£etalóe@otna/fit Honderd jaar auto: In welk jaar eigenlijk? 100 JAAR Boven: Daimlers uil de Jaren 1905 tot 1936: in al hun glorie te bewonderen in het museum Daimler-Benz in Stuttgart-Un- tertürkheim. rnderd jaar auto vieren is geen Maar hoe voltrok zich de auto-ontwi- vestie van louter een eeuw terugtel- keling in óns land? In 1896 was Adol- maar een keuze ingegeven door phe Zimmermans de eerste Neder- itionale trots. Wat 1988 betreft gaat landse automobilist. Hij maakte furo- it vooral om Duitse trots, want bij re met zijn rit van Arnhem naar ize oosterburen weet men zich uit- Utrecht. Een jaar later werd ene Aert- <end te herinneren dat ingenieur nijs het eerste autolid" van de irl Benz op 29 januari 1886 patent ANWB. In het begin van deze eeuw bij&nvroeg op een driewieler met ver- telde Nederland zo'n honderd auto's, andingsmotor. die op 3 juli van dat Retourritten die nu anderhalf uur ver- ar aan het publiek werd gepresen- gen, betekende toen dat er bij het De wagen woog slechts 265 keerpunt overnacht moest worden. In en de ééncilinder watergekoelde 1902 ontwierpen Hendrik-Jan en Ja- pertaktmotor (785 cc) bracht het tot cobus Spijker, twee smeden, 's we- ^^jna driekwart pk. Dus nog net te relds eerste auto met voorwielaandrij- inig om een paard te kunnen inha- ving. Deze „Spijker" had een motor i, In datzelfde jaar ontwikkelde met liefst zes cilinders. In Den Haag attlieb Daimler onafhankelijk van liep het publiek warm voor de eerste nz een motorrijtuig met vier wielen auto's, die daar dan ook prompt „ka- reed daar zowaar mee over de chels" werden genoemd. Eigenaars betrokken hun benzine bij .„'Fransen vierden in 1984 al hun de drogist, terwijl ze de reparaties bogend op het werk aan de smid moesten overlaten. De Edouard Delemare-Debouteville. Nederlandse regering stelde in 1906 in Engeland heeft men al een tijdelijk een motor- en rijwielverbod jwfeest achter de rug. In Amerika in, onder meer naar aanleiding van lakte Selden een voorlopige aan- „wilde" achteruitrijwedstrijden op het raag voor een patent op een „Sel- strand van Scheveningen. De eerste len" pas in 1895 definitief. Herden- verkeerstelling volgde twee jaar later. £ers kunnen nog verder teruggaan. In 1908 werd het auto's in sommige Duitser Otto had in 1861 al een delen van Amsterdam verboden har- taktmotor geconstrueerd en een der te rijden dan tien kilometer per eerder had de Belg Lenoir een uur. ïsmotor in elkaar gezet. En stoom- Gerrit Brinksma kreeg in 1913 als al- jto's bestonden zelfs al in de acht- lereerste verkeersagent de opdracht ide eeuw. In Nederland herdachten imigen vorig jaar een eeuw auto, idat de wagen van Benz in oktober 1885 al op het fabrieksterrein had ge- Omdat Benz als allereerste sn patent aanvroeg en zijn wagens _ils eerste serieus in produktie kwa- &>men, lijkt zijn eersteling de eigenlijke 'start van de auto-industrie. Rechts: De legendarische Spijker was de eerste auto met vierwielaandrijving, een ontwerp van de gebroeders Jan en Jacobus Spijker. de drukte op de Dam te regelen. Hij had zijn handèn vol aan de vierhon derd auto's en vijftienduizend hand karren. In 1914, toen dank zij de mas- saproduktie van T-Fordjes elke vijftig ste Amerikaan al een auto bezat, had in Nederland een óp elke 1281 inwo ners een eigen automobiel. In 1945 bezat een op de 89 Nederlanders al een auto. Tegenwoordig valt het al op als een gezin geen tweede wagen heeft. In 1927 werd in Nederland het halen van een rijbewijs verplicht gesteld. Stoplichten waren toen geen onbe kende dingen meer, nadat New York In 1918 de primeur had gekend. Na Spijker beleefde Nederland in 1958 op de RAI-tentoonstelling zijn tweede topprimeur van eigen bodem: de DAF Variomatic 600, die „automatisch" reed. Veel later ging de afdeling per sonenwagens van DAF over in Volvo Car. Apart bestaan nog DAF-trucks en Van Doorne's Transmissie (VDT). VDT werkt nu aan de lastige produk- tie-opzet van revolutionaire „schakel- duwbanden" voor de automatische transmissie, oftewel het pientere pookje nieuwe stijl. PAUL KOOPMAN EERSTE ONGELUK Het eerste auto-ongeluk, zo meldt het Guinness Auto Boek, vond plaats in 1771 toen de stoomwagen van Cugnot een muurtje raakte. In 1832 was de sto ker van een stoomomnibus het allereer ste dodelijke slachtoffer van een auto ongeluk. „Mijlpaal-wagens" Er zijn honderden „mijlpaal-wagens" op te noemen, waarvan vooral de T-Ford, de Kever, het Lelijke Eendje en de DAF voor zich spreken. Uit esthetisch oogpunt werd met de Bugatti 57 Coach Ventoux historie ge schreven. Het Duitse „Wirtschaftswunder" werd ge symboliseerd door de Mercedes 300, met als bijzon derste model de 300 S Cabrio. De Jaguar E-type viel op als alternatief voor de sportieve Italiaanse topwa- gens. De BMW-Coupé 3,0 CSI luidde het definitieve tijdperk in van lichtgebouwde, gestroomlijnde wagens. Japan kwam pas in de jaren zestig op de Westerse au tomarkt en presenteerde op de RAI-show van 1966 zijn zeer succesvolle Toyota Corolla. Het Autotron in Drunen, dat vanaf eind 22 maart weer zeven dagen per week ge opend is, vervolgt dit seizoen haar grote overzichtstentoonstelling van het eeuw feest. Met zijn collectie is het Autotron het op een na grootste automobielmu seum ter wereld. Men heeft honderdvijf tig showauto's en honderdtwintig perma nente wagens. Komend weekeinde zijn er al speciaal auto's uit de jaren vijftig en zestig te bewonderen. Onder meer alle Nederlandse en Duitse Autojaarboeken '86 hebben hoofdstuk ken gewijd aan het honderdjarig jubile um. Het Duitse blad „Auto, Motor und Sport", uitgave twee van 22 januari, heeft liefst driehonderd pagina's gevuld met een overzicht van en een ode aan de (sportiéve) drie- en vierwieler. Verder hebben Shell en Autotron aparte publi- katies uitgebracht en zijn er vele boeken op de markt verschenen waarin alles of delen van het autojubileum worden be licht. Karei Appel heeft in opdracht van Mercedes Benz Nederland een kunst werk gemaakt. Appel liet zich daarbij in spireren door het Mercedes 190-model, dat hij op zijn eigen wijze beschilderde. Voor postzegels gewijd aan het automo bieleeuwfeest zal de verzamelaar in het buitenland op zoek moeten gaan. De fila telistische afdeling van de PTT heeft geen aanvraag binnen gekregen voor de uitgifte van autopostzegels. VRIJDAG 7 MAART 1986 H<»w Schneider Links: De T- Ford veroverde de wereld en betekende de grondslag voor een machtig concern. DAF fabriceerde de eerste auto die automatischreed. De bekendste DAF in zijn soort do Daffodil. De gewone personenauto mag zeer grote veranderingen hebben ondergaan; dat geldt nog veel meer voor de racewagens.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 21