Marcos krijgt „bezittingen nagestuurd Oorlogsmisdadiger Demjanjuk wilde bodem Israël kussen OI of Palme jarenlang premier-actievoerder Groot milieu schandaal in België sinaêBUITENLAND ftzidócSoortmt ZATERDAG 1 MAART 1986 PAGINA 7 Egyptische leger bestormt kamp rebellerende politie rm? 1 ^AIRO Eenheden van het Egyptische leger heb- 'p nn^c en (Hsteren bii de pyramiden van Gizeh buiten Kai- ;gonnenro een van iaatste verzetshaarden van rebelleren- en ge e^e p0iitiemannen bestormd. Kort na de bestorming e bracht president Moebarak een bezoek aan dit ge- .Tjbied, waar grote verwoestingen zijn aangericht. Eer- 1 der op de dag had Moebarak de minister van binnen- recori jan(jse ^ken, die verantwoordelijk is voor politieza- an ^®'ken, ontslagen. President Moebarak heeft opdracht mr twe f>e6even de enorme schade die de rebellerende poli- j tiemannen sinds afgelopen dinsdag rond de pyrami- fcn den hebben aangericht zo snel mogelijk te herstellen. P Zo wil hij voorkomen dat de voor Egypte zo belang- bTC^njke toeristenindustrie te veel te lijden krijgt. Het /21 Aswoensdag ingestelde uitgaansverbod voor Kairo blijft 1 j ;overigens van kracht, totdat het leger de situatie ge- econdeih Frankrijk stuurt zwaar materiaal naar Tsjaad PARIJS Frankrijk heeft een aantal reus achtige transportvliegtuigen van het Ameri kaanse leger gehuurd om luchtdoelraketten en hun radar installaties naar Tsjaad te ver voeren. De raketbatterijen zijn volgens het ministerie bestemd als aanvulling op de „af schrikkingsmacht" van Frankrijk in Tsjaad. Dè Hawk-batterijen waar het om gaat zijn zo omvangrijk, dat geen enkel Frans vliegtuig ze kan vervoeren, zelfs niet de transportversies van de Boeing-747 van particuliere maat schappijen. De Amerikaanse Galaxy's kunnen dat wel. Frankrijk verleent de regering van Tsjaad op haar verzoek assistentie tegen de door Libië gesteunde opstandelingen in het zuiden. Frans blad negeert verbod op foto's PARIJS Het rechtse Franse weekblad Minute heeft gisteren ondanks een gerechtelijk verbod op de omslag een topless foto afgedrukt van de echtgenote van premier Laurent Fabius. Andere foto's in het blad moesten suggereren dat Fabius een moordzaak in de doofpot heeft gestopt omdat er vrienden van hem bij betrokken zijn. Het blad heeft daarvan overigens geen bewijzen geleverd. De publicatie moet vrijwel zeker worden gezien in het licht van de ophanden zijnde parlements verkiezingen. Eergisteren verbood de rechter Mi nute de foto's te publiceren, omdat zij inbreuk maken op de privacy van Fabius. Het weekblad publiceerde toch en zei dat het gistermorgen pas op de hoogte was gesteld van de uitspraak. Het blad werd bij de kiosken in beslag genomen, maar op dat moment waren al 60.000 exemplaren verkocht. Minute heeft aangekondigd in beroep te zullen gaan. Op ijsschots naar Westen SCHNACKENBOURG Twee Oost duitsers zijn er in de nacht van dinsdag op woensdag in geslaagd naar West- -Duitsland te vluchten door zich op de Elbe vast te houden aan ijsschotsen. Dat heeft de Westduitse grenswacht meege deeld. De twee in duikerspakken gesto ken vluchtelingen (22 en 25 jaar) wilden de Elbe bij een temperatuur van min 25 graden oversteken ter hoogte van de Oostduiste plaats Wittenburg. Eenmaal op de rivier werden ze echter meege sleept door de sterke stroming en kon den ze hun leven alleen redden door zich vast te klampen aan twee grote ijs- schotsen. Uiteindelijk slaagden ze er verscheidene kilometers stroomafwaarts in de andere kant van de rivier te berei ken. Lessen in liefde HONGKONG In China is een school geopend om ongetrouwde meisjes les sen in liefde te geven. Het dagblad Wen Wei Po in Hongkong schreef dat 170 meisjes van 17 tot 30 jaar op de eerste school van deze aard in Kanton lief de, huwelijk en gezinse- thiek waren gaan stude ren. Ze kunnen kiezen uit zeven cursussen, waaron der „Hoe een nieuwe vrouw te zijn in de jaren tachtig", „Gevaren van voorechtelijk geslachtsver keer" en „Hoe een min naar te kiezen Nederlanders helpen bij oliebrand THESSALONIKI Neder- landse en Duitse deskundigèn zijn te hulp geroepen bij de be strijding van een enorme brand, die sinds begin de^e week woedt in een olie-opslag- plaats ten westen van de Griekse stad Thessaloniki. De brand breidde zich gisteren na een zware explosie sterk uit. In de tanks op het terrein van de maatschappij Jet Oil is in totaal 100.000 ton ruwe olie op geslagen. Duizenden mensen zijn geëvacueerd vanwege de luchtvervuiling. DRIEHONDERD KISTEN MET DOLLARS, GOUD, JUWELEN EN WAPENS P HONOLOELOE Een Igr Amerikaanse vliegtuig heeft bezittingen van Gild is -president Marcos, die hij door zijn overhaaste ver- psporte|trek achter moest laten op rt rekide Filipijnen, nagevlogen bloeddinaar Hawaii. Volgens de igemerj^merjjcaanse omroep- b^ne^maatSchaPP*jen NBC en tdateJABC ging het om niet ;metho<jminder dan driehonderd d op eqkisten met daarin voor ze- eddopinker 7,5 miljoen gulden beter 'aan Filippijnse pesos en rijdrgdo!d°llars' alsmede goud, ju- fusie ml welen, waardepapieren, afgetajeigendomsbewijzen van bloedlonroerend goed en een alve «voorraad wapens. ueii geiiiddgu iiduuen uai tij ut /"Filipijnen snel moesten verla- 6 ^ten en n'et genoeg spullen mee o kun?^a<^en bunnen nemen De Amerikaanse douane weigerde elk commentaar op de berich- i afge- Schape^j^ rnlü "In New York heeft "lojfranügde pijnse regering het huis van de getaxeerd. Hij schatte de waarde van het pand, van de wijnkelder tot de discotheek op de bovenste ver dieping, op tien tot vijftien miljoen dollar. „Dat is", zo zei hij, „genoeg om iedere inwo ner van Manila vijf jaar lang te eten te geven'Het huis werd ooit gebruikt als consu laat. Maar toen de Filipijnse missie verhuisde naar Fifth Avenue betrok de familie Marcos het huis. Lege plekken aan de muren duidden er op dat waarschijn lijk waardevolle zaken uit het huis zijn gehaald. Zo werden op de muren plaatjes aange troffen waarop schilderijen worden omschreven van Pi casso, Van Gogh, Jan Breughel de Jongere en Jan van Bylert. De schilderijen waren overi gens nergens te vinden. Het hele huis stond vol met antiek en in een kast werden lege ju- welenkisten gevonden met daarop de namen van dure ju weliers. Het meest opvallende was wel de professionele dis cotheek óp de zesde verdie ping. net beneden de planten kas, met ongeveer 300 platen van Arthur Murray tot Ma donna. Het totale bezit van Marcos buiten de Filipijnen wordt door Amerikaanse rege ringsfunctionarissen op, omge rekend, 7,5 miljard gulden ge raamd. Op de Filipijnen bestaat de vrees dat Marcos zijn geld mede zal gebruiken om aan hangers, die zich op de noor delijke eilanden hebben terug getrokken. van wapens te voorzien. Er is een onbekend aantal militairen dat trouw is gebleven aan Marcos. De nieu we regering heeft inmiddels de jacht op hen geopend. Zo werd gisteren de woning door zocht van Imee Manotoc, een dochter van Marcos. De mili tairen ontdekten een geheime bewaarplaats van zware wa pens. President Aquino heeft giste ren de strijdkrachten gelast alle politieke gevangenen zon der uitzondering vrij te laten. Eerder bestond de vrees, dat de militairen zouden besluiten met name de leiders van de communistische partij vast te houden. De eerste groep vrij gelaten politieke gevangenen heeft gisteren de talrijke rap porten over martelingen onder het beNvind-Marcos bevestigd. Er werd onder meer melding gemaakt van martelingen met elektrische schokken, slagen en „Russisch roulette". TEL AVIV Meer dan veertig jaar na de val van het Derde Rijk en vijfentwintig jaar na de executie van Adolf Eich- mann bereidt Israël zich voor op een nieuw proces tegen een oorlogsmisadi- ger. Gisteren arriveerde John Demjanjuk, be schuldigd van mede plichtigheid aan moord op 875.000 joden tijdens de Tweede Wereldoor log, per vliegtuig uit de Verenigde Staten in Tel Aviv. Met handboeien vastgeklon ken aan twee agenten van de Amerikaanse federale politie stapte de 66-jarige gepensio neerde automonteur uit een Boeing-747 van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al. Zijn eerste vraag op Is raëlische bodem was of hij de grond mocht kussen, hetgeen hem resoluut werd gewei gerd. Demjanjuk ontkent dat hij de „slachter van Treblin- ka" is, een vernietigings kamp van de nazi's in bezet Polen. Volgens hem is er sprake van een persoonsver wisseling. Hij werd op het vliegveld overgedragen aan de Israëli sche politie, die hem in de boeien sloeg en wegvoerde naar een geblindeerde arres tantenwagen. Deze bracht de man naar de gevangenis Ay- alon in Tel Aviv, waar hij, afgezonderd van de zeshon derd gedetineerden, in een extra beveiligde cel werd op gesloten. Zijn zeven speciaal geselecteerde bewakers zijn oriëntaalse joden en Israëli sche druzen. De autoriteiten waren bezorgd dat bewakers van westerse afkomst fami lieleden zouden kunnen heb ben die door de nazi's zijn omgebracht. „Wij hebben de historische plicht ervoor te zorgen dat ook nazi-collabo rateurs een eerlijk proces krijgen", verklaarde de woordvoerder van het Israë lische ministerie van justitie. Demjanjuk woonde sedert 1952 onder een valse naam in de Verenigde Staten. Na een gerechtelijke procedure van meer dan twee jaar werd hij John Demjanjuk, met de handboeien om, bij aankomst in Israël. van zijn Amerikaans staats burgerschap vervallen ver klaard. Hij verloor deze week voor het Hooggerechtshof zijn laatste beroep tegen uit wijzing naar Israël. Demjan juk was een van de 120 Oek- raïnse vrijwilligers bij de SS. Hij diende als bewaker in Treblinka, waar hij om zijn wreedheid door de gevange nen „Iwan de verschrikkelij ke" werd genoemd. Demjanjuk is de eerste van oorlogsmisdaden beschuldig de buitenlander die in Israël zal worden berecht na Adolf Eichmann. Eichmann werd door Israëlische agenten in 1960 uit Argentinië ontvoerd en twee jaar later na een langdurig proces ter dood veroordeeld en opgehangen. Ook het proces tegen Dem janjuk zal naar wordt ver wacht geruime tijd duren. Hij zal worden berecht door drie rechters onder leiding van een lid van het Israëlische hooggerechtshof. Hij kan zijn eigen verdedigers kiezen. Doet hij dat niet dan wordt hem een lid van de Israëli sche balie toegewezen. Als Demjanjuk volgens de in 1950 ingevoerde wet op oor logsmisdaden schuldig wórdt bevonden kan hij ter dood veroordeeld worden. STOCKHOLM De van- in winnai"30*11 na een aanslag id: 16 wioverleden Zweedse pre- 's; 2 gooier Olof Palme was een van de internationale ■voormannen van de soci aal-democratie. Palme, die op 30 januari 59 jaar oud ren: i. Qwas geworden, werd bui- zÜn vaderland voor rannemahet eerst bekend aan het '(Zeemac^iHd van de jaren zestig, i) ^42.35toen hij zich keerde tegen de Amerikaanse betrok- Tvan^enheid bij de oorlog in io; 3. oesVietnam. De laatste jaren 32 ^ildjfe°ld hij onder voor- en te- 8.55.99; genstanders als een auto- Marianriteit op onder meer het Wi0rs,gebied van vrede en vei ligheid. i* A7cr'OP 21 februari 1968, toen hij minister van onderwijs was, neiajtt diep Palme naast een Noord- 33.34; 2.vietnamese diplomaat mee in De Dinleen anti-Amerikaanse demon stratie in Stockholm. De Ame rikaanse regering was ge schokt en de Zweedse opposi tie eiste zijn ontslag. Niet lang daarna werd Olof Palme pre mier van de bekendste wel vaartsstaat ter wereld. Palme was bijzonder sterk in het de bat en was in staat met vlam mende betogen het enthousias me van zijn toehoorders te wekken. Maar bij verkiezin gen had hij het opvallend ge- gemakke- noeg niet altijd c lijk. Vaardig Na het begin van zijn premier schap in 1969 volgden twee nederlagen bij de verkiezin gen, tot hij uiteindelijk in 1976 de regeringsmacht moest over dragen aan rechts. De Zweed se welvaartsstaat functioneer de slecht." Op dat moment kwam een eind aan 44 jaar van onafgebroken links rege ren in Zweden. Een verneder de Palme maakte nog dezelfde avond een eind aan geruchten dat hij het partijleiderschap zou neerleggen. „Ik blijf de rest van mijn leven werken voor de Sociaal-Democratische Partij", zei hij. Palme bleek een zeer vaardig oppositieleider te zijn, die zeer behendig was in het drijven van wiggen tussen de rechtse coalitiepartijen. In 1982 maak te hij zijn come-back als pre mier. In september vorig jaar werd hij voor een nieuwe ambtsperiode van drie jaar herkozen. Olof Palme werd op 30 januari 1927 geboren als jongste van drie kinderen in een welge stelde Stockholmse familie. Op 17-jarige leeftijd, een jaar te vroeg, haalde hij het eindexa men van de beste particuliere middelbare school van het land in Sigtuna. Hij ging in dienst en werd reserve-luite nant van de cavalerie. Hij kreeg een beurs voor Kenyon College in Ohio, in de Vere nigde Staten, 'en studeerde in 1948 met hoge cijfers af als "SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER Boelend lotogra- 20) Tevreden stapte Kareltje Knetter even la- voorbij:-ter achter smidje Verholen aan, die hem naar tot uur een fris kamertje bracht. „Kijk eens, Kareltje," its. Een lachte /le smid, terwijl hij een grote muurkast 14 90 °PencJe- zou zeggen, leg en hang hier je spulletjes maar in. Om je de waarheid te zeggen Leiden. ben jk b|jksems nieuwsgierig naar wat jij daar in die doos hebt." „Dat krijgt u nog wel eens endkos- van me te zien, baas," lachte Kareltje. „Maar nu icheque nog niet. Dat moet nog even een verrassing blij- lan Sijt-Jven. Voor de rest geloof ik, dat ik het met u héél ag^er-gced za| kunnen vinden. Ik zal tenminste erg lijn best doen hier in de zaak." Smidje Ver- lolen nam lachend de plechtige beloften van de toege- kleine Kareltje Knetter in ontvangst en vervolg de toen: „Luister eens, Kareltje. Je hebt daar tigenlijk een véél te mooi pakje aan. Daar kun je niet in werken. Dat zou ik maar voor de zon dag bewaren, als ik jou was. Jij hebt een overall nodig." „Dat weet ik, baas," zei Kareltje. „Een vakman draagt vakkleding. Daarom gaat K. Knetter nu ook vakkleding dragen. Ik heb al lang gezien waar ik ze in dit dorp kopen kan. Ik ben al weg..." En voor de smid nog iets kon zeggen, was de kleine, actieve en pientere Ka reltje al verdwenen. En wie dit jongmens op zijn pad had gevolgd, die had hem even later met ferme pas de winkel kunnen zien binnentreden van de firma Klungelmanns en Co. Op dat zelfde moment ging trouwens in Klungelmanns kantoortje juist de telefoon over. De ijverige manufacturier haastte zich ojn de hoorn van de haak te nemen en het was hem al gauw duide lijk wat er van tsem verlangd werd... Een jaar later, tijdens een rondreis door Oost-Europa, trouwde hij in Praag met een Tsjechische studente, om haar te helpen het land uit te ko men. Direct na hun huwelijk, in december 1949, vertrokken zij naar Zweden, waar zij, zoals afgesproken, uit elkaar gingen. Zeven jaar later trouwde Pal- me met de kinderpsychologe Lisbet Beck-Friis. Zij hadden drie zoons, Joakim (1956), Marten (1961) en Mattias (1968). Ontwikkeling Olof Palme was het school voorbeeld van een socialist ge worden aristocraat. In 1953, op 26-jarige leeftijd, werd hij door premier Tage Erlander inge huurd als persoonlijk assistent en tekstschrijver. De daarop volgende vijftien' jaren van vrijw.dagelijks contact met Erlander, een sociaaldemocra tisch intellectueel van de oude garde, waren van bijzonder groot belang voor Palme's ver dere politieke ontwikkeling. Ondanks een razensnelle car rière in het binnenland, hield Palme zich graag en veel bezig met de internationale politiek. Als doorgewinterd reiziger die Engels, Frans, Duits, Spaans en wat Russisch sprak, leek Palme zich in internationaal gezelschap en in de internatio nale politiek vaak beter thuis te voelen dan in de alledaagse binnenlandse rompslomp. In 1965 was hij een van de eerste Europese -politici die zich zeer kritisch uitliet over de Amerikaanse rol in de Vietnam-oorlog. De betrekkin gen met de Verenigde Staten bereikten in 1972 een diepte punt, toen premier Palme de .kerstbombardementen op Ha- \ioi vergeleek met het fascisti sche bombardement op Guer nica tijdens de Spaanse bur geroorlog en de nazi-misdaden in Frankrijk tijdens de Twee de Wereldoorlog. President %Nixon trok zijn ambassadeur uit Stockholm terug. Wereldgeweten Later werd Palme de belang rijkste woordvoerder van wat wel het Zweedse wereldgewe ten is genoemd. In 1976 werd hij vice-voorzitter van de Soci alistische Internationale. Ver der was hij lid van de Com missie Brandt. Na het begin van de Golfoorlog tussen Iran en Irak werd Palme ook door de secretaris-generaal van de VN aangetrokken als bemid delaar. De laatste jaren maakte de premier-actievoerder zich vooral sterk voor een kernwa- penvrij Europa. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL In België is een milieuschandaal aan het licht ge komen dat zijn weerga niet kent en dat aan zeker een man het leven heeft gekost, terwijl honderden mensen direct of indirect in aanraking zijn gekomen met de kankerverwekkende stof benzeen en andere vergiften. Zeker twaalf van hen zijn al ern- De bron van de vervuiling is een bedrijf in Antwerpen, Amoco Fina, dat benzeen, phenol, xyleen, waterstoffluoride en metha nol gebruikt bij het vervaardigen van basisprodukten voor an dere industrieën. De twee directeuren van het bedrijf zijn be schuldigd van „het toebrengen van onopzettelijke slagen en ver wondingen en onopzettelijke doding". Het bedrijf kwam van zijn afvalstoffen af door illegale lozingen, maar ook door het afval te verwerken in stookolie die verkocht werd aan tuinders. Een verder onderzoek zal nu moeten uitmaken in hoeverre grond en lucht in de buurt van de tuinderijen verontreinigd zijn en welke invloed de kankerverwekkende uitstootgassen hebben gehad op de gezondheid van omwonenden. Duitsers krijgen plastic pas (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Alle Duitsers krijgen een plastic identiteitsbewijs, dat door een computer „gele zen" kan worden. Dat heeft het Duitse parlement na een heftig debat besloten. De nieu we identiteitsbewijzen, die er uitzien als een betaaipasje met een foto van de eigenaar, wor den per 1 april 1987 ingevoerd. Bij de discussies over de nieu we pas ging het vooral over de vraag wat er moet gebeuren met de gegevens die ae politie verzamelt bij grote acties, waarbij een heel gebied wordt afgezet en de personalia van alle passanten worden opgeno men. Afgesproken is dat na zo'n grote actie de gegevens van iedereen die niets met de zaak van doen heeft snel van de computerbanden gewist wordt. De socialisten en de Groenen vrezen echter dat dat in de praktijk niet of slechts mondjesmaat zal gebeuren. Een aantal socialistisch gere geerde deelstaten is intussen niet van zins mee te werken aan de invoering van het nieu we identiteitsbewijs. Dossier Samantha Smith „staatsgeheim" SAN FRANCISCO De Amerikaanse federale recherche, de FBI, houdt een op zijn minst elf pagina's tellend vertrou welijk dossier achter over wijlen Samantha Smith. Dit schoolmeisje kwam enige jaren geleden in het nieuws toen zij op uitnodiging van de toenmalige Russische partijleider Andropov naar de Sovjet-Unie reisde om een pleidooi te houden tegen de kernbewapening. Een tv-station heeft de FBI om het dossier verzocht, maar volgens de dienst bevat het informatie „die van belang is voor de nationale defensie en de buitenlandse politiek var mantha Smith kwam vorig jaar

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7