Islam groeit sneller dan kerk Basisvorming in het onderwijs Schooiwijzer kerk wereld Verhaal van Esther eigentijds naverteld Emilio Castro schiet uit zijn „oecumenische slof £eidóe(2owuwt aan tafel weer ACHTERGROND CeidaeSotwattt VRIJDAG 7 MAART 1986 PAGIN Hervormden moeten beslissen over open lidmaatschap De Hervormde synode moet volgende week beslissen over de vraag of een hervormd lidmaat bij een andere gemeente dan die van zijn woonplaats ingeschreven kan zijn. In de praktijk gebeurt dit al. maar kerkorelelijk kan het niet. Een van de ar gumenten ervoor is dat de kerkorde reeds gebroken heeft met het principe van de geografische bepaaldheid van de gemeente. Er tegen pleit dat de vorming van zogenaamde sympathiege meenten in de hand wordt gewerkt. Een principieel bezwaar is verder dat in de Hervormde Kerk ieder gemeentelid de „geo grafische naaste" als zijn naaste moet erkennen. „De naaste wordt als het ware door God naast ons gesteld en niet door onszelf uitgezocht." Nieuw ondergronds tijdschrift in Sovjetunie „Bulletin is de naam van een nieuw ondergronds tijdschrift, dat over het kerkelijk leven in de Sovjetunie bericht. Enkele nummers zijn kortgeleden in het Westen aangekomen. Uit de nummering en datering valt af te leiden dat het eerste num mer half 1984 is uitgekomen. Het blad maakt melding van ge beurtenissen in de verboden Ukrains-Katholieke Kerk, de ver- volging van Russisch-Orthodoxe gelovigen, de arrestatie van een lid van de Pinkstergemeente Vasil Bojetsko en de arresta tie van leden van de vertrouwensgroep („Gruppa Doverija"). Uit de berichten valt af te leiden dat sommige groepen voor de mensenrechten hun activiteiten van Moskou en Leningrad naar andere steden hebben verplaatst. Als je veel uit de Tora hebt geleerd, sta je daar dan niet op voor, want daar ben je voor geschapen Rabbi Jochanan ban Zakkai De opmars van de moslims: in Cairo bidden moslims op straat wegens ruimtegebrek in de moskeeën „O grote edele koning Ahasveros. licht.van het oosten, tl-buis van het westen, wat hebt u een prachtige oren", zei Haman. Zomaar een zin uit het boek Esther van dr. K.A.D. Smelik. Op een eigentijdse manier heeft hij het oud testamentische Bijbelboek Esther naverteld. De beeldend kunstenares Jet Naftaniël-Joëls verzorgde de illustraties. Donderdag werd in het Bijbels Museum in Amsterdam het eerste exemplaar aan geboden aan Esther, de 1-jarige dochter van Smelik. De Bijbel bestaat volgens Smelik uit verhalen en niet uit stichtelijke tractaatjes. Dat was dan ook het uitgangspunt bij het navertellen van Esther. „Geen moraliserende praatjes", aldus de schrijver die hoopt dat zowel religieus als niet-reli- gieus opgevoede kinderen zich door zijn boek voelen aange sproken. Smelik treedt volgens eigen zeggen met zijn boek in de tradi tie van Joodse schrijvers die al meer dan 2.000 jaar geleden de Bijbel op hun eigen manier herschreven. „Zij veroorloofden zich vanuit een grote vertrouwdheid met het schrift zelfs nog grotere vrijheden bij het navertellen dan ik", aldus Smelik. Hij gebruikt in Esther dan ook hedendaagse elemen ten als vuilniszakken en wasmachines. Het boek is de eerste in een serie oud testamentische verha len naverteld door Smelik. Het verhaal over Daniël is in voorbereiding. Smelik is als oudtestamenticus verbonden aan de Rijks Uni- i Amsterdam. Overlegdag Werkgroep vrouw, kerk en geloven In elk bisdom van Nederland is een diocesane werkgroep rond vrouw, kerk en geloven, maar nog niet in het bisdom Rotterdam. Er worden voorbereidingen getroffen om ook hier een dergelijke werkgroep op te zetten. Zo'n werkgroep kan zo blijkt uit ervaringen in andere bisdommen een heel goede coördinerende en ondersteunende taak hebben voor activiteiten rond vrouw-kerk-geloven. Vrouwen in het bisdom Rottredam, die in. rond, buiten, met de kerk werken vrijwillig of beroepsmatig worden van harte uitgeno digd voor eèn overlegdag op 8 maart 1986 om gedachten, ideeën, verlangens, suggesties uit te wisselen en te komen tot de oprichting van een werkgroep Vrouw-kerk-geloven voor het Bisdom Rotterdam. De overlegdag op zaterdag 8 maart duurt van 10.30 tot 16 uur en wordt gehouden in de Christus Triumfatorkerk, hoek Juliana van Stolberglaan/Laan van N.O. Indië in Den Haag. Opgave en informatie over het pro gramma: Clazien Bosman, Frans Halslaan 38, 2182 MJ Hille- gom, tel.02520-23017. De islam is met een groei van 16 procent sinds 1980 de snelstgroeiende we reldgodsdienst. Het christendom blijft met 1,5 miljard aanhangers echter de grootste religie. Dit heeft dr. David Bar ret uit Richmond in de Verenigde Staten, de grote man op het gebied van zendingsstatistieken, bekendgemaakt. Ook het Hindoeïsme (13 pro cent) en het Boeddhisme (10 procent) groeien sneller dan het christendom (9 procent). Er leven volgens Barret 837 miljoen moslims op de we reld, 661 miljoen hindoes, 300 miljoen boeddhisten en onge veer 18 miljoen joden. De laatse groep is de afgelopen vijf jaar met zes procent ge groeid. De rest van de ongeveer 4,87 miljard aardbewoners hangt een andere religie aan of heeft geen godsdienstige overtuiging. Volgens Barret neemt het aantal aanhangers van wereldgodsdiensten toe omdat de wereldbevolking sinds 1980 met elf procent is gegroeid. Binnen het christendom vor men de rooms-katholieken met 890 miljoen de grootste groep. De protestantse en Anglicaanse Kerken hebben kent met 10,4 procent ook een snellere groei dan de protestanse en Anglicaanse Kerken (6,6 procent). Dan zijn er nog 171 miljoen orthodox of lid van een kleine onafhankelijke Kerk. Die laatste groep is in de Derde Wereld het sterkst vertegenwoordigd. Als gevolg van steeds inten- het deel van de wereldbevol king dat nog nooit met de christelijke boodschap in aanraking'is geweest gedaald van 31,6 tot 27,3 procent. Vooral in stedelijke gebieden ■nemen de christenen in aan tal af. In 1900 was 68,8 pro cent van de stadsbevolking christen, tegen 45,5 procent thans. In 1900 waren er slechts vijf steden met meer dan een miljoen inwoners die niet-christelijk konden wor den genoemd, tegen 126 thans. Naar Barrett heeft vastge steld geven lidmaten van christelijke kerken per jaar ongeveer 508 miljard gulden voor christelijke doeleinden. Dat komt per hoofd neer op een wekelijks gemiddelde van ruim 7 gulden. Voor de missie en zending was daar van slechts een bedrag van 37 cent bestemd. Het inko men van de gezamenlijke kerken bedraagt per jaar 294 miljard gulden, de rest gaat naar christelijke organisaties en missie/zendingsarbeid. Sa men hebben de kerken 3.6 miljoen mensen in dienst, waarbij nog 250.000 in het buitenland werkzame zende lingen en missionarissen moeten worden geteld. Per jaar worden wereldwijd 110 miljoen bijbels en Nieuwe Testamenten verdeeld. Bar rett heeft verder 1.600 chris telijke radio- en televisiesta tions geteld die gemiddeld per maand 1,1 miljard luiste raars en kijkers trekken. „De pijnlijkste tragedie van de oecumenische be weging is, dat wij er nog steeds niet in ziin ge slaagd samen de heilige communie te vieren". Dat verklaart secretaris-ge neraal Emilio Castro van de Wereldraad van Kerken in een interview met het orgaan van de Wereldraad. "One World", ter gelegenheid van het feit dat hij per 1 januari 1985 zijn ambt aanvaardde, ruim een jaar geleden dus. „Hoe kunnen wij in vredes naam prediken dat er in Je zus Christus slaaf noch vrije is, man noch vrouw, jood noch christen, maar niet de overtuiging uitdragen dat Je- Dr. Castro: „Tragedie...." zus Christus machtig genoeg is onze onenigheid te overko men aan de tafel die Hij ons heeft toebereid vraagt de secretaris-generaal zich af. Hij noemt dat een schandaal, niet alleen met betrekking tot de Rooms-Katholieke Kerk, maar „helemaal op zichzelf gezien, de schande van de oecumenische bewe- Dr. Castro looft de verhou ding tussen de Wereldraad en de Rooms-Katholieke Kerk, maar zou graag zien dat het samen verrichte werk. onder meer in de com missie voor wereldzending en evangelisatie en in het oe cumenisch centrum te Bos- sey, „een wat hartstochtelij ker drang tevoorschijn zal roepen voor het zetten van fundamentele stappen op de weg naar kerkelijke een heid". Hervormde predikanten willen vacature bij ROS vervuld zien De komende vacature bij de Hervormde Raad voor over heid en samenleving (ROS) mag niet lange tijd onvervuld blijven als gevolg van de va caturestop in de Nederlandse Hervormde Kerk. Dit schrij ven ongeveer 100 Hervormde predikanten in een open brief aan het breed modera- men (algemeen bestuur) van de kerk. Eind 1985 besloot het her vormd moderamen van 1 ja nuari tot 1 mei van dit jaar een vacaturestop in te stellen. Het tekort over 1985 is onge veer 400.000 ton. Voor dit jaar wordt een tekort van een miljoen gulden Door de vacaturestop zou ook de opvolging van ds. J.E. van Veen te Wassenaar bij de ROS worden gestagneerd. Hij wordt per 1 april directeur van „Kerk en Wereld" te Driebergen. Werkstukken van de ROS (onder meer over kernwa pens, kernenergie en Zuid- -Afrika) hebben de afgelopen jaren herhaaldelijk de agenda van de synode en van de kerk bepaald. Dat hangt sa men met de opdracht van de kerk mee te denken over ac tuele vragen van de samenle ving. Helmut Thielicke overleden De Westduitse theoloog Hel mut Thielicke is woensdag op 77-jarige leeftijd in zijn woon plaats Hamburg overleden. Hij gold als een van de be langrijkste protestantse theo logen uit het na-oorlogse Duitsland. Thielicke, lid van de „Bekennende Kirche", stond bekend als een begaafd predikant („wortgewaltiger Prediger") en als auteur van talloze boeken, waaronder de „Evangelische Ethik" in drie delen. Thielicke werd op 4 december 1908 in Barmen geboren. Hij promoveerde zowel in de the ologie als de filosofie. In 1936 werd hij op 28-jarige leeftijd hoogleraar systematische the ologie in Heidelberg. Als lid van de „Bekennende Kirche" werd hij in 1940 door de nazi's uit zijn functie gezet. Bovendien kreeg hij een spreek- en reisverbod opge legd. Zijn boeken liet hij tij dens de oorlog anoniem in Zwitserland uitgeven. Na de oorlog was hij eerst hoogleraar systematische the ologie in Tubingen, vanaf 1954 tot zijn emeritaat in 1974 was hij hoogleraar in hetzelf de vak te Hamburg. De laatste jaren van zijn hoog leraarschap kreeg hij het aan de stok met linkse studenten, die vanaf 1968 zijn colleges begonnen te verstoren. Thie licke stond bekend als een van de behoudende krachten in de EKD (Evangelische Kerk van Duitsland). Op 18 februari jongestleden verscheen er een rapport dat wel eens van grote betekenis zou kunnen zijn voor de toe komst van ons voortgezet on derwijs. Het heet „Basisvor ming in het voortgezet onder wijs" en is uitgebracht door de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid. Dit uit voerige advies aan de rege ring is het waard uitvoerig bestudeerd en becommentari- seerd te worden. Want het gaat over niets meer en min der dan de vraag: wat moeten onze kinderen straks allemaal leren? Menigeen zal er wel het een en ander over hebben gele zen. Toch herhaal ik hier nog even een paar hoofdpunten. Men wil verhoging van het onderwijspeil in met name de eerste drie jaren van het voortgezet onderwijs. Daarom zouden alle leerlingen van 12- 15/16 jaar hetzelfde kernleer plan moeten volgen. Dat om vat 14 vakken. Die dienen op twee niveaus te worden aan- Seboden. Aan het eind van de rie (of vier) jaar zou er een centraal examen moeten wor den afgenomen. Hieronder volgt een eerste bijdrage aan de discussie. Het valt sterk op dat de WRR veel meer wil voorschrijven dan tegenwoordig het geval is. In de Wet op het Basison derwijs worden slechts vak ken en leergebieden ge noemd, maar hier gaat men veel verder. De ernstige be zwaren die een organisatie «ds de PCO hiertegen heeft ken baar gemaakt zijn begrijpelijk. Vooral als men de motieven voor deze keus in het rapport leest. In de jaren zestig en ze ventig koos men in het onder wijs steeds meer voor een z.g. invididuele leerweg, met een sterk persoonlijke begelei ding. Daarbij kwam ook naar het streven naar een meer au tonome school, vooral in.het bijzonder onderwijs. De WRR wil deze beweging bewust tegengaan. Hij kiest voor meer uniformiteit. Dat leidt bij mij wel tot de volgen de vragen: 1 't Is misschien wel geod dat er een wat strengere aanpak komt ook, maar is het wel in het belang van de leerling (vooral de verstandelijk wat minder begaafde) als er weer voor een minder individuele benadering wordt gekozen? In het basisonderwijs heeft men die keus wel heel bewust ge maakt. Hoe moet dat nu als het voortgezet onderwijs daar weer tegenin gaat? 2 Het past niet om al te snel te roepen dat „de vrijheid van onderwijs wordt aangetast". Toch klemt de vraag steeds meer: is het wel mogelijk om in een samenleving, waarin we het steeds minder met el kaar eens zijn, een basisleer plan samen te stellen, dat nooit neutraal kan zijn, ter wijl toch iedereen er zich in moet kunnen terugvinden? Anders gezegd: hoe is leerstof ontleend aan de vragen van uit een geseculariseerde cul tuur op te leggen aan hen die uit willen blijven gaan van het christelijk geloof? Deze beide vragen zullen bij de publieke discussie over het WRR-rapport een belangrijke rol (moeten) gaan vervullen. Eindtermen Zo'n toetsing na drie jaar zie ik wel zitten. Ik heb het altijd merkwaardig gevonden dat b.v. op de Havo en op het VWO na drie, respectievelijk vier jaar (wanneer de leerlin gen hun vakkenpakket moe ten kiezen) er meestal geen enkele vorm van eindtoetsing plaatsvond. Toen ik dat in 1979 ens suggereerde werd het door de meeste organisa ties „ver weg geworpen". Als iemand drie jaar wiskunde heeft gehad op een school en hij of zij kiest het niet voor z'n pakket, dan mag het toch best eens centraal getoetst worden? Ik vind wel, dat je in dezen een zo groot mogelijke verantwoordelijkheid bij de scholen zelf moet leggen. Het doet me ook deugd dat in de plannen van de WRR het be grip wereldoriëntatie is ver dwenen en dat geschiedenis weer een apart vak is gewor den. Langzaam maar zeker beginnen steeds meer mensen ervan overtuigd te raken, dat we iets moeten gaan doen aan het steeds toenemend gebrek aan historisch besef bij onze jeugd. En verder dringt ook weer door dat geschiedenis er niet alleen is om bepaalde he dendaagse maatschappelijke, culturele, politieke verschijn selen te verklaren, maar dat zij ook een waarde in zichzelf heeft. Zo willen we b.v. op een christelijke school de kin deren ook graag opvoeden „in een christelijke traditie". Zoals hier onlangs is betoogd, vervult ook de televisie een belangrijke rol waar het het „leren van de jeugd" betreft. Ook dit WRK-rapport be steedt daar aandacht aan. Men geeft echter niet al te hoog op van het feitelijke leerprofijt dat de leerlingen van de scholen hiervan trek ken. Dit tekent opnieuw de zeer pragmatische wijze waar op de WRR de basisvorming benadert. Want wat de vor ming in brede zin betreft is er wel degelijk „leerprofijt", vooral ook nogal eens in ideo logische zin. Daarom de vol gende gedachte eens ter over weging. De overheid geeft zeer veel geld uit voor het on derwijs. Vanuit haar verant woordelijkheid voor het wel zijn van de (jonge) burgers stelt ze daarom eisen van deugdelijkheid aan dat onder wijs, getuige ook deze plannen voor de basisvorming. Zou diezelfde overheid de. ei sen van deugdelijkheid die ze ook (zij het in mindere mate) door drs. K. de Jong Ozn. aan de televisie stelt niet f wat meer in dit licht bezien? Als één van de motie ven voor een duidelijker en eenduidiger basisvorming wordt een cultuur-politieke redenering opgezet. Zou deze zelfde opvatting over cultuur politiek ook niet veel serieu zer moeten worden genomen als het gaat over de toekomst van onze media? Ook ten be hoeve van de toekomst van onze kinderen mogen de ver schillende stromingen in onze samenleving in de media niet door de commercie worden overheerst. beroepingen Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Veenendaal P. van den Heuvel te Harmeien. Aangenomen naar Kampen (toezegging) J. Westland te Ede. Aangenomen naar Varsseveld (toezegging) W. Oosterhof te Balk. Aangenomen het beroep door de PKV Utrecht tot predikant voor buitengewone werk zaamheden (maatschappelijk activeringswerk en vormings werk ten dienste van vrou wen) mevr. A.C. Barnhorn, kandidate te Utrecht. Beroepen te Rotterdam-Zuid (toezegging) F.A. den Harder te Bergen op Zoom. Gereformeerde Kerken Beroepbaar F. de Jong, La- wijckerhof 2, 6874 AT Wolf- heze en W. Lolkema, Chopin- straat 6, 7651 MD Tubbergen. erare lepels azijn, zou(, peper, paprikapoeder, suiker, 1 lepel olie; Gepocheerde eieren in roomsaus, sla met pruimen en aardappelen vla met marasquinbiscuits {vegetarisch) Nodig voor twee: 1 liter water, 10 g zout, 1 lepel azijn, 4 verse eieren, 15 g margarine, 15 g bloem, 1 dl water, 1 dl melk, half groentebouillontablet, mosterd, peper, noot muskaat, dl room, peterselie; 4 grote of 8 kleine gedroogde pruimen, uitje, kropje sla, 2 l/t tot 1 kg aardappelen; Vt liter melk, 25 g custard, 30 g suiker4 lange vingers, jam, 2 lepels marasquin. Breng het water aan de kook met zout en azijn. Breek de eieren in een kopje en laat ze in het zachtkokende water glij den. Houd het water vier a zes minuten tegen de kook aan. Schep de eieren voorzichtig uit het water en leg ze in een warme schaal. Laat de margarine smelten, roer er de bloem door en verdun het mengsel onder voortdurend roeren met scheutjes water en melk. Houd het aan de kook. Laat de saus vijf minuten trekken. Voeg mosterd, peper, nootmuskaat, worcestersaus joeilij ^DSKA! ongeve< en room toe en schenk de saus naast de eieren. Strooi er fijn geknipte peterselie over. De pruimen tien minuten laten koken in zo veel water met iets azijn dat ze onderstaan. Laat de vruchten uitlekken en afkoelen en snijd ze in reepjes. Bewaar wat mooie stukjes pruim en meng de rest met fijngesneden ui door de sla, sa men met een sausje dat gemaakt is van azijn, zout, peper, pa prikapoeder, suiker en olie. Garneer met de bewaarde stuk jes pruim. Zet de helft van de melk op. Meng custard, suiker en weinig koude melk, schenk wat hete melk bij het papje en doe het mengsel in de pan. Laat de vla een minuut koken en voeg er van het vuur de overige koude melk aan toe. Besmeer de biscuits met jam, druppel er de marasquin over en leg er de afgekoelde vla op. JEANNE Struikelblokken in ontwapeningsgesprekken jissc holen TiJDENS hun topconferentie in Genève, november v Verlate! jaar, hebben president Reagan en partijleider Gorbatsjov 500 ie( loofd bij de ontwapeningsgesprekken vooral vaart te ze rcjeeld in achter de onderhandelingen over de raketten voor de n Iers te lu dellange afstand. Eerder deze week zijn de Geneefse del< over r ties voor negen weken met reces gegaan, zonder dat er z feschool. is op een spoedig akkoord over de zogenoemde Euroraket OvER de hoofden van de onderhandelaars in Genève his één v< hebben het Kremlin en het Witte Huis zich intussen in rhmg Y« nieuwe ontwapenings-propagandaslag gestort. In het del sief gedrongen door verregaande voorstellen die Moskoi )eijjkse 1 januari lanceerde, kwam president Reagan onlangs met eigen plan. Zowel Reagan als Gorbatsjov zeggen te stref—" naar de vernietiging van alle middellange-afstandsrakel Maar hun wegen naar dat doel lopen nogal uiteen. De Sovjet-Unie heeft inmiddels de eis laten vallen dat akkoord over de middellange afstand alleen mogelijk isj de VS afzien van hun plannen voor ruimtewapens, maakt de kans op een akkoord over de Euroraketten groter. Maar er blijven struikelblokken. De Sovjet-Unie i niets voor de Amerikaanse eis de middellange-afstandsral ten in Europa en Azië tegelijk te ontmantelen. Een ander stakel vormt Gorbatsjovs voorwaarde dat de Fransen Britten hun kernarsenalen bevriezen en uiteindelijk ook ruimen. ONDANKS hun eerste positieve reactie op zowel de A kaanse als de Russische voorstellen, zouden de Euro^ NAVO-lidstaten niet helemaal gelukkig moeten zijn met] ontwikkelingen van dit moment. De plannen die liggen hebben namelijk als risico, dat West-Europa na wegstrepen van NAVO-raketten tegen de SS-20's opnieiK wordt blootgesteld aan het overwicht van Moskou op het g »T)T bied van de kernwapens voor de korte afstand en de conver IT^ tionele bewapening. Op die dreiging zou het Westen geen quaat (Amerikaans) antwoord meer hebben, waardoor <l nieuw de vraag actueel wordt over de koppeling tussen li |l*i Amerikaanse defensie en die van Europa. Zouden de VS n' I steeds bereid zijn een aanval op het eigen grondgebied te r\ keren als Europa zou worden aangevallen? Voor wie het v® geten is: die dreigende ontkoppeling was eind jaren zevenk ^-| een van de redenen om Pershing-II- en kruisraketten in ropa te stationeren. VOOR een goed begrip: we bepleiten hier natuurlijk i dat de VS en de Sovjet-Unie het niet eens moeten wore Maar we wijzen er wel op, dat volledige afschaffing van je wille nucleaire middellange-afstandswapens geen veiligheidsjdel'jke rantie biedt als er a) geen zekerheid bestaat over de kop#rtiJ ling tussen de Amerikaanse defensie en de Europese en jhfscY/1! van de kant van Europa geen grotere bereidheid bestaat (Ln ^eja de conventionele bewapening snel te verbeteren. Als aan «je staan twee voorwaarden niet is voldaan op het moment dat afcn die raketten voor de middellange afstand worden vernietig orde (voor zover dat ooit gebeurt), dan bevindt West-Europa zijl va?j* in ongeveer dezelfde situatie als in 1979 (minus de dreigij^'aje van de SS-20), die aanleiding was tot het dubbelbesluit. pggen. Arbe Frankfort mist Zonnige perioden DE BILT (KNMI) Hoge- drukgebieden bepalen de ko mende dagen ons weer. Neer slag valt er daardoor de ko mende dagen nauwelijks of niet. Vannacht koelt het bij weinig wind weer tot rond of iets onder het vriespunt af. Plaatselijk ontstaat dan weer mist. Deze zal zich ook in de vroege ochtend nog handha ven. Nog steeds zijn de grotere plassen en meren met een ijs laag bedekt. Boven en in de buurt van deze meren kan de mist zich ook gedurende een deel van de dag handhaven. gebied. Daar blijven ook de middagtemperaturen aanzien lijk lager dan elders in het land. In plaats van een graad of 8 wordt het daar niet war mer dan ongeveer vier graden boven nul. Morgen overdag is de wind zwak tot matig en draait naar oost. Deze oosten wind betekent nu niet meer dat het na morgen kouder gaat worden: daarvoor is het nu te laat in het jaar. Voor het ko mende weekeinde wordt ten opzichte van vandaag weinig verandering verwacht: het Minder skiën dicht bij huis blijft droog met niet te wind en af en toe zon. De t peraturen blijven daarbij j het huidige niveau. Weer Hu Mlo DEN HAAG Als gevolg van de dooi zijn de wintersportmo gelijkheden in de skigebieden dicht bij huis verder verslech terd. In de Belgische Arden nen en de Duitse Eifel zijn in middels dan ook géén winter sportmogelijkheden meer. In het Sauerland zijn alleen in de hogere delen nog beperkte ski- en langlaufmogelijkheden op een sneeuwlaag van 40 tot 70 cm sneeuw. Door de matige sneeuwconditie zijn niet alle liften in het Sauerland meer in bedrijf. De Harz meldt nog redelijke winterspórtmogelijk- heden in de hogere delen, waar de sneeuwhoogte va rieert tussen de 40 en 70 cm. De weersverwachting tot zon dagmiddernacht: in de Arden nen en Eifel geen neerslag. Over het algemeen tot in de hoogste delen temperaturen overdag boven nul. In de nacht lichte vorst. In de Harz en het Sauerland evenmin neerslag van betekenis. Over dag dooi tot circa 700 meter hoogte. In de nacht lichte vorst. Voor de Alpenlanden gelden de volgende gemiddelde sneeuwhoogten (eerst zijn de lagere pistes, daarna de hogere pistes vermeld): Oostenrijk Vorarlberg: 110 205; Tirol: 75 160; Salzburgerland: 75 170; Karinthië: 100 175. Weersverwachting: Aan de noordzijde van de Alpen geen hel neerslag van betekenis. Ove u dag dooi tot 1500 meter hoogt v In de nacht lichte vorst. Ai de zuidzijde boven de 1200 m v ter af en toe sneeuw. In middag dooi rond tot roi e Zwitserland Berner Oberland: Graubuenden: 75 125; Walli de 90 180. Noord-Italië Zuid Tirol: 85 165. Frankrijk p;r Savoie/Haute Savoie: 105 2( R Alpes du Sud: 125 190. ae Weersverwachting: I Franse West-Alpen en noordkant van de Zwitser Op Alpen geen neerslag van bet de kenis. Overdag dooi tot cir 1500 meter hoogte. In de nac de lichte vorst in de lagere delf Aan de zuidkant van de Zwi serse Alpen en in Noord-Ital1 boven de 1200 meter af en U i wat sneeuw. In de middil dooi tot circa 1500 meter hooj te. In de nacht in de lagere len lichte vorst. Voor gedetailleerde informati uit de genoemde landen kur u de volgende nummers va de sneeuwlijnen ANWB/K NMI bellen: Belgische Ardennen/Eifd /Sauerland/Harz: 06 - 910 91 20 Oostenrijk 06 - 910 \910 30 Zwitserland Frankrijk Noor d-Italië 06 - 910 910 40

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2