Nieuwe mediawet in de ijskast Leiden niet verrast door gladheid Lelies EXTRA Verlaging disconto „voorlopig voldoende Palme kandidaat NobelprijsVrede BON Irood- teet )ldoet >ed CDA EN VVD BLIJVEN HET VOLSTREKT ONEENS Nieuwe ontwikkeling in aids-onderzoek Courant Vrijdag 7 maart 1986, 77e jaargang no. 23443 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende lot Sijlholf Pers. Apothekersdijk34.2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ.Hallewas.Chel-redacleur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand I. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag'van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)f. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44permm. Losse nummers t. 1,10. Perioden met zon en droog. In de nacht en ochtend kans op lichte vorst en mistbanken. Middagtemperatuur rond 7 graden. Zwakke tot matige wind draaiend naar oost. Zon op: 07.11, onder: 18.31; hoog water Scheveningen: 01.36 en 13.46; laag water: 09.16 en 22.01. 5UWE ACTIES VAN ÏCIALISTEN OP KOMST [ECHT De medisch specialisten gaan op- I acties voorbereiden. De Landelijke Spe len Vereniging (LSV) heeft daartoe gister- besloten. Op 20 maart zal een extra leden- ader ing uiteindelijk beslissen of de acties worden uitgevoerd. De patiënten zullen daar ligens niet of nauwelijks hinder van onder- pen. De specialisten zullen niet meewerken |de budgettering door de ziekenhuizen en de lenfondsen „boycotten" door patiënten ltsreeks nota's te sturen. Het ziekenfonds be lt die dan later weer terug aan de patiënt in lts van rechtstreeks aan de specialist, zoals in langbare situatie. De voorgenomen acties vol- |op het het begin deze week mislukte overleg len de specialisten en minister De Koning liale Zaken) over de tariefsverlaging. De spe- Jsten moeten in totaal 98 miljoen inleveren de vorige twee jaren en 55 miljoen over Komeet Halley gefotografeerd De Russische ruimtesonde Vega-1 heeft gisteren op namen naar de aarde ge stuurd van de komeet Hal ley, die zich 170 kilometer hier vandaan bevindt. De kwaliteit van de beelden was volgens Russische en Amerikaanse sterrenkundi gen uitstekend. De foto's zijn gemaakt op het mo ment dat de Vega door het stof van de komeet heen- vloog en werden 9,5 mi nuut later op aarde ont vangen. Een tweede Russi sche ruimtesonde, Vega-2, zal zondag bij de komeet arriveren en nog meer bij zonderheden verzamelen. Massale protesten tegen wijziging Duitse stakingswet (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN In West-Duitsland zijn gisteren, precies drie jaar na de glanzende verkiezingsoverwinning van Bondskanse lier Helmut Kohl, een miljoen vakbondsleden de 9traat op gegaan om te protesteren tegen de verandering van de sta kingswet. Tegelijkertijd verklaarde Kohl „niet te wijken voor de druk van de straat". Hij trók een vergelijking met de plaatsing van de Pershing-2-raketten in 1983, die hij on danks massaal verzet toch had weten door te zetten. In Nordrhein-Westfalen namen volgens de vakcentrale DGB 135.000 werknemers aan de manifestaties deel. Zwaar tepunt was Dortmund waar 60.000 mensen op de been wa ren. In Hamburg protesteerden om en nabij de 100.000 werknemers. In totaal had de DGB tussen Flensburg in het noorden en München in het zuiden 250 manifestaties geor ganiseerd. HAAG |een onderzoek de Rijksuni- biteit in Lim- g blijkt dat het feheten brood- Jsseldieet op tte termijn goe- resultaten Ift. Bij dit dieet let men om de Kere dag niets Kers eten dan |t sneet renbroi De rige dagen kan §n eten wat men 1. De kritiek dat |t lichaam bij dit [et een tekort i vitaminen en frieralen zou jgen, is in het Joerzoek niet be- (stigd. 1 64 proefperso- i, die enig over wicht hadden, Horen in een van zes jken een halve I één kilo per Na het indigen van hdieet bleef één de drie zestien yeken lang op het Këetfgewicht. i loop van het ierzoek haak- negentien om uit- Jnlopende rede- (=n af. De onder- pekers vinden opmerkelijk lat de proefperso on op de dag dat volgens het Wt^m normaal >chten eten, behoefte idden aan extra ïdsel. [olgens de Stich- ng Voorlichting iod, die het we ichappelijke iderzoek subsi hebben tads begin 1984 Jhim een miljoen lederlanders het ddieetl lgd. Volgens de hting komt dat >oral omdat het invoudig er dkoop is. Afge- [en van volko- inbrood hoeft Sien er niets speci- pis voor te kopen. DEN HAAG Het heeft er alle schijn van dat de media-oorlog tussen CDA en WD niet meer vóór de verkiezingen van 21 mei beëindigd zal worden. De VVD blijft erbij dat er nu al ruimte gemaakt moet worden voor com mercie in het omroepbe stel. Het CDA noemt dat in „flagrante strijd" met het regeerakkoord en weigert categorisch elke concessie, zo bleek giste ren tijdens een vertrouwe lijk overleg tussen beide fracties en minister Brinkman (WVC). Het gevolg van die onenigheid is dat de ontwerp-mediawet van Brinkman wellicht niet meer door de Tweede Kamer in behandeling zal worden ge nomen. Kamervoorzitter Dol man heeft het onderwerp voorlopig maar afgevoerd van de agenda, zo werd vanoch tend bekend. Ook minister Brinkman houdt er rekening mee dat er van behandeling niets meer komt, zei hij gister avond op een spreekbeurt in Dongen (Noord-Brabant). Brinkman zei in eerste instan tie de indruk te hebben gehad dat hij met zijn wet tegemoet was gekomen aan de wensen van een meerderheid in de Kamer. „Gezien de 60 tot 70 amendementen die wij inmid dels hebben binnengekregen, is er echter kennelijk iets ver anderd". De minister signa leerde tegengestelde wensen en wensen die in strijd zijn met het regeerakkoord. Mis schien moet er maar gezocht gaan worden naar een ander compromis, aldus Brinkman. Hij voegde daar echter aan toe dat hij nog niet direct ziet dat er voor een alternatief met een commercieel net snel overeenstemming zal zijn te bereiken. Op zijn departement wordt overigens al wel gewerkt aan voorstellen voor het geval die situatie zich toch zou voor doen. Dat zou bijvoorbeeld kunnen als door een uitspraak van het Europese Hof in Lu xemburg het ondertitelings verbod voor buitenlandse tv- zenders moet worden inge trokken. Volgens Brinkman is het niet onmogelijk dat het Nederlandse omroepbestel als gevolg daarvan „binnen twee a drie jaar" drastisch veran dert. Het CDA is echter niet van plan zich nu daardoor te laten leiden. De christen-democra ten menen dat het wetsont werp wel behandeld moet worden. Zij zullen volgende week om een of andere vorm van overleg vragen: bijvoor beeld een commissievergade ring waarin de minister zijn mening geeft over de inmid dels ingediende wijzigings voorstellen. Het CDA hoopt daarbij op de steun van de PvdA, die im mers ook voorstander is van bescherming en versterking van het publieke omroepbe stel. Waar de VVD op uit is, is nog onbekend. Volgens inge wijden zou het de liberalen, nu zij het CDA op het punt van de commercie niet „op de knieën" hebben kunnen krij gen, niet slecht uitkomen om de zaak maar niet meer in de Kamer te doen behandelen. Zij zouden dan de handen vrij krijgen om te proberen in de kabinetsformatie alsnog hun zin te krijgen. LEIDEN Als'gevolg van de gladheid hebben zich vanoch tend op diverse plaatsen in het land aanrijdingen voorgedaan. In Leiden was de gemeenterei niging al vroeg op pad gegaan om te strooien. Er deed zich daar slechts één aanrijding voor die te wijten was aan de gladheid. De rijkspolitie van Leiderdorp meldde alleen wat kleine slip partijen waarbij geen gewonden vielen. Op de A4 en de A9, ter hoogte van de Schipholtunnel en Haar lemmermeer, had de politie de handen vol. Daar deden zich tientallen slippartijen voor. Op rijksweg 12 ter hoogte van Zoe- termeer vonden twaalf botsin gen plaats. In de meeste gevallen bleef het overigens bij blikscha de. Bij de Haagse politie kwa men tussen half vijf en half ne gen liefst 29 meldingen van aan rijdingen binnen. Zes mensen liepen bij een aanrijding letsel op, maar niemand bleek ernstig gewond. Op de Loevesteinlaan botste even na vijf uur vanoch tend een vrachtwagen achterop een geparkeerde politieauto, ter wijl een agent daar juist bezig was de schade op te nemen van een andere aanrijding. De politie in Amsterdam noteerde elf aan rijdingen, in hoofdzaak met licht letsel. De GG en GD in de hoofdstad kwam in feite mate rieel tekort. Af en toe werd hulp geboden door ziekenauto's van een particuliere ambulance dienst. Veel voetgangers, fietsers en motorrijders gingen „uit zich zelf plat". De gladheid vermin derde in de loop van de morgen snel. Voor vannacht en morgen ochtend is opnieuw extra voor zichtigheid geboden op de weg. Niet elk begin van de dag verloopt gladjes. Hier wordt de schade opgenomen na e Stokelaan in Den Haag. slippartij op de Melis vandaag bij deze krant de autobijlage: WEGWIJS AMSTERDAM In financiële kringen is positief gereageerd op de verlaging van de officiële rentetarieven met een half procent tot 4,5 procent. De levensverzekeraars gaan nu de rente op hypotheken maandag verlagen met 0,3 pro cent. De basisrente komt daar mee op 7,3 procent. De basis rente geldt voor hypotheken met gemeentegarantie resp. voor leningen tot maximaal 75 procent van de executiewaar- de, met rentebetaling per maand achteraf. Voor lenin gen met een looptijd van lan ger dan tien jaar geldt een op slag van 0,2 procent. De Nederlandsche Bank heeft gisteren tot de rentedaling be sloten in navolging van de Duitse centrale bank, aange zien Nederland in economisch opzicht zeer nauw verbonden is met de Bondsrepubliek. Op de geld- en kapitaalmarkt vindt men de verlaging „voor lopig" voldoende. De maatre gel wordt gezien als een stimu lans vöor het bedrijfsleven en de economie in het algemeen. Men kan nu goedkoper geld lenen, hetgeen een positieve invloed kan hebben op de in vesteringen. Dat kan mogelijk de werkloosheid doen afne men. De verlaging van het West- duitse en Nederlandse disconto is tegen alle verwachting in niet door Oostenrijk gevolgd. Zwitserland en Denemarken deden evenmin mee. In Frankrijk werd het interven tietarief verlaagd met een kwart procent. In Tokio is het disconto wel verlaagd, ook met een half procent. Verwacht wordt nu dat de VS eveneens hun disconto zullen verlagen. Dat is voor de ontwikkelings landen een goede zaak, aange zien zij dan in staat gesteld worden hun schuldenproble matiek beter op te lossen. Pag. 5: Guldèn blijft sterk" na rentedaling. STOCKHOLM De Zweedse premier Olof Palme, die afgelo pen vrijdag werd doodgeschoten en volgende week zaterdag wordt begraven, is postuum voorgedragen voor de Nobelprijs voor de Vrede. De voordracht kwam gisteren van de Skandina- vische landen. Na het verspreiden van de compositiefoto van de vermoedelijke moordenaar van Palme, heeft de politie twaalf mensen aangehouden. Twee van hen, beide afkomstig uit Joego slavië, werden in de Deense havenstad Helsingör aangehouden, maar zijn inmiddels vrijgelaten, omdat zij niets met de moord uit te staan bleken te hebben. De overige tien worden nog ver hoord. Van diverse kanten is scherpe kritiek geuit op de politie, omdat zij zich in haar speurtocht baseert op de getuigenis van slechts een persoon, namelijk de portrettiste die de moordenaar enkele seconden heeft gezien. De hoofdcommissaris van politie in Stockholm Hans Holmer verklaarde dat iedereen zal worden aangehouden die op de foto lijkt. Troosten Lors Diaz en Cynthia Phelps troosten elkaar na het zien van een treinongeluk in Californië waarbij gisteren drie mensen om het leven zijn gekomen Van de kaart Nog volledig van de kaart wordt een huilende Noorse vrouw voorzichtig naar het vliegtuig geleid waarin ze even tevoren ang stige momenten had beleefd. Het toestel, een DC 8 van Spantax, was namelijk in ander halve minuut van tien kilometer hoogte naar 3,5 ki lometer gedoken. Dat was nodig om dat door een be vroren ventiel de cabinedruk ineens was weggevallen. Veel passagiers dachten toen dat hun laatste uur ge slagen had. Vol gens getuigen zou één stewardess bewusteloos zijn geraakt en werk ten niet alle zuur stofmaskers. (ADVERTENTIES) AUTOVERHUUR F. PRANGERS verhuur van luxe-en bestelauto's HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-89.40.40. Waterpolowedstrijd ZIJL L.G.B.-A.Z.C. Zaterdag 8 maart. Aanvang 19.15 uur. Zwembad De Zijl Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. „Baby Doe" gastheer Nederlandse zakenman GRASSE Ex-president Je- an-Claude Duvalier van Haiti en zijn familie zijn vanmorgen aangekomen in hun nieuwe verblijfplaats, een luxe villa in Grasse, in de bergen aan de Franse Rivièra. „Baby Doe" verblijft na zijn vlucht uit Hai ti samen met zijn vrouw, zes kinderen, zijn moeder en an dere familieleden en vrienden sinds 7 februari in Frankrijk. De Franse regering stelde dat Duvalier slechts een week in het land mocht blijven om te zoeken naar een land dat hem definitief zou willen opnemen. Tot nu toe heeft zich geen en kel land hiertoe bereid ver klaard. De villa, „La Tourilliè- re" genaamd, is gehuurd van de Nederlandse zakenman Hu- bertus Nijssen en bevat tien kamers. WASHINGTON Onderzoekers van het Amerikaanse Natio naal Kanker Instituut en van Bionetics Research hebben het be langrijkste enzym weten te isoleren, dat verantwoordelijk is voor de vermenigvuldiging van het aids-virus. Deze ontwikke ling kan het samenstellen van een geneesmiddel tegen de ge vreesde ziekte versnellen. De resultaten van de onderzoekers zijn gisteren gepubliceerd in het tijdschrift Science. Aangeno men wordt dat het betreffende enzym van cruciaal belang is bij de reproduktie van het aids-virus. Een oppervlakkige bloemenliefhebber, die bij een stalletje een ruikertje koopt, merkt het niet. Maar in vijftien jaar tijd is de oppervlakte in Nederland, U leest het vandaag in „In en om de kas", één van de rubrieken van de Leidse Courant. Een oppervlakkige krantelezer, die bij een kiosk een krantje koopt, merkt het ook niet. Maar het aantal mensen dat de Leidse Courant leest, neemt ook steeds meer toe. U hebt daar al aan meegewerkt, óf door uw abonnement, óf doordat u de krant zojuist hebt gekocht. Als we zo doorgaan en onderstaande bon maakt het u gemakkelijk dan is dat aantal over vijftien jaar ongetwijfeld ook veizevenvoudigd. i De Leidse Courant wil ik best B 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: irant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. i

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1