i 5 Druk op Gereformeerde synode om kernwapenstandpunt te herzien Confessioneel onderwijs moet broedplaats tegencultuur worden CcidAcSouocmf' aan tafel achtergrond kerk wereld Boesak voorkomt lynchen van zwarte beroepingen uueer EetdóeGotvuwl MAANDAG 3 MAART 1986 PAGINA JN1 Nijpels pleit voor bijdrage gebouwen Islam De overheid moet een financiële bijdrage leveren om te komen tot meer gebedsruimten voor mohammedanen in ons land. Dat moet bij voorkeur een eenmalige operatie zijn. De overheid heeft namelijk in de afgelopen jaren de financiële banden met de overige (christelijke) geloofsgroepen juist verbroken. Dit heeft VVD-fractievoorzitter in de Tweede Kamer. Ed Nijpels. gisteren in Rotterdam gezegd op een bijeenkomst van de Turks Islamitische culturele Federatie ter gelegenheid van de ge meenteraadsverkiezingen op 19 maart. Daaraan mogen buiten landers voor het eerst deelnemen. Als u nog geen startkans heeft gehad, moet u die krijgen". Griekse bisschop dreigt Bhagwan Een Grieks-orthodoxe bisschop heeft gisteren gewaarschuwd dat er bloed zal vloeien als de Indiase goeroe Bhagwan Shree Rajneesh op Kreta blijft. Rajneesh verblijft sinds twee weken op Kreta. De plaatselijke bisschop, metropoliet Dimitrios van Petra, verklaarde dat de geestelijken van het eiland morgen een synode zullen beleggen om te bezien hoe zij de goeroe van de rijken weg kunnén krijgen. Wij hebben de kracht en wens om van deze geruchtenverspreider af te komen. Hij moet op houden hier te preken of wij zullen geweld gebruiken, aldus de bisschop in een telefoongesprek met een Amerikaans persbu reau. Plaatselijke priesters hebben gedreigd Rajneesh te steni gen als hij in Griekenland blijft. De Heilige Synode in Athene noemde hem vorige week een gevaar. Veel ernst moet zich in het gewaad der scherts kleden om in gezelschap te durven verschijnen. De werkgroep „Gerefor meerde Kerken uit het IKV" en het ICTO heb ben elk op eigen wijze het afgelopen weekeinde druk op de Gereformeer de synode uitgeoefend het kernwapenbesluit van maart 1984 te her- zten. Synode bespreekt morgen de honderden bezwaarschriften tegen dat besluit. De werkgroep, die twee jaar geleden 16.000 hand tekening tegen een an- ti-kruisrakettenbesluit wist te verzamelen, deed dat afgelopen dagen in paginagrote advertenties in de bladen „Friesch Dagblad" en „Trouw". Er staan zo'n duizend namen onder. Dr. H.J. Kouwenhoven ver klaarde gistermiddag voor de NCRV-radio de kans zeer klein te achten dat de Gere formeerde synode haar stand punt zal herzien. De uitspraak voldoet volgens de werkgroep niet aan de voorwaarden omtrent het spreken van de kerk. De ar gumenten zijn ontleend aan een omstreden bijbeluitleg. Uit de sterk dalende bijdragen voor het IKV en geringe deel name door Gereformeerden aan het volkspetitionnement blijkt dat een (over)groot deel van de gewone kerkmensen in geweten de uitspraak van de synode niet deelt. De poli tieke afweging, die aan de sy nodeuitspraak ten grondslag ligt, is door hoopvolle ontwik kelingen in Genève onjuist gebleken. Tenslotte zou het volgens de werkgroep van ge ringschatting van de bezwa ren getuigen als het besluit niet zou worden teruggeno men of herzien. ICTO-voorzitter mr. J.L. Janssen van Raay waar schuwt in een open brief de synode dat de uitspraken van 1984 voor het geval deze niet worden herzien „zul len blijven vreten aan het kerkelijk leven en de polari satie zullen blijven voeden". De synodeleden dragen een bijzondere verantwoordelijk heid. „U kunt de heilloze po larisatie een halt toeroepen door een nieuwe situatie te creëren, waarbinnen een wer kelijke dialoog en een echt beraad mogelijk zullen zijn," aldus de ICTO-voorzitter. Tien jaar VKW: strijden voor gelijkheid „We moeten ons religieuze denken niet langer door mannen laten bepalen. Laten we zelf naar religieuze vor men gaan zoeken". Met deze oproep besloot Gé Speelman, secretaris van de Nederland se Hervormde Kerk voor de relatie islam-christendom, za terdag de bijeenkomst over vrouwen en religies. Deze was georganiseerd door de stichting Vrouw-Kerk-Twee- derde Wereld (VKW) ter ge legenheid van haar tienjarig bestaan. Het opkomende reli gieuze fundamentalisme was voor VKW aanleiding om de studiedag te beleggen. Welke invloed hebben religies op de ontwikkelingskansen van vrouwen. Dat was de centra le vraag op de bijeenkomst, waaraan zo'n tweehonderd vrouwen en een enkele man deelnamen. Hanske Even huis, CDA-fractielid, was de enige die het fundamentalis me probeerde te verklaren. „Mensen vallen in tijden van spanning gemakkelijk terug op oude zekerheden", betoog de ze. Tijdens de forumdis cussie vroeg Gé Speelman zich af of het niet tijd was voor rooms-katholieke vrou wen zelf een kerk te stichten. Zuster van Pinxteren dacht dat zo'n kerk er eigenlijk al was. „We willen echter ook geen kerk worden zoals die CDA-kamerlid Borgman voelt zich in de steek gelaten door kerk Het CDA-Kamerlid F. Borg man voelt zich in de steek gelaten door de kerken. Dat zei hij afgelopenn weekeinde tijdens een spreekbeurt voor zijn partij in Urk. Borgman ageerde fel tegen het feit dat de kerken politieke stand punten innemen in kwesties als het kernwapenvraagstuk en Zuid-Afrika. „Als ik dan zie dat diezelfde kerken niets zeggen over de euthanasie wetgeving en de aantasting van het christelijk onderwijs, dan voel ik me. gerefor meerd als ik ben, in de steek gelaten door de kerk". Vol gens hem moet de kerk zich meer bezighouden met gees telijke toerusting. „Ik ver wacht van de kerk dat zij het racisme in Zuid-Afrika hart grondig veroordeelt, maar de kerk moet niet gaan zeggen hoe aan de situatie daar een einde gemaakt moet worden. Je kunt de bijbel nu eenmaal niet opslaan en op die vraag een pasklaar antwoord ge ven. Dat is een karikatuur van christelijke politiek." De CDA'er trok van leer te gen de christenen die zich aangesloten hebben bij PvdA en VVD. „Als wij onze wen sen in het euthanasievraag stuk niet vervuld zien, dan ligt de oorzaak daarvan bij hen. Zij moeten in gaan zien dat PvdA en VVD alleen de suprematie van de mens er kennen, niet die van God." Desgevraagd zei hij overigens in dit standpunt geen reden te zien de euthanasiewetge ving inzet van de verkiezin gen te maken. Dominee Boesak beschermt de verklikker (direct achter hem) en zijn vrouw tegen lynching. Dominee Allan Boesak heeft zaterdag een zwarte man gered uit een wraak zuchtige, rouwende me nigte, die meende dat hij een spion van de politie was. De man was kort daarvoor door een andere zwarte geestelijke aange wezen als een verklikker. Woedende begrafenrsgangers begonnen op de man in te slaan, maar Boesak sprong tussen beide en bracht de bloedende man naar zijn auto. Diens woning werd even later in brand gestoken. De man werd belaagd nadat dominee Freddie Booi, een zwarte Anglicaanse geestelij ke, tijdens zijn preek had ge zegd: Er is een verklikker in deze kerk, en hij zit daar. Hij werd gered door Boesak, een kleurling, die over het altaar heen sprong en de bloedende man afschermde en naar een auto hielp. De rouwdienst in George ten oosten van Kaapstad werd ge houden voor twee zwarten die bij rellen door de politie wa ren doodgeschoten. De dienst werd hervat nadat de man door Boesak naar Lawaai- kamp was gebracht, de zwarte woonwijk van George. De man die door Booi werd aangewezen, was Madlavu Mathuka, die volgens inwo ners de laatste dagen in gezel schap van de politie was ge zien. Mathuka stond volgens ooggetuigen op voor de 1.500 begrafenisgangers en zei: Ja, ik ben degeen die jullie be schuldigen. Booi zei later dat het niet zijn bedoeling was geweest om Mathuka door de menigte te laten lynchen, maar dat hij hem een lesje wilde leren dat hij niet naar een kerk moet komen om de mensen te pro voceren met zijn aanwezig heid. Nadat Boesak de man had weggebracht en weer in de kerk was teruggekeerd, zei hij in zijn preek: Je kunt geen christen zijn en doen wat deze regering doet. Ik doe een be roep op u allen om verenigd en sterk te blijven. U heeft al len gezien wat er net is ge beurd en ik zeg tegen de Zuidafrikaanse regering: 'Ge bruik de armoede van onze mensen niet om hen tot ver klikkers te maken, want dit is het gevolg.' Dr.O.F.ter Reegen kerkelijk rechter bisdom Rotterdam Dr. O.F. ter Reegen SSS (61) is door mgr. R.Ph. Bar, bis schop van Rotterdam, met ingang van 1 april a.s. be noemd tot officiaal (hoofd van de kerkelijke rechtbank) van het Bisdom Rotterdam. In deze functie volgt hij vica ris dr. C.J.Th, van Boek- xmeer op. die sinds 1 januari j.l., sinds het afscheid wegens emeritaat van dr. M.J. de Jong, waarnemend kerkelijk rechter is. In de interim-periode, waar in vicaris Van Bockxmeer of ficiaal was, heeft mgr. Bar zowel de staf van het bisdom als de Priesterraad gehoord over een zo optimaal mogelij ke voortzetting van het offi cialaat. Tijdens het overleg kwam de naam van pater dr. O F. ter Reegen SSS naar vo ren. Hij specialiseerde zich na zijn priesterwijding in 1950 aan de pauselijke universiteit „Gregoriana" te Rome in het kerkelijk recht. Hij is reeds officiaal in het aartsbisdom Utrecht en het bisdom Gro ningen, en is goed bekend bekend met het bisdom Rot terdam. waarin hij sinds 1966 woont. De benoeming kwam tot stand in'overleg met de provinciaal overste van de „Paters van het H. Sacra ment". tot wie pater Ter Ree gen behoort en met de bis schoppen bij wie hij reeds of ficiaal is en ook blijft. In de brief aan de pastores van het bisdom waarin bis schop Bër de benoeming meedeelt, schrijft mgr. Bar onder meer dat het officia laat „een onvervangbare rol vervult met name naar hen toe, die op een of andere wij ze in hun huwelijk zijn vast gelopen. Door de medewer king van de pastores, die hen de weg naar het officialaat wijzen, kan dan vaak een weg worden gevonden, die «en kans biedt voor een nieu we en gelukkige toekomst". Nederlands Hervormde Kerk: Aangenomen naar Numansdorp J.G. van Hoven, kandidaat te Hank. Be dankt voor Zeist S. van den Oever te Dordrecht. Aangenomen naar Aalsmeer J. Eschbach te Nootdorp. Gereformeerde Kerken: Aangenomen naar Balk drs. H. Lije- sen te Hattem Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Bedankt voor Pretoria (Z-Afr.) (die Vrije Gereformeerde Kerke) H. Hid- ding te Bunschoten. Christelijke Gereformeerde Ker- Beroepen te 's-Gravenzande H.R.H.A. de Boer te Eemwijk Beroepen te Haarlem-C. J. Verhage te Goes. STUDIEDAG UNIE 'SCHOOL EN EVANGELIE' De confessionele scholen (scholen voor r.-k. en p.c.-on- derwijs) moeten de plek zijn waar kinderen worden ge traind in het ontmaskeren van de werkelijkheid zoals die via de media, met name van de tv en de video-clip tot ons komt. Tegenover die mas sacultuur moet die christelijke school de kinderen de werke lijkheid van de bijbel laten Deze en soortgelijke uitspra ken vormen de inzet van de conferentie: „Kind media christelijk onderwijs", die de Unie „School en Evange lie" zaterdag houdt in Amers foort. Een groot aantal auteurs uit en buiten het onderwijs heeft ter voorbereiding bijdragen geleverd voor een aflevering van het Bulletin, een perio diek van de Unie. De informatieoverdracht via moderne media wordt onder schat, schrijven diverse au teurs. Kinderen leren meer van de televisie dan op school. Daarom is van grote beteke nis voor ouders en onderwijs gevenden met welk mens- en wereldbeeld de kinderen via de televisie worden gecon fronteerd. Ds. Ype Schaaf constateert dat kinderen van de tv leren dat seks en ge weld, smerigheid en geknoei normaal is. Een op de twee politieseries gaat over drugs en prostitutie. Geweld en dood zijn in die series, maar ook in het Journaal normaal. In reclame en films is het pilsje of de whisky de ge woonste zaak van de wereld. Dat vertekent de werkelijk heid, meent ds. Schaaf. „Sinds Dallas en Dynasty weten kin deren dat rijken onder elkaar oversekste dieven en leuge naars en bedriegers zijn". Het popgebeuren is een van de meest geperverteerde vormen van wereld vertekenende beelden: Volwassenen hebben met schunnige en strikt im morele teksten en beelden een reusachtige greep op de kinderen van twaalf tot zes tien jaar. Het wereldbeeld van de tv wordt versimpeld zodat een zesdeklasser het kan be grijpen. „Daarom kan een tweederangsauteur, die voor treffelijk de media weet te be spelen en voornamelijk in eenlettergrepige simplificaties spreekt, president worden van het grootste land van de wereld, omdat in dat land de tv heerst", aldus ds. Schaaf. Onderwijsmensen geven in het Bulletin hun visie op mo gelijkheden in de school een andere mens- en wereldbe schouwing te geven. Opval lend in diverse artikelen is de aandacht die wordt gevraagd voor de vertelling in de klas. Het verhaal, verteld door juf of meester, biedt mogelijkhe den om als volwassene op „menselijke" wijze met kinde ren om te gaan en om in beel den te spreken die voortko men uit de waarden en de normen. Drs. O. Mulder, docent aan een pedagogische academie, constateert dat het wereld beeld dat de media aanbieden, onder andere sterk appelleert aan het heldendom. „De he roïsche mens staat in moder ne versie, als individu of als deel van een groep of „bende" machtiger dan ooit voor ons. De cultus der heldhaftigheid vertoont zich overal. In toene mende mate beleven jongeren hun geneigdheid hiertoe in teams of bendes. „Uit de boot vallen" kan niet; iedereen moet meedoen. Wie dat wel doet, is drop-out, met als ui terste consequentiede zelfdo ding. Op scholen voor christelijk onderwijs moet, aldus drs. Mulder, worden geleerd de mythe van de heldhafigheid te doorzien. De cultus van de heroïsche mannelijkheid is door de lijdende Knecht onge loofwaardig geworden. De on- -heldhaftige mens is bereid de weigering van Kaïn om hoe der van diens broeder te zijn, op te pakken. Opvoeders en kinderen op de christelijke school moeten samen wegen zoeken om de morele verant woordelijkheid voor elkaar, de samenleving en de leefbare wereld vinden in de naam en de weg van de navolging van Christus. De conferentie wordt gehou den in het Farelcollege te Amersfoort. Inlichtingen op het bureau van de Unie, tel. nr. 020-261401. Runderlapje met spruiten en aardappelen sinaasappelhwark Nodig voor twee personen: 450 g doorregen runderlappen (voor 2 dagen), 50 g margarine, zout, peper, mosterd, kruidnagel, laurierblad, 1 lepel azijn. 400 g spruiten, zout, uitje, 10 g margarine, 100 g champig nons, kerrie, paprikapoeder; Vt tot 1 kg aardappelen; 225 g kwark, V» dl melk, 1 grote of 2 kleine sinaasappels, basterdsuiker naar smaak, 1 lepel chocoladevlokken. Maak runderlappen liever voor twee dagen tegelijk klaar, want ze moeten lang opstaan. De tweede portie wordt don derdag in een jachtschotel verwerkt. Bak het vlees vlot bruin. Temper vervolgens het vuur sterk, leg het deksel schuin op de pan en schenk daar zo veel lauw water op dat het erge bruisen van het vet minder gaat worden. Voeg zout, peper, mosterd, kruidnagel, laurierblad en azijn toe en stoot het vlees mals in ongeveer drie uren. In een hoge drukpan duurt het nastoven drie kwartier. (Gebruik morgen de mooiste stukken van de runderlappen, voor een jachtschotel wordt het vlees toch kleingesneden.) Kook de spruiten gaar in weinig water met zout in acht a tien minuten. Fruit kleingesneden ui goudgeel in de marga rine, bak de in plakjes gesneden champignons vervolgens op een groot vuur mee tot hun vocht verdampt is. Maak het mengseltje op smaak met zout, kerrie en paprikapoeder en schep er de afgegoten spruiten door. Meng de kwark met de melk. Snijd de geschilde sinaasap pels) in dikke schijven en verdeel die in part-stukjes. Meng deze stukjes met het eruit gelopen sap en basterdsuiker door de kwark. Garneer het toetje met chocoladevlokken. JEANNE De reddende engel uit Friesland A< "IJS gen v ar za van NiEMAND minder dan de Friese commissaris van de k^n ki< ningin Hans Wiegel wordt genoemd als mogelijke opvolgtkiez van de vorige maand overleden minister van binnenlander. A zaken, Koos Rietkerk. Een betere keuze is nauwelijks denF11'^ baar. Wiegel is nog geen vijf jaar weg uit de Haagse politicly er en heeft kort daarvoor in een volle regeerperiode ruime ejnjelj varing opgedaan op datzelfde ministerie. Ook in Frieslan^s h waar hij aanvankelijk nauwelijks welkom leek, heeft hij zijk tu sporen intussen verdiend. pste' Niet alleen zijn bestuurlijke kwaliteiten zijn boven el twijfel verheven. Ook politiek gezien kan de VVD geen standiger besluit nemen dan Wiegel terug te halen naar Haag. Het politiek leiderschap van Nijpels straalt niet vet glans meer af en zijn diepe buiging voor het CDA in q kwestie van de euthanasie zal door menige VVD-kiezer wot den opgevat als het verkwanselen van de eens zo gepreze| liberale beginselen. Was het niet Hans Wiegel zelf die in eej vroeg stadium voor zulk een afgang had gewaarschuwd? Q reddende engel uit Friesland zou zeker de publieke aandaclj van Nijpels kunnen afleiden en de VVD voor een nog grotq re afgang bij de verkiezingen behoeden. Dat moet de liberal) top heel wat waard zijn. ell*—— De nalatenschap van Palme A.AN de lange lijst van staatshoofden en regeringsleiders dij sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog zijn vermoorqOl is het afgelopen weekeinde een nieuwe naam toegevoegd vai Uitgerekend Olof Palme, een onvermoeibare strijder vooi d0i vrede en gerechtigheid, werd in koelen bloede vermoord lar Het onderzoek van de politie heeft uitgewezen dat de moord wa zorgvuldig moet zijn voorbereid. Het is een wonder, dat Pal ra; mes vrouw slechts licht werd gewond. de ve In een wereld die zo langzamerhand gewend lijkt aan polij hu tiek geweld, zowel tegen politieke leiders als tegen gewon ve burgers, drukt de moord op Palme ons opnieuw met de neui aa op de afschuwelijke feiten. Veel mensen lijken nauwelijk pi' verbaasd over wéér een moordaanslag in bijvoorbeeld he af' Midden-Oosten, zoals gistermorgen op de Palestijnse burge- en meester van Nabloes. Maar als zelfs in het vredelievende k\ Zweden de premier het slachtoffer wordt van een moordaam or slag, moet dat toch een indicatie zijn hoe slecht de wereld eij wi eigenlijk voor staat. m hl Net als na de moorden op John F. Kennedy, president Sal h< dat van Egypte en premier Indira Gandhi van India, klinken ook nu uit alle hoofdsteden van de wereld blijken van mede- leven. Terecht wordt Olof Palme geprezen om zijn jarenlan- ge inzet voor ontspanning, voor vrede, voor ontwikkeling ei) w voor ontwapening. De regeringsleiders die zich nu in super-t latieven over Palme uitlaten zouden hem echter pas echt eer bewijzen, wanneer ze met extra inzet een poging doen oplosj j*' singen te vinden voor de conflicten die Olof Palme jarenlang zi' probeerde te beslechten. 1 Dooi DE BILT (KNMI) De ko mende nacht vriest het nog matig, maar daarna is het af gelopen. Dinsdag neemt in de loop van de dag de bewolking van het westen uit toe en in de avond valt er regen. Mogelijk gaat de eerste regenval verge zeld van ijzel. De wind draait naar het zuidwesten waarmee lucht wordt aangevoerd waar in een temperatuur van 6 gra den mogelijk is. De lucht wordt in de onderste lagen af gekoeld door het koude aard oppervlak. Het ziet er dan ook naar uit dat deze aanval op de vorst het defenitieve einde van de schaatspret betekent. Wel kan tegen het weekeinde 's nachts de temperatuur vlak aan de grond dichtbij het vriespunt komen. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavië: Veel bewol king en enige tijd regen of sneeuw. Middagtemperatuur van 3 tot 6 graden. Britse Eilanden: Wolkenvel den en af en toe regen. Mid dagtemperatuur ongeveer 9 graden. Benelux: Veel bewolking en af en toe regen. Middagtempera tuur ongeveer 7 graden. Frankrijk: Wolkenvelden en van het westen uit regen. Mid dagtemperatuur van 8 graden in het noorden tot 14 graden in het zuiden. Spanje, Portugal: Wisselend bewolkt en droog maar don derdag in het noorden moge lijk wat regen. Middagtempe ratuur van 12 tot 17 graden Duitsland: Wolkenvelden. Vanftai het westen uit regen oftari sneeuw. Middagtemperatuuï «r van 4 graden in het noorden 'b< tot 8 graden in het zuiden. ne Alpengebied Wolkenveldenuat en vrijwel droog. Middagtem- )la peratuur van 5 tot 9 graden.tne Nul-gradenniveau rond 1500 P meter. Italië, Joegoslavische küst$P* Half tot zwaar bewolkt plaatselijk regen. Middagtem peratuur van 8 graden in het i noorden tot 17 graden in zuiden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2