IN DT NUMMER VAN AUTOVISIE „IK BENEEN SERVICEMAN" suzuki ■Roodel Het kronkelige pad van de „zelf-import" HP th.van Santen bat den Haag Loodvrije spruitjes LEIDSE COURANT VRIIDAG 7 MAART 1986 PAGINA 7 Het lijkt te mooi om waa te zijn. Even naar België tulten en daarmee liefst duizend tot zeven duizend gulden besparenop de aanschaf van een gloednieuwe auto. Volgens de Consumenten bond is zo'n besparing rogelljk, als de aspirant-autokoper de richtlijnen van een onlangs gepu bliceerde gids over dit oiderwerp maar nauwkeurig opvolgt. Want het zelf importeren van een auto heeft meer voeten li de aarde dan een retourtje grens. Volgens de Bovag en de Koninklij ke Nederlandse Automoiiel Club (KNAC) kan de koopjesjacht in het buitenland zelfs met een beetje pech al snel ontarden in een duur avontuur. j IRUSSEL Veel auto's zijn Ba n België, maar ook in andere Bt -uropese landen zoals Dene- narKen en West-Duitsland, W joedkoper dan bij ons. als de >elastingen en andere heffin- ien even worden weggecij ferd. Volgens de Consumen- jenbond heeft de „marktpoli- rie klaart" van <je autofabrikanten lar alles mee te maken. In fenden met een relatief hoog telastingtarief (zoals België of jenemarken) nemen de fabri kanten genoegen met een leinere winstmarge om de lutomobiel toch nog betaal baar te houden. j aanzienlijke prijsverschillen jigt het voor de hand dat men- n proberen daar hun voor- el mee te doen. vooral als er in wettelijk opzicht bij het zelf importeren niets in de ieg wordt gelegd. Het han delsverkeer voor goederen (ook auto's) is binnen de EG immers vrij; er hoeven geen invoerrechten betaald te wor den. Bovendien werd medio irig jaar in de EG een regle- nt aangenomen dat auto- alers in alle EG-landen er toe verplicht service te verle- ten op de internationaal er- 'kende garantiecontracten. Vertoont de goedkoop in Bel gië gekochte auto plotseling gebreken, dan hoeft de auto- ^Imobilist dus niet terug naar u de dealer in het buitenland. Jgmaar kan hij gewoon bij zijn Nederlandse merkgarage aan- kloppen. Wie besluit zelf een auto te gaan importeren moet zich J ondanks deze prettige bepa- lingen wel goed bezinnen voor hij aan zijn avontuur begint. Een avontuur, jawel, want in administratief opzicht is de Europese gemeenschap nog niet bepaald ..gestroomlijnd". Stapels formulieren in alle kleuren van de regenboog ko men er aan te pas om een auto-import in goede banen te leiden en de douanebeambten zijn lang niet altijd even be reidwillig om bij de bureaucra tische plichtplegingen een handje te helpen. In het alge meen heeft de „zelf-impor- teur" twee dagen nodig om alle paperassen, telefonades en ingewikkelde berekeningen af te handelen, zo waarschu wen de KNAC en Bovag. Procedure Hoe gaat het zelf importeren nu in zijn werk? Auto uit Belcië kan duizenfen guldens goedkcper zijn Bij de grensovergng moet de zelt-imprteur met enig oonthoud rekening huden. Allereerst ishet belangrijk dat de importeu een redelijk idee krijgt van zn mogelijke prijs voordeel. Dt is niet eenvou dig, omdat dealers zowel in België als i Nederland wer ken met allrlei „prijsversluie- rende" acfes zoals „rente vrije" leninen. „gratis" ac cessoires o speciale afleve- ringstarievei Het is dus zaak zowel deales in bijvoor beeld Btgië als in Neder land te vrapn naar hun res pectieve ,,uper"-aanbiedin- gen. Als in heidelanden de belas tingen wordn afgetrokken en prijsacties wrden verrekend, blijft een vegelijkbare „kale" prijs over. fe prijs in Belgi sche frankeris dan uiteraard wel eerst teen een actuele koers omgerkend in Neder landse guldns. Nu zal de „kale prijs" vn een auto. zo Beknopte samenvatting „voordeel- lijst" Hieronder een beknopte samenvatting uit de „voordeel-lijst" zoals die in de Consumentenbond handleiding „Auto goed koop uit het buitenland" wordt gegeven. Het boek werkje is aan te vragen door 12,50 (voor leden) of 20.- (niet- leden) over te maken op giro 27874 onder vermelding van de titel. Merk/type Geschat voor deel in guldens Audi 80 CO Audi 100 CD Austin Montego BMW 320 BMW 518 Citroen 2CV6 Citroen BX 19D Citroen CX 20 Fiat Argenta 120 Ford Escort XR Ford Sierra XR Honda Accord Honda Prelude Lada 1200 Mercedes 190 Mercedes 300 TD Mitsubishi 1600 Nissan Micra Opel Corsa SR Opel Ascona CD Peugeot 205 XLD Peugeot 305 GLD Peugeot 505 GL Porsche 924 Renault 18 TD Renault 25 GTD Saab 900 Turbo Toyota Camry VW Golf diesel VW Passat Volvo 240 GL Volvo 740 GLE 3240 7470 1080 1660 1400 1770 1830 1030 040 2410 5700 1100 1810 1920 1350 6620 2340 1060 1610 1910 1120 1040 1120 7860 1470 3400 5200 1040 1630 2020 3070 3740 blijkt uit bijgaand beknopt overzicht, in België al snel zo'n 1500 gulden lager zijn dan in Nederland. Maar om van dat prijsverschil te profite ren moet wel het nodige werk verzet worden. Nadat een dealer in de grensstreek ge vonden is en de auto besteld, volgt een niet te onderschat ten papierwinkel. Exportverklaring Allereerst is er een exportver klaring (EX-61) nodig, die bij de Belgische douane gehaald en afgestempeld moet wor den. Dit papier voorkomt dat de importeur in België omzet belasting moet betalen. De Belgische douane geeft ook het formulier „T2L" af, dat nodig is om aan te tonen dat de auto tot het „vrije handels verkeer" van de EG behoort. Een belangrijk papier, want zonder de T2L moeten in Ne derland invoerrechten (circa tien procent van de catalogus- waarde) betaald worden. Bij de dealer aangekomen moet de koper zich ervan vergewis sen dat het garantieformulier tot in de puntjes is ingevuld, anders kan hij daarmee later in NedQfland de nodige pro blemen krijgen. Verder zijn er twee kopieën nodig van de aankoopnota. Als de auto eenmaal contant of met een speciale bankche que betaald is, kan de reis naar de grens aanvaard wor den. Soms zal de dealer de auto bij de grens afleveren, hetgeen de gang van zaken een stuk vereenvoudigt. An ders moet voor het eendagsri- tje een speciaal kentekenbe wijs, ontheffing van de wegen belasting en verzekering gere geld worden. Bij de Belgische douane is de procedure relatief eenvoudig. De ingevulde formulieren EX- 61 en T2L worden afgestem peld en klaar is Kees. Bij de Nederlandse grenspost moet daarentegen op een opont houd van ten minste een uur gerekend worden. Er is dan ook veel te regelen: de kop ieën van de facturen en het T2L-formulier worden afgege ven en gestempeld. Vervol gens moet een formulier D-33, waarmee een Nederlandse kentekenkeuring kan worden aangevraagd, ingevuld wor den. Dit formulier geldt tevens als (belasting)aangifte voor de auto-invoer in Nederland. Zo wordt in D-33 de verschuldig de Bijzondere Verbruiksbelas ting (circa zestien procent) en BTW berekend. Een ingewik keld karwei, dat meestal niet zonder de hulp van een expe diteur (tarief ongeveer hon derd gulden) geregeld kan worden. De douane inspec teert vervolgens de auto glo baal, waarna de thuisreis kan beginnen. Geduld Eenmaal thuis moet de geluk kige autobezitter overigens nog wel geduld oefenen voor dat hij in zijn nieuwe privè-ver- voer de weg op kan. Er moet namelijk nog zeker drie weken gewacht worden totdat de Rijksdienst voor het Wegver keer in Veendam een oproep heeft verzonden voor een keu ring. Die keuring zal bij een nieuwe auto weinig om het lijf hebben, maar toch mag een niet-gekeurde auto niet de weg op. Bij de oproep zit ove rigens een kentekennummer. op basis waarvan onverwijld nummerplaten gemaakt' moe ten worden. Is dat allemaal gebeurd, dan is de romp slomp achter de rug. „We gaan er gemakshalve wel van uit dat er geen pech in het spel is en alles naar wens is verlopen", zo waarschuwt de KNAC zijn leden in het maandblad „De Auto". In het lange traject dat de importeur af moet leggen om een Neder landse kentekenplaat aan een Belgische auto te kunnen han gen, kan immers nog het een en ander mis gaan. De KNAC somt een aantal risi co's op die het overdenken waard zijn: Wisselkoersschommelin gen kunnen een flink stuk van het prijsvoordeel afknabbelen; Worden bij het invullen van de vele formulieren fouten ge maakt, dan kan dat bij de douane de nodige problemen opleveren; De Bijzondere Verbruiks belasting wordt ook over ac cessoires geheven: een extra luxe Belgische auto kan daar door extra duur uitvallen; Mocht er in de transactie met de (Belgische) dealer iets mislopen, dan kan het een kostbare zaak worden om recht te halen; Telefoonkosten, reiskos ten, chequekosten, kosten ge moeid met het laten invullen van formulieren en het aan vragen van een kentekenbe wijs kunnen wel eens hoger uitvallen dan het ogenschijnlij ke prijsvoordeel; Het verkopen van de eigen „oude" auto vormt bij de zelf- import een extra handicap. De buitenlandse dealer zal weinig voor een inruil voelen, waar door de auto op de particulie re markt verkocht moet wor den. •Tenslotte is ook de service van de eigen Nederlandse ga ragehouder ondanks alle wet telijke bepalingen geen water dichte garantie. De dealer moet de kosten van het uitge voerde werk declareren bij de fabriek en zal enige tijd op zijn geld moeten wachten. Een ex cuus voor het verlenen van service is dan snel gevonden: „Meneer, we hebben het zo extreem druk! De eerste twee maanden komen we écht niet aan een servicebeurt toe, hoe grêég we u ook zouden willen helpen". PAUL KOOPMAN Stop-start-elektronic Statische elektriciteit Wxxburg Rijswijk Showroom: Showroom/aervic: Ln. v. Nw. Oosteinde 506, Voorburg Zuiderparkl. 28 - Dn Haag Tel. 070-87.32.33 (alle vestigingen) Rijswijk 954030 AUSTN ROVER DE DICHT BIJ HUIS DEALER De redactie van een Duits autotijdschrift heeft bij een test met de Hella Stop- Start-Elektronic vastgesteld, dat de motor van een auto tijdens een 72 minu ten durende stadsrit, totaal 15,38 minuten stilstond en dus gedurende deze periode noch benzine verbruikte noch uitlaatgassen produceerde. Het appa raat kan in auto's met gewone benzinemotoren worden ingebouwd. Met een druk op de knop kan de motor bij stoplichten, in files etc. worden afgezet en vervolgens weer elektronisch worden gestart. In het milieubewuste Zwitser land wordt hier door de politie al vrij streng op gecontroleerd. Het starten met de stop-start-schakelaar geschiedt zeer economisch. Het stroomverbruik schijnt zeer gering te zijn. De elektronica van het relais zorgt er tevens voor dat sterke stroomverbruikers, zoals lichten en achterruitverwarming, tijdens de stop worden uitgeschakeld om de accu te ontlasten. Volgens de fabrikant is de inbouw van het apparaat door een handige doe-het-zelver uit te voeren. (Prijs 136 gulden; inl. Sluyter BV. Utrecht). Ongeveer dertig procent van de automobilisten heeft geregeld last van stati sche elektriciteit tijdens het uitstappen. Door de luchtwrijving laadt het inte rieur van de auto positief op. Als men uitstapt krijgt men een licht elektrisch schokje. Sommige automobilisten monteren een strip aan het chassis om de overtollige energie af te leiden. Of het helpt? Een nieuwe Nederlandse vinding is de Static Stop: een doosje met een elektronische ontlader, dat tegen de binnenkant van het portier wordt geplakt. Een aardedraadje maakt verbinding met de massa van de carrosserie. Bij het uitstappen drukt de automobilist op het knopje en zet een voet aan de grond. De statische elektriciteit wordt nu via het lichaam naar de aarde afgevoerd. Er begint echter gelijktijdig een lampje te branden. Gaat dit lampje uit, dan heeft de ontlading zijn beslag gekregen en kan de bestuurder „schokvrij" uitstappen. De richtprijs voor dit apparaatje ligt rond de vijfentwintig gulden. (Inl. Sluyter BV, Postbus 9688, Utrecht). Oud-Wassenaarier A. Moes, van pompbediende tot directeur: ROTTERDAM Het kwartaal uitstel van de invoering van loodvrije benzine tot 1 april is de heer A. Moes niet zo onge legen gekomen. Deze direc teur van de TEM, een maat schappij die in en rond Rotter dam vijf grote Shell-tanksta- tions exploiteert, had anders voor het wat oudere station Oostplein, waar hij nu nog zjjn kantoor heeft, dure maatrege len moeten treffen. Dat wil zeggen óf een nieuwe tank voor loodvrije benzine in de grond laten bouwen of een oude „normaal-tank" plus lei dingen speciaal laten reinigen en prepareren. Want ook al zou het nog maar voor een paar maanden geweest zijn, als servicestation kun je je klanten natuurlijk geen „nee" verkopen. De TEM gaat bin nenkort ook een splinternieuw tankstation aan de Maasbou levard-Noord exploiteren die op alle brandstoffen is voor bereid. „Ik had overigens gisteren pas de eerst klant die vragen stel de over loodvrije benzine", vertelt de 58-jarige heer Moes. die in 1950 in zijn ge boorteplaats Wassenaar als pompbediende begon en sindsdien altijd aan de kant van de weg is blijven werken. Al snel als eigen baas en sinds twee jaar als hoogste man in dienst van de TEM. Hij groei de op met de zeven-punten- service die het tanken vroeger zo aangenaam maakte. Te genwoordig is bijna altijd sprake van zelftankstations en het personeel stelt zich daar min of meer op in. De heer Moes zelf is de verpersoonlij king van de service with a smile" gebleun. Heeft een voorkeur voonerfecte bedie ning in modiöze uniformen. Benadert zowl klanten als personeel zo prsoonlijk mo gelijk. Rent no; altijd zijn kan toor uit als hi een gehandi capte bij een en de pompen ziet stoppen Omgekeerd schroomt de dlecteur van het miljoenenbedrij ook niet de straat op te gan om een we grennende beizinedief in de kraag te grijpn. om vervol gens de zaak ii der minne te schikken. Moes heeft de hele omscha keling van hl tankwezen meegemaakt. .Die complete service heb ik Itijd erg leuk en nuttig gevorjen. Vriende lijk en behulpzasn zijn doet je iets. Met het zeitanken is dat een stuk mindergeworden. In mijn loopbaan isdie hele om bouw in 1970 legonnen. Ik was gewend buien te staan en opeens zit je ii een winkel tje. Het begint net een kistje snoep, sigaretten, bloemen en al die handel jj-oeit alleen maar. Je had vrceger weinig overzicht, want di gebouwen stonden niet bij ie pompen. De nieuwbouw is beter geënt op het zelftanksyseem". Hele toer Voor een zogenamde desk- bediende is het runnen van een pompwinkel soms een hele toer, waar) geen tijd meer is voor wrm contact met de klant. Mes: „We vin den het publiek iardig, maar toch heb je lieer dat men snel tankt, doo de winkel gaat en daar nq wat koopt Het „zelftanken" gaat de heer Moes nog steeds aan het hart, ook al scheelt het een hoop personeel. Of zoals hij zegt: „Wij mogen blij zijn, dat de mensen in weer en wind zelf willen tanken en daarbij nog vlekken riskeren ook". en vervolgens echt be taalt. In de spits ziet zo ie mand aan de kassa niet meer of een klant een man is of een vrouw. Hij moet dan ook nog de koopwaar en de pompen in de gaten houden". De veelvuldig wisselende ben zineprijzen kan de man van de pomp gelukkig met een com puter snel doorgeven aan de elektronische pomptellers en kassa's. „Maar denk niet dat lagere prijzen betekenen dat prijsverloop niet tot grillig ver bruik van benzine leidt, is een voordeel voor de planners op de afdeling expeditie van in dit geval Shell. Moes weer: „De planning van de voorraden van alle pompen geschiedt vanuit de leveran cier. Daar weet men zo onge veer wanneer je normaal, su per of dieselolie op moet zijn. De mensen van de tankwa gens peilen alle tanks en ne- de mensen meer gaan rijden", men de elektronische pomp- stelt de heer Moes. Met ande- stand steeds op". Hij voegt re woorden, in zo'n geval is eraan toe dat er op alle ma- cöndönswater zitTn de grond- Riskeren ook nieren controles plaatsvinden. „Het ijkwezen controleert de meters en ook de technische dienst van de oliemaatschap pij checkt of er echte liters worden afgeleverd. Verkeerd storten, dus bijvoorbeeld nor maal in de supertank. heb ik in alle vijfendertig jaar dat ik in dit vak zit nog niet meege maakt. Gelukkig maar, want je moet normaal, super en diesel niet door elkaar gebruiken". Een andere controle voert de chauffeur van de tankwagen uit. Deze doet een pasta aan de peilstok om te zien of er tankvoorraad brandstof. Wordt de witte pasta paars, dan rapporteert de chauffeur dit aan de technische dienst en deze komt dan in actie. Dat water wordt overigens niet door een frauderende pomp bediende aan de benzine toe gevoegd. Moes: „Elke benzi netank, ook die van een auto, neemt condenswater op. Daarom is het ook het beste een tank altijd vol te laten staan. Dan is er geen con- densvorming". De vraag rijst waarom de heer Moes op een enkele perio de na altijd voor of met Shell heeft gewerkt. Met over tuigende tevredenheid vertelt hij: „Shell houdt z'n familie goed bij elkaar. Men is groot geworden door merkenbegrip; andere hebben hun naam veel te vaak veranderd. Wij zijn Shell, altijd al. Er is bovendien veel gedaan voor het publiek. Denk aan goede acties als „Shell helpt!". Wie nieuwe produkten populair wil maken, zou dat via Shell-acties moe ten doen. Die heeft een uitste kend netwerk". Maar wat een oliemaatschap pij of tankstation ook allemaal voor goeds doet, de klanten moeten toch steeds zelf de auto uit om de slang te pak ken. Iets dat de heer Moes („Ik ben een serviceman") nog altijd aan zijn hart gaat, ook al scheelt dat een hoop perso neel. Of zoals hij zegt: „Wij mogen blij zijn, dat de mensen in weer en wind zelf willen tan ken en daarbij nog vlekken De oudste man van ons dorpje is 108 jaar. En hoewel deze voormalige automonteur nog zonder stok kan lezen, is de kwaliteit van zijn gehoor met het klimmen der jaren wel en kele treden teruggegaan. En je ziet zijn oren als het ware den ken: „Ho, ho, baasje, jij maar eindeloos vergrijzen en wij met z'n tweeën maar doorhoren. Alsof een eeuw lawaai en gure winden ons niet in de koude lellen zijn gaan zitten. Geen haar in ons dat eraan denkt alle geluiden op te vangen. Nee zeg, alleen als iemand hard en duidelijk praat, zenden we door". Een gesprek met de oude dorpeling over honderd jaar auto geschiedt dan ook zonder dat op het alerte spit sen van zijn oren mag worden gehoopt. In een antieke toeter, altijd nog van een recenter jaar dan de man die hem voor zijn linkeroor houdt, schreeuwen we de eerste vraag: „Meneer Spaak wat kunt u zich nog her inneren van de eerste automo biel?". „Ah", klinkt het ver heugd. „Zo ver in de tijd gaat mij goed af. Mijn geheugen vertoont pas hiaten vanaf het jaartaf 1960, of was het 1950? Enfin, wat er bijvoorbeeld gis teren is gebeurd kan ik me niet eens herinneren als de dag van vandaag. Wie zijn jullie eigen lijk? Oh ja. 1886. Tja, dat was een mooi jaar. Ik was pas acht, net als mijn leefdtijdgenoten. En wij allen in het dorp hoor den van een Duitse driewieler die door een tweetaktmotor werd voortgedreven. Driewie ler, dat snapten we. Tweetakt niet. Mijn nieuwsgierigheid joeg mij achter de betekenis ervan aan en van lieverlee werd ik automonteur. Een mooie tijd was dat. Tot vijf jaar na de Tweede Wereldoorlog heb ik doorgewerkt, daarna heb ik mijn sleutels opgebor gen en ben gaan rusten. Dat niets doen doe ik nu al 36 jaar, veel te lang natuurlijk. Ja, had ik vooraf geweten dat ik zo oud zou worden als ik nu vol gens dit briefje schijn te zijn, dan had ik nog wat jaren door gewerkt. Toentertijd dacht ik alleen: grijp je laatste jaren, anders heb je je hele leven al leen maar onder auto's gele gen. Achteraf beschouwd heb ik auto's alleen maar gekend vanaf de koude grond en van onder de motorkap. Alle mo delwijzigingen ontsnapten aan mijn aandacht, maar de tech niek zag ik wèl stapje voor stapje, sprong voor sprong, veranderen. Tsjonge, dat was op het lest geestelijk niet meer bij te benen. En van de week, of misschien wel twee jaar ge leden, dat weet ik niet meer, hoor ik opeens dat die auto's tegenwoordig op ongelode benzine rijden. Met zo'n kata lysator erin voor tegen de zure wegen. Zure regen? Zou er te weinig suiker in de benzine zit ten? Ach meneer, het is toch allemaal onzin. Dat was er in mijn tijd niet bij. Vroeger had den we gewone regen. Natte, geen zure. Luchtverontreini ging kenden we niet eens. Als iemand al naar adem hapte, was dat zuiver van verbazing omdat hij een automobiel zag. Maar toch, ze vinden wel een hoop uit de laatste tijd. Ik heb zelfs gehoord dat sommige au to's op alcohol lopen. Geen kunst aan, dat deed m'n oud ste broer ook altijd. Nu ben ik de oudste. Is dat een ouwe grap? Verzin ik er toch zelf een. Luister: ze hebben nu ook een „witte motor" uitgevon den. Die loopt op melk. Een tweecilindermotor op geite- melk en een viercilinder op koeiemelk. Voel je 'm? Maar wat zeg je? Experimenteren ze nu ook at met plantesappen als brandstof? Nou, dan zou het me niks verbazen als de mens binnenkort ook van zelf zou kunnen vliegen. Dank zij lood vrije spruitjes, ha, ha, ha HERMAN JANSEN De eerste rij-ervaringen met de nieuwe Renault 21. Een soepel gelijnde, gladde automobiel Voor een klein prijsje krijgt de gewijzigde Ford Escort een anti- blokkeersysteem. Veel veiligheid voor weinig geld. Een volledige test Bijzonderebelevenis:de4Matic, ASD en ASR van Mercedes grijpen zelf in wan neer het glad wordt. Maak kennis met Autovisie. .Een half jaar voor maar f 25.- Bel 06 - 022 46 46 (gratis).

Leidse Courant | 1986 | | pagina 27