finale tl Cultuur en beschaving in een huis van stand Ceidóc Sou/temt' ZATERDAG 8 MAART 1986 oer» van eventuc rdineren in de r maant rstrekt jaar reiden in h«t iding itie- ders bij de De Pauwhof, „werkcentrum voor beoefenaars van kunsten en wetenschappers" bestaat morgen precies 46 jaar. De villa aan de Rijksstraatweg in Wassenaar heeft talloze musici, schrijvers, beeldend kunstenaars en toneelspelers korte of langere tijd onderdak geboden. Hoe levend is anno 1986 de traditie? WASSENAAR - Het is een beperkt, doch uitgelezen gezelschap. Naast de theetafel, links van een projectiescherm, staat in de salon de musicologe en ex- critica van het Haagse dagblad Het Va derland Willy Lievense en onder instem mend geknik van de aanwezigen volgt een gedegen lezing onder de titel „Van virginaaltje tot Jankóklavier" over de geschiedenis van de toetsinstrumenten. Mevrouw Willy Lievense draagt van middag een crèmekleurige japon, een lichtblauwe shawl en zwartgelakte pumps. Zij wil ons op deze zondag mee op reis nemen langs het oudste, in 1537 r Italië vervaardigde clavichord, het ge luid van een spinet met ravenpennen, het kerkorgel dat oorspronkelijk in het circus werd gebruikt en reispiano's van rondborstige operazangeressen, compleet met kapspiegels en naaidozen. Mevrouw Lievense heeft een respectabel aantal dia's meegebracht en regelmatig onder breekt zij haar betoog om het geluid van de besproken instrumenten op de band te laten horen. We begrijpen dat de hui dige trend in de muziek naar „authenti citeit" niet louter kan leunen op het be spelen van antieke instrumenten: dat is te mager. Samen met de dirigent Nico- laus Harnoncourt zegt de spreekster: „Es gibt keine Authentizitat". Na afloop klinkt ingetogen een applaus. We hebben genoten. Niveau iwijs ling «lijk Het landgoed De Pauwhof, naar een ontwerp van architect dos Cyypers. „Melk en suiker?", vraagt tijdens de theepauze gastvrouw mevrouw Valk. Zij maakt sinds drie jaar deel uit van een drietal vrouwen, bij toerbeurt tien dagen lang verantwoordelijk voor het reilen en zeilen van De Pauwhof. We wandelen door het „werkcentrum voor beoefe naars van kunsten en wetenschappen", zoals boven elke brief van de beherende stichting de villa aan de Rijksstraatwejg in Wassenaar wordt aangeduid. Na af loop van de lezing leidt mevrouw Valk ons langs alle gangen en kamers van het in 1912 door architect Jos Cuypers opge richte landhuis. „Je moet hier", begint ze, „als gastvrouw in allérlei zaken geïn teresseerd zijn, een open oor hebben voor wat gasten zoal te berde brengen, een brede algemene ontwikkeling. Kuns tenaars en wetenschappers die hier ko men, hebben, hoe moet ik dat zeggen, een bepaald intellectueel niveau. Ze ko men hier om te werken, maar ook om met anderen over hun werk te praten. U kent dat. Hun man of vrouw zit thuis en krijgt op gegeven moment een gevoel van: nu even niet. Veel mensen missen thuis de mogelijkheid om in alle rust te kunnen werken. Daar ligt een taak voor ons. Een gastvrouw moet goed kunnen luisteren, de tijd willen nemen". Een gastvrouw woont tijdens haar dienst dag en nacht in De Pauwhof, vernemen wij. Ze zorgt dat het eten op tafel staat, dat de koffie en thee op tijd wordt gezet, enfin - zij is aanwezig. We bereiken via de trap op de eerste etage de in Jugend stil uitgevoerde badkamer. Soms, vertelt mevrouw Valk. krijgt ze plotseling te maken met hele interessante discussies. Net bij de lunch bijvoorbeeld, toen ie mand een artikel in een Duits blad aan greep voor een gesprek over milieuver vuiling en wat daar allemaal mee samen hangt. Kijk, daar moet ze over mee kun nen praten. pjlinsfrederik De Pauwhof bestaat als cultureel cen trum morgen precies zesenveertig jaar. Op 9 maart 1940 stelde mevrouw J. Óvervoorde-Gordon (1881-1957) haar buitenplaats open voor kunstenaars en wetenschappers, „die in eigen woon- en werkomgeving onvoldoende gelegenheid vinden voor geconcentreerd werken". Het idee was eigenlijk afkomstig van haar echtgenoot mr. dr. J. C. Overvoor- de (1865-1930), destijds gemeente-archi varis van Leiden en directeur van het stedelijk museum De Lakenhal. De plaats, verscholen achter het lover en vrijwel onzichtbaar voor langsrazende automobilisten op de Rijksstraatweg, maakte in vroeger tijd deel uit van land goed De Pauw, eigendom van prins Fre- derik, de broer van koning Willem II. Na de dood van diens dochter prinses Marie von Wied, in wier handen het buiten was overgegaan, werd het terrein verkaveld en het echtpaar Overvoorde, niet afkerig van een wat rustigere omge ving dan het drukke Leiden, kocht het zuidelijke deel en liet in 1912 een villa bouwen op het 2,5 hectare grote park. Na het overlijden van de heer Overvoor de werkte zijh vrouw het plan voor een cultureel centrum verder uit en betrok enkele jaren na de opening even verder op een andere woning. „Een energieke tante" zo mag je haar van mevrouw Laboyrie-Van Goudoever wel noemen. Zij kwam als nicht van de familie geregeld logeren, al voordat het huis de bestemming voor kunstenaars en wetenschappers kreeg. Mevrouw Laboy- rie: „Ze was de ziel van het geheel. Ze woonde er aanvankelijk, kwam hier later altijd eten, stelde zich op de hoogte van wat er zich afspeelde en wie er logeer den. Ze was open, sociaal en had voor iedereen belangstelling". Haar echtge noot nipt van zijn koffie en knikt. La- boyrie zit namens de familie in de Over- voorde-Gordonstichting die De Pauwhof beheert. „De doelstelling", aldus Laboy- rie, „is altijd heel erg vnj geweest. Ieder een kan doen en laten wat hij wil, nie mand hoeft zich verplicht te voelen om contacten te leggen. De Pauwhof wil al leen de gelegenheid bieden. In deze tijd van haast en onrust spreken mensen el kaar niet zo veel meer, hebben geen vas te ontmoetingsplaats. Club, sociëteit en vereniging worden nauwelijks meer be zocht; men heeft verplichtingen. Ik be doel: hoeveel wetenschappers kennen nu eigenlijk kunstenaars? Door contacten kun je allerlei vooroordelen over en weer wegnemen: dat wetenschappers „droge" mensen zijn bijvoorbeeld. Je frist door contacten met anderen op, je moet uitleggen waar je mee bezig bent, anderen vertellen over eigen bezigheden, je hebt feedback". Laboyrie herinnert zich bezoekers, die tijdens het verblijf absoluut incognito wilden blijven voor de buitenwereld. „Kijk, de situatie thuis is dikwijls niet optimaal. De kinderen vragen aandacht, de telefoon rinkelt. In dat opzicht is De Pauwhof een soort vluchtheuvel". Herinneringen Voor het diner in de eetkamer gebruikt het gezelschap in de salon een aperitief. Wij ontmoeten leden van het bestuur van De Pauwhof en enkele trouwe gas ten die liever niet met hun naam in de krant komen - het betreft immers De Pauwhof als instituut? Tijdens de con versatie worden achtereenvolgens uit eenlopende onderwerpen behandeld als daar zijn: de toestand op de Filipijnen, de piano van De Pauwhof - hard aan vervanging toe -, de geboorte van een kleinkind van een der gasten en de con certen die voor de komende maanden op het programma staan. Als de glazen vol zijn, komen de herinneringen boven. Herinneringen aan de tijd waarin de crè me de la crème van kunst en wetenschap de weg naar De Pauwhof vanzelfspre kend wist te vinden - in elk geval van zelfsprekender dan tegenwoordig. Een bulletin over aard en doel van De Pauw hof doet een greep en vermeldt niet min der dan drieënzeventig meer of minder beroemde personen uit de literatuur, beeldende kunst, theater en muziek die de sobere, maar stijlvolle vertrekken ooit bevolkten. Van dichter Jan Arends tot componist Sem Dresden; van histori cus J. Presser tot acteur Ko van Dijk; van Ank van der Moer tot vertaalster Jenny Tuin. De duisternis valt. Een bezoeker, jaren lang bewoner van De Pauwhof en werk zaam op het Sociologisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Leiden, vertelt welke sfeer er in die eind jaren zestig, begin jaren zeventig hing. „Ik zat hier in een fantastische periode. Iedereen kwam in De Pauwhof en kon het uitstekend met elkaar vinden. Meestal kwamen rond een uur of elf 's avonds de gasten na hun werk hier in de salon rond de haard zitten, fles wijn erbij. Ik herinner me een jonge schilder die aanvankelijk niets met de anderen te maken wilde hebben. Nou, die was binnen de kortst mogelijk tijd óm. Volledig opgenomen binnen de gemeenschap". Veel personen maken van De Pauwhof gebruik om een bepaald thema samen uit te diepen en uitgebreid te bespreken: een groep gy naecologen over in-vitrofertilisatie, theo logen die het probleem euthanasie bij de kop pakken - noem maar op. „Wij heb ben hier met het Sociologisch Instituut eens een aantal dagen doorgebracht om een bepaalde structuur op de universiteit door te spreken. Nou, daar is een nota over verschenen. Die staat nog steeds bekend als „De Pauwhofnota". Inzinking Het is allemaal een beetje minder gewor den. Onverklaarbaar eigenlijk, vindt ook mevrouw Willy Lievense, die eveneens jarenlang in De Pauwhof verbleef, de enigszins teruggelopen belangstelling voor het werkcentrum. Natuurlijk is het kapitaal dat de familie Overvoorde ach terliet inmiddels geslonken en zijn de ta rieven voor gasten aanzienlijk gestegen, maar dat verklaart niet alles. „Het be stuur en ook de gasten hebben daarover dikwijls al gepraat, maar niemand weet eigenlijk precies hoe dat is gekomen. Ach, misschien is het een tijdelijke in zinking. Het aantal bezoekers hangt vaak gewoon van mond-op-mondrecla- me af. Ik kwam tijdens de Berliner Fest- woche eens naast een Spaanse muziek student te zitten. Die wilde graag eens naar Nederland komen en op die manier heb ik die jongen op De Pauwhof geïn troduceerd. Puur toeval". De bel klinkt voor het diner. Het bestek is van zilver, de de groentesoep helder, de conversatie licht van toon. Een romig toetje rondt af, koffie volgt in de salon. Welke charme heeft De Pauwhof voor de gasten zelf? Een zangpedagoge uit Amsterdam, voor de tweede keer hier, vermoedt dat het iets te maken heeft met de ongedwongen sfeer, de bereid heid om elkaar in waarde te laten en, niet te vergeten, de stimulans die van de andere gasten uitgaat. „Ik had", vertelt ze, „al jaren geen piano gespeeld. Louter omdat hier een vleugel stond, begon ik wat te spelen en kreeg meteen opmerkin gen: goh, jij kunt er wat van". Ze werpt het hoofd naar achteren. „Ik ontmoet hier aardige, intelligente mensen bij wie je niet die speciale conversatietoon hoeft te voeren. Voor mensen die liever niet altijd worden bediend, is De Pauwhof een uitkomst. In een hotel sluipt er altijd wel een ober om je heen - hier kun je jezelf zijn". Van de dokter moest ze ei genlijk een tijd naar het Zuiden, maar ze koos voor De Pauwhof. „Er bestaan in Nederland misschien wel instituten die vaag aan De Pauwhof doen denken, maar ik heb de ervaring dat iedereen daar kcimt. Jan Rap en z'n maat, van die lawaaiige mensen die eigenlijk liever langs de snelweg picknicken". Kan, dringt zich de vraag op, een wille keurige belangstellende zomaar van de faciliteiten in De Pauwhof gebruik ma ken? Gastvrouw mevrouw Valk denkt een ogenblik na en zegt dan: „Ja, al thans: je moet wel binnen de entourage passen. Vroeger was er een soort ballota ge. Dat is voorbij. Je vraagt door de tele foon naar referenties, je vraagt waaraan ze in De Pauwhof denken te gaan wer ken en als dat allemaal in orde is, staan ze 's avonds met een koffer voor de deur. Meestal regelt zich dat vanzelf. Laatst was er hier een vrouw die een soort vakantie hield en van wie je eigen lijk vermoedde: die past hier met goed. Nou, die heb ik gevraagd: zou het met beter zijn om na dit weekeinde naar iets anders uit te kijken. Geen probleem. Had ze zelf ook al gevoeld". Het gaat erom, in De Pauwhof daadwer kelijk iets met je tijd te doen, ergens mee bezig te zijn. Een van de bezoeksters: „Vroeger was op de radio doorgaans al leen een lezing, een causerie of muziek te horen. Meer bestond er niet. Wel, ik heb dat doorbroken. Ik ben begonnen met het schrijven, het uitdenken van klankbeelden: thema's begeleiden door muziek of teksten uit de wereldliteratuur die op het onderwerp betrekking hebben. Ter voorbereiding ging ik, mits dat plooide met mijn persoonlijke taken - ik had een gezin - naar De Pauwhof om in een bezonnen sfeer mijn ideeën uit te werken". Animo „Hier komen", vervolgt ze, „geen com mercieel ingestelde lui die snel roem wil len vergaren, kunst en wetenschap be schouwen als een middel om zo snel mogelijk veel geld te verdienen. Hier ko men figuren die consciëntieus en wars van oppervlakkigheid, diep op de stof ingaan. Het is jammer dat u hier niet een paar dagen geleden bent geweest. Toen verbleef hier een aantal gynaecolo gen en wanneer u de animo tussen deze wetenschappers en de aanwezige kunste naars had meegemaakt, dan had u zelf kunnen constateren wat voor moois er gebeurt in een gebouw waar nu eens niet de nadruk ligt op drank en voedsel en op hoe fantastisch comfortabel ons hotel wel niet is. Dan had u kunnen constate ren dat men, zoals zo dikwijls gebeurt, hier niet voortdurend publiciteit voor zichzelf loopt te maken". „Ik was in die gynaecologen geïnteres seerd. Waarom kiest een man zo'n be roep? Dat intrigeert. Ik heb daarover goede, pittige discussies gehad met jonge wetenschappers. Mensen die nog de fris heid hadden om helemaal op te gaan in hun vakgebied. Zulke contacten ontwik kelen zich spontaan. Het overkomt je, bijvoorbeeld tijdens het diner. Ik zal u zeggen: als tijdens een diner de gasten de maaltijd vergeten en de schalen op één punt midden op tafel blijven staan, dan heb je iets moois te pakken". Ze staat op om zich te gaan verkleden. Over een half uurtje gaat het gezelschap aan tafel. „Kijk, door een verstrengeling van disciplines uit kunsten en weten schappen ontstaat een bepaald soort vreugde vergelijkbaar met die op een feest. Maar dan een vreugde zonder dat daarvoor zonodig iedereen aan de drank moet raken". Ze kijkt streng over het ga zon buiten. „De Pauwhof', zegt ze, „heeft iets te maken met beschaving. Ja. ik tref hier een vorm van beschaving". ARJEN SCHREUDER FOTO'S: MILAN KONVALINKA BIJ DE FOTO'S: Links: De contacten ontstaan spontaan in Be Pauwhof. Bijt oorbeeld tijdens het dtner. „Als de gasten de maaltijd vergeten en de schalen op Jen punt midden op tafei blijven staan, dan heb je tets moois te pakken", zegt een ran de bezoeksters. Rechts: Peel kunstenaars en wetenschappers missen thuis de mogelijkheid om in aiie rust te kunnen werken. Daar ligt een taak roor de Pauwhof.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 19