[t/EGWkJS y Van vorstelijke Rolls tot complete series „London Cabs" Utrechtse automarkt: Smeerolie voor de handel 3M-GARANTIE: DRIEMETER, VERDER NIET Links: Luxe paardekrachten in frontlinie met v.l.n.r. Austin FX3, Bent ley MK6, RRoyce X20-25, en RRoyce Cloud. EN Het lijkt de Konink- Stallen wel, aan de ^Amarkt in de Leidse bin- H^tad Of een zeer luxe dweerkazerne. Als de rol- weggeschoven wordt, jn met gemak vier zacht tende pronkstukken van glorie naast elkaar de ™t op. Witter dan wit zijn ^Jleze blinkende, puntgaaf ^^elde old-timers die dan ;arwei gaan. Of glimmend t-zwart. Dienstbaar ge- I aan trouwlustig volk. naken deel uit van het bij dertig „voitures" tellende enpark van „De Jong's me«.iwautobedrijvenEdele adellijke vierwielers, die den en bruidegoms van raV* rlei herkomst in de watten Mten leggen. hter. garage heet daarom ook ffroom. Je kunt daar staan Tialeertanden en je keus ma- als je eenmaal bestoten t met deze uitzonderlijke >iele colonne op weg naar huwelijkse Elyzese Velden aan. Voor vader Johannes Dbus de Jong en zijn ns Ron en Ed is het louter ^piness. Pa Jan stichtte bijna JT ig jaar geleden het bedrijf f Dasis van autoverhuur zon- chauffeur en taxi's. Na de og waren het taxi's, later ibinatie met trouwau- Ron en Ed kwamen vijf tien jaar geleden aanzetten met hun eerste antieke auto. Ze hebben er geen spijt van gekregen. Ron de Jong, met een druips- nor die geheel past in de stijl van de series Londense cabs (taxi's) die hij verzameld heeft, vertelt: „Het is bij ons van kalm aan naar heel snel ge gaan. Vooral de witte limousi nes hebben ons bedrijf in een stroomversnelling gebracht: deze grootste collectie witte antieke bruidscoupès is uit zonderlijk in het gebied tussen Rotterdam en Zaandam. We rijden ook voor derden, voor trouwautobedrijven die deze witte limousines niet bezitten. We hebben nu al bestellingen binnen voor oktober en no vember. Men bestelt steeds vroeger. Vooral september is tegenwoordig waanzinnig druk met trouwerijen". Pa De Jong (72), geheel hel „heertje" met witte gehaakte sjaal, heeft zich officieel uit het management teruggetrok ken, maar elke ochtend blijft hij zich druk maken. Dan pakt hij z'n tas, gaat „naar het werk" en houdt een stem jn het familiekapittel. „Februari", weet hij als geen ander, „kun je wel vergeten, dan wordt er slecht getrouwd. Deze winter se rustperiode gebruiken de jongens voor het intensieve wagenonderhoud". Maar eind maart springen de harten opnieuw open en be gint het weer te komen bij De Jong en de op hou en trouw beluste clientèle. Trouwen in een onvervalste Rolls I Royce of een „London cab", dat is „het einde" voor pril geluk. Voor „De Jong" is dit een voortzetting van zakelijk ge luk. Jan de Jong vraagt nog wel eens aan een nieuwe klant: „Hoe bent u aan ons adres gekomen?". „Nou", zegt men dan steevast, „dat is toch be kend! Mijn vader is hier ge trouwd, mijn moeder trouwens ook, en m'n broers en zusters, neven en nichten net zo goed". Zoon Ron bewaart het geheim van de wagensmid, maar hij wil er genoeg over kwijt. Met broer Ed is hij sinds het begin der jaren zeventig achter zijn liefhebberij aangegaan. Vooral op de Engelse markt verover de hij z'n aanwinsten. „Na de aanschaf worden de wagens helemaal uit elkaar gehaald, gerestaureerd en getecty- leerd. Ook kochten we sloop- cabjes, louter en alleen voor de onderdelen. Veel van die onderdelen zijn namelijk niet meer te krijgen. Zo kweek je een reserve waarmee je weer kunt restaureren. Daarbij wor den natuurlijk ook particuliere bedrijven ingeschakeld die op bepaalde gebieden gespeciali seerd zijn, bijvoorbeeld voor het koets- en plaatwerk. Nou ja. als aardigheidje hebben wij, privé, nu van vrijwel alle wagens een dinky-toy schaal model. Die zouden we 't liefst hier in de zaak willen expose ren, maar daar moet je wel een geschikte plaats voor hebben. En het is al stamp vol". Landauette Sinds een maand zijn de ge broeders in het bezit van een vooroorlogse Londense taxi in Landauette-uitvoering, met een kap en grote spaakwielen. „Daar had ik nou tien jaar naar gezocht", vertelt Ron de Jong, nog nagenietend van het speurwerk. „Ik vond 'm in Rotterdam, bij een Bugatti- verzamelaar, die de wagen in een hoek had staan. Over de hele wereld verspreid zijn er nog maar een stuk of vijftien van die dingen. Bij de Engelse Taxiclub wilden ze gewoon niet geloven dat wij zo'n exemplaar gevonden hadden. Die Taxiclub telt wereldwijd ongeveer tweehonderd leden, verzamelaars van antieke taxi's, waarvan in ons land een stuk of twee; en daar zijn wij dan ook bij. We hebben overigens ook de grootste col lectie type FX-3 Austin taxi's ter wereld. Negen stuks, wel geteld". Het oldtimerleven van De Jong begon in 1972 met het binnenhalen van een vorstelij ke Cadillac V-8 zijklepper, dot van een slee, en de door eige naar jhr. Sandberg uitgeleen de hofauto waarin koningin Wilhelmina in '44 voor het eerst een bevrijd stukje Ne derland binnenreed en waarin ze ook later nog een tijdje haar volk goedendag toe zwaaide. De limousine speelde in 1977 ook een hoofdrol in de film „Soldaat van Oranje". Nu kun je er gewoon in trouwen; of eigenlijk ongewoon. Met de Cadillac was het hek van de dam. Een paar jaar later ver scheen een Rolls Royce „Cloud" l ten tonele. Ook daar hadden al „groten der aarde" met hun billen in geze ten. Ron de Jong maakte er een „leuk tariefje" voor. Sherlock Holmes Toen was het niet meer tegen te houden. Als een Sherlock Holmes dwaalde Ron door de mist van Albions autokerkho ven, soms met Ed als een soort dr. Watson achter zich aan. Maar steeds konden ze wel ergens de hand op leggen. Zo ontfermde de Leidse ven nootschap zich over een ravis- Rechts boven: „De Ca dillac van Oranje" voor het Leidse stadhuis. Rechts onder Rolls Royce Phantom I van de maharadja. santé Bentley en een Citroën Elf. Wat later kwamen de eer ste Londense „cabs", de FX-3 en vier FX-4's, opzetten. Bijna bedrijfsblind kocht Ron de Jong in '78 ook nog twee Schotse dubbeldekkers (low- deckers, die net onder de Ne derlandse viaducten door konden rijden). „Deze bussen hebben we niet gehandhaafd; ze werden enige tijd geleden van de hand gedaan aan de studenten-reisorganisatie NBBS, als „mobiele reisbu reaus". In '79 kwam een Ja guar Mark 5 z'n opwachting maken. Ook die ging „het bad" in en kwam er als herbo ren uit tevoorschijn. Daar had je ook die fantasti sche Rolls New Phantom I, van 1926. Eens eigendom van His Highness Sir C.A. Pat- wardhan, maharadja van San- gli, onder de immense rook van Bombay. Deze Indiase Ra- jasaheb, die in '65 op 75-jari- ge leeftijd overleed, deed zijn vervoermiddel in '64 bijtijds over aan een rijke, geslepen Zweed, Lars de Jounge. Van daar dat De Jong deze koste lijke slee opgeleverd kreeg met bewijzen van goed gedrag en werkplaatsbonnen met „Bromsledningar, bakvagn, manöverogan, framvagn, stöt- dampare" erop. Alleen: Lars wilde op z'n Zweeds wat snel ler vooruit, want deze automo biel reed slechts 50 km/h. Niettemin was Lars de Jounge de Rajasaheb erkentelijk voor de overname van diens voitu- re, want hij bood de vorst een aardbeiensoort aan uit Zwe den die Lars' vrouw helemaal had opgekweekt en die best in de grond van Sangli zou kun nen gedijen. „Met de hartelij ke groeten van uw ex-Rolls Royce". De RR, zeggen die dure jongens onder elkaar, als ze het nonchalant over vier ton hebben. Ja, en zo gingen Ron de Jong c.s. verder met de opbouw van een onvervangbaar rij dend rijk. De Londense taxi's stroomden toe. Van wrak tot „good-looking". Inclusief ori ginele taximeter. Alles werd in de mooiste staat hersteld. Al leen de kentekennummers blijven storend „Hollands". Er LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 MAART 1986 PAGINA 9 Sleutelen hoort erbij, vooral op de „oude" markt. tijd om schade-auto's op te knappen. Dat is veel meer een zaak voor de particuliere han del. Toch kun je hier natuurlijk nog wel een miskoop doen". Een Ascona uit 1983 die bij de Opeldealer bijvoorbeeld wordt aangeboden voor een prijs tussen de zestien- en acht tienduizend gulden, moet voor de handel tussen de elf- en dertienduizend gulden kosten, afhankelijk natuurlijk van de staat waarin zo'n wagen ver keert. De garantie ontbreekt dan. In Utrecht spreekt men van een „3M-garantie": drie meter, verder niet. De tussenhandel, waarvan Henk deel uitmaakt, vervult een belangrijke rol in de auto branche. „Wij fungeren als 'n soort smeerolie voor de markt. Ik koop zelf bijna nooit een auto in Utrecht. Ik ver koop er meestal ingeruilde au to's die de dealers niet meer kunnen verkopen. Maar wan neer zo'n dealer een bepaald type wagen zoekt en hij kan dat in zijn omgeving niet vin den, dan gaan wij, de tussen handel, wel vaak op pad om zo'n wagen op te snorren bij andere garages of op de auto markt. De grote bulk aan au to's gaat zo van garage naar garage. Aan particulieren ver koop ik bijna nooit. Dat geeft te veel drukte met reparaties en te veel gezeur over de ga rantie", aldus Henk. „Soms kom je in Utrecht nog wel eens een particulier tegen, maar die is daar meestal om te verkopen. Ze hebben zo'n wagen dan vijf keer in de krant gehad, kunnen hem niet verkopen, hebben het geld nodig en verschijnen dan op de automarkt. De particulier kan hier ook maar beter weg blijven, want die heeft over het algemeen geen barst ver stand van auto's". BOVAG „Het gebeurt maar weinig dat wagens van de automarkt in de showrooms terechtkomen. Toch zijn er wel verschillende Bovag-garages die bijna volle dig op net aanbod van de au tomarkt drijven. Vaak gaat het daarbij om garages zonder een bepaald dealerschap. Zo'n garage koopt hier zijn Een aantal kopers inspecteert een wagen grondig voordat er tot aanschaf wordt overgegaan. auto's, legt er een Bovag- -briefje bij, en de mensen be talen wel. Maar zo'n Bovag- -garantie stelt natuurlijk niets voor. De mensen hoeven de onderdelen niet te betalen, maar het werkloon wel. Dat zou andersom moeten zijn". Een woordvoerder van de Bo- vag in Den Haag vindt dit maar een vreemd verhaal en is van mening dat de betref fende handelaar kennelijk niet goed geïnformeerd is. Norma liter worden alleen inruilauto's verhandeld en het is hem dan ook niet bekend dat Bovag- -garages op deze manier aan hun tweedehands autovoor- raad komen. En wat de Bo- vag-garantie betreft: „Die is prima en betreft zowel ar beidsloon als onderdelen". Een groot aantal kopers, dui delijk allemaal van buitenland se afkomst, probeert al in de file op weg naar de markt, za ken te doen. De animo voor een oude Renault 12 op de aanhanger van Henk is groot. Een van hen tikt tegen het raam en vraagt: „Kost die me neer?". „Twaalfhonderd". „Te veel. Laagste prijs?". „Dui zend". „Zevenhonderd kan niet?". Hij krijgt versterking. „Wij geven 750". Ze mogen achterin de wagen plaatsne men. Henk: „Ze proberen allemaal hier al een auto te kopen in plaats van op de markt, want dan kunnen ze zich het markt- geld besparen en ontlopen ze de politiecontrole. Maar dat is beslist niet toegestaan. De po litie let daar scherp op". Wan neer de koop later toch een feit is en de papieren in orde worden gemaakt blijkt dat de wagen al weer doorverkocht is aan een handelaar die zich ge specialiseerd heeft in de ex port. Franse wagens, met name Renault en Peugeot, zijn erg gewild in Afrika en het Midden-Oosten. Alleen voor deze merken zijn daar, In de vroegere Franse kolonies, on derdelen te krijgen. Er wordt dan ook grof geld aan ver diend. „The Boss" Veel exporthandelaars komen ook uit Engeland. Ze komen met de nachtboot en nemen vaak een dure wagen weer mee terug om die vanuit Lon den of Antwerpen te laten ver schepen. Dergelijke kopers werken in groepen en zijn dui delijk niet gesteld op publici teit. Wanneer twee Engelstali ge Afrikanen toch bereid zijn vragen over hun export naar Ghana te beantwoorden, ver schijnt plotseling een zwaar met goud behangen landge noot. Hij roept iets onver staanbaars en zwaait woest met zijn armen. „He is the boss. Can't talk. Must go". Snel stappen ze in en verdwij nen. Dat het imago van de Utrecht se automarkt toch verbeterd is, wordt bevestigd door Rob Mouthaan, hoofdagent bij de gemeentepolitie. Hij weet dat je er best een goede auto kunt kopen. Waar hij alleen moeite mee heeft is het feit dat veel auto's onverzekerd het marktterrein afrijden. „Pa pieren, wegenbelasting en technische staat van de auto kun je ter plaatse controleren. Het al dan niet verzekerd zijn gaat veel moeilijker". AREND VAN DER MEULEN In Leiden bestrijkt trouwbedrijf de hele Engelse taxi historie grote parkeerterreinen rond de veemarkt tussen de vijf tien- en vijfentwintighonderd auto's verkocht. En daarmee is Utrecht de belangrijkste au tomarkt die Nederland kent. De markt is volgens insiders zelfs zo belangrijk dat het vraag- en aanbodspel daar voor een groot deel de prijzen voor gebruikte auto's in de rest van het land bepaalt. De Utrechtse markt is niet alleen de oudste automarkt in Ne derland. zij heeft ook het ima go de meest criminele te zijn. De handel zelf is daar niet blij mee. De laatste jaren wist men dat beeld geleidelijk aan wat te verbeteren. Helaas heeft de gokwereld de auto markt ontdekt en sinds enkele maanden doen de „balletje- -balletje-jongens" tot ergernis van de reguliere handelaar op de markt goede zaken met hun illegale gokspel. „Henk" Een autohandelaar die zich voor de zekerheid „Henk" laat noemen, is bereid enige uitleg te geven. Hij vertelt: „Je moet kwam ook nog een RR 1933 bij. Uit elkaar met de hele hap en een wit gespoten glorie voor de huwelijksmarkt was weer voorhanden. „De laatste paar jaren doen we eigenlijk (buiten de trouwerijen om) niet anders dan achter elkaar wa gens restaureren", bekent Ron de Jong. „Het is een uit de hand gelopen hobby. Kos ten noch moeite zijn ge spaard. Dat wordt door een veeleisend publiek ook duide lijk gewaardeerd. Volgend jaar hopen we die vooroorlogse Londense taxi ook gerestau reerd te hebben. Dan bestrij ken we de hele Engelse taxi historie vanaf 1930 tot 1970, met alle types". „Het grote verschil met ande re zogeheten trouwautobedrij ven is dat het begrafenison dernemingen zijn met één mo derne of één antieke auto, en daarmee wordt ook „trouw" gereden. Dat is wat het kriti sche publiek tegenwoordig niet meer wil en doet". Ron de Jong met gedempt enthou siasme is overtuigd van zijn gelijk. JON PIETERS :ht van een deel van de automarkt. Op de voorgrond een stukje „nieuwe" markt, de handel in de oudere wagens. De prijzen liggen voor de wat betere tweede auto tussen de vier- en gulden lager dan de officiële dealer-garage- Het aanbod is er en varieert van kneus van honderd gulden tot Rolls Roy- De herkomst is niet altijd Opel, Ford en Volks- er zonder twijfel de merken. Ja- en Franse wagens ziet er nauwelijks en die wagens die wel worden bijna zon- voor grof export. Het garantie kent men er Al zal de wagen na de nooit meer starten of tij zijn eerste meters in dul- stukken uit elkaar vallen, nog is de strop voor de Kopen blijft dan ook, vooral voor wie geen verstand van auto's heeft, altijd een gok. Wie wel verstand van de handel in gebruikte auto's heeft, zal in bovenstaande omschrijving de automarkt in Utrecht herkennen. Elke dinsdag worden op de de autohandel hier net zo zien als een veemarkt. Er wordt aangeboden voor de export, voor de slacht bij auto's dus de sloop voor de parti culier en voor de handel: de garagebedrijven. De autohan del is de moeilijkste handel die er is. Je moet er wel elke week heen om op de hoogte te blijven van de prijzen. En je moet je gezicht natuurlijk la ten zien, want als ze je hier niet kennen, nemen ze je bij de poot". „Dat de markt in Utrecht een slechte naam heeft dateert nog van vroeger", gaat Henk verder. „Toen was het hier al lemaal zwendel en bedrog. Je kon hier auto's kopen waar bijvoorbeeld de lagers uit la gen. maar waar men een stuk spekzwoerd in had gestopt om het euvel te verbergen. Dat waren auto's die van oude kranten en plamuur aan el kaar hingen. Tegenwoordig is dat een stuk beter omdat alle auto's technisch veel beter in elkaar zitten. Ook schade-au to's zie je hier bijna niet meer. Dit is een markt voor de tus senhandel en die heeft geen

Leidse Courant | 1986 | | pagina 29