De keus voor de WD is niet verkeerd geweest Men wil hier graag het naadje van de kous wetene? £cidóc©otumi hond zoekt: huis Pasja is nog lang niet versleten een correspondent(e) LEIDEN OMGEVING £eidóc0ouraut PVDA LIJSTTREKKER TESSELAAR HOUDT TWIJFELS LEIDEN Dick Tesse- laar. Lijsttrekker voor de PvdA en voor velen het gezicht van de Leidse so cialisten. Vooral door zijn functie als wethouder van sportzaken en volkshuis vesting is hij meer dan de gemiddelde, tamelijk anonieme bestuurder in een middelgrote stad. Misschien juist zijn verre gaande directheid en de weigering het politieke schimmenspel urenlang mee te spelen, kortom de wens duidelijk te zijn, heeft hem net zoals vier jaar geleden het lijsttrek kerschap bezorgd. Het pragmatisme van de nu 46-jarige Tesselaar was één van de oorzaken van het soe pel tot stand komen van het tweede PvdA-WD-college in 1982. Tesselaar zit sinds 1974 in de gemeenteraad en is evenlang wethouder, eerst van onderwijs en vanaf 1980 van volkshuisvesting en sport. Hoe kijkt hij terug op die 8-ja- rige binding met de libera len „De PvdA heeft de afgdopen acht jaar veel van zijn ideeën en plannen kunnen uitvoe ren. Ik denk niet dat we een verkeerde keus hebben ge maakt. Na die acht jaar weten we natuurlijk prima waar we aan toe zijn, waar onze me ningsverschillen liggen en waar we het eens zijn Al va ker is vastgesteld dat er doel stellingen van de verschillen de partijen in de Leidse raad elkaar niet zo bar veel ontlo pen. „Die overeenkomsten liggen onder meer op het ge bied van de stadsvernieu wing", constateert de lijsttrek ker tevreden „en als wij een brief naar Den Haag sturen, waarin staat dat de uitkerin gen niet omlaag mogen dan tekent de VVD ook. Dat geldt trouwens ook voor het CDA. Ik heb er dan ook geen enke le moeite mee om het college- beleid inzet van de verkiezin gen te maken". Tesselaar is buiten het Stad huis de man die huizen bouwt en subsidies onder de sport verenigingen verdeelt maar erbinnen meer degene, die debatten met de oppositie nog wel eens uit de weg gaat met de constatering „we worden het toch nooit eens, maar ja, ik ben toevallig de wethouder dus we doen het zoals ik het wil". Eén van de weinige con flicten waarin de PvdA niet zijn zijn zin krijgt, betreft de sluitingstijd van de cafés. Bur gemeester C. Goekoop besloot deze week dat enkele tiental len kroegen voortaan in de nacht van zaterdag op zondag tot drie uur door mogen gaan met tappen en krijgt daarvoor maandag hoogstwaarschijnlijk een meerderheid van de ge meenteraad achter zich. De VVD zal met de oppositie meestemmen. Tesselaar stelt simpel vast dat de PvdA daar weinig aan kan doen: „Bij de college-onderhandelingen zul len we dus weer proberen dat terug te draaien. Bij twee uur 's nachts zegt de PvdA stop anders duurt de overlast voor de omwonenden te lang. An deren zeggen 'drie uur. Zo gaat dat". Vier speeltuinen Een tweede en ook steeds te rugkerend discussiepunt tus sen de liberalen en de socialjs-. ten is het verkeer in de bin nenstad. Behalve het omstre den parkeerregime ligt er ook een meningsverschil over parkeergarages. De PvdA nam in zijn verkiezingspro gramma nog op, dat het func tioneren van de Sandersgara- ge afgewacht zou moeten worden, voordat tot de bouw van een eventuele volgende garage besloten zou kunnen worden. De realiteit heeft dat inmiddels al achterhaald: de bouw van de Marcagarage op het Ir. Driessenplein gaat waarschijnlijk nog dit jaar van start. De lijsttrekker, die voorspelt dat het verkeer het meest controversiële onderwerp tij dens de college-onderhande lingen zal zijn, ziet vooralsnog weinig in de bouw van een (met de Digros meegerekend) vierde garage in de binnen stad, terwijl de VVD voor een onderzoek daar naar pleit: „Zoals er vier speeltuinen zijn, Noorderkwartier, Ooster kwartier, Zuiderkwartier en Wester kwartier, lijkt het mis schien logisch nog een garage te bouwen. Toch denk ik dat we pas op de plaats moeten maken. Ik wil wel eens zien hoe het gaat als Sanders en Marca open zijn. Trouwens, ik weet eigenlijk ook niet goed waar, dat ding moet komen. Wat Goekoop heeft voorge steld (het terrein van de vliegtuigbom aan de Morssin gel) zie ik niet zitten. Dat hangt in de lucht, daar gaat alleen iemand staan op don derdagavond en zaterdag. Er zijn eigenlijk geen natuurlijke plekken voor een garage aan die kant van de stad". Tesse laar voegt eraan toe dat zijn twijfels niet inhouden, dat hij van mening is dat in het nieu we collegeprogramma de bouw van een vierde garage definitief onmogelijk gemaakt moet worden. „Ik zou wel eens willen hoe een projec tontwikkelaar over een gara ge aan die kant van de stad denkt". Emoties Een paar maanden geleden, toen de verkiezingsstrijd lang zaam op gang begon te ko- Op 19 maart worden de verkiezingen voor een nieuwe gemeenteraad gehouden. Dertien partijen nemen er in Leiden aan deel. Hun lijsttrekkers werd gevraagd naar hun politieke motieven, prioriteiten en verwach tingen. Vandaag is als laatste D. Tesselaar (PvdA) aan de beurt om hierop te antwoorden. „Ik denk dat de PvdA 14 zetels haalt, één meer dus. Ik vind wel dat het college minimaal op 21 zetels gebaseerd moet zijn, dat geldt voor elke combinatie waar wij aan meedoen. Twintig is me te weinig. Die CDA-enquète van vorige week, waaruit bleek dat PvdA en WD zwaar zouden verliezen en het CDA zou winnen? Ik heb daar geen verklaring voor. Daar kan ik niets mee. Het is dat Maurice de Hond hem heeft gehouden, anders had ik hem gelijk in een hoek gegooid". men, merkte hij op, dat de ko mende jaren het werkgele genheidsbeleid het belangrijk ste in het gemeentelijk doen en laten zou moeten zijn. Een aantal weken voordat Tesse laar die uitspraak deed, haal de zijn fractiegenoot S. de Vreeze tijdens de begrotings behandeling vernietigend uit naar VVD-wethouder J. Fase. Haar economisch beleid (en ook haar personeelsbeleid) zou van geen kanten deugen. De conclusie lijkt dus gerecht vaardigd, dat de PvdA na de verkiezingen de portefeuille van Fase opeist. Maar dat blijkt niet zo te zijn. De socialistische voorkeur voor de essentiële portefeuil les ruimtelijke ordening en volkshuisvesting staat nog steeds recht overeind: „De doelstelling van het econo misch beleid van het college is goed, daar ligt geen pro bleem. Ik ben beslist niet on tevreden over de VVD-resul- taten. Bedriiven naar een stad halen, dat doe je niet zomaar even. Bij een beslissing van een bedrijf zich ergens te ves tigen, spelen emoties een gro te rol. Dat is nu eenmaal zo. Wie er ook op de plek van Fase gaat zitten, eerst zal die in dat wereldje thuis moeten raken". Bij de vestiging van bedrijven speelt een belangrijke rol of de gemeente de grond in erf pacht uitgeeft of de grond verkoopt. Het bedrijfsleven ij vert voor het laatste, de VVD staat daar volledig achter, maar de PvdA heeft in zijn programma staan dat grond in erfpacht dient te worden uit gegeven. Tesselaar deed deze week opvallende uitspraken over de erfpacht in Leiden, die tegen zijn eigen program ma ingaan. Bedrijven zouden grond mogen kopen op voor waarde, dat bij vertrek van het bedrijf de gemeente voor keursrecht heeft en de grond terugkoopt tegen een geïn dexeerde prijs. Verder stelde hij voor dat bij wijziging van een bestemmingsplan de grond weer eigendom wordt van de gemeente. Met die laatste voorwaarde kan de overheid voorkomen dat wo ningen plaats maken voor bij voorbeeld kantoren, terwijl dat niet gewenst wordt ge acht. De achtergrond van die uit spraken was onder meer, zegt de lijsttrekker .jarenlange er varing". De doelstelling is werkgelegenheid, benadrukt hij nog eens. Onder druk van de recessie laten steeds meer gemeenten de erfpacht varen, wat de concurrentie voor Lei den moeilijker maakt. Ook in dit geval zou de Leidse PvdA dus pragmatisch moeten zijn. Stalinisten Rest de vraag wat het resul taat van die college-onder handelingen zou kunnen zijn. De ledenvergadering van de PvdA heeft in tegenstelling tot vier jaar geleden geen voorkeur (voor een links col lege) uitgesproken. „Gelukkig niet", reageert Tesselaar, die liever de handen vrij wil hou den. In dit geval geen duide lijkheid dus. Het college zou op overeenkomsten in pro gramma's moet worden geba seerd met als doel zoveel mo gelijk invloed van de PvdA. „Hoe groot het in de peilingen voorspelde verlies van de VVD zal zijn, dat kan wel eens heel belangrijk worden. Verder is de positie van D66 altijd heel interessant in Lei den. Je weet nooit wat ze wil len, ik heb op dat gebied al veel vertoond gezien", houdt Tesselaar zich op de vlakte. „De PvdA is overigens in 1982 aan de dood ontsnapt toen VVD, D66 en CDA opeens met elkaar aan het praten waren". Een duidelijke voorkeur voor de samenstelling van het col lege spreekt hij niet uit. Een duidelijke indicatie volgt uit eindelijk wel. Een coalitie met Links Leiden (PSP/PPR/CPN) zou te wan kel kunnen zijn, blijkt uit zijn woorden: „Links Leiden is niet één fractie maar een groep stalinisten, gerefor meerden en vredesactivisten. Het is mij te dogmatisch dat het alleen met Links Leiden goed zou gaan. Op sommige punten wel, op andere niet, al geldt dat natuurlijk ook voor het CDA en de VVD. Ik heb zelf wel vragen of Links Lei den er verstandig aan zou doen te gaan regeren. Mis schien gedijen ze beter in een oppositierol. Dan kunnen ze ook heel lastig voor de PvdA zijn want dan hoeven er geen compromissen gesloten te worden en kunnen ze zuiver in de leer blijven". MARCEL GELAUFF De honden die in deze ru briek verschijnen, zijn vaak niet de makkelijkste honden. Er zitten honden bij die niet goed overweg kunnen met kinderen, die niet lang alleen gelaten kunnen worden, hon den die erg ongehoorzaam zijn en ga zo maar door. Pasja, de hond van deze week heeft eigenlijk alleen maar positie ve eigenschappen. Het enige dat zij tegen heeft is haar leef tijd: elf jaar. Kennelijk een leeftijd waarop honden oud en afgeschreven zijn, want als op hond beluste asielbezoekers belangstellend Pasja's kooi inkijken en ver volgens haar leeftijd te horen krijgen, deinzen ze meestal verschrikt terug alsof het beest een verschrikkelijke be smettelijke ziekte onder de le den heeft. Pasja kan echter nog vele jaren mee en ziet er veel jonger uit dan zij in wer kelijkheid is. Zij stamt uit een onverwoestbaar asbakkenras (zelf zou zij liever als een telg uit het geslacht „Chien de la rue" betiteld willen worden) en zit vol levenlust. Pasja heeft zwart, krullerig haar en een fraaie pluimstaart. Met haar schofthoogte van 40 cen timeter is het een erg compact hondje. Ze is erg lief en kan uitste kend met kinderen overweg. Haar aanhankelijkheid spreekt uit haar hele manier van doen, ze kijkt de mensen naar de ogen en wil er echt bijhoren. Ook is ze erg ge hoorzaam. Het is niet geheel duidelijk waarom Pasja werd r Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... ten zij het dier een goed tehuis vindt. De in deze rubriek beschreven honden zijn óf gevonden óf door hondenbe zitters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlo pende redenen afegstaan, vaak begrijpeljk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" be schreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wor- menkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen be taling van 95 gulden (inclusief dierenpaspoort) en 45 gulden «voor katten zijn ze af te halen. Dit geld komt ten goede aan zwerfdieren. Adres: Nieuw Leids Dieren asiel, Besjeslaan 6b, Leiden, tel. 411670. Geopend di-vr 10-12,14-17 u.; za 10-12,14-16 u., zo/ma gesloten. afgestaan door haar vorige ei genaar. Dat kan echter nooit op grond van haar karakter geweest zijn. Pasja is zo mak kelijk dat ze eigenlijk in ieder huishouden terecht kan. Ze is echter, aanhankelijk als ze is, wel gewend om in huis te sla pen. In haar vorige woning sliep ze op de overloop en het verdient geen aanbeveling om haar in een keuken of op een andere plek, ver van het baasje weg te stoppen. Pasja zit sinds 19 februari in het asiel en hoopt spoedig uit haar ongezellige hondenhok, waar het contact met de mensen natuurlijk nooit optimaal is, verlost te worden. De baas van Hester, de sym pathieke bouvier van vorige week heeft zich nog altijd niet gemeld. Als Hester niet bin nen twee weken wordt opge ëist zal er een andere baas voor haar worden gezocht. Dat zal waarschijnlijk geen problemen opleveren, want er is voldoende belangstelling voor deze driejarige robbe does. De beheerder van het asiel hoopt binnen die twee weken de sterk verwaarloos de vacht van Hester weer enigszins op peil te brengen. Een op die manier herboren Hester gaat dan hopelijk een toekomst met een betere ver zorging tegemoet. Pasja ziet er veel jonger uit dan zij in werkelijkheid is. Burgemees- VOORSCHOTEN Op 19 maart is het zover. Dan openen om acht uur 1 ochtends de stembureaus voor de gemeenteraadsveftl kiezingen. Als ze om zeven uur 's avonds sluiten is d keuze voor de komende vier jaar gemaakt. Zittende e nieuwe raadsleden zullen gezamelijk het bestuur vai de gemeente op zich nemen. Onder aanvoering van d burgemeester, het hoofd van het plaatselijke stembi reau, die als onafhankelijk bestuurder het politiek pqc spel in goede banen moet leiden. In de aanloop naar d verkiezingen komen op deze plaats de burgemeester el_^' uit de regio aan het woord. Over de plaatselijke pol tiek, over het besturen en over de hete hang de komende vier jaar in de gemeenteraad l izers dirootj iprokei ge v zullen worden. Vandaag een gesprek met burgemees te ,n p( mr. P. Cannegieter van Voorschoten. .ll. BURGEMEESTER CANNEGIETER EN DE .ACADEMISCHE" RAAD VAN VOORSCHOTEN: ebbe d el m I b n d jk ac e [ark ubile lonir VOORSCHOTEN Meesters in de rechten, doctorandi, ingenieurs. Bijna de helft van de Voorschotense raadsleden mag zich tooien met een academische titel. Een blik op de kandidatenlijst wijst uit dat ook in de ko mende raadsperiode een geleerd gezelschap zich in de raadzaal zal verzame len. „Vroeger omschreef men zich met enig welge vallen Wel eens als de tweede Academische Raad van Nederland", weet burgemeester P. Canne gieter, zelf meester in de rechten. Alle geleerdheid drukt volgens hem wel een stempel op de Voor schotense politiek. „De raadsleden hebben vaak een deskundige inbreng, en willen dat wel weten ook. Ze hebben een zeke re vasthoudendheid in het presenteren van hun plan nen". De Voorschotense politici ma ken zich er volgens Cannegie ter dus zeker niet met een Jantje van Leijden vanaf. Die mentaliteit is Voorschoten een beetje eigen, zo meent hii. „Voorschoten is in hoofdzaak een forensengemeente. Het aantal eigen inwoners is on dergeschikt aan de omvang van de import. Die import is relatief eenzijdig van samen stelling. Veel Haagse ambtena ren, werknemers van grote be drijven. Het gemiddeld oplei dingsniveau is ook een van de hoogste in Nederland". Kortom, menig Voorschote naar kent het klappen van de bestuurlijke Haagse zweep. Die kennis van het besturen zorgt ervoor dat er veel over leg gepleegd wordt in de ka mers van net raadhuis aan de Leidseweg. „Men wil hier graag het naadje van de kous weten, alternatieven aange dragen zien. Ieder raadslid geeit een eigen oordeel, waar door er veel gesproken moet worden om op éen lijn te ko men. Dat geldt ook voor het college van B en W met wet houders die een eigen mening hebben. Dat zorgt voor een be stuurscultuur met veel facet ten, maar ook voor problemen aangaande de coördinatie", al dus Cannegieter. Kritiek Tijdens de algemene beschou wingen die de raad in decem ber hield, kwam van verschil lende partijen kritiek op het functioneren van de raad. De VVD (acht zetels), CDA (ze ven), PvdA/PPR (drie) en D66-solist Aikens, allemaal hadden ze wel wat aan te mer ken op de raad, waarbij de be schuldigende vinger vooral naar de collega-raadsleden ting. Cannegieter betitelde de ritiek in zijn antwoord als een .kennelijk verplicht ^ri tueel". „Een schip met meer dere kapiteins heeft altijd een zwalkende koers", was zijn commentaar. Hij kan nog steeds niet erg zit ten met de kritiek op het func tioneren van het Voorschotens gemeentebestuur. „Je künt toch niet zeggen dat er slordig bestuurd, wordt. Er is sprake van een redelijk beleid. Kijk, hoe meer mensen zich met dat besturen bezig houden, hoe kleiner de kans dat er gebie den onderbelicht blijven. Over het uiteindelijke produkt hoe ven we toch niet ontevreden te zijn. Wel legt het vele over leg natuurlijk de nodige druk op onze ambtenaren". Veel overleg ging de afgelopen raadsperiode zitten in de pro blematiek rond de School straat. De inrichting van deze winkelstraat hield de gemoe deren in politiek Voorschoten danig bezig. Voorrang voor de winkelende voetganger of ruimte voor de auto, dat w^fe de vraag waar menig vergade-, ruurtje aan besteed werd. In het afgelopen jaar werd einde lijk een compromis bereikt, al ging dat niet van harte. VVD, CDA, PvdA/PPR en D66 had den elk hun eigen standpunt ingenomen en wilden daar niet graag vanaf wijken. „Een bestuurskundig interes sant geval", aldus Cannegieter. „De kwestie speelde al toen ik hier kwam, zo'n vijf en een half jaar geleden. Bij zo'n ge val gaat de historie meespelen. Het is lastig om op een eerder standpunt terug te komen als er geen duidelijke aanleiding is om je standpunt te wijzigen. Er hebben zien enkele interes sante positiewisselingen voor gedaan, met uiterst kleine stapjes. Het uiteindelijk resul taat is bevredigend en dat is z ntwil wat telt. Ook met een kronèumb stok kun je een rechte slagfooru ven, zeg ik maar". en ro Vliegen Ook in de problematiek r de Schoolstraat scoorden Voorschotense politici hoe het onderdeel „elkaar vli afvangen". Niet zelden ii rumperen de dames en h ''n elkaar met een verve menig Tweede-kamerlid van kan leren. Verbale gaafdheden zijn in de raad in9bl ontbeerlijk als je niet als on nima vallende „backbencher" je as ren wilt slijten. „Het is natu iats:{ lijk leuk om bestuurder te En ik denk dat het toneel de landelijke politiek hier der de rook van Den I" meer invloed heeft dan voorbeeld ergens in de A terhoek", aldus Cannegie eerder burgemeester in Zi Laren. Heel harde noten zullen in komende raadsperiode wa schijnlijk niet gekraakt w den, nu de kwestie rond Schoolstraat voorlopig is af daan. „Voorschoten is woongemeente, geen ind triële gemeente", weet Can gieter. „Problemen op dat dustriële vlak hebben we i ook niet zo. Ook het gegeï dat we geen planologische den hebben is daar men als werkloosheid en nanciën steken we rede gunstig af bij andere geme ten. Probleem is wel de hi vesting van onze eigen ningzoekenden. Daar zal raad in de komende vier nog vaak mee geconfrontei worden, te meer daar we de hogere overheid ge zoekt in de Rijnstreek voor de gemeente KOUDEKERK AAN DEN RIJN De correspondent(e) zal op free-lancebasis zorg dragen voor de nieuwsvoorziening van de gemeente. Na een inwerkperiode van enkele maanden wordt verwacht dat de gegadigde zelfstandig kan opereren. Uiteraard in overleg met de redactie in Leiden. De correspondent(e) zal zich vooral bezighouden met het verwerken van gemeentelijk nieuws, het bijwonen van ver gaderingen van de gemeenteraad en gemeentelijke com missies, alsmede de vergaderingen van andere plaatselijke organisaties. Journalistieke ervaring is niet vereist, een vlotte pen is ui teraard wel een plezierige bijkomstigheid. De werkzaamhe den worden goed gehonoreerd. Gegadigden kunnen informatie inwinnen bij chef-redac< teur W. Buijteweg, tel. 071-122244. Schriftelijke reacties sturen naar Leidse Courant, Postbus 11, 2300 AA Leidei

Leidse Courant | 1986 | | pagina 12