FNV wil harde actie voor korter werken in nieuw regeerakkoord ^verlaging loonkosten regelen Belasting moet inkomen gezin centraal stellen NAVO-oefening afgelast na fatale lawine BON: rift Veldof kondigt Sport Aid" aan CAO-OVERLEG IN METAAL VASTGELOPEN I Ruimteveren vlogen met eikaars onderdelen Duidelijke keus Donderdag 6 maart 1986, 77e jaargang no. 23442 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uilg.ivM Weslerpers, behorende lol Sijlhoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 122244. Voor abonnementen: lel.071 -313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Diredëur-hooldredddeur: I I Hallewds, Chefredacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand I. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar I. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.07 i -122248. Advertenties: (excl.5%BTW)l. 0,63 per mm, kleintjes I. 0,44 per mm. e nummers f. 1.10. HET WEER Perioden met zon en vrijwel overal droog. Vannacht rond het vriespunt. Kans op gladde wegen. Middagtemperatuur tussen 4 en 8 graden. Matige zuidwesten wind. Zon op: 07.13; onder: 18.29. Schev. hoog water: 0.29 en 12.47; onder: 7.46 en 21.07 uur. wp. 'ie erd rdefci 's eagan staat op imst Gorbatsjov ^SHINGTON Wanneer Sovjet-partijlei- Gorbatsjov in juni niet naar Washington nt, zal Reagan zijn in 1987 geplande be- k aan Moskou afzeggen. Deze waarschu- ig heeft president Reagan gisteren geuit ens een ontbijtbijeenkomst met een groep- ournalisten. Bij hun eerste top in Genève, ig jaar november, besloten de twee leiders ze in 1986 een bijeenkomst zouden beleg- in de VS, in 1987 gevolgd door een top in kou. Tot dusverre zijn de twee supermo- idheden het echter niet eens kunnen wor- over de datum waarop de topontmoeting jaar moet plaatsvinden. Gorbatsjov wil in tember naar de VS komen, maar Was- ïgton komt dat niet goed uit, zo vlak voor Congresverkiezingen in november. De jerikaanse regering wil Gorbatsjov in juni vangen. Baby mee bij roofoverval LONDEN Omdat geen oppas te krijgen was, besloot een echtpaar uit de Britse stad Bournemouth zijn zes maanden oude baby mee te nemen bij een gewapende roofoverval. De zes maanden oude doch ter werd op de achterbank van de vluchtauto gelaten terwijl haar ouders een res tauranthouder ruim 3.000 'lichter maakten. Een en an der kwam aan het licht tij dens de rechtszaak tegen het echtpaar, dat kort na de overval werd aangehouden. Kliniek werft personeel in België ROTTERDAM Het Delta-zieken- huis in Poortugaal (ten zuiden van Rotterdam), met 940 bedden één van de grootste psychiatrische ziekenhui zen van Nederland, gaat personeel werven in België. Het ziekenhuis zit met een nijpend personeelstekort en op de advertenties die in heel Neder land in kranten zijn geplaatst, komt nauwelijks reactie. De kliniek zit, verlegen om minimaal vijftig gedi plomeerde B-verpleegkundigen en in het najaar kunnen er nog eens vijftig leerlingen worden geplaatst. Het per soneel neemt daardoor massaal ont slag omdat het in particuliere inrich tingen meer kan verdienen. BENZINE TWEE CENT GOEDKOPER ROTTERDAM Benzine en autogas worden morgen twee cent per liter goedkoper; diesel, huisbrandolie en pe troleum drie cent. Aan de zelftank wordt superbenzine dan gemiddeld f 1,44 per liter, normaal 1,39, gas 52,9 cent en dieselolie 95,8 cent. Huisbrand olie gaat 72,1 cent kosten en petroleum 79,35 cent (bij minimumafname van 1500 liter). De daling hangt samen met de lage olieprijzen. De belangrijkste Ameri kaanse en Britse soorten brengen mo menteel minder op dan twaalf dollar per vat van 159 liter. Dat prijspeil kan er toe leiden dat producenten op korte termijn hun pompen moeten stilleggen, omdat de produktie niet meer rendabel Nier in ruil voor huis ROME De 44-jarige Agno- letto, een arbeider en hoofd van een gezin van vier perso nen in de Noorditaliaanse stad Treviso heeft een nier aange boden in ruil voor een woning. Hij moet al jarenlang kilome ters per dag afleggen om zijn kinderen naar school te bren gen en naar zijn werk te gaan. De 57-jarige Siciliaan Antona zoekt al jaren naar een nier voor zijn ernstig zieke zes-jarig zoontje en wil dus wel op het aanbod ingaan. De Osservatore Romano, het dagblad van Va ticaanstad heeft de ruil echter „ontoelaatbaar" en „absurd" genoemd. Kleurrijke beelden komeet van Halley MOSKOU De Russische te levisie heeft vanmorgen kleu- ren-opnames getoond die de ruimtesonde Vega-1 gemaakt heeft van de komeet van Hal ley. Een televisiecommentator merkte op dat de vorm van de komeet anders is dan men hem gewoonlijk voorstelt. Geen ronde vurige bol met een lange staart, maar eerder een kleine planeet, omcirkeld door gekleurde gassen. We tenschappers uit de gehele wereld hadden zich in het in stituut voor ruimteonderzoek in Moskou verzameld om ge tuige te kunnen zijn van de ontmoeting van de Vega-1 met de komeet. Gorbatsjov herkozen als partijleider MOSKOU Michail Gorbatsjov is gisteren „unaniem" herkozen als secretaris-generaal van de Communistische Partij van de Sovjet-Unie (CPSU). Dit heeft het persbureau Tass be kendgemaakt op de slotdag van het 27e partijcongres. Lev Zajkov is tot volledig lid van het Politbu ro gekozen. Het secretariaat van het centraal comité kent sinds vandaag vijf nieuwe gezichten, onder wie Aleksandra Biijoekova, de eerste vrouw in de topleiding van de Sovjet-Unie sinds 25 jaar. De Russische ambassadeur in de VS, Anatoli Dobrynin, bevond zich ook onder de nieuw gekozen secretarissen. leUi het bijzijn van marathonloper Sebastian Coe ïaakt Bob Geldof zijn plannen openbaar. 3RDEN De Ierse rockzanger Bob Geldof, or- insiator van het superconcert „Live Aid" voor frika, heeft gisteren bekend bekendgemaakt dat marathons over de hele wereld wil houden om er hulp in te zamelen. Zijn plan heet „Sport Aid" heeft ten doel de sportwereld in te schakelen oor de strijd tegen de honger in Afrika. Op 25 mei rriveert een Ethiopische marathonloper met een ikkel bij de Verenigde Naties in New York, nadat ij elf Europese hoofdsteden heeft doorkruist, óp ie dag starten in twintig landen „wedlopen tegen e tijd", waaraan bakende atleten zullen deelnemen. AMSTERDAM De In dustriebond FNV gaat zich de komende welcen voorbereiden op een har de confrontatie, wanneer de werkgevers blijven weigeren over verdere ar beidstijdverkorting en loonsverhoging te praten. Nu de cao-onderhandelin gen in de metaalsector gisteren zijn vastgelopen, is het volgens de FNV duidelijk dat de werkge vers zonder stakingsacties niet tot concessies bereid zullen zijn. Cao-coördinator J. Schermer van de FN V-bond liet gisteren weten dat een actiedraaiboek wordt opgesteld dat voorziet in een langdurige reeks van esta fette-stakingen, die in de loop van april kunnen beginnen. De bond toonde zich veront waardigd over de weigering van werkgeversvoorzitter Ter Hart (FME) om verder te pra ten over een verkorting van de arbeidstijd per jaar met „in principe" 104 uur. Schermer: „Niet alleen in de metaal, maar ook bij Akzo, Philips en Unilever wordt duidelijk ge probeerd de atv van tafel te krijgen. We gaan ervan uit dat het zeer onwaarschijnlijk is dat we een conflict nog kun nen voorkomen". Gisteren lie pen overigens ook de cao-on derhandelingen in de suiker verwerkende industrie op het punt van de atv stuk. Uit de twee afzonderlijke pers conferenties die de Industrie bond FNV en de FME gisteren belegden, bleek al dat de standpunten van beide partij en in de metaalsector mijlen ver uit elkaar liggen. De con cessie van de FNV dat de atv met 104 uur slechts „richting gevend" is en per bedrijf inge vuld kan worden, kon geen fenade vinden in de ogen van 'ME-yoorzitter. Ter Hart: „Aanbevelingen in de zin van onderhandelingen per bedrijf zijn wel mogélijk, maar dat ge tal van honderdvier uur moet van tafel. Wij voelen niets voor een nieuwe collectieve arbeidstijdverkorting". Niet alleen de arbeidstijdver korting vormde een breekpunt in de onderhandelingen. Ook konden de cao-partners geen overeenstemming bereiken over vervroegde uittreding en loonsverhoging. De werkge vers zijn bereid de vut-leeftijd te verlagen van 62 naar 60 jaar, maar daar moet dan wél een geringe premieverhoging en verlaging van de uitkering tegenover staan; een onaan vaardbare zaak voor de bon den. De werkgevers hebben verder een eenmalige uitkering van anderhalf procent in 1986 en 1987 voorgesteld, een uitke ring die de bonden te laag ach ten. De FME-leden zullen komen de week de nu ontstane impas se bespreken. Ook bij de bon den vinden de komende we ken ledenraadplegingen VERDAL/ZUTPHEN - Premier Lubbers vindt jiat in een nieuw regeer- kkoord moet worden ge- egeld dat de verschillen sen de loonkosten die drijven moeten maken fen het netto-salaris van de iverknemers kleiner wor den. Hij zei dit gisteren in Nijverdal bij de officiële opening van de nieuwe bedrijfshal van TtC Poly- olefins. De oplossing van de moeilijke problematiek rond het terug dringen van de loonkosten is volgens Lubbers één van de belangrijkste vraagstukken die in de komende jaren moeten worden opgelost. Het vermin deren van de premiedruk en de inkomstenbelasting om de loonkosten te drukken is naar het oordeel van de premier maar beperkt mogelijk omdat door een te sterke daling van met name de premies het ni veau van de sociale uitkerin gen gevaar loopt. Op een CDA-manifestatie in Zutphen riep CDA-fractievoorzitter De Vries werkgevers en werkne mers op door te gaan met loonmatiging. Volgens De Vries zullen looneisen de posi tie van de Nederlandse export bedrijven, die toch al moeilijk is als gevolg van een sterk ge daalde dollarprijs, nog meer bemoeilijken. Ook Lubbers sprak in Zutphen, over crimi naliteit. De minister-president vond dat de criminaliteit in ons land moet worden terug gedrongen. Dit kan volgens hem gebeuren door meer toe dicht en controle, ook door meer sociale controle. Premier Lubbers hield gistereh in zowel Nijverdal als Zutphen een toespraak, waarbij hij niet vergat zijn woorden middels een opgestoken vinger kracht bij te zetten. (ADVERTENTIE) Let op! Vandaag onze maandelijkse auto-occasionpagina. Zie pagina nr. 12 Leidenaar (21) zwaar gewond bij botsing HAARLEMMERMEER Een 21-jarige Leidenaar is gistermid dag zwaar gewond geraakt bij een botsing tegen een boom. Het ongeluk gebeurde op de A44 Westbaan ter hoogte van de ge meente Haarlemmermeer. De automobilist raakte met zijn be stelwagen door nog onbekende oorzaak van de weg en botste te gen een boom. Hij raakte bekneld tussen de wrakstukken van de autc en de politie heeft hem met moeite daaruit kunnen be vrijden. Het slachtoffer is met onbekend letsel naar het Acade misch ziekenhuis in Leiden overgebracht. CAPE CANAVERAL De commissie die in opdracht van pre sident Reagan de toedracht onderzoekt van de ramp met het ruimteveer Challenger, hebben met verbazing moeten verne men hoe steeds een space shuttle vliegklaar werd gehouden met onderdelen uit de drie andere toestellen. De NASA en de bedrij ven dié voor NASA werken gaven voor de commissie toe, dat het een weinig gebruikelijke manier van werken was. De onder delen die werden verwisseld liepen uiteen van schroefjes en moertjes tot complete motoren. Elk ruimteveer bestond voor on geveer tien procent uit onderdelen van andere toestellen. PROF. STEVENS BEPLEIT SPLITSINGSSTELSEL DEN HAAG Niet het inkomen per partner, maar het inkomen per huishouding dient cen traal te staan bij de belas ting- en premieheffing. Dat kan gemakkelijk wor den bereikt door de huidi ge heffing per partner te vervangen door een hef fing waarbij de inkomens van de twee partners wor den opgeteld en vervol gens door tweeën gedeeld, het zogenaamde split singsstelsel. De invoering van zo'n stelsel heeft maar beperkte inkomenseffec ten en verdient daarom serieuze discussie. Dit zei prof. dr. L.G.M. Ste vens vandaag in zijn inaugure le rede als hoogleraar fiscale economie aan de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam. Vol gens hem zouden in een split singsstelsel ondermeer de pro blemen van de Tweeverdie- nerswet nooit zijn ontstaan. Nu wordt daarin geprobeerd twee tegenstrijdige factoren te comineren: heffing per indivi du en heffing naar draag kracht. Staatssecretaris Koning van fi nanciën vindt overigens dat het hoogste tarief in de inko mensbelasting (72 procent) moet worden verlaagd. Omdat het tarief van de vennoot schapsbelasting 42 procent is, kiezen mensen met topinko mens vaak de bv-vorm om zo dertig procent minder belas ting te hoeven betalen. Ook vluchten velen met hun kapi taal naar het buitenland, waar de belastingtarieven lager zijn. Amstelflora De dierenverblijven van Artis zijn gisteren in de bloemen gezet, omdat ze vanaf vandaag tot 16 maart de bloemenexpositie van de stichting Amstelflora dienen. Reddingsploegen zoeken onder erbarmelijke omstandigheden naar de zes nog vermiste Noorse soldaten. VASSDALEN De kans dat de zes vermiste Noorse soldaten die gisteren tij dens een NAVO-oefening in het noorden van Noor wegen onder een lawine werden bedolven, nog le ven, is uiterst klein. De la wine eiste al het leven van elf andere Noren. De NAVO-oefening „Anchor Express" is nu afgelast. Van tevoren was al kri tiek van de plaatselijke bevolking geweest op het feit dat de leiding van de oefening het gebied met aangekondigd lawinege vaar niet had willen mij den. Reddinsgploegen blijven zoe ken naar de vermisten. Maar een harde wind, jachtsneeuw en slecht zicht maken kan de kans op succes erg gering. De temperatuur kan 's nachts da len tot min 30 graden en ge vreesd wordt dat de vermisten onder de sneeuw niet lang in leven kunnen blijven. In to taal waren 31 soldaten betrok ken bij de lawine in Vassda- len. Enkele overlevenden zijn per helikopter overgebracht naar ziekenhuizen in Narvik en Harstad. Nederlandse mari niers die aan de oefening deel namen, waren gisteren nog aan boord van schepen en zou den pas vandaag aan land gaan. Als het aan klein links ligt, vertrekt commissaris Wiegel zo snel mogelijk uit Friesland, terug naar Den Haag om daar minister van binnenlandse zaken te worden. Ze hebben het zelfs over een uitreisvisum. En volgens een CPN-statenlid wordt een inreisvisum alleen verleend voor vakantie en recreatieve doeleinden. Intussen wordt er flink aan Hans Wiegel getrokken om tijdelijk als minister op te treden, maar zelf wil hij eigenlijk zo snel mogelijk weer naar Friesland terug. De Staten van Friesland en premier Lubbers willen nu dat hij een duidelijke keus maakt. 't Is net zoiets als je abonneren op een krant. Als u tijdelijk de Leidse Courant in huis laat komen, komt u daarna ook voor een duidelijke keus te staan. Kijk maar eens over twee weken. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend d opsturen naar lourant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. i

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1