Moord op Palme verbrijzelt vreedzame Zweedse traditie Generaals gaan in verzet tegen regering Aquinö Brazilianen plunderen winkels na verboden verhoging van prijzen Moord op burgemeester Nabloes schokt Peres 21) De winkelier Klungelmanns was al gauw in de winkel en bij zijn klant terug. Hij keek het kleine kereltje eens vriendelijk lachend aan en greep zonder commentaar een grote doos van een plank. „Jij bent natuurlijk Kareltje Knetter," zei hij. „Ja ja, dat dacht ik wel. Ik had ten min ste zojuist mijn vriend Verholen aan de lijn. Die zei, dat jij zou komen om een overall. Ik moest je er een leveren van de beste kwaliteit en de betaling kwam wel in orde. Welnu..., in deze doos heb ik de overalls, Kareltje. Prima kwaliteit en onverslijtbaar, met klinknagels en driedubbel gestikte naden. Dat zijn de beste naden, weet je. Driedubbelgestikte naden. Die gaan nooit los. Maar wat voor kleur had je gehad willen hebben, Kareltje? Donkerblauw misschien? Of anders olijfgroen? Of donkerbeige?" „Olijf groen graag," antwoordde Kareltje. „Een heel goede keuze, prees de heer Klungel manns. „Olijfgroen is momenteel een zéér ge wilde kleur in vakkringen. Het is een dynami sche kleur, die bij smederijen, auto's en benzi nepompen past." „Als dat zo is, dan trek ik mijn nieuwe overall maar dadelijk aan," vond Kareltje. „Wilt u dan zo goed zijn mijn goed in een pakje te pakken?" „Dat kan, dat kan," zei de nijvere textielhandelaar Klungelmanns. En zo zien we Kareltje Knetter even later al weer op straat lopen, trots als een pauw. Hij be liefde zich zelfs geen spat aan te trekken van het feit, dat enkele domme en jeugdige dorps bewonertjes hem lachend najouwden. Hij was zelfs zó trots op zijn nieuwe overall, dat hij hem zelfs gedurende de avond aanhield, toen hij na de gedane arbeid een spelletje schaak speelde met zijn baas, smidje Verholen... TWEEDE KAMER WIL TOCH STAATSPRIJS VOOR BRANDT CORSTIUS (Van onze parlementaire redactie) HILVERSUM De schrijver Hugo Brandt Corstius, die onder het pseudoniem „Stoker" satirische stukjes schrijft in De Volks krant, krijgt wellicht toch de P.C.Hooft-prijs. Een meerderheid in de Tweede Kamer meent dat als de jury hem dit jaar weder om voordraagt, dit advies wel moet worden opgevolgd. De PvdA'er Kosto en de VVD'er Dijkstal zeiden dit zaterdag voor de VAR A-radio. Volgens ingewijden is de jury dit inderdaad van plan. Dan zou opnieuw een rel kunnen ontstaan, omdat het CDA ook nu niet staat te juichen. Deze partij zal zich ook dit jaar keren tegen een bekroning door de staat van Brandt Corsti us, als de jury in haar rapport weer beledigende opmerkingen maakt aan het adres van bepaalde groepen in de bevolking, al dus de CDA'er Van der Burg voor de VARA. Voor minister Brinkman (WVC) was dit vorig jaar reden Brandt Corstius de prijs te weigeren. Na veel interne ruzies steunde de VVD toen dit besluit. Nu denken de liberalen er anders over. „Ach, dan moeten we hem die prijs ook maar geven. Dan komen we mis schien nog eens van die staatsprijzen af," aldus het Kamerlid Dijkstal. ■BUITENLAND EeidócGouAant MAANDAG 3 MAART 1986PAGINAI Opnieuw lek in Britse centrale SEASCALE Bij de op- werkingscentrale Sella- field (voorheen Windscale) heeft zich zaterdag voor de derde keer binnen een maand een lekkage voor gedaan, waardoor enkele werknemers met radio-ac tiviteit zijn besmet. Hoe het lek is onstaan is nog niet bekend. Tien dagen geleden gaf de regering Thatcher opdracht tot een onderzoek naar de centra le gezien de lange reeks van lekkages, de talloze besmettingsgevallen en de afvaldumpingen in de Ier se Zee. Eerste faillissement in China sinds '49 PEKING Voor het eerst sind 1949 zal er in CHina een faillissement worden uitgesproken, zo meldt het tijdschrift Peking Review. Het gaat om een niet nader genoemd bedrijf in de stad She nyang, dat samen met twee andere on dernemingen in augustus vorig jaar de waarschuwing kreeg orde op zaken te stellen, hetgeen niet is gebeurd. De be zittingen van de onderneming zullen worden geveild en de directeur komt op de lijst te staan van mensen die „op werk wachten", de officiële term waar mee in China de werklozen worden aangeduid. Volgens Peking Review neemt Shenyang met het faillissement een stoutmoedig besluit, want pas later dit jaar zal de eerste faillissementswet in China worden goedgekeurd. IRAANSE GIF AANVAL OP BURGERS IRAK NICOSIA Iraakse gevechts vliegtuigen hebben volgens het Iraanse persbureau IRNA gisteren bommen met giftige chemicaliën geworpen op het Koerdische dorp Baneh in het noordwesten van Iran. Daarbij zou een groot aantal burgers gewond zijn geraakt. Iran heeft Irak al eerder beschul digd van het gebruik van che mische strijdmiddelen tegen Iraanse militairen. De aanval len op Baneh zouden echter de eerste keer zijn dat zulke wa pens worden gebruikt tegen burgers. Ook aanklachten tegen Willy Brandt BONN Tegen de voorzitter van de so ciaaldemocratische SPD en oud-kanselier Willy Brandt zijn drie aanklachten inge diend in verband met de Flick-affaire. Hij zou, in tegenstelling tot wat hij de Flick- -commissie uit de Bondsdag gezegd heeft, wel degelijk hebben geweten dat zijn par tij geld van Flick ontvangen had. Dat meldt het blad Welt am Sonntag. De aan klachten tegen Nobel-prijswinnaar Willy Brandt zijn een reactie van de regerings coalitie op de strafklachten tegen bonds kanselier Helmut Kohl, waarvan een al heeft geleid tot een officieel onderzoek van de justitie in Koblenz. Door nu Brandt te attaqueren wil de regeringscoa litie kennelijk laten zien dat zij ook zeer wel in staat is de justitie op het spoor van een politieke tegenstander te zetten. Staking legt leven Noord-Ierland lam BELFAST In Noord-Ierland is vandaag een algemene sta king van 24 uur gehouden. Gis termiddag begonnen sommige krachtcentrales al op een lager pitje te werken; de eerste stap van Unionistische (protestantse) leiders om het openbare leven vandaag totaal te verlammen door de sluiting van fabrieken, kantoren, winkels, radio- en te levisiestations, vliegvelden en verkeerswegen. De staking dient als protest tegen het teke nen van Brits-Iers verdrag, dat door dè protestanten wordt ge zien als eerste stap om Noord- Ierland over te dragen aan Ier land. RUSTTERUG IN KAIRO KAIRO De rust in de Egyptische hoofdstad lijkt te zijn hersteld na zes dagen muiterij door duizenden dienstplichtige paramilitaire politieagenten die aan min stens 36 mensen het leven heeft gekost. De stabiliteit is teruggekeerd en er zijn geen verzetshaarden meer, ver klaarde de minister van bin nenlandse zaken, El-Sherif. Militairen houden nog steeds drie politiekampen in de omgeving van de pyramiden omsingeld, maar bij deze pleisterplaasten waren ook alweer volop toeristen te zien. Duitse president Von Weiszaeker vraagt vergeving DUISBURG De Westduitse presidi Richard von Weizsacker heeft joden Turken in de Bonsdrepubliek gistei om vergeving gevraagd vanwege anti mitische en ander discriminerende fe' tingen. Von Weizsacker opende in Dujtn8 burg de Week van de Broederlijkheipoord een jaarlijkse traditie bedoeld als heriphddd: nering aan de verzoening tussen joodjenhuii en niet-joodse Duitsers. De president de doelde onder meer op de uitlatingen ven. burgemeester Van Spee van Korschei broich en de Beierse politicus Fellner. (ie afge ijn wo •t levt :n ma aan d; Premier Palme weigerde bescherming (Vervolg van voorpagina) STOCKHOLM De Zweed se politie is begonnen de drei gementen te analyseren die in het verleden tegen Palme zijn geuit. Commissaris Holmer verklaarde dat hij er steeds bij Palme op had aangedrongen zich beter te laten beveiligen. „Maar hij vond dat er een pri-; vésector mo^st blijven zonder bescherming. We konden die' stellige wens van de premier slechts respecteren". Het Holger-Meinscommando, de terroristische groep die be weert de moord op haar ge weten te hebben, is een obscu re beweging die haar oor sprong vindt in de Westduitse RAF. Als dit commando in derdaad de moord heeft ge pleegd, zou het wel eens een wraakactie kunnen zijn. In april 1975 bezette een terroris tisch commando met dezelfde naam de Duitse ambassade in Zweden. Bij deze actie werd de vrijlating geëist van 26 ge vangen kameraden in West duitse gevangenissen. Bonn weigerde in te gaan op de ei sen en de terroristen doodden twee van de gijzelaars. De Zweedse politic bestormde daarop het ambassadegebouw. Een terrorist werd gedood en een ander, Siegfried Hausner, zwaar gewond. Hij wer korte tijd later door de toenmalige regering-Palme aan Bonn overgeleverd en Hausner stierf kort na zijn aankomst in de gevangenis in Stuttgart. Palme werd in Zweden sterk bekritiseerd omdat hij Haus ner had uitgeleverd. Het Hol ger-Meinscommando heeft daarna nooit meer iets van zich laten horen tot de moord aanslag op Palme. Holger Meins zelf hoorde tot de har de kern van de Baader-Mein- hofgroep, de voorloper van de Rote Armee Fraction. Hij overleed op 9 november 1974 na een twee maanden duren de hongerstaking tijdens zijn voorarrest. (Vervolg van voorpagina) STOCKHOLM De moord op premier Olof Palme heeft een bloedig eind gemaakt aan een eeuwenoude, vreedzame traditie in de Zweedse politiek. Sinds 1772, toen koning Gustaf III tijdens een gemaskerd bal in de opera van Stockholm werd doodgeschoten, was nooit meer een Zweeds leider vermoord. Palme, die dodelijk gewond raakte toen een kogel hem trof op slechts enkele straten afstand van de koningsmoord in 1772, was een van de laat ste Westeuropese leiders die vonden dat zij het soms zon der lijfwacht konden stellen. Hij had zijn bewakers naar huis gestuurd en was na een filmpremière onbeschermd de straat op gegaan. Koning Carl Gustav XV zei zaterdag tegen zijn rouwende landgenoten: „Palme had een privéleven willen leiden ook al was hij de premier van het land". Palme's belangrijkste politie- tj t ke opponent, de conservatieve Veel Zweden hebben bloemen gelegd op de met bloed bedekte plaats waar premier Olof Palme leider Ulf Adelsohn, zei „dat werd neergeschoten. Zweden nooit meer hetzelfde zal zijn „Het is een tragedie zullen Zweden minder mak voor de democratische idealen kelljk toegang krijgen tot po- die alle Zweden huldigen In ütieke instanties en vaker Zweden werd niet alleen ge- met strenge veiligheidsmaat- rouwd om de dood van de re- regelen te maken krijgen, geringsleider, maar ook om de dood van de open maatschap- Het zinloze geweld zal altijd pij waarin Zweedse leiders tot een schaduw over ons politie- nu toe als gewone burgers op ke leven blijven werpen, straat konden lopen. sprak Adelsohn. Hij en ande- De kwaliteit van het leven zal re Zweden vergeleken de er voor het publiek beslist op moord op Palme met de aan- achteruit gaan, zei Bo Svens- slag op John F. Kennedy in son van de Raad voor Mis- 1963, waar het de waarschijn- daadpreventie. Volgens hem lijke gevolgen op 's lands le ven aangaat. Ex-premier Thorbjorn Fall- din, de voormalige leider van de Middenpartij, en de libera le leider Bengt Westerberg, die oppositie voeren tegen Palme's sociaal-democraten, zeiden niet te kunnen geloven dat in Zweden een politieke moord kon gebeuren. De poli tie gelooft overigens wel in een politieke moord. Zweden heeft echter een lan ge traditie van politieke stabi liteit. Politieke meningsver schillen zijn altijd in der min ne opgelost. Andere partijlei ders zeiden zaterdag dat zij dood. Dit is gewoon niet ge beurd, en als het is gebeurd, geloof ik het toch niet, zei een jonge Zweed, die voor de ra dio werd geïnterviewd bij de plek waar door bloedvlekken nog was te zien waar Palme was neergeschoten. Deze plek werd later door rouwende Zweden bedekt met bloemen, met name rode rozen als embleem voor Pal mes socialistische partij. Dui zenden Zweden hebben Pal me zaterdag herdacht met een ongewoon emotionele fakke loptocht. „Je leeft, je leeft, je leeft", stond op vele demon stratieborden. De Zweden kunnen nauwe lijks bevatten dat nu ook hun land het toneel is geworden van politiek geweld. „Dat kan hier niet gebeuren. Niet in Zweden", was de uitspraak in talloze publieke reacties die uiteenliepen van geschokte ministers tot huilende school meisjes. „We rouwen wanho pig en hulpeloos. Wanhoop heeft de natie in haar greep", zo zei minister van buiten landse zaken Sten Andersson. „Verontwaardiging", „ontstel tenis", „diepe droefheidDe wereld komt woorden tekort voor de schok die de moord op de Zweedse premier Olof Palme teweegbracht. Zelden is het oordeel over een poli tiek leider in de wereld zo eensluidend, van Moskou tot Washington, in Afrika, Zuid- -Amerika, Azië en Europa. Paus Johannus Paulus ver oordeelde de moord als een net als Palme wel eens een daad van zinloos geweld dreigbrief hadden ontvangen, De Portugese regering kon r die schouderophalend in de prullemand hadden ge gooid. Palme werd in Zweden zowel bewonderd als verafschuwd, maar zaterdag was iedereen verenigd in de rouw om zijn onder ons is". digde drie dagen nationale rouw af. De Indische premier, Rajiv Gandhi, wiens moeder Indira Gandhi in 1984 werd vermoord, verklaarde zondag tot dag v§n nationale rouw. „Het is moeilijk voor te stel len dat Olof Palme niet meer Caroline Kennedy verloofd De dochter van wijlen president John F. Kennedy, Caroline, hee zich verloofd met de tentoonstellingsontwerper Edwin Schlos berg. Het huwelijk zal komende zomer worden gesloten. Op foto het aanstaande paar tijdens een diner, dat zij in 1984 gez menlijk bijwoonden. MANILA Generaals en met vijfhonderd gewapend Marcos-aanhangers verschan: in een universiteit, aldus h< president Filipijnse persbureau PN/ Tur» «r»*_ sterk het totale verzet te kolonels die door de nieu we Filipijnse CQrazon Aquino zijn ont slagen hergroeperen zich gen de nieuwe regering is, op het zuidelijke eiland niet bekend. Mindanao om zich te ver- De regering Aquino schafte di Griekse oliebrand na week bedwongen SALONIKI De reusachtige brand die de afgelopen week in een olie-opslagplaats bij Sa- loniki in het noorden van Griekenland heeft gewoed is nagenoeg bedwongen. Dit hebben functionarissen van het ministerie voor het noorden van Griekenland vandaag meegedeeld. De brand in een grote tank met 10.000 ton olie is gedoofd. Mo menteel branden nog slechts een aantal kleinere plassen olie op de grond. Verwacht wordt dat deze snel uit zullen gaan. Op het hoogtepunt van de brand stonden twaalf olietanks van de Griekse maatschappij Jetoil in lichterlaaie. Zeven brandweerlieden liepen ver wondingen op. Geschat wordt dat ongeveer acht miljoen dol lar aan olie verloren is gegaan. RIO DE JANEIRO Woedende klanten heb ben in de Braziliaanse ste den Rio de Janeiro en S3o Paulo supermarkten ge plunderd, toen winkeliers in weerwil van een door de regering afgekondigde prijsstop hun prijzen pro beerden te verhogen. Tientallen bedrijfsleiders die de regeringsmaatrege len trachtten te omzeilen, werden door de politie ge arresteerd. De bevriezing van de prijzen werd vrijdag afgekondigd door president Jose Sarney als een van de nieuwe ingrijpende maatregelen tegen de inflatie. Andere maatregelen waren een bevriezing van de lonen en de invoering van een nieu we munteenheid, de cruzado, die de oude cruzeiro moet ver vangen. De dagelijkse devalu atie van de cruzeiro-cruzado ten opzichte van de Ameri kaanse dollar is stilgezet. De regering zal voortaan uitma ken wanneer en met hoeveel de wisselkoers zal veranderen. President Sarney zei bij de be kendmaking van zijn plannen, dat de prijzenbevriezing voor onbepaalde duur zou gelden en dat overtreders een gevan genisstraf riskeren. Hij deed een beroep op de 138 miljoen Brazilianen om de politiepet op te zetten en onwettige prijs verhogingen te melden. De in flatie in Brazilië, momenteel 255 procent, werd door de pre sident omschreven als „vijand nummer 1". De economische maatregelen kwamen voor veel Brazilianen als een volsla gen verrassing. zetten zo is meegedeeld door de onlangs benoem mensen gearresteerd kondef de regionaal bevelhebber, worden. Voorts werd ontsla, kolonel Rogelio Villanue- aangezegd aan 22 generaal: va onder wie de voormalige op perbevelhebber Fabian Ve die samen met Marcos naa De gouverneur van de provin- Hawaii gevlucht inmiddel cie Lanao del Norte heeft zich z-jn veej ontslagen officierei onder huisarrest Demjanjuk voor rechter JERUZALEM De van oorlogsmis daden verdachte John Demjanjuk, die onlangs door de VS werd uitgewe zen, is gisteren voor een Israëlische rechtbank aange klaagd op beschul diging van misda den tegen de mens heid bij de vergas sing van duizenden joden in het vernie tigingskamp Tre- blinka tijdens de Tweede Wereldoor log. Op grond van die aanklacht kan de 65-jarige voor malige SS-bewaker ter dood worden veroordeeld. Dem janjuk heeft ont kend en verklaard nooit in Treblinka Geboeid en onder strenge bewaking wordt Demjanjuk naar de rechtbank te zijn geweest. gebracht. Rechters, burgemeesters functionarissen van de officië le verkiezingscommissie Co melee weigeren gehoor te ge ven aan Aquino's verzoek on vrijwillig hun ontslag in t dienen. De meeste van her danken hun positie aan verdreven president Marcos. Regeringswoordvoerder Rene Saguisag kondigde zaterdaj aan dat de amnestie voor bijni 450 politieke gevangenen nie zal gelden voor vier commu nistische leiders. De uitzonde ring geldt voor onder anderei Jose Maria Sison, voorzittel van de verboden communisti sche partij, die sinds 1977 ge vangen zit en voor Bernabe Buscayano, die wordt be schouwd als aanvoerder var de communistische verzetsbe- uit de gevangenis in meegedeeld dat het 15.000 man; m i sterke NPA de wapens pas ve, neerlegt, wanneer Aquino ve! landhervormingen doorvoert. ke Het moslimverzet, voorname- ter lijk geconcentreerd op Minda- ve nao, heeft haar steun betuigd' en aan het nieuwe bewind, maar tef tegelijkertijd meer zelfbestuur geëist. Re SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER NABLOES Israël, Jordanië en PLO-leider Jasser Arafat hebben de moord op de 44-ja- rige burgemeester van Na bloes, Zafer al-Masri scherp veroordeeld. Zo noemde de Is raëlische premier Peres de moord „een slag in het gezicht voor de bewoners van de wes telijke Jordaanoever en voor al diegenen die hopen op stabi liteit". De gematigde burge meester Al-Masri, die de steun van de meerderheid binnen de PLO had, werd gistermorgen drie keer van dichtbij in de rug geschoten toen hij voor hel stadhuis in Nabloes uit zijn auto stapte. De burgemeester was tien we ken eerder door Israël aange steld als opvolger van een Is raëlische militaire leider. Pre mier Peres wil via het aanstel len van gematigde Palestijnen meer zelfbestuur verlenen op de bezette westelijke Jordaan oever. Met name jonge extre mistische Palestijnen noemden de aanstelling echter zeer „be denkelijk". Zij willen niets we ten van samenwerking met de Israëlische bezetters en eisen vrije burgemeesterverkiezin gen. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is door verschillen de groeperingen opgeëist. Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina ((PFLP), dat door Syrië wordt gesteund verklaarde Al-Masri te hebben geëxecuteerd wegens diens pro-Jordaanse opvattingen. De PFLP is de grootste groepe ring binnen de PLO op de Al- Fatah van Jasser Arafat na. Ook de groep Aboe Nidal, eveneens door Syrië gesteund, eiste de aanslag op als zijnde een waarschuwing voor al die genen die nog willen samen werken met Israël. Een woordvoerder van de Jor daanse regering zei dat de moord de zoveelste misdadige terroristische actie tegen de Palestijnse zaak is en „de Is raëlische bezetting van het ge bied alleen maar versterkt".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4