„Verplichte keuring zou gratis moeten" Waarom 30 km. Normen Kennis verkeersregels aan slijtage onderhevig AUTO SERVICE LEIDSE COURANT VRIJDAG 7 MAART 1986 PAGINA 3" HAAG De man leert zijn gezicht in Hooi te houden, als de neester van de VB hem vertelt wat er (zijn auto mankeert, t tien jaar heeft hij in wagen gereden nieuw gekocht me en altijd goed on- ouden". Jammer. er moet toch het en ander aan gebeu- I anders komt-ie niet de keuring. De pe- ieke keuring wel te [taan, het jongste en janig omstreden feno- i aan de overvoerde ihemel. ien veertien dagen wordt pan terugverwacht, inclu de gerepareerde auto. Zo dan bestaat de kans dat politie ingrijpt. „Nou ja, laat ik 'm maar maken", uit de eigenaar met de ging dat hij niet tech- is. „Als je maar niet kt dat ik dat in een gara- iaat doen, dat is mij te nooit, zo bekent de man, p auto gekeurd. Tegen de idieke keuring heeft hij i bezwaar. „Maar", zegt iet stemverheffing, „om- Ihet verplicht is zou het gratis moeten". Nu heeft .jijftig gulden moeten neer- en dan moet hij ook I de noodzakelijke repara- bekostigen. De herkeu- I is gratis; een tijdelijke e van de ANWB voor zijn »n, die er normaal vijfen- iïtig gulden voor moeten blen. Een bedrag dat niet en altijd al kwijt zijn. ezien van de kosten zit een andere autobezitter ars dat er ook tijd mee loren gaat. Hij is vertegen- Drdiger en heeft een halve e dag moeten opnemen zijn auto te laten keuren, i eigen auto, want voor i werk rijdt hij in een wa- I van de zaak. Ook zijn 0 komt niet door de keu- „Dat kost me dus weer 1 halve vrije dag", begint man, die verder de vlees- vorden redelijkheid is. vindt het uitstekend dat I auto's die ouder zijn dan •en jaar verplicht worden teurd. „Zo gaat ook het j roest een keer van de iEn dat is alleen maar Ja, ook als mijn eigen van de weg af zou moe- omdat hij gevaarlijk is, k dat niet erg vinden. Ik mensen die steeds een kopen van drie-, vier- erd gulden. Dat kan toch voor dat geld. Daar heb >ch nooit een redelijke voor. Dat zijn allemaal takken, een gevaar op de »g. Nou, ik vind het uitste-" nd dat die voortaan bij zo'n uring terecht komen. Als ik If ziek ben, ga ik toch ook lar de dokter". ipluchting ieo Spikker, chef. van de ilWB-werkplaats, herinnert zich de opluchting van een oudere man die zijn auto na de keuring kwam ophalen. „Als u me nu had verteld dat hij naar de slóop moest, had ik geen auto meer kunnen rij den, zei die man. Voor hem was het een enorme opluch ting dat hij verder kon rijden. Er zijn mensen die denken dat we er op uit zijn die au to's maar af te keuren en ze met reparaties op te zadelen. Dat is natuurlijk onzin, die pe riodieke keuring is geen ANWB-produkt, het is een test volgens opgelegde nor men. Alle auto's worden op exact dezelfde punten nage keken en dat zijn echt mini male eisen. Zo moet bijvoor beeld een uitlaat gasdicht zijn. En of die dan met alle maal blikjes gaSdicht is ge maakt, interesseert ons ei genlijk niet. Ja, we zullen wel adviseren dat wat deugdelij ker te maken, maar die auto wordt daarop beslist niet af gekeurd". „Het gebeurt wel eens", ver telt Spikker, „dat mensen met keuringsrapporten van jaren geleden beginnen te zwaaien. „Toen is hij toch ook goedgekeurd, dus waar om nu ineens niet meer", re deneren ze dan". Maar ver der moet Spikker toch zeg gen dat het publiek uiterst gelaten reageert. Een enkel smoesje op z'n tijd, een en kele tegenwerping ook, maar verder accepteren ze alles trouw, ook een eventuele her keuring. Ongeveer de helft van de gekeurde auto's komt daarvoor in aanmerking, de andere helft van de oudjes mag zonder mankeren de weg weer op. Looplamp Misschien is het toeval, maar deze ochtend wordt de ene na de andere auto afgekeurd. „Ja. het is vandaag wel raak", zegt Ronald Buys, „meestal zijn het geen le vensgevaarlijke gebreken, maar ze zijn toch erg genoeg om een wagen af te keuren". Een paar weken geleden is Buys speciaal - aangetrokken voor de specifieke keuringen. Met een looplamp speurt hij onder alle oude auto's en steeds weer vindt hij iets. Of niets, maar dan had er juist wel iets moeten zitten. Hij doet dat voorlopig samen met Kees Cramer, die in rus tige tijden ook de gebruikelij ke ANWB-keuringen uitvoert. „Ik moet veertien auto's op een dag gaan keuren", meldt Ronald Buys, die zes jaar er varing heeft in een garage. „Het type auto's dat ik daar repareerde, keur ik nu rede lijk snel. Voor de overige merken moet ik nog wat rou tine opdoen". Gemiddeld duurt een perio dieke keuring drie "kwartier. Omdat er ook wat admini stratieve handelingen aan te pas komen, moet de eigenaar altijd op een uur rekenen. Af spraken moeten royaal van tevoren worden gemaakt, de ANWB in Den Haag is zelfs al volgeboekt tot september dit jaar. Eén geruststelling: wie wordt aangehouden door de politie en een bewijs kan ANWB Den Haag volgeboekt tot september overleggen dat hij een af spraak voor de keuring heeft gemaakt, loopt nauwelijks kans op sancties. Van de straat Elke auto moet binnen een bepaalde termijn worden ge keurd, met vervolgens elk volgend jaar een herkeuring. Over vijf jaar, in juli 1991, zal de regering bekijken of het zinvol is door te gaan met de APK. Zoniet, dan zijn onge veer vierduizend keurmees ters bij de instellingen die de keuringen uitvoeren ANWB, Rijksdienst voor het Wegverkeer en de vele dealers al die tijd toch aan het werk gehouden. „Nu al", zegt chef keuringen Van der Waal, „hebben we problemen met de wachttij den, terwijl het de bedoeling is dat we straks zo'n hon derdvijftig auto's per dag gaan keuren. Je begrijpt dat zoiets niet zomaar gaat. We zullen dus de produktie moe ten opvoeren, méér keurin gen gaan doen. Maar je moet tegelijk zorgvuldig zijn met in vesteren. Want als de rege ring straks zegt: het is leuk geweest, maar we stoppen ermee, dan heb je al dat geld er voor niets ingestoken". DICK HOFLAND De normen die zijn vastgesteld voor de Algemene Periodieke Keuring (APK) zijn de laatste tijd steeds meer onderwerp van discussie. Ze zijn vaak zo vaag dat ze voor velerlei uitleg vat baar zijn. Verschillende keurmeesters kunnen daarom tot uiteenlopende conclusies komen, waardoor de ge breken in aantal kunnen variëren en dus ook de kosten van eventuele re paraties. In het uiterste geval kan de zelfde auto In de ene garage worden afgekeurd en in een andere garage worden goedgekeurd. Die onvolko menheden zouden in de hand worden gewerkt door de financiële betrokken heid van garages, die immers geld verdienen aan reparaties. Er zijn daarom opnieuw stemmen opgegaan de keuringen louter te laten verrichten door onafhankelijke instanties zoals de ANWB. De enorme hoeveelheid auto's die voor keuring in aanmerking komen vanaf volgend jaar al au to's ouder dan drie jaar laat dat echter niet toe. De belangrijkste eisen waar aan een auto moet voldoen 2. spiegels „wettelijke" spiegels moeten aan wezig zijn 3. handrem voldoende werking 4. autogordels voorin verplicht* deugdelijke bevestiging 5. deursloten deuren moeten goed in sluiting vallen 6. brandstofsysteem geen lekkages bevestiging tank en leidingen moet deugdelijk zijn 7. wielfagers geen overmatige speling 8. uitlaat geen lekkages 9. uitlaatgassen koolmonoxydegehalte onder 4,5% 10. claxon geen „fantasieclaxon" 11. verlichting geen gebreken geen hinderlijke roestvorming op reflectoren 12. wieluitlijning geen duidelijk voelbare afwijkin gen 13. banden minimaal 1 mm profiel geen radiaalband en diagonaal band op één as 14. elektrische installatie geen kortsluiting accu moet deugdelijk vastzitten 15. remmen voldoende remwerking geen grote slijtage van remblok- ken en -schijven geen lekkende remleidingen niet scheeftrekken bij remmen 16. aandrijving en motorophanging deugdelijke bevestiging 17. voorwieldraaipunten geen overmatige speling 18. veren en schokbrekers geen breuk of overmatige slijtage 19. stuurinrichting geen duidelijk merkbare speling 20. ruitewissers en -sproeiers bladen mogen niet versleten zijn ruitesproeier dient te functione- 21. verwarming voorruitverwarming moet functio neren* 22. roest dragende delen en verankerings- punten bestuurderszitplaats, portier stijlen, enz.) mogen niet in belangrij ke mate zijn doorgeroest aanwezigheid snelheidsmeter, rui tesproeier en voorruitverwarming verplicht voor auto's van na 30 sept. '71; gordels verplichtvoor aoto's van na 1 jan. '71 IEN HAAG In het verkeer ;an van alles misgaan. Wan- leer een kat op het verkeerde noment de weg oversteekt of len goed onderhouden auto iet plotseling laat afweten kun e daar weinig aan doen. An jers wordt het wanneer een Verkeersdeelnemer zich niet ian de regels houdt of, ster ter nog, de regels helemaal liet kent. /erreweg de meeste automo bilisten slaagden vele jaren geleden voor het theorie-exa men. Borden en regels werden In korte tijd in het geheugen geprent. Na verloop van tijd blijkt ook hier de slijtage toe |e slaan. Een onderzoek van Veilig Verkeer Nederland VVN) wees onlangs uit dat het met de kennis van de ele mentaire verkeersregels slecht is gesteld. Veertig procent van de geteste automobilisten wist niet dat op een woonerf él het verkeer van rechts, dus ook de fiets, voorrang heeft. Dat het verkeer op een woonerf niet dertig kilometer per uur maar slechts stapvoets mag Tijden, was bij zestig procent van de automobilisten niet be kend. En tenslotte wist vier enveertig procent van de chauffeurs niet dat een af slaande auto voorrang moet verlenen aan een voetganger die rechtdoor gaat. "",,u-Voor drs. J. Verbeek, voor- 'lichtingskundige bij VVN, kwa men deze vrij schokkende cij fers niet helemaal als een ver rassing. „Uit allerlei testen wisten we dat de kennis van verkeersregels vrij slecht is. -*Maar dat in sommige gevallen de helft van de automobilisten ernaast zou zitten, had ook ik niet verwacht. Bij scholieren schiet de kennis van verkeers regels overigens op alle fron ten te kort. Velen kennen de borden onvoldoende en er zijn bijvoorbeeld nog al wat scho lieren die denken dat een van rechts komende bromfietser voorrang heeft op een auto". Onderwijs Mag het binnen het woonerf meestal goed aflopen, erbui ten is er alle reden de ver keersregels goed bij te hou den. In de praktijk komt daar doorgaans weinig van terecht. Met landelijke compagnes als „Hardrijders zijn doodrijders". „Fietser laat je zien" en „Geef ze de tijd" tracht VVN regel matig het geheugen van de verkeersdeelnemer op te fris sen. Verbeek: „Na het wekelijks verplichte half uurtje verkeer bij het basisonderwijs is er een hele tijd niets. Jongeren stappen gewoon op een bromfiets zonder zich in de verkeersregels te verdiepen. Dat is pas weer wettelijk ver plicht bij het halen van het rij bewijs. Met de dan opgedane kennis moet men het voortaan doen". Uit eerdere onderzoeken is gebleken dat er doorgaans weinig blijft „hangen" van die in korte tijd opgedane kennis. VVN is er dan ook voorstan der van dat in het onderwijs veel meer tijd wordt besteed aan verkeersregels. „Ver- keersles zou zich niet moeten beperken tot het basisonder wijs. Leerlingen van het voort gezet onderwijs moeten eigen lijk een theoretische voorbe reiding op het brommerrijden krijgen. Verder zouden auto mobilisten de kans moeten krijgen „bij te tanken". Dat en fietser belden niet wie er voorrang heeft en lossen ze dat toch zonder problemen op. Dat geldt zeker op een woonerf waar doorgaans niet harder dan dertig tot vijfen dertig kilometer per uur gere den wordt. Een en ander bete kent dan ook dat kennisver betering op dit gebied niet di rect tot minder ongelukken hoeft te leiden", aldus Ver beek. kan bijvoorbeeld gebeuren door het hun toesturen van in formatie of door het elke vijf jaar opfrissen van hun ken nis". Uitgaande van de onthullende cijfers over het gebrek aan kennis van de verkeersregels, blijkt het aantal ongevallen nogal mee te vallen. „Het re gelt zich in veel gevallen van zelf. Soms weten de chauffeur Naast het probleem van het niet kennen van de regels is er het niet te onderschatten pro bleem van het negeren van de regels. Zo is een groot deel van het aantal ongelukken een gevolg van het zich niet hou den aan snelheidsbeperkin gen. Verbeek: „De hoge snelheid in het verkeer is de belangrijkste oorzaak van ongelukken. Als er op de snelweg een ongeluk gebeurt, is het meteen goed raak. Men houdt zich gewoon niet aan de honderd kilome ter, wat zoals iedereen weet nog steeds de maximumsnel heid is. Op wegen waar slechts tachtig kilometer gere den mag worden, ligt de ge middelde snelheid op vijfenne gentig kilometer. Aangetoond Is dat als die snelheid met vijf kilometer wordt terugge bracht, het aantal ongevallen met vijfendertig procent af neemt". „Natuurlijk zou er eigenlijk meer gecontroleerd moeten worden. Maar waar ligt de grens? Daar komt nog bij dat algemeen bekend is dat de politie er voorstander van is dat de maximumsnelheid op de snelweg wordt verhoogd. Dat zij dat publiekelijk nastre ven is natuurlijk niet juist; het gaat hierbij om een zaak van de politiek en niet van de poli tie. Vanuit VVN zien wij voor alsnog geen goede argumen ten voor het verhogen van de maximumsnelheid. De veilig heid is er in elk geval niet mee gediend". De snelheid speelt ook een belangrijke rol bij ongelukken waarbij bromfietsers betrok ken zijn. Niet zelden ziet een automobilist die zich binnen de bebouwde kom aan de toegestane snelheid houdt, een bromfietser voorbij ko men. Een opgevoerde brom mer die een snelheid van ze ventig kilometer haalt, is geen uitzondering. Vaak uit onwe tendheid, maar meestal uit onwil, overschrijdt menig bromfietser de maximumsnel heden van dertig (binnen de bebouwde kom) en veertig ki lometer (buiten de bebouwde kom) per uur. Gordel Een ander voorbeeld van het negeren van verkeersregels betreft het gebruik van de vei ligheidsgordel. Verbeek: „Hoewel vrijwel iedereen er van overtuigd is dat de gordel de veiligheid ten goede komt, weigert zo'n vijfendertig pro cent van de automobilisten de gordel te gebruiken, alle cam pagnes ten spijt. Men neemt het risico een bekeuring op te lopen op de koop toe". Overigens is Verbeek vrij opti mistisch over de veiligheid in het verkeer. „Door een groot aantal maatregelen is het aan tal doden en gewonden in het verkeer sinds 1974 voortdu rend teruggelopen. Daar zit een dalende lijn in die zich lijkt voort te zetten. De toenemen de verkeersintensiteit lijkt de veiligheid alleen maar ten goe de te komen. Hoe drukker het verkeer, des te attenter is de verkeersdeelnemer. Het is on geveer te vergelijken met een moeder die haar kind bij een druk kruispunt bij de hand neemt. Juist bij minder drukke kruispunten, waar de moeder er minder rekening mee houdt, gaat het mis". FONS VAN RIJN showrooms- Hogewal 16(bijMauritskade)-070-653830 Marg. v. Hennebergweg 63 070-971414 (Loosduinen) Verstelbare handlamp Een rekbare spiraalkabel (van veertig centimeter tot drie me ter) en een draaibare lampkop zijn karakteristiek voor de nieuwe cockpit-handlampDoor de regel knop aan de on derzijde van de lampkop is de lichtverdeling traploos te re gelen van strooilicht om gemakkelijk te kunnen kaartle zen tot puntlicht om in het dpnker bijvoorbeeld het juiste huisnummer of de goede straat te kunnen vinden. Een 12V/5W halogeen gloeilamp zorgt voor een sterk en verblin- dingsvrij licht met eventueel een grote reikwijdte. De lamp kan aan een steun worden bevestigd. Ook zit er een mag neet achterop de lampkop. De universele stekker past in de fitting van de sigarettenaansteker. (Adviesprijs 75 gulden; int. Sluyter BV, Utrecht). Accupool-borstel Als de luchtvochtigheid toeneemt en de temperatuur daalt, krijgt de accu het zwaar te verduren. Hij moet er harder aan trekken om de vereiste startstroom te produceren. De accu moet dan ook in een goede conditie zijn. Als echter de stroomgeleiding tussen de accupolen en accuklemmen niet optimaal is, ontstaan gemakkelijk startproblemen. Oxydatie veroorzaakt soms aangroeisel op de polen en dat vermindert de geleiding. Ook vet kan de boosdoener zijn. Daarom moe ten de polen geregeld goed worden schoongemaakt. Dat kan met een stukje grof schuurpapier. Handiger is de accupool- borstel, een stevige kunststofkoker met een voorgevormde holle staalborstel die precies om de accupool past. Een paar keer flink draaien is voldoende. Aan de andere kant zit een ronde staalborstel voor de accuklemmen. Opnieuw monteren en daarna pas een beschermlaagje aanbrengen in de vorm van wat vaseline. (Prijs 4,95 gulden; int. Hartogh Partners, Westerstraat 48, Rotterdam). (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1986 | | pagina 23