E^idócSomtmt Uitslaande brand eist dode en gewonde STAD OMGEVING Gouden Speld voor J. Bool IN NICOLAAS BEETSSTRAAT Beroepsonderwijs bindt strijd met Mavo en Havo aan WEEK EINDE Eerste paal in Stevenshof ZATERDAG 1 MAART 1986 PAGINA 9 Poorbereidings- >esluit Yieuwstraat «EIDEN Het oorbereidingsbesluit an de gemeente ,eiden ten aanzien an een deel van de lieuwstraat ligt van- i maandag 3 maart er inzage in het itadsbouwhuis. In de [emeentelijke adver- entie van gisteren vas abusievelijk de latum van 23 maart iermeid. Digrosgarage vanavond open LEIDEN De par keergarage van Di- gros aan de Lange- gracht zal vanavond voor de eerste maal voor bezoekers van de Schouwburg opengesteld worden. De garage is geopend tot 00.30 uur en het verblijf van de auto kost 2 gulden voor de hele avond. Voortaan zal de garage elke avond (behalve op zondag) geopend zijn. LEIDEN Wethouder F. Kuijers heeft gister middag in het bejaardencentrum Rijn- en Vliet de heer J. Bool de Gouden Speld van de ge meente Leiden uitgereikt. Bool was van 1946 tot 1963 secretaris van de gemeente Leiden en mede-oprichter van de Stichting tot Exploitatie van Bejaardencentra. Van 1978 tot 1 januari 1986 zat Bool in de Raad van Bestuur van de stichting en tevens maakte hij zes jaar deel uit van de bestuurscommissie „Rijn en Vliet". Bool was in 1968 mede-oprichter van de Stichting tot Verpleging van Langdurig Zieke Bejaar den. Hij heeft zich ook ingezet voor de tot standkoming van „Zuydtwijck" en voor de res tauratie van een aantal woningen in De Camp. Elfstedentocht bij Omroep Rijnland LEIDEN Omroep Rijn land besteedt morgen uit gebreid aandacht aan de Elfstedentocht. Gasten zijn onder meer Kees Borst uit Hoogmade die 34ste werd en Gerard Boon. Boon reed de tocht weliswaar uit, maar hij kwam één minuut te laat binnen. Be halve Koorn komen nog andere toerrijders aan het woord. De radio-uitzen ding, die alleen via de ka bel beluisterd kan worden, begint om twee uur en duurt tot zeven uur. Stroomstoring door brand in transformator- huisje LEIDEN Een groot deel van Leiden heeft gisteravond rond kwart over negen enige tijd zonder stroom gezeten. Dat kwam door een brand in een transformatorhuisje aan de Haarlemmerstraat. Door de brand ontstond kortsluiting. Het Energiebedrijf wist in kor te tijd door omleidingen in het electriciteitsnet de stroomsto ring te beëindigen. LEIDEN Een felle uitslaande brand in een bovenwoning aan de Ni- colaas Beetsstraat heeft gisteravond een dode en een gewonde geëist. De identiteit van de overle den man is niet bekend, terwijl men ook de doodsoorzaak nog niet heeft kunnen vaststellen. De gewonde man is de 26-jarige bewoner van het bovenhuis. Hij is met een hoofdwond opgeno men in het Elisabeth zie kenhuis in Leiderdorp. De brandweer ontving de melding over de brand in de woning in het Haagweg- kwartier om 20.15 uur. Toen men ter plekke arriveerde sloegen de vlammen al door het huiskamerraam aan de straatzijde naar buiten. De brandweer had grote moeite om de woning binnen te gaan. In het portaaltje en op de trap stond een ijskast en een aantal televisietoestellen hinderlijk in de weg. Boven aan de trap trof men het slachtoffer aan. Deze onbe kende man is door de Eerste Hulp Dienst naar het Acade misch Ziekenhuis gebracht en bleek daar te zijn overle den. De juiste doodsoorzaak is niet bekend en er zal sectie worden uitgevoerd. Voorals nog denkt de politie niét aan een geweldsmisdrijf dat aan de brand vooraf zou zijn ge gaan. De 26-jarige bewoner was het brandende pand ontvlucht. Hij was via het keukenraam van de eerste verdieping op het platje van de buren op de begane grond gesprongen. Daarbij liep hij een hoofd wond op. De brandweer had het vuur binnen een tiental minuten onder controle. Men kon niet voorkomen dat de bovenwo ning geheel uitbrandde. De woning op de begane grond liep eveneens zware brand schade op. De politie is een Het slachtoffer wordt de wo ning uitgedra gen. grootscheeps onderzoek be gonnen. „We tasten op een groot aantal punten in het duister. We kennen de iden titeit van het slachtoffer niet en hebben nog geen idee van de oorzaak van de brand", al dus een woordvoerder. DRIEDAAGSE MANIFESTATIE IN GROENOORDHALLEN LEIDEN „Veel jonge ren kiezen al voor het be roepsonderwijs, onze op leidingen zijn overvol. Toch heb ik het idee dat velen nog te automatisch voor Mavo of Havo kie zen, terwijl die zich bij het beroepsonderwijs beter zouden thuisvoelen". Dit zegt C.E. van Oort, de voorzitter van de stichting Be- roepenmanifestatie. Deze orga nisatie houdt volgende week onder het motto „Een goed be roep is 't halve werk" een be- roepenmarkt in de Groenoord- hal. De manifestatie laat per studierichting zien in welke vakken wordt lesgegeven, welke vooropleiding noodza kelijk is en wat de perspectie ven op een baan zijn. Tevens zal er een overzicht worden gegeven van het regionale bedrijfsleven. De beroepsopleidingen zijn tij dens de manifestatie in vier groepen verdeeld: agrarische sector, dienstverlenende en verzorgende sector, technische sector en handels- en admini stratieve sector. Er wordt in formatie verschaft over alle drie de geledingen: lager be roeps onderwijs, middelbaar beroepsonderwijs en de vorm daar tussen in, kort middel baar beroepsonderwijs. Scho lieren worden in groepen van vijftien over de markt rondge leid. De organisatie heeft alle scholen in de omtrek aange schreven. Uiteindelijk meld den zich al zesduizend leerlin gen via hun school aan. De stichting zorgt voor gratis ver voer naar de Groenoordhallen. Daarvoor zijn in totaal 38 bus sen ingeschakeld. De voorzitter van de stichting, C.E. van Oort, rekent niet al leen op leerlingen: „We hopen ook dat ouders met hun kinde ren naar de Groenoordhallen komen. Daarom blijft de mani festatie ook in de avonduren doordraaien en is de Groe- noordhal volgende week zater dag open". Behalve leerlingen en ouders hoopt Van Oort ook dat perso neelsfunctionarissen van be drijven de weg naar de mani festatie weten te vinden. Van Oort: „Het kap best dat ie mand van een bedrijf merkt, dat een bepaalde opleiding precies aansluit op zijn wen sen. Bedrijven weten vaak ook niet meer, wat een bepaalde opleiding precies inhoudt. Hoe vaak zie je in een advertentie niet staan: vereist, Mavo, Havo of MEAO. Tussen die opleidin gen bestaat een wereld van verschil". In de Groenoordhal wordt de inhoud van verschillende be roepsopleidingen duidelijk ge maakt zonder concurrentie tussen de scholen. De voorzit ter van de stichting: „Dat is juist de kracht van deze mani festatie. We verzorgen infor matie over opleidingen en niet voor scholen". Dat betekent overigens niet dat belangstel lenden niet de mogelijkheid hebben te weten te komen waar ze voor een bepaalde op leiding terecht kunnen. „Er is een informatiebalie ingericht. Daar kunnen belangstellenden ook een kaartje invullen om over een opleiding meer infor matie te krijgen". De stichting, waarin zowel de Kamer van Koophandel als het beroepsonderwijs partici peren, werkt met een begro ting van rond de twee ton. Dat bedrag is opgebracht door de overheid en het beroepsonder wijs. Ook is steun van het bedrijfsleven verkregen. Vele bedrijven hebben materiaal ter beschikking gesteld. De totale waarde daarvan beloopt zo'n anderhalf miljoen gulden. De informatiemarkt start don derdagmorgen om tien uur. Ook vrijdag gaat de Groe noordhal op die tijd open. Bei de dagen is de manifestatie 's avonds om negen uur afgelo pen. Zaterdag eindigt de drie daagse markt om drie uur. Er worden zowel donderdag als vrijdag „workshops" gehou den. Donderdag spreekt staats secretaris N. Ginjaar-Maas tij dens de workshop „Een goed beroep is het halve werk", vrijdag houdt de Algemene bond van uitzendbureau's de workshop „Aan het werk". Daarin staat het werken via een uitzendbureau centraal. Met bijdragen van Paul van der Bijl, Marcel Ge- lauff en Sylvia van Leeuwen en Gert Visser. Foto Wim van Noort. Maanden geleden deed de ge meente Leiden tevergeefs een poging internationale pu bliciteit te krijgen door de Amerikaanse kunstenaar Christo naar Leiden te halen. De man zou na net Pont Neuf in Parijs te hebben in gepakt Molen de Valk aan het oog hebben moeten ont- treken. Van dat plan kwam niets terecht, omdat Christo hooghartig liet weten geen interesse te hebben. Molen de Valk dus niet ingepakt, de imposante bruine beuk bij de ingang van de Hortus Botani cus is dat wel. De boom, die dateert van 1814 (niet uniek, wel bijzonder) werd in drie duizend meter jute gewik- jkeld in een poging hem in le ven te houden. Op de foto is het niet zo goed te zien, maar de beuk is van top tot teen |ingepakt. Vorig jaar werd een schimmelinfectie gecon stateerd en die infectie stuurt de waterhuishouding van de boom in de war. Vooral het gevaar van uitdroging be- Tijdens de zomermaan den moet blijken of de opera- Koorts (1) Al wat gemerkt van de ver kiezingskoorts in Leiden Al naarstig in het rond gespeurd op zoek naar affiches van de dertien partijen die een gooi (doen naar één van de 39 te 'verdelen raadszetels Of was |u wellicht één van degenen |die donderdagavond tever geefs wachtten op de komst jvan CDA-leider Bert de Vries. Misschien was u geïn teresseerd in het milieufo- ,Tum donderdagavond in het Antonius-clubhuis dat we gens gebrek aan belangstel ling werd afgelast. Of had u geluk en bevond u zich onder dat handjevol toehoorders van een forum over werk loosheid En het college van B en W had nog wel besloten dat „de verkiezingstijd geacht wordt in te gaan op 17 februari". Het is maar goed ook dat dit van hogerhandbesloten is anders hadden we het niet geweten. Het moge duidelijk zijn, de verkiezingen zijn niet meer wat ze geweest zijn. Of de po litiek in Leiden is niet wat we altijd gedacht hadden. Er wordt zeer verschillend gedacht over de oorzaken van deze plaatselijke mat heid. Men zegt wel dat het komt door de samenstelling van het gemeentebestuur in Leiden. „Een college van VVD en PvdA, dat begrijpen de mensen niet meer". Een andere mogelijkheid is dat mensen niet meer geïnteres seerd zijn in de plaatselijke politiek. En eerlijkheidshalve moet gezegd worden, het ge beuren in'de gemeenteraad (s de laatste jaren naar een vre selijk saai niveau afgegleden. Of, zou Leiden werkelijk niet meer zijn dan een wat uit zijn voegen gegroeid provincies- genlijk weinig belangwek kends gebeurt Koorts (2) Gelukkig had CDA-fractie- voorzitter Joop Walenkamp deze week een verrassing in petto. Een heuse enquête van het onderzoeksbureau van Maurice de Hondt, waarin het stemgedrag van de Lei- denaar werd geanalyseerd. Het CDA in de lift en PvdA en VVD die tesamen hun meerderheid in Leiden kwijtraken, wie had dat ver- Nu ging het in dit geval niet om het stemgedrag plaatse lijk maar om de landelijke verkiezingen. En misschien mag de uitslag dan niet in de richting van de gemeente raad worden vertaald, maar het gegeven dat de kiezer zich meer door de landelijke dan door de plaatselijke poli tiek laat beïnvloeden, recht vaardigt een omrekening. De cijfers van het bureau In terview wijzen uit dat PvdA en VVD samen slechts 38 procent van de stemmen Drieduizend meter trekken, te weinig om een college te vormen derhalve. Ook de illusie van een pro gressief college wordt met deze cijfers de bodem inge slagen. PvdA, Links Leiden en D66 halen tesamen slechts 32 procent van de stemmen. Een rechts college zit er op dit moment ook al niet echt in. VVD, CDA en D66 kun nen gezamenlijk rekenen op precies 50 procent van de stemmen. De enige mogelijk heden die daarmee overblij ven is een coalitie van CDA en PvdA of e lingscollege. De eerste c natie kan volgens de cijfers van Interview rekenen op bijna 54 procent van de stem- Nu betreft het hier slechts een steekproef en de verkie zingen zijn nog bijna drie we ken ver. Maar er vanuit gaande dat Interview zijn werk goed heeft gedaan, mo gen de uitkomsten toch bij zonder verrassend genoemd worden. Voldoende voor een aantal politieke partijen om een extra schepje op het ver- kiezingsvuur te gooien, zou je Wie denkt er bij het woord „toerisme" meteen aan kroe gen, discotheken en andere uitspanningen waar met een alcoholische versnapering de zinnen even verzet kunnen worden Alleen de notoire stappers, zou je toch zeggen. Toerisme is voor de gemid delde Nederlander in de eer ste plaats vakantie, een dagje naar het strand, smeltende ijsjes en Volendamse póppen. Zo niet voor de Raad van Kerken in Noordwijk. Die liet bij monde van voorzitter Bert van Duijn en secretaris Leo Salman enig ongenoegen blijken over de onlangs ver schenen Nota Toeristisch Be leid van B en W. Alles over het verblijfs- en dagtoerisme, maar niets over avond- en nachttoerisme, zo luidde de klacht. En al helemaal niets over de problemen die avond- en nachttoerisme op leveren voor de bevolking. De Raad van Kerken blijkt met avond- en nachttoerisme te doelen op het „stappen", met name op de overlast die aangeschoten jongelingen de Noordwijkse bevolking be zongen. De Raad van Kerken in Noordwijk maakt zich vaker sterk voor de belangen van de inwoners van het dorp waar het de problemen met de horeca betreft. Al eerder verscheen een rapport van de Raad naar aanleiding van een enquête onder de Noord wijkse bevolking. Zodra het probleem ter sprake komt zit de Raad van Kerken op de bok. Op zich een goede zaak natuurlijk. Alleen lijkt de re actie op de Nota Toeristisch Beleid nu wat gezocht. Als ook de luidruchtige uitgaan ders onder de noemer „toe risme" moeten vallen, is het eind zoek. Dan hadden B en W ook nog wat hoofdstukjes kunnen wijden aan bijvoorbeeld ber mtoerisme en geveltoerisme. Met uitvoerige beschrijvin gen van de toestand van de groenstroken langs de pro vinciale weg en de kwaliteit van de Noordwijkse regenpij pen. Apostrophe Haalt D66 1990 Voorlopig zi^ er wel naar uit. Dankzij Hans van Mierlo lijkt de par tij er in te gaan slagen bij de Kamerverkiezingen van mei het huidige aantal zetels in de Kamer te behouden en wellicht zelfs uit te breiden. Van Mierlo en de persoons verheerlijking rond de voor malige minister zullen er ook voor zorgen, dat D66 tijdens de gemeenteraadsverkiezin gen van eind deze maand overeind blijft. Officieel moet Jan Hoekema in Leiden de kar trekken, maar veel ver trouwen in zichzelf lijkt die niet te hebben. Vorig jaar kwam het eerste signaal: Jan liet weten zijn raadslidmaat schap op te zullen zeggen. Pas na lang aandringen uit de Leidse afdeling besloot Jan uiteindelijk toch maar weer te blijven. Dat dat niet met veel overtuiging gebeurt, bleek deze week toen afde lingsvoorzitter Frederik van Lookeren-Campagne liet we ten, dat D66 wat hem betreft geen steun zal verlenen aan een college dat VVD en CDA heel misschien gaan vormen. Van een fractievoorzitter zou je verwachten dat hij weet wat er in zijn afdeling om gaat, maar Jan had blijkbaar andere zaken aan het hoofd: hij reageerde „verrast" op de opmerkingen van zijn voor zitter. Hoekema was deze week niet alleen verrast, hij schreef ook een brief. Daarin roert hij het onderwerp ouderen in Leiden aan. In de brief noemt hij welgeteld vier maal de naam van zijn partij. Alleen vergeet hij, dat al maanden geleden de apo strophe officieel is geschrapt. Geen D'66 dus, zoals Hoeke ma hardnekkig volhoudt, maar D66 is de nieuwe lijn. Toegegeven, het is niet de eerste keer dat de democra ten hun naam wat aanpassen, maar als zelfs lijsttrekkers de veranderingen binnen de ei gen partij niet meer bij kun nen houden, met wie gaat het dan goed Met de partij of met de lijsttrekker Twee keer De klaagverhalen van de Leidse CDA-fractie over de weinig openhartige manier van besturen door de college partijen PvdA en VVD zijn in brede kring bekend. Het CDA wordt maar al te vaak moedwillig buiten allerlei po litieke aangelegenheden ge houden, daar komt de bood schap steeds weer op neer. En het moet gezegd, al geeft het college de christen-demo craten weinig ruimte, de CDA-vertegenwoordigers ko men toch steeds weer netjes opdraven. Tot afgelopen donderdag avond. Toen lieten de CDA- raadsleden, die onderwijs in hun portefeuille hebben, ver stek gaan bij een vergadering van de raadscommissie on derwijs. De partij leek plotse ling zijn mening over het on derwijs van onderschikt be lang te vinden. Bij geen en kele punt op de lange agenda kon men de stem van een CDA raadslid horen. Was men soms ziek De griep heerst tenslotte overal. Nee, niets van dat alles. De raads leden zaten gezellig bijeen op een CDA-verkiezingsbijeen- komst in de Stadsgehoorzaal, waar ook de Leidse voorman Eelco Brinkman aanwezig was. Daar kregen ze onder meer te horen dat als er nu verkiezingen gehouden zou den worden, het CDA in Lei den veruit de grootste partij zou worden. Een enquête van Maurice de Hondt voorspelde dat. Hoe treurig het ook. moge zijn om die prachtige vooruit zichten, die het enquêtebu reau meedeelde, te moeten missen, als er elders over be langrijke zaken die het on derwijs betreffen wordt ge praat, dan hoort daar ook ie mand van deze oppositiepar tij bij aanwezig te zijn. Positieve bijkomstigheid van het wegblijven van het CDA was wel dat de agenda van de raadscommissie nu al bin nen anderhalf uur afgehan deld kon worden. Een bijzon derheid, omdat deze vergade ringen mèt het CDA meestal minstens twee keer zo lang duren. Rokende cowboy Ook dat mooie jack van de kroonprins gezien, afgelopen woensdag? Het duurt nu ongetwijfeld niet lang meer of de niets vermoedende automobilist op de A44 ontwaart ter hoogte van de Leidse Plesmanlaan tot zijn verbazing een roken de kroonprins in plaats van een paffende cowboy. Ver ontwaardigde huisartsen kunnen natuurlijk in beroep gaan bij de Kroon. Maar dat zal wel weinig kans van sla gen Jjebben. dienstuerlenmg ARTSEN Leiden: Groep 1: Tan, Janssen, Zwijnenburg, Mey- Groeneveld en De Ruiter: za en zo. dr. R. van Leeuwen, tel. 218661. Groep 2: Bergmeyer, bergh: za. dr. Smit. tel. 130177 en zo. dr. J. van Leeuwen, tel. 120412 Groep 4: Van Winger- Zaaijer: za. dr. Roos, tel. 766123 en zo. dr. Boer. tel. 310420 Groep 5: Schaeter. Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za. dr. Huybens, tel. 897577 en zo. dr. Kooyman, 155666. Patiënten van dr. Steen hoven of dr. Voorzaat: bellen naar 176867. Spreekuur za. en zo. 11.30-12.30. Kaag - Abbe- net -Nieuw Vennep: tel. 02526- 72850 Leiderdorp: za. dr. Du Ry van Beest Holle. tel. 891100 455300 en zo. dr. Melman, tel. 2493 Warmond Voorhout: dr. Hoornweg tel. 02522-11393 Noordwijk: Groepspraktijk tel. 19300. Katwijk aan Zee: dr. Van Dijk. tel. 12336 Katwijk - Rijnsburg - Valkenburg: dr. Van Delft tel. 15366 Sassenheim: dr. Moerman tel. 11119 Alke made - Rijnsaterwoude: dr. Van Dongen, tel. 01713-4044. Prak tijk Saeys/van Mlerlo/Roelen- /Brock: dr. Van Mierlo, 1713- 5289 Alphen: groep 1, za. dr. Bosch Hazerswoude-Koude- kerk: dr. Bosch, tel. 01728-9281 Boskoop: Aar - Woubrugge: dr. Van Don gen, tel. 01723-8101. Nieuw koop - Noorden: dr. Brink man/Sluis. tel. 01725-9301 TANDARTSEN Leiden - Lei derdorp - Oegstgeest: dr. Van Hof. tel. 141838, za en zo spreekuur om 13.00 uur. Alke made - Leimuiden: eigen tand- 12369. APOTHEKEN Leiden - Lei derdorp - Oegstgeest - Voor- Noordwijkerhout - De Zilk antwoordapparaat, tel. 02520-16217. Leidschendam: Kruisvereniging, tel. 070-455300. Oegstgeest: Kruisvereniging, tel. 071-177444. DIERENARTSEN Leiden: dr. Roest, tel. 890405 en dr: Koster tel. 01717-3836. Voorschoten - Leidschendam: dr. Frencken, tel. 070-271110. LEIDEN Wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting heeft gistermiddag de eerste paal geslagen voor een nieuwe serie woningen in de Stevens- hofpolder. Ondanks de vorst ging de paal tamelijk moeite loos de grond in. Het gaat to taal om 82 huizen, die energie zuinig zijn. Bij de huizen hoort een serre. De woningen moer ten volgend jaar zijn opgele verd. Het gaat om premie-B woningen. In de Stevenshof staan nu totaal zo'n duizend huizen en dat moeten er 4.000 worden. GSD krijgt 142 klikbrieven LEIDEN De Gemeentelijke Sociale Dienst heeft in 1985 142 zogenaamde klikbrieven gekregen. Daarvan waren er 31 afkomstig van overheidsin stellingen als politie, belasting of andere sociale diensten. De overige 111 kwamen van par ticulieren en daarvan waren er 81 anoniem. In 40 gevallen was de klikbrief aanleiding tot een onderzoek naar mogelijk fraude door de desbetreffende cliënt. Per 1 januari waren daar nog 28 van in behande ling. Van de 12 waar het on derzoek naar is afgerond werd in 11 gevallen fraude aange toond, waarbij tien maal aan gifte werd gedaan. Nieuwe behuizing V rijwilligerscentrale LEIDEN De Vrijwilligers- centrale heeft gistermiddag in aanwezigheid van wethouder H. van Dongen een nieuw on derkomen officieel in gebruik genomen. De Vrijwilligerscen- trale Leiden is ondergebracht in het centrum „De Bakkerij" aan de Oude Rijn 44c. De cen trale was tot dusver gehuisvest aan de Langegracht 246a. In „De Bakkerij" heeft men on der meer een spreekkamer ter beschikking, die ook door de Leidse hulpgroep wordt ge bruikt. De centrale is dagelijks geopend van elf tot 1% telefonisch onder i 1064 bereikbaar.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9