ürwrn Kania schittert op schaatsgala Busser profiteert van afwezigheid toppers Jolanda Grimbergen vierde WK schaatsen KOMISCH NUMMER ALS AFSLUITING Savijarvi breekt door in skitop RTTRIBUNE ROOK KOMT PUNT TE KORT VOOR SPEEDWAYFINALE Kleine aanpassingen in uitslag Elfstedentocht StaidtaQowtant MAANDAG 3 MAART 1986 PAGINA 13 Duitser Alfred Nitsche maakt een spectaculaire tuimeling met speedway-machine. ASSEN Gerrit Rook heeft gisteren de finale van de wereldtitelstrijd way misgelopen. Hij kwam in de halve finales te Assen na veertig manches een punt te kort voor een klassering in de top-zes. Voor de eindstrijd in Stockholm, volgende week, plaatsten zich de Russen Vladimir Soechov, winnaar in Drenthe, en Sergei Ivanov, de Zweden Jan Sigurd en Per Olof Serenius en de Finnen Hanu Larronmaa en Jarmo Hirvasoja. IJsselmuidenaar Rook deelde zaterdagavond na twintig manches nog de zevende plaats met Larronmaa. Duidelijk was, dat deze plek de reis naar Stockholm ga randeerde. Bij de eerste zes bevonden zich immers drie coureurs uit de Sovjet- Unie. Reglementair mogen er maximaal twee iisspeedwayers uit één land aan de finale deelnemen. Ivanov versloeg SergdS Sokolov in een extra manche. On danks een val van Larronmaa slaagde Rook er niet in meer punten te vergaren. De spectaculairste val werd gemaakt door de Westduitser Alfred Nitsche, wiens motor na een buiteling nog een stuk doorreed. Nitsche haalkte met een schou derblessure af. Rooks zwager Johan Last, zaterdag twaalfde, zakte twee plaatsen. In Stockholm verschijnen zestien deelnemers aan de start. Tien schaatsers naar Alma Ata GRONINGEN Aan de wedstrijden op de Medeobaan in Alma Ata zullen tien Neder landers deelnemen. Het zijn de vier van In zeil (Hein Vergeer, Gerard Kemkers, Leo Visser en Frits Schalij) en het kwartet van Den Haag (Yvonne van Gennip, Ria Visser, Marieke Stam en Petra Moolhuizen) alsme de de sprinters Geert Kuiper en Jan Yke- ma. Deze zogeheten wedstrijden van de vakbonden worden tussen 17 en 20 maart gehouden. Voor alle dagen heeft de schaats bond van de Sovjet-Unie bij de ISU uit voorzorg alle afstanden aangemeld, zodat de erkenning van eventuele wereldrecords geen gevaar loopt. Aan de hand van de weersverwachtingen wordt aan de avond voorafgaande aan elke wedstrijddag het programma opgesteld. Jonker weer tweede HAVELTE Egbert Post heeft giste ren in Havelte een marathon op na tuurijs gewonnen. De 27-jarige lange- baanrijder uit Klazienaveen toonde zich in de sprint ruimschoots de sterk ste van een kopgroep van vijf. Rein Jonker eindigde net als in de Elfste dentocht als tweede. De derde plaats was voor Herman Veneman. De plaat selijke favoriet, Jan Roelof Kruithof, klasseerde zich als tiende. Henk Por tengen, veertiende in de Elfsteden tocht, heeft gisteren de marathon van Schijndel gewonnen. Hij won de sprint van een uit vier man bestaand kop- groepje. In Ammerstol zegevierde Alex Jansen. Plaatselijk favoriet Jan Kooi man, zesde in de Elfstedentocht, deed niet mee. H hinder van 1 Goof Schep wint wintertriathlon UTRECHT Goof Schep heeft gisteren de eerste Provinciale Utrechtse Wintertri athlon gewonnen. De atleet uit Amsterdam had voor de 10 kilo meter hardlopen, 40 kilometer fietsen en 20 kilometer schaat sen, twee, 22 minu ten en 8 seconden nodig. Mark Koks uit Heerenveen werd tweede. Hagenaar Cees van Loon was derde op vijf minu ten. Willej iran l] >en i, maa -ste dj Vissd %^A GRONINGEN Het be zoek van Karin Kania over drie weken aan de hooggelegen Medeo-baan in Alma Ata kan schok kende gevolgen hebben bij de wereldrecords voor de dames. De stu dente kunstgeschiedenis uit Karl-Marx-Stadt kon op het supersnelle ijs met haar beperkte techniek nooit zo goed uit de voe ten, maar is na haar zwangerschapsverlof sterker dan ooit. De we reldtitel allround (Den Haag) en sprint (Karuiza- wa) heroverde ze dit sei zoen spelenderwijs. Op beide toernooien won ze de eerste drie afstanden, waarna ze op de vierde gas terugnam en een landgenote de kans gaf in het volle licht der schaatsschijnwerpers te treden. Op een zogeheten schaatsgala in Groningen slokte Kania gisteren opnieuw alle aan dacht op en drukte ze haar evenknie bij de heren, Hein Vergeer, ver in de schaduw. Heel ontspannen reed ze in het milde zonnetje bij een temperatuur van vijf graden boven nul en een windkracht drie op het bikkelharde ijs van het Stadspark nog nooit op Nederlands ijs geklokte tijd van 40,74 seconden op de 500 meter. Ook haar 2.05,73 op de 1500 meter vormde een hoogtepunt van het gala. Het eendaagse schaatsfestijn was op het laatste moment ingelast. Oorspronkelijk stond er dit weekeinde in Groningen een interland op het programma tussen Ne derland, Oost-Duitsland en Finland. De Finnen zegden al in een vroeg stadium af. Zij konden geen ploeg op de been brengen die met goed fatsoen de confrontatie aan kon. De DDR liet voor het wereldkampioenschap sprint in Japan weten weinig trek meer te hebben in de inter land. De organisatie in Gro ningen trok prompt bij de KNSB aan de bel. De Gro ningers hadden bindende af spraken gemaakt met Vero nica, die de hoogtepunten van het evenement zaterdag op de buis wil brengen. Na overleg met de Oostduitse bond kwam er een compro mis uit de bus. Geen ver moeiende interland, maar een gala met wat experimen tjes, waarnaar de DDR in ie der geval haar coryfeeën Ka nia en Ehrig zou afvaardigen. Veelbelovend Het festijn leek zelfs een veelbelovend karakter te krijgen toen Egbert van 't Oever erin slaagde de oud- -wereldkampioen en vijfvou dig Olympisch kampioen Eric Heiden te strikken. De Amerikaan gaf de KNSB-functionaris zijn ja- -woord, maar was in Gronin gen in geen velden of wegen te bekennen. Niemand was de organisatie wist waar de Amerikaan uithing, ook Van 't Oever niet. Hij veronder stelde dat hij zaterdag van start had moeten gaan in de wielerwedstrijd Omloop Het Volk en daardoor niet in staat was in het Groninger Stadspark te verschijnen. De absentie van de Ameri kaan had geen negatieve weerslag op de komst van het publiek. Andermaal werd in Groningen bewezen dat de nationale schaatskoorts de vorm van een epidemie heeft aangenomen. In het Stads park waren bij het niemen dalletje, dat de afsluiting van het schaatsseizoen in Neder land voor de kernploegen vormde, ruim vijfduizend toeschouwers aanwezig. Die kregen nog voor het eerste Startschot een domper te ver werken door de afmelding van Gerard Kemkers. De verrassing van het wereld kampioenschap in Inzeil was in de ochtenduren nog van de partij op de training, maar dook daarna direct met griep onder de wol. Naast Kemkers en Heiden ontbraken ook Ria Visser en Yep Kramer het appel. Zij hadden nog last van spierpijn na hun elfste dentocht. Prompt vergeten In de derde rit op de 500 me ter waren de toeschouwers de afwezigen prompt verge- Karin Kania was ook in Gro ningen tijdens een schaatsga la de beste rijdster uit het veld. ten. Met machtige klappen roffelde Karin Kania de sprint af. De honderd meter ging in 10,8 seconden, haar eindtijd werd 40,74 seconden. Een baanrecord, het stond se dert de Europese titelstrijd van 1985 op naam van An drea Ehrig met 42,45. De snelste tijd bovendien ooit op Nederlands ijs gereden en slechts twee-tiende seconde boven haar eigen wereldre cord op laaglandbanen (40.54). Op de 1500 meter volgde op nieuw een explosie van Ka nia, die al enige het feestje als een serieuze wedstrijd leek te beschouwen. De 1500 meter pakte de Oostduitse aan voor een staaltje van su perieur machtsvertoon. Ge start in de binnenbaan maak te ze tegen Yvonne van Gen- nip haar achterstand nog voor de eerste bocht goed. Tegen een opening van 27,4 stelde Van Gennip 29,0. Voor de eerste volle ronde had ze 31,7 seconden nodig. Het ver val in de tweede bedroeg een volle seconde (32,8) en in de slotronde kwam daar nog eens een tel bij (33,8). Haar eindtijd van 2.05,73 was op zienbarend. GRONINGEN Bij wijze van afsluiting van het zoge heten schaatsgala is gisteren in Groningen een komisch nummer opgevoerd. Dat was een koppelkoers, waarin de snelste heer gekoppeld werd aan de langzaamste dame. Het tweetal moest gezamen lijk negen ronden plus 100 meter (3700 meter) afleggen, waarbij de rijders elkaar om de twee ronden aflosten. Het experiment, waarbij zes kop pels tegelijkertijd in de baan koersten, had een humoris tisch verloop. Karin Kania was gekoppeld aan de Australiër Danny Kah, die bij elke aflossing zichtbaar nerveus werd. Na elke slinger van zijn partner ontwikkelde de jonge Austra liër een voor zijn doen onge kende snelheid. Nog grappi ger was de aflossing tussen Emiel Hopman en Yvonne van Gennip. De krachtpatser uit 't Zand slaagde er beide keren in zijn metgezel zo'n oplawaai te geven, dat de Haarlemse lachend over hon derd meter op haar zitvlak over het ijs schoof. Op haar beurt was Van Gennip niet bij machte Hopman met haar afzet enige snelheid mee te geven. De Westfries keek om te zien of hij eigenlijk wel ge duwd werd. „Ik dacht wat meer wind in de rug te voe len, maar dat was Yvonne", merkte hij schalks op. Het nummer werd gewonnen door Kania/Kah. Arnold Troch in ijshockey-groep )EN HAAG Arnold Troch an HYS maakt deel uit van e ijshockeyselectie. De voor- Dpige selectie voor het Neder- jnds ijshockeyteam, dat van 0 tot 29 maart in Eindhoven eelneemt aan de wereldtitel- trijd voor B-landen, telt lechts twee spelers van Am- terdam, de kampioen van vo- ig jaar. Technisch directeur )ummy Smit van de ijshoc- :eybond heeft in overleg met Ie in Canada wonende bonds- toach Cliff Stewart 25 kandi- laten geselecteerd voor het rainingskamp in de Westduit- plaats Grefrath, van 11 tot 19 maart. Na deze stage moe ten er 22 ijshockeyers overblij ven. De geselecteerden zijn: Doel: Hoogen- doorn (Amsterdam). Bruysten (Nij megen) en Polman Tuin (Heeren- Verdediging: Vangog (Groningen), Henk Hille (Rügle BK, Zweden), Burgers en Buchly (beiden Tilbrg) Wensink en Van Steen (Geleen) Van Galen Last (Eindhoven). Aanval: Koopmans, Van Dorp, Toren en Franke (allen Groningen), Collard (Klagenfurt), Berteling (Amsterdam), Tijnagel (Nijmegen), Van. Gerwen, Van Ooyen en Geesink (allen Eind hoven), Stoer en Van Heumen (Nij megen), Arnold Troch (Den Haag) en De Bruin en Mollen (Heerenveen). FURANO Het uitstapje van 's werelds beste skisters naar het Verre Oosten, heeft de doorbraak betekent van de Canadese Lii- sa Savijarvi. In de Japanse wintersportplaats Furano werd de Jonge skister zaterdag in een afdaling derde achter het Zwitserse duo Maria Walliser/Brigitte Oertli. Een dag later was de sensatie perfect toen de Canadese een reuze-slalom in de strijd om de wereldbeker won. De zege van Maria Walliser zaterdag, bevestigde andermaal de friacht van de Zwitserse skisters dit jaar. Want na Walliser werd Oertli tweede en de wereldkampioene Michela Figini zesde. In de strijd om de wereldbeker in deze discipline deelt Walliser nu de eerste plaats met de Oostenrijkse Katrin Gutensohn die in Furano als vijfde eindigde. Werd de afdaling dus nog beheerst door de bekende namen in de skiwereld, de reuze-slalom werd een prooi voor de jongeren, tiisa Savijarvi was daarvan de beste. Zij had een vrij ruime Voorsprong, zes-tiende van een seconde, op de onbekende Oos tenrijkse Sieglinde Winkler. Ook de nummers drie (Pan Ann Fletcher) en vier (Diana Haight) hadden dit jaar nog nauwelijks (ran zich doen spreken. Pas bij Tsjechoslowaakse Olga Charvato- Va en de Westduitse Marina Kiehl deden de bekende namen weer hun intrede op de ranglijst. In de strijd om de wereldbeker algemeen, is het Zwitserse feest nog steeds compleet. Walliser leidt voor Hess, Figini, Schneider en Oertli. De Oostenrijker Gunther Mader won gisteren in de Noorse stad 9eilo verrassend een slalom tellende voor de strijd om de we reldbeker. Hij had na de tweede manches, die hij beide als snel de aflegde, een voorsprong van 0,79 seconde op Paul Frommelt Uit Liechtenstein, die tweede werd. De dit seizoen al meerdere malen succesvolle Joegoslaaf Rok Petrovic kwam niet verder (jan de derde plaats. De Zweed Ingemar Stenmark, in zijn loop- an al goed voor 82 overwinningen in de strijd om de wereld- rs. kwam in de eerste slalom ten val. Ook Mare Girardelli Vladimir Aleksandrov tracht vergeefs zijn plaats in te nemen bij de start van de Russische viermansbob. Dat lukt niet en hij blijft gedesillisioneerd bovenaan de baan staan. KÖNIGSSEE De Ne derlandse viermansbob met Kwakkelstein, Broey- er, Broek en Douwes aan boord is bij het wereld kampioenschap in Königs- see op de 21e plaats geëin digd. In de laatste twee afdalingen slaagde het Nederlandse vier tal er gisteren niet meer in de tijd van de eerste manche te benaderen. De Nederlanders gleden toen na 50,65 seconden over de eindstreep. Dat was bijna twee seconden langza mer dan de Zwitserland 2 van stuurman Schaerer, die uitein delijk de wereldtitel zou vero veren. De snelste rit over de ij- van de Oostenrijk 1. In de vol gende drie manches kwam Kienast echter steeds een paar tienden van een seconde te kort om de Zwitserse concur- rent echt te kunnen bedreig de bob van Pichler, de Zwit serland 1, vóór. De eerste Oostduitse slee was over vier mpnehes slechts éénhonderd ste seconde te traag om ook bronzen medailL KUOPIO Het doorgaan van de echte Elfsteden tocht heeft de organisato ren van het alternatief in Finland danig parten ge speeld. Evert van Ben- them, Henri Ruitenberg, Jan Kooiman, Jos Niesten, Albert Bakker en veel an dere toppers op natuurijs trokken al voor woensdag hun inschrijving voor Fin land in onder het motto „er is maar één echte Elf stedentocht". Op het Kal- lavesi-meer in Midden- -Finland waren derhalve de subtoppers en de man nen die niet in Friesland actief hadden mogen zijn. Sterkste in die groep was uiteindelijk Theun Busser, vorig jaar ook al winnaar van de vorige editie en woensdag 24e op de Bon- kevaart. Ook Richard van Kempen was er bij in Finland. De 21-jarige aanvoerder van het KNSB-marathonklassement maakte bij Kuopio zijn debuut op de monster-afstand. Ook Piet Kleine kwam op het zes tig centimeter dikke ijs voor het eerst in actie in een tocht van 200 kilometer. Aanwezig waren ook de betere vetera nen in Nederland, Marten Hoekstra, Egbert Vossebelt en Johan Wardenier. Het waren de namen die op het vijftig kilometer lange par koers het veelvuldigst te ho ren waren. Vooral oud- Olym pisch en wereldkampioen Piet Kleine deed op het Kallavesi- -meer van zich spreken. De allrounder had al eerder ken baar gemaakt volgend jaar ook in het marathoncircuit te wil len worden opgenomen. De Olympische kampioen op de 10 kilometer van de Winter spelen van 1976 in Innsbruck voelde zich aangetrokken tot het nog langere baanwerk. In Finland bleek hij tot zijn ver bazing en die van anderen meteen met de beteren te kun nen meekomen. Kleintjes De rijder uit Hollandscheveld was in de eerste helft van de wedstrijd de meest in het oog springende schaatser. Hij zorg de voor de eerste afscheiding. Van de honderd rijders die 's- ochtends om zeven uur wa ren gestart, waren er na 35 ki lometer nog negentien kans rijk. Onder hen alle grote mannen. Maar ook enkele kleintjes hadden aangepikt. Jan Steengracht bijvoorbeeld, een 39-jarige schaatser uit Zeist die zich niet alleen be perkte tot meerijden, maar ook het tempo kon bepalen. Lang bleven de negentien mannen niet bij elkaar. Vooral door het kopwerk van Kleine slonk de groep tot negen man. Daarin nog steeds alle favorie ten. De vele scheuren in het ijs het parkoers deed bij tijd en wijle denken aan de Dok- kummer Ee zorgden voor veel slachtoffers. Na de twee de doorkomst van vijftig kilo meter viel de prominenste. Piet Kleine kwam met zijn schaats in een diepe scheur te recht. Gevolg: de punt van zijn rechterschaats brak af en voor de sterkste man uit het peloton zat de wedstrijd er op. Mooiste snor Het begin van de tweede ron de was ook om andere rede nen beslissend voor de wed strijd. Theun Busser, die zich tot dan toe had beperkt tot meerijden in de groep, begon zich te roeren. De man met de mooiste snor van het peloton had een paar slechte uren ach ter de rug. Hij was ruim een week geleden vierde bij de 200 kilometer lange Rottemeren- tocht en stelde teleur bij de Elfstedentocht. Pas nadat hij weer wat had mogen eten en drinken en successievelijk steeds meer concurrenten zag afvallen, kreeg de Utrechter moreel. Hij liet zich zo nu en dan weer aan de kop van het nog maar zes man grote groep je zien en testte hoe fit de an deren nog waren. Dat viel voor enkelen tegen. Vossebelt, de oudste in de groep, werd geteisterd door een groot aantal valpartijen. Wardenier voelde zijn krach ten wegvloeien. Een valpartij kostte Marten Hoekstra en Jan Steengracht hun plaats bij de eersten. Vlak voor het ingaan van de vierde ronde besloten Busser en Bouma het samen te gaan uitvechten. Het tweetal werkte tot zo'n 185 kilometer redelijk samen. Daarna had een ieder slechts oog voor de ander. Demarrages haalden niets uit. Een eindsprint moest net als vorig jaar de beslissing brengen. Net als toen probeer de Busser, wetende dat hij een redelijke sprint in de benen heeft, het van kop af. Krachten Bouma kon de tempo-versnel ling nog volgen, maar daar was dan ook alles mee gezegd. Busser: „Ik wist dat ik in een eindsprint de beste kans zou hebben. Toch is het altijd af wachten. Je moet je tegénstan- der na zo'n 200 kilometer nooit onderschatten". Busser was tij dens de wedstrijd niet gerust geweest op een goede afloop. „Het ging in het begin niet naar wens. Pas nadat ik wat gegeten had, na zo'n honderd kilometer, voelde ik de krach ten in mijn benen wat terug keren". Zijn derde lange tocht in een tijdsbestek van iets meer dan acht dagen had veel van de krachten van Busser gevergd. „Het was veel zwaarder dan vorig jaar. Er zaten veel scheuren in het ijs en op som mige stukken lag ook bevro ren sneeuw". Busser wilde net als de anderen niets weten van een tweederangs tocht. „Want wie er niet is, heeft niets in te brengen", luidde de typerende uitspraak van Vossebelt. LEEUWARDEN De officiële uitslag van de Elfstedentocht heeft voor kleine wijzigin gen in het donderdag bekend gemaakte klas sement gezorgd. Zo werd W. Alsemgeest uit Schipluiden op de 196e plaats toegevoegd met een achterstand van 1.23,02 uur op winnaar Van Benthem en stegen Ineke Dijkshoorn en Lenie van den Hoorn respectievelijk twee en vier plaatsen in de herziene uitslag. De klasseringen tot en met de twintigste plaats bleven ongewijzigd. Zij die een plaats verworven tussen de 21e en 68e stek zijn al len één plaats lager geëindigd. Tot en met de 123e plaats zijn er geen veranderingen, met uitzondering van J. Rodewijk uit Roelofa- rendsveen, die op de 88e plaats werd inge voegd. De rijders die tussen de 125e en 164e plaats werden geklasseerd komen nu allen twee plaatsen hoger uit, waardoor bijvoor beeld de Leiderdorper Ruud Vermeulen klom van de 128e naar de 126e plaats. De be kende tri-atleet Axel Koenders steeg naar de 145e positie en Ineke Oudshoorn-Olsthoorn, winnares bij de dames, naar de 152e. De schaatsers die als 166e of lager binnenkwa men stegen in de bijgewerkte klassering zelfs vier stappen, zodat de Vlaardinger Ruud Christoffer zich op de 175e plaats mag beroe pen en Lenie van den Hoorn-Langelaan offi ciéél als 184e is geëindigd. W. Alsemgeest kwam aanvankelijk "niet op de finishlijst voor, maar is dus nu 196e. Hij heeft nog één rijder achter zich. QUEBEC STAD Jolanda Grimbergen heeft haar loop baan als junior besloten met de vierde plaats tijdens het toer nooi om het wereldkampioen schap schaatsen. De achttienja rige Rijnsburgse bleef op de kunstijsbaan van Quebec Stad ruim een half punt verwijderd van het erepodium, dat op nieuw het exclusieve terrein was van Oosteuropese schaat- senrijdsters. Monique Gar- brecht, vorig jaar derde, zette de Oostduitse traditie van An gela Stahnke (drie keer ach tereen titelhoudster) en Corne lia Dick (winnares in 1985 in Rö£Os) voort. In Röros eindig de Grimbergen eveneens als iercfe. tenwijk St. Foy van Quebec Stad heerste afgelopen week einde de wind. Bij een kracht van zeven tot acht waren scherpe tijden niet mogelijk. Sterke prestaties op de afslui tende drie kilometer leidden tot de goede klasseringen van Grimbergen en Herma Meijer. De zestienjarige rijdster uit As sen bezette in het eindklasse ment de vijfde plaats. Zowel op de 1500 meter (2.21,24) als op de 3000 meter (4.56,88) be reikte Grimbergen de derde plaats. Meijer werd twee keer vierde. De Rus Bronislav Snetkov is steren bij Quebec wereld- geworden. Hij bleef in het eindklassement zijn landge noot Oldar Garajev voor. Ga- rajev was vorig jaar ook twee de. Het brons was voor de Ja panner Takuya Nakamura. Beste Nederlander was Jac Orie, die zesde werd. De 18-ja- rige Hagenaar was de. enige „buitenstaander", die zich tus sen drie Russen en drie Japan ners wist te plaatsen. Vorig jaar haalde Orie niet de laatste zestien. Van de andere Neder landers eindigde Angelo Cara (18) uit Gorinchem als negen de en werd Ben van de Burg uit Den Hoorn zestiende. De 16-jarige debutant, zatecdag keurig zesde op de drie kilo- meter

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13