fEeidócGowta/nt stad omgeving Ideaal winterweer trekt duizenden naar schaatstocht over de grachten ALLER LEI(DS) Molens dupe van nieuwe regelingen monumenten Vrouwendag Ook in Leiden wordt zater dag de Internationale Vrou wendag gevierd. In buurthuis 't Spoortje wordt onder meer vanaf kwart over één de film Tootsie gedraaid en om drie uur begint een modeshow met feestkleding van Turkse en Marokkaanse vrouwen. In het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk gaat men om half drie van start. Om drie uur beginnen twee korte films, om half vier volgt een demonstratie zelfverdediging voor vrouwen. Om half vijf treedt het koor „De Houten Kelen" op. In het Vrouwen huis aan de Hooigracht start 's avonds om half negen een forumdiscussie over sexueel geweld tegen vrouwen en de vrouwendag wordt besloten met een feest. Inspraakreacties Tijdens een vergadering van de raadscommissies algemeen bestuurlijke aangelegenhe den, onderwijs en personeel en organisatie wordt woens dag de beantwoording van de inspraakreacties op de nota discriminatiebeleid behan deld. Plaats van handeling: Het Gulden Vlies aan de Breestraat 121. Tijd: half ne gen. Suikerziekte De bewonerscommissie van „Rosenburch" houdt woens dagmiddag 5 maart een bij eenkomst over voeding en suikerziekte in „Rosenburch" aan de Vijfmeilaan. De bij eenkomst begint om half tweeen de toegang is.gratis. Open Huis Dienstencentrum „De Kooi" houdt donderdag 6 maart een „open-huis" dag. Tussen 10.00 en 15.00 zijn er demon straties te zien van diverse activiteiten zoals volksdansen (11.30 uur), gymnastiek (11.00 uuren bloemschikken. Tus sen 10.00 en 10.30 treedt het zangkoor van het diensten centrum op. Lezing Cor Hout houdt morgen avond bij Stichting de Burcht aan de Burgsteeg de vijfde le zing in de serie esthetica met als onderwerp het post-mo- dernisme. De bijeenkomst be gint half negen en de toegang bedraagt vijf gulden. Leden mogen gratis naar binnen. LEIDEN/AMSTERDAM De Vereniging tot Be houd van Molens in Ne derland is „ernstig be zorgd" over het nieuwe monumentenbeleid van de regering, waardoor ge meenten meer te zeggen krijgen. Dat bleek zater dag tijdens de jaarverga dering van „De Holland- sche Molen" in Amster dam. Voorzitter R. van de Waal vreest „dat in een behoorlijk aantal gevallen molens de dupe zullen worden van de nieuwe regeling. De kerk in het hart van een stad of dorp wordt immers in veel gevallen meer waarde toegekend dan een molen in de polder buiten de bebouwde kom". Van de Waal denkt dat molens in de meerjarenprogramma's van de gemeenten minder voorrang krijgen en daardoor „zullen vervallen en op den duur ver dwijnen". Nederland kan zich nu nog met recht „molenland" noemen, aldus de voorzitter: er zijn nog ruim 1.000 van deze bouwwerken over. De Hollandsche molen pleit al jaren voor het onderbrengen in een regeling van zowel de restauratie als het onderhoud van monumenten. „Zeker voor molens geldt dat het ver hogen van de gemiddelde staat van onderhoud voorkomt, dat om de haverklap een grote en dure restauratie uitgevoerd moet worden. In het nieuwe monumentenbeleid is daarvan geen sprake", aldus Van de Waal. Dat nieuwe beleid gaat ook uit van decentralisatie. De provincies spelen geen rol meer en de gemeenten krijgen geld van het rijk via door hen ingediende meerjarenpro gramma's. De gemeenten krijgen zodoen de de Zwarte Piet toegespeeld. meent Van de Waal: het rijk blijft de hoogte van de subsidie bepalen en het toezicht op het werk houden. De gemeenten mogen alleen uitmaken „wel ke monumentenbezitters door het tekort aan geldmiddelen getroffen zullen worden". De veranderingen in het monu mentenbeleid maken in elk geval duidelijk, zei Van de Waal, dat het particulier initi atief zijn belangen meer op lo kaal niveau moet verdedigen. De Hollandsche Molen zal daartoe als landelijke vereni ging de lokale en regionale or ganisaties op molengebied bij staan. Lezing over voeding en suikerziekte LEIDEN De bewonerscommissie van het bejaardentehuis „Rosenburch" houdt woensdagmiddag 5 maart een bijeenkomst over voeding eij suikerziekte. De lezing wordt in „Rosenburch" aan de Vijfmeilaan gehouden. De bijeenkomst begint om hadf twee en de toegang is gratis. Forum in De Kooi LEIDEN In het buurtcentrum De Kooi aan de Driftstraat wordt maandagavond 10 maart een politiek forum gehouden. De belangrijkse Leidse politieke partijen nemen aan de discussie deel. Bewoners kunnen tijdens de bijeenkomst vragen stellen. Aanvang: 20.00 uur. MAANDAG 3 MAART 1986 PAGINA 5 Bij brand omgekomen man wilde zelfmoord plegen .EIDEN De 50-jarige R.M.L. uit Leiden, bij kennissen en buurtbewoners bekend. Ook ie afgelopen vrijdagavond bij een brand in zou het tweetal in angst leven, omdat zij door jjn woning aan de Nicolaas Beetsstraat om Hagenaars bedreigd werden. iet leven kwam. wilde een einde aan zijn le- 4en maken. Uit de sektie is vast komen te Afgelopen vrijdag maakte het tweetal veel loden t gisterfe' anti-r [aan dat de man door verstikking lnrpok en lav£aaiFin hui;. Toen de buren een brand lucht roken, alarmeerden zij direct de politie en brandweer. Hoewel deze zeer snel ter plaatse waren, duurde het toch nog enige tijd voordat men binnen was. De beide mannen hadden namelijk de voordeur gebarrica deerd. Waarschijnlijk hierdoor was de brand weer net te laat binnen om nog het leven van de 51-jarige man te kunnen redden. Uit het onderzoek is gebleken, dat de twee man- leide mannen hadden vrijdagavond zwaar nen spiritus en andere brandbare middelen over de vloer hadden gegoten. De 50-jarige man zou het vuur hebben aangestoken. om het leven is gekomen. De 26-jarige snde medebewoner, die vanuit de eerste verdie- in DuAn6 ^et raam sprong, wilde ook zelf- lijkhe»>oord plegen. Deze man is met een hersen- Is herifbudding opgenomen in het Elisabeth Zie- t joodfenhuis. De man kan zich vanaf het moment residejat de brand ontstond niets meer herinne gen vaen. orschej diner. jedronken. Dat het tweetal een einde aan un leven wilde maken, was al geruime tijd Park Roomburg op 15 maart geopend LEIDEN Het park en de rond de voormalige vuil- stort aangelegde wielerbaan in Roomburg wordt op 15 maart officieel geopend. Parachu tisten zullen de nu nog geheime naam van het complex vanuit de lucht met zich meevoeren. Daarna heeft een balonnenwedstrijd voor kinderen plaats. Brillen gestolen LEIDEN Uit een bril- lenzaak aan de Nieuwe Rijn is in de nacht van za terdag op een partij brillen gestolen ter waarde van zo'n 6.500 gulden. De inbrekers zijn de zaak bin nengekomen door de gla zen deur te vernielen. Water leidingen gesprongen LEIDEN In vijf woningen in Leiden zijn het afgelopen weekend waterlei dingen gesprongen. Het waren wonin gen aan de Utrecht se Veer, Hoflaan, Braambes en Rijn dijk. In een enkel geval moest het EBR er aan te pas komen om de nat geworden elektri sche bedradingen te controleren. Forum met Van der Reijden LEIDEN Staatssecretaris J van der Reijden treedt dins dagavond 11 maart op als voorzitter tijdens een verkie zingsforum in de Stadsgehoor zaal. Het forum wordt georga niseerd door het KNOV en gaat over economie, werkgele genheid, ruimtelijke ordening en verkeer. Voor de PvdA neemt wethouder J. Peters deel, voor het CDA lijsttrek ker J. Walenkamp, voor de VVD-wethouder J. Fase, voor D66 J. Hoekema en voor het KNOV de ruimtelijke orde ningspecialist Ten Have. De bijeenkomst begint om acht Berouwvolle oplichter meldt zich bij politie den haag/katwijk Een kennelijk berouwvolle 29- jarige man uit Katwijk aan Zee heeft zich gistermiddag bij het politiebureau aan de Haagse Neherkade gemeld om ruim honderd oplichtingsgevallen, honderd diefstallen uit auto's en enkele inbraken te beken nen. Alle delicten had hij in Den Haag en wijde omgeving De honderd oplichtingsgevallen betreffen mensen die hij op straat een goedkope videorecor der aanbood. Ging men op het aanbod in, dan nam de man het slachtoffer mee naar een café of koffietent waar hij zich voordeed als een vriend van de exploitant. Had de oplichter z'n „klant" eenmaal tot betaling overgehaald, dan ging hij de vi deorecorder „even uit de berg ruimte" achter de zaak halen. Vervolgens maakte hij zich met het geld uit de voeten. Gedu peerden van deze babbeltruc kunnen zich melden bij de Haagse recherche, telefoon nummer 10.34.20. De oplichter is voorlopig ingesloten op grond van een door hem opgebiechte inbraak in Leiden. li Links Leiden wil kamer huurders een woontoeslag geven LEIDEN De fractie van Links Leiden heeft het college van B en W ge vraagd te onderzoeken of het mogelijk is kamerbe woners, die niet in aan merking komen voor huursubsidie, een woon kostentoeslag te verstrek ken. Links Leiden heeft geconsta teerd dat voldoende zelfstan dige woonruimte in Leiden ontbreekt. Hierdoor zijn veel woningzoekenden aangewe zen op het huren van kamers en etages waarvoor geen huursubsidie kan worden verkregen. De prijzen ervan zijn door de krappe woning markt over het algemeen erg hoog. „Veel woningzoeken den zijn gedwongen om tijde lijk een dure kamer te accep teren tot dat zij in aanmer king komen voor een andere woonruimte", aldus Links Leiden. Er wordt op gewezen dat in andere steden reeds mogelijkheden bestaan voor het verstrekken van een toe slag aan deze kamerbewo ners. (Vervolg van voorpagina) LEIDEN Ideaal win terweer met een tempe ratuur van vier graden boven nul en de hele dag een zonnetje, gecombi neerd met muziek, war me chocolademelk, ster ke drank en zeker 5.000 deelnemers plus een flink aantal zwartrijders, maakten de tweede Elfs- tegentocht gisteren tot een groot succes. De be vroren grachten van Lei den zagen zwart van de mensen, die op noren maar vooral op kunst- en hockeyschaatsen de 7,5 kilometer lange rit afleg den. Aan de schaatstocht namen natuurlijk veel mensen uit Leiden en omgeving deel, maar er waren ook opvallend veel deelnemers van ver buiten de stad. Zo was er een meneer uit En schede, die in de plaatselijk krant daar over het Leidse evenement had gelezen. He laas was er in dat verhaal een foutje geslopen, waar door de man veel te vroeg bij de start aanwezig was. In het krantenverhaal was namelijk een komma weggevallen, waardoor de man dacht dat de Elfstegentocht 75 in plaats van 7,5 kilometer was. Hij wilde dus op tijd starten en was al om negen uur op het ijs van Galgewater present. Toen hij om elf uur (de Elfs tegentocht startte om die tijd) hoorde dat het maar om 7,5 kilometer handelde, was de man niet boos, maar vond het voorval juist hoogst ver makelijk. Hij reed de tocht drie keer, waarbij hij zichzelf in de tweede en derde ronde bij verschillende stempelpos ten trakteerde op een versna pering. De man had i zo'n lol gehad. Maar er waren er veel meer die het gisteren erg naar de zin haddenr Zo waren er ook drie mannen uit Nigeria, die enkele weken bij de Leidse universiteit zijn. Zij leenden schaatsen en namen deel aan de Leidse»Elfstegentocht. Om thuis over de tocht en over het fenomeen ijs te kunnen pochen, mochten de stempels niet op een voor hun familie waarschijnlijk nietszeggende deelnemerskaart. Zij vroegen de stempels in hun paspoort te zetten en zo gebeurde. Weer anderen wilden de stempels op het voorhoofd, wangen of andere wat min der in het oog springende li chaamsdelen. Lange Rij De kaartverkopers voor de Elfstegentocht in de Leidse Courant-bus hadden het gis- téren erg druk. Van elf tot zeker twee uur stond er een lange rij belangstellenden te wachten. De rij liep vanaf de Prinsessekade over de Blauwpoortsbrug tot aan de dubbeldekker, die op het Kort Galgewater was gesta tioneerd. Omstreeks kwart voor vier, een kwartier voor sluitingstijd, waren de 5.000 deelnemerskaarten die de stichting Leiden Promotion voor de Elfstegentocht had laten drukken, op. Maar niet alleen de kaartverkopers hadden het druk. Ook de mensen van het Nederlandse Rode Kruis die op één hoog in de dubbeldeks-bus zaten, hadden hun handen regelma tig vol. De zeven posten van de Rode Kruis, die bij de start en de stempelplaatsen langs het traject waren gesta tioneerd, moesten vele bla ren, schaafwondjes en kneu zingen behandelen. Ook wer den verschillende mensen naar het Academisch Zieken huis vervoerd. Een drietal mensen brak een lichaams deel (twee keer een pols, een keer een onderarm) en vier mensen liepen hoofwonden op, omdat ze niet genoeg 3 ECONOMISCH WEL EN WEE Aan de Flevoweg 9A is ge- vestid: „Ipso Facto Data B.V.", verz. en analys. van data t.b.v. het in opdr. uitv. van soc. we- tensch. onderzoek alsmede het vervaard, van beleidsanalyses en het verstrekken van stra-, teg. beleidsadv. Aan Niels Bohrweg 11-13 is gevestid: „Ceramic Artificial Medical Inplants B.V.". Handelsnaam soort bedrijf van „Bouwbedrijf Huurman- Leiden B.V.", Turk'ooislaan 284, gewijzigd in: „Stokro-Lei- den B.V. beheer eigen ver mogen. Aan de Rooseveltstraat 36 is gevestigd: „Bouwbedrijf Huur man-Leiden B.V.", aanne mersbedrijf b. en u. bouw. Handelsnaam soort bedrijf van „B.'V. Automobiel en Mo torhandel" „Het Motorhuis Voorschoten", Vondellaan 80, is gewijzigd in: „B.V. Autover huurbedrijf Multirent", ver huur motorvoertuigen. Vleeschmeesters Leiden B.V., exploit, slagerijen etc., Korevaarstraat 4, is opgehe ven. „Bopa B.V.", straat-, grond-, en sloopwerken Rijn- en Schiekade 124, is soort bedrijf gewijzigd in: beheer eigen ver mogen en voeren dir. over an dere ondernemingen. SUSKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN Boven: Een lange rij van schaatslief hebbers, die zich willen inschrijven. Jazzcafé The Duke zorgt voor muziek. mensen een echt feest. Het klunen werd niet als pro bleem ervaren. Hier en daar stonden tentjes langs de kant waar men warme chocolade melk of koffie kon krijgen. In de café's waar de stempel posten waren ingericht, lie ten velen zich verleiden tot het drinken van een beren burger of een jong of oud borreltje. Aan het eindpunt van de tocht bij café The Duke op de hoek van de Oude Singel/Beestenmarkt stond de hele middag een jazzband met Leidse studen ten te spelen en bleven ook velen die geen zin in schaat sen hadden, staan om het spectakel op het half onder water staande ijs gade te slaan. Terwijl het water som migen om de oren spatte, werd er op onhandige noren gedanst op de swingende to nen van het orkestje. SYLVIA VAN LEEUWEN Foto's: WIM VAN NOORT Volgens het initiatiefvoorstel komen voor de toeslag in aanmerking bewoners van kamers met een kale huur van meer dan 235 gulden per maand (voor 18 tot 23 jaar) of van 305 gulden per maand voor alle overigen. Wanneer de aanvrager niet in staat is de huur op te brengen, kan hij subsidie aanvragen. De hoogte ervan wordt afgeleid van de regeling voor huur subsidies. De toeslag wordt slechts voor een jaar verstrekt, maar kan jaarlijks worden verlengd wanneer blijkt dat geen goedkopere woonruimte voorhanden is. Van de aan vrager wordt verwacht dat hij uitkijkt naar goedkopere woonruimte. Bij tussentijdse verhuizing kan de toeslag zo wel naar boven als naar be neden aangepast worden. Het voorstel van Links Lei den wordt in de vergadering van de commissie maat- schapplijke aangelegenheden op 6 maart behandeld. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Links: Veel Leidenaars grepen de Elfstegen tocht aan om wat bij te verdienen. bukten bij het schaatsen on der de bruggen. Fout geparkeerd Ondanks de grote drukte gis teren in de Leidse binnen stad het leek wel een za terdag, overal stonden auto's fout geparkeerd heeft het verkeer niet al te veel hinder ondervonden van dé Elfste gentocht. De automobilisten hadden soms alleen wat moeite om de zogenaamde kluunplaatsen bij de diverse stempelposten te passeren. Tot kleine incidentjes kwam het alleen bij de stempelpost in café Le Bambou v/h Ani- ba, op de hoek Herenstraat- Witte Singel. Een automobi list, die te snel door de me nigte heen wilde rijden, wek te de woede van een schaat ser op, die vervolgens met zijn schaatsen op de auto in schopte. Behalve voor de mensen die gisteren iets braken of kneusden en het incident bij Le Bambou, werd de Elfste gentocht. voor vele duizenden

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5