Invloed misdaadorganisaties op vakbonden in YS groot Navo-topman positief over ontwikkelingen Sovjet-Unie Nederlandse firma's lozen afval-olie in België Sovjets schenden wapenakkoorden Dem jan juli toch niet vermoord'" Z MIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER „Marcos streek smeergeld op voor bouw kerncentrale 'AGINJ 'ITENLAND CaidóeQowuhnt ZATERDAG 8 MAART 1986 PAGINA 7 t WOl e bepi derha ?re en nkrabk neerg< oeg of ntdekt ei| w i dan de duui >etaald i imilie ontkent it Croes dood is ^NJESTAD Familiele- van Betico Croes hebben jren in Oranjestad ontkend hij zou zijn overleden. Zij •rspraken daarmee aanhou- ide geruchten, die op Aruba ronde den, als zou de toe- id van Croes ernstig zijn slechterd en zou hij inmid- .klinisch dood" zijn ver- fd. De toestand van de r, P-leider, die nu al 66 dagen iet Jackson Memorial Hos- il in Miami (Florida) in na ligt, is volgens zijn fami- 'nog steeds stabiel. Tsjechen vragen asiel aan PASSAU/MUNCHEN Na een be zichtiging van de stad München heb ben veertien leden van een Tsjechisch reisgezelschap zich niet meer bij hun reisleider gemeld, zo heeft de Beierse grenspolitie gisteren bekendgemaakt. Het 189 leden tellende gezelschap was met het Russische passagiersschip Dnjepr naar Passau gekomen en met bussen naar München gereden om de stad te bezichtigen. Bij de grenscon trole in Passau ontbraken veertien toeristen. Zes van hen hebben inmid dels politiek asiel aangevraagd. De verblijfplaats van de overige acht is nog niet bekend. Leger Tsjaad doodt honderden rebellen N'DJAMENA De regering van Tsjaad heeft gisteren via de staats radio bekendgemaakt dat de rege ringstroepen 864 rebellen gedood en 456 opgepakt hebben tijdens de gevechten in het gebied Oum Cha- louba-Kalait van afgelopen woens dag. Minister van buitenlandse za ken Gouara Lassou zei dat onder de regeringstroepen acht doden en 46 gewonden waren gevallen. Een onafhankelijke bevestiging van deze cijfers was niet voorhanden. Dé regering van Tsjaad beweert de door Libië gesteunde aanval van de rebellen met gemak te hebben af- Kinderen mogen niet in operakoor MÜNSTER Een Duitse recht bank heeft gisteren geoordeeld dat operakoren die kinderen laten meezingen zich schuldig maken aan kinderarbeid. Kinderen tot veertien jaar mogen in de Bondsre publiek geen betaald werk verrich ten. De autoriteiten in Keulen had den een plaatselijk kinderkoor ver boden zonder ontheffing mee te werken aan de opera. Het kinder koor ging in beroep, omdat de kin deren het werk leuk zouden vin den. De rechter vond een contrac tuele verbintenis tussen het koor en de opera voor 96 repetities en uitvoeringen in 89 dagen echter te veel van het leuke. TEL AVIV Een Israëlische historicus en verschillende over levenden van het concentratiekamp Treblinka^hebben gezegd niet te geloven dat „Ivan De Verschrikkelijke" Demjanjuk in 1943 is vermoord. Dat heeft een Israëlisch dagblad gisteren ge meld. Een Spaanse overlevende uit het kamp, Joaquin Garcia Ribes, had eerder in een interview met een Spaanse krant ge zegd, dat Demjanjuk volgens hem op 2 augustus 1943 door een andere gevangene was vermoord tijdens een opstand. Garcia Ri bes zei echter op dat moment zelf niet meer in het kamp te zijn geweest, omdat hij eerder dat jaar was ontsnapt. Vorige week werd John Demjanjuk, die Ivan de Verschrikkelijke zou zijn, door de VS uitgeleverd aan Israël om daar terecht te staan. Stuwraket Challenger raakte brandstoftank CAPE CANAVERAL De enorme brandstoftank van het ruimteveer Chal lenger heeft waarschijnlijk een klap ge had van de rechter stuwraket, waarna het hele ruimtevaartuig explodeerde. Dat is gisteren verklaard voor de com missie die de toedracht van het ongeluk onderzoekt. Op wrakstukken van de brandstoftank is een plek gevonden die lijkt op een deuk van een botsing. Het kan echter nog wel drie maanden duren voor het onderzoek van de wrakstuk ken is afgerond. Door het slechte weer voor de kust van Florida heeft men geen grote wrakstukken meer kunnen bergen, hoewel veel stukken wel zijn gelokaliseerd op de zeebodem. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON - De Amerikaanse vakbond van transportarbeiders 1 („De Teamsters") staat onder invloed van de ge organiseerde misdaad en zou daarom onder toe zicht van de justitie moe- k Seiten worc*en geplaatst". Dat vernietigend oordeel over de grootste vakbond in de VS, staat in een ,m- rapport dat een speciale egerïngscommissie, die aaren invloe<^en van de ge lijk. Cum e lijn reus organiseerde misdaad in de VS onderzoekt, deze week op tafel legde. Volgens de commissie moe ten veel topmannen van de 1,4 miljoen ledende tellende transportarbeidersbond aan de kant worden gezet. Het uiterst kritische rapport heeft de verdienste dat het man en paard noemt en een opsomming geeft van allerlei duistere praktijken die in de vakbondskaders aan de orde van de dag zijn. Het is al lan ger bekend dat veel bonden, en vooral hun leiders, nauwe banden met de onderwereld onderhouden en zich te bui ten gaan aan praktijken die het daglicht allerminst kun nen verdragen. Meedogenloos is het rapport dan ook over Teamsters- -voorzitter Jackie Presser. Die wordt ervan beschuldigd „tal van banden met de geor ganiseerde misdaad te heb ben". De kleurrijke, maar weinig scrupuleuze Presser zou het gebruik van geweld tegen dissidente vakbondsleden aanmoedigen. Hij zou boven dien betrokken zijn bij ver schillende ontoelaatbare fi nanciële transacties. Ook zijn banden met een ze kere Eugene Boffa, een pro minent figuur in de misdaad syndicaten, worden door de commissie aan de kaak ge steld. Boffa is in 1981 nog veroordeeld wegens afper sing op grote schaal. Ook andere vakbonden, zoals die van het New Yorkse ha venpersoneel en die van het hotelpersoneel, worden door de commissie gekritiseerd. De bond van het New York se havenpersoneel zou min stens voor een deel worden gecontroleerd door de be ruchte Mafia-families Gam- bino en Genovese. De maffia zou ook een stevige greep hebben op de vakbond voor het hotelpersoneel. De vakbond van havenarbei ders ih de havens van New York en New Jersey wordt, volgens de commissie, nage noeg geheel gedomineerd door de georganiseerde mis daad. De regeringscommissie is dan ook allerminst te spreken over de federatie van Ameri kaanse vakbonden, AF- L-CIO, die meer dan dertien miljoen leden overkoepelt. In het hoofdbestuur van deze federatie zitten tenminste drie hoogst verdachte figu- stuun - vaarii weke! Jhagwan ie lel iS)ok in ii ongel ingeland ?n las an di n Ongewenste i eei. ^Vreemdeling is ee#\jQNDEN Goeroe n hafilagwan Shree Rajneesh ijftieMgisteren de toegang tot zowe Croot-Brittannië ontzegd, ebbei tolgens de Britten zette Tiedi Ihagwan vervolgens koers g var aar het Caribisch gebied, uwer k 54-jarige Bhagwan, die leze week door Grieken- and werd uitgewezen, wam donderdag met zijn rivé-vliegtuig op de Lon- ense luchthaven Heath- aan. Hij werd daar uikte en nach vastgehouden, hee |ij vertrok weer nadat de hemlritse autoriteiten te ver- amp-iaan hadden gegeven dat ?steld ijn aanwezigheid „niet MFLjievorderlijk zou zijn voor men. iet algemeen welzijn", om-Vaar de Bhagwan naar n be-°e denkt te gaan in het t ge- laribisch gebied, was gis- ium-eren n'et bekend. Na zijn ,ertre^ Griekenland iden verc* eerst 6emeld dat de itstof oeroe °P we8 was naar ladrid, maar aanhangers wachtten daar vergeefs op ^oe" lem. aers, )e Indische sekteleider vanwerd op aandrang van de Irieks-orthodoxe kerk Griekenland uitgezet. Hij ioac- verbleef op Kreta, waar hij de woede van de gees telijkheid wekte door me- rde"nigten op te roepen zich lijksover te geven aan sex. ver-Al eerder moest de Bhag- and,Wan de Verenigde Staten )me.'verlaten, waar hij een jcht, commune leidde in de 0005taat Gregon. Voor hij me dio februari een villa op Kreta betrok, verbleef hij tijdelijk in India en Nepal. Pastoor Gottfried Kraatz, die Zuid-Afrika moet verlaten, neemt afscheid van zijn aanhangers. Bloem De baby Oe- rang Oetang Sarikei in de dierentuin van Londen heeft zijn moeder Martha een bloem gege ven. Dat is al vast een voor schot op zon dag. Want dan is het moeder dag in Enge land. VS IN NIEUW RAPPORT: WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft gisteren een rapport gepubliceerd met achttien gevallen waarin de Sovjet unie de wapenakkoorden met Washington zou hebben geschon den. De VS lieten weten „passende tegenmaatregelen" te nemen, maar zeiden niet welke. Moskou zou overtredingen hebben be gaan op het gebied van nucleaire wapenverdragen, ondergrond se kernproeven en chemische wapens. Bovendien zouden de Russen weigeren het Westen op de hoogte te houden van hun militaire activiteit in Europa. In het rapport wordt ook melding gemaakt van Russische on dergrondse kernproeven die „radio-actieve stoffen in de atmo sfeer hebben uitgestoten". Dat zou komen doordat de Sovjets hun kernproeven niet goed voorbereiden „kennelijk om geld en moeite te sparen". Volgens het rapport gaat Moskou onverminderd door met de bouw van een grote radarinstallatie in de stad Krasnojarsk in Siberië. De Sovjet-Unie zegt dat de installatie is bestemd voor ruimte-onderzoek, maar volgens de Amerikanen is zij een „ille gaal onderdeel van een afweersysteem tegen strategische raket- Zuid-Afrika wijst tv-ploeg uit JOHANNESBURG Zuid- -Afrika heeft gisteren het hoofd van het bureau van de Amerikaanse omroep CBS en twee stafmedewerkers bevel gegeven het land te verlaten. Volgens Bill Mutschmann, bu- reauhoofd van CBS heeft mi nister Stoffel Botha van bin nenlandse zaken geen reden gegeven voor de uitwijzing. Het deportatiebevel geldt ook de Nederlander Wim de Vos en de Canadees Allen Pizzey. Mogelijk houdt de uitwijzing verband met de beelden die CBS heeft uitgezonden van de begrafenis in de zwarte wijk in Alexandra, waar geen ca meraploegen werden toegela ten. Volgens CBS is die film buiten Zuid-Afrika aange kocht en heeft de plaatselijke CBS-ploeg in Zuid-Afrika er niets mee te maken. Met de opheffing van de nood toestand vandaag officieel wordt een van de eisen van de oppositie in Zuid- Afrika in gewilligd, maar in de meeste reacties op de opheffing klinkt twijfel aan de verdere bedoe lingen van de regering. Bitterheid, frustratie en woede overschaduwen de gevoelens van opluchting. Daarvoor zijn er teveel kinderen omgeko men tijdens de 230 dagen noodtoestand, teveel mensen gewond en teveel mensen ge vangengehouden zonder aan klacht. Sinds de afkondiging van de noodtoestand, vorig jaar juli, zijn meer dan 750 mensen gedood; tweederde van hen door de politie. De Zuidafrikanen die gisteren als gevolg van de opheffing, van de noodtoestand werden vrijgelaten, hebben de Zuida- frikaanse politie beschuldigd van mishandeling. IJsbreker redt 22 mensen, 69 zitten nog vast HOBART Een Australische ijsbreker is er in geslaagd 22 in Antarctica gestrande weten schappers te redden, terwijl 69 anderen nog vastzitten. Rege ringswoordvoerder Mark Wolff sprak over een race te gen de tijd vanwege de zeer lage temperatuur en het op dringende pakijs in het gebied. BRUSSEL De verschui vingen in de partijtop van de Sovjet-Unie wekken de verwachting dat het Kremlin de komende ja ren meer nadruk zal leg gen op het verbeteren van de betrekkingen met de Verenigde Staten. Die verwachting heeft Lord Carrington, de secretaris- -generaal van de Navo gisteren uitgesproken, in een interview zei hij het vooral opvallend te vinden dat de Russische ambassadeur in de Verenigde Staten, Anatoli Dobrynin, is benoemd tot lid van het secretariaat van het Centraal Comité. Het is een interessante zet dat zij hem op die plaats hebben gezet, en ik denk dat het op nieuw wijst op een nieuwe richting in het buitenlandse beleid van de Sovjet-Unie, al dus Carrington. Hij zei dat het duidelijk moet zijn dat Dobrynin de verant woordelijkheid zal krijgen voor internationale betrekkin gen, waardoor Gorbatsjov er een belangrijke adviseur bij heeft voor de betrekkingen met de VS. Dobrynin was 25 jaar lang ambassadeur in Was hington. Zijn hele carrière heeft in het teken gestaan van de Ameri kaans-Russische betrekkingen en in feite de betrekkingen met het Bondgenootschap, om dat die ondeelbaar zijn, aldus Carrington. „Ik denk dat hij een zeer belangrijke figuur gaat worden". Ten aanzien van de onderhan delingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten zei Carrington dat er enige af stand is genomen van de pat stelling die bestond rond on derwerpen als de middenlange afstandsraketten in Europa, maar hij benadrukte dat dat nog niet betekende dat er sprake was van vooruitgang. „Ik geloof dat er schot in zit. Ik denkt dat u voorzichtig moet zijn met het woord „vooruitgang", zei hij. Hij wees er daarbij op dat de Sovjet-U nie is afgestapt van de verbin ding tussen een akkoord over de middenlange afstandswa pens en de beëindiging van het Star Wars onderzoek door de Verenigde Staten. Indonesië deelt 14,4 miljoen condooms uit JAKARTA Om het hoge geboortecijfer te drukken zullen in Ihdonesië 14,4 miljoen condooms worden uitgedeeld aan jonge gehuwde mannen. Dit gebeurt om hen te herinneren aan hun verantwoordelijkheid om deel te nemen aan het programma voor gezinsplanning, aldus de voorzitter van de nationale raad voor gezinsplanning, Haryono Suyono. Uit onderzoeken is geble ken dat mannen veel minder gemotiveerd zijn dan vrouwen om voorbehoedsmiddelen te gebruiken. Zo'n 95 procent van de deel nemers aan het programma voor gezinsplanning is vrouw. Het gaat in totaal om vijftien miljoen vrouwen die veelal gebruik maken van het spiraaltje, de pil of de prikpil. Indonesië heeft een bevolking van 165 miljoen mensen. >ort het ..Ik heb ze in voorraad, hoor! Ik heb ze lemaal in voorraad!" riep Frederik Vetspuyt irheugd uit. „Ga maar gauw naar loods A. zul je Bram Buikjes vinden, mijn compag- Hij zal de betreffende spulletjes wel voor je •eken en aan hem kun je dan ook betalen." „Graag, meneer Vetspuyt. Dank U wel, me- 'i1 eer Vetspuyt," zei Kareltje Knetter beleefd en 'entjes later bevond hij zich reeds bij de ge- oemde loods A, alwaar een beminnelijk, doch 20 I de kluiten gewassen heerschap hem joviaal rm rljnzend tegemoet trad. „Zo, zo...," zei dat ar- serschap. „Jij mot dus een kruiskoppeling Bbben. En een starterkrantsie. En een kool- i ruklagertsie. Ja, ja, dat ken natuurlijk wel. En n de kleinste maatsies mot je ze hebbe. Alles om en nabij de twee inch dus. Nou dat zal COPYRIGHT STUDIO wel gaan, denk ik. Ik zeg maar zo, als Frederik Vetspuyt zegt, dat-ie de boel in voorraad heeft, dan héèft-ie de boel ook in voorraad. Frederik kletst er nooit omheen, zie je. Hij zuigt er geen punt aan." Edoch, de kleine Kareltje Knetter had niet veel oor voor de fraaie volzinnen van de breedsprakige heer Bram Buikjes, die inmid dels weer was weggelopen om op zoek te gaan naar de betreffende motoronderdeeltjes. Karel tje was namelijk in diepe aandacht verzonken voor de verrukkelijke vormen van een heel oud autootje, dat bij loods A stond opgesteld. Het was een autootje om van te watertanden en er hing een bordje aan met het opschrift: Koopje! Speciaal voor liefhebbers! Tweecylinder Cnots- mobil Special Saloon. Bouwjaar 1902... De Filipijnse president Co- razon Aquino beëdigt Juan Ponce Enrile als minister van defensie. NEW YORK De afgezette tract en voor verdere dien- Fihpijnse president Marcos sten". Het bedrijf wilde niet heeft het leeuwendeel van bedrag van opgestreken Amerikaanse concern West zeggen wat dat precies inhield, miljoen dollar aldus de krant. door het De centrale, die werd begroot de bouw fouten zijn gemaakt. Er zou geen rekening mee zijn gehouden dat de centrale op de helling van een vulkaan staat. President Aquino heeft inghouse is betaald voor het steeds niet voltooid. De kosten toekennen van een contract zijn inmiddels opgelopen tot voor de bouw van de eerste 2,1 miljard dollar. De rente op kerncenftale op de Filipijnen, de voor de bouw afgesloten le- zo meldde de New York Times ningen bedraagt jaarlijks 210 miljoen dollar of acht procent van de Filipijnse buitenlandse schuld van 26 miljard dollar. De bouw van de kerncentrale werd stopgezet na het ongeluk in de kerncentrale van Harris- burg in de VS in 1979 op 600 miljoen dollar, is nog tijdens haar campagne gezegd r\„ idat de vrjjwei afgebouwde gisteren. Het geld werd in 1976 overge maakt aan Herminio Disini, een vertrouweling van Mar cos, die 95 procent daarvan ge lijk doorspeelde aan de presi dent. Volgens Westinghouse had Disini het geld voor „hulp officieel onderzoek waaruit bij het verkrijgen van het con- bleek dat bij het ontwerpen en centrale niet in gebruik zal worden genomen. Aquinio's nieuwe Filipijnse re gering heeft gisteren overigens het eerste verdrag onderte kend met een ander land. De Chinese minister van cultuur Zhu Muzhi en vice-president Salvador Laurel van de Fili pijnen ondertekenden een uit wisselingsverdrag op het ge bied van kunst en wetenschap. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL In België zijn vijf mensen aangehouden, die zich bezig hebben gehouden met de illegale handel in afval-olie. De afval-olie, die door vermenging veel giftige stoffen bevat en zeer schadelijk voor het milieu en de volksgezondheid is, komt voor al uit Nederland. De olie wordt in België als goedkope brandstof bijvoorbeeld door tuinders gebruikt om hun kassen mee te verwarmen. Volgens schattingen komt er per jaar 40.000 ton afval-olie België binnen, met name uit Nederland. Bij een eerder onderzoek stootten de autoriteiten op een doolhof van kleine firmaatjes, die dochters zijn van Nederlandse firma's met een knooppunt in de Rotterdamse haven. Een daar gevestigd bedrijf kon in het streng gereglementeerde Nederland geen vergunning meer krijgen en sloot contracten af met zes Belgische transportfirma's om afval-olie op te halen uit Nederland, Frankrijk en West-Duitsland. In België werd de olie vermengd met andere afvalprodukten en vervolgens verkocht als brandstof tegen een prijs, die zo'n 20 cent lager ligt dan de normale dieselprijs. Met de actie dacht men de olieafval-lijn te hebben doorbroken, maar de recente ar restaties bewijzen dat er nog steeds een stroom afval-olie België vanuit het buitenland binnenkomt.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7