"ËëldScëötwmïr ERuding ziet begrotingsgat dagelijks groter worden 1 Sovjet-Unie is niet langer„Boven-V olta met raketten" Rajiv Gandhi heeft z'n glans verloren Politiek Partij Parlement Drugskoerierster hoopt op traagheid Romeinse rechter ^MMNF.NT. AND/BUITENLAND ZATERDAG 1 MAART 1986 PAGINA 5 rEN HAAG Minister uding was deze week ?el even een tevreden i iens. In zijn terugblik 1 /er het financiële jaar s)85 kon hij immers vast- i ellen dat het overheids- kort is teruggelopen tot i ïneden het percentage 1 ui 7,5 procent, dat CDA i WD in 1982 in het re- 1 ïerakkoord als doel vast- gden en dat toen alom s zeer ambitieus, zo niet |tihaalbaar werd geken- hetst Lang zal de tevre- gnheid van de bewinds- ian overigens niet heb- 1 en geduurd, want zoveel leevallers er over 1985 te lelden waren, eens zo- eel tegenvallers storten ch dezer dagen over de taat der Nederlanden uit. j inancieel-economisch Den aag pleegt zich in deze tijd al 5 epgaand te bezinnen op de J ïgroting die met Prinsjesdag moet worden ingediend. Het Centraal Planbureau (CPB) maakt zijn berekeningen en doet voorspellingen op basis waarvan groepen hoge ambte- drag aan ombuigingen aanbe velen. Op zijn beurt doet deze zijn collega's in de minister raad per brief zijn eerste be zuinigingsvoorstellen, waarin hij traditiegetrouw wat over vraagt Dat proces gaat dit jaar met de nodige verwarring ge paard. De vaderlandse boek- nouding is immers in het ver leden zodanig van de aardga sinkomsten afhankelijk ge maakt, dat de tuimelingen die de revenuen uit deze energie bron thans doormaken de fi- nancieel-economische sleute laars grijze haren bezorgen. De aardgasopbrengst van de export is, zoals we weten, vooral afhankelijk van drie factoren: de omvang van de afzet, de ontwikkeling van de olieprijs (waaraan die van gas is gekoppeld) en de koers van de Amerikaanse dollar, de munt waarin het gas wordt be taald. Al die factoren werken momenteel sterk in het nadeel van de schatkist Volle dreun Wat de omvang van de afzet betreft was hier al rekening mee gehouden. Minister Ru- ding kondigde reeds in sep tember van het vorig jaar aan dat ons ten gevolge van een dalende afzet in 1987 een in komstenderving van zes mil jard gulden te wachten zou staan en dat er dan dus aan vullend bezuinigd moest wor den om die strop te compense ren. Sindsdien is de situatie wekelijks verslechterd en deze week liet premier Lubbers we ten dat onze gasinkomsten dreigen te halveren. Dat gebeurt niet onmiddellijk, omdat de prijs van het gas met enige vertraging aan de nieu we omstandigheden wordt aangepast. Bij het opstellen van de begroting voor 1987 krijgt het kabinet echter de volle dreun te verwerken. Voor een groot deel zal die klap de iaren daarna doorwer ken. Halvering van de gasba ten betekent voor de komende jaren een strop van 7 tot 8 mil jard en daarmee zouden de somberste voorspellingen over ,,het gat van Ruding" worden bewaarheid. En nog lijken we niet aan het einde van de tegenvallers. De laatste berekeningen gaan im mers uit van een olieprijs van 16 tot 17 dollar per vat, een prijs die zich volgend iaar tot 20 dollar zou moeten herstel len. Maar door de zeër recente dalingen van de olieprijs wordt er momenteel slechts zo'n 13 dollar voor een vat be taald en kenners zien die prijs eerder verder zakken dan om hoog gaan. Van herstel lijkt voorlopig geen sprake te zijn. Bovendien rekent Financiën met een dollarkoers van 2,70, terwijl de munt nu op bijna 2,50 ligt. Precies een jaar gele den bereikte de Amerikaanse munteenheid een topkoers van 3,99 gulden. Een daling van 1,40 gulden in twaalf maanden is nauwelijks meer een „zachte landing" te noemen. En wie weet hoe het verder zal gaan? Zelfs de knapste financiële ex perts hebben geen flauw idee hoe de munt zich de komende tijd zal ontwikkelen. Voorals nog ligt een verdere teruggang voor de hand. Ook hier dus een somber vooruitzicht voor de Nederlandse schatkist. Wie de komende weken leest over voorstellen tot bezuini gingen en andere compense rende maatregelen die de tien miljard gulden overschrijden, moet dus niet gek opkijken. Ruding kan in zijn suggesties aan zijn collega's dit jaar ei genlijk nauwelijks overvragen, want elk bedrag lijkt enkele weken later al weer door nieu we tegenvallers te worden achterhaald. De gewone bur ger merkt daar voorlopig nog weinig van. Zeker niet vóór de verkiezingen van 21 mei! De financiële gebeurtenissen kun nen hem op dit moment alleen maar tot tevredenheid stem men: de benzine wordt almaar goedkoper en ook andere pro- dukten dalen geleidelijk in prijs. Snode plannen Erg lang zal het voordeel voor de burgers niet duren, want in Den Haag maakt men snode plannen genoeg. Een flinke verhoging van de accijns op benzine is wel het minste waarmee rekening moet wor den gehouden. Bovendien is dat voor het kabinet een aan trekkelijke maatregel, omdat er vrijwel onmiddellijk extra geld naar de schatkist stroomt. Het bedrijfsleven kan verdere lastenverlichtingen ook wel vergeten. De aaiing van de energiekosten geeft immers lucht genoeg? Voor de opstelling van het ka binet is politiek gezien wel enig begrip op te brengen, maar inhoudelijk is de redene ring van Ruding en de zijnen volstrekt onlogisch, onrecht vaardig en onverstandig. We hebben hier al eerder betoogd dat nooit zowel een prijsexplo- sie van energie als een prijsval kunnen leiden tot een econo mische crisis waar burger en bedrijfsleven voor moeten boeten. Toen in 1973 en 1978 de olieprijs met sprongen om hoog ging stond de minister van financiën ook niet klaar het bedrijfsleven te penseren! Daar komt bij dat de energie- prijsdaling voor het totale beeld van de Nederlandse eco nomie eerder gunstig is dan nadelig. De inflatie wordt bij na nul, de koopkracht neemt toe en de kosten van het bedrijfsleven dalen flink. Er wordt goedkoper geprodu ceerd en er is meer geld om te kopen. Stuk voor stuk zijn dit factoren die de groei van de economie en de zo fel begeer de daling van de werkloosheid eerder aanjagen dan beperken. De pogingen van de overheid om de voordelen van burgers en bedrijfsleven af te romen door belastingen en accijnzen te verhogen hebben juist een tegenovergesteld effect. Daar door wordt de economische groei belemmerd en raken we achterop bij het buitenland. We mogen daarbij niet verge ten dat onze voornaamste bui tenlandse concurrenten ook het voordeel van de lagere energieprijzen hebben. Als al leen Nederland die voordelen naar de schatkist zou gaan sluizen, verzwakt dus ook in ternationaal gezien onze posi tie. Kortom: al die plannen om het voordeel van de energie prijsdaling te beperken komen neer op spelen met vuur. Recept Maar wat dan? Eigenlijk is er maar één recept dat econo misch aanvaardbaar is. Meer dan ooit wreekt zich het feit, dat we onze staatshuishouding afhankelijk hebben gemaakt van een energiebron uit de bo dem van Groningen. Als die voor problemen - zorgt, moeten ze ook allereerst binnen het economisch sy steem worden opgelost. Inder daad betekent dat extra bezui nigen, gewoon de tering naar de nering zetten. En als de te genvallers in de jaren na 1987 doorwerken is het logisch ook de compenserende maatrege len over meerdere jaren uit te Uiteraard moet daarbij worden geprobeerd de uitgaven die bijdragen tot het stimuleren van de economie te ontzien. Dan nóg is het effect van be zuinigingen vaak een verlies aan arbeidsplaatsen. Maar er is een goede kans dat een onge moeid gelaten economische groei dat nadeel spoedig weer compenseert. Deze oplossing is verre te verkiezen boven het domweg inpikken van het voordeel waar burger en bedrijfsleven in een vrije eco nomie als de onze recht op hebben. ARJEN BROEKHUIZEN BELANGRIJKE ECONOMISCHE HERVORMINGEN OP KOMST IOSKOU Het is de oogste tijd dat regerin- m in het Westen eens na ^an denken over wat er ll gebeuren als Gorbats- v er in slaagt zijn econo- lische hervormingsplan- Bn te verwezenlijken en B Sovjet-Unie naar het t>st-industriële tijdperk te oeren. 6940 et Westen is er aan gewend 70.50 .-raakt een economisch vrij WjjO irakke ideologische tegen- ONG anc*er 16 hebben, met een 342.00 £cht landbouwbeleid, einde- 79.60 ze rijen voor de winkels en 78.50 eervolle gevangenissen. Het 98i0° merikaanse grapje dat de >vjet-Unie ,3oven-Volta is, aar dan met raketten", heeft ng een grimmige kern van 1 laarheid gehad. let is natuurlijk maar de H|||i:aag of een enkele redevoe- ^^^ng voor veranderingen kan «^irgen in een land dat zo uit gestrekt is als de Sovjet-Unie bovendien een ineffeciënt I6!40pbtenarenapparaat heeft, i.95,aar toch lijkt het of Sovjet leider Gorbatsjov de meest ^Jndamentele economische 3|55?randering heeft gelanceerd nds Stalin. rat hij heeft gezegd is dat er l|BBj jktiedoel gesteld wordt voor komende vijf jaar. Deze roduktie moet tegen vastge- .445 - 5i5;elde prijzen aan de staat 550orden verkocht. Alles wat de >erderij boven dat gestelde pel produceert, mag verkocht I orden voor de prijs die de J|jj§j| >erderij ervoor kan krijgen. J et geld mogen de boeren zelf ouden. 3 451/8 it is precies de stimulans 2 64i/4aarop de Sovjetboeren heb- 8 62 fen zitten wachten. Hetzelfde ii 17?:ldt voor fabrieken: ook 8 381/8 hunnen hun overschot aan 2 49 rodukten direct aan het pu- 30 liek of aan andere fabrieken 4 i39i/8grkopen voor de prijs die ze -a M3/4*voor kunnen krijgen. J 53i/4^n er mag geen enkel woord '8 49 683/4 van kritiek komen op diege nen die eerlijk werken om wat extra's te verdienen", bena drukte Gorbatsjov tijdens het 27ste partijcongres. „Kostenbe rekening is het beste economi sche controlemechanisme alles moet afhankelijk ge maakt worden van het eindre sultaat". Bedrijven die verlies lijden zullen geen financiële hulp van de staat krijgen. De winstmakende fabrieken mo gen hun verdiende geld hou den. Om deze veranderingen aan te kondigen, laat Staan uit te voe ren, heeft Gorbatsjov de ideo logische koe bij de horens moeten vatten hij, heeft een herziening van de fundamen tele ideologie van het Marxis me moeten aankondigden. Gorbatsjov is de eerste Sovjet leider na Stalin die dit heeft aangedurfd. „Het leven zelf dwingt ons theoretische ideeën en concep ten opnieuw te bekijken, zoals de relatie tussen produktie en socialistisch eigendom en de economische vormgeving daarvan", aldus Gorbatsjov. „Het is de hoogste tijd dat we onze vooroordelen overwin nen over de relatie tussen pro- dukten en geld. We kunnen er niet aan voorbij gaan dat onze filosofie en economie enigzins buiten de werkelijkheid staan. We blijven echter trouw aan de Marxistisch-Leninistische doctrine, wanneer we deze creatief onwikkelen op basis van onze ervaring". Meer nog dan de nieuwe vrij heid voor boeren en managers is het deze herwaardering van de ideologie, die het Sovjet-pu-. bliek zo verrast heeft. Wan neer Gorbatsjovs stoutmoedige plannen succes hebben, dan zal hij een nieuwe Sovjetklasse zien opgroeien van mensen op boerderijen en in fabrieken die rijk worden door hun ei gen inspanningen. Deze groep zal naar alle waar schijnlijkheid een nieuwe poli tieke uitdaging gaan vormen voor het politieke systeem van de Sovjet-Unie wat daar na de veranderingen ook van overgebleven zal zijn. Voordat het zover komt zal Gorbatsjov echter eerst de lan delijke medewerking van de bureaucratie en het partij-ap paraat moeten krijgen. Hier werken de mensen die de her vormingen in het Chroetsjov- tijdperk tegenhielden. „Er zal geen verzoening moge lijk zijn met functionarissen die een afwachtende houding aannemen", zo waarschuwde hij op het partijcongres. „Onze wegen zullen zich scheiden en, sterker nog, we zullen ook die genen achter ons laten die wensen dat alles bii het oude blijft. Dat laatste zal nooit ge beuren, kameraden". Krap een jaar geleden kwam Gor batsjov aan de macht. Sinds die tijd is hij soms „een Russi sche Kennedy" genoemd, een moedige, jonge hervormer met vooruitziende blik. Bureaucratie Maar zijn bereidheid de basis principes van de staatsideolo gie aan een onderzoek te on derwerpen en de felheid waar mee hij de bureaucratie en het traditionele partij-apparaat aanvalt, nodigen uit tot het maken van nog een vergelij king met een bekende per soonlijkheid. Uit Gorbatsjovs onuitputtelijke bereidheid de aanstichter van de Russische revolutie te cite ren en zijn hartstochtelijke in teresse voor ideologische kwestie valt op te maken dat de Sovjet-Unie, voor het eerst sinds de jaren twintig, geleid wordt door een toegewijde Le ninist, een man die gelooft in het systeem en weet dat hij er iets van kan .maken. Wanneer hij daar in slaagt en het is de hoogste tijd dat het Westen eens na gaat den ken over de consequenties van een efficiënte Sovjetecono mie dan zal deze Gorbats jov met Lenin zelf vergeleken moeten worden. MARTIN WALKER Copyright Thé Guardian 1USKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN Standaard Uitgeven), Antwerpen-Weesp. De gewone mensen in India zijn minder onder de indruk van de prestaties en de „regeerstijl" van premier Rajiv Gandhi. DELHI Rajiv Gandhi moet aan den lijve onder vinden dat het bestuur over een zo groot en on rustig land als India iets heel anders is dan het runnen van een groot be drijf, laat staan het bestu ren van een vliegtuig of een onderzeeër. De gewo ne bevolking en de „pan dits" (geleerde hindoes) zijn steeds minder te spre ken over de stijl en pres taties van de premier, die een jaar geleden overtui gend de verkiezingen won. Al de oude vragen over de levensvatbaarheid van de Indiase democratie zijn weer teruggekeerd op de agenda. Premier Gandhi's grote aan trekkingskracht vooral voor het Westen was zijn rotsvaste overtuiging dat probleem e< Hij sprak de taal Hij verwijderde de waarzeg gers en klusjesmannen en ver ving hen door computers en hoofdambtenaren. Het leek onaardig om te vragen waar om niemand vóór hem iets iad geprobe schijnbaar voudig was. De regering Rajiv begon goed. De economie en het belasting ssysteem werden vrijer, er kwamen onderhandelingen op gang in de onrustige staten As sam en Punjab en het pro bleem van de corruptie werd aangepakt. De te verliezen, begint het gevit weer op gang te komen. Tegenslagen De lijst van teger hij te veel haast heeft gehad. De mensen en niet in het minst zijn eigen collega's van de Congrespartij weten niet waar Rajiv hen naar toe leidt, Zolang zijn beleid succesvol leek te zijn, werd de twijfel in de ijskast gezet. Kritici werden weggewuifd als gefrustreerde relikwieën uit het verleden. Nu Gandhi steeds minder re sultaten op tafel kan leggen en zijn greep op de situatie dreigt tegenslagen wordt met de dag langer. Het Pun- jab-akkoord ligt aan flarden. De regering is er niet in ge slaagd Ghandigarh aan Punjab over te dragen met instem ming van Haryana, Punjabs „tweelingstaat", waarmee de hoofdstad gedeeld wordt. De radicale sikhs zijn weer terug in de Gouden Tempel van Amritsar, het moorden en inti mideren is weer begonnen. Steeds vaker raken groepen sikhs en hindoes slaags, iets dat herinneringen oproept aan de donkere dagen in 1983 "en 1984, toen de separatistische terreur van de radicale sikh leider Bhindranwale zich van Amritsar naar Delhi uitbreid de. Dit alles valt bovendien samen met een hervatting van de strijd tussen hindoes en mos lems in het noorden van India. In Kasjmir zijn vorige week 22 heilige plaatsen (vooral hin doe-tempels) geplunderd en in brand gestoken. Het prompte leger- en politieoptreden kon het bloedvergieten beperken, maar de crisis is nog lang niet voorbij. Tenslotte heeft premier Gand hi miljoenen Indiërs van zich vervreemd door de prijzen van levensmiddelen, brandstof en kunstmest te verhogen, zonder deze prijsstijgingen aan het parlement voor te leggen. De oppositie heeft haar kans ge zien en gegrepen en de bevol king tot een nationale staking opgeroepen. Het Congres is in verwarring, het vertrouwen in Gandhi is ondermijnd door de slordige manier waarop de ^gering sommige prijsstijgingen weer heeft herroepen onder druk van het publieke protest en de staatstelevisie heeft misbruikt om net te doen alsof vorige stakingsoproepen een misluk king zijn geweest. Na een korte wittebroodstijd waarin ondernemingen en thousiast inhaakten op het vooruitzicht van een vrijere economie, heeft de regering de zakelijke wereld nu in grote verwarring gebracht door de grootste ondernemingen zware belastingen op te leggen. Deze catalogus van teleurstel- lingen heeft de aandacht ge vestigd op de onervarenheid van Rajiv Gandhi als staats man, zijn onvermogen om be slissingen goed door te denken of door te voeren en zijn af keer van het lastige terrein" van de politiek. Gandhi wordt ervan beschuldigd elitair te zijn en zichzelf te omringen met zijn collega's van Doon school, het Eton van India. „Veel Congresleden zijn tot de overtuiging gekomen dat de Doon school net zo buiten de werkelijke maatschappij staat als de jongens die ervan af ko men", zo schreef H.K. Dua in de Indian Express. „Het is daarom dat ze de Indiase poli tiek niet begrijpen, noch met een aanvaardbaar beleid voor de dag kunnen komen". Misschien is het premier Gandhi's redding dat er geen geloofwaardige rivaal is om de regering of het Congres over te nemen. Of het ook de red ding zal betekenen van de Indiase democratie staat in middels voor niemand meer vast. ERIC SILVER Copyright The Guardian ROME Zal de traagheid van de Italiaanse justitie aan een Nederlandse vrouw de vrijheid teruggeven? De vrouw, de 49-jarige J.Q. uit Rotterdam, is op 8 juli door een Romeinse rechtbank tot twaalf jaar veroor deeld wegens heroïnebezit. In Italië moet binnen een jaar na het eerste vonnis de zaak in hoger beroep zijn afgehandeld. Dezer dagen had het Romeinse Hof het hoger beroep moeten behandelen. Maar door problemen met tol ken en talen moest de zitting tot nader order worden uitgesteld. Iedereen hoopt nu dat het er niet meer van zal komen voor 8 juli, want dan zal mevrouw Q vrijgelaten moeten worden. Gezien de traagheid van de Italiaanse rechtspraak ziet het daar naar uit. Mevrouw Q heeft de „koffertruc" toegepast. Of op haar is de „koffertruc" toegepast. Dertien maanden geleden, op terugreis uit India op het vliegveld van Rome is in de voering van haar koffer twee kilo he roïne gevonden. De koffer was haar, zo beweert ze, „geleend" door een kennis in New Delhi. Haar eigen koffer was op de heenreis in ongerede geraakt. Die geleende koffer zou (zo was gezegd) later in Neder land door iemand worden opgehaald. Mevrouw Q hield voor de Romeinse rechter vol dat ze de koffer eerst had nagekeken, omdat ze vreesde als drugskoerier gebruikt te worden. Ze had toen geen spoor van heroïne gevonden. Volgens de Itali aanse wet kan voor een misdrijf niemand worden gestraft die niet „wilde" of niet „wist". Mevrouw Q kan niet bewijzen dat ze niet wist dat ze heroïne vervoerde of dat ze dat in elk geval niet heeft gewild. Ze kan ook niet aantonen dat ze alles heeft gedaan om te voorkomen dat heroïne een plaats in haar koffer kreeg. De enige reden om in haar goede trouw te geloven zou haar blanco straf blad kunnen zijn. Het Nederlandse consulaat in Rome heeft de recht bank met name gewezen op de onberispelijke levens wandel van Mevrouw Q en op haar moeilijke, per soonlijke situatie (vier kinderen). Maar het consulaat onthoudt zich uiteraard van een oordeel over de (on- )schuld van mevrouw Q. De Romeinse rechter die haar heeft veroordeeld twijfelt niet aan de schuld. En de appèlrechter zal waarschijnlijk in herhaling treden als geen nieuwe feiten aandraagt. Maar hopelijk voor mevrouw Q komt het niet tot die appel-zaak of althans niet voor 8 juli, de dag waarop de maxjmale termijn van voorlopige hechtenis ver strijkt. De behandeling was gepland voor afgelopen dinsdag. Maar de Nederlandse tolk was wegens ziek te niet in staat te komen. Het Nederlands consulaat heeft goede hoop dat het door de taalproblemen niet meer tot een vonnis komt, voor de 9e juli. De spreekwoordelijke traag heid van de Italiaanse justitie zal een handje helpen. De advocaat van Mevrouw Q is er niet afkerig van om alle vertragingsmiddelen die de wet toestaat voor dat doel aan te wenden. En de officier van justitie is niet van plan tegen te werken. Maar wordt mevrouw Q op 8 juli vrijgelaten, dan is ze nog niet terug in Rotterdam. Waarschijnlijk krijgt ze haar paspoort niet terug, en dan zal ze in Italië op het proces moeten wachten. Maar alles hangt ervan af of de justitie deze zaak waard acht om tot aan een eventuele behandeling in cassatie te blijven vervol gen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5