Vijf-frankstukken zorgen voor minimale contacten Ook YS verlagen rentetarieven FNV wil bureau voor versterking positie vrouwen Versoepeling eis arbeidsverleden binnenland Ceidóc Courant ^Jverleg ANVR en consumentenbond Blaar RFO VERDEELDHEID IN BELGIË HINDERT POLITIEWERK GRENSGEBIED Banken willen geen uitbreiding atv Staatssecretaris vindt verzorging geen apart vak Werkloosheid daalt verder PTT-directeur van Friesland naar Den Haag Schip kapseist: één dode ZATERDAG 8 MAART 1986 PAGINA 3 N HAAG De Consumentenbond en Algemene Nederlandse Vereniging van sbureaus (ANVR) zijn overeengekomen overleg over de ANVR-reisvoorwaar- te heropenen. Dit gebeurde na bemid- ing door net ministerie van economische tegenj pn, nadat het overleg over de reisvoor- ld vei irden op 18 december van het vorig jaar ftige- i vastgelopen. •eciali partjjefl hebben de intentie uitgespro- I het overleg vóór 15 mei af te ronden, at gewijzigde reisvoorwaarden met in- >etaal g van het seizoen '86/'87 van kracht inen worden. ,rz^n Tandboek voor opmuzikanten zuin <ken. n aan vordi mem VENBERGEN Popmusi- Herman Brood heeft gis- avond het eerste exemplaar i het handboek voor pop- zikanten „Pop en Paperas- overhandigd aan minister isinkman van WVC. Dat ge- veek irde in zaal De Schakel i halsi Noordbrabantse Zevenber- waar Brinkman terecht am tijdens een door het uc*en ziekblad OOR opgezette 1 moi drit langs een aantal jonge- an deicentra, clubs en discothe- i wor verla| 2em I; hirun ding iemi< spe f lagin, K spoecjt t is. st-Sj ■wat i'lh- Utrechtse faculteit eert Winnie Mandela UTRECHT De faculteit der Rechtsgeleerdheid van de Rijksuniversiteit in Utrecht heeft Winnie Mandela voorge dragen voor een eredoctoraat wegens haar verdiensten voor de mensenrechten. Als het col lege van decanen en de univer siteitsraad de voordracht steu nen, wordt het eredoctoraat uitgereikt op 11 juni, tijdens de viering van de 350ste verjaar dag van de universiteit. Het is echter twijfelachtig of Winnie Mandela, de echtgenote van de Zuidafrikaanse leider van het zwarte verzet Nelson Mandela, een uitreisvisum zal krijgen. Professor Hans van den Bergh (midden) tijdens de pre sentatie van de WP-lexicon van de Nederlandse letter kunde. Naslagwerk Nederlandse literatuur AMSTERDAM Tijdens de Boekenweek die woensdag begint, verschijnt een naslagwerk van acht eeuwen Ne derlandse literatuur: het Winkler Prins Lexikon van de Nederlandse Letterkunde. Volgens de uitgever van het boek, Elsevier, is het werk vollediger en uitvoeriger dan wat tot nu toe op dit terrein is gepubliceerd, zo werd gis teren op een bijeenkomst in Amsterdam bekend ge maakt. Het naslagwerk geeft op alfabetische volgorde inzicht in de Noord- en Zuidnederlandse literatuur aan de hand van ruim tweeduizend namen van Nederlandse en Vlaamse auteurs: dichters, romanciers, toneelschrijvers en essayisten. De inventarisatie van het naslagwerk is verricht door een groep van ruim tachtig specialisten uit Nederland en Vlaanderen. Bij de keuze is de nadruk ge legd op auteurs van de klassieke genres, waarbij bijvoor beeld ook de jeugdliteratuur een eigen plaats heeft ge kregen. Daarnaast zijn meer dan tweehonderd letterkun dige tijdschriften en andere periodieken opgenomen. OOR wilde de bewinds- op die manier laten zien de popmuzikant zonder iour zijn brood bij elkaar ét zien te spelen. Het boek nkon ip en Paperassen" behan- t een reeks van zaken armee de Nederlandse pop- zikant te maken heeft zoals tracten, auteursrechten bijvi belastingstelsel, ee kt 'estijk een onderzoek o< aar Mereon DRECHT Het Open- Ministerie in Dordrecht geen onderzoek in naar via koppelbazeninhuren zwartwerkers door het Nadi ^constructiebedrijf Mereon iet m or 49 procent eigendom van *"india Kloos, het bedrijf de familie Lubbers) in onvri rinchem tussen 1976 en werjffi. mpai flict cties ülsman J" d)TTERDAM De Neder- I gra dse violist Kees Hiilsmann concertmeerster bij het Filharmonisch Orkest, met ingang van 1 september ■md tot eerste concert ier van het Rotterdams larmonisch Orkest. Hij de Rus Viktor Liberman op die met ingang van dit jen in gelijke functie Theo if bij het Concertgebouwor- is opgevolgd. gra L evrijdingsraad inname ontsteld IN HAAG De Raad voor nder Bevrijding van Suriname :er 1»met onsteltenis" gerea- n. -R °P voorstellen van de q derlandse regering om eni- toenadering te zoeken tot ramaribo. In een brief aan nister Van den Broek van itenlandse zaken schrijft de N vrijdingsraad dat de be st ndsman is „gezwicht -voor mooie woorden van Bouter- of mild oordeelt over zijn jime om de hulp (aan Suri- me) te rechtvaardigen". Het teramerikaanse Persver- nd IAPA heeft aan het slot n zijn periodieke halfjaar- ise ontmoeting de beknot- ig van de persvrijheid in Su- lame aan de kaak gesteld. i ier jaar voor oodschieten i edrijfsarts JEN BOSCH De rechtbank Den Bosch heeft gisteren de -jarige K.K. uit Eindhoven 5 roordeeld tot vier jaar ge- J ngenisstraf. De man schoot november vorig jaar de be- ijfsarts van DAF Trucks, de •jarige C. Rietdijk uit Leem- dood. De arts vond dat de ïrdachte, werkzaam op de oduktieafdeling van het be- ijf, na een periode van ziek- weer aan het werk kon. De rdachte was het daar niet BREDA/DEURNE De samenwerking tussen de rijkspolitie in Zuid-Ne derland en de herman dad in België verloopt lang niet altijd vlekke loos. Criminelen die kans zien gebruik te maken van het gebrek aan coör dinatie tussen de Neder landse en Belgische wetshandhavers, hebben vrij spel. Zoals bekend werden deze week negen Nederlandse recher cheurs bij een super markt in De urne door de Antwerpse politie opge pakt als gevolg van het zoveelste misverstand. De aanwezigheid van de Nederlanders bij Deurne had te maken met het ophanden zijnde oprollen van een drugsbende, die in het grensgebied ope reerde. De PvdA-kamer- leden Stoffelen en Salo mons willen nu een rap port van Binnenlandse Zaken en van Justitie over de gang van zaken rondom deze arrestatie. De rijkspolitie in Breda be dekt het betreurenswaardige gebeuren maar met de man tel der liefde. „We hebben el kaar binnenkort vast weer nodig, dus laten we de zaak maar niet al te veel op de spits drijven", zegt woord voerder Stefan Worm van het district Breda van de rijkspolitie, dat over een breedte van honderd kilome ter aan België grenst. Vol gens Worm zouden misver standen als deze tot het ver leden kunnen behoren als het politiegebeuren in België wat meer eenheid vertoonde. „De grote hoeveelheid poli tiediensten in België werkt onduidelijkheid in de hand. Politie, rijkswacht, gerechte lijke politie, ze werken nau welijks samen. Dat is voor ons soms heel lastig", zegt Worms. Op korte termijn zul len Belgische en Nederlandse politiemensen de zaken weer samen op een rijtje zetten. „Maar dat blijkt de laatste ja ren helaas met de regelmaat van de klok noodzakelijk", aldus een teleurgestelde poli tiewoordvoerder. Op papier lijken de zaken niet slecht geregeld. Er is een Benelux-verdrag Inzake Rechtshulp, waarin staat hoe de Belgische, Nederlandse en Luxemburgse politie met el kaar kunnen samenwerken. In het verdrag staat ook hoe ver de Nederlandse rijkspoli tie op Belgisch grondgebied mag gaan. Nederlandse re chercheurs met een bepaalde opdracht op Belgisch grond gebied hebben een zogeheten rogatoire opdracht nodig als het om een misdaad gaat. Deze wordt verstrekt door het openbaar ministerie in België, ofwel door de Procu reur des Konings. Normaal gesproken is deze werkwijze een formaliteit, maar in de praktijk kan er vrij veel tijd verloren gaan, voordat een Nederlandse politieman de grens mag overschrijden. Overtredingen Anders is het met de overtre dingen. Als de rijkspolitie in het Brabantse Zundert een automobilist wil aanhouden van wie men overmatig drankgebruik vermoedt, dan gelden tal van voorschriften. Mocht het tot een achtervol ging komen die in de rich ting van de grens voert, dan hoeft de politie niet te rem men in het zicht van de grenspaal. „Volgens de regels mogen we de achtervolging binnen een grensstrook van vijftien kilometer voortzet ten", zegt Worm. „We mogen zelfs een aanhouding ver richten, mits we dat zo snel mogelijk na afloop melden aan de Belgische politie-auto- riteiten". Dat levert wel eens proble men op, omdat de Belgische politie-radio werkt met heel andere golflengten, die door anderen niet benut kunnen worden. De Nederlandse po litiemensen moeten dus met de arrestant in de auto een Belgisch politiebureau opzoe ken of met een aantal vijf frankstukken in de hand een telefooncel zien te vinden. Worm: „Zo'n optreden buiten de landsgrens mag alleen bij „een heterdaad", om te voor komen dat de vogel weg komt. Voor criminelen die zich met handel in verdoven de middelen bezighouden, bestaan de grenzen immers ook niet en het zou te gek zijn als wij dan in de achter volging bij de grens op de rem moeten trappen". „Het is voor ons een zeer compromitterende factor om steeds met verschillende poli tiediensten in België tot een goede samenspraak te ko men", aldus politiewoord voerder Worm. „Zolang de Belgen zelf, figuurlijk gespro ken, niet op een gelijke golf lengte zitten, waarom zouden wij dan nog proberen orde op zaken te stellen? Laten ze dat zelf maar eens doen. De slechte organisatie kwam met name aan het licht in de kwestie van de bende van Nijvel. Daarin speelt de com petitie tussen de verschillen de diensten nadrukkelijk mee. Onder deze omstandig heden mogen we tevreden zijn met de mogelijkheden die we hebben. Dit politiedis trict grenst aan de grote Bel gische districten Antwerpen, Brasschaat en Turnhout. Zo hebben we in feite dagelijks te maken met de andere kant van de grens en we mogen blij zijn dat er tenminste nog iets geregeld is. Maar tegen de Belgen zou ik willen zeg gen: stem jullie zaakjes eens een beetje beter op elkaar af en vang elkaar geen vliegen af. Dat is per slot van reke ning toch één van de hoofd oorzaken geweest van het misverstand in Deurne". ARJEN VAN DER SAR AMSTERDAM De FNV wil van de overheid een bedrag van jaarlijks an derhalf miljoen gulden voor het opzetten van een landelijk bureau dat vrou wen helpt hun positie op de arbeidsmarkt te verbe teren. Het „Bureau Posi tieve Actie" zal zich naast onderzoek, advisering, voorlichting en scholing ook bezighouden met het opzetten van een tiental projecten binnen onderne mingen en bedrijfstakken. Die proiecten moeten tot doel hebben het creëren van extra opleidings-, aanstellings- en promotie kansen voor vrouwen. Volgens FN V-bestuurder Ka rin Adelmund is er momenteel sprake van een systematische ontmoediging van vrouwen in bepaalde beroepen en functies. Het bureau positieve actie zal daar een structurele bemoedi ging tegenover stellen". Het bureau zal ondersteund moeten worden door een stich tingsbestuur waarin naast ver tegenwoordigers van de vak beweging ook ambtenaren en werkgevers zitting zullen heb ben. Adelmund wees erop dat ook werkgevers belang heb ben bij een sterkere positie van vrouwen. De werkgevers hebben vooralsnog weinig en thousiast gereageerd op de FN V-plannen. „Zij zijn ge neigd zich blind te staren op de korte termijnproblemen en hebben geen oog voor de voor delen op de wat langere ter mijn", aldus Adelmund. Staatssecretaris Kappeyne van de Coppello van sociale zaken heeft in eerste aanleg wel posi tief op het plan gereageerd maar nog geen besluit geno men over de financiering van het geheel. Nederland wil aarde meer observeren DEN HAAG De overheid wil meer gebruik maken van aard observatie uit satellieten en vliegtuigen. Ook wordt een verster king van de Nederlandse positie op dat terrein nagestreefd. Dit blijkt uit het nationaal prograihma voor aardobservatie dat mi nister Deetman (wetenschappen) gisteren naar de Tweede Ka mer heeft gestuurd. Het programma loopt van 1986 tot en met 1990 en gaat bijna 30 miljoen gulden kosten. Hierin wordt bijge dragen door de ministeries van onderwijs en wetenschappen, verkeer en waterstaat, landbouw en visserij, economische zaken en buitenlandse zaken. MEMELS (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Voor het voldoen aan de zogenaam de arbeidsverleden-eis in de nieuwe werkloosheids wet (nww) zal niet alleen de periode dat men werk had meetellen, maar ook de periode dat men even tueel een wao- of aaw-uit- kering ontving. Deze wij ziging hebben de staatsse cretarissen van Sociale Zaken en Werkgelegen heid onder druk van de regeringsfracties CDA en VVD in de wetsvoorstel len aangebracht. Om in aanmerking te komen voor een werkloosheidsuitke ring langer dan een half jaar en voor de daarop aansluiten de vervolguitkering van een jaar zal men volgens de nieu we wet in de laatste vijf jaar voorafgaand aan de werkloos heid ten minste drie jaar een dienstbetrekking moeten heb ben gehad. De door de bewindsliedeii voorgestelde wijziging is voor? al van belang voor mensen die na invoering van de wijziging van de werkloosheids- en ar^ beidsongeschiktheidswetten arbeidsongeschikt worden. Worden zij weer gedeeltelijk arbeidsgeschikt dan zal de wao-uitkering verminderen en moet er een beroep worden gedaan op een aanvullende werkloosheidsuitkering. Zij zullen door het meetellen van hun periode van arbeidsonge schiktheid voor de arbeidsverJ leden-eis gemakkelijker aait die eis voldoen. AMSTERDAM De werkgevers in het bankbedrijf willen niet praten over enige uitbreiding van arbeidstijdverkorting (atv) in hun sector. De banken hebben daarom het aanbod van de bon den, die naar de 36 uur willen, afgewezen om zeer specifiek at- v-maatwerk te leveren, waarbij steeds gekeken wordt naar eert oplossing die het beste bij de bedrijfssituatie past. Dit bleek giste-, ren na afloop van de derde ronde van de cao-onderhandelingen; in het bankbedrijf. Onder de cao vallen een kleine 100.000 werknemers. De bankwerkgevers hebben een „verregaand" voorstel voor een nieuwe cao gedaan, dat door de bonden als volstrekt onvoldoen de van de hand is gewezen. Het voorstel behelst wat betreft werkgelegenheid een jongerenplan voor 3000 mensen, van wie 500 boven de sterkte met een leer/arbeidsovereenkomst, een eenmalige uittreding van werknemers van 60 jaar en de bereid-; heid om 200 mensen die langer dan een jaar werkloos zijn zono dig boven de sterkte aan te nemen. DEN HAAG Staatssecreta ris Ginjaar-Maas van onder wijs en wetenschappen is geen voorstander van verzorging als een apart vak in de eerste fase van het voortgezet onderwijs. Keuken brandje Ontspannen maar snel gin gen brand weerlieden in Purmerend gisteren uit hun uitgaan- stenue in hun uitrukkledij, nadat tijdens de officiële opening van hun nieuwe kazerne door staatssecreta ris Van Amels- voort alarm geslagen werd. Het bleek om een keukenbrandje te gaan en de mannen waren dan ook spoe dig terug om nog iets van het feestje mee te maken. Broer op zoek naar King Kong ROTTERDAM Henk Lin demans is vandaag naar Frankrijk vertrokken om de beide kinderen van zijn broer Christiaan, alias King Kong, toestemming te vragen voor de opening van het graf op de ge meentelijke begraafplaats Crooswijk in Rotterdam. Daar na is Lindemans van plan te vertrekken naar Argentinië. Hij blijft geloven in het meer malen door diverse auteurs ge lanceerde verhaal dat broer Christiaan leeft en woonachtig is in Argentinië. Van der Doef nu vóór Borssele VLISSINGEN Jaap van der Doef (PvdA), die gisteren is geïnstalleerd als burgemeester van Vlissingen, heeft zich uit gesproken voor het openhou den van de kerncentrale in Borssele. De voormalige staats secretaris (PTT-zaken) en het ex-kamerlid was tot voor kort een andere mening toegedaan. AMSTERDAM/WAS HINGTON Na West- -Duitsland, Nederland en Japan hebben gisteren ook de Verenigde Staten hun disconto verlaagd. Het bestuur van het stel sel van centrale banken in de VS, de „Fed", maakte bekend dat het tarief om laag gaat van 7,5 naar 7,0 procent. Het Amerikaanse disconto is nu gekomen op het laagste niveau sinds 2 juli 1978. Het bereikte in december 1980 een hoog tepunt van veertien pro cent. DEN HAAG De werkloos heidscijfers hebben in februari hun dalende tendens hervat. Nadat er enige tijd een kente ring is geweest in de daling van het aantal werklozen zal de werkloosheid in februari verder dalen. Dit zei premier Lubbers gisteren na afloop van het wekelijkse kabinetsbe raad. Lubbers wilde overigens nog geen cijfers geven over de daling van de werkloosheid de afgelopen maand. Het gaat om „een bescheiden, maar doorge zette daling", aldus de pre- De verlaging van het Ameri kaanse disconto wordt, net zo als de verlaging van het West- duitse disconto, gezien als een uiting van voorkeur voor de binnenlandse ontwikkelingen. De voorzitter van de presiden tiële economische adviesraad. Beryl Sprinkel, liet weten dat een daling van de rentetarie ven de vooruitzichten voor groei van de Amerikaanse eco nomie alleen maar verbetert. Bovendien vermindert de schuldenlast van de ontwikke lingslanden erdoor. De koers van de Amerikaanse dollar raakte niet of nauwe lijks onder de indruk van de verlaging van de Amerikaanse rentetarieven. De verlaging zorgde bij het scheiden van de markt nog wel voor een kleine opleving op de Amsterdamse effectenbeurs, die na een be wogen week in wat rustiger vaarwater was gekomen. Zij zei dit gisteren tijdens het congres „Verzorgingin het Nederlands Congresgebouw te Den Haag. Organisator „Landelijk Plat form Verzorging" streeft naar een apart vak verzorging voor leerlingen in de leeftijd van twaalf tot vijftien jaar. „Ver zorging is een vak dat over dë zorg voor jezelf en anderen in- onze complexe samenleving gaat" aldus woordvoerster Hanna de Vilder. „Hoofdthe-^ ma's zijn roldoorbreking, emancipatie en bewustwor-; ding". Het vak houdt zich be zig met o.a. seksualiteit, ge zondheid en ziekte, genees middelen en tijdsbesteding. De staatssecretaris gaf aan dat het in haar opinie eerder een taak voor de ouders is dan voor de school om aandacht aan ver zorging te geven. Verder vindi zij het niet nodig een apart vak te gaan geven omdat dq onderwerpen die met verzor ging te maken hebben ook bij reeds bestaande vakken, zoals biologie, ondergebracht kun nen worden. LEEUWARDEN De direc teur-generaal van de PTT in Den Haag heeft besloten de op non-actief gestelde directeur P.A. Dansen (58) van het post- district Friesland een functie in Den Haag aan te bieden. De overplaatsing houdt verband met de steekpenningenkwestie bij het district, die onlangs aan het licht kwam. Directeur Dansen heeft tegen de over plaatsing naar Den Haag be roep aangetekend bij het amb tenarengerecht in Groningen. ROTTERDAM De 49-jarige havenwerker D. J. van Dam uit Nieuw-Vossemeer is giste ren verdronken in de Johan Friso Haven in Rotterdam na dat het Nederlandse binnen» schip „Lesly" tijdens loswerk.- zaamheden was gekapseisd. In totaal raakten vijf personen te water raakten: twee van de acht havenwerkers die op de „Lesly" werkten en de drie opvarenden van het binnen schip. De andere havenwer ker, de vrouw van de schipper en hun dochter werden ter ob servatie in een ziekenhuis op genomen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3