Gereformeerden willen niet praten met blanke N.G.-Kerk ftzidoe Agca voorspelt einde Westen aan tafel kerk en wereld Gereformeerden blijven in GerefOecumenische Synode Gereformeerd beleid te weinig bepaald door synodale uitspraken weer ACHTERGROND £ctdóc6otnxMit DINSDAG 4 MAART 1986 PAGINA 2 Paus: Opus Dei-priesters vallen onder bisschop Paus Johannes Paulus II heeft de in de pastoraal werkende priesters van de oorspronkelijk in 1928 in Spanie als lekenorga nisatie opgerichte „Opus Dei" opgeroepen, zich steeds te voe gen naar het beleid van hun plaatselijke bisschop. Hij verklaar de dat bij een bezoek aan de Romeinse parochie „Sant Eugenio a Valle Giulia", op welks territoir het hoofdkwartier van deze in 1982 tot persoonlijke prelatuur van de Rooms-Katholieke Kerk verheven organisatie is gevestigd. De paus uitte lovende woorden over de grote inzet die de leden van de prelatuur la ten zien. Zonder verder in te gaan op de thans in Italië gevoer de pennestrijd wegens de veronderstelde aanwezigheid van een geheim statuut van de prelatuur citeerde Johannes Paulus II een uitspraak van grondvester Escriva de Balaguer, dat de leden van Opus Dei „de kar moeten meehelpen trekken in de door de plaatselijke bisschop gewenste richting". Wereldwijd telt Opus Dei ongeveer 70.000 leden. Tot de persoonlijke prela tuur behoren echter alleen de 1.217 priesters en 352 seminaris- Er is één kwaal, waarvan de artsen ons tenslotte altijd genezen: onze goedgelovigheid ten opzichte van hen. John Petit-Senn Er kan geen sprake zijn van gereformeerde initia tieven om de banden met de blanke Nederduits Ge reformeerde Kerk (NG- Kerk) in Zuid Afrika te herstellen. Zo oordeelde de synode van deze ker ken gisteren over een ini tiatief van het synodelid ouderling N. van Dijk- Koffeman uit De Lier. De blanke NG-kerk heeft de banden met de gere formeerden in Nederland verbroken toen deze steun gaven aan het fonds ter bestrijding van het ra cisme (PCR) van de We reldraad van Kerken. Met geld uit dit fonds wordt humanitaire steun gegeven aan bevrijdings bewegingen in zuidelijk Afrika. Volgens mevrouw Van Dijk zijn er ontwikkelingen in de NG-kerk, die de apartheid theologisch fundeert, die vra gen om steun. „De solidariteit met allen die lijden onder de discriminatie en het geweld waarmee de apartheidspoli tiek gepaard gaat, vereist dat onze kerken zoeken naar we gen om te komen tot bunde ling van alle krachten die streven naar de opbouw van een vrije en rechtvaardige sa menleving voor alle inwoners van Zuid-Afrika", aldus het synodelid dat getuigde de apartheid volledig af te wij zen. Ze meende dat er in het land verbeteringen voor de zwarten optreden. De blanke christenen die daaraan mee werken, verdienen onze steun, meende ze. Ds. E. Overeem uit Haren be toogde dat een relatie met de blanke NG-Kerk een „klap in het gezicht" zou zijn voor de zwarten in Zuid-Afrika met wie de gereformeerden wel contacten hebben. Bovendien oordeelde hij dat relaties van de gereformeerden met de blanke kerk in Zuid-Afrika kunnen worden misbruikt als „alibi" om voort te gaan met het beleid van onderdruk king. Het voorstel van mevrouw Van Dijk haalde zestien stem men. Radboudleerstoel Leidse universiteit opnieuw bezet Aan de centrale interfaculteit van de Leidse universiteit is met ingang van 5 maart tot bijzonder hoogleraar in deel tijd namens de katholieke Radboudstichting benoemd dr. P.J.M. van Tongeren. Hij zal onderwijs geven in de wijsbegeerte in relatie tot de katholieke levensbeschou wing. De Radboudstichting stelt zich onder meer ten doel door het instellen van specia le leerstoelen aan de univer siteiten de katholieke levens beschouwing onder de aan dacht te brengen van aanko mende academici. Dr. Van Tongeren is in Lei den de opvolger van mgr. dr. P.H. van Laer, die met eme ritaat is gegaan. Van Tongeren studeerde the ologie aan de Katholieke Theologische Hogeschool in Utrecht en filosofie aan het Hoger Instituut voor Wijsbe geerte in Leuven, waar hij in 1984 promoveerde tot doctor in de filosofie op het proef schrift De moraal van Nietz- ches moraalkritiek. Bijdrage tot een kommentaar van Fr. Nietzsche's Jenseits von Gut und Böse. Sinds 1977 is hij werkzaam als wetenschappelijk mede werker bij de centrale inter faculteit van de Katholieke Universiteit in Nijmegen, waar hij zich met name bezig houdt met wijsgerige ethiek. Episcopaat Spanje afzijdig in NAVO- referendum Het Spaanse episcopaat wil geen politiek standpunt inne men in het NAVO-referen- dum dat op woensdag 12 maart in Spanje gehouden wordt. In een eind vorige week gepubliceerd document over vraagstukken van vrede en veiligheid, getiteld „De bouwers aan de vrede", ver zekeren de Spaanse bisschop pen dat „zowel binnen als buiten de NAVO gewerkt moet worden voor de ver dwijning van de machtsblok ken, de bilaterale en totale ontwapening en voor de in stelling van een nieuwe we reldorde". Op geen enkel moment tonen de Spaanse kerkvaders zich voor- of te genstander van het in Spanje omstreden NAVO-lidmaat- schap. Het standpunt van de kerkvaders kan dus niet die nen als oriëntatiepunt voor de grote groep Spanjaarden die nog steeds niet weten wat zij op 12 maart gaat stemmen. Deze twijfelaars, zo'n twintig procent van het totaal, zullen de doorslag geven. Want vol gens de laatste peilingen is zo'n 35 procent tegen en 25 procent voor het NAVO-lid- maatschap. De resterende groep, 20 procent, gaat niet stemmen en blijft op 12 maart liever thuis. De Gereformeerde Ker ken in Nederland blijven voorlopig in de Gerefor meerde Oecumenische Synode (GOS). Dat heeft de synode gisteren in Lunteren met ruim tweederde meerderheid van stemmen besloten. Een tegenvoorstel om uit de GOS te stappen haal de het niet, hoewel ver schillende afgevaardig den het spreekgestoelte betraden om hun onge rustheid uit te spreken over de ontwikkelingen binnen de GOS. De Gereformeerde Kerken behoorden aan het eind van de jaren veertig tot de op richters van de GOS. waarin ruim dertig calvinistische kerken zich hebben vere nigd. De laatste jaren hebben diverse lidkerken kritiek uit geoefend op de houding van de Gereformeerde kerken te genover homofilie, de ideeën over de verzoening van de Leidse studentenpredikant dr. H. Wiersinga en het Schriftgezag. Binnen de Ge reformeerde Kerken leven bezwaren tegen de GOS, die lidkerk veroordelend tege moet treedt. De gereformeer den hebben moeite met het theologisch klimaat van de meeste lidkerken. Juist op aandrang van de Gerefor meerde Kerken in Nederland werkt er op dit moment een studiecommissie aan een voorstel om de synodale structuur van de GOS los te laten en deze te vervangen voor een vrijblijvender over legorgaan. Een ander argu ment om de internationale gereformeerde samenwer king niet te verbreken is de vraag van jonge kerken in de derde wereld aan de Gere formeerde Kerk om hen te helpen in hun theologische ontwikkeling. De Christian Reformed Church in North America (CRC) heeft her haaldelijk uitgesproken de theologische inbreng van de gereformeerden in Neder land niet graag te missen. Datzelfde geldt voor de protestantse kerken van In donesië. Ondergedoken Delftse pater in Filipijnen weer aan het werk De Nederlandse pater, de Karmeliet Nico Hofstede uit Delft, die vorig jaar septem ber onderdook uit angst voor arrestatie, is weer gewoon aan het werk in zijn parochie in Escalante, zo heeft pater Johan Steneker, provinciaal van de Karmelieten, gisteren meegedeeld. Eind september 1985 werden tijdens een vreedzame demonstratie in Escalante tegen de staat van beleg, die voormalig presi dent Marcos dertien jaar ge leden had uitgeroepen, twin tig mensen doodgeschoten. Pater Hofstede, die met vijf andere Karmelieten uit Ne derland in Escalante werkt, was na afloop van de demon stratie bij de ruim tweedui zend personen die zich in zijn parochie schuilhielden voor de politie. Hofstede is zeer populair onder de inwoners van Escalante omdat hij voor de rechten van de armen strijdt. De autoriteiten van Escalante beschuldigden Hofstede ech ter ervan betrokken te zijn geweest bij de organisatie van de demonstratie. Het ar restatiebevel dat tegen de pa ter werd uitgevaardigd, werd naderhand om onduidelijke redenen weer ingetrokken. Het gemeentebestuur richtte vervolgens een petitie tot de bisschop van Dumaguete waarin het pleitte voor de verwijdering van de Neder landse paters uit Escalante. De parochieraad van Duma guete bood de bisschop ook een petitie aan, ondertekend door 10.000 mensen, waarin de bisschop werd verzocht Hofstede en de zijnen in de parochie te handhaven. Gereformeerde toeruster voor moslim-problematiek in christelijk onderwijs Drs. J.D. Kraan, missionair predikant van de Gereformeerde Kerk van Amsterdam-Slotervaart/Osdorp, is door de gerefor meerde zending voor drie jaar ter beschikking gesteld van een project kerk en onderwijs in Nederland. Drs. Kraan, die van 1978 tot verleden jaar verbonden was aan het Christelijk Studiecentrum te Rawalpindi, Pakistan, geeft vanaf 1 maart informatie over theologische en pastorale vragen die zich voordoen bij het christelijk onderwijs, nu ruim 35.000 kinde ren uit moslim-gezinnen christelijke scholen bezoeken. Voordat drs. Kraan predikant werd studeerde hij voor onder wijzer en behaalde de hoofdakte. De nieuwe functie betreft een gezamenlijk project van de Gereformeerde kerken en de Unie School en Evangelie ten dienste van het gehele Christe lijke onderwijs. Drs. Kraan zal in zijn werk begeleid worden door jeen breed samengestelde groep uit kerk en onderwijs. Ds. Tymen Hofman: „Niet teveel rapporten zonder sy nodale ijking". Het beleid van de Gereformeerde Kerken in Nederland lijkt te worden bepaald door rapporten van deputaatschappen (een groepje deskundige kerkleden die zich voor de synode in een bepaald aspect verdiepen en beleid voorstellen) zonder dat de synode een oordeel uitspreekt over die rapporten. Deze kri tiek gaf ds. Tymen E. Hofman van de Christian Reformed Church in North-America (CRC) gisteren in Lunteren waar hij sprak op de synode van de Gereformeerde Kerken. De afgevaardigde van de emigrantenkerk (veel gereformeer den uit Nederland sloten zich in de Verenigde Staten aan bij de CRC) zei dat hierdoor onduidelijkheid is ontstaan over wat nu werkelijk het beleid van de gereformeerden in Nederland is. Hij constateerde voorts dat deze handelwijze Strijdig is met de gereformeerde visie op kerkbestuur. Ds. Hofman doelde met zijn kritiek op onder meer de gere formeerde rapporten over homofilie en ongehuwd samenwo nen. Deze geschriften werden wel behandeld in de synode, maar kregen geen synodale ijking. Sandinisten vallen R.-K. Kerk aan De Nicaraguaanse minister Miguel d'Escoto van buitenlandse zaken heeft kardinaal Miguel Obando y Bravo, hoofd van de Rooms-Katholieke Kerk in dat land, ervan beschuldigd „me deplichtig te zijn van moord op zijn volk". De minister, een door het Vaticaan geschorste priester, deed deze uitspraak tij dens een mis in de hoofdstad Managua. Mgr. Obando maakt zich volgens de minister schuldig aan een grote zonde doordat hij zich niet uitspreekt tegen de activiteiten van de Contra's die door de Verenigde Staten worden gesteund. „Het volk wil dat U zich bekeert. Als u preekt willen wij dat U in de naam van God spreekt, niet namens een buitenlandse mogendheid." Ali Agca, de man die de paus trachtte te vermoor den, heeft gisteren in het 'pausproces' te Rome op nieuw een show opgevoerd. Na enkele maanden van stilte en afwezigheid vroeg hij ineens het woord. Hij had „iets belangrijks" te zeg gen. Dat mocht van hofpre- sident, Sartiapichi, die Agca ook eerder in dit proces alle kans had gegeven zijn „war taal" (aldus de Italiaanse media) te uiten. Agca legde gedurende tien minuten, tot vermaak van het publiek, weer zo'n raadselach tige verklaring af als waar mee hij eerdere zittingen had 'opgevrolijkt'. De kern van zijn betoog was als volgt: „Ik heb de aanslag op de paus ge pleegd, voor een idee. Ik dacht met de persoon van de paus de westerse beschaving en het christendom symbo lisch te treffen. Want zij heb ben de rest van de wereld, de volkeren van de Derde We reld onderdrukt." Agca herhaalde zijn favoriete voorspelling, dat weldra „een derde wereldoorlog" het hele Westen zou vernietigen. En toen volgde er een opmerking die niemand snapte en die waarschijnlijk een boodschap in code inhoudt: „De positie van Serdar Celebi is precies gelijk aan die van Sedat Siri Kadem. Ik kan niet duidelij ker zijn, want dan zouden al len het begrijpen". Agca liet zich vervolgens terugbrengen naar zijn gevangeniscel. Tegen Celebi. volgens de aan klacht een van de grote orga nisatoren van de aanslag op de paus, is vorige week le venslange gevangenistraf ge ëist. Kadam is in dit proces slechts getuige geweest. Dat was de voorwaarde voor zijn overkomst uit Turkije. Wat Agca bedoeld heeft met zijn 'vergelijking' van de neo-fas cist Celebi met de linkse acti vist Kadam was maandag (be halve aan de verdachte Cele bi, waarschijnlijk) aan nie mand in de rechtszaal duide lijk. Volgens openbare aan klager Marini heeft Agca in zijn mysterieuze opmerkingen boodschappen verborgen voor de buitenwereld. In het proces is het nu de beurt aan de verdediging. Gi useppe Cor.solo, advocaat van Sergei Antonov, de Balkan Air-employee voor wie vorige week vrijspraak is gevraagd, wegens gebrek aan bewijs, kwam het eerst aan het woord. Hij 'eiste' voor zijn cliënt niets minder dan een volledige vrijspraak, en niet slechts een vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Krijgt Antonov inderdaad de vrijspraak die hij wenst, dan beleeft de 'pista bulgara' (zo als in Italië de vermeende bulgaarse betrokkenheid bij de aanslag op de paus wordt aangeduid) een wel zeer ver nederend einde. Romeinse on derzoeksrechters hebben vier jaar lang met veel spektakel en fanfare het publiek van Italië en de rest van de we reld de mogelijkheid (of lie ver: de realiteit) van die 'pista bulgara' voorgehouden. En dan blijkt dat dat er voor al die fraaie verhalen geen be wijs bestaat. Met die 'Bulgaar se connectie' heeft Italië op een gegeven moment zelfs een crisis in de relaties met Bulgarije geriskeerd. Antonovs raadsman Consolo zei het maandag nog eens: „Antonov en de andere Bul garen hebben niets met de aanslag op de paus te maken gehad. Het Bulgaarse spoor bestaat niet. Iemand moet Agca ertoe hebben overge haald met dat verhaal over het Bulgaarse spoor voor de dag te komen. Maar wie en waarom, dat weten we niet." CEES MANDERS Boerenomelet met witlofsalade chocoladevla Als u met tweeën bent, dan heeft u het volgende nodig: 1 plak ontbijtspek van 100 g, 1 lepel olie, */i tot 1 kg aard appelen, 1 flinke ui, 3 eieren, zout, peper, peterselie of selderij, 3 lepels water; 250 g witlof, 1 sinaasappel, 2 schijven ananas, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, mosterd, 1 lepel olie, basilicum; Vz liter chocoladevla C/2 liter melk, 20 g cacao, 45 g sui ker, 25 g maizena), paar kinderschuimpjes. Snijd het spek in blokjes en bak die in de olie in een koeke- pan langzaam lichtbruin. Schep het spek uit de pan en leg de in blokjes gesneden aardappelen in het bakvet. Sluit de pan en zorg voor een matig vuur. Leg na tien minuten de klein gesneden ui en het spek op de aardappelen. Na nog eens vijf minuten zullen de aardappelen gaar zijn, bak ze dan licht bruin. Klop de eieren los met zout, peper, fijngeknipte peterselie of selderij en water en schenk het mengsel over de aardappel massa. Laat de omelet op een klein vuur met het deksel op de pan stollen. Maak een grotere omelet (voor meer dan twee personen) van in verhouding minder aardappelen en wel de benodigde hoeveelheid eieren. Dan kan het in één koekepan. Er kan dan eventueel aardappelpuree of brood bij de omelet worden gegeven. Meng fijngesneden witlof, doorgesneden partjes sinaasappel en stukjes ananas met een sausje van azijn, zout, peper, sui ker, mosterd, olie en basilicum. Garneer de salade met een paar achtergehouden schijven sinaasappel. Zet de helft van de melk op. Meng een klontvrij papje van cacao, suiker, maizena en iets koude melk. Schenk wat hete melk bij het papje, doe het mengsel in de pan en laat de vla een minuut koken. Voeg van het vuur de rest koude melk toe. Garneer de afgekoelde vla met een paar schuimpjes. JEANNE Vakbond en achterban ui de bt voorwaarden op korte termijn (1986) en voor de periode t|_bende' 1990 heeft de AbvaKabo het afgelopen half jaar een wondejrse ho lijke zigzagkoers gevaren. De onderhandelaars die namesteerd. de gezamenlijke ambtenarenorganisaties met Binnenlan<ÉPJen 0T Zaken het cao-overleg voeren, kregen met grote regelmaP^ nieuwe instructies van hun bestuur. Dat kwam doordat <L en - leiding van de AbvaKabo de laatste tijd volledig verkeerd i( bezit t schatte wat er onder zijn achterban leeft. blen tornam De ambtenaren hebben de afgelopen jaren fors ingeleveij1 en ze vinden het nu welletjes. Prijscompensatie is er vot hen al lang niet meer bij en naast de jaarlijkse inhoudin werden zij ook geconfronteerd met incidentele ingrepen de solidariteitsheffing en (in veel gevallen) de onderwijskoj ting. In ruil voor de kortingen kregen de ambtenaren vri dagen en de toezegging dat nieuwe arbeidsplaatsen zoude) worden gecreëerd. Vrije dagen hebben ze nu meer dan g» noeg, nieuwe banen zijn er niet gekomen en daarom wille de ambtenaren nu wel eens centen zien. TeRWILLE van extra werkgelegenheid heeft het bondsbt stuur langer dan de leden vastgehouden aan het ideaal vat arbeidstijdverkorting met bijbehorend salarisoffer. In het a| gelopen najaar heeft het bestuur slechts met moeite kunnej voorkomen dat de achterban de 36-urige werkweek et "l daarmee de solidariteit met de werklozen openlijk ,,ve» kocht" voor een salarisverhoging. Als tussenoplossing wen gevonden: zowel een salariseis als een werkweek van 36 uu) Een heilloze weg, die de vakbondsleiding zo snel mogelijj wilde verlaten, maar die onder de druk van de plaatselijk) afdelingen toch is ingeslagen. pa HET bestuur van de AbvaKabo zit zichtbaar in zijn maa( DEN met het onlangs gepresenteerde concept-beleidsprogramm) merl voor de jaren tot 1990. Dat is geen wonder. De leden willei Tuin geld en het bondsbestuur zit formeel gebakken aan het FNV dien streven naar een arbeidsweek van 32 uur. Terecht hebbej tief- woordvoerders van PvdA en CDA deze combinatie van ve» euth langens als. luchtfietserij van de hand gewezen. groo voor De haalbaarheid van een 32-urige werkweek in 1990 maj in zijn algemeenheid ernstig worden betwijfeld, maar juist t de ambtenaren zou men met een doelgericht beleid een ha eind kunnen komen. Nooit echter wanneer gelijktijdig de t wordt gesteld dat de salarissen omhoog moeten. De financiële eisen van de ambtenaren, met of zonder atV, staan buiten elke realiteit. Ze komen op een moment dat aj gevolg van de teruglopende aardgasbaten een tegenvalle voor de staatskas ontstaat die nog steeds groeit. De ovei heidsuitgaven worden bij mogelijke bezuinigingsposten be paald niet op de laatste plaats genoemd, ook al worden recente uitlatingen van o.a. premier Lubbers de ambtenaren salarissen daarvan uitgezonderd. Het zou de AbvaKabo sie ren als vóór het aanstaande plenaire congres, waar over he beleidsprogramma beslist zal worden, de achterban duidelij wordt gemaakt dat onder de huidige omstandigheden de a geformuleerde eisen niet verwezenlijkt kunnen worden Dooi met ijzel DE BILT (KNMI) De tem peratuur komt de rest van de week waarschijnlijk niet meer onder het vriespunt. Komende nacht en ook morgen overdag zal het van tijd tot tijd rege nen. Weliswaar ligt de mini mumtemperatuur vannacht bij circa plus vier graden, maar doordat de vorst enkele deci meters in de grond zit kan zich toch op veel plaaatsen ij zel vormen. Morgen wordt de kans op ijzel kleiner, de mid- dagtemeratuur is dan een graad of acht. Er is behoorlijk wat wind. Hij waait uit het zuidwesten en is in het bin- nenland vrij krachtig, langs de kust hard, vannacht mogelijk zelfs af en toe stormachtig. Ook donderdag zal het af en toe regenen, daarna wordt de neerslagkans wat kleiner, en de dooi houdt onverminderd aan. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor donderdag en vrijdag: Zuid-Scandinavië: Donderdag af en toe regen of sneeuw, vrijdag ook af en toe zon. Mid-, dagtemperatuur tussen 3 en 7 graden. Groot-Brittannië en Ierland: Vooral donderdag kans op re gen, vrijdag ook af en toe zon. Middagtemperatuur rond 9 graden. Benelux: Donderdag af en toe regen, vrijdag ook af en toe zon. Middagtemperatuur rond 9 graden. Duitsland: Donderdag af en toe regen, vrijdag veel bewol king maar op de meeste plaat sen droog. Middagtemperatuur van 6 graden in het noorden tot 11 in het zuiden. Frankrijk: Vooral donderdag in het noorden en westen kans op regen. Vrijdag op de meeste plaatsen droog. Middagtempe ratuur van 9 graden in het noorden en westen tot 15 in de Pyreneeën en aan de Rivièra. Spanje, Portugal: In het noor den en langs de oostkust kans op regen. Elders droog en pe rioden met zon. Middagtempe ratuur van 10 graden in het noorden tot 19 in het zuiden. Italië, Joegoslavische kust: Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur van 11 graden in het noorden tot 18 in het zuiden. Alpengebied: Wisselend be wolkt en vooral donderdag wat regen of sneeuw. Middag temperatuur tussen 8 en 12 graden. Wintersport Raa DEN HAAG In de Belg sche Ardennen zeer matige ti slechte wintersportmogelijkhi den. De sneeuwlaag bedraaj_ ongeveer 15 cm. Men moet rekenig mee houden dat sneeuwlaag op veel plaatsel verijsd is. Op sommige plaaf sen zijn nog loipes uitgezet maar in de meeste gevallen za men op eigen gelegenheid moeten langlaufen. In de pró vincie Luxemburg is alpinesk alleen mogelijk bij Baraque di Fraiture. f Duitsland In de Duitse middelgebergteff)EN zijn in het algemeen matige toRSV goede wintersportmogelijkheT den. Eifel: tot 15 cm; Sauerland: tol 60 cm; Harz: 40 tot 100 cm. Weersverwachting: vana( woensdag wat lichte si bij temperaturen rond 3 gral den. Het nulgradenniveau ligj rond de 1200 meter. In de Alpenlanden gelden dei volgende sneeuwhoogten! Achtereenvolgens staan de laf, gere en hogere pistes vermeldjj^P Oostenrijk zou Vorarlberg: 100 205; Tirol: 75 De 155; Salzburgerland: 75 170jDe 1 Karinthië; 95 165. 'het Weersverwachting: aan de wel com zuidzijde van de Alpen lichte sneuwval. Het nulgradenni veau lig rond de 1200 meter. Zwitserland Berner Oberland: 50 115; Graubuenden: 85 170; Wallis: 100 190. M Zd Limburg onbew. Aberdeen regen Athene niet or Barcelona niet or Berlijn onbew

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2