Haags ingenieursbureau Badger in opspraak Cursus beleggen van Effectenbeurs slaat goed aan Beurs van Amsterdam l Helft Amerikaanse automarkt naar buitenlandse bedrijven f' ABN: winst bijna 20 procent hoger ECONOMIE SaidMQowuvnt ZATERDAG 1 MAART 1985 PAGINA Jamani waarschuwt voor nieuwe energiecrisis TOKIO Een verdere prijsdaling van olie zal een nieuwe energiecrisis veroorzaken, behalve als de olieproducerende landen het eens wor den over stabilisering van de markt, zo heeft Jamani. de minister van olie van Saoedi-Ara- bië, gisteren in Tokio gezegd. Jamani, die een reis door Azië maakt om steun te winnen voor pogingen van Saoedi-Arabië om de marktsitu atie te verbeteren, gaf de schuld voor de prijs dalingen in de eerste plaats aan Groot-Brittan- nië en andere niet bij OPEC aangesloten pro ducenten. Hij wil dat de OPEC met deze lan den rond de tafel gaat zitten nadat het oliekar tel zijn eigen ministersvergadering heeft ge houden. .Als we de zaak op zijn beloop laten krijgen we zeker te maken met een nieuwe energiecrisis die net zo erg, zo niet erger, zal zijn aan de vorige". Sphinx dit jaar naar beurs MAASTRICHT Het keramiekbedrijf Ko ninklijke Sphinx Nederland gaat dit jaar op nieuw naar de Amsterdamse effectenbeurs. De huidge aandeelhouder, het Britse bedrijf Reed International, heeft in principe overeenstem ming bereikt met de ABN over de verkoop van het aandelenkapitaal. ABN zal de aandelen in de loop van dit jaar herplaatsen en zorgen voor beursintroductie. Sphinx, die dit gisteren heeft bekendgemaakt, is de grootste Nederlandse producent van kera misch sanitair, wand- en vloertegels en vuur vaste produkten. Het is het laatst overgebleven deel van de bouwmaterialendivisie van Reed. In 1984 bereikte Sphinx een omzet van 213 miljoen gulden en een exploitatiewinst van vijf miljoen. Het aantal werknemers bedraagt 1450. Vroeger was Sphinx ook op de Amsterdamse effecten beurs genoteerd, maar hieraan kwam een eind toen Reed het bedrijf VS vertoont op handelsbalans recordtekort WASHINGTON Het tekort op de Amerikaanse handelsbalans over ja nuari heeft 16,46 miljard dollar be dragen, zo heeft het Amerikaanse ministerie van handel gisteren be kendgemaakt. Nog nooit is het te kort in een maand zo groot geweest Het voorgaande record is van sep tember vorig jaar met 15,1 miljard dollar. Op grond van de gecorrigeer de cijfers bedraagt het handelstekort over heel 1985 nu 144,6 miljard dol lar tegen 127,64 miljard dollar over 1984. Ingrijpende anti-inflatie- maatregelen in Brazilië RIO DE JANEIRO Met vergaande maatregelen wil de regering van Brazilië de inflatie te lijf gaan. De Bra ziliaanse president, José Sarney, heeft gisteren in een radio- en televisietoespraak een pakket besluiten be kendgemaakt waarmee de inflatie, die op het ogenblik 255 procent bedraagt en dit jaar wellicht stijgt tot 500 procent, moet worden beteugeld. De banken in het land bleven gisteren dicht om speculatieve transacties te voorkomen. Sarney liet weten dat er een nieuwe munt eenheid komt. De cruzeiro gaat voortaan cruzado heten en één cruzado krijgt de waarde van duizend cruzeiro. Alle prijzen zullen worden bevroren en lonen en sala rissen zullen alleen aan de inflatie worden aangepast als die boven de twintig procent komt. Tot nu toe werd er tweemaal per jaar een prijscompensatie betaald. Ren te, huren en talloze andere tarieven worden niet automatisch aan de inflatie aangepast. sëSBlÊË Familie Van Benthem op de fiets Drie ere-gasten tijdens de opening gisteren van de Tweewieler RAI '86. Van links naar rechts Janet van Benthem, staatssecreta ris Van Zeil van economische zaken en Evert van Benthem. De familie Van Benthem kreeg deze twee fietsen gisteravond aange boden. DETROIT In 1990 zal ongeveer de helft van alle auto's die in de VS wor den verkocht, afkomstig zijn uit het buitenland of uit Amerikaanse fabrie ken die in handen zijn van buitenlandse autofa brikanten, zo voorspellen economen van Ameri kaanse autofabrieken en vakbonden. Alle grote Ja panse autofabrieken héb ben op dit moment vesti- fingen in de Verenigde taten of Canada of zijn bezig die op te richten. Slechts twee Japanse be drijven werken in de VS samen met Amerikaanse autofabrieken. voorspellen dat de buitenlandse penetratie de Amerikaanse automobielbe drijven en hun leveranciers zo'n 320.000 banen zal kosten, terwijl het de economie als ge heel op een verlies van 540.000 arbeidsplaatsen komt te staan, Het zou leiden tot een toene ming van de werkloosheid met één procent. Volgens Candice Howes, eco noom in dienst van de vak bond United Auto Workers, zullen Japanse bedrijven die auto's maken in de VS vol gend jaar 1,8 miljoen wagens verkopen. Op dit moment be draagt de verkoop van Japan se automobielen per jaar 2,35 miljoen, waarvan er 2,2 mil joen worden geïmporteerd. Howes zei dat de Japanse be drijven van plan zijn hun ver koop te verdubbelen in de ko mende vier a vijf jaar en dat veertig procent daarvan af komstig zal zijn van de vesti gingen in de VS. FNV WOEDEND OVER ORDER ZUID-AFRIKA DEN HAAG Het Haag se ingenieursbureau Bad ger heeft zich de woede van de Dienstenbond FNV op de hals gehaald door een order van de Zuidafrikaanse oliemaat schappij Sasol te aanvaar den. Badger zal voor de Zuid-Afrikanen een studie verrichten naar de omzet ting van olie en gas in vloeibare brandstof. De FNV is vooral verontwaar digd omdat het gaat om een militair-strategisch project. „Zuid-Afrika zelf bestempelt Sasol als een militaire zaak. Logisch, want het militaire ap paraat kan niet zonder olie. Olie is een voorwaarde voor de instandhouding van het apartheids-regime", aldus FN V-bestuurder P. de Groot. Hij vermoedt dat Badger de studie-opdracht heeft aan vaard, om uiteindelijk een gro te vervolgorder in de wacht te slepen. Hoewel de huidige opdracht werk oplevert voor een man of tien, is de FNV furieus te gen. De Groot: „Er zijn na tuurlijk grenzen aan wat mo reel toelaatbaar is. Investerin gen in Zuid-Afrika keuren wij ten alle tijde af". De directie van Badger denkt daar anders over. „Wii krijgen opdrachten uit Nederland, uit Zuid-Afrika en uit andere lan den en in al die gevallen hou den we ons aan de wet", is het commentaar. Badger ontkent ff r fxrpip" ff'f fff Ifilaarrr* IWf tttlwsMW wat üfifwsw De nieuwe Badger-vestiging aan de Binckhorstlaan (archieffoto). overigens dat het Amerikaan se moederconcern Raytheon Zuidafrikaanse opdrachten door zou schuiven naar Neder land teneinde zelf buiten schot te blijven. Ontslag Volgens De Groot ontbreekt bij Badger elke moraal. Niet alleen handelt het bedrijf met Zuid-Afrika, ook behandelt Badger het eigen personeel on behoorlijk. „De directie wilde een reorga nisatie doorvoeren en zestig van de zeshonderd werkne mers ontslaan, zonder de vak bond er in te betrekken. Als een bedrijf meer dan twintig man wil ontslaan, is het wette lijk verplicht binnen een maand overleg te voeren met de bonden. Pas op de dag dat die termijn afliep nodigde Badger ons uit voor een ge sprek. Niet om te overleggen, maar om informatie te geven". Schoonmaak De FNV verdenkt Badger er van een „grote schoonmaak" onder het personeel te willen houden. „Onder het motto van economische noodzaak willen ze bepaalde mensen lozen", zegt De Groot. Het sociaal plan dat de directie aan de onder nemingsraad (in plaats van aan de vakbond) voorlegde was uiterst mager, vindt nij. „Badger beloofde weliswaar een aanvulling op de uitkering te geven, maar die zou verval len als werknemers zich tegen hun ontslag zouden verzetten". Onder druk van de bond heeft Badger intussen het ontslag voor dertig werknemers inge trokken. Het Gewestelijk Ar beidsbureau (GAB) heeft de ontslag-aanvraag voor de ove rige dertig niet geaccepteerd. Badger moet de aanvraag „na der argumenteren", omdat de noodzaak van ontslag onvol doende is aangetoond. Volgens De Groot is de financiële posi tie van Badger „behoorlijk goed". Douwe Egberts wil Verbunt afstoten UTRECHT Douwe Egberts voert besprekingen met The Distillers Company (DCL) in Edinburgh over de overname van Verbunt Tilburg door het Schotse concern. Het ziet er naar dat alle honderd mede werkers van Verbunt in dienst zullen treden bij de door DLC op te richten nieuwe Verbunt- -vennootschap. Verbunt is het onderdeel van Douwe Egberts dat zich bezig houdt met botte len en de verkoop van een aantal merken wijn en gedis tilleerd. DCL voert onder meer de whiskymerken John nie Walker, Haig en Vat 69 en een aantal merken gin en cog nac zoals Gordon's en Hine. AMSTERDAM Uitgerekend op de dag van de Elfstedentocht presenteerde het bestuur van de Amsterdamse Effectenbeurs het eerste cursusexemplaar „Be leggen in Effecten door Particulieren". Miljoenen mensen zaten aan de televisie gekluisterd en alleen toeristen bevolkten het centrum van Amsterdam, maai desondanks hadden zich tientallen particuliere beleggers op Beursplein 5 verza meld. Dat weerspiegelt de toenemende belangstelling van particulieren voor het beleg gen in effecten, zo zei beursvoorzitter drs. B.F. Baron van Ittersum. Hij overhan digde afgelopen woensdag de eerste cursus aan A. van Emden, voorzitter van dt Nederlandse Centrale Vereniging van Beléggingstudieclubs (NCVB). BFLFLCFN 1\EFFECTEN DOOR BVHTia EIEIiEN Van Ittersum herinnerde de verzamelde beleggers aan een enquête van Intomart uit 1984, die aan het licht bracht dat Nederland weliswaar wei nig particuliere beleggers telt. veel zich interesseren voor het be leggen in effecten. „De algemene klacht was dat men te weinig weet van de materie en dat was voor ons de aanleiding om in samen werking met het Nederlands Instituut voor het Bank- en Effectenbedrijf deze cursus te ontwikkelen. Dus niet om zo veel mogelijk argeloze men sen te verleiden hun geld in de effectenmarkt te steken, zoals me wel eens verweten is door een journalist". Van Ittersum sprak de hoop uit dat meer kennis van het beleggen in effecten ertoe zal losse boekdelen zijn vastge- De grotere particuliere beleg ger die liever zelf een porte feuille opbouwt, heeft prakti sche informatie nodig. Door gaans zal hij niet geholpen zijn met één van de vele, vaak theoretische, vaak alge mene boeken op het gebied van effectenbelegging. Voor hem kan de praktische opzet van de cursus van de Effec tenbeurs uitkomst bieden. Het gaat hier overigens niet om een schriftelijke cursus die in verschillende afleverin gen thuis gestuurd wordt, waarbij een docent de ge maakte opgaven corrigeert en die uiteindelijk met een diplo ma wordt afgesloten. Die in druk wordt enigszins gewekt doordat de samenstellers heb ben gekozen voor een stevige ringband waarin een aantal dan zeshonderd noemd. Tenslotte een deel »oDt". over de motieven en de fisca- n financiële draagkracht de kleine, de middelgrote de grote beleggers. Verder De NCVB heeft het afgelopen le jaar een flinke groei doorge- va maakt. Een jaar geleden wa- en ren er 224 clubs met in totaal onder drieduizend leden, momenteel spreiding i 4236. staan 315 clubs met een ledentota; Volgens gaat het hoewel in de meerderheid zijn. eerste beleggings-studie- opgericht door ;eschreven beheer of beheersoverdracht. clubs Wat het laatste betreft, blijft woordvoerster ook deze cursus natuurlijk alle soorten een beperkt hulpmiddel. Por tefeuilles, wensen en inzich ten verschillen altijd en prak tijkervaring is meestal de bes te raadgever. Aan de omvang zal het overigens niet liggen: r veel huisvrou- circa 380 bladzijden, inclusief in effectenbeleg- vraag- en antwoordenboek. Vaak zijn het De opzet van losse delen Amerika waa wen actief az ging doen. vrouwen die hun man eer ging zoeken voor het nagela- of nieuwe teksten ten kapitaal. Door in een stu- ken. Sommige informatie maakt het bovendien moge lijk om naderhand aangepaste leiden dat meer particulieren effecten kopen. „Tenslotte wordt de markt al vijf tot tien jaar beheerst door de institu tionele beleggers. Meer parti- die culiere beleggers is goed voor var de kapitaalverschaffing, goed voor de beurs, voor de econo- dus ook voor de werk- klemd. Bovendien bevatten twee van de in totaal acht los se delen een groot aantal vra gen- en antwoorden. Iemand sn exemplaar a raison 172,50 gulden bestelt, krijgt de cursus in zijn geheel thuisgestuurd. Door de geko- vorm kan hij hem bij de gelegenheid", aldus Van Itter- hand houden als naslagwerk, de zelfstudie gaan, al of niet in studieclub verband. Naslagwerk Iemand die duizend gulden over heeft Tevreden De NCVB in Den Haag, een ,parkeerplaatsje,r~ zoekt overkoepelend orgaan van dat bedrag, begint niet 325 beleggings-studieclubs, is in elk geval zeer tevreden. „Eindelijk een cursus van een instelling die het dichtst bij het vuur zit. Dat vergroot de kans op objectiviteit, volledig heid en gedegenheid", zegt een NCVB-woordvoerster. „Er zijn al veel van dergelijke de meeste gauw aan een uitgebreide stu die. Hij laat zich simpelweg door zijn bank adviseren over een spaarrekening, een spaar- brief, of een aandeel. Een an der, die meer in deze markt kan steken maar onvoldoende vrije tijd beschikbaar heeft, wendt zich al gauw tot één van de Robeco-fondsen die zijn nogal commercieel van hem alle werk uit handen ne- opzet, te zwaar, of erg duur, dieclub te gaan zitten cursus te volgen, zijn ze min der overgeleverd aan die ene man van hun bank die aan de hand van zijn inzichten beleg gingen voor haar kapitaal zoekt". „Maar ook gaan steeds meer mannen, vooral gepensioneer den, beleggen gezamenlijk in effecten. OOk komen er meer gemengde clubs en studenten clubs. Gelukkig maar, want academici weten doorgaans erg weinig van beleggen Indeling Even terug naar de cursus. Overzichtelijk ingedeeld beleggen veroudert mers snel. Er komen nie beleggingsvormen bij, regels en tarieven veranderen. Register Overigens, een eenvoudige manier om snel de gebruiks waarde van boeken over ef fectenbelegging te peilen, is het tegen het licht houden van het register. Juist de tien tallen begrippen maken het effectenwereldje zo ondoor dringbaar. Een gangbaar begrip als ga rantievermogen zal men bij voorbeeld tevergeefs zoeken in het register van het stan daardboek „Beurs en Effec- worden obligaties, aandelen, verhandelbare opties ter- het eigen vermogen, evenmin. Helaas laten de meeste boe- mijnmarkt, organisatie ad- ken op beleggingsgebied de ministratie van de beurshan del, per deel uitgelicht. Er is voorts een deel Beleggen- beleggingsbeleid leek op deze staan. Het register van de cur sus van de effectenbeurs vormt hierop een heel gunsti- beleggingsrisico's per soort ge uitzondering. zoals de cursus die Kluwer waardepapier worden ge- HENK ENGELENBURG AMSTERDAM - ABN heeft over 1985 een nettowinst geboekt van 478 miljoen gulden ofwel 19,2 procent meer dan in 1984, toen de bank 401 miljoen gulden verdiende. De ABN heeft dat gisteren bekendgemaakt. Voor (mogelijke) stroppen werd 600 miljoen gulden opzij gelegd tegen 625 miljoen over 1984. Deze verlaging van de toevoe ging aan de stroppenpot w danken aan het feit dat i der behoefde te worden opzij gezet voor dubieuze debiteu ren in Nederland. Ook de voorziening voor landenrisicos kon iets omlaag, maar vooral te danken aan d devermindering van de dollar. De brutowinst steeg met 5,7 procent tot ruim 1,3 miljard gulden. In het Nederlands be drijf bleef de rentemarge i der druk staan, maar dat werd gecompenseerd door het toe nemen van de uitzettingen, al dus de ABN. Mede door het goede beursklimaat ware de resultaten van het effectenbe drijf zeer bevredigend. Het zelfde was het geval met de valutahandel. In het buiten landse deel van de bank wer den goede zaken gedaan in Europa en Noord-Amerika, maar de resultaten werden ge drukt door de sterke daling van de dollar en de valuta's die de dollar volgden. MARKTEN GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BH UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK Aarzelend herstel at,^—A ar\ e-t* AMSTERDAM Op de Amsterdamse effectenbeurs is gisteren^ aarzelend een zonnetje doorgebroken, nadat de stemming eerderF deze week meestal tot beneden het vriespunt was gedaald. Nadat- de index algemeen donderdag op het laagste punt van dit jaar^ was gekomen, noteerden gistermorgen de hoofdfondsen overwe-t gend zeer licht hoger. Maar daarmee is de dooi nog niet echt-— ingetreden, want de animo tot handelen was, zoals zo vaak vrijdag, gering. De beurs trok zich opnieuw weinig aan van het zoveelste record in Wall Street. Terwijl de dollar nog juist boven de rijksdaalder bleef, wonnen de internationals slechts licht en dat nog met uit-! zondering van een gelijkblijvende Rond half een was bij de£ hoofdfondsen Koninklijke Olie 1,40 gedaald, maar had Hoogo-J| vens 1,70 gewonnen en sprong Pakhoed eruit met een winst»; van 1,80. KLM moest eerder op de dag al twee kwartjes terug, t De financiële waarden en de grote uitgevers gingen licht om-K hoog, terwijl Heineken en Pakhoed rond het middaguur duide-f lijk waren aangetrokken. De andere grote fondsen bleven nage-r noeg op dezelfde koers of moesten zelfs, zoals Fokker en Btihr-^ mann-Tetterode, een weinig terug. De lokale markt gaf een gelijksoortig beeld te zien als de hoofd-B fondsen, hoewel hier gunstige berichten vanuit de bedrijven deT betreffende koersen oppepten. KBB reageerde nauwelijks op hetl hogere winstcijfer en ging zelfs enkele dubbeltjes terug. Evenals] donderdag noteerden de obligaties licht hoger, maar op de beursvloer werd niet gesproken over een duidelijk aanhoudende trend.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4