niet voor de gek Gehakt Het is even wennen. Contactlenzen hebben definitief de plaats ingeno men van de bril en de trui die rond zijn magere afgetrainde lichaam zit, ziet er heel anders uit. Gerrie Knetemann, gehuld in het fraaie, van felle kleuren voorziene PDM-shirt oogt als een ander mens. Er zijn nog meer verschillen waarneem baar. De populaire wielerprof probeert hardnekkig over te komen als dezelfde onbezorgde klant van weleer, maar niets is zoals net lijkt. Ook hier verraden klei ne trekjes dat de Kneet is veranderd. Ook hij heeft de tol betaald voor zaken waarvan hij vooraf niet heeft onderkend hoe het allemaal zou kunnen verlopen. De beloofde, maar in de praktijk niet ge kregen steun van collega-renners in een poging zijn vorige werkgever Skil aan te pakken, heeft doorgewerkt. Knetemann suggereert, ja stelt zelfs dat hij niet boos is. Dat hij begrip heeft voor het gedrag van zijn voormalige kamera den. De werkelijkheid zal de komende maanden vermoedelijk wel aantonen dat het anders ligt. Ook al omdat verschil lende van zijn oude vriendjes weigeren een bijdrage te leveren aan de kosten die zijn gemaakt in het kader van het juridi sche steekspel. Ongewild verraadt Kne temann zichzelf als hij zegt: „Als je weet dat je gek bent, is het niet erg. Als ande ren het denken en je weet het niet is het veel erger. Dan moet je uitkijken". Knetemann is echter reëel genoeg. Wraak nemen is één ding, maar de kans daarvoor krijgen iets heel anders. Daar om richt hij zich momenteel vooral op de werkelijkheid. En die wil dat hij op het laatste moment toch nog een con tract heeft kunnen krijgen. „Ik ben Roy Schuiten dankbaar. Hij is de enige die heeft onderkend dat Knetemann toch nog een goede renner is. Hij heeft de te lefoon gepakt om te vragen wat ik kost. De andere deskundigen in ons land heb ben me niet benaderd. Ik heb zelfs nog een knieval voor Skala-Skil gedaan, maar dat leverde niets op". Vooral blij Knetemann is vooral blij met de uitein delijk tot stand gekomen overeenkomst, omdat afspraken met vertegenwoordi gers van buitenlandse ploegen geen en kel resultaat hebben opgeleverd. „Er was inderdaad geen keuze meer. Greet, mijn vrouw, werd er gek van. Zij sprong een gat in de lucht toen de zaak met PDM rond was. Ik had er vrede mee gehad als de ellende met Skil het einde van mijn loopbaan had betekend. Als het zo moest zijn, dan was het zo ook gebeurd, al zeg ik wel, zo'n afscheid niet verdiend te hebben. Ik ben dan ook blij weer te rijden. Echt, ik ben niet ver bitterd. Ik heb begrip voor die jongens die naar Skala zijn gegaan. Ze hebben meer aan zichzelf gedacht dan ik, want geloof me maar, in oktober vorig jaar had ik zonder moeite ergens onderdak kunnen komen". Het noodlot wil dat Knetemann, wan- IVant laten we wel zijn: deelneming aan hei Europa-Cuptoernooi leidt alleen maar af. Slechts tot verslapping van de concentratie in eigen contreien, tot puntenverlies in de nationale competitie en prestigeverlies bij de eigen aanhang. En dat dient ten koste van a/les te worden vermeden. Het was zoals gezegd afgelopen woensdag Europees gehaktdag. Nou, ik kon er geen worst van maken. Het enige aardige was het commentaar van Rik de Saede/eer. Deze meest taalgevoelige commentator van de Benelux en wijde omgeving deed zich in tweeledig opzicht kennen: als Erwin-fan en Haan-hater. Ar ie Haan had het aangedurfd tegen Bayern München een elftal in het veld te sturen, waarin niet één aanvaller was opgesteld. Met z 'n allen achter de bal en elke vierkante meter van het eigen strafschopgebied bewaken, was Haans parool. Dat nu schoot De Saede/eer danig in het verkeerde keelgat. Haan had hem al op het verkeerde been gezet door in strijd met de op het scherm geprojecteerde opstelling Erwin Vandenbergh op de bank te houden. Angsthazen-tactiek noemde De Saede/eer dat. Om vervolgens de in België vermaledijde Zvic van sta! te ha/en, de inmiddels ook in /talié al weer op straat gebonjourde Joegoslaaf Die ook Ajax eens opzadelde met een concept waar de honden geen brood van lustten. De Saeae/eer had gelijk met zijn kritiek, die werd onderstreept door een vroege voorsprong van 2-0 van Bayern München tegen een rammelende Haan formatie. Maar zie wat er gebeurde toen Ander/echt de schade uiteindelijk beperkt hield: De Saede/eer zwaaide om a/s een blad aan een esp. Ineens was Haan toch niet zo dom a/s hij er aanvankelijk üitzag. Sterker, Haan had het prima gedaan. Ziedaar de teloorgang van een geprezen commentator. Of het verhaal van de wonderbaarlijke verandering van een angsthaas tot een victoriehaan. Maar Rik de Saede/eer is nog heilig vergeleken bij wat onze commentatoren presteren. Onze sportprogramma 's worden overspoeld door Hein ze Bakkers, die een schaats nog niet kunnen onderscheiden van een tandwiel Die s/echts een spraakwaterval produceren waar zelfs mijn schoonmoeder stil van wordt. Die een woordenbrij afleveren van een zo ongekende treurigheid en droevigheid dat een plasje water met een temperatuur van achttien graden spontaan bevriest tot een eeuwig traject voor de volgende Elfstedentocht. Hein ze Bakker, die ooit is aangesteld bij Studio Sport omdat hij zonder haperen alle elf etappeplaatsen van de triomftocht van Evert van Benthem kon opdreunen. Heinze Bakker, die nog te naargeestig is om een sportrubriek bij de EO te presenteren. Ach, ik houd maar op. Ik kijk al weer met afgrijzen uit naar een sportuitzending waarhij Heinze Bakker bij voor zichzelf sprekende plaatjes praatjes gaat verkopen. Er is één troost: als er weer wordt gevoetbald hebben we van Heinze Bakker geen last. Want van één ding zijn ze zelfs bij Studio Sport overtuigd: van voetbal heeft Heinze Bakker helemaal geen verstand. BUYS ZATERDAG 8 MAART 1986 neer hij iets langer had gewacht, vermoe delijk alsnog bij een sterkere ploeg had kunnen komen. Door het vertrek van Leo van Vliet kwam ineens bij Raas een plaatsje vrij. Knetemann: „Dat is mis schien wel waar, maar ik heb geen spijt. Ook niet dat ik veel moet rijden bij PDM. Mijn oude ploegmaten zijn mis schien slimmer geweest, maar wie het laatst lacht moet nog blijken. Ik heb in elk geval al een behoorlijk vertrouwen in de manier waarop bij mijn nieuwe werk gever alles is geregeld. In Spanje ben ik onlangs van het vliegveld opgehaald door verzorger Bertus Fok en dat is bij andere ploegen wel eens anders uitge pakt. Dan kwam je op een vliegveld aan en wist je niet eens waar de ploeg logeer de. Moest je er maar zien te komen. Hoe je thuiskwam telde al helemaal niet mee. Dat moest je ook maar uitzoeken". Positieve geluiden dus over de aanpak Gerrie Knetemann met zij» dat is veranderd en trouwe van Roy Schuiten, zijn huidige ploeglei der. Een man met wie hij het in het ver leden amper kon vinden. Knetemann ontkent dat niet: „In het verleden waren we inderdaad geen goede vrienden. Eer lijk gezegd was ik er ook een beetje bang voor. Het menselijke contact tussen ons blijkt nu echter goed. Roy staat meer tussen de renners dan de ploegleiders die ik tot nu toe heb meegemaakt. Of dat goed is, weet ik natuurlijk ook niet. Ik weet echter wel dat ik met al mijn pro blemen niet alleen bij hem terecht kan, maar dat hij ook maatregelen neemt". Toen het in het verleden niet klikte wa ren we allebei nog actief. We stonden sa men voor een deur waar slechts één man doorheen kon. We wilden allebei voor uit. Ik heb echter al lang ontdekt dat ook Roy een mens is. Hij valt me tot nu toe vijfhonderd procent mee. Het feit dat hij veel ploegleiders heeft meegemaakt, zal nieuwe ploegleider Roy Schuiten. Vroeger is: Roy Schuiten was de enige die er een ook wel meespelen. Daarnaast telt voor mij dat hij de enige is die een kwartje heeft besteed om mij te bellen". De onderhandelingen hebben weinig tijd in beslag genomen. Kneet heeft de enige nog beschikbare kans gegrepen. Het feit dat hij veel moet rijden, onder meer in Vuelta - „Vervelend, maar het is mijn brood. Ik had liever de Giro gereden" - deert hem niet. Mede omdat hij tot de conclusie is gekomen dat optreden als wielrenner hem beter ligt dan het aan prijzen van tal van waren. Knetemann heel eerlijk: „Ik wil zo lang mogelijk blijven fietsen. Ik weet zeker dat ik dat goed kan. Die public-relation- zaken zijn ontzettend vaag. Ik heb on derkend dat ik als fletser meer waard ben dan als verslaggever. Ik ben nu vier endertig jaar. Maar wat zegt dat nu. Zoe temelk is op zijn negenendertigste we reldkampioen geworden en hij kan dat de Kneet niet met hem opschieten, maai rtje aan besteedde om me te bel/en". op zijn veertigste wellicht nog herhalen. Niets is onmogelijk". Desondanks weigert hij zichzelf voor de gek te houden. Zijn doelstellingen zijn dan ook aangepast. „Ik heb de afgelopen weken in totaal acht zesdaagsen gereden. In Valencia heb ik tevens goed gepres teerd. Als het koud is en regent, wordt het heel anders. Mijn doel is gezond te blijven. Ik wil proberen met de ploeg er uit te halen wat er inzit. Gewoon heel af standelijk kijken wat er met die jonge jongens kan worden bereikt. In de Tirre- no Adriatico wil ik echter wel goed rij den. Of het lukt is iets heel anders. Maar ik wil schitteren, vooral voor die men sen die me aan de kant hebben laten staan. Ik heb talrijke gesprekken met sponsors gevoerd. Je voelt gewoon dat je wordt uitgeknepen. Ze willen graag we ten wat het kost, maar doen daarna niets PETER VAN PUTTEN ZANDVOORT - Er zijn maar weinigen blij met de beslissing van Bernie Ecclestone, de baas in het mondiale autosportgebeuren, om dit jaar geen Grand Prix in Zand voort te laten rijden. Onder hen zijn de nodige badgasten uit Am sterdam en omgeving, die nu ook in het laatste weekeinde van augus tus tamelijk ongestoord naar het strand kunnen. En tot deze catego rie behoren zeker de leden van de actiegroepen tegen geluidhinder die al vijftien jaar in touw zijn om de tientallen decibellen lawaai in de badplaats aan banden te leggen. Maar meer mensen zijn bedroefd dat het formule-I-circus het circuit in de duinen mogelijk nimmer meer zal aandoen. De racefanaten nog het meest, maar ook de Zandvoortse overheid en middenstand zitten in zak en as. Want wat is een race baan zonder het meest aansprekende evenement, de Grand Prix? En hoe moet het met de gemeentebegroting als de drie ton huuropbrengst van het circuit per manent uitblijft? Vragen waarop slechts een pessimistisch antwoord moet wor den gegeven. Wie zich wel eens in de bijna onafzien bare files heeft bevonden die de twee aan- en afvoerwegen in het weekeinde van de Grand Prix in Zandvoort ver stoppen, kan zich goed voorstellen dat de milieu-actiegroepen zich naarstig heb ben ingezet tegen het lawaaiige racege- beuren. De stinkende en verstikkende uitlaatgassen van de auto's die de kijkers vervoeren, vallen overigens weg tegen de herrie die Bernie Ecclestones circus drie dagen produceert. Welke overlast in alle opzichten de race-activiteiten in de rest van het jaar in de schaduw stelt. Wie echter om diezelfde verkeersopstop pingen te ontlopen nog even een plaatse lijk etablissement binnenstapt, beseft dat de Grand Prix zich bij de lokale uitba ters in een warme aanhankelijkheid mag verheugen. Het is overal stampvol en als het weer ook een beetje meewerkt, maakt dat laatste weekeinde van augus tus een complete slechte zomer goed. Kans nihil Zandvoort zonder Grand Prix. Het zal even wennen zijn. Maar alles went. Moet ook wel, want de kans dat het ra- cegebeuren nog ooit terugkeert is vrijwel nihil. En dat heeft niet in de eerste plaats te maken met de wet op de ge luidhinder, die mede dank zij de milieu activisten van kracht is geworden. De provinciale overheid is namelijk bereid om tot 1990 een vergunning te verstrek ken die het circuit de gelegenheid geeft orde op zaken te stellen, waarna het nu nog 75 decibel lawaai producerende boli de-circus gas moet terugnemen tot 65 decibel. Dat heeft ook nauwelijks wat te maken met de gammele accommodatie op het circuit voor publiek, pers, officials, rij ders, medici en andere personen en za ken. Hoewel inmiddels al een plan op tafel ligt om de meest noodzakelijke ver beteringen aan te brengen, inclusief een verleggen van de baan, waardoor de ge- luidoverlast wordt verminderd voor het dorp. Het heeft naar het schijnt ook niet zo veel te maken met de plannen van een warenhuisketen om pal naast het circuit een complex bungalows te bouwen. Kos ten zestig miljoen, een bedrag dat exact ligt tussen de veertig miljoen gulden die complete renovatie van het circuit zou kosten en de tachtig miljoen die een ge heel nieuwe accommodatie eventueel el ders vergt. Reclameregels Nee, niet deze factoren zijn bepalend voor de uiterst onzekere toekomst van het formule-I-gebeuren op Zandvoort. Die „eer" is voorbehouden aan het mi nisterie van WVC, dat ooit nogal strin gen te reclameregels voorschreef voo sport die op de televisie verschijnt. Au toracen wordt weliswaar sport genoemc maar de snelle monsters vertegenwoor digen waarschijnlijk wel de meest com mercièle discipline. Met voor elke aflevering van het formu- le-I-circus gemiddeld zo'n een miljard televisiekijkers heeft een Grand Prix zich ontwikkeld tot de meest bekeken re clamespot ter wereld. Overal, behalve in ons land. En dat laatste tot grote droef heid van Bernie Ecclestone, die elders op de aardbol nauwelijks een strobreed in de weg wordt gelegd als hij zijn cou reurs dwars tussen de advertenties door soms halsbrekende toeren laat uithalen. Tot groot genoegen van de adverteerders en van Ecclestone zelf. die naarmate er meer reclame zichtbaar kan worden ge maakt, de prijs voor zijn racefeest kan verhogen. Er mogen dus vanaf nu zo veel onthef fingen als maar denkbaar zijn worden verleend aan de Zandvoortse circuitdi rectie, zolang WVC dat niet doet voor wat betreft de reclamevoorschriften valt er voor Zandvoort weinig heil meer te verwachten. Tenzij er een oplossing wordt gevonden, waarbij de Nederlandse televisiekijker buitenspel wordt gezet en slechts opnamen worden gemaakt voor het buitenland. Maar bij zo'n constructie zal het vaderlandse bedrijfsleven be paald niet staan te juichen, want dat komt daardoor buitenspel te staan, ter wijl er toch een inbreng wordt geleverd aan het racegebeuren die niet mag wor den veronachtzaamd. Rond de problematiek van al of niet een Grand Prix in Zandvoort speelt overi gens een pikante ministeriële prestige- slag. Hoewel WVC ooit de beperkende richtlijnen uitvaardigde inzake de recla me is ditzelfde departement nu een uit gesproken voorstander van het terugha len van de dit jaar officieel afgevoerde race. Aan welke houding de sportvriendelijk- heid van staatssecretaris Joop van der Reijden met vreemd is. Ook het minis terie van economische zaken is een warm voorstander van de Grand Prix. Niet in de laatste plaats omdat de eco nomische betekenis van het circuit, dat tenslotte steunt op de Grand Prix, per jaar een waarde vertegenwoordigt van circa zestien miljoen gulden: vijf miljoen direct en elf miljoen indirect. Niet gerin ge bedragen, die de positieve houding van de door interne problemen geteister de plaatselijke overheid uiterst begrijpe lijk maken. Voorlopig ziet het er zoals gezegd som ber uit voor Zandvoort. Zelfs al zouden er geluidswallen rond het circuit worden aangelegd en zouden de racemonsters vanaf 1990 met geluiddempers gaan rij pen (wat nu door de rijdersorganisatie nadrukkelijk wordt afgewezen) dan nog lijkt een rentree van Bernie Ecclestone weinig waarschijnlijk. Het wachten is mogelijk op de entree van Ecclestones opvolger. FRANK WERKMAN De start op Zandvoort van de - voorlopig - laatste Grote Prijs van Nederland. Ccidóc Oowuihii Hallo voetballiefhebber. Bent u daar nog? Op het moment dat deze regels het papier bereiken is nog niet bekend of er dit weekeinde wordt gevoetbald. Als dat zo is. moet u toch uit uw winterslaap ontwaken. Zo niet. dan heeft competitieleider Jan Huybregts er een slapeloze nacht bij. Maar die man heeft de laatste tijd toch al zo onrustig in zijn bed liggen woelen dat ineens weer op volle schaal pillen een te abrupte overgang zou betekenen. Daarom moeten er links en rechts maar weer de nodige potjes worden afgelast. Dan kan ook Jan weer rustig wennen aan de nieuwe situatie. Deze week hebben de slaperige fans ook al weer een beetje kunnen wennen. Even was de gehaktdag veranderd in Europa- Cupdag. En dank zij de onvolprezen kabel kon iedere recht geaarde liefhebber zijn hart weer urenlang ophalen. Nou. ik moet zeggen: dat viel niet mee. Als je al die toobers van Ander/echt. Bayern München, Waregem. Hajduk Split, Barcelona en Juventus bezig ziet aan begin je toch hartstochtelijk terug te verlangen naar avonturen op de vaderlandse velden. Naar de onnavolgbare rushes van Gullit, de ongeëvenaarde hoogstandjes van l 'anenburg, de onverbeterlijke inzet van Wijnstekers en de aanstekelijke werklust van Van Tiggelen. Pas als we deze mannen weer in actie zien in de ongekend boeiende strijd om de Nederlandse titel is iedereen weer dik tevreden. En is het Europa-Cup/eed van afgelopen woensdag weer snel vergeten. Waarna de conc/usie rest dat we blij mogen zijn dat Nederlandse clubs niet meer zijn vertegenwoordigd op dit bedroevende peil. In ons /and doen ze het toch subtieler dan bijvoorbeeld in Enge/and. Daar is een UEFA-maatregel nodig om de clubs zo ver te krijgen aat ze het Europese podium de rug toekeren. Ned er land zorgt er met een feilloos instinct voor dat de ploegen zich gewoon in het beginstadium van de Europese bekerstrijd laten uitschakelen. H 'aarna de aandacht volop kan worden gericht op datgene waar het natuurlijk om gaat: de vaderlandse competitie.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 25