JeiciaeSou/ta/nt Woningbouwvereniging eist invloed op beleid gemeente De Leidse Courant is een krant vol advertenties STAD OMGEVING Enquête door CDA verkeerd begrepen GEMEENTEBELANGEN NIEUWVEEN erkiezingsforum op de televisie HUURDERS KRIJGEN LAATSTE WOORD )rgman opent Stadspark Meerburg Riool WEEK EINDE i ZATERDAG 8 MAART 1986 PAGINA 11 PEN Omroep Rijnland jet woensdagavond 12 jt vanaf half acht in socië- De Burcht opnamen van verkiezingsforum waaraan gsttrekkers van de plaatse- politieke partijen deelne- Het programma wordt dagavond 15 maart uitge- en als onderdeel van een lek programma dat om zeven begint. Het debat Stadsgehoorzaal een verkie zingsavond plaats, waarop de uitslagen bekend zullen wor den gemaakt en de lijsttrek kers gelegenheid krijgen te re ageren. Belangstellenden kun nen vanaf half elf ook terecht in sociëteit De Burcht waar een informeel samenzijn met plaatselijke politici wordt ge houden. Tot aan de verkiezingen zullen wordt vanaf half negen er verschillende politieke de- zonden. 9 maart de dag van de aezingen heeft in de batten her en der in Leiden plaats grijpen. Deze agenda ziet er als volgt uit: 1 Maandag 10 maart: buurthuis De Mirt Honken (Driftstraat 49), debat over buurtproblemen tussen diverse rlitici. Aanvang 20.00 uur. Maandag 10 maart: Woonwagen- centrum aan Trekvlietplein, debat tussen diverse politici. Aanvang 20.00 Dinsdag 11 maart: Stadsgehoorzaal, debat onder leiding van staatssecreta ris J. van der Reijden over economi sche en verkeerszaken. Met onder meer wethouder J. Peters. Aanvang 20.00 uur. Woensdag 12 maart: Caeciliastraat 18, debat tussen vrouwelijke raadsle den. Aanvang 9,30. Woensdag 12 maart: Sociteit De Burcht, debat tussen de lijsttrekkers. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 12 maart: Sociteit Miner va (Breestraat), debat tussen diverse politici. Aanvang 20.30 uur. Woensdag 12 maart: buurthuis Groenoord (Pasteurstraat 23), debat tussen diverse politici over wijkpro- blemen. Aanvang 20.00 uur. Donderdag 13 maart: Vrouwenhuis (Hooigracht 79), debat over vrouwen en politiek. Aanvang 20.30 uur. Zaterdag 15 maart: Leids Volkshuis (Apothekersdiik 39), debat tussen lijsttrekkers PvdA en Links Leiden. Aanvang 20.00 uur. Maandag 17 maart: Antonius Club huis (Lange Mare 43), debat tussen de lijsttrekkers. Aanvang 20.00 uur Woensdag 19 maart: Verkiezingen, de stembussen zijn geopend van 8.00 tot 19.00 uur. LEIDEN De uitslag van een door het bureau Interview (van Maurice de Hond) gehou den enquête naar de politieke voorkeur in Leiden, blijkt op een misverstand te berusten. Uit de enquête bleek dat het CDA in Leiden bij de verkie zingen voor de gemeenteraad op grote winst kon rekenen. Maar, zo is inmiddels geble ken, de enquête had niet be trekking op de stad Leiden (zoals het CDA meedeelde) maar op de Kieskring Leiden. De Kieskring Leiden omvat zo'n 300.000 inwoners. Omdat de indruk bestond, dat de uit slag alleen op Leiden betrek king had, werd het beeld scheef getrokken. Dit komt omdat het CDA in de regioge meenten relatief meer aan hang heeft dan in Leiden. Ge suggereerd werd dat PvdA en VVD in Leiden fors verlies zouden leiden. CDA-fractie-voorzitter J. Wa lenkamp presenteerde de uit slag vorige week op een ver kiezingsbijeenkomst van zijn partij in de Stadsgehoorzaal. Deze werd de volgende dag door de plaatselijke kranten overgenomen. Walenkamp: „Ik kreeg de steekproef een half uur voor ik aan mijn speech zou beginnen, onder ogen. Omdat er niet bijstond dat het onderzoek in de kies kring was verricht, verkeerde ik in de veronderstelling dat het cijfers van de stad Leiden waren. Pas onlangs hoorde ik hoe het werkelijk in elkaar zat". Ook het bureau Interview is teleurgesteld over de gang van zaken. Een woordvoerder van het bureau heeft laten weten de wijze waarop met de steek proef is omgesprongen, te be treuren. Wanneer de enquête vergele ken wordt met een soortgelijk onderzoek dat vier jaar gele den werd gehouden, wordt het landelijk beels voor wat be treft de politieke voorkeur be vestigd. De voorspelling is dat PvdA en CDA zullen winnen en de VVD verlies zal leiden. ,EIDEN De Woning- iouwvereniging Leiden WVL) wil meer invloed op het gemeentelijk be leid voor de volkshuis vesting. Directeur A. Mulder van de WVL vindt dat zijn organisatie betrokken moet worden bij het toewijzingsbeleid en de opstelling van het plan voor de volkshuis vesting. Mulder vindt bovendien dat zijn orga nisatie een beslissende stem moet hebben in de architectenkeuze. De WVL is ontstaan na de fusie van de LWS met drie corporaties. In een interview in het pe riodiek van de WVL zegt Mulder „stijl achterover ge slagen te zijn van de wijze waarop in Leiden de archi tectenkeuze tot stand komt". Mulder: „Mijn opvatting is dat daarover tussen gemeen te, bewoners en corporaties moet worden overlegd. Als er geen overeenstemming wordt bereikt, beslist de corpora tie". Tot op heden was het gewpon dat de gemeente een architect uitkoos. Ten aanzien van nieuwe bouw- en woonvormen wil Mulder zich vernieuwend gaan opstellen. „Ik vind dat je open oog en oor moet heb ben voor nieuwe inspireren de en creatieve ontwikkelin gen in de architectuur en de bouw". Mulder pleit voor meer woningbouw voor woongroepen en minder hui zen voor het „gezin als hoek steen van de samenleving", laatste woord Een belangrijke rol in de WBL is weggelegd voor de huurders, zij krijgen het voor zeggen binnen de vereniging. DeAiuurders kunnen binnen kort een Algemene Vergade ring kiezen en deze Algeme ne Vergadering wordt het hoogste orgaan in de woning bouwvereniging en zal dus het beleid moeten gaan bepa len. Belangstellenden voor een plaats in die Algemene Vergadering kunnen zich tot 28 maart kandidaat stellen. Per woning mag steeds één persoon, ouder dan 18 jaar, dat doen. De kandidaten (zij moeten minstens vier mede wijkbewoners hebben, die hem of haar ondersteunen) kunnen zich opgeven via een formulier dat is opgenomen in de bewonerskrant van de woningbouwvereniging. Deze krant wordt dit weekeinde bezorgd bij de huurders van de WVL. De Algemene Vergadering telt 66 afgevaardigden. PDEN/DEN HAAG Ge roteerde J. Borgman komt ;ende week zaterdag naar len om het Stadspark an- X wielerbaan op de voorma- Ie vuilstort in Meerburg offi cieel te openen. In het park heeft de wielervereniging Swift een nieuw onderkomen gevonden. Voor fieters en voetgangers is het park ontslo ten vanaf de Roomburgerweg en via een smal paadje vanaf de Besjeslaan. Als over enige tijd de Willem van de Made- weg klaar is, kan het park ook per auto worden bereikt. Bij het gebouw van Swift komen parkeerplaatsen. Poolse imkers naar Leiden LEIDEN De Imkersvereniging Leiden en Omstreken houdt volgende maand een uitwisseling met imkers uit Polen om het 75-jarig bestaan van de vereniging te vieren. Een groep imkers uit Leiden brengt op zijn beurt in juli een bezoek aan Polen. De imkers worden bij hun verblijf in Leiden bij leden van de vere niging ondergebracht en zal een aantal toeristische evenemen ten in Nederland bezoeken. Het verblijf in Nederland zal negen dagen duren. Dat Is dan wat er resteert als de dooi inzet en de grachten voor schaatsers onbegaanbaar zijn ge worden: honderden kilo's schillen en dozen, oude kranten, etensresten en hier en daar een driftig verscheurd parkeerbon netje. Na zo'n paar we ken vorst lijkt het alsof de grachten, zoals hier aan de Apothekersdijk, tot een open riool zijn ge worden. ou 0T. en let bijdragen van Frank 'uurman, Willem Buijte- >eg, Marcel Gelaulf en 'en Visser. 'uishoudelijk (1) /el eens gearresteerd door de .eidse politie Nee Goed zo, ouden zo. Sommigen bewe- i, dat het geen prettige er- aring is. Voor wie het nog liet wist: om het vasthouden an in meer of mindere mate ntspoorde burgers in goede anen te leiden, zijn regels pgesteld. En niet zo weinig lok. Bijna honderd, uiterst ge tailleerde bepalingen zijn genomen in het nieuwe :nst voorschrift voor de .eidse politie. Huishoudelijk reglement ar- estanten", luidt de politionele (inschrijving voor het desbe- reffende pak papier, waar in Ie eerste zin wordt betoogd lat „wie een ander de vrij- leid beneemt, ervan docrr- lrongen moet zijn dat daar- loor een mens van een van Ie de belangrijkste rechten, te reten, de menselijke vrijheid, rordt ontnomen". Verhef- ënd Nederlands is het niet, luidelijk wel. Het huishoude lijk reglement beschrijft pre- :ies wie wel en wie niet door rie wel en door wie niet in gesloten mogen worden en 10e „de bewaarder" dient te iandelen. So moet elke arrestant wor- ien verteld dat hij of zij ie mand een seintje mag geven dat hij of zij vast zit. Vrouwen en mannen mogen niet samen niet in één cel, tenzij een hul pofficier van justitie (in de praktijk een lid van het Leid- se politiekorps) zegt dat het wel mag. Huishoudelijk (2) Gezellig wordt het dus niet en mocht dat wel het geval zijn, het wakend oog van de televi siecamera houdt nauwlettend in de gaten wat de gevange nen uitspoken. De arrestant moet wel worden verteld, dat hij wordt bespied. Vervolgens wordt de arres tant de werking van de inter com uitgelegd. Daarna volgt i fouillering waarbij vrouwen alleen door vrouwelijke agen ten onder handen mogen worden genomen. Mannelijke agenten moeten even een straatje om, maar ook hier kan de hulpofficier van de re gels afwijken. Mocht u dat -I van plan zijn: het is niet toe gestaan dat de arrestant zich zelf fouilleert. En wie zich Verscheurend monster (zie Ludiek) verzet, wordt onmiddellijk in de boeien geslagen. De arrestant moet alles wor den afgenomen wat tot vluch ten, contact leggen met ie mand anders, zelfmoord, of schade aan anderen kan lei den. Mocht de arrestant kle ding moeten afstaan (panty's bijvoorbeeld) dan wordt hem of haar indien nodig een overal verstrekt. De dronkenlap die denkt re gelmatig gratis een nachtje te kunnen pitten, komt van een koude kermis thuis: nachtver blijf wordt in beginsel maar één nacht toegestaan. Onder het hoofdstuk „Verzor ging" wordt gemeld dat wek ken tussen 07.00 en 09.00 dient te gebeuren. Huishoudelijk (3) Drie maal daags krijgt men te eten, waarbij één maal warm en de bewaarder dient ervoor te zorgen dat na het eten „niets in de cel achterblijft". Kookt de chinees op de hoek beter dan de politionele kok; twee maal per week mag een maaltijd worden besteld. Wel van te voren betalen graag. Dronken arrestanten krijgen daarentegen niets te eten en roken in de cel is „nooit" toe gestaan. Luchten dient mini maal een half uur per dag te gebeuren en douchen twee rpaal per week. Post moeten door de bewaarder worden gelezen, maar dat geldt niet voor post aan onder meer de koningin, de minister van jus titie, de Staten-Generaal of de desbetreffende advocaat. De gene die denkt overdag rustig een uurtje te kunnen slapen, komt bedrogen uit: het bedde- goed wordt 's morgens uit de cel gehaald. Waarom wordt helaas niet duidelijk. Verder dient elke twee uur bekeken te worden of de be woners van het cellencomplex nog „in goede doen" verke ren. Na bezoek wordt de ar restant opnieuw gefouilleerd. Komt dan eindelijk het uur dat men de cel mag verlaten dan gelden opnieuw regels, zoals „de deur van de cel dient open te worden gela ten". En uiteraard dienen alle spullen, die bij de insluiting waren afgepakt, weer te wor den teruggegeven. En wordt het de gevangene allemaal een beetje teveel dan wordt „ad hoe" geestelijke bij stand geregeld. Prachtig toch zo'n overzicht. Dat moet elke arrestant een wat eenzaam, maar in elk ge val veilig gevoel geven. Al leen jammer, dat er nergens bij staat hoe het er in de prak tijk aan toegaat. Rood Er gebeuren soms vreemde dingen. Zoals afgelopen dinsdag. De Leidse politie reed in de Me- renwijk een razendsnelle Re nault Turbo klemvast, die even eerder bij een garagebe drijf was gestolen. De agenten reden met een Skoda. Jawel, de Leidse agenten zaten in een Skoda en er was zelfs sprake van een heuse achter volging. Het is haast niet te geloven; voor het eerst wordt het spreekwoord van de koe die een bonbonnière verslaat. Wie ooit in zo'n Oosteuropees vervoermiddel heeft gezeten en erin slaagde de benzinedop te vinden, zal zich vertwijfeld afvragen op welke wijze de Leidse politie zich aan het uit dossen is. Is het nieuwe politiebureau aan de Langegracht dermate duur geworden, dat op het wagenpark wordt ingele verd Staan er straks alleen maar rode Skodaatjes, Lada's, Axels en Zastava's en derge lijke op de stoep Het gaat wat ver om de ge bruikelijke Opeis te bestem pelen als wondertjes op wie len, maar in dit geval zou er wel iets voor te zeggen zijn. Welnu, er is geen sprake van. Een politionele woordvoerder legt snel uit, dat er sprake was van een leenauto. Een kwestie van reparatie en tij delijk een andere auto meek rijgen. Dat was toevallig dus een Skoda. En die bleek in de Merenwijk best te voldoen. Ludiek (1) Een gemeentelijk verkiezings programma kan op veel ma nieren onder de aandacht van de kiezers worden gebracht. De meeste partijen komen echter niet verder dan een droge opsomming van zaken die nogéd voor de hand liggen. Om een paar veelvuldig inge trapte open deuren te noe men: „Onze partij streeft naar de verbetering van het wel zijn van de burgers. Er zal steeds worden uitgegaan van een sluitende begroting. De zorg voor het milieu staat bij ons hoog in het vaandel. Wij willen betaalbare woningen bouwen voor de eigen ingeze tenen". Deze en vele andere soortgelijke loze kreten zijn in vrijwel ieder verkiezingspro gramma terug te vinden. De partij Gemeentebelangen in Nieuwveen heeft gekozen voor een meer ludieke aan pak. Huis aan huis worden cartoons bezorgd, waarin aan dacht wordt geschonken aan bepaalde zaken in de gemeen te. Zo vindt de partij bijvoor beeld dat ook Gemeentebe-, langen in het college van bur gemeester en wethouders ver tegenwoordigd moet zijn, en niet alleen het CDA, dat de twee wethouders levert. Op een cartoon zien we een vertegenwoordiger van Ge meentebelangen, in het bezit van een map vol „goede idee ën" vergeefs bij het college aankloppen. Ludiek (2) De onveilige verkeerssituatie voor de fietsers, die vaak smalle wegen met automobi listen moeten delen, wordt ook in beeld gebracht. Een fietser wordt door een ver scheurend monster van een auto van de weg gedrukt en gedwongen het water in te rij den. Verder aandacht voor de cul turele omstandigheden in het dorp, die volgens Gemeente belangen nogal te wensen overlaten. Op de tekening wordt de „Nieuwveense muze" aanbeden en vraagt ie mand zich af of Rembrandt in Nieuwveen zou hebben willen wonen. Een originele aanpak van Ge meentebelangen Nieuwveen, die overigens wel eens één van de laatste stuiptrekkingen van de partij zou kunnen zijn. Gemeentebelangen is realis tisch genoeg om het einde te zien naderen: „De gemeente lijke herindeling is onont koombaar en het is niet waar schijnlijk dat de partij nog lang kan blijven bestaan. Ge meentebelangen kan zich daarmee verenigen, mits „be stuurskracht, deskundigheid en doeltreffendheid gewaar borgd blijven". Toch weer een vage kreet dus helaas, als af sluiting van een verder zo Kijkgaten (1) Het gemeentebestuur van Leiden heeft de veiligheid op straat hoog in het vaandel staan. Waar het gaat om vrou wen veilig op weg te laten gaan, wordt geen actie ge schuwd. Onlangs kwam zelfs een heel rapport uit waarin de gemeente zich voornam overtollig struikgewas te snoeien, betere straatverlich ting aan te brengen etc. etc. En, dat moet gezegd worden, het beleid kan op dit punt niet voortvarend genoeg zijn. Onderzoeken hebben uitge wezen dat grote aantallen vrouwen 's nachts niet meer over straat durven en dat is toch eigenlijk te gek om los te lopen. De vrouwvriendelijkheid is ook doorgedrongen in de bouwwereld. Waar viaducten worden aangelegd, wordt ge tracht deze zo kort en over zichtelijk mogelijk te houden. Want juist deze schemerige onderdoorgangen zijn broed plaatsen voor vandalisme en sexuele criminaliteit. In dit kader heeft de gemeen te de bestaande viaducten eens onder de loep genomen. Het Plesmanviaduct bijvoor beeld, waar het tientallen me ters lange fiets- en voetpad van de weg af niet zichtbaar 's avonds een schimmige spelonk is. Allerlei duistere individuen zouden daar kun nen ophouden. Kijkgaten (2) De gemeente heeft de NS, want die zijn eigenaar van het viaduct, gevraagd of het mo gelijk is gaten in de afschei ding tussen de rijbaan en het fietspad te maken. Zodat fiet sers zich vanaf de weg gezien weten. Het verzoek kwam terecht bij de afdeling spoorwegbouw en kunstwerken men zal toch niet echt denken dat het hier om een kunstzinnige uiting gaat die liet weten het plan technisch uitvoerbaar te ach ten. De kosten werden ge raamd op drie ton, maar wan neer de gemeente zo goed is 35.000 gulden over te maken, kan een precies plannetje worden opgemaakt. Nu is het in de bouwwereld gebruikelijk dat voordat er een spa de grond in gaat of een steen wordt gemetseld, er tenminste een ton op tafel moet worden gelegd. Maar drie ton voor een paar gaten, dat is niet niks. Dat zal het enthousiasme op het Stads- bouwhuis om dit soort vrouw vriendelijke maatregelen te nemen, niet vergroten. Aan de andere kant, waarom zou de veiligheid op straat geen drie ton mogen kosten wanneer een onbenullige res tauratie van een voormalig kerkpleintje in de binnenstad meer dan een miljoen waard wordt geacht. Wethouder Bordewijk op AVRO radio LEIDEN De Leidse wethouder van financiën P. Bordewijk is zondagmiddag te horen via de AVRO-radio. AVRO's Magazine besteed dan aandacht aan de slechte financiële positie van ge meenten in Nederland en de gevolgen daarvan voor de burgers. Bordewijk zal het met name over Leiden hebben. Het program ma wordt uitgezonden op radio 2 tussen half twee en twee uur, na het politiek commentaar van G.B.J. Hilterman. Erasmus en zijn tijd LEIDEN De subfaculteit geschiedenis van de Leidse universi teit houdt van maart tot juni een reeks colleges onder de titel 'Erasmus en zijn tijd'. De colleges worden wekelijks op de dins dagavond van 18.45 tot 20.15 uur gehouden en zijn voor iedereen toegankelijk. De eerste lezing heeft plaats op 11 maart en wordt gehouden door dr. W. Bergsma. CONCERT BIJ DE BURCHT LEIDEN Bij Stichting De Burcht aan de Burgsteeg 14 treedt zondagmiddag de groep „Van Passie en Loon" op. De groep speelt een mengeling van Russisch, Jiddisch, Oost-Europees en Duits repertoire. Het optreden begint om drie uur. Dinsdag avond treedt het Huygens Gitaarduo op. Zij spelen werken van Carter, Ton de Leeuw en Rob du Bois. Dit concert begint om half negen. Daarvoor wordt gezorgd door Wil Brogtrop samen met haar collega's van de Advertentie-afdeling. Elke dag staat zij telefonisch vele adverteerders te woord, die hun advertenties aan haar opgeven. Kleine en grote advertenties. Van bedrijven en van particulieren. Zij zorgt ervoor dat ze foutloos onder uw ogen komen. Advertenties voor een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11