Kiezer in buitenland wordt serieus genomen a New Yorkse makelaars handelen voor miljoenen in luch Japans onderwijssysteem «een hel van examens" Tederlanders) Sellafield lek als zeef, maar moet openblijven s CekUeSowout NEDERLANDERS IN DEN VREEMDE MOGEN VOOR HET EERST STEMMEN BINNENLAND/BUITENLAND ZATERDAG 8 MAART 1986 PAGING JIT (Van onze correspon dent Jo Wijnen) WASHINGTON - Iemand die in hartie New York de edele Ïirofessie der make- aardij beoefent, handelt niet alleen in grond en gebou wen, maar vooral ;n lucht. Een makelaar die niet is ingewijd in de geheimen vf de New Yorkse luchthandel kan het wel vergeten. Vanaf 1961 bepaalt verordening in New York dat de hoogte van een gebouw af hankelijk moet zijn van de oppervlakte grond. Met andere woorden: hoe meer vierkante meters aan de basis, hoe meer ku bieke meters in de lucht; dat alles om te voorkomen dat op slechts enkele vier kante meters grond al te massieve en vrijwel tegen elkaar leunende wolkenkrabbers zou den verrijzen. Daar mee zou de stad im mers tot een ondoor dringbaar wou van be ton en glas zou ver worden. Voorts staat in de ver ordening dat iedere ei genaar van een per- ook een gat in de pe- ceel of een gebouw, perdure New Yorkse lijk van de grootte van ten onderling verhan- zijn perceel en van de delbaar zijn. hoogte van zijn on roe- Zo kan iemand die op rend goed, verwerft een betrekkelijk klei- hij het recht een vast- ne strook grond gesteld aantal kubieke bouwt, de luchtrech- meters in de hoogte uit ten van de eigenaar te breiden. Gewiekste advocaten van de gro te projectontwikke laars sprongen dan van het belendend ge bouw of perceel ko pen- Hoe lager diens gebouw was, hoe meer lucht hij aan te bieden rendabel (en dus hoog) had. Die eigenaar kan gebouw op wil neer- dan weliswaar zelf zetten, moet zien dat niet meer hogerop, hij lucht koopt voor maar dat euvel wordt tenminste 30 verdie- uit de wereld geholpen pingen. Laat de stede door de fantastische lijke lucht verordening sommen geld die de slechts vijf of tien ver grote makelaars hem diepingen toe, dan voor zijn luchtrechten moet hij lucht van de bieden. buren kopen en bo- Een makelaar die nu nussen zien te verwer- een mooi perceeltje op ven door miljoenen Manhattan koopt en dollars in de publieke daar een nog enigszins zaak te steken. Voorbeeld van een spectaculaire lucht handel is een giganti sche woontoren die op dit ogenblik aan de 56ste straat in hartje Manhattan verrijst. Een projectontwikke laar is daar bezig met het bouwen van de Ci- tyspire die, met zijn 72 verdiepingen, de hoog ste woontoren van ge heel New York en wellicht zelfs de hele wereld gaat worden. De bouw is mogelijk door de talloze ont snappingen die de ver ordening biedt, maar dat kost dan ook hon derden miljoenen. Voor de aanblik van New York is de lucht handel van niet gerin ge betekenis. Omdat de luchtverordening nog 6teeds bepaalt dat tussen de gebouwen voldoende afstand be- 1 «mi b^tC waard moet moeten op de percelen derha steeds slankere en gere wolkenkrabl worden neerge Totdat vroeg of iemand ontdekt de luchthandel eigC^de lijk een soort wi handel is en dan iedereen plotsklaps grijpen dat de Yorkse lucht duurJpMen duur wordt betaald hij T- irspr£ ide slech' m „kli N ard DEN HAAG Meer dan 600.000 Nederlanders in het buitenland mogen op 21 mei voor het eerst mee doen aan de Tweede- Ka merverkiezingen. Al deze emigranten, ambassade- functionarissen, ontwik kelingswerkers, zendelin gen en missionarissen, baggeraars en militairen zijn goed voor zo'n elf Ka merzetels. In theorie althans, want alge méén is de verwachting dat hoogstens twintig procent gaat stemmen. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft tot nu toe nog maar 47.000 inge vulde registratiekaarten ge kregen van Nederlanders in het buitenland die willen stemmen. Wel komen er elke dag zo'n 700 bij. maar BZ denkt toch niet veel meer dan 60.000 for mulieren te ontvangen. En dat ondanks een recente campag ne. waarbij het ministerie 28 ambassades in 't buitenland 1,3 miljoen gulden heeft gegeven om via advertenties meer res pons te krijgen. Als er inderdaad maar zo wei nig Nederlanders in het bui tenland gaan stemmen dan krijgt Hugo Ditmar van het VvD-partijbureau gelijk: „We mogen heel blij zijn als er één of twee zetels uitkomen". Toch zijn ook die twee zetels niet te verwaarlozen. Het voortbe staan van de CDA-VVD-coali- tie zou er van af kunnen han gen. De drie grote partijen er kennen dat. En dus is hen er heel wat aan gelegen de Ne derlanders in den vreemde voor zich te winnen. „Het beeld dat velen hebben van de Hollanders in het bui tenland klopt niet. Het lijkt soms of het allemaal van die oudere renteniers aan de Cöte d'Azür zijn, van die gefortu neerde VVD-types in luxe vil la's". Jan Busstra van het par tijbureau van de PvdA heeft er behoefte aan dergelijke ste reotypen omver te werpen. „Er zitten bijvoorbeeld veel mensen in de Westduitse deel staat Nordrhein-Westfalen die allemaal een vrij normale baan hebben. In de industrie, of zo. Dus kun je uit die hoek zeker een aantal PvdA-stem mers verwachten". Een goede reden voor de PvdA om er veel publiciteitsmateriaal J kunt nu voor het eerst vanuit her buitenland deel- san de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal op 21 mei 1986. i Uiteraard wilt U graag gebruik maken van Uw stemrecht n Uw stem niet Nerloren laten gaan. IU kunt zich als kiesgerechtigde laten registereren voor 124 maart a.s.. dat wil zeggen dat Uw formulier op die I datum door de Rijksinspectie in Oen Haag moet zij I ontvangen. 1 Een kiesregistratieformulier kunt U aanvragen bij I Ambassade des Pays-Bas 7. rue Eblé (75007 Paris) Tél. 43-06-61-88 of bij Uw consulaat. 5tem tJfk "y Avis sux Nóeriandais - Us*<sizp- naartoe te sturen. Want: „De Nederlanders in het buiten land bevinden zich vaak in de hoek waar de klappen vallen en op die mensen richt de PvdA zich óók in haar pro gramma". De strijd om de kie zersgunst is dus ook in het bui tenland ontbrand. SDAP Iedere „buitenlandse" Neder lander van 18 jaar of ouder, die aannemelijk kan maken dat hij of zij nog in het bezit is van een geldig Nederlands paspoort, mag zich voor de verkiezingen laten registreren door het invullen van een kaart die het ministerie van buitenlandse zaken hun toe stuurt. De Nederlandse ge meente waar zo iemand het laatst gewoond heeft, beslist of er gestemd mag worden en stuurt een stembiljet op. Naar die meneer op het eilandje Tongo in de Stille Oceaan bij voorbeeld. Of naar de dertien Nederlanders op St. Kitts in de Caribische Zee. Uiterlijk om drie uur 's mid dags op de verkiezingsdag moeten de stemmen in Neder land zijn gearriveerd. Desge wenst kunnen de nieuwe kie zers een brochure opvragen met informatie over het Ne derlandse politieke wereldje. Niet overbodig, omdat sommi gen in de veronderstelling blij ken te verkeren dat de SDAP nog steeds bestaat. Het versturen van registratie formulieren heeft ambtenaren op het ministerie van buiten landse zaken flink wat werk gekost. Vaak bleken de Neder landers ook in hun nieuwe va derland weer een aantal keren te zijn verhuisd, zodat ze nog maar nauwelijks te vinden waren. Volgens BZ is er een groot aantal Nederlanders (10 tot 40 procent) dat nergens in de adressenbestanden staat. Die kunnen dus niet deelne men aan de verkiezingen om dat ze onvindbaar zijn. Toen er onlangs in Zuid-Je- men gevechten uitbraken, keerden er Nederlanders terug naar ons land. Pas toen bleek dat er in dat land tien mensen woonden die ook kiesgerech tigd waren. Andersom is het ook mogelijk dat iemand die al een andere nationaliteit heeft aangenomen, toch nog de kans krijgt om te stemmen, omdat hij verzuimd heeft zijn Neder landse nationaliteit op te zeg gen. Heilzaam „Het is geen onzin, dat we die kiezers benaderen", roepen CDA, PvdA en VVD in koor. Bewindslieden, Kamerleden en partijbestuurders hebben opdracht gekregen de Neder landers over de grenzen toe te Top tien Van de 600.000 „buitenlandse" Nederlanders die mogen stemmen wonen er 550.000 in deze tien landen: West-Duitsland Australië België Verenigde Staten Canada Nieuw-Zeeland Zuid-Afrika Groot-Brittannië Spanje Frankrijk spreken. Zo zag CDA-minister Ruding kans enige tijd geleden de christen-democratische af deling in het Canadese Toron to te bezoeken. Zijn VVD-col- lega Smit-Kroes heeft onlangs een wervende reden gehouden voor haar partijgenoten in Brussel. Vorig jaar bracht co ryfee Wiegel trouwens al een bezoek aan de VVD-afdeling „Cóte d'Azur". En ook PvdA- 'ers laten zich in 't buitenland zien. Het staat de PvdA duidelijk voor ogen waarom het voor de Nederlanders in het buiten land belangrijk is te gaan stemmen. Jan Busstra: „Die CDA-voorzitter Piet Bukman: „Nederlander in het buitenland kij ken vaak heel anders tegen onze problemen aan. Dan leer je wat te relativeren". wordt bezuinigd door de Ne derlandse regering". Ook partijvoorzitter Piet Buk man van het CDA is druk in de weer voor de christen-de mocraten over de grenzen. Hij is al in Washington geweest om daar een CDA-afdeling op te richten. Nu is Rome aan de beurt. Daar zal hij zijn gehoor voorhouden dat het CDA niet alleen blij is als men zijn stem aan de partij gééft, maar ook als men die laat horen. „Want het is voor ons van veel bete kenis dat we worden „gevoed" door mensen die in het buiten land wonen. Die kijken vaak wat anders tegen onze proble men aan en dat is heel heil zaam. Dan leer je wat te relati veren". Hugo Dittmar van de VVD 121.200 87.700 75.000 62.700 50.100 42.500 40.400 23.400 18.800 18.200 mensen zijn vaak vlak na de oorlog vertrokken vanwege de sociaal-economische situatie in ons land. En dat is een onder werp waar juist de PvdA zich sterk voor maakt. Bovendien heeft het PvdA-beleid ook in ternationale aspecten, zoals de inspanningen voor ontwikke lingssamenwerking en ontwa pening. Wat dat betreft zie je paralellen met de SPD in West-Duitsland en met landen als Australië en Nieuw-Zee land die zich inspannen voor een kernwapenvrije Stille Zuidzee. En denk eens aan de aow'ers aan de Spaanse Costa Brava. Die mensen voelen het in hun portemonnee als er vreemde iets speciaals te bie den heeft". Ook een woord voerder van de Kamerfractie verklaart dat er niets extra's wordt gedaan om ze te trek ken. „Je kunt ze er hoogstens op wijzen dat ze over een aan tal jaren weer met de Neder landse situatie te maken krij gen, omdat velen slechts tijde lijk *in het buitenland zijn Met die gedachte in hun achter hoofd zullen ze minder snel geneigd zijn te zeggen: „Laat ze daar in Nederland maar hun gang gaan". HUGO DE BRUIJNE De Japanse premier Nakasone wil voorzichtig op weg naar hervormingen binnen het onderwijs. TOKIO „Een hel van exa mens", zo wordt het onder wijssysteem in Japan over het algemeen omschreven en die hel begint al vroeg. Een kwart van alle lagere school leerlingen en de helft van de i leerlingen op de lagere mid delbare school (12-15 jaar) hebben een „juku", een pri- vé-leraar, die hen klaar moet stomen voor de examens die zo bepalend kunnen zijn voor hun verdere toekomst. Zoals in zoveel sectoren van de Ja panse maatschappij zijn het ook in het onderwijs de grote onderne mingen die de toon aangeven. Toyota, Mitsubishi en Honaa, de grote industriële bedrijven die hun personeel een baan voor het leven en bovendien een heleboel ex traatjes garanderen, nemen slechts mensen aan die aan een bepaalde universiteit afgestudeerd zijn. De universiteit van Tokio staat bij deze bedrijven bijzonder hoog aan geschreven, en om daar naar toe te kunnen, moeten de kinderen naar de beste (privé-) scholen. De rivaliteit onder de leerlingen is tegenwoordig zo groot dat de Ja panse ouders van nu geloven dat ze hun kinderen zouden benade len, wanneer ze hen 's avonds en 's zondags niet naar een privé-leraar zouden sturen. Bij veel examens komt het testen van het geheugen op de eerste plaats, niet het toepas sen van de aanwezige kennis. Om op de universiteit toegelaten te worden moeten de kandidaten een algemeen toelatingsexamen doen, dat bestaat uit een multiple-choice test over zeven verschillende on derwerpen. De leerlingen worden daartoe vol gepropt met feiten en cijfertjes en hun intelligentie wordt vastgekop peld aan de hoeveelheid informa tie die ze uit hun hoofd hebben kunnen leren. Veel leraren zijn ontevreden over deze gang van za ken, maar zij worden weer beoor deeld op het percentage leerlingen uit hun klas dat op de beste scho len en universiteiten toegelaten wordt. Zelfmoorden De afgelopen jaren hebben de te kortkomingen van het Japanse on derwijssysteem zich op een veront rustende manier geopenbaard. Jeugdcriminaliteit, intimidatie van zwakkere leerlingen in de klas en zelfmoord komen steeds vaker voor, vooral onder de leerlingen van de lagere middelbare school, waarvan 94 procent slaagt voor het examen en doorstroomt naar de hogere middelbare school (16-18 iaar). Het woord „hervormingen" ligt op ieders lip, maar verschillen- het onderwijs gebruikt wordt als te denken over wat ze de kinderen leren. Er is geen communicatie tussen de leraar en de leerling en de leraar is volkomen afhankelijk van wat het schoolhoofd wil", klaagt een lid van Nykioso, de progressieve lerarenvakbond. Professor Teruhisa Horio van de universiteit van Tokio gelooft dat de groepen bedoelen er verschil lende dingen mee. De leraren willen dat de staat minder controle over het onder wijs krijgt. De industrie klaagt dat het systeem mensen aflevert zon der ideeën en initiatief. In juni pu bliceerde een commissie, ingesteld door premier Nakasone een kri tisch rapport: „Een te sterke be klemtoning van het onthouden van de lesstof verhindert dat de kinderen hun creativiteit en aan leg om zelfstandig te denken en te oordelen ontwikkelen. Het resul taat is dat het systeem mensen af levert, die geen eigen persoonlijk heid hebben. En bij veel mensen ontbreekt de Japanse identiteit", aldus het rapport. „De condities waaronder we les geven, moeten veranderen. De klassen zijn te groot. De leraren hebben te weinig tijd om rustig na een vorm van controle door de staat. In 1957 zette de staat een sy steem op voor het beoordelen van leraren. Het jaar daarop kwam er censuur op leerboeken zodat het lesmateriaal onder toezicht van de staat kwam en in 1961 werd er een prestatietest voor kinderen geïn troduceerd. Tien jaar later introduceerde de regering een complex beoorde lingssysteem voor leerlingen. Ook zijn er de zogenaamde gedragrap porten, die de leerling gedurende zijn hele schooltijd vergezellen. Professor Horio is bang dat de het onderwijs steeds meer naar de pri- vé-sector wordt overgeheveld en vreest dat dit zal leiden tot „het ondergeschikt maken van het on derwijs aan de eisen die de jacht op welvaart stelt". SARAH BOSELEY Copyright The Guardian het Ji il 'n na lig nog s Britse opwerkingsfabriek lokt strijd uit: X- orga zou zicht LONDEN Omtrent hun opwerkingsfabriek Seiï" lafield in het Noordwest-Engelse graafschap Cum bria huldigen de Britten twee meningen, aie lijn recht tegenover elkaar staan. Sellafield, een reus" achtig bedrijf, haalt uit nucleaire afval uranium- eira^ plutoniumelementen. Volgens de Britse overheid i "e het er volkomen veilig. Milieubeschermers daaren tegen beschouwen Sellafield als levensgevaarlijk. Sellafield, vroeger heette het Windscale, wordt bestuui door British Nuclear Fuels Ltd., een maatschappij waarii de Britse regering grote belangen heeft. De laatste tijd Sellafield kennelijk zo lek als een zeef. In vijf weki hebben zich vier lekken voorgedaan. Het vierde lel werd opgemerkt twee dagen nadat op last van de rege ring Thatcher in de fabriek een uitgebreid veiligheidsoi derzoek was begonnen. Afgelopen maand stemde het Europese parlement ii Straatsburg voor een tijdelijke sluiting van de Sellafiel d-opwerkingsfabriek. Ook in de Ierse republiek, gelegei JV tegenover de Engelse westkust, wordt erop aangedronger de centrale ten spoedigste te sluiten. De Ieren zeggen las te hebben van radio-actieve neerslag, afkomstig van d< opwerkingsfabriek in Noordwest-Engeland. De toene mende frekwentie in Midden-Ierland van gevallen vai leukemie en abnormale geboorten zou daarvan eei rechtstreeks gevolg kunnen zijn. Maar de Britse regering trekt zich dit alles niet erg aai Zij is van oordeel, dat er geen grondige redenen bestaai om Sellafield te sluiten. Staatsminister van milieu Ker neth Baker zei op de tv: „De Britse kernindustrie is ee van de meest gereglementeerde nijverheden van hi twarr rivé- cn Leukemie Sellafield bestaat al sinds 1952. Volgens experts is de re actor die in deze fabriek de plutonium haalt uit gebruikte én uraniumbrandstof, afkomstig van kerncentrales, heel üj v< slecht gebouwd. Zelfs een lichte aardbeving zou hem iritse kunnen vernietigen. „De gevolgen hiervan zouden ramp laan zalig", aldus een ingenieursrapport uit 1983, opgesteld ijn voor rekening van British Nuclear Fuels Ltd. (BNFL)evor Maar deze waarschuwing werd nooit ernstig opgenomenjiet a' Het plutoniumproces van Sellafield is noodzakelijk, om dat in de wereld geen natuurlijke plutoniumbronnen be-J* d staan. Dit radioactieve chemische element wordt ge -ar'u vormd tijdens de nucleaire kettingreactie in de uranium- brandstofelementen van kerncentrales. Het plutonium moet uit gebruikte kernbrandstof worden gescheiden. Daarna is het bruikbaar in kerncentrales en als splijtstol rn in kernwapens. De fabriek heeft overigens vrijwillig financiële vergoe dingen uitbetaald aan de gezinnen van acht arbeiders, die werkten in Sellafield en dood gingen ten gevolge van ïer(j kanker of leukemie. De Britse maatschappij voor nucle- ;rjei aire brandstof weigert echter te geloven, dat hun overlij- jriel den rechtstreeks kon worden toegeschreven aan radioac- verbl tiviteit in haar opwerkingsfabriek. iij di idr vach lem. !lijk De Britse milieuvereniging „Vrienden van de Aarde" »gte vestigt de aandacht op het fêit, dat Sellafield jaarlijks over twee ton uranium in ae Ierse Zee pompt om het te ver- Al et dunnen en te verspreiden. Maar het komt terug aan land, onder meer door verdamping van het zeewater. Opme tingen in het graafschap Cumbria brachten aan het licht, dat de radioactiviteit van het huishoudelijke stof er 6.000j?at maal hoger was dan in het Engelse binnenland. lijdel Deviezen Vreemde bezoekers blijven weg uit de streek, wat erg na delig is voor de eigenaars van kleine hotels en herbergen die kamers verhuren. Zelfs sommige plaatselijke bewo ners beginnen zich nu af te vragen of Sellafield niet veel beter gesloten zou worden. Maar zij zijn niet in de meer derheid. In Sellafield arbeiden zo'n 10.000 mensen, die de opwerkingsfabriek accepteren omdat zij er hun brood verdienen. Voor de plaatselijke economie betekent Sella field een opbrengst van ongeveer twee miljoen pond de week. En dat is veel geld in een regio met gi-ote werke loosheid. In de buitenwereld staan de wetenschappers en het ge wone personeel van Sellafield doorlopend bloot aan scherpe kritiek. Zij slagen er niet in Jan Modaal te doen geloven, dat de aanwezigheid van hun opwerkingsfa briek op de schilderachtige kunst van Cumbria onge vaarlijk is. „Wijzelf hebben tegen de kritiek die ons praktisch onafgebroken wordt toegeslingerd een soort bunkermentaliteit ontwikkeld", aldus een lid van het - Sellafieldpersoneel. w Het is duidelijk, dat Sellafield ondanks haar vele lekken |^u toch niet zal worden gesloten, want het economische be lang van deze opwerkingsfabriek maakt voor de regerint Thatcher ieder nadeel volkomen onbelangrijk. De Britse premier gelooft rotsvast in het toenemende gebruik van Jl' kernenergie. Sellafield werkt veel voor het buitenland; tot het einde van deze eeuw zijn bij BNFL al voor 2,7 miljard pond aan buitenlandse orders geplaatst. „Een zo j <je verdient Groot-Brittannië als nucleaire vuilnisbak enornv ijnze veel vreemde deviezen", aldus de Vrienden van de Aar-^ de. „Gi

Leidse Courant | 1986 | | pagina 6