igros niet in Kamsteeggarage Zuidhollandse veenweide in de knel dienstverlening Zoeterwoudse ondernemers tegen verkeersmaatregelen iIDEN OMGEVING QeidóaOowuwt ZATERDAG 8 MAART 1986 PAGINA 13. DA wil bouwen in older Klinkenberg fARMOND Het CDA in Warmond vindt at in de polder Klinkenberg woningen ge- ,uwd moeten worden. Het tekort van 165 oningen in Warmond rechtvaardigt dit. vol- -ns CDA-vicevoorzitter Den Ouden. Hij zei t gisteravond op een verkiezings-bijeen- ist van de plaatselijke partijen. Ook Pro- sief Warmond vindt dat het groen indien lig moet wijken voor woningbouw. Met de lA stelt deze partij echter de voorwaarde alleen voor Warmondse woningzoekenden It gebouwd. VVD-raadslid C. Saris zei het ren van acht woningen per jaar voldoen- te vinden. Alle drie partijen gaven gister- md te kennen de komende jaren geld te len uittrekken voor een milieu-agent. Oppositie Valkenburg eist breed college VALKENBURG De oppositie binnen de gemeenteraad heeft gisteravond een dringend beroep gedaan op het CDA na de ver kiezingen een breed college van B en W te vormen. Ze deed dat tijdens een door de Verenigenraad georganiseerde forumdiscus sie onder leiding van burgemeester C.A. Bos van Katwijk in aanwezigheid van zo'n tachtig belangstellenden. PVDA/PPR en VVD wezen erop, dat het CDA zes van de elf zetels in de gemeenteraad bezet en alle twee de wethouders le vert. De rest van de raad wordt op deze manier overal buiten gehouden, vonden beide partijen. De Vries (GPV) protesteerde tegen deze omschrijving en wees erop dat zijn partij zich nauw met het CDA verwand voelt. Hij liet blijken er veel moeite mee te hebben om het CDA na de verkiezingen niet te steunen. Vanuit de zaal werd een felle aanval gedaan op de politie. Er zou eindelijk eens iets gedaan moeten worden aan het parkeren van vrachtwagens. Wethouder M. Vos wees erop dat de politie in het dorp onderbemand is. Verder zou de gemeente de bevol king veel meer inspraak moet geven. ALPHEN AAN DEN RIJN De toekomst van het Zuidhollandse veenweidegebied staat meer dan ooit op het spel. De overheid moet samen met de eigenaren en de ge bruikers actie ondernemen om dit, ook internationaal gezien, belang rijke en onvervangbare natuur- en landschapsgebied te behouden. Al leen dan is een halt toe te roepen aan de sterke verarming, die zich in de veenweidegebieden aan het voltrekken. Die conclusie werd gisteren in Al phen aan den Rijn getrokken tij dens een studiedag over de toe komst van het veenweidegebied. De dag was belegd door natuurbe schermingsorganisaties en de over heid. Op de studiedag werd duide lijk, dat er sprake is van een snelle verarming op een breed front. Zelfs het madeliefje verdwijnt uit het grasland. Daarnaast worden poldersloten „biljartlakens" door het afnemen van waterplanten en de toename van kroos. Weidevo gels, zoals de grutto, slobeend en tureluur verdwijnen langzamer hand; de zwarte stern, watersnip, kemphaan en de zomertaling drei gen zelfs uit te sterven. De huidige inspanningen om deze achteruitgang tegen te gaan sorte ren weinig effect. Daarom zijn er tijdens de studiedag enkele tiental len nieuwe actiepunten opgesteld. Hierbij staan samenhangende op lossingen, lokale samenwerkings verbanden en voorlichting cen traal om provincies, gemeenten, waterschappen en boeren op één 4 lijn te brengen voor een beter na tuur- en landschapsbeleid. De oor zaken van de achteruitgang van de natuur- en landschapswaarden van het veenweidegebied zijn: de oprukkende bebouwing, verander de bestemmingen, overbemesting van oevers en polderwateren en waterpeilverlaging. Tijdens de studiedag werd verder geconstateerd, dat bij het waterbe heer in veenweidegebieden nau welijks aandacht wordt geschon ken aan het natuurbelang. „Het doorspoelen van poldersloten is zelfs in strijd met het natuurbe lang", zo werd gesteld. De Zuid hollandse veenweicfégebieden zijn te vinden in de Rijnstreek, rond Waarder en Driebruggen, Krimpe- nerwaard, Vijfheerenlanden, Al- blasserwaard, Midden-Delfland en Putten. ARTSEN Leiden: Groep 1: Tan, Janssen. Zwijnenburg. Mey er. R. van Leeuwen, Verhage. Groeneveld err De Ruiter: za. dr. Vrijlandt, tel. 897577. zo. dr. Tan. tel. 210890. Groep 2: Bergmeyer, Pieterse, Van Gent. Taytelbaum. Van Luyk, Klaas- sen, Rus, Kruis en De Lange: za. dr. Van Luyk. tel. 122522, zo. dr. Van Gent. tel. 122538. Groep 3: Pleiter. J. van Leeuwen. Smit. W. de Bruijne, J. de Bruijne, Stolk, Jurgens. Fogelberg en Muysenbergh: za. dr. Jurgens. tel. 125820, zo. dr. De Bruyne. tel. 134345. Groep 4: Van Win gerden. Lahr. Van Rijn. Bénit, Nieuwenhuis. Roos, Boer. Van de Waardt en Arnou: za. dr. Lahr. tel. 120347. zo. dr. Arnou. tel. 311414. Groep 5: Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman. De Jong. Prince. Reinders. D. Ham- merstein en A. Hammerstein: za. dr. Prince, tel. 761754. zo. dr. D. Hammerstein. tel. 720936. Oegstgeest: vanal za. 10 uur: dr. Van Walchren, tel. 174830. Pa tiënten van dr. Steenhoven of dr. Voorzaat: bellen naar 176867. Spreekuur za. en zo. 11.30- 12.30. Kaag - Abbenes -' Nieuw Vennep: tel. 02526-72850 Leiderdorp: za. en zo. dr. Ou- werkerk, tel. 891037. Spreekuur van 12.30 tot 13.00. Voorscho ten: za. dr. Tromp, zo. dr. Meij er. Warmond - Voorhout: dr. Lempers, tel. 02522-10140. Noordwijk: Groepspraktijk tel. 19300. Katwijk aan Zee: dr. Schonenberg, tel. 12336. Kat wijk - Rijnsburg - Valkenburg: dr. Verhage. tel. 21818. Sas- eenheim: dr. Van Riet, tel. 11777. Alkemade - Rijnsater- woude: dr. Glansbeek. tel. 01713-2511. Praktijk Saeys/van Mierlo/Roelen/Brock: dr. Saeys, 01713-2217. Alphen: groep 1. za. dr. Steehouwer, zo. dr. Eijs- sink Smeets, groep 2, za. dr. Hertzberger, zo. dr. Eradus. Hazerswoude - Koudekerk: dr. Sprangers, tel. 01714-3700. Benthuizen - Boskoop: dr. Her mans. tel. 01727-2038. Lange- raar - Nieuwveen - Ter Aar - Woubrugge: dr. Nooter/dr. Vreyling, tel. 01729-8104. Nieuwkoop - Noorden: dr. San ders. tel. 01725-1555. TANDARTSEN Leiden - Lei derdorp - Oegstgeest: dr. Orth, tel. 175090, za. en zo. spreekuur om 13.00 uur. Alkemade - Lei- muiden: eigen tandarts bellen voor 15.00 uur. Leidschen- dam: voor spoedgevallen tel. 974491. Bollenstreek: dr. Teu- nissen. tel. 02522-10240. APOTHEKEN Leiden - Lei derdorp Oegstgeest - Voor schoten! Centraal Haven in Lei den en Apotheek Hofland in Voorschoten. Alkemade: Apo theek Alkemade, open: zat 12- 13. 17.30-18 u. zon feestda gen 12.30-13 en 17.30-18 u. Noordwijk Katwijk: Apotheek Katwijk aan den Rijn. Noord- wijkerhout: za geopend van 9- 13. u. en van 17-18 u. en zo van 12-13 u. en 17-18 u. Spoedre- cepten tel. 3511 of dienstbel. Sassenheim: 02522-10169. WIJKVERPLEGING Leiden Noordwijkerhout De Zilk - Voorhout: tel. 071-122222. jbileumboek over oningbouwvereniging J.M. Van der Ploeg- lan der Poel (links), de tweede irzitter van de Zoeterwoud- woningbouwvereniging Wil- ord, bekijkt het fraaie jubi- boek van de vereniging, uitlopend op de festivitei- rond het 40-jarug bestaan in de vereniging is het boek teren een aantal personen jeboden. Voorzitter P. van ioijn zei daarbij: „U bent al- bewoner van onze eerste plexen. Het zijn woningen ir wij nog steeds trots op Het boek telt 48 pagina's it vele historische foto's en ift een beeld van wat de 'eniging voor de sociale wo- ra*ad|in9bouw heeft gedaan. Grote ils onrlimator van de vefeniging r" jeTras J.H. Ploeg, die al in de natu latste oorlogsjaren plannen z ntwikkelde voor het oprichten an een katholieke woning- ouwvereniging. Van der Ploeg bijna 30 jaar voorzitter Onder redactie van Ton Pieters. Zoals wij al eerder in deze ru briek hebben geconstateerd, was de winter van '15-'16 niet bepaald één van de prettigste. Wekenlang maakte het „Geïl lustreerd Zondagsblad" in die eerste paar maanden van 1916 gewag van razende stormen die hele delen van het lage land boven Amsterdam en langs de Zuiderzee, van over de bezweken dijken heen, teisterden en hun tol eisten. Ik dacht, dat het zo langza merhand welletjes zou wezen, maar jawel, ook het nummer van zaterdag 11 maart '16 toont weer narigheid, met een paar „alleraardigste kiekjes" over niets dan rampspoed, „aangaande de verwoesting in en om Buiksloot, door waters nood, storm en sneeuwbuien. Ontzettend is de verwoesting, die de jongste stormen hebben veroorzaakt in de toch reeds zoo zwaar geteisterde polders van overstroomd Noord-Hol land. Wij hebben daar reeds wat van gegeven, hierbij nog twee kiekjes: het oude kerk hof bij de Herv.Kerk te Buik sloot, waar de zerken als ei landjes omspoeld boven het water uitsteken en waar de lijkkisten losgewoeld zijn en boven dreven. De andere foto laat een der vele huisjes aan den Meerweg zien die totaal vernield zijn". In een feuilleton wordt ver teld „uit Stormachtige dagen", over hoe het toeging in het Frankrijk van de eerste jaren der revolutie. De adel werd overal opgepikt en daarna met hals en nek onder het hakmes der guillotine gelegd. Het was de tijd van de „spot tende opmerkingen en de ruwe scherts". In die turbu lente dagen was er ook een gravin, Justine la Charette geheten, die nu door het „grauw" burgeres werd ge noemd. Haar werd ten laste gelegd, dat ze aan een samen zwering had deelgenomen (wat natuurlijk helemaal niet of niet helemaal waar was) ten gunste van burger Louis Capet, die kort tevoren nog bekend had gestaan als koning Lodewijk XVI. Zij was eens de weldoenster ge weest van een zekere Jean Rollan. Maar deze snoodaard had de met een kokarde ge sierde Jacobijnenmuts opge zet. „Hij naderde zijn vroegere weldoenster de goede vrouw had hem een perfecte opvoeding geboden en zei, ruw, zonder zijn versierde muts af te nemen: „Wat wilt gij, burgeres? Hier zijn geen geheimen". De ongelukkige gravin wilde spreken, maar de aandoening belemmerde haar spraakvermogen. Smeekend strekte zij hare handen naar den verrader uit. „Red mijn zoon", klonk het toonloos van hare bleke, bloedlooze lippen. Jean lachte hardop. „Uw zoon, burgeres, ja, wij willen hem redden uit de verleidingen waarin de aangeboren aristocratische be geerten gemakkelijk vallen; wij willen hem brengen, het geen hij voor korten tijd nog zoo vurig verlangde, naar zijn koning. Wees onbezorgd, burgeres, gij maakt de reis niet alleen Maar mevrouw La Charette vernam de laat ste woorden van den hard vochtige niet meer: „een wel dadige onmacht had bij het aankondigen van het treurige lot, dat haar zoon wachtte, hare zinnen beneveld. Maar zij moest voortgaan op het pad, doorweekt van adellijk oloed". Nee, dan het poëem, gewrocht (nog vlak vóór de waters nood) onder de titel „Winter- stemming": „Een stille win- ter-avona-val! De dingen om ons heen liggen all' In doez'lig schemer-weenen; Alsof een kille, klamme hand Hen neer drukt. Over 't dorre land Gaat starre huiv'ring henen.... Wat naakte boomen staan er, traag Van zware sneeuwe- vracht; en staêg Klinkt hun ou'manlijk steenen... En door de strakke winter-lucht Scheert nog in breede vler- kenvlucht Een enk'le vogel henen.." Cornelis van Oyen fecit. De negentiende eeuw was nog niet echt voorbij. En wat zei de keukenmeid (over de dochter des huizes sprekende)? „Den ganschen dag staat zij voor den spiegel en eiken avond verlangt zij ook nog spiegeleieren, zoo'n mal spook! CARMEN SYLVA: „Koningin-weduwe Elisabeth van Roemenië, als schrijfster bekend onder den naam „Carmen Sylva", dezer dagen overleden". GOUDEN THEO MANN-BOUWMEESTER: „Als.een koningin heeft Amsterdam onlangs mevr. Theo Mann-Bouwmeester, onze grootste tooneelkunstenaresse, bij haar gouden jubileum open lijk gehuldigd. Toegejuicht door een ontzaglijke menigte. Men ziet haar hier met den gouden lauwerkrans. Om den hals draagt de jubileerende de gouden medaille, haar door Willem III inder tijd verleend. Naast haar nog een toillettafel haar geschonken door het gezelschap Royaards". OP HET OUDE KERKHOF: „Het kerkhof bij de Herv.Kerk te Buiksloot, lijkkisten losgewoeld zijn en boven dreven". waar de MILITAIRE RONDVLUCHT: „De militaire rondvlucht; kijkje van het Schevening- sche strand, waar de vliegtuigen stonden opgesteld, en van de menigte die er tegenwoordig was, tot zelfs in het ijzeren pijlerstel van het wandelhoofd". uur idsve n is nde e jt va van d lembu liti aar ;estei e pol ;rs d •roki eest. :e ige ifjjEGSTGEEST Digros et af van vestiging in de ijfamsteeggarage. De •tgrutter heeft het col van B en W laten we geer. interesse meer te ebben in de garage, om- de gemeente de win- el minder vierkante me- ;r beschikbaar wil stel- in dan Digros noodzake- jk acht. De vestiging van Profimarkt in de larkthof is hierdoor zo :d als zeker geworden, lat nu met de Kamsteeg- age gaat gebeuren, is volstrekt onduidelijk. Met deze beslissing is een voorlopig einde gekomen aan een discussie, die een jaar gele den begon en Oegstgeest ver deelde. Begin 1985 werd dui delijk dat Digros in de garage wilde, maar vooral de Winke liersverenigingen Actief en De Lange Voort verzetten zich heftig. Zij waren bang voor nog meer concurrentie en we zen op de leegstaande Markt- hof. De gemeenteraad besloot echter met 9 (CDA, PvdA, D66) tegen 8 (VVD, PPR) stemmen Digros in principe toestemming te geven door een zogeheten voorbereidings- besluit voor het betrokken ge bied te nemen. De beide win keliers gingen onmiddellijk in beroep tegen deze beslissing van de raad en ook organisa ties all KNOV en CIMK wa ren tegen de komst van Di gros. Digros zou 1.100 vierkante me ter winkelruimte krijgen, waarvan hij er 500 zelf zou mogen gebruiken en 600 meter zou gegeven moeten worden aan andere winkels, zoals bij voorbeeld een bakker. Digros diende de afgelopen weken twee bouwplannen bij de ge meente in, maar in beide ge vallen wees de gemeente die af. Onlangs zei burgemeester Sj. Scheenstra die altijd voor de komst van de super markt is geweest nog over de discussie met Digros „dat we nog even een paar vier kante meter moeten wegpoet sen". Het besluit van Digros komt voor makelaar Proper, die de Markthof ontwikkelde op een zeer gunstig moment. Proper heeft een contract met de Pro fimarkt. De Profimarkt wil i de Markthof, maar stelde als voorwaarde dat Digros niet in aan de overkant, in de garage zou komen. Dat contract zou eind deze maand verlopen. De Markthof staat nu ruim een jaar leeg. ZOETERWOUDE De ne gen ondernemers van het Zoe terwoudse Watertje zijn niet gelukkig met het Zoeterwoud se verkeersveiligheidsplan. Zij vinden de verkeersmaatrege len die op het Watertje wor den genomen volstrekt onaan vaardbaar, zo stellen zij in een brief aan het gemeentebestuur. Tevens hebben zij gewezen op de gevolgen als binnenkort de riolering wordt vernieuwd in de Dorpsstraat, want dat heeft consequenties voor de bereik baarheid van het Watertje. De situatie mag dan niet veilig lijken, ongevallen zijn er in een reeks van jaren niet ge beurd, stellen de winkeliers. Bij versmalling van de weg komen juist de vele fietsers letterlijk en figuurlijk in de knel, zo vrezen zij. Nog zwaar der voor de ondernemers weegt de opoffering van par keergelegenheid en juist op die laatsen waar parkeerruimte oogst urgent is, namelijk bij de winkels. Mede omdat veel bewoners niet op eigen erf kunnen parkeren is de par keerruimte vaak niet toerei kend. Vanwege de uitgestrekt heid van de gemeente zijn veel mensen gedwongen met de auto hun boodschappen te ver voeren. Versmalling van het Watertje betekent in de ogen van de ondernemers tevens dat de mogelijkheden voor de wekelijkse minimarkt en de tweejaarlijks braderie worden beperkt. De winkeliers hebben alternatieven ter verbetering van de verkeersveiligheid: de huidige onderbroken witte lijn voor het voetgangersgebied vervangen door een aaneenge sloten lijn en door middel van gekleurde bestrating duidelij ker aangeven wat voetgan gersgebied is. Het smalle trottoir aan het einde van het Watertje kan volgens de ondernemers wor den opgeheven omdat het als zodanig niet of nauwelijks vol doet. Tot slot wordt verzocht het verbod om komende vanaf de Noordbuurtseweg het Wa tertje op te rijden op te heffen zodat het Watertje makkelij ker bereikbaar wordt. Binnenkort wordt bovendien begonnen met rioleringswerk zaamheden in de Dorpsstraat. In de Dr. Bouwdijkstraat zal dan tweerichtingsverkeer worden ingesteld. Omdat dan het „rondje rond het winkel centrum" vervalt, wordt de bereikbaarheid van het Water tje voor verkeer komende vanuit de richting Noord- buurtseweg bijzonder moeilijk. In dat kader verzoeken de winkeliers ter voorkoming van ernstig omzetverlies het verbod om vanaf de Noord- buurtseweg het Watertje op te rijden direct (zonodig tijdelijk) op .te heffen. Eremedaille De Noordwijkerhouter H. van Denzen (midden) ontving gis termiddag in congrescentrum Leeuwenhorst de eremedaille in goud verbonden aan de crde van Oranje Nassau. Bur gemeester F. Winkel van Noordwijkerhout speldde hem de versierselen op. Van Den zen is de oprichter van het ge lijknamige aannemings- en handelsbedrijf in het bollen- dorp. Vijftig jaar geleden be gon hij met enkele broers al lerhande klussen op te knap pert. Van Denzen werkt nog al tijd bij de firma, die nu mede bestierd wordt door zijn zoons.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13