Bedrijvencentra in opmars \S' 'INCLUSIEF HUREN' BETEKENT DIRECT VOORDEEL Behoefte aan bedrijfsruimte neemt af door automatisering bet Binnenhof ZATERDAG 1 MAART 1986 Belegger grote afwezige Haagse markt DEN HAAG Het komt steeds meer voor dat ondernemers samen in één ge bouw kruipen ten einde de huisvestings kosten te drukken. Zo'n gebouw wordt een bedrijvencentrum genoemd. Een der gelijk centrum biedt met name soelaas aan de kleine en de beginnende ambachtslie den en industriëlen. Het aantal bedrijven centra in ons land is vorig jaar „spectacu lair" toegenomen. In 1984 woonden onge veer negenhonderdvijftig ondernemingen fin ops land in bedrijvencentra. Vorig jaar dat aantal per 1 oktober al opgelopen tot ruim negentienhonderd, verspreid over 148 centra. Ook in Den Haag raakt het fe- !nomeen bedrijvencentrum steeds meer in geburgerd. Er is sprake van een zekere groei. tra in de Hofstad worden echter voorna melijk opgezet door de lokale overheid en/of or ganisaties. die ondernemers in spé helpen een ei gen bedrijfje te beginnen, zoals Job Creation en de stichting „De Nieuwe Aanpak". De institutio nele en de particuliere belegger zijn de grote af wezigen op de Haagse markt, met uitzondering van de bouw- en beleggingsmaatschappij Natio naal Grondbezit NV. Nationaal Grondbezit is ei genaar van het Handelscentrum Houtwijk bv. Dit centrum aan de Oude Haagweg kan echter met de beste wil van de wereld geen succes genoemd worden. Van het indertijd veelbelovende plan om een centrum uit de grond te stampen met maar liefst 45.000 vierkante meter aan bedrijfshallen, showrooms en kantoren is maar bitter weinig te rechtgekomen. Het complex bleef beperkt tot een bundel van slechts vijf hallen met een totaal vloeroppervlak van 3500 vierkante meter. Twee hallen staan momenteel leeg. „De belangstelling van het Haagse bedrijfsleven voor het centrum valt tegen", zegt desgevraagd een woordvoerder van Nationaal Grondbezit eufemistisch. „De ver huur van de hallen is altijd al moeizaam ge- In vergelijking met het Handelscentrum doen de andere Haagse bedrijvencentra, veelal opgericht met financiële steun van de overheid, het een stuk beter. Een voorbeeld hiervan is het Haags Ondernemerscentrum (HOC) aan de Treubstraat in de Rijswijkse Plaspoelpolder. Het HOC ressor teert onder een stichting, waarin de gemeente Den Haag en Philips Data Systems zitting heb ben. Beide partijen hebben destijds een miljoen gulden in het project gestoken. Het ministerie van economische zaken droeg ook een dergelijk bedrag bij. Het centrum is opgezet voor de begin nende ondernemer. Hij kan er een ruimte huren en gebruik maken van een aantal gemeenschap pelijke faciliteiten zoals een bemande receptie, vergaderruimtes en toiletblokken. Een voorwaar de voor de toelating is dat de onderneming nieu we arbeidsplaatsen oplevert. Het HOC biedt plaats aan vijfenveertig bedrijven. Het manage ment is in handen van Job Creation. Het Onder nemerscentrum heeft sinds de opening in decem ber 1982 al zo'n tweehonderd a tweehonderdvijf- banen opgeleverd. BEGINNERS Job Creation is ook betrokken bij het Moutoncen- trum aan de Loosduinseweg. Dit centrum werkt volgens hetzelfde recept als het HOC. met dien verstande dat hier alleen beginners onder de 27 jaar worden toegelaten. In tegenstelling tot het HOC, waar Job Creation zich beperkt tot het ma nagement, krijgen de ondernemers hier ook bege leiding. Job Creation laat overigens alleen begin ners toe, die een levensvatbaar ondernemersplan kunnen overleggen. Avonturen op de bonnefooi wordt hiermee uitgesloten. Het Moutoncentrum, dat vorig jaar november werd geopend, is een ge zamenlijk project van de Haagse lokale overheid en de verzekeringsmaatschappij Aegon. Aegon stak een half miljoen in het project, de gemeente Den Haag en de provincie Zuid-Holland elk twee ton en het ministerie van economische zaken drie ton. Het Moutoncentrum herbergt momenteel ze ven ondernemingen die negen van de in totaal dertien bedrijfsruimtes bewonen. Het centrum heeft al 55 nieuwe arbeidsplaatsen opgeleverd. Job Creation verwacht dat rond Pasen alle ruim tes zullen zijn verhuurd. Evenals in het HOC kan de ondernemer in het Moutoncentrum per maand de huur opzeggen. Het voordeel hiervan is dat de beginner niet direct vastgebakken zit aan een langlopend huurcontract. De Mouton-onderne- mer betaalt voor zijn bedrijfsruimte 75 gulden per vierkante meter op jaarbasis. In het HOC is hij een tientje duurder uit. Ondernemers in de startblokken komen we ook tegen in het voormalige clubgebouw van de Fati- ma Jeugdstichting aan de Wochumstraat dat nu als bedrijvencentrum dienst doet. Het begrip „on dernemer" wordt hier overigens wel ruim geïn terpreteerd, want men treft er onder de bevol king ook beeldende kunstenaars en dansers aan. Het centrum huisvest een yoga-studio (met vier medewerkers), een kledingatelier (twee arbeids plaatsen), een semi-professioneel balletgezelschap (vijftien medewerkers) en een atelier, dat door drie beeldende kunstenaars wordt gebruikt. Het centrum wordt geëxploiteerd door de stichting „De Nieuwe Aanpak". Het gebouw is indertijd door werkloze jongeren in het kader van een ar beidservaringsproject onder auspiciën van de Stichting Haagse Jeugd verblijven (HJV) ver bouwd. Deze stichting huurt het pand van de Fa- timastichting. De Nieuwe Aanpak is de onder huurder van de HJV. Het centrum, dat is opgezet zonder overheidsgelden, bedruipt zichzelf. De ruimtes worden verhuurd voor een prijs die va rieert van tweehonderd tot vijfhonderdvijftig gulden per maand. Het „Koetshuis" aan de Zwarteweg, een eveneens bescheiden „ondernemershotelletje", gevestigd in een voormalig koetshuis, kreeg wel een gemeen telijke subsidie, een eenmalige bijdrage van tach tigduizend gulden voor de verbouwing van het pand. Ook in het Koetshuis hebben kunstenaars de status van ondernemer. Zo biedt het centrum onderdak aan een beeldhouwster en een kunst schilder. Verder treft men er een klussenbedrijf, een architect en een weverij. In het Koetshuis werken in totaal zes mensen Het centrum wordt geëxploiteerd door de stichting „Schep je eigen werk". „Schep" is een organisatie die mensen helpt kleinschalige milieuvriendelijke bedrijfjes op te zetten, zogeheten memo-bedrijfjes. Het cen trum, dat al officieus draait, wordt eind maart of ficieel geopend. VERENIGING Soms houden de gebruikers van een bedrijven centrum het heft in eigen hand. Zij exploiteren dan hun gezamenlijk onderkomen in vereni gingsverband Een voorbeeld hiervan is „De Aap van Bilderdijk" aan de Da Costastraat. „De Aap" is gehuisvest in een voormalig schoolgebouw dat de gebruikersvereniging zelf heeft opgeknapt. Men kreeg hiervoor een gemeentelijke subsidie van tachtigduizend gulden. Het centrum herbergt vogels van diverse pluimage, waaronder een lij stenmakerij, een ontwerpbureau van onder meer theaterdecors, een batikbedrijfje, een architecten collectief, een ontwerpbureau van onder meer posters, decors en lay-outs, de Stichting Werklo zen Initiatief en de Stichting Holland Opera. Deze operastichting wordt gedragen door plusmi nus dertig werkloze zangers en zangeressen. De toonkunstenaars kunnen via de stichting optre den ten einde arbeidservaring op te doen. De Aap telt in totaal veertien lokalen, waarvan er twaalf zijn bezet. De gebruikers betalen vierhonderd gulden huur per maand. De vereniging huurt het pand op haar beurt van de gemeente voor 35.000 gulden per jaar. De leden van de vereniging zor gen samen voor het schoonmaken en het onder houd van het gebouw. Dat doen ook de leden van de vereniging „De Spanjaardshof", dat een gelijknamig bedrijven centrum runt aan het Westeinde. Het „onderne- mershotel" is gevestigd in een voormalig ver pleeghuis. In tegenstelling tot „De Aap" is dit centrum destijds op illegale wijze tot stand geko men. Het toen leegstaande verpleeghuis werd im mers in 1982 door zes wijkbewoners gekraakt met het doel er bedrijfjes in te herbergen. Aanvanke lijk zat de lokale overheid erg met die krakers in haar maag. Later sanctioneerde zij de kraakactie min of meer door het pand een bedrijfsbestem- ming te geven. De door de krakers opgerichte vereniging kreeg zelfs een gemeentelijke subsidie Het bedrijvencentrum „De Aap van Bilderdijk" aan de Da Costastraat. van ruim een ton om het verpleeghuis te verbou wen voor bedrijfshuisvesting. De vereniging huurt het gebouw van de gemeen te voor een bedrag van 1667 gulden per maand. De Spanjaardshof heeft momenteel achtenveertig ruimtes verhuurd. Het voormalige kraakpand herbergt onder meer een stoffeerderij, een tim merbedrijf, een videobedrijf, een fotograaf, glas blazerij, een semi-professioneel jazzballetgezel- schap, een pianoleraar /restaurateur, een metaal bedrijf, een textielatelier, eën showroominrich- tingsbedrijf, een restaurateur van antieke schilde rijen, een maquettebouwbedrijf en een lijstenma kerij. Het centrum heeft in totaal zo'n 125 ar beidsplaatsen opgeleverd. De bewoners van De Spanjaardhof betalen vijftig a zestig gulden per vierkante meter huur, op jaarbasis, inclusief gas, licht en water. Het bedrijvencentrum wordt door de lokale over heid ook gebruikt om ondernemingen uit stads vernieuwingsgebieden te herbergen. Een goed voorbeeld hiervan is het bedrijvencentrum dat de gemeente heeft laten bouwen aan de Lekstraat. Het centrum bestaat uit twee gedeeltes, die door het Schenkviaduct van elkaar zijn gescheiden. Het complex, dat bijna twee jaar geleden werd geopend, is met name opgezet voor bedrijven uit de Rivierenbuurt en het Oude Centrum, die voor de stadsvernieuwing het veld moeten ruimen. Het centrum telt in totaal achttien bedrijfsunits, waarvan er reeds twaalf zijn verkocht. De ge meente is nog in onderhandeling met zes kandi daten. Volgens een gemeentewoordvoerder is de belangstelling van het bedrijfsleven „enorm". GE ANSEMS FOTO: CEES VERKERK Heerco Wallinga, Frans Baks en Joop Vermeulen (vlnr) van de Stichting Werklozen Initiatief, een van de activiteiten die een onderdak hebben gevon den in de Aap van Bilderdijk. DEN HAAG Naarmate een bedrijf meer automatiseert, groeit de behoefte aan een van alle moderne gemakken voorzien kantoorgebouw. Ruim veertig procent van de bedrijven in de bank- en verzekerings wereld, de reclame en de zakelijke dienst verlening heeft daarom zeer concrete ver huisplannen. Bij het kiezen van een nieu we behuizing zal er overigens wel reke ning mee moeten worden gehouden, dat door de automatisering de benodigde be drijfsruimte op den duur afneemt. Dit zijn enkele conclusies uit een onderzoek van Strabo, een Amsterdams onderzoek- en adviesbu reau op het terrein van de planologie en de ruim telijke ordening. De resultaten-ervan zijn opgeno men in het rapport „Kantoor, ruimte en automa tisering". Het onderzoek werd uitgevoerd in opdracht van de Rijks Planologische Dienst. Ondervraagd wer den honderdtwaalf bedrijven in de bank-, verze- kerings- en reclamewereld en de zakelijke dienst verlening die volgens de onderzoekers gezamen lijk representatief zijn voor het totale Nederland se kantoorbewonersbestand. Automatisering leidt volgens het Strabo-onder- zoek in eerste instantie tot een sterke toename van de ruimtebehoefte, zowel in het bedrijf in het algemeen als op de afzonderlijke werkplekken. Als oorzaken daarvan noemt men de omvang van de centrale computer, de komst van terminals op de bureaus en de wijzigingen in de organisatie van het bedrijf. Deze veranderingen vragen in eerste instantie veel meer ruimte, dan dat er door uitstoot van personeel beschikbaar komt. Naarmate de automatisering voortschrijdt, zo is de verwachting van de onderzoekers, zal de ruimtebehoefte echter weer dalen. Oorzaken daarvan: de verfijning van de apparatuur en de sterke besparing op archieven en personeel. Dat laatste geldt vooral voor de bank- en verzeke ringswereld, waar rekening wordt gehouden met een personeelsvermindering tot twintig procent. De zakelijke dienstverlening daarentegen houdt rekening met een toename van het personeel. Het zijn volgens het onderzoek vooral de bedrij ven die nu nog gevestigd zijn in oude panden in de binnensteden, die door de automatisering in de ruimteproblemen komen. Een groot aantal heeft serieuze plannen om te verhuizen, met name naar industrieterreinen aan de rand van de stad. Toch zijn die problemen rond de automatisering voor de meeste bedrijven niet de belangrijkste re den om de binnenstad te verlaten. Volgens het onderzoek van Strabo gaat het daarbij vooral om zaken als bereikbaarheid, parkeergelegenheid en representatie. Maar de automatisering kan een bedrijf wel het duwtje geven, dat het nodig heeft om de verhuisgedachten in concrete plannen om te zetten. Temeer daar een ingrijpende verbou wing zeker zoveel kost als een verhuizing. Het ligt voor de hand dat dit met name geldt voor be drijven die een hoge graad van automatisering Interfinish scheidingswanden mooi en makkelijk te monteren en de prijs past perfekt in uw kalkulatie. interfinish SCHEIDINGSWANDEN POSTBUS 285 1250 AG LAREN TEL-02153-122 44 hebben of gaan invoeren. Bij de enquête is ook gekeken naar de mogelijke gevolgen van thuiswerk op de ruimtebehoefte van kantoren. Onder invloed van de ideeën van de Amerikaanse futuroloog Alvin Toffler is de voorbije jaren veel gespeculeerd over de conse quenties van het zogenaamde tele-forensisme: het thuiswerken met behulp van een personal com puter. Hierdoor zouden in de toekomst talrijke moderne, ruim opgezette kantoorgebouwen over bodig worden. Volgens de onderzoekers van Stra bo valt dat allemaal wel mee. In het rapport staat dat momenteel slechts drie procent van de bedrijven hiermee bezig is of plannen in die richting heeft. Het zijn vooral be drijven in de zakelijke dienstverlening. Voor de komende vijf jaar houdt vijftien procent van de onderzochte bedrijven rekening met een toename van het tele-forensisme, met name het bank- en verzekeringswezen. Het gaat daarbij overigens voornamelijk om hogere kaderfuncties, aldus de onderzoekers in hun rapport. „Kantoor, ruimte en automatisering" is speciaal geschreven voor iedereen die zich bezighoudt met kantoorhuisvesting in de meest algemene zin, zo als bedrijven, makelaars en ambtenaren. Het rap port kost 36,75 gulden inclusief btw en verzend kosten. Het adres van Strabo: Herengracht 498, 1017 CB Amsterdam. JOS TIMMERS ADVERTENTIES h«s. MAKELAARSKANTOOR U DE BRUIJN EN TAK B.V. 070-871616 U kunt er huren per etage van 646 m kost 10336 m2. Dus wilt u direct profijt v ;uwe kantoor, bel dan- Twee vergelijkbare panden huur op vergelijkbare locaties. Het f 160,- per m2. Het andere komt op f 185,- perm2. De eerste aanbieding lijkt dan ook ver reweg in het voordeel. Totdat blijkt dat de huur daar alleen voor de kale ruimte is. Dat scheidingswanden, vloerbedekking en licht- armaruren voor rekening van de huurder zijn Dan blijkt zo'n huurprijs ineens niet zo aantrekkelijk meer. Met het kantoor aan de Thorbecke- laan hoek/De Savomin Lohmanplein weet u tenminste wel waar u aan toe bent. Want daar betaalt u slechts f 185,- per m2.* All- in wel te verstaan Dus inclusief vloerbedekking, schei dingswanden en lichtarmaturen En200plaat sen op het aangrenzende parkeerdak. En daarvoor zit n pnma bereikbaar, TH0R8ECKELAAN H0EiypE_SAy0RNIN_L_0HMANPLElN ruim en aan de groene kant van Den Haag. prijspeil 1986 JonesLangW ~<mSooo

Leidse Courant | 1986 | | pagina 35