen van Scheinder (88 te. gen 70 punten). cept best doi lyi'j ding ieim ren e listi n DEN HAAG Evert van Benthem geniet nog steeds van een huldiging. Dat bleek zaterdagavond voor én na de laatste ma rathon voor de KNSB-Cup op De Uithof. De twee voudig winnaar van de Elfstedentocht kreeg voor de start namens het schaatscentrum De Uithof van stichtingsvoorzitter Wim van Zijl niet alleen bloemen, maar ook een fototoestel aangeboden. En daarna maakte de na tionale schaatsheld voor zo'n zesduizend toeschou wers en de televisiecame ra's van Veronica en Stu dio Sport zijn ererondje onder de feestelijke klan ken van een boerenkapel. Want uitgerekend Van Benthem won deze laatste marathon, waarmee hij het seizoen in stijl afsloot. ,.Ik blijf het allemaal geweldig vinden. Maar verwacht in deze marathon niet te veel van mij", had Van Bethem vooraf nog gezegd. Maar met een ron de voorsprong op een negental rijders en twee ronden voor sprong op het peloton won hij zijn tweede marathon op kunstijs in zijn schaatsloop- baan. De eerste was vorig jaar in Assen. En weer moest Van Benthem een huldiging onder gaan en weer waren er bloe men voor de man uit Sint Jansklooster. „Ik had sinds de Elfsteden tocht niet meer op de schaats gestaan en ook niet meer ge traind. Maar ik wilde wel weer eens worden gehuldigd, als Elfstedenwinnaar, niet met het idee deze marathon te winnen. Maar het ging zo lek ker op dit ijs, dat ik het nu ook jammer vnd dat ik er komen de zaterdag bij de wedstrijd om de World Cup marathon- schaatsen niet bij kan zijn. Ik ga lekker uitrusten met mijn vrouw in Nieuw-Zeeland, op uitnodiging. De eerste tijd zal ik geen schaatsen aanraken, maar pakweg in mei ga ik toch weer met de zomertraining be ginnen". Drie toppers op weg: Emiel Hopman, Hilbert van der Duim en Richard van Kempen, de winnaar van de KNSB-Cup. Eerste twintig Voor de start van de 24e en laatste marathon van het KNSB-klassement kon Ri chard van Kempen, de 21-jari- ge tuindersknecht uit De Hoef, de eindoverwinning moeilijk meer ontgaan. Alleen als Hil bert van der Duim met een ronde voorsprong zou winnen en Van Kempen geen plaats bij de eerste twintig zou beha len, zou de beker bij Van der Duim terechtkomen. Maar met deze mogelijkheid hield bijna niemand meer rekening. Hilbert van der Duim heeft nog wel een paar pogingen on dernomen om Richard van Kempen van zich af te schud den, maar dat lukte niet. Met drie overwinningen en een puntentotaal van 361,3 greep Van Kempen de eindzege. „Ik ben gewoon in de buurt van Hilbert gebleven", zei Van Kempen. „Hij moest in de aan val. Hilbert heeft weliswaar vijf van de 24 wedstrijden ge wonnen, maar enkele keren liet hij het afweten. En in zo'n competitie moet je bijna elke keer presteren als je goed wil meedoen. Verder is het ook een kwestie van krachten ver delen. In de zesdaagse in de cember was ik twee keer hele maal leeg. Daarom heb ik niet. veel op natuurijs gereden, om dat ik mijn zinnen helemaal op de beker had gezet De komende tijd gaat Richard van Kempen rustig bij de lief hebbers fietsen en zal hij zich niet in het skeeler storten. De man die dit seizoen doorbraak bij de A-rijders, wil proberen zo goed mogelijk het volgend seizoen zijn titel te verdedigen. De kans is groot dat hij bij de Pujna- ploeg blijft rijden. „Als men met een heel goed aanbod komt, dan weet je het natuur lijk nooit. Er zijn nog steeds mensen die denken dat je in de top van het marathon- schaatsen behoorlijk je brood kan verdienen. Normaal moest er altijd geld bij, behalve dit jaar. Maar aan het schaatsen overhouden is er echt niet bij", aldus Van Kempen. Hij zegt erg veel te danken te hebben aan acteur Manfred de Graaf, die hem in zijn ploeg haalde. Vorm weg Ruud Christoffers kon de hon derd ronden zaterdagavond niet uitrijden. Ongeveer hal verwege de koers stapte de fy siotherapeut uit Vlaardingen van het ijs. De vorm is mede door een voorhoofdholte-ont- stekening helemaal weg bij de man die maar liefst vijftien van de vierentwintig wedstrij den van het klassement aan de leiding heeft gestaan. Hij won twee ritten en moest tenslotte in het eindklassement achter Van Kempen, Van der Duim en Pronk genoegen nemen met een vierde plaats. „Ik ben tevreden over het seizoen. Vantevoren wist ik dat ik het nooit zou kunnen houden aan de top van het klassement. Dat is natuurlijk ook het nadeel als je niet zoals Van Kempen en Van dér Duim deel uitmaakt van een grote ploeg", aldus Ruud Christoffers. Bij de dames kwam de KNSB- Cup terecht bij Tilly Alberts uit Heerenveen. De laatste marathon werd gewonnen door Ingrid Paul uit Zeven huizen. De winnares van de Rottemeren en het kampioen schap van Nederland op na tuurijs kan terug zien op een goed seizoen. „Ik ben tevre den, maar het blijft toch nog steeds pijn doen dat ik niet van start mocht gaan in de Elfstedentocht". Slechts twaalf dames gingen op De Uithof van start. Daar bij was ook Lenie van der Hoorn uit Ter Aar, die vorig jaar de snelste was in de Elf stedentocht. In de eindstrijd kon ze geen rol spelen. Langs de kant woonde Tineke Dijk shoorn, de snelste vrouw uit de Elfstedentocht van dit jaar, de strijd bij. „Ik zal de eerste tijd niet schaatsen. Mijn voeten zijn nog steeds behoorlijk ka pot. De schaatsen hebben in de Elfstedentocht echt de boel bij elkaar weten te houden". Het was jammer en een foutje van de organisatie dat de Zuidhol landse, die voor haar training juist op De Uithof is aangewe zen, geen huldiging mocht on dergaan. ARTHUR VAN RIJSWIJK Zwemmen De damesploeg van zwemvereniging De Dol fijn heeft zaterdag in het Am sterdamse Floraparkbad (25 meterbaan) het Nederlands re cord op de 4 x 100 meter vrije slag estafette verbeterd en ge bracht op 3 minuten en 47,3 seconden. 31,175 seconden. Voetbal AZ'67 heeft als op volger van de naar Heeren veen vertrokken Kees Kist Willem Il-speler Winny Haat- recht aangetrokken. Haat- recht, die ook bij Ajax actief is geweest, wordt voor de rest van het seizoen gehuurd door de Alkmaarse club. Zeezeilen Gisteren bevond het Zwitserse schip UBS zich in de zeezeilwedstrijd rond de punt van de derde etappe. Het Amerikaanse jacht Atlantic Privateer was daar nog 496 mijl van verwijderd. In het klassement met gecompenseer de tijd is de boot van Pleun van der Lugt tweede achter het jacht van de Fransman Pean. De Innovator met schip per Nauta ligt op de vierde po sitie. Ski In de skiloopwedstrijd over 42 kilometer bij Sankt Moriz, in bijna twee uur ge wonnen door de Zwitserse Ka rin Tomas, was Bianca Teeling de beste Nederlandse. Zij werd 35e in twee uur en 24 minuten. Schermeh De Westduitse degenveteraan Alex Pusch heeft gisteren het sterk bezette internationale schermtoernooi in Londen gewonnen, In de fi nale versloeg hij de Fransman Olivier Lenglet met 12-11. Atletiek De 15-jarige Chi nese atlete Wang Yan heeft in Peking het wereldrecord snel wandelen over vijf kilometer verbeterd. Zij had voor het traject in de Chinese hoofdstad 21 minuten en 33,8 seconden nodig. Wielrennen Op 73-jarige leeftijd is in Zurich de twee voudige wereldkampioen wiel rennen Hans Knecht overle den. De Zwitser veroverde zijn eerste titel in 1938 in Valken burg bij de amateurs. Ski De Zwitserse skiloper Konrad Hallenbarter heeft gis teren de marathon van Enga- din, die meetelt voor de „worl- dloppet", gewonnen. Hij deed over de 42 kilometer 1 uur 43 minuten en 39 seconden. Autosport De oud-coureur Frank Williams, eigenaar van de formule I renstal van die naam, is zaterdag bij een au to-ongeluk in de omgeving van Toulon ernstig gewond geraakt. In een bocht verloor Williams de macht over het stuur. Voetbal In het toernooi om de Afrikaanse beker, dat in Cairo wordt gespeeld, heeft Kameroen zaterdag met 3-2 gewonnen van Zambia. De ontmoeting Algerije - Marok ko eindigde gelijk: 0-0. Motorsport De viermalige wereldkampioen Anton Mang (Wdl) heeft zaterdag de 100 mijl van Daytona Beach ge wonnen. Op een Honda reed hij de ruim 169 kilometer in 57 minuten en Voetbal Na Zico heeft ook Leandro zich wegens een blessure moeten afmelden voor de Europese trip van het Braziliaanse voet balelftal. De 26-jarige verdedi ger ging tijdens de training door de linkerenkel en kreeg twee weken rust voorgeschre- Ric Sayre wint marathon Los Angeles LOSA ANGELES De Ame- rikaanse atleet Ric Sayre is gisteren winnaar geworden van de eerste grote marathon van dit jaar, die van Los An geles. Zijn tijd was 2 uur, 12 minuten 59 seconden. Sayre (32) nam de leiding na 16 kilo meter en behield die tot de fi nish. Tweede werd Gidamis Shananga uit Tanzania en der de Rod Dixon uit Nieuw Zee land. De eerste vrouw was Nancy Ditz, met een tijd van 2.36.27. ZÜRICH Eén titel ont brak nog in de prijzenkast van het Joegoslavische handbal: een wereldtitel. Dat die zaterdag eindelijk werd behaald, ten koste van Hongarije (24-22), was dan ook aanleiding voor ongekend enthousiamse. In de voorronde had het team al de meeste indrukgemaakt en voor 12.000 toeschouwers begonnen de Joegoslaven als favoriet. Hongarije was dan ook wel ongeslagen, maar de Magyaren konden niet bogen op dezelfde ervaringen en suc- cesen als hun tegenstanders. Voor de Joegoslaven stond er echter nog meer op het spel. De Olympische titel van Los Angeles (1984) werd niet voor vol aangezien door de afwezig heid in de Verenigde Staten en de Oostblok-landen. In Zü- rich rekende Joegoslavië daar om af met twee frustraties. Spelend op de vloer die ook bij de Spelen van München werd gebruikt en waarop Joegosla vië destijds ook kampioen werd, beslisten de favorieten het duel tussen de 31e en 39e minuut. Voor het eerst werd het verschil tussen de teams toen groter dan twee: 17-14. De Hongaren slaagden er in het verdere verloop van de wedstrijd niet meer in die ach terstand wegtewerken. Groot ste sta in de weg was doelman Zlatan Arnautovic. Hij kwam in het begin van de tweede helft Mirko Basic vervangen. Onder zijn leiding en die van aanvoerder Peter Kovacs hiel den de Joegoslaven voor het uitzinnige publiek de Honga ren in bedwang. Kovacs baar- Polen en Tsjechoslowakije, w de toch al opzien. De 31-jarige renomeerde handbal-landen, speelde niet alleen met een ge- slaagden er niet in zich in de broken linkerhand. Hij had hoogste groep te handhaven, zijn werp-arm vanwege een Nauwelijks minder desastreus kneuzing ook helemaal moe- verliep het toernooi voor Roe ten laten bandageren. De blijd schap over de eerste wereldti tel, deed die pijn echter in het niets verdwijnen. menie en de Sovjet-Unie. Die landen handhaafden zich wel in de A-groep, maar daar was dan ook wel al het positievq genomen door supporters na het mee gezegd. De Roemenen, vier keer gekroond tot beste team in de wereld, eindigden in het sensationeel verlopen toernooi als negende. In de strijd om die plaats werd titel verdediger de Sovjetunie met 25-21 verslagen. Het optreden in Zürich van de Sovjets was beneden alle peil. KANIA GEEFT VOORBEELD IN INZELI' laai INZELL Karin Kania heeft de Nederlandse kernploeg een voorbeeld gegeven. Vier weken na dat de Oostduitse het we reldkampioenschap voor allrounders heroverde, zag zij in Inzeil kans twee wereldrecords aan haar lijst toe te voegen. Mid weeks was al de beste tijd op de 1500 meter gesneu veld, zaterdag kwam daar nog het record op de klei ne vierkamp bij (164.908 punten). Daardoor is Ka ma's voorgangster als al leenheerseres van het da- messchaatsen, Natalja Pe- troesjova, van de recordlij- sten verjaagd. De finales van de wereldbe kerreeks, die voorheen onder de exclusieve titel Gouden Schaats op de agenda stond, toonden aan hoe moeilijk een topvorm is vast te houden. Drie weken geleden slechts vierde Hein Vergeer in een unieke sfeer de prolongatie van zijn wereldtitel. Dit week einde was voor een select gezelschap schaatsliefheb bers de vierde plaats op de 1500 meter het hoogst haalba- „Ik heb geprobeerd mee te gaan,", zei Vergeer. „Maar op 1100 meter merkte ik dat er geen topprestatie in zat". Voor de Nederlandse kernploeg wa ren de wedstrijden niet meer dan een overbrugging naar de recordraces in Alma Ata, waar de topvorm van februari weer moet worden gedemonstreerd. Van inpiratie door de dubbele punten in het wereldbeker klassement of de bonus van 5000 Westduitse marken (5800 gulden), die de Cupwinnaar op de 1500 en de 5000 meter wachtte, kon bij de vijf schaat sers tellende delegatie van bondscoach Henk Gemser geen sprake zijn. In eerste in stantie werden de Nederlan ders in Inzeil zelfs geweigerd, omdat de KNSB naar te wei nig voorwedstrijden een af vaardiging had gezonden. Pas toen het deelnemersveld wat al te mager dreigde te worden, streek ISU-functionaris en baanmanager Gerd Zimmer- mann de hand over het hart. Prognoses Een bijrol dit keer dus voor het Nederlandse schaatsen. Naast Kania werden hoofdrol len vertolkt door de Amerika nen Dan Jansen en Dave Silk alsmede de Oostenrijker Mi chael Hadschieff. Overeen komstig de prognoses nam Jansen de wereldbeker sprint (500 en 1000 meter) voor zijn ;ta1 ctei dc rekening. Stayer Silk passeer Sen de in het klassement op de vijl spe kilometer de tot de voorlaatste i" ontmoeting in Oestersund lei ia dende Zweed Tomas Gustafs- on: 7.04,05 tegen 7.10,41. Hadschieff wreef nog wat zout in de Zweedse wond door spe cur cialist Hans Magnusson van de 'dig eerste plaats te verdringenlonc 1.56,04 tegen 1.56,10. Door de 's S in het eerste seizoen gehan teerde formule zijn de beslis singen de verschillen de irIL/ de Cupklassmenten waren mi niem in ieder geval in he laatste weeekinde gevallen. i Zimmermann, voorzitter var k de technische commissie var m de ISU, en de Noorse wereld m bekercoördinator Thormot Moum verklaarden in Inzel nog eens dat het circuit met krijgen. Dat is niet slechts af 'JL hankelijk van de stemming tij dens het ISU-congres in mei De Internationale Schaatij^g Unie is naarstig op zoek naai/-^ een sponsor om wat in di ,Q schaatsjaar niet meer dan een,n^n experiment was, tot volle was -j dom te brengen. Volgend jaai('ke zullen de wedstrijden i i Mid den-Europa en Scandinavië^ n ook zodanig in het programma Qot worden opgenomen, dat d« jje schaatsers het reizen van hotje v naar her bespaard blijft. p Gewoonte Afwezig in Inzeil waren dit va[ weekeinde de schaatsers uit dej n{ SovjetUnie en Japan. DeJe Sovjets geven er de voorkeur 1QV| aan zich in eigen omgeving j|e£ voor te bereiden op de landen- ;anj wedstrijd met Oost-Duitsland act De gewoonte wil dat die ont- moeting, over twee weken, ge- lardeerd wordt met wereldre- cords. 's Voor Kania, die het kleine- -vierkamprecord met bijna,- P twee punten naar de geschie- en denis verwees, zal het vrijwel Bn.c onmogelijk zijn haar grenzen -,1S_ opnieuw te verleggen. Haar mindere prestaties op Medeo ,s a schrijft de inmiddels achtvou-j' dige wereldkampioene toe aan -i1" het spiegelgladde ijs en haai nog niet volmaakte techniek. Afgezien van de dubbelklap-1 e I per van Kania werd InzelA" geen wereldrecord rijker - Baanrecords waren er voor- Kania op de kilometer (1.20,10' en voor haar landgenote An-^nc drea Ehrig op de 3000 meter - (4.24,03). Jansen miste de baantopper van de Japanner y'c Akiro Kuroiwa op één-hon- .fn derdste seconde (37,25). Voor k het Zuidduitse grensplaatsje is?- 1 dit seizoen door Geir Karlstad?3^; (14.12,14 op de tien kilometer) en Kania afdoende aange-jj.sfzi toond, dat Medeo niet langer -i: e. uitsluitend maatgevend is in de schaatswereld.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 16