M DE DEELMARKT WAS ERNOG NOOIT EEN AUTO AIS DE 324a DAT WAREN MOOE TUDEN VOOR DE CONCURRENTEN. __;GWkJS Bestaat er een persoonlijke rijstijl? schillend geoordeeld. Zijn vrouwen verstandiger? Me vrouw M. Petri, secretaris van de Eerste Vrouwelijke Auto mobilisten Club, vermoedt: „Vrouwen hebben misschien geen andere rijstijl, maar wel heb ik het idee dat vrouwen altijd in hun achterhoofd hou den dat ze in elk geval veilig thuis moeten komen. Een man is fanatieker". Ze voegt eraan toe dat het slechts om een persoonlijke mening gaat. De club werd zesentwintig jaar geleden opgericht om tege moet te komen aan de wens van veel vrouwen om, net als hun echtgenoten, aan georga niseerde RAC-ritten deel te nemen. De vereniging telt een kleine tweehonderd leden en houdt jaarlijks een tiental tochten. Minder schade De Zwolsche Algemeene Schadeverzekering stelde twee jaar geleden voor vrou welijke automobilisten een speciale regeling in, nadat uit onderzoek was gebleken dat vrouwen aanzienlijk minder schade veroorzaakten in het verkeer dan hun mannelijke collega's. Vrouwen staan op de zogeheten bonus-malus- ladder, een verfijnde no-claim- regeling, twee treden lager dan mannen en betalen ge middeld vijfentwintig procent minder premie. Elke deelneemster krijgt een sticker met het opschrift „De heer in 't verkeer is vaak een vrouw". Volgens medewerker H. van der Spaa loopt de re geling als een trein. „Het blijkt dat vrouwen, vooral in het be gin, veiliger rijden dan man nen. Als ze na verloop van een jaar of zeven meer routine krijgen, krijgt het rijgedrag hetzelfde verloop als dat van mannen. Vooral jonge mannen hebben de neiging te denken: o dat kan ik wel. Vrouwen zijn minder nonchalant, zien risi co's in het verkeer beter. Laat ik het zo zeggen: vrouwen zijn voorzichtiger". De heer C. Gundy, weten schappelijk medewerker van de SWOV, de Stichting We tenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid in Leid- schendam, gelooft niet erg in de term „persoonlijke rijstijl" of de stelling dat bepaalde groepen in het verkeer zich per definitie op een bepaalde manier gedragen. „Je begeeft je op glad ijs", aldus Gundy, die bezig is aan een onder zoek naar verschillen in rijge drag. „Er bestaat een gewel dig gebrek aan kennis op dit punt. Misschien is het wel zo dat vrouwen minder ongeluk ken veroorzaken, maar het is maar de vraag of je dat aan hun karakter kunt toeschrij ven. Je moet je ook afvragen: wat doen die vrouwen precies anders dan mannen? Ze ma ken bijvoorbeeld op andere tijdstippen gebruik van de auto, hoeven zich misschien niet zo te haasten. Ook van jongeren is het voorbarig om te zeggen: ze zijn roekeloos of onvoorzichtig. Onderzoekers zijn het daarover vaak niet eens. In Amerika beweren ze dat jongeren een ander cul tuurpatroon hebben en daar door anders rijden dan oude ren; in Europa is de visie in het algemeen dat jongeren simpelweg nog niet genoeg ervaring hebben, daardoor ri sico's onderschatten en meer ongelukken krijgen". Mentaliteit Gundy vervolgt: „Het is erg gevaarlijk om te zeggen: die groep heeft die kenmerken en dus mag die niet meer in een auto rijden. Vaak zijn er mas sa's andere maatregelen te bedenken om rijgedrag te ver beteren. Kijk, als heel veel mensen hun hoofd stoten aan een deurpost op anderhalve meter, dan kun je afkondigen dat alleen kleine mensen door die deur mogen lopen. Je kunt ook die deurpost verhogen of een bordje ophangen met de mededeling: iedereen bukken. Zo is het ook in het verkeer. Het mag wel zo zijn dat men sen die slecht zien een ver hoogd risico lopen, maar be denk ook dat deze mensen juist om die reden voorzichti ger gaan rijden en beter op letten. Je kunt wel spreken over de mentaliteit van een automobilist, maar dan vraag ik onmiddellijk: wat versta je onder mentaliteit?". Terug naar de jeugd. Studente Eline Bosman-Jansen herin nert zich haar lessen maar al te goed. „Ze willen jouw les- wagen per se voorbij, hè. La ten zien dat ze beter kunnen rijden. Mijn moeder heeft een vrij kleine Volvo, die echter heel snel optrekt bij stoplich ten. Iemand in een Mercedes kan daar niet tegen. Dus wat krijg je? Hij gaat proberen in te halen. Gaat met zijn lichten knipperen, snijdt je eg zit zich een ontzettende partij kwaad te maken. Dat soort kinde rachtigheden". Eline en haar moeder hebben onlangs een sticker op de achterruit ge plakt, waarop staat: „Volvo Turbo Injection". Het schijnt te helpen. ARJEN SCHREUDER Sneeuwketting Het omleggen van sneeuwkettingen moet vaak onder slechte omstandigheden gebeuren. Daarom: hoe sneller, hoe beter. Er bestaat een ketting die is bevestigd aan een hardrubber ring, direct op de maat van het wiel. Aan de achterzijde wordt de kruisketting met een veer gespannen en aan de voorzijde met een snelsluithaak in één beweging vastgeklikt. (Prijs 119 gulden; inl. Hartogh Partners, Rotterdam). Ophouders voor automat Automatten lijden aan het kwalijke euvel dat ze vaak gaan „kruipen". Remedie: een set ophouders, die de mat stevig op hun plaats klemmen. Twee metalen pennetjes worden in de vaste vloerbedekking gestoken, waarna de kartelklemme tjes de matten op hun plaats houden. (Prijs 4,95; inl. Har togh Partners, Westerstraat 48, Rotterdam). Oliepeilstok-reiniger Aan het controleren van hêt oliepeil (liefst wekelijks) hebben kennelijk heel vee! automobilisten een broertje dood. En als ze dan al een keer naar de peilstok grijpen, dan zitten ze natuurlijk zonder een doekje om de peilstok schoon te ve gen. Dan is het behelpen met een stukje papier of een boomblad. Een praktische hulp bij de wekelijkse oliecontrole is de peilstokreiniger. In het plastic houdertje zit een sponsje met een gat. Hier steekt men de peilstok door; hij is dan di rect schoon voor controle. Plak het houdertje onder de mo torkap, tegen de binnenkant van bijv. een wielkast. Eerst deze plek goed vetvrij maken, voordat men het houdertje vastdrukt. (Prijs 2,95 gulden; inl. Hartogh Partners, Rotter dam). Kwastklare wielverven Naast wielverven in spuitbus (400 ml) zijn er nu ook kwast- klare wielverven in blik (inhoud 250 ml). Ze zijn in vele kleuren zilver, goud, chroom, staal en wit verkrijgbaar en bijzonder handig bij het wegwerken van kleine beschadigingen. Verder biedt een blanke lak de mogelijkheid de verflagen van een extra beschermlaag te voorzien. De prijs van blik en spuitbus ligt tussen de dertien en vijftien gulden, verkrijgbaar bij autoshops, benzinesta tions en warenhuizen. (Inl. Holt Lloyd BV, Almere-Haven). Veiligheids-sleepstang LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 MAART 1986 PAGINA 11 Sommige dingen nam ie op de koop toe bi| een diesel. Een desel werd gekocht omdat hij zuiniger was dan een benzinemodel En omdat hij een langere levensduur had. En daardoor een lagere kilometerpriis Waarom toch niet iedereen in een diesel rijdt, moet dan ook andere oorzaken hebben. In vergelijking met een benzinemodel was een diesel, op zijn zachtst gezegd, nogal lawaaiig. Hij was ook eerder traag te noemen dan vlot En ook in zi|n topsnelheid kwam hi| behoorlijk wat tekort. De dieselrijder maakte echter van de nood een deugd. En wist deze nadelen voor zichzelf in voor delen om te buigen. Hij waardeerde zi|n diesel juist om zijn rustige gedrag Om zijn karakteristieke geluid en zijn beza digd optreden. Maar ook de dieseltechniek is niet stil blijven staan. De laatste jaren is er zelfs meer gebeurd op het gebied van de dieseltechnobgie dan in de twintig laar daarvoor. Nfooral door de Duitse autoandustrie zijn er snellere, stillere en nog zuinigere diesels ontwikkeld. Misschien wel het beste voorbeeld hiervan t is de introductie tweeéneenhalf jaar geleden van de BMW 524 turbodiesel. Op dat moment de snelste in serie gebouwde diesel ter wereld De nieuwe BMW 324d. Zes cilinders. 2443 cc Prijs' va f39945.. \foor het eerst kon een diesel concurreren met snelle benzinemodellen Niet alleen wat betreft zi|n topsnelheid, 185 km/V. maar ook doorzijn acceleratietijden en zijn lage geluidsniveau. De BMW524td was de eerste diesel waar |e het niet aan merkte. De BMW 524td bevindt zich in het topseg ment van de dieselmarkt Tot nu toe was BMW nog niet aanwezig in het middensegment van deze markt. En was daardoor af wezig in een segment waarin zich nu juist de meeste dieselrijders bevinden. Met de nieuwe 324d is BMW er in èén keer in dit segment BMW is dan misschien wat later op die markt gekomen, maar hierdoor hebben we ook een diesel kunnen ontwikkelen die op dit moment de modernste is. De BMW 324d is een diesel van de laatste generatie. En de kloof tussen de nieuwe en de oude generatie blijkt bij nadere beschouwing erg breed. Wat opvalt is dat verreweg de meeste diesels in dit segment nog steeds de eigenschappen hebben van een diesel van 10 jaar geleden. Dat ze nog net zo traag zijn als toen, dat ze nog net zoveel lawaai maken als toen en dat ze nog net zo'n sloom rijgedrag vertonen als toen. En dat is ook niet zo vreemd als je de techniek van al deze diesels beter bekijkt Dan constateer ie dat het vermogen in de laatste tien jaar nauwelijks is toegenomen Dat het rendement van deze motoren wei nig is verbeterd. En dat, bijvoorbeeld, de motoren nog steeds niet trillingsvrij lopen. Wat blijkt eigenlijk? In heel veel diesels zit nog dezelfde ouderwetse langeslagmotor Een motor die eigenlijk niet meer past in een moderne schuin-aflo- pende carrosserie Je zet in zo'n auto dan ook vaak een bult op de motorkap. De modellen van de auto's veranderen wel, maar het motorblok niet. Een diesel wordt wel een njpderne auto om te zien, maar niet zon moderne auto om in te rijden. Bij BMW hebben we dat toch 't liefst allebei Dat merk je ook aan de nieuwe 324d. In plaats van vier cilinders heeft deze BMW een zes-cilinder korteslagdieselmotor. Met een in houd van 2443 cc en een vermogen van 63 kW (86 pk). Waardoor hij trillingsvrij loopt, veel stiller is en de bekende dieseldreun mist Om de auto nog stiller te maken, is de tnotor volledig ingekapseld. Het laatste waar ie aan denkt als je de 324d rijdt, is een diesel. Het eerste waar je dat weer aan merkt, is je portemonnee. De nieuwe BMW 324d is ook een opmerkelijk zuinige auto geworden Bi| 90 kmAi verbruikt hij 1 op 18,5 km Bij 120 kmAi is dat 1 op 13,9 km In het stadsverkeer zelfs nog 1 op 12,5 km. En volgens de ECE-norm heeft de BMW 324d een gemiddeld verbruik van 1 op 14,5 km. Maar de kilometerprijs van een auto wordt ook door andere factoren bepaald. Door levensduur en inruilwaarde bijvoorbeeld. bmw324d 4 deurs. 6giunder 24 ltr vermogen 63 din kw 86FK1 acceleratie 0100km/u 16.4 sec.topsnelheid 165 km/u fkusva fl 39945.- «cl btwexcl afleverkosten de nieuwe bmw 324d heeft een zeer laag lease tarief bel voor meer informatie cnze afdeling leasing fleet sales of raadpleeg uw bmw dealer Bij de introductie van een nieuw model kun je daar in principe nog weinig van zeggen. Behalve dat we weten dat de dieselmotor uit de BMW 524td een uitermate betrouwbare kracht bron is gebleken. En dat de inruilwaarde van de andere BMW's uit de 3-serie nu eenmaal zeer hoog is. In de dieselmarkt was er nog nooit een auto als de BMW324d Onze concurrenten zullen nog met weemoed aan die tijden |flP| terugdenken. mSÊ BMW MAAKT RUDEN GEWELDIG. Bij auto's die worden gesleept, is het zaak dat er een ervaren automobilist achter het stuur zit. Situaties waarin de sleepau- to hortend en stotend achter de sleepauto hangt zijn soms nauwelijks te vermijden. Vooral bij het overbruggen van lan gere afstanden zit de sleepauto in de bochten en bij het af remmen gauw te dicht op z'n voorganger. Over de deugde lijkheid kunnen wij geen oordeel vellen, maar een sleepstang schijnt in zo'n geval onveilige verkeerssituaties te kunnen voorkomen. Hij was er al voor vrachtauto's en houdt nu ook twee personenauto's uit elkaar op een vaste en veilige af- stand. De sleepstang bestaat uit drie delen dikwandige ron de pijp met 32 mm doorsnede; de totale lengte bedraagt 1.65 meter. Het middelste stuk pijp is rood geverfd als sig naal voor mede-weggebruikers. De twee eindstukken koppelt men aan het rode middenstuk via splitpennen die nog eens extra worden geborgd door middel van een klemsluiting. De koppeling aan de sleep- en trekauto vindt plaats met behulp van een stevige harpsluiting. (Prijs 49 gulden; inl. Hartogh- Partners, Rotterdam). flAAG Auto's zijn au- nsen die in auto's rij- jtijn automobilisten. En (iobilisten zijn automobi- Zo simpel ligt dat. Of [Zou een file op 's rijks i niet meer zijn dan een «staalde rossen in het t Of de som van duizend I ergernissen? Is een on- I nu het kraken van de ierie tegen een boom igert mee te geven of jvolg van die ene per- Kjkheid in dat ene hu- I in die ene situatie? ige duidelijk zijn: auto- i is meer dan rijden in luto. Autorijden is meer i slimme methode om j efficiënte weg een aan- (ilometers af te leggen, s leggen geen kilometers jto's „vreten" kilometers uitdrukking is slechts i de vele die ons keer duidelijk moeten ma- I hoeveel romantiek er in het métier van de wagenchauffeur. de en het gezin dat mdags „ritjes" maakt 5 molens, dorpen en pol- i het Hollandse land- De bestuurder spen- doorgaans formidabele i geld aan auto X van Y. die steeds opnieuw I „lanceert". Opmer- weinig personen rijden maar auto: men rijdt Porsche. Renault of wel zo interessant Lelijk Eendje. Waarom rijden mensen auto? Eline Bosman-Jansen, studen te aan de pabo en een paar weken geleden na vier pogin gen geslaagd voor het rijexa men, heeft geen spectaculaire motieven: „Ik wil later zelf standig kunnen zijn, niet af hankelijk van iemand anders. Je hoort in je omgeving wel constant dat je echte rijerva ring pas in de eerste jaren op doet. Misschien klopt dat. Ik heb nu nog het gevoel dat er ontzettend veel bij komt kij ken. Je moet op zoveel dingen letten!". Eline is wat je noemt een rustige verkeersdeelne mer. Waar zij zich mateloos over kan opwinden, zijn men sen die met een aantal glazen alcohol achter het stuur krui pen. Of over al die mannelijke automobilisten die zich zono dig willen laten gelden. Nee, ze is niet iemand die puur voor haar plezier achter het stuur zit. „Die mensen be staan wel, natuurlijk. Ik reed laatst met een klasgenoot mee die ook sinds kort zijn rij bewijs heeft. Nou, die vindt het schitterend. Die zit achter het stuur alsof hij het al jaren doet. Niet echt gevaarlijk,- maar weltja, anders". Terminus Je bent jong en je wilt wat. De verzekeringsmaatschappijen zijn daarvan op de hoogte. Jongeren tot en met 23 jaar behoren tot de „risicodragen de groepen" en betalen als zodanig een hoger premiebe drag dan ervaren automobilis ten. Jongeren die het zo bont hebben gemaakt dat een ver zekeringsmaatschappij niet voor de risico's durft in te staan, worden discreet doch dringend verwezen naar de assuradeurs van een Haags kantoor met de veelzeggende naam Terminus. Het is het eindstation voor mensen die ondanks moeilijkheden met de reguliere maatschappijen de wettelijk verplichte WA-verze- kering moeten afsluiten. Het De ene automobilist kan zich achter het stuur enorm opwinden, de ander rijdt erg voorzichtig. Maar er is nog veel te weinig onderzoek verricht om te kunnen stellen dat bepaalde groepen auto bestuurders gekenmerkt worden door dezelfde rijstijl. bureau is opgericht door en kele grote maatschappijen en bestaat binnenkort twintig jaar. Kun je spreken van iets als een persoonlijke rijstijl van jongeren? „Tja", verzucht E. Hagesteln, medewerker van Terminus. „Een jongen van achttien in een BMW rijdt an ders dan een fabrieksdirec teur in dezelfde wagen. Die di recteur heeft zo'n auto voor representatie of zoiets; een jonge knul rijdt fel. We krijgen hier jongens die in een BMW vijf keer achter elkaar schade hebben opgelopen en bij de verzekering niet meer worden geaccepteerd. Tegen die men sen zeggen we: zou je niet een kleinere, minder snelle auto aanschaffen? Dan beginnen ze hard te lachen, maar na verloop van tijd komen ze toch vaak met een Lelijk Een dje aanzetten". Terminus levert maatwerk, waar verzekeringsmaatschap pijen confectie maken. Behal ve aan ouderen, die elk jaar bij Terminus een keuring moe ten ondergaan, biedt het kan toor ook soelaas aan mensen wie ooit een periode het rijbe wijs is ontzegd of aan automo bilisten die bijvoorbeeld een tocht door een aantal Europe se landen gaan maken met alle risico's van dien. „We hebben vaak buitenlandse werknemers geholpen die in de zomer bijvoorbeeld met een stel tegelijk terug naar Turkije wilden rijden". Terminus is volgens Hagestein een soort doorgangshuis: ze ventig procent van de cliënten keert na twee of drie jaar te rug naar de reguliere verzeke ringen. Lijdt het verhoogde risico voor jongeren geen twijfel, over de categorie vrouwen wordt ver- KATWIJK: VAN DER PLAS BV, AMBACHTSWEG14,2222 AL, TELEFOON 01718-2 6161. LEIDEN: ROB GORRIS BV, HOGE RIJNDIJK 278,2314 AL, TELEFOON 071-89 60 00.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 31