Sowa/tit Beroepenvoorliehting op de basisschool beginnen STAD OMGEVING Klikbrieven prullenbak in De Leidse Gaurant is een krant vol advertenties fchep voorwaarden en de kunstenares zal creeëren edicijn- ^kspoort IRT« VRIJDAG 7 MAART 1986 PAGINA 13 (MPUTERBEDRIJF AR KANAALWEG j£N Het Leidse bedrijf Compudata ver- •ol k.| binnen afzienbare tijd van het Waardei- Jnaar een nieuw te bouwen pand aan de 19 Nlalweg. Het bedrijfspand van twee verdie- staatL wordt gebouwd op het terrein van de balige dekenfabriek Van Wijk waar ook 0-3-'ftöeken fonds Leiden-Alphen en de organisa- (éroepsoriëntatie voor Volwassenen een on- ra s* Homen zullen krijgen. Compudata ontwik- devril'Eoft-ware en leidt kopers op in het gebruik s,raa,,ideze programma's. ^de bouw zal zo spoedig mogelijk worden linen; tegen het bouwplan zijn geen wezen- bezwaren ingediend. Het kantoor wordt jwd door Eurocommerce, de projectont- lelaar die ook het kantoor van de NBBS op Schuttersveld realiséert. De benodigde is in erfpacht uitgegeven. Man mishandeld LEIDEN Een 29-jarige inwoner van Oegstgeest is gistermorgen in alle vroegte met verwondin gen aan het gelaat naar het AZL overgebracht. De man was op de Schip- holweg door de politie aangetroffen. Hij verklaarde dat voor dat hij was gevallen hij woensdagavond door een aantal mannen bij een café an de Steenstraat was mishandeld, omdat hij weigerde mee te doen aan een spelletje darts in het café. Gaslek in de Merenwijk LEIDEN De Energie Be drijf Rijnland en de brand weer moesten er gisteravond aan te pas komen om een gas lek aan de Vliervlinder in de Merenwijk te dichten. Omwo nenden hadden laten weten dat ze een gaslucht roken. Rijden zonder rijbewijs LEIDEN Een 45-jarige Lei- denaar is gisteren door de poli tie aangehouden wegens rijden zonder geldig rijbewijs. De man zat achter het stuur van een auto, terwijl hij een ont zegging van de bijvoegdheid heeft tot 6 juni 1994. Vrachtwagen bestolen KATWIJK Uit een vrachtwagen waarvan de chauffeur in de Prin sestraat aan het lossen was, zijn gisteren een aantal kledingstukken gestolen. Een passerende vrouw was er getuige van dat twee mannen de onbeheerde vrachtwa gen in gingen en er met het textiel weer uit kwa men. In totaal namen de inbrekers vijf leren jacks en acht pantalons mee. Hoeveel de kleding waard was is nog niet bekend. De daders zijn niet achterhaald. Sociale Dienst op TV LEIDEN De VPRO zal zondag 23 en 30 maart haar uitzending wijden aan de Leidse Sociale Dienst. De pro gramma's duren ongeveer 70 minu ten. Het materiaal voor deze docu mentaires over het functioneren van de Sociale Dienst werd vorig jaar verzameld. Stankoverlast aan Rijndijk in studie LEIDEN Door toedoen van de gemeente wordt momenteel on derzocht hoe de stankoverlast die veroorzaakt wordt door de fa briek van Van Leer aan de Hoge Rijndijk, beperkt kan worden. Het bedrijf bedrukt verpakkings materiaal, een proces waarbij lakken worden gebruikt die voor overlast zorgen. Samen met de bedrijfsleiding en de fabrikant van de lakken wordt momenteel bekeken of de samenstelling van de lakken kan worden gewijzigd. Binnen enkele weken zullen proeven met een nieuw soort verf gedaan worden zodat geme ten kan worden of deze inder daad minder stank oplevert. Digrosgarage LEIDEN De Digrospar- keergarage is pas met in gang van morgen ook 's a- vonds tot 00.30 open. De openstelling 's avonds is vooral bedoeld voor bezoe kers van de Leidse Schouwburg. De Schouwburg had aan vankelijk laten weten dat de parkeergarage al met ingang van 1 maart 'sa- vonds open zou zijn maar, die mededeling „berustte op een misverstand". De garage is overdag gratis maar 's avonds dient twee gulden betaald te worden. Op zondag is de garage dicht. Extraatje voor woonwagenbewoners LEIDEN Bewoners van het Leidse woonwagenkamp die naar een kleiner centrum in de regio willen verhuizen krijgen 1.000 gulden als tegemoetko ming in de kosten. Dat heeft het dage lijks bestuur van het Woonwagenschap besloten. Het bestuur hoopt met deze maatregel genoeg bewoners van het Leidse kamp te bereid te vinden die vrijwillig willen verhuizen naar een kleiner centrum in de regio. De verhui zing kost het schap 80.000 gulden. Het bestuur wil nog deze maand beginnen met het overbrengen van de eerste wa gens naar centra in Noordwijk, Oegst geest of Voorschoten. De animo van de bewoners om te verhuizen is echter nog qiet optimaal. orh0| 'fr 1 april oncai en, ;er 1, )EN Via de Leidse -jeken is per 1 april een )jr. 11 tsmiddelenpaspoort te en. In dit paspoort noteert jotheek alle geneesmidde- ~die de patiënt krijgt en l gekregen. Het paspoort atis verkrijgbaar en moet de patiënt zelf bewaard len. Huisartsen, specialis- tandartsen, wijkverpleeg- ligen en apothekers krij- aan de hand van zo'n pas een volledig overzicht de medicijnen die de pa- gebruikt. Combinaties f;eneesmiddelen kunnen ijk soms versterkend of verzwakkend werken en is de communicatie tussen jrschillende artsen niet al- ren sluitend. Het genees- •lenpaspoort kan dit hei- voorkomen. de invoering van dit ge- imiddelenpaspoort besloot iravond de commissie tschappelijke Aangelegen- Volksgezondheid en Het idee voor zo'n loort dateert al uit 1981 PvdA-raadslid T. Fallaux llliale ht het toen te berde. Door motie van de SP werd 1984 besloten stappen te rfcrnemen tot invoering van er 5) paspoort. Vooral bejaarden 17^chronische patiënten die sIpJ medicijnen gebruiken, I, ;n baat hebben bij een der- k paspoort. Wijkverpleeg- digen, die bijvoorbeeld den geconfronteerd met ënten die de medicijnen i.OOO v°lgens voorschrift ge- i ka iken, kunnen aan de hand jstrThet paspoort adviezen ge it Ook kan zo'n paspoort nut zijn als men op reis is door ongeval of ziekte ac- astele hulp nodig heeft. Door T geneesmidelenpaspoort ift natuurlijk ook de patiënt een goed overzicht van de iicijnen, die hij of zij ge- Z-84iikt. waardoor misschien de betrokkenheid wordt gen. groot. De startkosten van 2845 invoeren van dit paspoort j ragen 10.000 gulden. De helft wordt door de ge- n ge inte betaald en de andere ft komt van de Provincie. STAATSSECRETARIS GINJAAR-MAAS BU OPENING MANIFESTATIE: LEIDEN „Beroepen- voorlichting zou al op de basisschool moeten be ginnen". Dat zei staatsse cretaris N. Ginjaar-Maas gistermiddag bij de ope ning van de beroepen- manifestatie „Een goed beroep is het halve werk" in de Groenoord- hallen. Volgens de staatssecretaris oriënteren de meeste ouders, van wie de kinderen een keuze moeten maken voor vervolgonderwijs, zich meer op het mogelijke onderwijs dan op mogelijke beroepen. „Onbekendheid met het be- roepenaanbod is daarvan één van de oorzaken", merkte ze op. Een andere oorzaak is „dat deze goed bedoelende ouders vooral mikken op een zo algemeen mogelijke voort gezette opleiding, zodat ze de keuze voor een beroep zo lang mogelijk kunnen uitstel len. Een effect daarvan is dat het lager beroepsonderwijs verworden is tot restonder- wijs". Door beroepenvoorliehting op de lagere school zou dat voorkomen kunnen worden en het zou ook het verschijn sel tegen kunnen gaan van leerlingen, die elke dag dag weer met veel tegenzin naar school gaan. „Naast een pre sentatie van de verscheiden heid van beroepën moet dui delijk worden gemaakt, dat veel van die beroepen be reikbaar zijn via het onder wijs of via het onderwijs en werken tegelijk. Vooral voor Staatssecretaris Ginjaar-Maas (rechts) wandelde gistermiddag met burgemeester C. Goekoop door de Groenoordhallen, waar de burgemeester de troffel even ter hand nam. veel kinderen met weinig zit vlees, is dit laatste de aange wezen weg", meende de staatssecretaris. Beroepen- voorlichting op de basis school zou ook het traditione le keuzepatroon van meisjes kunnen doorbreken. Volgens Ginjaar-Maas zou voorlich ting over mogelijke beroepen op een soortgelijke wijze her haald moeten worden in het voortgezet onderwijs. Zij kondigde aan dat het haar bedoeling is beroepsgerichte volwasseneneducatie meer mogelijkheden te bieden zich te oriënteren op de arbeids markt. Ook het bedrijfsleven heeft hier een taak, voegde ze er aan toe. C. Tibbe, de directeur van het Leidse Gewestelijk Ar beidsbureau, ging onder meer in op de kwaliteiten van jongeren, die een be roepsopleiding achter de rug hebben. „U kent allemaal de kreet: „Ze kunnen geen ha mer vasthouden", maar het is vrijwel onmogelijk van scho len te verlangen dat ze opge leide leerlingen afleveren, die ook al in allerlei functies zijn ingewerkt of opgeleid. De ondernemer zal altijd ge noodzaakt zijn te blijven in vesteren. Vak- en functiespe cialisatie, in training en op de arbeidsplaats, is een zeer ren dabele investering". Volgens Tibbe zijn „tot mijn genoe gen" steeds meer werkgevers bereid jongeren te scholen. Hij wees er nog op dat het steeds vaker zal voorkomen, dat men tot de pensionering niet één beroep uitoefent. „De overheid zal deze hero riëntatie moeten financieren en begeleiden". Beroepenmanifestatie „Een goed beroep is het halve werk" is georganiseerd door de Stichting Beroepenmani festatie Rijnland, waaraan behalve de Kamer van Koop handel zo'n dertig scholen deelnemen. De manifestatie wil zo veel mogelijk informa tie aanbieden over de moge lijkheden van het Lager en Middelbaar Beroepsonderwijs in Rijnland. Daarbij wordt ook aandacht besteed aan hoe dit onderwijs aansluit op andere vormen van onder wijs en op het bedrijfsleven. Daartoe aijn de Groenoord hallen tot em met zaterdag in gericht met een groot aantal stands waarin de betrokken scholen een beeld geven van hun onderwijs. De scholen hebben veel werk gemaakt van de manifestatie: zo zijn er complete modeshows, wa terpartijen en staan er zie kenhuisbedden opgesteld. Veel scholen maken van de mogelijkheid gebruik hun leerlingen per bus naar de Groenoordhallen te brengen. Terwijl de staatssecretaris de manifestatie gistermiddag of ficieel opende, waren al en kele honderden jongeren, die met tientallen bussen zijn aangevoerd, aanwezig. „Een goed beroep is het hal ve werk" is vanavond nog tot negen uur geopend en mor gen van tien tot drie uur. DVIES VROUWELIJKE KUNSTENAARS AAN GEMEENTEN: •EN Kunstenaars heb- rust en ruimte nodig om te éren. Dat geldt ook voor vrouwelijke kunstenaar, die rust en ruimte toch te, n ral voor vrouwen moeilijk I. go lereiken idealen zijn, bleek 150. eren tijdens de forumdis- ie „Vrouwen en kunst", .-in de Burgerzaal van het huis werd gehouden. Voor bijeenkomst waren veel Jiwelijke en wat minder j' m ilijke kunstepaars uit het land naar Leiden afge- I. Verder waren vele iwelijke burgemeesters en houders uit Nederland tvezig. Centraal stond na melijk in deze discussie aan de vooravond van de Nationale Vrouwendag, de vraag hoe de positie van vrouwelijke kuns tenaars verbeterd zou kunnen worden. In het forum zat de directeur van het Arnhems Gemeente museum mevrouw Liesbeth Brandt Corstius, de beeldend kunstenares Gerti Bieren broodspot, de cineaste Nouch- ka van Brakel, de actrice Ma rijke Frijlink, de schrijfster Astrid Roemer en de Leidse wethouder van cultuur Fred Kuijers. Voorzitter van het fo rum was Yvonne van Baarle, secretaris van de Nederlandse rafkorting is onbehoorlijk bestuur ;n" IDEN/DEN HAAG Uiterst onredelijk en in strijd met de n P1 en de beginselen van behoorlijk bestuur. Zo noemde mr. R. nkalden de strafkorting die staatssecretaris L. de Graaf van iale zaken Amsterdam en Rotterdam heeft opgelegd, omdat ie voordeurdelers-regeling niet op tijd hebben ingevoerd. Het ling, dat diende voor de Haagse rechtbank, wordt onder- iind door Leiden, Delft en Nijmegen die getroffen zijn door zelfde maatregel van De Graaf. De steden ontvingen voor •f niet alle gebruikelijke voorschotten voor de kosten van de roering van de Algemene Bijstandswet. De steden hopen op =)AV e manier alsnog te voorschotten te kunnen loskrijgen. De ge ënte Leiden leed door de maatregel een strop van meer dan e ton. Samkalden betoogde dat de gemeenten te weinig tijd iden gehad om de uitvoer van de voordeurdelers-regeling >r te bereiden. Landsadvocaat mr. G. de Groot zei dat de ge enten allang wistèn dat de voordeurdelersregeling er zou ko- n. Er werd al in 1983 over gesproken en in december 1984 s-het duidelijk dat zij doorgang zou vinden. Van de 715 Ne- landse gemeenten waren er volgens De Groot 700 op tijd met invoering klaar. erslaafde Leidse wil deskundig afkicken on ÜDEN/DEN HAAG Een 24-jarige aan drugs verslaafde wise, die verdacht wordt van de handel in cocaïne en heroïne, ijgt van de Haagse rechtbank de kans om aan te tonen dat ze Gf( il afkicken. De jonge vrouw is al vanaf haar veertiende ver- m iafd. In december besloot ze heroïne en cocaïne aan huis te inj an verkopen. Haar moeder hielp haar met het dealen. De ver ste, die gedetineerd is in het Huis van Bewaring in Maas- fiht, wil nu 't liefst naar een afkickcentrum. De rechtbank be idt haar te laten gaan. Op de zitting van 3 april tot dan is ar zaak aangehouden verwachten de rechters een rapporta- waaruit blijkt dat het haar ernst is van haar verslaving af te ien met de hulp van deskundigen. Kunstraad. Voor de pauze werden vooral de knelpunten getraceerd en na de pauze werden wat beleidsaanbeve lingen gedaan. Die aanbeve lingen kwamen voor het grootste gedeelte van de zijde van de aanwezige vrouwelijke bestuurders. Volgens de beeldend kunste- neres Gerti Bierenbroodspot zou het ontbreken van techni sche kennis het verschil tussen mannen en vrouwen in stand houden. Om dat verschil op te heffen, zouden meer vrouwen zich ook technisch meer moe ten bekwamen. Om dit te kun nen verwezenlijken zouden de opleidingen meer toegankelijk moeten zijn voor vrouwen. Een vragenstelster uit het pu bliek zei dat vrouwen, die een man of kinderen hebben, zich vaker dan mannen met vrouw en kinderen, verplicht voelen om de zorgende rol op zich te nemen en daarom minder tijd aan de kunst kunnen beste den. Het feit dat je als ge trouwde of samenlevende kunstenares niet voor een BKR-regeling in aanmerking komt als je man of vriend een baan heeft, werd" als discrimi nerend gezien. Om een klimaat te kunnen scheppen waarin het gewoon wordt, dat vrouwen ook be roepskunstenares kunnen zijn, stelde een vrouwelijke wet houder uit Blaricum voor om al op de lagere school met cul turele programma's te starten, waarbij de kinderen worden geconfronteerd met vrouwen in de kunst. Ook vrouwen met een technisch beroep zouden daarbij aan bod kunnen ko men, zodat de kinderen een ander dan zorgend beeld van de vrouw kunnen krijgen. Om de achterstand van vrou wen in de kunst op te heffen zou het tekort aan ateliers weggewerkt moeten worden. Er moet meer kunst van vrou wen tentoongesteld en aange kocht worden door gemeen ten. Om dit te bewerkstelligen Wethouder Van Dongen (links) op de expositie in de Hooglandse kerk. zou de 1 procentregeling die bepaalt, dat één procent van een bouwbedrag aan kunst be steed moet worden, stringen ter toegepast moeten worden. Die opdrachten zouden dan naar vrouwelijke kunstenaars moeten gaan. Verder zouden er meer fondsen in het leven geroepen moeten worden, waaruit kunstaankopen gefi nancierd kunnen worden en er zouden meer beurzen aan vrouwelijke kunstenaars uit gereikt moeten worden. Ook moet er een overleg tussen ge meenten en bedrijfsleven ko men om geld voor kunst los te krijgen. Schouwburgen moe ten extra geld krijgen om meer toneel- of theatergroepen met veel vrouwen te kunnen contracteren. Verder zouden er meer vrouwen in allerlei adviesorganen over kunst of instellingen die zich met kunst, bezig houden, moeten komen. De voorzitter Yvonne van Baarle gaf tenslotte nog een laatste advies aan de aanwezi ge vrouwelijke bestuurders: „Als er dus bij de gemeente door vrouwen plannen wor den aangereikt, doet u dat dan gewoon. Als vrouwen iets wil len, maar geen geld of midde len hebben, helpt u ze dan ge woon". De Leidse wethouder van on derwijs mevr. H. van Dongen opende gistermiddag om vier uur een expositie van vrouwe lijke kunstenaars in de Hoog landse kerk. Op deze tentoon stelling is onder andere werk te zien van Annie Goddijn, Trees Klijn, Hanneke Kop, Linda Roodenburg, Josephine Verbist, Marijke Verhoef, Fre- dy Wolf, Betsy Zonneveld, Evelyne Janssen,Itta Smeets en Joyce de Gruiter. De ten toonstelling duurt tot 16 maart en is dagelijks te bezichtigen van 12.00 tot 17.00 uur. Op donderdag kan men er tot 21.00 uur terecht. Op maandag en dinsdag is de kerk gesloten. Tentoonstellingen van werk van vrouwelijke kunstenaars zijn verder te zien bij Galerie de Burcht en de Burchtsocië teit aan de Burgsteeg 14,'gale rie Fotomania en in het pand Caecilia een de Caeciliastraat 18. IN 1985 BIJ SOCIALE DIENST RUIM MILJOEN GULDEN GEFRAUDEERD LEIDEN Anonieme klik brieven die bij de Gemeentelij ke Sociale Dienst worden be zorgd, moeten in de prullen bak terecht komen. Ze moeten eigenlijk zelfs niet gelezen worden. Dat vinden PvdA, SP, D66 en PSP en PPR. Tot nog toe is het beleid van de GSD om ook anonieme klikbrieven te accepteren, waarbij soms tot een nader onderzoek werd be sloten. Dat de PvdA zich nu tegen de anonieme klikbrief richt is een nieuw beleid van deze partij. In de vergadering van de raadscommissie Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur werd gisteren over het feno meen klikbrieven gesproken. Uit de cijfers was gebleken dat er in 1985 in totaal 142 klik brieven bij de GSD binnen kwamen. Hiervan waren er 31 afkomstig van overheidsinstel lingen als politie, belasting en andere GSD-en. De«resterende 111 brieven kwamen van par ticulieren, waarvan 81 zonder vermelding van een afzender. In 40 gevallen was de klik brief mede aanleiding tot een nader onderzoek door de bij- standsmaatschappelijk werker van de GSD. Naar aanleiding van anonieme klikbrieven werden 5 onderzoeken inge steld. Van de 40 gevallen wer den er vorig jaar 28 onder zocht. In totaal werd in 1985 tussen de één en anderhalf miljoen gulden gefraudeerd door cliën ten van de GSD. In 43 procent van de gevallen werd voor minder v*an 10.000 gulden ge fraudeerd, maar bij 13 procent was de fraude groter dan 100.000 gulden. Het PvdA-raadslid mevrouw A. Boot stelde gisteravond dat de positie van de uitkeringsge rechtigden dusdanis was ver slechterd met allerlei nieuwe regels over wat nu wel en niet als economische eenheid geldt, dat zij alleen nog onderteken de klikbrieven kon accepte ren. Haar mening werd door SP en Links Leiden onder steund. E. Snelders (D66) vond: „Je moet als overheid niet de deur open zetten voor de meest vreemdsoortige be weegredenen om iemand aan te geven". De heer P. Bieg- straaten stelde dat zijn fractie nog geen standpunt had inge nomen en wethouder F. Kuij ers (VVD) was van mening dat de zorgvuldigheid, waarmee bij de GSD met anonieme en ondertekende klikbrieven wordt omgegaan, toch ook erg belangrijk is. Het college van burgemeester en wethouders zal in één van zijn komende vergaderingen een standpunt bepalen over de aanpak van anonieme klikbrieven bij de GSD. (ADVERTENTIE) Daarvoor wordt gezorgd door Wil Brogtrop samen met haar collega's van de Advertentie-afdeling. Elke dag staat zij telefonisch vele adverteerders te woord, die hun advertenties aan haar opgeven. Kleine en grote advertenties. Van bedrijven en van particulieren. Zij zorgt ervoor dat ze foutloos onder uw ogen komen. Advertenties voor een regionale krant met een duidelijke signatuur: nooit oppervlakkig, nooit sensationeel, maar wel kritisch en gedegen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13