Alles mag: Leiden verliest onverdiend TOP een stap van titel verwijderd CeidócSoiiAcmt Fides Pacta degradeert voor derde maal Stunts van Lisse en Grasshoppers Quick Boys blijft naast AZ Van Duivenbode wint {nu- openingskoers Avanti ktalië MAANDAG 3 MAART 1986 PAGINA 16 Foreholte sterkste in zaal LEIDEN Zaalvoetbal ter compensatie van het (alweer) afgelaste voetbalprogramma, dat was het aantrekkelijke menu, dat Unitas Lei den zaterdag in de Groenoordhallen aanbood. Foreholte pakte daar de gelegenheid met bei de handen aan om de overwinteringsperiode extra luister bij te zetten. In de poule voor de standaardteams waren de Voorhouters te sterk voor de andere finalisten: tegen Haar lem werd het 3-1 en tegen ZLC 4-0. Haarlem legde middels een 5-1 zege op ZLC beslag op de tweede plaats. Bij de tweede elftallen zege vierde de jeugdselectie van FC Den Haag on der het toeziend oog van voorzitter Dé Stoop. De Hagenaars versloegen ZLC met 3-0 en kwamen met SJZ een gelijkspel overeen (1- 1). ZLC werd tweede door SJZ met 1-0 te kloppen. De totaaloverwinning ging naar Fo reholte. De fair-play-bokaal ging mee in de tas van Leidse Boys. LEIDEN Als de reguliere competi tie straks weer wordt hervat, dan heeft Rijnsburgse Boys zonder meer de beste vborbereiding gehad. Na oefenwed strijden tegen Ajax en Feyenoord was nu FC Utrecht de tegenstander die de Rijnsburgse voetbalkunde wat kwam bijspijkeren (0-2). Quick Boys speelde in Katwijk zeer verdienstelijk gelijk tegen AZf67 (2-2). In Katwijk kwam Quick Boys na der tig minuten op 1-0 door een treffer van Arie van Duyn. Daarmee was ook meteen de ruststand bereikt. De Alk- maarders, zonder Kees Kist die naar verluidt zal verkassen naar Heeren veen, kwamen na de pauze op gelijke stand door Siegfried Lenz. Ex-Haar lemmer Gerrie Kleton zette na een kwartier AZ zelfs op 1-2, maar vlak voor tijd schoot Kees Varkevisser als tiog het evenwicht op de borden. Net als vorige week tegen Feyenoord speelde Rijnsburgse Boys ook dit weekeinde een zeer verdienstelijke tweede helft tegen FC Utrecht (zonder de geblesseerde international John van Loen). Een doelpuntloze tweede helft leverde de formatie van Arie Lagen dijk echter niet meer op dan een 0-2 nederlaag, omdat de wedstrijd voor de rust al beslist werd door twee doelpun ten van jeugdinternational Marcel Lin- denaar. Stigter derde in veldloopkampioenschap AMSTERDAM Aart Stigter van het Alphense AAV'36 haalde gisteren in Amsterdam tijdens de nationale kampioenschappen veldloop een verrassende derde plaats. In het klassement om de ploegentitel verspeelde AAV haar derde plaats van vorig jaar. Achter kampioen Tonnie Dirks en Cor Lambregts streden veel atleten lang om de derde plaats. Steeds was Aart Stigter in de voorste rijen te vinden, maar dat hij uiteindelijk de sterkste van een groep van zes zou zijn verbaasde ook hem. „In het begin ging het niet zo, en verwachtte ik niet verder te komen dan een plaats bij de eerste tien. Later liep het beter, maar derde wor den, daar heb ik nooit aan gedacht. Ik blijf een maand met deze medaille lopen, zo blij ben ik er mee". In de groep met achter volgers noteerde Adrie Hartveld een fraaie achtste plaats, vlak voor Patrick Aris en Huub Pragt. Beste Leidenaar werd AV Holland man Theo van der Veer, die in 39.14 minuten iets meer dan een minuut achter Van Gemeren binnenkwam. Kees van Klink van Bataven werd dertigste. In de korte cross was Jan Verloop al snel kansloos door een verzwikte enkel. Hij hinkelde de wedstrijd nog uit om 14e te worden, achter Wybo Lelieveld en Jan Jansen LEIDEN „Man, daar word je toch echt ziek van". Toon van Helfte ren schudde meewarig het besnorde hoofd. De Delftse basketballer was nog niet eens zo teleur gesteld over de neder laag van zijn ploeg tegen regerend landskampioen Nashua Den Bosch (76- 80), als wel over de ma nier waarop Leiden (let terlijk, in de persoon van Hagens) in het stof beet. De nog steeds gehandi capte Leidse ploeg weer de zich gelijk een leeuw in de prachtige topper, maar stuitte uiteindelijk hoe frusterend op scheidsrechter Van der Graaf. Werkelijk alles mocht van de beide arbiters, die waar schijnlijk hun spelregelboekje geleerd hebben door het een nacht onder hun kussen te leggen. Cees van Dishoeck, toch met de nodige interna tionale ervaring, deed het nog niet eens zo slecht, maar verzuimde wel om zijn colle ga Bart van der Graaf bin nen de perken te houden. John Emanuels vond dat al lemaal wel leuk: „Je mocht ze zo op hun handen slaan, nergens werd voor gefloten". Dat gebeurde ook niet in de laatste séconden van de top per „terwijl je juist dan bij de les moet zijn", vond Toon van Helfteren. „Dan immers gaat het erom. Maar met uit zondering van de uitwed strijd in Enschede, toen we dankzij een driepunter van Emill Hagens in de slotsecon den wonnen, worden we al tijd benadeeld". Dit maal werd Emill Hagens in de slotseconden het slachtoffer van de kapitale arbitrale dwaling. En die slotfase was juist zo spannend en bood Leiden juist zoveel uitzicht op de overwinning. Bij de laatste time-out van de Bossche ploeg, 27 seconden voor tijd, had Leiden nog de winst in handen: 76-75. Den Bosch- coach Jan Dekker, opvallend veel terzijde gestaan door as sistent-coach Van Esch en in de problemen door het ont breken van de grieperige Es- veldt, sprak met zijn ploeg duidelijk af Jos Wolfs te in stalleren voor de beslissende treffer. Het was echter Ame rikaan Richie Johnson die twaalf seconden voor tijd voor zijn eigen kans ging: 76- 77. De bal werd ingenomen en Emill Hagens sprintte naar de overkant om daar de aan val op te zetten. Bosschenaar Jos Wolfs torpedeerde de Haarlemse fysiotherapeut bij na letterlijk. Hagens viel, verloor de bal en wachtte op het fluitsignaal. Dat bleef uit en Larry Knight kon aan de overkant makkelijk scoren. Over en uit dus. Het kwam Van der Graaf op een paar klappen te staan van zich Leiden-supporter noemende Leidse warhoofden en de club op een rapportage van het voorval. Jammer, want het spektakel was fraai ge weest. „Natuurlijk was dat een fout", wist Toon van Helfte ren. „Je denkt toch niet dat zo'n geroutineerde speler als Emill in zo'n fase zo maar de bal weggeeft. En daarbij: het was toch duidelijk of niet soms?". Ja dus, want ook Jan Dekker besefte dat zijn ploeg op een discutabele wijze was ontsnapt. De Bosschenaren bleven daardoor natuur lijk ruim aan de leiding in de eredivisie en hebben de bezetting van de overige play off-plaatsen voor een deel in eigen hand. „Oh nee, zo werkt dat niet bij ons", haast te Dekker zich met zijn weerwoord. „Wij zullen geen wedstrijden opzettelijk uit handen geven. Vergeet niet dat die jongens bij ons alle maal een winstpremie krij gen." Die winstpremie zit er voor de nog immer sponsorloze Leidse ploeg niet in, maar de spelers hebben een dergelijke stimulans dan ook niet nodig. Zonder Bert Kragtwijk, die waarschijnlijk woensdag in Haaksbergen zijn eerste mi nuten weer zal maken, knok te de ploeg zich ander maal voor nul centen helemaal leeg. „En dan is dit wel heel zuur. Maar ja, als we zo had den gespeeld in Amsterdam, dan waren we nu al zeker geweest van onze play off- plaats", aldus Van Helfteren. Die play off-plaats zit er ove rigens nog steeds heel dik in, want Leiden zag zijn naaste belagers, Amsterdam en Weert, ook onderuit gaan en blijft op respectievelijk 6 en 4 punten afstand. Met de we tenschap dat men in deze vorm zelfs Den Bosch het le ven zuur kan maken (maxi maal was de voorsprong za terdag 31-24) kan de lange busreis naar Haaksbergen woensdag met een gerust hart aanvaard worden, om dan zaterdag in Leiden in het sleutelduel tegen Weert de beste kans te hebben de play off-plaats te pakken. JACOB BERGSMA BS Leiden - Nashua Den Bosch: 76- 80 (rust: 36-35). Toeschouwers: "500. Scheidsrechters: Van Dishoeck en Van de Graaf. Vijf fouten: Van Helfteren. Scores Leiden: Van Aelfteren 16 (47%. 6 rebounds. 5 as sists), Hagens 14 (43%. 7 rebounds, 6 assists). Van Egmond 14 (86%, 7 re bounds), Heijdeman 14 (50%, 12 re bounds), Emanuels 13 (46%), Sander Kales (29%). Team: 49% (35 op 72). 39 rebounds, 16 balverlies. Scores Den Bosch: Johnson 25 (52%), Knight 25 (61%). Pieterse 10 (44%), Van der Steen 8 (38%), Wolfs 6 (75%), Bottse 5 (25%), Korthout 0. Team: 52% (33 op 63), 35 rebounds, 13 balverlies. LEIDEN De enorm knappe overwinning van Li< op Midland (80-65) zaterdag maakte duidelijk wat vo ge week al naar voren kwam: Lisse aast op de der plaats in de basketbal eerste divisie. Ook de Grassho pers zorgden voor een stunt door met een zwaar geha dicapte ploeg Black Eagles voorbij te streven: 45-' Blitz incasseerde een 71-84 nederlaag van Gre Eagles. ,,'t Is ongelooflijk, maar we hebben ze echt van het veld speeld". Frans Broekhof was ape-trots op zijn sterk verdedigt de dames, die het koploper Midland middels een „match zone" zeer lastig maakten. De sterke defensie zorgde voor 41-26 voorsprong bij de rust, waarna hot gat zelfs naar 56-36 liep. Vijf moeilijke minuten van Lisse brachten Midland wt dichtbij: 56-47, maar het was Lida van der Voort (27 punten) de wedstrijd binnen twee minuten besliste: 67-51. Marjo Fij met 17 punten en Marleen van der Meer met 14 punten schol zich eveneens in de dubbele cijfers. Grasshoppers trad met slechts vijf speelsters aan in Rosmal Petra van de Oever en Jaqueline van Beelen, beiden met enkelblessure, moesten verstek laten gaan. Misschien juist da door knokten de Katwijkse dames zich naar een ruimere ov winning dan in de voorgaande twee ontmoetingen. Het aan paste spelconcept en de slechte schotselectie zorgden in de eer helft voor een 28-29 voorsprong, waarna de redelijke verde ging na de rust effectief bleef: 45-73. Alle speelsters schoten z in de dubbele cijfers met Anja Aandewiel (21 punten) voorop Bij Blitz is er nu toch echt gerommel in de ploeg. Nadat in fc, begin van het seizoen al problemen ontstonden rond bestuursU.-- slissingen, was het eerder deze week John Raan die voor de i Vl3 dige opschudding zorgde, door zijn vertrek aan te kondigf Zonder de inbreng van de sterke Surinamer konden de Vo< -)0j- schotenaren Elementum zaterdag niet het hoofd bieden: 71-8 naar ALPHEN AAN DEN RIJN Ton van Duivenbode is zaterd "°Ue winnaar geworden van de openingskoers van de Alphense wjmai lervereniging Avanti. Deze wedstrijd werd georganiseerd ter ejtoen van de opening het nieuwe wielérparcours van Avanti op hjde sportpark Zegersloot. De liefhebber uit Noordwijkerhout vazag sloeg in de eindspurt drie medevluchters. Amateur Piet twee Groot (Hazerswoude) bezette de tweede plaats. izieks Van Duivenbode en De Groot bleken zaterdag het best bestal pas tegen de koude weersomstandigheden. Onder hun impulsen oi t-rei snapten vier man. Achter de kopgroep verbrokkelde het veld den meerdere groepjes. Bollenstreker Arie van der Burg won jp00 spurt van het tweede groepje, en werd daardoor vijfde. Pi Kralt (Swift) kwam als zesde over de streep. jg NI JE VEEN Voor de derde maal in haar bestaan is Fides Pacta uit de hoofdklasse gedegradeerd. De fusie club, die eerder in seizoen 1973-1974 en 1983-1984 een malig op het hoogste zaalkorfbalniveau acteerde, miste de laatste strohalm door bij DOS'46 kansloos te verlie zen: 125. De terugval naar de overgangsklasse komt niet als een verrassing, want sinds het keerpunt van de competitie leed de acht van Berendes alleen maar zes nederlagen. Het heeft er geen moment „Dick zag de korf niet staan naar uitgezien, dat Fides Pacta in Nijeveen de noodzakelijke winst zou behalen. Henny Pi-' ket maakte in de beginfase uit een omdraaibal 11, maar dat bleef lange tijd het enige wa penfeit. „Wij kregen geen ruimte om te korfballen door het fysieke spel van DOS'46. Anderzijds was ons eigen spel bar en boos, want we misten de overtuiging en scherpte om kleine kansen te benutten," verklaarde coach Berendes het onthutsende spel van zijn vol gelingen," die via 61 (rust) naar een kansloze 91-achter stand werden gespeeld. Bij deze stand bracht Berendes Ronald van der Velde in de aanval voor Dick Onderwater. en was niet bewegelijk genoeg. Hij had z'n dag niet, maar zo waren er eigenlijk wel meer," motiveerde de Hagenaar zijn wissel. Deze zet had in zoverre succes, dat de invaller einde lijk de schotloosheid doorbrak (92). Hierna ging het dubbel bloedeloos gelijk op, waarbij Henny Piket (2) en Robin Sommeling nog tot scoren kwamen: 125. „Wij hebben een goede start gehad, maar tegen RKC en LDO volgde er een inzinking," blikte Beren- des teleurgesteld terug. „Die zijn we niet meer te boven ge komen. We zijn individueel soms wel capabel genoeg, maar als ploeg kwamen we ge woon te kort om ons te hand haven." iem ondt wan enki verc een van zijn zes doorloop-tref- LEIDEN Met één vol ledige speeldag te gaan zijn diverse korfbalclubs nog in het ongewisse over welke klasse zij volgend seizoen spelen. De Danaï den blijft samen met Kwiek (Hg) koploper, ter wijl TOP en Tempo res pectievelijk één en twee punten nodig heben om kampioen te worden. Daarentegen maken Fluks, Ons Eiland en Ve- locitas een kwade kans om elkaar te ontmoeten in een beslissingswedstrijd om degradatie naar de derde klasse. Slechts in het eerste kwartier kreeg Pernix echt tegenstand van Onder Ons, dat tot 4-2 kon bijblijven. Het achttal van Engel spurtte in de volgende twaalf minuten met enige gave acties weg naar 11-2, waardoor de hoogte van de overwinning er de spanning in moest houden. Carla van Evert, Carla Kuipers, Kees Brokaar en Peter Kuipers haalden elk een hattrick en bepaalden zo het verschil op 19-5. Pas in de laatste tien minuten kwam De Danaïden definitief los van Ready, al had zij tot dan wel het scoreverloop ge dicteerd (rust 6-8). De titelkan didaat, die Kees van Vliet als trainer vastlegde voor volgend jaar, stootte na 10-10 door uit blinkers Eric Kromhout en Eric Peters, elk goed voor vijf goals, en Henny Devilee door naar 11-14. Ook Leon Brou wers (2) en Hennie van der Top kwamen voor op de lijst van schutters. Wie een spannende krachtme ting verwachtte tussen TOP en Swift (M), kwam al snel be drogen uit. De thuislcub liep immers in drieëntwintig mi nuten tijd weg naar een on aantastbare 9-3 voorsprong. „Wij scoren thuis gemiddeld achttien keer; zelfs al komt de tegenstander terug, dan is er altijd wel iemand, die zuiver genoeg is om er één te ma ken", stipte coach Hans Oele de kracht van zijn team aan, dat na een inzinking (rust 9-5) de draad oppikte en met 19-10 de tweehonderd doelpunten- grens net overschreed. Daar voor waren Anne van der Zaag (6), Ron van der Willik (4), Frank Nijenhuis (3) en Gerco Langelaan (2) in hoofd zaak verantwoordelijk. Halverwege de tweede helft raakte Crescendo voor het eerst twee treffers achter op De Overkanters, dat met meer overleg aanviel (8-10). Caro- lien van Noort, topscoorster met een hattrick, Marlies Brouwer en Anita Alberts her stelden nog het evenwicht, voordat de laatste goal toch door de Leidse mand, viel, zo dat 11-12 resulteerde. Na rust kwam De Algemene viermaal op minimale voor sprong bij DKV, maar de 9-9 gaf de krachtsverhoudingen toch wel het beste weer. Marco (4) en Enrico Mud (2), die later met een liesblessure uitviel, waren naast Jory Sjardijn, Martin Filippo en invaller Al fred Lambooy de doelpunten makers. Tussen de 45ste en 53ste mi nuut besliste Fluks het duel bij GKV (G), toen Ada van der Meulen, Kees Zwanenburg (beiden driemaal scorend) en Kees Imthorn de 8-8 en 8-11 veranderden. Coach Kees van Vliet zette zichzelf bij 9-11 in om het spelbevriezen te leiden, maar viel nog het meest op door een strafworp te missen. Drie strafworpen brachten Ons Eiland tegen Oranje Nas sau van 5-4 (rust) op 9-4 ach ter, hetgeen doorslaggevend werd. Huib Hasselbach (3), Wim Nijenhuis en Yvonne van der Steen konden de ne derlaag alleen nog maar ver zachten met 13-10. Enkel in de eerste helft speel de Fiks tegen Excelsior fanta sierijk en doelmatig, zodat de kampioen van 2D via 0-3 tot 6- 7 (rust) aan de leiding ging. ro- bert van der Kraan, die net <als Sandra van Gelderen er derick van Veen tweema scoorde, en Gwenny de Be konden met hun treffers i rust de eerste nederlaag 1 lange na niet voorkomen: 12- Schotloosheid in de tweet aanval werd Velocitas op 3 en 4-6 fataal, want op de crue ale momenten scoorde DE wél tweemaal. Jeroen va Driel, geposteerd in dit va legde met de enige goal de 10 eindstand vast, nadat Ja Scheffers (2), Jetske Goudsmi Rien van Poelgeest en invalle Paul Robert Nugteren al roos hadden getroffen. Stijf staand van de spannir kon Tempo nooit haar wil o{ leggen aan Vriendenschaa (B), mede omdat vier strafwo pen onbenut bleven: 9-6 ve lies. De Alphenaren, die Aad Haagsman en Tom d Vries (2) nog hun koelsl schutters hadden, moeten komende zaterdag in rechtstreeks duel met concur rent Olympia uitmaken wie kampioen wordt. Vlak vóór tijd werd KNS be loond voor haar taaie tegen spel aan Stormvogels, dat haa hogere positie geenszins waar maakte. Invaller Ger Glasbei gen kon toen met een uitwijk bal 11-11 maken, omdat vak genoot Peter Zitman door zes maal te scoren alle aandacl van de Zeeuwse verdedigil naar zich toe getroken had.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 16