Veldlopers ook angst overwinnen voor blessures E JUDOZILVER WIL WILHELM Boebka vernedert Olsen LOGBOEK 86 SPORTTRIBUIME CcidócSou^uMit Bekking wint floretstri jd Puttemans tweede VanderBoi turnbeker LZ( MARGREET VERBEEK VERRASSEND DERDE IN DAMESVELD Hoog niveau bijNK kunststoten openingskoeiapp ELFSTEDENTOCHT MAANDAG 3 MAART 1986 PAGINr TER APEL De Amsterdamse schermer Gilbert Bekking heeft dit weekeinde tijdens het zestien de editie van het internationale toernooi van Ter Apel gewonnen op floret. In de finalepoule won hij alle vijf partijen. De Westduit ser Peter Koch werd tweede met drie winstpartijen. Zijn landge noot Reiner Menzel eindigde als derde met twee gewonnen partij en. Bij de dames werd Carin de Brie, ook uit Amsterdam, tweede achter Ute Schaper. Op sabel ein digde Anton Oskamp uit Hoorn als tweede achter de Pool Lech Zemny. Kleine nederlaag volleybaldames CUIJK Het Nederlands damesvolleybalteam is gisteren in Cuijk begonnen met de voorbereiding op het wereldkampioenschap voor B-landen, dat dit voorjaar in Italië wordt gehouden. De winnaar van de bronzen medaille bij de Europese titelstrijd in eigen land trad aan tegen de herenploeg van Schock '82 en leed een kleine nederlaag van 3-2. Met het net op 2,32 meter hoogte, tussen dames- en herenhoogte in, waren de setstanden 11-15, 4-15, 15-13, 17-15 en 6-15. Er waren ongeveer duizend toeschouwers. In de Nederlandse selectie ontbra ken Carolien Keulen en Petra van de Linden, die in Italië nog competitieverplichtingen hebben. Zij voegen zich pas eind maart bij de ploeg. Ingrid Piersma ontbrak wegens studie. Het nationale team speelt de komende weken nog vergelijkbare oefenduels in Amersfoort en Zevenaar. Op 23, maart volgt een interland tegen Zwitserland. Na een trainingsstage staan nog wedstrijden tegen Tsjechoslowakije en België (3x) op het programma. Van Beek rapste snelwandelaar ROTTERDAM Snel- wandelaar Harold van Beek van RWV uit Rotter dam heeft in zijn woon plaats een wedstrijd over tien kilometer gewonnen. Hij legde het traject af in 46 minuten en 10,6 secon den. Van Beek had een voorsprong van ruim 26 seconden op zijn clubge noot Hans van der Knaap. Ton van Andel werd der de. Bij de dames, die vijf kilometer aflegden, zege vierde Christa Zethof in 28.17. DEN HAAG De Belgische ve teraan Emiel Puttemans is zater dag tijdens de Langs de Gouwe loop in Waddinxveen als tweede geëindigd. Hij maakte op de tien kilometer een tijd van 30 minu ten en 45 seconden en bleef daar mee een kwart minuut achter bij Kees Kraayeveld van Sliedrecht Sport. Gerrit Voortman (Rijssen) bracht de halve marathon van Leeuwar den op zijn naam. Hij had voor de ruim 21 kilometer een tijd van 1.10.50 nodig. Rian Arends van Argo' 77 uit Groningen kwam elf seconden later binnen. Brons voor jonge schutter Slotboom HELSINKI De Nederlandse pistoolschutter Nico Schoonder- wald is gisteren bii de Europese titelstrijd niet verder gekomen dan de zestiende plaats. De Voorschotenaar kwam tot een totaal van 575 punten. De gouden medaille ging naar de Sovjetrus Bo ris Kokorev met 587, vijf punten meer dan de Oostduitsers Pot- teck, Eder en zijn Kokorevs landgenoot Pizjanov. De beste drie Russen scherpten als ploeg het wereldrecord aan tot 1748. Nederland eindigde in het landenklassement dank zij Schoonderwald, Savelberg (565) en Jansen (565) als negende. Bij de dames werd de Joegoslavische Sekaric Europees kampioene met 385 punten vóór Doratsjeva uit de Sovjet-Unie. De Neder landse vertegenwoordigster Wendy van Vliet uit Den Haag kwam met 371 niet verder dan de 21e plaats. Bij de junioren veroverde de Winterswijkse Jonnie Slotboom heeft met het luchtdrukgeweer een bronzen medaille. Hij kwam tot een" totaal van 583 punten, drie minder dan de Westduitse winnaar Hannes Hirschvogel, die met 586 punten een nieuw we reldrecord voor junioren schoot. Diens landgenoot Ulf Gronde werd met 585 punten tweede. fen in c V< Iden ARNHEM De Prinsen turnster Miranda van der heeft gisteren op Papend, Tsukahara-beker veroverd Olympische klasse. Van der kreeg voor haar vier sproi waarvan twee keer de verpli gehurkte tsukahara, een wa; ring van 36,60 punten. Eenkhoorn en Jeanette deelden met 36,35 de twj plaats. In de pré-Olympi} klasse was Miranda Pluk Olympia Cuijk veruit de besl te tkeindi gec< dubb •demi voor maa de 1 plicl van it rwf AMSTERDAM Het milde klimaat van Portu gal heeft gisteren bij de strijd om de Nederlandse veldlooptitels in het Am sterdamse een stempel ge drukt op de uitslag. Carla Beurskens, die voor de zesde maal kampioene bij de dames werd en Tonnie Dirks, die zich voor de eerste keer titelhouder bij de heren mocht noemen, keerden begin vorige week terug van een trai ningskamp in Portugal. In de Algarve hadden zij zich kunnen wijden aan snelheid straining. De concurrentie was daar door de ijzige weersom standigheden in Nederland niet aan toegekomen. Op het harde parkoers door het Am sterdamse bos, dat weinig deed denken aan een veldloop, wa ren de deelnemers die zich specifiek op de titelstrijd had den kunnen voorbereiden in het voordeel. De keiharde on dergrond vormde voor een deel van de nationale top, voor wie het komende baanseizoen met als hoogtepunt de Europe se titelstrijd eind augustus in Stuttgart veel belangrijker is, een groot risico. Carla Beurskens had in feite maar één concurrente, die haar van de zesde titel in to taal en derde op rij zou kun nen afhouden. ,te vrezen: Elly van Hulst. De Rotterdamse be sloot pas na een inspectie van het parkoers te starten. Ik wilde geen enkel risico lopen. Ga je hier door je enkels dan kun je het baanseizoen verge ten." Met de angst voor blessu res op het gezicht waagde zij zich aan de 4500 meter. Een echte concurrente van mara thonloopster Beurskens, die met haar kleine pas moeiteloos over de harde grond leek te dansen, was zij nimmer. Toen Carla Beurskens halverwege de eerste van de twee ronden al een voorsprong nam, gaf Tonnie Dirks (1508) loopt hier nog in het peloton, maar zal later demarreren en de veldlooptltel veroveren. 23 maart deel te nemen aan de strijd om de wereldtitel veld loop in Neuchatel is het de vraag of Nederland met een voltallige damesploeg zal star ten. De beslissing daarover valt vandaag wanneer de KNAU ook vergadert over de vraag of het startverbod van Beurskens voor de marathon van Londen (20 april) blijft gehandhaafd. De Limburgse heeft afgelopen week een brief gekregen waarin haar een startverbod voor deze marathon is opge legd. De atletiekunie vindt dat Beurskens moet starten in het nationale marathonkampioen schap, waarom op 12 april in Elly van Hulst zich meteen ge wonnen. Beurkens bekende na afloop ook wel angst voor bles sures te hebben gehad. Toen ik zag dat Elly van Hulst niet echt pogingen deed bij te blij ven wist ik dat mij niets meer kon gebeuren". Carla Beurs kens won met 21 seconden voorsprong op de over het par koers „slingerende" Van Hulst Verrassend Verrassend was de derde plaats van Margreet Verbeek, die twintig seconden na Van Hulst finishte. Omdat Carla Beurskens en Elly van Hulst geen belangstelling hebben op Maassluis wordt gestreden. Carla Beurskens vindt het verbod niet op zijn plaats. „In Londen komt een sterk veld aan de start. Ik heb mij ge kwalificeerd voor Stuttgart. Londen kan ik lopen, er zijn sterke tegenstandsters en er is een aantrekkelijke vergoe ding. Ik vind dat de bond daar ook rekening mee moet hou den." Eerste titel Tonnie Dirks vierde in het koude Amsterdamse Bos zijn eerste nationale titel. De 25-ja- rige gemeente-ambtenaar uit het Brabantse Zeeland behoor de tot de favorieten maar gold zeker niet als de belangrijkste kandidaat. Die rol was voor Rob de Brouwer, die de afgelo pen weken in Belgische veld lopen furore maakte. De Brouwer heeft op de ruim twaalf kilometer alleen in het begin even op kop gelopen. Dirks en marathonloper Cor Lambregts, die in Portugal twee weken samen trainden, bepaalden van het begin de strijd. Het duo nam al snel een voorsprong en de licht aan zijn knie geblesseerde De Brouwer staakte al in de tweede ronde 1979 zesmaal kampioen was. Dirks, gesteund door een ge weldige supportersclub, die in het verleden, zoals hij ver klaarde altijd een druk op hem legde maar nu als stimulans werkte, nam in de tweede om loop definitief afstand van Lambregts. Daarna liep de Brabander steeds verder weg en werd hij nimmer meer be dreigd. „Ik was bang voor Lambregts omdat het parkoers voor hem uitermate geschikt was, aldus Dirks, die 28 uur in de week werkt om extra tijd voor training over te hou den. „Ik: loop bij voorkeur op een zwaar, geaccidenteerd par koers. Hoe zwaarder hoe beter. Toen Lambregts echter moest afhaken, voelde ik mij ijzer- sterk. Ik wist toen ook dat ik alleen zou aankomen". Tonnie Dirks bouwde uitein delijk een voorsprong van 35 seconden op Lambregts op. Aart Stigter eindigde als der de. Voortreffelijk werk lever de Gerard Nijboer. De Europe se marathonkampioen, die zich nog moet kwalificeren voor Stuttgart,' liep vooral in de tweede zes kilometer bij zonder sterk. Hij werkte zich knap naar voren en eindigde uiteindelijk als zesde op min der dan een minuut achter winnaar Dirks. Nijboer doet op 12 april in Maassluis een poging aan de KNAU-limiet voor Stuttgart (2.12.00) te vol doen. DOETINCHEM Jean Bessems heeft zijn vijfde Nederlandse kampioen schap in het kunststoten met pijn en moeite in de wacht gesleept. Bij het in gaan van de laatste seance had hij achttien punten achterstand op Frans Bel- derbos uit Enkhuizen en wist hij ook nog eens drie anderen voor zich. Maar daar waar de nerveuze concurrentie zich verslik te en in de laatste twaalf van de in totaal 76 figuren fout op fout stapelde, plaatste Bessems de ene na de andere voltreffer. Zo kon het gebeuren dat hij nog voor het ingaan van de af sluitende twee trekstoten de titel op zak had. Velthuis en Belderbos bedienden hem op zijn wenken door royaal te missen. Belderbos pakte het zilver, hetgeen naar alle waar schijnlijkheid voldoende is voor deelneming aan het Eu ropees kampioenschap kunst stoten in Noord-Frankrijk van 3 tot en met 6 april. Een titel strijd waarvoor Bessems zich in ieder geval heeft geplaatst. Bessems noemde zijn vijfde ti tel de mooiste uit de serie. „Ik gaf na zaterdagavond geen cent meer voor m'n kansen. De ware motivatie ontbrak, ik heb mijn hele seizoen afge stemd op prolongatie van het wereldkampioenschap in no vember in Mexico. Normaal gesproken haal je achttien punten achterstand nooit meer in. Eerlijk gezegd heb ik nog niet eerder zo'n sterke finale gespeeld. Alles lukte". Aflossing Toch lijkt de aflossing van de wacht een kwestie van tijd. Belderbos en Velthuis spelen de figuren zeker zo goed, heb ben technisch nog wat meer in hun mars, maar missen de koelbloedigheid om hun artis ticiteit in de slotfase overeind te houden. Er werd niet eerder zo sterk gespeeld tijdens een Nederlands kampioenschap en dat is des te opmerkelijker om dat de bond een zeer traag la- Frans Belder bos in actie op een mo ment dat hij nog uiterst kansrijk was op de titel WÊk kunststoten. ken had uitgelegd, dat nota bene nog de merktekens be vatte van het Nederlands kampioenschap triathlon dat veertien dagen geleden werd gehouden. De spelers waren er teleurgesteld en boos over. Opvallend was ook de immen se belangstelling: het zalen complex van biljartcentrum De Kruisberg was tot de laat ste plaats bezet en dat is al lang niet meer het geval bij het carambolagebiljart. De dia presentatie, het showelement en het feit dat de spelers korte tijd na elkaar aan de beurt zijn is daarvan waarschijnlijk de oorzaak. J Michael Bradley tracht er met de bal vandoor te gaan, maar wordt getackeld door Michael Harrison van Engeland. Drie lande: kansrijk in rugbystrijd CARDIFF Met nog htrijk speeldag te gaan is de situLppok in het traditionele vijflantffwj)e toernooi rugby buitengew? spannend. Drie landen, Fra^y^l rijk, Schotland en Engels'Dy 1 hebben twee van de drie djekein gewonnen. Wales is met «den. punten uit vier wedstriji 7.]^ uitgespeeld en Ierland is tucjeki drie nederlagen laatste. Zaf dag zegevierde Frankrijk,weas Cardiff met 23-15 over W#rwin Trd he Bij de rust van de wedstpax V die 62.500 bezoekers trok, llf den de Fransen met 11-9^ Twickenham, waar 60.000 i byliefhebbers op de tribif zaten, versloeg Engeland f Ieren met 25-20. Halveruf hadden de bezoekers nog f voorsprong van 10-9. Of veertien dagen speelt Fral rijk thuis tegen EngelandL-~~. ontvangt Ierland de SchotfLx- K d 12- ilfd< D( 'LG bel 1*86 Ra BOEDAPEST Wil Wil helm heeft tijdens de 21e editie van de toernooi Hungaria Cup slechts zijn Oostduitse rivaal Henry Stöhr moeten laten voor gaan. Wilhelm voegde in Boedapest gisteren zilver toe aan het brons dat mid dengewicht Johan van Heest zaterdag veroverde. Stöhr won in de Hongaarse hoofdstad twee keer. Wilhelm gaf in de finale van de open klasse op. De Brabantse zwaar gewicht slaagde zodoende niet in revanche te nemen voor de nederlaag, die hij zaterdag te gen de Oöstduitser had gele den. In zijn gewichtscategorie schakelde Stöhr met yuko Wilhelm uit voor de eindstrijd, waarna de Braziliaan Nery de Waalwijker de pas naar brons afsneed. Een dag later zege vierde Wilhelm in al zijn par tijen totdat een blessure hem tot opgave dwong. Van Heest werd in de klasse tot 78 kilogram door de latere winnaar, Viktor Varajev uit de Sovjet-Unie, naar de herkan sing verwezen. Afgezien van deze nederlaag, met yuko, kwam de Amsterdammer in al zijn partijen zegevierend van de mat. Röb Henneveld, de tweede Nederlander in het half-middengewicht. vierde in Boedapest zijn terugkeer op de internationale tatami. Een hardnekkige rugblessure had de judoka uit Maassluis sedert de wereldtitelstrijd in Seoel (september 1985) verhinderd aan wedstrijden mee te doen. Henneveld ging in de vierde ronde ten onder tegen de Hon gaar Csonka, die als tweede zou eindigen. Hans Buiting, die voor het eerste uitkwam in het zwaargewicht, moest in de derde ronde zijn meerdere er kennen in Nery, met wie Wil helm tijdens de herkansing zou kennismaken. WERELDRECORD POLSHOOG WEER VERBETERD NEW YORK Er lijkt voorlopig geen einde te komen aan de reeks ver beteringen van het in- door-wereldrecord pols stokhoogspringen. Dit weekeinde zorgde de Rus Sergei Boebka voor de zo veelste verbetering in het seizoen door zijn eigen en 's werelds beste prestatie tot op dat moment van 5,94 meter te verbeteren. Bij sterk bezette interna tionale wedstrijden in New York kwam Boebka één centimeter hoger. Boebka vernederde zijn grote concurrent Billy Ol sen; de Amerikaan slaag de er niet in over de aan- vangshoogtè van 5,60 me ter te komen. Behalve Sergei Boebka verbe terden nog twee deelnemers wereldrecords. De Oostduitse Marita Koch werd de snelste vrouw op de 220 yards. Zij verbeterde het oude record, dat op naam stond van de Amerikaans Valerie Brisco- -Hooks, met 6/100e van een seconde en bracht het op 22,89 ^econden. Lynn Jennings ont- Tiam Amerika's lieveling Mary Slaney-Decker een record. Op de dubbele mijl was de onbe kende Jennings bijna drie se conden sneller dan haar illus tere landgenote drie jaar gele den: 9.28,15 tegen 9.31,07. Voor de tweede keer binnen een week leed de Oostduiste sprintster Marlies Göhr een nederlaag. Was het bij de Eu ropese titelstrijd in Madrid de Nederlandse Nelli Cooman die haar op de 60 meter aftroefde, in New York moest Göhr op de 60 yards in Jeanette Bolden haar meerdere erkennen. Europees indoorkampioen José Louis Gonzales liep zater dag de beste tijd van het jaar op de 1500 meter. Op de piste van 180 meter in de hal in Oviedo liep hij die afstand in drie minuten en 35,82 secon den. Alleen Eamon Coghlan Sergei Boebka viert zijn nieuwste triomf met een uitbunoige deed dat ooit vlugger. In 1981 vreuaderen. had He baan van San Diego 3.35,6 no dig. De Oostduitse atlete Katrin Dörre won gisteren de mara thon van Nagoya. Voor de 24-jarige studente was het de negende overwinning in een marathon in de tien keer dat zij sinds 1982 van start is ge gaan. Haar triomf in Nagoya was de vijfde in Japan. Ze pas seerde de eindstreep na 2 uur, 29 minuten en 33 seconden. Martins, de nummer twee van de laatste Europese kampioen schappen, eindigde als tweede op ruim drie minuten. Derde werd nu de Nieuw-Zeelandse Ngaire Drake op meer dan zes minuten van Martins. I wet jbben ïoties. fel een ld opi lit< /el WijnandswiiMsT 1 tramt SINT TRUIDEN Ad \4da 1 nands heeft gisteren de ot ningswedstrijd van het Beti de sche wielerseizoen gewonnPmPv Hij was de snelste sprinterr een kopgroep van negen r^°r ners in de Ronde van Belgii !rn°c Limburg. De koers over kilometer kreeg in het wei vesh| einde bijzondere belangst )es.t ling, nadat de Omloop 118in' Volk van zaterdag en Kuuri1 SU1 -Brussel-Kuurne van gister3est 1 door sneeuwval moesten wijronê den afgelast. ee ,al n de De kopgroep van negen reiar ners ontsnapte na 160 kiloni,on 5 ter. Veel ploegen hadden e,mfn vertegenwoordiger. Alleen 1 d?' ploegleiders Van Vaerenberf^1 en Post ontbraken. Aan hi!Pla renners werd in de finale st tv> achtervolging overgelateak nee Van de maximale voorspror kijv van twee minuten en vijftie er e seconden werd slechts tien stiar conden afgeknabbeld. Ad Wi WL! nands, altijd vroeg in vorm e n dit seizoen al winnaar van ee'at> wedstrijd in de WielerweeEdei van Bessèges, was een fract sneller dan Peter Hoondei*"- neo-prof öit de formatie var Z"*1 Roy Schuiten. VJ *LE GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA (ADVERTENTIE) HET ENIGE ECHTE Het Elfstedentocht Logboek '86. Een historisch document. Boeiend van pagina tot pagina. Rijk voorzien van indrukwekkende fotogra fie. Wederom trekt dit grootste schaatsevenement aan u voorbij: de afvallers, de doorzetters, de glansrijke winnaarl Van uur tot uur bent u getuige van deze ware uitputtingsslag op de schaats. Een imponerend relaas dat u beslist gelezen moet hebben. Het Elfstedentocht-Logboek is voor J IH.ÏJU verkrijgbaar bij: de Leidse Courant. Apothekersdijk 34, Leiden. Openingstijd op werkdagen van 8.15 tot 17.00 uur. U kunt het boek ook bestellen voor 18,90 (inclusief verzendkos ten) door een volledig ingevulde eurocheque, groene betaalcheque of girobetaalkaart (geen overschrijvingsformulier) te sturen aan Sijt- Elfsteden boek".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14