Je sluit op omdat er geen alternatief is" Wiegel laat zich niet sturen WD-PLANNETJE VALT IN HET WATER Politiek Partij Parlement RDENKING „HONDERD 4AR VRIJHEIDSSTRAF" DEN HAAG Doet-ie het wel of doet-ie het niet? Die vraag beheerste deze week het Binnenhof. Hans Wiegel zal dit week einde de naar zijn mening „misschien wel moeilijkste beslissing" in zijn loop baan nemen. Maar hoe zijn beslissing ook uitpakt, 'en ding is al zeker: Ed Nijpels zal er niet vrolij ker van worden. Stel dat de Friese commissaris concludeert dat Leeuwarden hem toch liever is dan Den Haag. In dat geval lijdt Nijpels een niet geringe nederlaag. De trotse aankondiging van afge lopen dinsdag dat zwaarge wicht Wiegel bereid was de nieuwe minister van binnen landse zaken te worden, zal dan beschreven worden als zijn jongste mislukte stunt. Onder verwijzing naar eerdere afgangen, zoals net niet kun nen beschermen van de koop kracht van de aow'ers en het buigen voor het CDA in de kwestie van de euthanasie, zullen dan ook zijn leiders kwaliteiten opnieuw in twijfel worden getrokken. En dat midden in een verkiezings strijd! Maar als Wiegel wel minister wordt, is dat in feite nog min der aangenaam voor Nijpels. Want sinds de forse kritiek van Provinciale Staten van Friesland op de plannenmake rij van de VVD-top, heeft de commissaris besloten dat hij onmogelijk een paar maanden in Den Haag kan gaan logeren om dan vervolgens vrolijk te rug te keren naar Leeuwar den. Het tijdelijke karakter van een eventuele comeback is daarmee vervallen en de pro blemen die dat voor Nijpels oplevert zijn gemakkelijk te voorzien. Algemeen immers wordt de „Grote Ijsmeester", zoals Wie gel zichzelf voor de tv ty peerde, gezien als de enige die de VVD uit het slop kan ha len. Dat heeft automatisch tot gevolg dat hij bij een verblijf voor onbepaalde tijd in Den Haag weer beschouwd zal worden als dé politiek leider en derhalve de beoogde vice- Hans Wiegel premier van de VVD. Als het Is dat werkelijk zo? De dag zo gaat, heeft Ed Nijpels dus voordat Nijpels zijn persconfe- een Paard van Troje binnen- rentie hield, op maandag dus, gehaald. had slechts in onze krant en in een klein aantal andere re- tionale dagbladen gestaan at er aanwijzingen waren dat Het bovenstaande overziende de VVD Wiegel wilde hebben dringt de vraag zich op hoe als opvolger van de overleden Nijpels in vredesnaam binnen minister Koos Rietkerk. Dat 24 uur van een vrij sterke po- had geen zichtbare nervositeit sitie in een „no-win" situatie tot gevolg in VVD-kring. kon belanden. Het antwoord is Maar die situatie veranderde dat hij afgelopen dinsdag iets toen het landelijke ochtend openlijk in het vooruitzicht blad De Telegraaf dinsdag op stelde wat hii nog niet echt ge- zijn voorpagina meldde dat de regeld had. Bij de VVD meent voorzitters van de VVD-kies- men dat Nijpels dat wel moest kringen en de VVD-minister doen, omdat steeds meer kran- Wiegel wilden hebben maar ten waren gaan speculeren dat Nijpels dat tegenhield. De over een terugkeer van Wie- gel. van Leeuwarden, aldus De Te legraaf. Het heeft er alle schijn van dat deze bewering, in no- tabene het lijfblad van het me rendeel van de VVD'ers, de fractieleider tot zijn overhaas te persconferentie heeft ge bracht. Een bewijs voor die stelling is ook het feit dat Nij pels ongevraagd en met grote nadruk verklaarde dat het ini tiatief voor het benaderen van Wiegel van hem en niemand anders was uitgegaan, 's Avonds in het NOS-journaal herhaalde hij deze uitspraak en voegde eraan toe dat hij tot zijn plan gekomen was vanuit zijn „bijzondere verantwoorde lijkheid als fractievoorzitter en politiek leider van de VVD". Indruk voorkomen ris hij daar voor zelf Wiegel terug moest halen, dan moest dat maar. Op die manier zou hij bovendien bereiken dat het voor het Ora kel van Ljöuwert heel wat moeilijker zou worden kritiek op hem uit te oefenen, zoals was gebeurd in een interview met deze krant over de kwes tie van de euthanasie. Lijf aan lijf vechtend met Lubbers zien de zaken er immers anders uit dan vanachter een kelkje Be renburg bij het haardvuur in Giekerk. Het geluk leek Nijpels, na alle tegenslagen van de laatste tijd, toe te lachen. Bij het eerste verkennende gesprek met Wiegel gaf deze te kennen dat hij slechts voor enkele maan den naar Den Haag wilde ko men! Nijpels was de koning te rijk. Hij zag zich al tenminste twee vliegen in één klap slaan. De VVD zou zich oprichten uit haar belabberde electorale po sitie, zonder dat de man, die dat voor elkaar zou boksen, voor hem ooit een echte be dreiging kon worden. Dat hij door deze of gene'commenta tor wat smalend toegesproken zou worden, omdat hij het kennelijk niet in zijn eentje af kon, nam hij graag op de koop toe. En de te verwachten kri tiek van „Ome Joop en zijn vrinden" was voor Nijpels (en Wiegel!) alleen maar reden om zich schaterend van de pret op de dijen te slaan. Friese staten Maar die euforie sloeg snel om, toen Ed Hans merkten dat hun plannetje leidde tot zo on geveer een opstand in de Frie se Staten. Die gang van zaken deed Nijpels woensdagavond getergd voor de tv uitroepen dat die Friezen „het juist als een eer" moesten zien dat zij een minister van binnenlandse zaken konden leveren. En ook nu nog zou hij op het stand punt staan dat Wiegel zich niets van alle (staatsrechtelij ke) bezwaren moest aantrek ken en gewoon moest doorzet ten. Er zijn immers voorbeel den te over van ministers, die na een korte ambtsperiode weer terug waren gegaan naar hun oude rijksbetrekking. Op zich heeft Nijpels daarin gelijk. Ook de PvdA heeft ooit (in 1956 na het overlijden van minister Donker) een rijks ambtenaar, de hoogleraar mr. J.C. van Oven, „geleend" voor een tijdelijk verblijf in Den Haag. Maar helaas voor de fractieleider was Wiegel niet bereid de Friezen te oruske- ren. Na afloop van de Staten vergadering verklaarde de commissaris plechtig dat hij de boodschap had verstaan en dat hii eventueel voor de „konink lijke weg" zou kiezen (ontslag als commissaris nemen alvo rens minister te worden). Daardoor maakte Wiegel te vens duidelijk dat hijzelf en niet de WD-top zou uitmaken wat de consequenties van het een en ander voor hem zouden zijn. Voor veel liberalen zal dat niet als een verrassing zijn gekomen, als zij tenminste le zer zijn van het partijblad Vrijheid en Democratie. „Mensen die Hans Wiegel goed kennen, weten dat hij zich niet lóèt sturen, zich niet lóèt lei den. Wiegel bepaalt zelf zijn eigen koers", staat er boven een vraaggesprek met de Frie se commissaris in het partij blad van 18 februari. Èd Nij pels hèd dus kunnen weten NNËNLAND EcidócSomant ZATERDAG 8 MAART 1986 PAGINA 5 Het huls van bewaring In Amsterdam, de „Bijlmer bajes": een moderne gevangenis waarin voor het eerst allerlei technische foefjes aan bewakings apparatuur zijn verwerkt. ren, in de maaltijden („vroeger vonden ze varkensvlees in de keuken voor de Marokkanen maar flauwekul"), de biblio theken, de mogelijkheden voor andere religies, de vreemde talen waar het perso neel cursussen in volgt Toch zijn in het recente verle den incidenten bekend tussen groepen gedetineerden van verschillende afkomst die bin nen de inrichting tegenover elkaar kwamen te staan. Van Tuinen: „Het hangt af van het klimaat en een directie: sta je machtsconcentraties toe, ga je uit van uitpraten of van uit vechten. Eenvoudig is het niet, je beschikbare ruimte speelt een rol, het feit of groepen monopolie-posities proberen in te nemen, bij voorbeeld in de sfeer van drugsverkoop. En: conflicten van buiten worden mee genomen naar binnen". Van Tuinen vraagt zich af of je, zoals wel eens bepleit is, puur uit tactische overwegin gen minderheden moet wer ven als personeel. Hij aarzelt: „Wie zegt mij of dat over tien iaar nóg nodig is." Hij heeft het dan niet over minderhe den onder het personeel om zo tot een werkelijke afspiegeling van de bevolking te komen, dat heeft zijn volledige instem ming. Ook vrouwen hebben vanuit die gedachte de laatste vijf jaar met succes hun intrede gedaan onder het personeel. De op merking „vrouwen binnenha len en dan kunnen wij mooi het vuile werk opknappen" die je vroeger nog wel eens hoorde, behoort tot het verle den. Over de opvatting dat vrouwen het fysiek niet aan zouden kunnen haalt Van Tui nen de schouders op. „Gedeti neerden lopen niet constant met een mes tussen hun tan den rond hoor. vrouwen heb ben trouwens weer hun eigen manier en tact om zonder ge weld conflicten op te lossen De onrust onder net gevange nispersoneel door bezuinigin gen (zéker bij de ambtenaren) en werkdruk is wat gestabili seerd volgens Nijborg. De rol van de „penitentiair inrich tingswerker" is ook veran derd. Het personeel „binnen" (de „bewaarder" is de man- /vrouw aan de deur) heeft niet slechts de rol van „bewaker". Bij de werving wordt meer ge keken naar bepaalde sociale, technische en creatieve vaar digheden. Slechts twee drie procent van de sollicitanten komt echter op dit moment door de selectie. Een reden te meer volgens Nijborg om ter gelegenheid van „Honderd jaar vrijheidsstraf" eens wat meer te doen aan de veelal ne gatieve beeldvorming over het gevangeniswezen. snappen. De omstandigheden bepalen of iemand vluchtge vaarlijk is. Buitenlanders die bang zijn voor uitlevering pro beren weg te komen. En Ne derlanders? Een paar dagen er tussenuit knijpen om thuis orde op zaken te stellen of om gewoon de bloemetjes buiten te zetten. Dat willen ze meest al. Maar heel wat uitbrekers komen daarna gewoon weer terug. Ze vinden meestal, hun straf te zwaar ten opzichte van hun vergrijpen, zeker celstraf in verhouding tot diefstal, maar tachtig, negentig procent zit hem uit' De laatste tien jaar is de sa menstelling van de bevolking in de gevangenissen aanzien lijk veranderd door de komst van mensen uit andere cultu ren: ethnische minderheden uit onze bevolking maar ook buitenlanders. In sommige inrichtingen zijn vijftien, zestien nationaliteiten niet ongewoon geworden. Men is er, aldus Nijborg, nu wel op ingesteld. Er wordt rekening gehouden met andere cultu- De cellengalerlj van de Bijlmerbajes. nisch oog" boezemt hen beiden afkeer in omdat het gedeti neerden en personeel fru streert en zeker niet moti veert. Juist vanuit die zo goed bevei ligde Bijlmerbajes ontsnapten nog niet zo lang geleden gede tineerden. Van Tuinen: „Het kón zijn dat het systeem het juist uitlokt.... Relaties met be waarders zijn onmisbaar en kunnen óók beveiligingen be tekenen. Overigens: het me rendeel wil helemaal niet ont- i je ztKtrL Deze hebben dikke nthhinJ t meet sportief bl'urm, Suste. w nelten mien kan iedereen, lijnmm n de kunst jaar staat strafrechtelijk Nederland op vele manie- stil bij ons honderdjarig wetboek van strafrecht en .beginselenwet voor het gevangeniswezen". Bezin- g Cr. herdenking dus, met tentoonstellingen, discus- en symposia. Verslaggeefster Inge Crul sprak over .jubileum" met J. Niiborg, sinds kort gepensioneerd ionaal-directeur van het gevangeniswezen in noord- Nederland en mr. K. van Tuinen, directeur van de angenis en rijkswerkinrichting (RWI) Norgerhaven Veenhuizen. x)rg en Van Tuinen steken htm energie bij deze denking vooral in de informatie aan en beeld vor ig bij een zo breed mogelijk publiek. Zij zijn mensen i de praktijk die moeten leven met de gevolgen voor étineerden én personeel van beleidsdaden en rech te vonnissen, met een realiteit van cellentekort, in de inrichtingen en een veelheid aan ethnische fierheden. EUWARDEN Van Tui- verwoordt hun opvatting ons gevangeniswezen: basisgedachte is dat je ge neerden ook als mensen Als wezens waarmee je de uitzit: als personeel heb je ilotte in zekere zin ook le- islang. Je kunt dat op ver diende manieren doen: met grootste zorg het vasthou- van mensen of vanuit de achte dat je probeert zo d en kwaad als net gaat die iode samen door te ko- Irg: „Té pretentieus moet ik niet zijn. Je sluit op om- er geen alternatief is. Als ir maar niet slechter uitko- n dan ze erin kwamen, is gedachte dan". klinkt fatalistischer dan wil. Terugblikkend op hon- jaar vrijheidsstraf die ms onze tradities ook al- zinvol" moest zijn: „Ver- uwende ideeën zijn natuur- altijd doorgedrongen. In 'orige eeuw gingen we uit inkeer en zedelijke verhe ug door eenzame opsluiting de Bijbel als troost. Nu in we over gedragsbeïn- eding en begeleiding in ge- tgenisgemeenschappen". 'Josofie filosofie werkt op biina fronten door. Neem het gsgebruik binnen de ge- igenissen. Iedereen weet .jjebruikt" wordt in de En dat is weer alleen jk doordat er langs vele, inventieve kanalen /ende middelen binnen- x. „Net als ijzerzaagjes" teert Nijborg droogjes, mag niet, maar het komt el in". i» Tuinen wil niet generali- snd praten over verslaaf- ll alsof de inrichtingen daar I mee zitten. „Vergeet niet 'ie ook de „gewonegebrui- i binnenkrijgt: de mensen k gewend zijn zo nu en dan nemen, een stickie, een at dan ook, óók het da- borreltje. Die komen droog te staan. En dan 'en we het nog niet over alcohol verslaafden". pUSKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. Laconiek: „Een fles jenever is nou eenmaal moeilijker bin nen te smokkelen dan een stickie, dus op die manier kan inderdaad wat je noemt crimi nele besmetting ontstaan". In de gevangenis zitten en dan weer een verbod overtreden, dat vindt de maatschappij dub bel erg, constateert Van Tui nen. Nijborg: „Zoveel mogeliik het drugsgebruik in de inrich tingen beteugelen, heeft de staatssecretaris gezegd. Na tuurlijk, dat vind ik ook, het is een gevaar voor de volksge zondheid. Je kunt theoretisch gesproken een inrichting hele maal drugsvrij houden door gedwongen strenge visitatie, urine-controle enzovoorts. De directeur die dat regiem wil moet wel weten wat hij in levert. Hij komt uit op een koud, rigide systeem dat voor bij gaat aan de bedoelingen van ons gevangeniswezen en waar men met grotere proble men uitkomt aan men erin kwam." Met nadruk: „Ik pro pageer zeker geen drugs in de cel, net zo min als ik iemand aan zal raden vijf mogadonta- beletten te slikken om in slaap te komen. Maar het gebeurt wel". Nijborg was voorzitter van de werkgroep die onlangs het rapport „drugvrije detentie" opstelde en aanbood aan de staatssecretaris van justitie. Hierin wordt gepleit voor drugvrije afdelingen, die in de praktijk een reaelijk succes volle poging blijken te zijn ge detineerden op basis van vrij willigheid tegen zichzelf te be schermen. Hij moet er wel moeite voor doen: urine laten onderzoeken, bereid zijn tot regelmatiger fouillering. Nij borg: „Als je drugvrije afdelin gen creeert geef ie de strijd nog niet op voor de totale in richting. Je zoekt naar een evenwicht, probeert het' pro bleem te beheersen. Ik ben er niet alleen om op te sluiten en te bestrijden, maar ook om te helpen en te begeleiden". Krap De penitentiaire inrichtingen in ons land zitten te krap in hun jasje. Langgestraften hou den ruimte bezet en hei cel lentekort dat daardoor is ont staan leidt tot problemen. Mensen zitten te lang opgeslo ten in politiebureaus en in huizen van bewaring in fases in hun proces dat ze daar niet (meer) horen. Anderen wor den op het politiebureau al naar gelang de zwaarte van het delict naar huis gestuurd, wat de nodige sociale onrust heeft veroorzaakt. Veroordeel den moeten veel te lang op de uitvoering van hun straf wachten. De reden? Meer aanhoudin gen, hogere vrijheidsstraffen, denkt Nijborg. Van Tuinen voegt er nog de doorwerking van de na-oorlogse geboorte golf aan toe. Inmiddels is het besluit geval len de capaciteit van het ge vangeniswezen op te voeren. Tot 1990 wordt net "cellenbe- stand uitgebreid met 750 cellen tot 5500 in totaal door uitbrei ding en renovatie van gebou wen. Op langere termijn komt er nieuwbouw. Daarbij wordt gedacht aan vier vijf grote, gesloten gevangenissen. Van twee daarvan staat vast dat ze in Leeuwarden en Hooceveen komen. Gesproken wordt ver der over Limburg en Rotter dam. De nieuwbouwplannen stuit ten vorig jaar op kritiek van onder anderen linkse politici in de Kamer, de Coornhertliga (vereniging voor strafrechts- hervorming) en de ambtena- renorganisaties wier leden in de inrichtingen werken. Men vond dat het accent te veel ligt op opbergen in grotere gebou wen, met alle problemen van dien voor het personeel, in plaats van op preventie. De Dewindslieden in Den Haag stelden echter dat de bouw van vier, vijf gevangenissen aanzienlijk goedkoper is dan kleinschalige bouw. Van Tuinen en Nijborg relati veren de kritiek. Praten over „grote" inrichtingen, betekent dat je het hebt over maximaal 250 plaatsen per inrichting (in totafi dus 1000 tot 1250 cellen erbij). Die, aldus Nijborg, toch ook in verschillende paviljoens kunnen worden onderge bracht, zodat je diverse re- fiems kunt combineren met én „infrastructuur" van voor zieningen en deskundig perso neel (recreatieleiders, sportin- structeurs). Foefjes Het huis van bewaring in Maastricht en dat in Amster dam, de „Bijlmerbajes", zijn twee grote, zo n tien laar gele den gebouwde, moderne ge vangenissen waarin voor het eerst allerlei technische foefjes aan bewakingsapparatuur zijn verwerkt. Nijborg en Van Tui nen denken dat de nieuwe in richtingen toch wel wat sober der zullen zijn. Het „elektro-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5