Scandinavië onweerstaanbaar Burchten, ruines en vulkanen stofferen landschap A uvergne Duttend naar het zuiden bet Binnenhof1 Finale NOORD-EUROPA PROBEERT WEER NEDERLANDERS TE TREKKEN ZATERDAG 1 MAART 1986 OSLO - Als het toerisme minder bezoek oplevert dan wenselijk wordt geacht, kan daar altijd nog een mooie draai aan worden gege ven. In Noordeuropese landen ver staat men als geen ander de kunst om van deze nood een deugd te maken. Daar wordt voortdurend gehamerd op de rust en stilte. De eeuwig ruisende bossen, zichzelf bespiegelende fjorden, meren zon der tal en toendra's met rendieren worden aangeprezen als een para dijs voor individualisten. Van massatoerisme zal niet gauw sprake zijn in de Scandinavische naties. Vooral Nederlanders laten het er de laatste jaren lelijk bij zitten. Daarbij speelt de bereik baarheid een rol, sinds de directe verbin ding over zee vanuit Amsterdam is weg gevallen. De levensstandaard reikt er bo vendien zo hoog, dat vakanties in deze landen voor veel gezinnen vrijwel onbe taalbaar zijn geworden. De ANWB berekende onlangs dat voor een pakket boodschappen dat in ons land zestig gulden kost, in Denemarken 90,50 gulden betaald moet worden. Zwe den maakte het nog bonter met 106,50 gulden en Noorwegen spande de kroon: 114 gulden. Daarmee stonden deze lan den, na Zwitserland, aan de kop van de Europese prijslijst. Toch wordt de soep van het goedkoopste drie-gangenmenu in Noorwegen (dertig gulden) minder heet opgediend dan deze cijfers suggere ren. In toenemende mate worden che ques verstrekt om de hotels en restau rants in Scandinavië een beetje goedko per te maken. Op herhaling Veel reizigers naar deze landen zijn in tussen getraind in de kunst van zelfver- zorging en weten precies wat zij moeten meenemen om de ergste pieken in het prijsniveau te omzeilen. Onder hen zijn de verstokte minnaars van deze gewes ten zeer talrijk; mensen die er telkens op herhaling gaan. Om aan de teruggang in het toerisme vanuit Nederland een halt toe te roepen (Bureau Zweden incasseerde in 1984 al een verlies van achtentwintig procent ten opzichte van het voorgaande jaar) wordt er van alles en nog wat onderno men. Zo heeft Zweden een bijzonder mooie brochure beschikbaar (prijs 3,75 gulden) waarin diverse kortingen op ho- telprijzen worden aangekondigd. Nie mand minder dan Björn Borg is inge huurd als propagandist voor het toeris me naar dit land. Uiteraard proberen de noorderlingen duidelijk te maken dat zij goed zitten met de trend tot „individualisering" van de vakanties, een drang naar meer vrij heid, intensief speurwerk in de natuur en sportief bezig zijn. Een sterk argu ment, zeker voor Zweden met al die wouden en in een oneindige ruimte ver zonken meren, ideaal voor trekkers met tent en caravan, voor hengelaars eri bos- bessenplukkers, rugzak-wandelaars en zeilers. En Jan Pelleboer is er bijgehaald om te orakelen over de zonnige en droge» zomermaanden. Magisch De nieuwe directrice van het Noors Ver keersbureau in ons land, Elisabeth Hey- erdahl-Jansen, ontleent haar hoop op meer Nederlandse toeristen aan de titels van in ons land veelgelezen trilogieën met hun odes aan de natuur. Vooral „De weg tot elkander" uit het oeuvre van E. Gulbranssen spreekt haar wel aan. Voor veel van onze landgenoten blijft Noorwegen immers een toch bijna magische bestemming, onvergelijkbaar met welk ander reisdoel dan ook. De „hytter" of trekkershut, thans ook aan bevolen als ideaal onderdak in Gelder land of Brabant, biedt in Noorwegen al jarenlang een goedkoop alternatief voor gezinnen. Automobilisten kunnen aan de hand van routebeschrijvingen van hut tot hut trekken. Wie eenmaal via de Hurtigrute een reis heeft gemaakt langs de westkust van Noorwegen, tot in Kerkenes boven de poolcirkel, komt voorgoed in de ban van dit fascinerende waterfront. De schepen onderhouden er een beurtdienst in het schijnsel van de middernachtzon en leg gen daarbij heen en terug vijfentwintig honderd zeemijlen af. Het aantal hutten voor toeristen is echter beperkt. Uit de arrangementen van Norske Turist Servi ce in Amsterdam blijkt dat zo'n reis (in clusief vliegen naar Oslo en de treinrit ten Oslo-Bergen en Trondheim-Oslo) niet goedkoop is: in het hoogseizoen on geveer vierduizend gulden, maar de er varingen tijdens deze dertiendaagse mo gen dan ook uniek genoemd worden. Er is voor de betrekkelijk kleine groep reizigers naar het noorden toch keus uit een grote variatie accommodaties en (doe)vakanties, zo blijkt uit diverse bro chures. Dit geldt evenzeer voor Finland, bepaald ook geen massabestemming en om soortgelijke redenen in trek bij men sen die aan rust en ruimte de voorkeur- geven. Maar ook Helsinki is, dank zij goedkope aanbiedingen van rederijen als de Finnjet Line en de Silja Line een be kend reisdoel geworden. De bekende oceaanstomer Finnjet vaart rusteloos heen en weer tussen Travemünde en de Finse hoofdstad met tamelijk veel land genoten aan boord. In het nieuwe sei zoen zullen de prijzen voor deze vaart gemiddeld twintig procent lager worden. De kilometerteller van dit legendarische vaartuig geeft intussen een stand aan die overeenkomt met zesenvijftig rondjes om de aardbol. Andersen-jaar De Denen laten het er evenmin bij zit ten. Dit landje is door de natuur met een wat zachtere hand gekneed. Lieflijk glooiend ontvouwt zich hier het land schap en aan alle kusten ziet men het sil houet van veerboten op weg naar de ei landen. Hans Christian Andersen, de grote sprookjesverteller, gaat hier dit jaar voorlezen uit eigen werk. Het thema „Denemarken, het modernste sprookjes land", spreekt boekdelen. Overal in het met vriendelijke provinciestadjes bezaai de land zal men dit jaar uitkijken naar de boeren, landjonkers, schoorsteenve gers en ambachtslieden uit de sprookjes ter gelegenheid van het feit dat Anders- ens eerste boek honderd vijftig jaar gele den van de pers kwam. Zijn geboorteplaats Odense op het eiland Funen is vanouds een pelgrim soord voor ouders met kinderen, die dan meteen even Legoland op hun program ma nemen. Daar worden namelijk reliëfs opgebouwd van de bekende steentjes, ontleend aan lokaties in de sprookjes. Het museum in Odense is een top-be- zienswaardigheid. Odense organiseert verder „sprookjes wandelingen", voert door de meester ge schreven openluchtspelen op en heeft routes voor drie en vier dagen uitgezet langs de plaatsen waar hij zijn sporen heeft nagelaten. In het spoorwegmuseum wordt aandacht gevraagd voor „Reizen is leven", ook al een aan Andersen ont leend motief en Andersen-lezingen kan men gaan beluisteren op diverse kastelen en landgoederen. Een brochure in het Engels, verkrijgbaar bij het Deens Verkeersbureau in Den Haag, vermeldt alles wat er te doen is in de steden en op het platteland vol heg gen, struiken en korenvelden. Wie zoekt naar een vakantiebestemming voor het hele gezin kan dus nergens beter terecht dan in Andersens sprookjesland. ultzoekerij De mogelijkheden om voor genoemde landen een keuze te maken zijn bijzon der gevarieerd, maar soms ook tamelijk ingewikkeld omdat zoveel rederijen hun diensten aanprijzen voor het vervoer van passagiers en auto's. Ook een flink aantal reisorganisaties biedt kant-en- klaarvariaties aan, maar het blijft toch een hele uitzoekerij om de goedkoopste methode eruit te halen. Een nieuwe touroperator voor de noor delijke gewesten is Bureau Scandinavië, ontstaan door een fusie van Bureau Zweden, Info Scandic en Scandinavian Artie Sunway. Het biedt nu één pro gramma aan van tachtig pagina's, met een compleet overzicht van alle verbin dingen per veerboot, bus, trein en vlieg tuig, inclusief luchtreizen naar IJsland, cruises met de „Leonid Brezhnev" in de Scandinavische wateren en reizen met de Plancius, onder meer naar Spitsber- Er is ook een ruime keus uit avontuurlij ke vakanties, zoals een sneeuwscoote r-expeditie over Spitsbergen, gebundeld in de gids Sunway Outdoor. Voor informatie: Bureau Scandinavië, Vijzelgracht 17, 1017 HM Amsterdam; Fins Verkeersbureau, Stadhouderskade 69, Amsterdam 020-719876; Noors Na tionaal Verkeersbureau, Zuidermolen weg 25, 1069 CE Amsterdam 020- 106725; Zweeds Verkeersbureau, Laan Copes van Cattenburch 131, Den Haag 070-638919. LEO LEEUWIS De natuur in de Auvergne zorgt voor fascinerende blikvangers met de trechters van uitgedoofde vulkanen. Rust en ruimte is ook in Finland een toeristenlokker. VICHY - In het groene hart van Frankrijk, zoals de Auvergne wei eens genoemd wordt, wachten on geveer vijfhonderd kastelen op een bezoek. Zij het dat men in veel ge vallen alleen nog maar een drem pel in de open lucht kan overschrij den. In zo'n geval gaat het om een van de talrijke ruïnes in dit gebied, bestaande uit sombere steenklom pen of een schamel restant puin en fundamenten waarboven raven krassen. Deze teloorgang is vooral te wijten aan de vernielzucht van Richelieu, die tij dens zijn strooptochten veel kastelen met de grond gelijk maakte. Verkruime lende muren op de bergtoppen en de res ten van torens illustreren op sinistere wijze de geschiedenis van het gewest. Maar zeker honderd van deze monu menten hebben ongeschonden de eeu wen getrotseerd, voldoende voor de vor ming van een vereniging (association) die zich ervoor inzet de kastelen toegan kelijk te maken voor het publiek. De charmante Isabella, dochter van ba ron De Maison Rouge, reist stad en land af om aandacht te vragen voor dit histo risch erfgoed. Twee jaar geleden hebben twaalf bewoners van kastelen het initia tief genomen om een toeristische kaste lentocht uit te zetten. Zij dienen daar mee het toerisme in Auvergne, maar hebben ook hun eigen belang op het oog. Door de poorten open te stellen voor vreemdelingen, hun te laten zien hoe warmpjes zij er bij zitten achter die dik ke muren en hoe fraai de vertrekken soms nog gemeubileerd zijn, kunnen zij het (peperdure) onderhoud blijven be kostigen. Reeds twintig kasteelheren hebben zich nu bij de vereniging aange sloten. Zij zorgen voor bewegwijzering van de route en geven de bezoekers waar voor hun geld, niet alleen door de inte rieurs te tonen. Er worden ook vaak spe ciale exposties gehouden en bijzondere verzamelingen gepresènteerd. Blikvanger De kastelenroute draagt veel bij aan het welslagen van een ontdekkingsreis door Auvergne, ooit door de streekschrijver Henri Pourrat getypeerd als een verloren paradijs. Niet alleen de burchten, kaste len en ruïnes stofferen dit bergland schap. De natuur zelf zorgt voor fascine rende blikvangers met de trechters van uitgedoofde vulkanen in het Pare Natu rel Régional des Volcans d'Auvergne. Diepe kraters, basaltzuilen die als reus achtige orgelpijpen een front vormen en grillige pieken en meertjes imponeren de reiziger. Elders in de regio zorgen natuur en landschap voor een vrediger aanblik: grazige weiden met roodbont vee, dorp jes, kerken in de oeroude, romaanse bouwstijl en tal van riviertjes. Dit arca dische schouwspel heeft eeuwenlang pel grims geïnspireerd om door te zetten op hun zware weg naar Santiago de Com- pastela in de Spaanse Pyreneeën, die door dit gebied voerde. De Auvergne wil overigens niet alleen het oog bekoren. Veel kuuroorden hou den zich aanbevolen voor de koestering en genezing van het ganse lichaam, in de warmste bronnen van het Europese vas teland. Geen kwaal, of er kan hier een poging worden gedaan die te genezen. Een naam als Vichy is een begrip gewor den voor alles wat er over heilzaam wa ter te vertellen valt. Genoemde plaats is een van de drukst bezochte in het departement Puy de Döme, waar trouwens grote industrieste den als Clermont-Ferrand en zönes met veel walmende schoorstenen van fabrie ken doen vermoeden dat ook hier de na tuur niet ongeschonden is gebleven. Toch valt voor de Nederlandse vakan tieganger nog veel te ontdekken. Zo biedt het gewest Cantal weer een andere variatie op het landelijke thema, met uitgestrekte weidegebieden en de am bachtelijkheid van een zuivelproduktie bij de bron. Op de hoeve dus, waar kaas en boter naar oud recept worden bereid, zolang de vooruitgang nog niet heeft toe geslagen. Op de vraag wat Auvergne nog meer te bieden heeft kan antwoord worden gege ven door het Frans Verkeersbureau, Prinsengracht 670, 1017 K.X Amsterdam, telefoon 020-247534. LEO LEEUWIS De auto- slaaptrein naar Biarritz, waarop sinds kort trouwens ook motoren kunnen worden vervoerd. DEN BOSCH - „Het aardigste ho tel onderweg" wordt de autoslaapt- rein in NS-brochures genoemd. De veelgebruikte couchettes blijven weliswaar kleine kamertjes waar de zitplaatsen verdwijnen en er zes bedjes voor in de plaats komen, maar er blijkt weer meer belang stelling te bestaan voor deze vorm van vervoer. Vorig jaar zijn onge veer twaalf procent meer auto's en reizigers vervoerd. Voor dit jaar hoopt de NS de groei te kunnen vasthouden. Daarvoor zijn de tarieV ven verlaagd, vooral op de Franse bestemmingen. Een aardige geste is de mogelijkheid om met z'n vieren - als gezin bijvoor beeld - zo'n couchette-appartement te huren, tegen betaling van slechts één kinderkaartje extra. Vorig jaar hebben 1580 passagiers daaraan de voorkeur ge geven. De andere variaties om horizon taal te reizen - in een echt slaaprijtuig - variëren in prijs van 148 tot 516 gulden per persoon retour, afhankelijk van de vraag of men zo'n compartiment met z'n drieën, samen of alleen betrekt. Toch zullen veel automobilisten nog te rugdeinzen voor de autoslaaptrein, die in veler ogen een dure en elitaire vorm van transport blijft. Maar het loont de moeite om de de werkelijke kosten van de autotocht tegenover de prijs van de treinkaartjes te zetten. Wie alleen maar de benzine in rekening brengt is gauw klaar met de prijsvergelijking. Maar wordt voor de tuto een reële kilometer- prijs aangehouden van bijvoorbeeld vijf tig cent en worden daarbij de kosten van de overnachting opgeteld, dan kan de conclusie heel anders uitvallen. Zeker als men buiten het hoogseizoen reist, wan neer de kortingen erg groot zijn. Waarschijnlijk mede door het dure ima go blijft deze vorm van vervoer een marginaal gebeuren in de grote vakantie- caroussel. Vorig jaar reisden nog geen tienduizend auto's en circa zevenentwin tigduizend reizigers op deze manier naar stations in Frankrijk, Zwitserland, Oos tenrijk en Joegoslavië. Onder de passa giers waren nogal wat landgenoten die op het nippertje reserveerden, toen het in eigen land maar niet ophield met re genen. Het meest in trek zijn de vier treinen die onder mooie namen als Gascogne Ex press, Provence Express, Dordogne Ex press en Costa Express door Frankrijk rijden. De Dordogne Express is nieuw en rijdt door het groene, golvende land schap van Midden-Frankrijk via Brive en Toulouse naar Narbonne. Hiervan daan, op circa dertienhonderd kilometer afstand van Utrecht, beginnen de auto- slaaptreinreizigers de autoreis naar hun Spaanse vakantiebestemming. De Azur- ro Express en de Istra Express koersen naar Zwitserland, Italië, Oostenrijk en Joegoslavië. In het vorige seizoen zijn ook motorrij ders en hun machines „op proef' meege nomen, in totaal 171 personen. Dit aan tal bleek toereikend om hen definitief toegang te verschaffen tot de autoslaapt rein. Zij betalen voor het veiwoer van hun motoren de halve autoprijs. Den Bosch blijft het laadstation voor alle trajecten en op 28 maart zal de eer ste autoslaaptrein weer naar het zuiden vertrekken. Sinds een kwart eeuw gele den de eerste auto's verladen werden, zijn in totaal tweehonderdduizend voer tuigen op de trein gezet. Het seizoen loopt tot eind oktober, zo blijkt uit de brochure „Autoslaaptrein 1986", die gra tis verkrijgbaar is op de NS-stations.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 27