Plannen voor reconstructie Ri jnsburgs tuinbouwgebied V erkeersrapporjl PvdAafgekraa Lokale verkiezingen afspiegeling van Kamerverkiezingen^ RAADSi 1 f r J Mogelijk pontje naar Zwanenburgerpolder; LEIDEN OMGEVING Zeid&zQowuvnt VRIIDAG 7 MAART 1986 PAGINA &DI De Vierboet wint in 'De Ooievaar'' NQORDWIJK De school De Vierboet heeft beslag gelegd op de eerste prijs in een wedstrijd rond het thema „De Ooievaar". Deze wedstrijd werd gehouden in het kader van het 20-jarig bestaan van de Vereniging voor Natuur- en Vo gelbescherming Noordwijk. Niet minder dan dertig klassen van de Noordwijkse basisscholen namen er aan deel. De winnende groep gaat in april naar het ooievaarsdorp „Het Liesveld" in Groot-Ammers om een ooievaar te adopteren. De tweede prijs was voor de Schapendel. Alle deelnemende scholen ontvingen als dank een nestkastje van de vogelvereniging. Alle werk stukken staan tot 26 maart tentoongesteld in het Natuurcentrum Jan Verwey. Zaterdag's, 's zondags en op woensdag, kunnen ze daar van 14.00-16.30 uur bezichtigd worden. Vertraging SW 1 NOORDWIJKERHOUT Het door trekken van de provinciale weg SW 1 langs De Zilk is weer vertraagd om dat er opnieuw bezwaren zijn binnengeko men bij de provincie. De verklaring van geen bezwaar is nu weer opge schort. Dit deelde wethouder Heems kerk gisteravond mee tijdens de com missievergadering ruimtelijke orde ning. Schoorsteenbrandje WARMOND De brandweer moest er gisteravond aan te pas komen om een schoorsteenbrandje bij een slagerij aan de Herenweg te blussen. Het brandje was in een rookkast ontstaan en sloeg over naar de schoorsteen. De schade bleef beperkt. BETAALDE VERKEERSBRIGADIERS OP KRUISPUNT KERKSTRAAT NOORDWIJKERHOUT De verkeerssituatie voor 800 schoolkinderen op het kruispunt Kerkstraat en Van der Weijdenlaan moet verbeterd worden door het inschakelen van betaalde verkeersbrigadiers. Uit het feit dat verkeersbrigadiers moeilijk zijn te vinden, blijkt dat de ouders zich aan hun verant woordelijkheid onttrekken, vindt een meerderheid van de commissie voor ruimtelijke ordening. Tijdens de commissievergadering gisteravond vertolkten de heren Mullenders en Broekman het gevoel van on veiligheid van veel ouders. De verkeersdrukte, maar vooral de snelheid waarmee een aantal auto mobilisten rijden, maakt het kruispunt onveilig voor schoolgaande kinderen. E. Hulspas (D66) vond daar om dat de snelheid verminderd moest worden door de aanleg van bijvoorbeeld verkeersdrempels. W. Hof (PvdA) zocht de oplossing in het instellen van eenrichtingsverkeer in de Kerkstraat en de Maan dagse Wetering. De heer De Boer van openbare werken vreesde echter, dat in dat geval de snelheid van het verkeer nog zou toenemen. Verder zei hij dat een drempel lastig zou zijn voor bussen en vrachtverkeer, terwijl door middel van drempels die paar sportieve rijders niet afgeremd zouden wor den. Maar de meerderheid van de commissie oor deelde dat op die manier de problemen alleen maar verschoven en soms zelfs groter worden. EZP, CDA en VVD dachten de situatie het beste te kunnen aanpakken door strakkere begeleiding door middel van betaalde verkeersbrigadiers. Volgens de heer Mullenders valt het helaas niet mee om daarvoor voldoende ouders bij elkaar te krijgen. Hij voegde daaraan toe dat anderzijds de gemeente ook een ei gen taak heeft namelijk die van het scheppen van een verkeersveilige situatie. De heer Hogervorst (VVD) oordeelde dat je de gemeente niet moet opza delen met een probleem als de ouders zich zelf aan hun verantwoordelijkheid onttrekken. Voorschoten beschermt monumenten VOORSCHOTEN De com missies algemene zaken en openbare werken staan posi tief tegenover een gemeentelij ke monumentenverordening in Voorschoten, dat bleek gis teravond op de gecombineerde vergadering van deze commis sies. De verordening maakt het mogelijk om beeldbepalen de panden of voorwerpen in de gemeente te beschermen. Tevens werd besloten jaarlijks daarvoor een bedrag te reser veren. De gemeentelijke ver ordening staat los van rijksmo numentenzorg. Geen eensluidend advies was er ten aanzien van de commis sie, die moet gaan oordelen over monumentale objecten. Burgemeester en wethouders vinden dat de commissie dient te bestaan uit drie leden van de welstandscommissie en twee deskundigen. Ook de sec tie cultuur is die mening toe gedaan. VVD en CDA hebben echter niet veel vertrouwen in de welstandscommissie als het gaat om hét behouden van his torische zaken. Volgens burge meester Cannegieter, de voor zitter gisteravond krijgen al leen de drie architecten van de welstandscommissie zitting in de nieuwe commissie. Van de twee deskundigen zal er zeker één afkomstig zijn uit de sectie cultuur. Tijdens de vergadering werd gisteravond ook aangekondigd dat er in het dorp zes aanplak borden aan lantarenpalen zul len komen voor niet-commer- ciële reclame. Dat betekent een belangrijke uitbreiding van de mogelijkheid tot geoor loofd plakken, hetgeen tot nu toe alleen mogelijk was op de „peperbus" in het centrum. Het onderhoud van de abri's kost de gemeente jaarlijks 20.000 gulden vanwege vernie lingen. Er wordt nu een proef genomen met een nieuw soort abri's, die vandalismebestendig zijn, de buspassagiers beter be schutten en als reclame-object gebruikt kunnen worden. Uit de reclame-inkomsten kan het onderhoud worden betaald. Voorlopig komen de nieuwe hokjes alleen bij de voormalige Zilverfabriek en in het cen trum van het dorp. Binnenkort zal een begin wor den gemaakt de reconstructie van de verkeerstraverse bij het raadhuis. Gedurende 14 dagen zal alle verkeer uit het dorp richting Leiden worden omgeleid via de busbaan in Vlietwijk. Op vrijdag 21 maart zal de openbare aanbesteding van het nieuwe raadhuiscomplex plaatsvinden. Raadslid Harting in ziekenhuis WASSENAAR Het raads lid J. Harting van Partij Wassenaar is deze week op genomen in een ziekenhuis. Vorige week moest Harting wegens een ernstige bronchi tis enkele afspraken afzeg gen. Begin deze week bleek de situatie dermate verer gerd, mede door een licht herseninfarct, dat opname onvermijdelijk werd. Of lijst trekker Harting aan de ver kiezingen kan deelnemen, is nog niet bekend. Hij wordt voorlopig vervangen in de Wassenaarse campagne door de heer Kroese, de tweede man op de lijst van Partij Wassenaar. Bromfietser botst op vrachtwagen OEGSTGEEST Een 20-ja- rige bromfietser uit Oegst- geest is gisterochtend ge wond geraakt bij een botsing meteen vrachtwagen. Het ongeluk gebeurde op de kruising Rustenburgerpa d/Rijnhofweg. De 27-jarige vrachtwagenchauffeur uit Noordwijk wilde rechtsaf slaan en zag daarbij de aan komende bromfietser over het hoofd. Het slachtoffer probeerde nog te remmen, maar schoot tussen de vrachtwagen en de aanhan ger. Hij is met lichte verwon dingen overgebracht naar het Academisch ziekenhuis in Leiden. RIJNSBURG Recon structie van het Rijns- burgse tuinbouwgebied, verbetering van teelt plannen en ontwikkeling van modern ondernemer schap. Dat zijn enkele maatregelen die de Rijns- burgse bloementeelt uit het slop moeten halen. De structuurwerkgroep Rijnfeburg, die de positie van de Rijnsburgse bloe- menteeltbedrijven wil versterken, presenteerde gisteren haar plannen voor de komende jaren. De structuurgroep bestaat uit vertegenwoordigers van de Rijnsburgse Rabo-bank, de veiling Flora, kwekers en de voorlichtingsdienst van het Consulentschap voor de Tuin bouw in Midden-Holland. „Het gebied Rijnsburg blijft achter. Het aantal bedrijven is de afgelopen jaren sterk afge nomen. In 1970 waren er 245 glastuinbouwbedrijven in Rijnsburg, in 1986 waren dat er nog maar 178. De aanvoer van de veiling Flora stijgt hard, maar het Rijnsburgse aandeel daarin blijft sterk achter", aldus H.G. Bus van de structuurgroep. Die signa len vormden aanleiding voor enkele betrokkenen om een structuurgroep in het leven te roepen. De werkgroep heeft een ana- r Tuinbouwkassen in Rijnsburg. De bloementeelt In dit gebied zou danig gemoderniseerd moeten worden. lyse gemaakt van de Rijns burgse bloementeelt en een lijst van sterke en zwakke punten opgesteld. Als sterk punt kwam het vakmanschap en gewassen kennis van de Rijnsburgse telers naar voren. „Met name op het gebied van de teelt van zomerbloemen bestaat veel kennis", aldus Bus. „Ook zijn de Rijnsbur gers goede handelaren, ze hebben een goed inzicht in de afzetmogelijkheden". Een zwak punt vormt de structuur van het tuinbouw gebied: achterblijvende glas tuinbouw met verouderde kassen en ongunstig gelegen smalle kavels. Verder zijn teeltplannen vaak niet erg zorgvuldig, is de opbrengst van de buitenbloemen te ge ring en is er sprake van over capaciteit in de personeelsbe zetting. Ook zet de structuur groep vraagtekens bij het on dernemerschap van de Rijns burgse teler. De planning en ook het inzicht in de verhou ding tussen kosten en op brengsten zijn onvoldoende. „De Rijnsburger werkt hard, maar hij rekent te weinig. Hij zou af en toe eens een och tend moeten uittrekken om zich met de administratie be zig te houden", aldus Bus. De werkgroep wil activiteiten gaan ontplooien op drie fron ten. Allereerst streeft men naar herindeling van het tuinbouwgebied. Kavels moe ten opnieuw ingedeeld wor den en bedrijven zouden kun nen uitwijken naar het nieu we tuinbouwgebied Klooster- schuur. De Christelijke Boe ren- en Tuindersbond (CBTB) wil in de zomermaanden een aanvraag voor reconstructie indienen bij het ministerie van landbouw en visserij. Die reconstructie zou over acht of negen jaar klaar kunnen zijn. De kosten van de operatie be dragen enige tientallen mil joenen guldens, waarvan de overheid ongeveer de helft zou betalen. Verder heeft de werkgroep het Landbouw Economisch Instituut gevraagd om met be hulp van de computer betere teeltplannen te ontwikkelen. Ook wil men een cursus op zetten om de Rijnsburgse teler wat meer modern onderne merschap bij te brengen. WEINIG KANS OP FIETSPAD HERENWEG NOORDWIJKERHOUT Het is niet waarschijnlijk dat er langs de Herenweg van Noordwijkerhout naar De Zilk een fietspad zal komen. De Herenweg is een weg van de provincie en daarmee is het fietspad ook een provinciale zaak. Gisteravond pleitte de heer Jac. van de Berg namens een aantal bewoners voor zo'n rijwielpad in de commissie ruimtelijke ordening. Hij wees erop dat na de reconstructie het korte stukje fietspad dat er was, nog korter werd en bo vendien smaller. Al eerder was er een brief binnengeko men van de heer A. Pennings, „namens vele bewoners" dat de snelheid van de automobi listen op de Herenweg veel te hoog was. Ook hij wees erop dat de aansluiting van het fietspad op de Herenweg zeer gevaarlijk is. De commissiele den waren het met de bewo ners eens dat er sprake is van een onhoudbare situatie, maar men betwijfelde of de provin cie dat ook zou vinden. In elk geval zal aan de provincje ge vraagd worden om de situatie eens te onderzoeken. Maar de heer Van Schie (EZP) waar schuwde dat vooral geen over dreven verwachtingen gekoes terd mogen worden ten aan zien van het eventueel door trekken van het fietspad langs de hele Herenweg. Noordwijkerhout op kabelradio NOORDWIJKERHOUT Omroep Rijnland zal voortaan iedere zaterdagavond van 18.15 uur tot 19.00 uur een pro gramma „Noordwijkerhout Lokaal" starten voor en door Noordwijkerhouters. Gisteravond waren Sjaak van de Berg en Frpd van de Bent met hun microfoons aanwezig bij de commissievergadering Ruimtelijke ordening om in het kader van de verkiezingen de gemeentelijke partijen eens op te ne men. Het is de bedoeling dat ook de verschillende fractie voorzitters aan het woord zullen komen in de komende uit zendingen. Omroep Rijnland zendt uit op de kabel op 88.1 MHZ. Reacties kan men kwijt op Postbus 94, 2210 AB Noord wijkerhout. OEGSTGEEST Het verkeersrapport „Veiliger Voort" van de PvdA Oegstgeest werd gister avond tijdens de commis sie verkeer flink door de hekel gehaald door enke le partijen. De heer Kunt- ze (VVD) omschreef de inhoud van het rapport, dat gaat over de verkeers situatie rond De Kempe- naerstraat, als een „vorm van redeneren waarvan mijn schoenen openknal len". De heer Wuisman (D66): „Met vier a-viertjes was er genoeg te melden geweest. Deze notitie doet mij een beetje denken aan een verkiezingsfolder. Het lijkt net of de gemeente op gebied van verkeer niets gedaan heeft". Het CDA stelde zich wat mil der op. Mevrouw Van der Bend-den Ouderr. „Bij de eer ste lezing over wat men zich van het verkeer voorstelt dacht ik aan „open deuren", maar na meerdere malen lezen kan ik er begrip voor opbren gen. Ik vind het jammer dat bij het onderwerp „verkeerse- ducatie" de rol van de ouders niet genoemd is". De groeps commandant van de rijkspoli tie, de heer Gelderblom: „De nota is wat overtrokken naar voren gekomen. Op vele pun ten is het rapport niet zo origi neel omdat het berust op reeds gedane uitspraken. Op ver keersgebied is in de Oegstgeest de Lange Voort de minst veili ge weg. Daar moeten wij naar kijken", aldus Gelderblom. :r op jcum Van Eisen (PPR) stelde da^k v de PvdA-notitie de „leefbij-the heid" onderstreept wordt L vond dat de nota serieuzer heeft, handeld diende te worden.jt; J. Bc De heer Haasnoot (PvdA) klaarde de reactie van het ipogn lege zeer mager en teleursfende lend te vinden. „Wij willen Jrnber op een beleidsmatige ma wordt omgegaan met de keersproblematiek, Het vc[ gestelde middel daartoe is f jaarlijkse beleidsbeschouwiri zo stelde hij. Met een verwijzing naar gemeentelijke verkeerspf dat in 1980 werd aanvaj merkte de voorzitter, bun meester Scheenstra op L niets er op wijst dat er behql te bestaat aan een nieuwe die. Na de raadsverkiezing zal het verkeersbeleid nieg min uitgebreid aan de orde jfERS men. „Ik kan u aanbevelen^ me£ stuk in te brengen in het JgS d< leidsprogramma dat door dan fracties wordt opgesteld", |en 0c dus burgemeester Scheenstiyerin Duinzichtstraat hf," Het college kreeg gisteravd Hen een pluim van de commissu^an den -voor de wijze waaropjrerinj omgegaan met de bewonjnde van de Duinzichtstraat tenejaagst de het verkeer daar beter vier regelen. De straat zal wonfcaard gereconstrueerd, waardoor p. Dl de bewoners van de pandenjhuis tot en met 52 parkeerplaat$chtei voor de deur krijgen. Ondaij kwa de overeenstemming die n) vijf eerder tijdens een hoorzitti7.2 n bereikte werden er gistjijfer. avond toch door bewoners luurt zwaren naar voren gebral" va De reconstructie zal overigtdie pas in het najaar zijn beden w krijgen. pil K an K. tn, m toont Appe ere s| ,De h s drar inee et b< WARMOND Er komt mogelijk een pontje naar Zwanenburgerpolder. Binnen enkele jaren wil de gde co meente de ontsluiting van de polder verbeteren en etende pontje zou daar één van de oplossingen voor kunnöe he zijn. Gisteren vergaderde het CDA in het gemeentehuis met inwoners van het Lage Land en daar werd een en ander d delijk. Het Lage Land is dat deel van de gemeente Warmou. wat ten opzichte van de dorpskern aan de andere kant x de plassen ligt. In het Lage Land zijn verschillende gezinfl en bedrijven verstoken van voorzieningen zoals: gas, elect citeit, kabel-tv en riolering. Ontsluiting van de Zwanburj polder en de Sweilandpolder worden al enkele jaren noödzakelijk genoemd voor een economische bedrijfsvoeri van de agrariërs. Door de bewoners werd gisteren gesteld dat de overwinst de energiebedrijven besteed zou moeten worden aan het at leggen van gas- en electriciteitsnetten in „onrendabele" i bieden. Aansluiting op de riolering dient voor de bewonJ van het Lage Land te geschieden middels de riolering vanl gemeente Alkemade. Het CDA heeft daar wel geld voor ovl maar de medewerking van Alkemade in deze is nog niet va kregen. Men wil ook bij Alkemade met klem aandringen b realisering van een rioolzuiveringsinstallatie. De inwona van het Lage Land toonden gisteren overigens duidelijk htl verbondenheid met het CDA door massaal naar de vergadf ring te komen. BURGEMEESTER W.F. DE VREEZE VAN LEIDSCHENDAM: Op 19 maart is het zover. Dan openen om acht uur 's ochtends de stembureaus voor de gemeenteraadsverkiezingen. Als ze om zeven uur 's avonds sluiten is de keuze voor de komende vier jaar ge maakt. Zittende en nieuwe raadsleden zullen gezamelijk het bestuur van de ge meente op zich nemen. Onder aanvoe ring van de burgemeester, het hoofd van het plaatselijke stembureau, die als on afhankelijk bestuurder het politieke spel in goede banen moet leiden. In de aanloop naar de verkiezingen komen op deze plaats de burgemeesters uit de regio aan het woord. Over de plaatselijke poli tiek, over het besturen en over de hete hangijzers die de komende vier jaar in de gemeenteraad besproken zullen wor den. Vandaag een gesprek met burge meester W.F. de Vreeze van Leidschen dam. VERKIEZINGEN LEIDSCHENDAM (Stompwijk) LEIDSCHENDAM Verkiezingen voor de ge meenteraad in hetzelfde jaar als verkiezingen voor de Tweede Kamer. Bur gemeester W.F. de Vree- ze van Leidschendam is er niet gelukkig mee. „Ik ga ervan uit dat de lokale aspecten bij de gemeente raadsverkiezingen op de achtergrond zullen raken en ondergeschikt zullen zijn aan het landelijke po litieke beeld", is zijn stel lige overtuiging. „Het ge vaar zit erin dat de lokale verkiezingen een afspie geling van de landelijke verkiezingen zijn. De mensen zullen hun keuze maken op argumenten die met de landelijke po litiek te maken hebben. Dat betreur ik zeer". De eerste burger van Leid schendam zou de 31.500 inwo ners van de verstedelijkte plattelandsgemeente dan ook op het hart willen drukken om bij hun keuze vooral aan de plaatselijke aspecten te denken. „Een gemeenteraad is geen Tweede Kamer", voegt De Vreeze daar nog aan toe. Enthousiaster is hij echter over de opkomst van de Leid- schendamse kiezers die over het algemeen „zeer redelijk" is. De burgervader van Leid schendam gaat alweer zijn derde raadsperiode in. Was hij vanaf 1972 burgemeester van Warmond en daarvoor onder meer gemeentesecretaris van de plaatsen Leimuiden en Rijnsaterwoude, sedert 1980 bekleedt hij het burgemee stersambt in het dorp aan de Vliet. „Ik ben zo langzamer hand gepokt en gemazeld in de gemeentepolitiek", zegt De Vreeze, die bovendien meent dat „niets hem meer zou kun nen boeien dat dit vak". De Leidschendamse raad telt behalve acht CDA- en zeven VVD-leden, drie leden van de fractie Gemeentebelangen. De PvdA bezet eveneens drie ze tels in de raad en D66 en de combinatie PPR/PSP elk één. Voor de komende periode hebben zich dezelfde partijen aangemeld, zij het dat de PPR/PSP bij gebrek aan kan didaten noodgedwongen af haakt. Leizo De nieuw te vormen gemeen teraad van Leidschendam moet de komende vier jaar enkele belangrijke beslissin gen gaan nemen. „Het al of niet doorgaan van de bouwlo catie Leizo alsmede de aanleg van de Verlengde Landschei- dingsweg vragen om een be sluit", aldus De Vreeze. „De ontwikkeling van een tachtig hectare groot bedrijfsterrein is een andere kwestie waarover de raad zich moet uitspre- I Tik T Ploiu (herh, Prikb Prese (herh. Star ken". Ook over de mate van groei die Leidschendam in de toekomst zal ondergaan zullen de raadsleden zich moeten buigen. De Vreeze: „Er zijn drie mogelijkheden. We bou wen nu per jaar zo'n 500 hui zen. We kunnen er snel mee door gaan, geheel stoppen of een weg daar tussenin kie- Hoewel de christen-democra ten in de Leidschendamse raad een meerderheid heb ben, is het volgens De Vreeze niet per definitie CDA wat de klok slaat. „Vanuit de ge schiedenis is dat wel zo ge weest, nu zorgen de andere partijen er samen voor dat zij een meerderheid in de raad hebben". De kleinere partijen probeert de burgemeester zo veel mogelijk aan bod te laten komen. „Hoewel zij niet alle maal in B en W vertegen woordigd zijn, weten zij ech ter wanneer er zaken niet duidelijk zijn prima de wegen naar de ambtenaren te vin den. Bij de behandeling van de begroting is het bovendien zo dat elke fractie een basis- tijd heeft en de tijd daarboven verdeeld wordt. De kleinere partijen houding komen dus naar ver- ïouding zelfs méér aan bod". Dat geldt volgens De Vreeze ook voor de inbreng die de kern Stompwijk binnen het gemeentebestuur heeft. „Stompwijk is een echt CDA- dorp. De CDA-wethouder Van Erp is dan ook tevens voorzitter van de dorpsraad van Stompwijk. Een vaste ze tel in de gemeenteraad is bo vendien gereserveerd voor een Stompwijkse vertegen woordiger". Op dit moment is dat mevrouw K.P. Bregman. Om de contacten tussen het gemeentebestuur en de bevol king zo goed mogelijk te laten verlopen heeft Stompwijk zijn eigen dorpsraad. De Dorps raad adviseert het gemeente bestuur over alle aangelegen heden die de Stompwijkse ge meenschap aangaan. Elke vier jaar kiest Stompwijk zijn vertegenwoordigers tegelijk met de verkiezing van de le- den van de gemeenteraad. j uitze Verkeersagent K De invloed van de burge- ma-o meester op de besluitvorming» Jourr in de raad is volgens De Vree-! J'eer ze gering. „Je bent meer een' soort verkeérsagent die de ment, vergaderingen efficient leidt, kelinc Je hebt natuurlijk wel alles te tot or vertellen over wie er spreekt ^®o en hoe lang. Stemrecht heeft[ de burgemeester echter niet: (rienc in de raad". met Nieuwe gezichten in de raad. 'as. S „Enerzijds boeiend", meent °!}Xm De Vreeze, „maar het is ook k^e jammer om afscheid te moe-) Unict ten nemen van de raadsleden vredi waar j,e vertrouwd mee bents Broek geraakt. Dat geldt nog sterkei wanneer er een wethoudei vertrekt. Je raakt zo een be-) Jourri hoorlijk stuk know-how liever kwijt. Gelukkig kun je altijd. Andr{ terugvallen een constante fac-! tor; de gemeentesecretaris ei de ambtenaren". Al met al is De Vreeze tevn den over het reilen en zeilei van de Leidschendamse raai „De fracties zijn het soms r< rend eens, maar kunnen het' opbre ook menigmaal stellig oneens te kle zijn. Maar zelfs de grootst mo- 'even gelijke onenigheid verhindert^ hen niet om na afloop van de maHJ raadsvergadering vrieni" schappelijk een drankje elkaar te drinken. Dat kaï hier gelukkig. Er besta; geen persoonlijke vetes tussei de raadsleden", besluit di burgemeester. JEANNETTE SCHREUDEI 1 w» met h lopen Oshir VidK met r Prem JO R< •23.00

Leidse Courant | 1986 | | pagina 18