Êeidóc Qowumt1 Nieuwe hoogleraar ontwikkelt de stress-o-maat Excentriek Er is ooit een Amerikaanse senator ge weest die het Capitool alleen maar be trad als hij zijn zeven honden bij zich had. In een van de zuidelijke staten van Amerika heeft ooit een mevrouw geleefd die meende dat ze God was. Ze had tien duizenden aanhangers. Dat is me allemaal verteld door Tom, een man van een jaar of zestig die ik ont moette in een wel zeer bruine kroeg er gens in New York. Tom kan het weten, want hij schrijft een boek over de Grote Amerikaanse Excentrieken. Ik ben er overigens niet gerust op dat Toms groot se werk ooit zal worden voltooid. Want de auteur leek mij tot het soort mensen te behoren dat droom en werkelijkheid niet zo goed van elkaar kan onderschei den. Hij was in gezelschap van een collega die Gerald heette en gaande de avond steeds meer nadruk legde op zijn zeer gelukkige huwelijk. De uitbater van de kroeg - een zekere Fred die een damesschort droeg - knipoogde naar mij elke keer als Gerald gewag maakte van zijn huiselijk geluk. Tom was een wat vervuilde heer met een cementkleurig gelaat. Hij droeg een don kerblauw uitverkoopkostuum, een rose overhemd dat dringend een sopje nodig had en een zijden stropdas waarvan de knoop - die half verscholen zat onder een van de reusachtige kraagpunten van het hemd - door het vele gebruik almaar kleiner was geworden. Hij was journalist, net zoals Gerald trou wens. Maar het vak interesseerde hem niet meer. Het waren uitsluitend de Gro te Amerikaanse Excentrieken die hem bezighielden: rijkaards die in plaggen hutten woonden en leefden van water en mierikswortel, vermaarde politici die in hun vrije tijd de zwarte kunst beoefenden en meer lieden van dat slag. En dan waren er de Scandinavische meisjes, die hij elke vrijdagavond met een bezoek vereerde, want het vlees was nog steeds zwak en bovendien was Toms vrouw een jaar of wat geleden gestorven, overigens niet te zijnen huize, maar bij zijn dochter die hij al jaren niet meer had gezien. Nee, naar de begrafenis was hij niet geweest. Tom droeg zijn ellende met een eigen aardige monterheid en een openhartig heid aie hem zelf eigenlijk tot een van de Grote Amerikaanse Excentrieken maak te. Hij liet het ene glas Iers bier na het andere aanrukken. Zo begonnen we aar dig boven ons theewater te geraken en de omzetten van de zeer bruine kroeg stegen zodanig dat uitbater Fred op gezette tij den een gratis glas verstrekte. Ik gaf Tom mijn adres. Als zijn boek over de Grote Amerikaanse Excentrieken verschijnt, zal ik een gesigneerd presen texemplaar van hem ontvangen. Toen Tom tenslotte de zeer bruine kroeg in het hartje van New York verliet, wist ik zeker dat dat boek nooit, maar dan ook nooit zal verschijnen. Ik zei dat ook tegen Gerald, die om de een of andere re den niet met zijn vriend was meegegaan. Gerald zette zijn bril af ritste voor de zo veelste keer zijn helrode jekker open en keek mij langdurig aan. Waarde collega, sprak hij tenslotte, de il lusie is er om alle menselijke ellende op een afstand te houden. Het kenmerk van de zwakkeling is dat hij zijn dromen blijft koesteren. Dat heb ik allemaal uit het citatenboek. Maar één ding is zeker: Tom en ik zijn heel kleine jongens in het ZATERDAG 8 MAART 1986 ve. Ik bedoel daar dit mee. Stress op zich hoeft helemaal geen probleem te zijn. Mits de mens er maar van herstelt voordat hij zich in een nieuwe toestand van stress begeeft. De mens heeft een werk-rustschema nodig. Maar er blijken mensen te zijn bij wie de rust nooit te rugkeert. Ze denken misschien dat ze heel gezond bezig zijn, maar feitelijk lij den ze aan chronische stress en dat wreekt zich vroeg of laat". Waarom kan de ene mens meer aan dan de ander? „Omdat", denkt prof. Gail- lard, „de een beter de kunst verstaat zijn evenwicht te vinden dan de ander. Om dat het ene werk-rustschema beter uitge kiend is dan het andere. Daarbij kan het om heel kleine dingen gaan. Foutjes in je gedragspatroon. De telefoon gaat. Je ziet mensen opspringen. Naar het toestel hollen. Waarom? Je kunt er ook rustig heenwandelen. Zo zitten er in ieders le ven wel elementen die spanningen op roepen. Wanneer je die kunt opsporen, valt er aan stress al veel te doen. Door betrekkelijk geringe veranderingen in je gedragspatroon aan te brengen, kun je bereiken dat je minder blootstaat aan stress. Het heeft er alle schijn van dat mensen steeds weer in moeilijkheden komen doordat ze zich op een bepaalde manier gedragen. Dat komt doordat ze er niet over nadenken. Het is ook moei lijk hoor. De factoren die een rol spelen bij stress, zijn zeer persoonlijk. Vergelijk het maar met hoogtevrees. De een loopt doodgemoedereerd over een ezelspaadje langs een afgrond, terwijl bij de ander het koude zweet al uitbreekt wanneer hij over de balustrade van zijn balkonnetje leunt. In het dagelijkse leven heb je ook zoiets. Voor de een is het een heidense opgave om toe te geven dat hij een foutv gemaakt heeft; de ander lacht erom". Uurtje Legio zijn de trainingen waarmee lijders aan stress zich tegenwoordig heten te kunnen genezen. Vooral uit het oosten komen ze en hun wijzen heten goeroes. Hecht prof. Gaillard waarde aan deze therapieén? „Ik heb al de invloed van de ademhaling op de hartslag genoemd. Welnu: de ademhaling is zo'n beetje de best beheersbare lichaamsfunctie die de mens heeft. Je kunt er in een therapie heel gemakkelijk iets mee doen en dat zie je dus ook gebeuren bij yoga, bij transcendente meditatie en hoe het alle maal verder mag heten. Ze maken alle maal gebruik van de ademhaling om de rust te herstellen. Maar belangrijker dan dat en dan het religieuze tintje op de achtergrond vind ik het volgende. Al de trainingen en cursussen brengen de deel nemers bij dat ze een uurtje per dag of zo moeten inruimen voor hun oefenin gen. Ik denk: wanneer ze dat uurtje zou den besteden aan iets anders, zou het ook werken. Een wandeling. Een eindje fietsen. Het punt is: dat doen de mensen niet. Ze nemen de tijd niet om even tot zichzelf te komen, geestelijk en lichame lijk. Eigenlijk is het net zoiets als een vermageringskuur. Daar betalen de men sen ook duizend gulden voor terwijl het evengoed gratis kan, gewoon, door min der te eten. Ze mogen van mij, hoor, al die trainingen en cursussen. Maar door een beetje verandering te brengen in je stijl van leven, kun je precies hetzelfde bereiken. En goedkoper". PIET SNOEREN vak. We hebben het nooit kunnen ma ken. En tot overmaat van ramp komt Tom uit het zuiden, uit Atlanta. En daarmee wordt hij op de krant tot op de dag van vandaag voor gek gehouden. En wat dat huwelijk van mij betreft: dat is inderdaad zeer. zeer gelukkig, maar ook weer niet zo gelukkigBegrijp je dat? Kun ie dat enigszins volgen? Hij bestelde een nieuwe ronde Iers bier. Fred schonk de glazen vol en zei: We zijn allemaal gek hier, alleen Tom komt er eerlijk voor uit". Wal kon ik anders doen dan van harte mijn instemming betuigen? Waarop Fred zei dat we ook net laatste glas niet hoef den te betalen. JO WIJNEN Stress speelt een rol bij het ontstaan van hart- en vaatziekten. Mogelijk ook bij dat van kanker. Een vroegtijdige ontdekking van stress kan dus van levensbelang zijn. Maar hoe valt stress te meten? Dr A. Gaillard, zo juist in Tilburg benoemd tot bijzonder hoogleraar in de psychologie van verrichtingen en stress, blijkt te werken aan het antwoord. Staat er straks bij elke arts een stress-o-maat in de spreekkamer? Hoe de lopende band van Mies een wetenschappelijk vervolg krijgt. B/J DE FOTO'S: Boven: Bij yoga en andere therapieën wordt gebruik gemaakt van ademhalings technieken om de rust in het menselijk lichaam te herstellen. Maar een uurtje per dag besteden aan iets anders dan yoga zou volgens prof. Gaillard even goed helpen tegen stress. Een wandeling, een eindje fietsen. Onder: Chronische stress kan zeer ernstige gevolgen kunnen hebben. Hartstoornissen bijvoorbeeld of een hartinfarct. Rechts: Prof. dr. A. Gaillard. UTRECHT - Zoals alle beroepen kent ook de medische professie zijn sterke verhalen. Een daarvan gaat over de ma nier waarop het verband is ontdekt tus sen stress enerzijds en hart- en vaatziek ten anderzijds. Het gebeurde toen de Amerikaanse hartspecialisten Friedman en Rosenman besloten de stoelen in hun wachtkamer te laten opknappen omdat de zittingen versleten waren. De meubel maker die het karwei kwam klaren, bleek zeer verwonderd. „Wat voor soort praktijk hebt u eigenlijk", wilde hij we ten. „Wij zijn hartspecialisten", ant woordden de artsen. „Maar waarom vraagt u dat?". De meubelmaker krabde achter zijn oor. „Wel", zei hij, „het is me opgevallen dat de veren van uw stoe len alleen aan de voorkant versleten wa ren". Zo kwamen Friedman en Rosenman tot het inzicht dat hartpatiënten kennelijk ongedurige types zijn die altijd op het puntje van hun stoel zitten, en vervol gens tot hun theorie dat die ongedurig heid wel eens verband zou kunnen hou den met het ontstaan van de hartkwaal. De slijtage van stoelveren als aanwijzing voor stress. Wanneer het aan prof. dr. A. W. K. Gaillard ligt, zal er binnen afzienbare tijd een meer betrouwbare methode be schikbaar komen om stress te meten. Deze 41-jarige psycholoog uit Utrecht die zojuist benoemd is tot bijzonder hoogleraar in de psychologie van ver achtingen en stress aan de Katholieke Hogeschool Tilburg, werkt op het ogen blik aan de ontwikkeling van wat hij noemt „een stress-o-maat". Het zal de eerste ter wereld worden en over zo'n vijf jaar zou hij klaar moeten zijn. „Ik denk dat hij tussen de tien- en twintig duizend gulden gaat kosten. In tertnen van gezondheidszorg is dat geen dure aanschaf. Ik zie het apparaat dan ook niet alleen in de behandelkamers van. specialisten terechtkomen, maar even tueel zelfs bij de gewone huisarts". De jonge hoogleraar, sinds 1970 verbon den aan het Instituut voor Zintuigfysio logie van het TNO te Soesterberg, acht een vroegtijdige ontdekking van stress bij patiënten van groot belang voor de volksgezondheid. Ter staving haalt hij er cijfers bij die zijn vergaard door het Centraal Bureau voor de Statistiek en de Raad voor Gezondheidsresearch TNO. „De sterfte aan hart- en vaatziekten be draagt zevenenveertig procent van de to tale sterfte. Dit wil zeggen dat er van elke honderd overledenen er zevenen veertig - dus bijna de helft - door een hart- of vaataandoening zijn gestorven. Ter vergelijking: kanker neemt zesen twintig procent van alle sterfgevallen voor zijn rekening. Waarbij ik aanteken dat volgens de nieuwste wetenschappelij ke inzichten stress ook een rol kan spe len bij het ontstaan van kanker. Een be langrijk probleem bij het onderzoek naar psychische invloeden op lichamelijke ziekten is het simpele gegeven dat de toestand van de geest zich niet zo een voudig laat meten als bijvoorbeeld de bloeddruk. Er is weliswaar erg veel on derzoek verricht op muizen die in stress volle situaties werden gebracht, maar je kunt je afvragen hoe relevant de uitkom sten van dergelijke dierproeven voor mensen zijn. Liever zou je proeven met mensen nemen. Het probleem is: mag dat? Is het ethisch toelaatbaar om proef personen in een stress-situatie te bren gen? Immers: in hoeverre zijn de proces sen die je daarmee in gang zet, omkeer baar?". Evenwicht De vraag wat er precies onder stress dient te worden verstaan, beantwoordt prof. Gaillard als volgt. „Mijn persoon lijke omschrijving luidt: stress betekent dat het natuurlijk evenwicht tussen li chamelijke processen en geestelijke pro cessen verloren is gegaan. Bij zo'n ver stoorde balans wil en kan de geest nog wel verder, maar het lichaam laat het niet toe. Het omgekeerde is trouwens ook mogelijk. De geest wil gaan slapen, maar er blijven allerlei dingen door je hoofd- rondsuizen omdat het lichaam achter loopt op de geest. Het gaat net als bij een hardloopwedstrijd. Je kunt niet het ene moment op topsnelheid liggen en het volgende moment stilstaan. Het is een kwestie van oppeppen en afbou wen. De hormonale processen die de li chaamsfuncties beheersen verlopen lang zamer dan de geestelijke. Op zich hoeft stress niet schadelijk te zijn. Denk aan de acute stress waaraan je komt bloot te staan als je betrokken raakt bij een onge luk. Je voelt je dan vreselijk beroerd, maar de praktijk leert dat je er weer gauw overheen bent en dat er geen ern stige gevolgen zijn. Bij chronische stress ligt dat anders. Dan loop je elke dag een tikje op en groeit er, over maanden of zelfs jaren gerekend, een som van nega tieve, schadelijke effecten die zeer ernsti ge gevolgen kunnen hebben, waarbij ik met name aan hartstoornissen denk, aan het hartinfarct". Wat staat prof. Gaillard voor ogen? Kort en simpel gezegd: de ontwikkeling van een apparaat waarmee buiten het labora torium, in praktische situaties dus, ge meten kan worden wat er bij geestelijke belasting gebeurt met de ademhaling, de hartslag en de bloeddruk. De aldus ver kregen gegevens zouden dan, in nauwe samenhang met elkaar, iets kunnen zeg gen over de mate van stress die door ie mand ondervonden wordt. „Mijn idee is: de huisarts die iemand met stress op zijn spreekuur krijgt, ziet hem in een toestand van rust. Hoogstens moeten er een paar kniebuigingen gemaakt worden. Zo'n patiënt wordt dus alleen lichame lijk belast. Maar wanneer je hem op een gestandaardiseerde manier - met behulp van een wetenschappelijk uitgekiende taak - geestelijk zou kunnen belasten, zou je al in een vroegtijdig stadium de aanwezigheid van stress kunnen onder kennen. En dat is belangrijk, want hoe eerder je ergens bij bent, hoe beter. Je kunt dan tegen een patiënt zeggen: ga zo'n cursus volgen in hoe je stress de baas kunt worden. Of verander je leefs tijl. Zou je niet eens omzien naar een andere werkkring of naar een andere functie binnen je werk?". De stress-o-maat van prof. Gaillard zal patiënten straks onder geestelijke druk zetten. Hoe? „Met behulp van een men tale taak waarvoor je in elk geval geen opleiding genoten hoeft te hebben of niet bijzonder intelligent hoeft te zijn. Een taak die binnen ieders bereik ligt, zodat niemand gillend van ellende zal weglo pen. Waar we op het ogenblik veel proe ven mee doen, is de lettersorteertaak". Lopendeband Dat klinkt ingewikkeld, maar wordt een voudig wanneer men zich de voormalige lopende band van Mies voor de geest haalt waarbij deelnemers aan de quiz ge vraagd werd zich een aantal prijzen in het geheugen te-prenten die in snel tem po aan het oog voorbijtrokken. Prof. Gaillard: „Voordat de proef begint, knjgt de deelnemer vier letters voorge legd die hij moet onthouden. Vervolgens verschijnen er, bijvoorbeeld elke twee seconden, combinaties van telkens vier letters op het scherm. De deelnemer moet zeggen of er een van de letters bij is die hij in het geheugen heeft genomen. Daarmee schep je een situatie die een behoorlijke mentale belasting betekent. Mijn theorie is dat de symptomen van die belasting dan duidelijk naar voren zullen komen". De ontwikkeling van de stress-o-maat is op een punt gekomen waar prof. Gail lard in'het bijzonder de invloed van de ademhaling op de hartslag bestudeert. „Die invloed is erg sterk; dat weten we van de verschijnselen die optreden bij hyperventilatie. Welnu: wat gebeurt er wanneer de mens een moeilijke taak te vervullen krijgt? Dan wordt de koppe ling tussen de ademhaling en de hartslag verbroken omdat de hersenen de beïn vloeding overnemen. Het interessante is dat er mensen bestaan bij wie de koppe ling tussen ademhaling en hartslag ook in een toestand van rust verstoord blijft. Het betekent dat die mensen altijd ge spannen zijn. Ze missen een herstelcur-

Leidse Courant | 1986 | | pagina 21