Hess zal sterven inSpandau Museon: overzicht van mens en wereld bet Binnenhof" Programma in openingsweken DEN HAAG - Beschavingen ple gen te vergaan, zo leert de geschie denis. Mocht de onze dat ooit doen, dan valt voor de volgende - of voor bezoekers uit de ruim te - te hopen dat het nieuwe Mu seon aan de Stadhouderslaan in Den Haag bewaard is gebleven. Immers, vrijwel nergens op aarde kan men het fascinerende verhaal van (het ontstaan van) de mens en zijn duizelingwekkende wereld zo uitvoerig en aanschouwelijk onder gaan. (Of het moesten de speciaal daartoe ontworpen atoomvrije „be- waarbunkers" in de Duitsland en Amerika zijn). Na de officiële opening komende dins dag, een besloten opening voor tweedui zend genodigden, opent het Museon woensdag 5 maart de deuren voor het publiek. De eerste weken heeft men een indrukwekkend openingsprogramma op stapel staan, met allerlei evenementen, boekpresentaties, filmpremières, prijsuit reikingen en een quiz voor Haagse scho lieren (zie bijgaand leader). Zondag 9 maart houdt het Museon een gratis Open Dag met extra activiteiten. Een buitenkansje, dat eigenlijk niemand mag missen. Het leukste is misschien: doen alsof we Marsmannetjes uit het jaar 10.000 zijn en ons verbazen. Het is de moeite waard. Mag ook wel, want met z'n allen hebben we er een slordige vijftig miljoen voor neergeteld. Ook Museon-directeur 4rs. W. G. van der Weiden is trots op deze nieuwe parel in de kroon van museaal Den Haag. Van der Weiden komt met zijn tachtig jaar oude Museum voor het Onderwijs uit een klein, oudbakken schoolgebouw- tje in de Hemsterhuisstraat. Hij en zijn medewerkers moeten zich voelen als zwervers in het Hilton. Door de verhui zing en herinrichting is zijn museum an derhalfjaar dicht geweest. („Onvoorstel baar kort, volgens mij een record in de museumwereld"). Begin dit jaar heeft het museum zijn aloude taak, de mu- seumlessen voor scholieren, weer hervat. Het Museon mikt vanaf 5 maart echter op een groter en breder publiek. Scholie ren veelal in de ochtenduren en 's mid dags alle anderen: gezins- en familiebe zoek maar ook zo veel mogelijk toeris ten, liefst uit de hele wereld. Volgens de directeur zal het bezoekersaantal stijgen van honderdzeventigduizend naar vier honderdduizend per jaar. Vooral de combinatie van Museon, Gemeentemu seum, Omniversum en Congresgebouw wordt met name door de VVV en het Nationaal Bureau voor Toerisme flink onder de aandacht gebracht. „Gedacht wordt aan een route binnendoor vanuit BOODSCHAP Wat krijgen al die mensen nu eigenlijk te zien in dat prachtige Museon, een „ontwerp van architect W. G. Quist Antwoord: onbeschrijflijk veel. De ten toonstellingen beslaan vijf vakgebieden: geologie, biologie, geschiedenis, natuur kunde en techniek en volkenkunde. Mu seon en Gemeentemuseum hebben één gezamenlijke ingang: een vrij toeganke lijke glazen verbindingshal die rechtsaf het Museon, de ondergrondse Museon- aula, het restaurant met terras ernaast, de Museon-winkel of door de museum- tuin het ruimtetheater Omniversum be reikbaar maakt. De bezoeker betreedt vanuit die verbindingshal de tentoon stellingsruimte op de begane grond, waar de expositie „De aarde, ons huis" staat opgesteld. De aandacht wordt daar ge vestigd op de nietigheid van onze pla neet, een stipje in de ruimte. Verder krijgt men een indruk van de verschei denheid aan vormen en uitingen van le ven. Van een kleurrijke collectie bijzon dere vlinders tot het veertien meter lange skelet van een jonge potvis. Niet in de laatste plaats komen de verschillen tussen volkeren aan de orde. „Wij kun nen de aarde maken en breken, dat is de boodschap", zegt de Museon-directeur. Ook verwijst hij naar de mensenrechten en het discriminatie-artikel in de grond wet. Anders dan op de begane grond krijgt het publiek op de eerste verdieping met de expositie „Tussen mens en nevel vlek" te maken met één doorlopend ver haal. Het begint met het ontstaan van het heelal, onze aarde en de evolutie van het leven en vervolgt dan met de ge schiedenis van de mens en de ontwikke ling van wetenschap en techniek om te eindigen bij de vele culturen die zich over de aarde hebben verspreid. Alle vakgebieden zijn in deze centrale presen tatie geïntegreerd. Toch biedt elk onder deel een op zichzelf staande hoeveelheid informatie. Rondom de centrale exposi tie bevinden zich achttien les/expositie ruimten, die handig afsluitbaar zijn met wandhoge draaideuren. In elk van die achttien ruimten zijn weer afzonderlijke tentoonstellingen te zien met de meest uiteenlopende thema's (Vulkanen en aardbevingen. Tropisch regenwoud, Het oude Egypte, Tweede Wereldoorlog, Energie, Informatica, Fotografie, India en Thailand, etc.). Didactische medewer kers geven daar ook de ochtendlijke mu- 5 tot en met 14 maart slechts één gul- seumlessen, gratis voor de Haagse scho- den, daarna het dubbele. Een combina- len en tegen betaling voor de scholen tiekaart Museon/Gemeentemuseum kost van elders. drie gulden, Museon/Omniversum der- Afgezien van de gratis Open Dag op 9 tien gulden vijftig, maart betalen de Museonbezoekers van GERRIT BAL BIJ DE FOTO'S: Links boven: Een reis naar het tropisch nodig om alles te weten te komen t Museon is voldoende. Rechts boven: Vrijwel nergens op aarde kan men het fascinerende verhaal van de mens en zijn duizelingwekkende wereld zo uitvoerig en aanschouwelijk ondergaan als in de opvolger van het Museum voor het Onderwijs. Links onder: fVonen kan in eenvoudige rondavels en blokhutten, maar ook in prachtige bouwwerken. Het Museon heeft er voorbeelden van. Rechts onder: In een muSeum zo vlak bij zee mag informatie over de geschiedenis van de scheepvaart niet ontbreken. Astronaut Wubbo Ockels, cabaretier Fons Jan sen en de ministers Deet- en Brinkman (resp. onderwijs en wetenschappen en weizijn, volks gezondheid en cultuur) komen dinsdagmiddag 4 maart naar de officiële opening. De Haagse wet houder Halleen (onderwijs en cultuur) zal de openingshandeling verrichten De weken daar na staan bol van de volgende activiteiten 5 maart: Presentatie kleuterproject „Museum - lessen voor de onderbouw van de basissschool" voor alle Haagse leerkrachten (13 30 uur). Te vens introductie van de India-leskist, samenge steld voor de groepen zes, zeven en acht van de basisschool en de eerste jaren van het voortge zet onderwijs. De leskist, die meer dan honderd voorwerpen uit India bevat, is te huur. 5 maart: Quiz „Kijk je wijs" voor Haagse basis- scholieren (14.00 uur). Van elke deelnemende basisschool krijgen twee leerlingen vragen te beantwoorden naar aanleiding van een puzzel - tocht door de centrale tentoonstelling „Tussen mens en nevelvlek" 5 t/m 31 maart: De eerste wisseltentoonstelling in het Museon gaat over het werk van architect W. G. Quist, de ontwerper van het Museon- complex. In een dia-klankbeeld geeft Quist zijn visie op dit concept. 6 maart: Enerverend welkomstavondje voor de Vereniging Vrienden van het Museon en Omni- 8 maart: Gratis toegankelijke optredens van het Haags Instrumentaal Jeugdensemble (14.00 en 15.30 uur). 9 maart: Gratis toegang op Open Dag met veel speciale activiteiten (13.00 tot 17.00 uur). Een greep, demonstraties restaureren en preparatie- technieken, vervaardigen van Indiaas speelgoed en Thaise vliegers, Japans bloemschikken, calli- grafie en vouwwerk, dans en muziek uit vele landen Opvoering Meester Manipul door Kin dertheater Pssstt (14.00 en 15.30 uur). Diah Tan- tri met Balinese dansen onder begeleiding van een gamalanorkest. Gratis toegangskaarten (zo lang de voorraad strekt!) vanaf 5 maart af te halen Een attentie voor iedere duizendste be zoeker. 11 t/m 14 maart: Gratis toegankelijke lunc hpauzefilms (12.15 tot 13 50 uur). 11 maart: Congres „Musea als marketing/P.R.- instrument" (13.30 uur). Een aantal praktijk voorbeelden van museumsponsoring. Toegang veertig gulden. 12 maart: Symposium „De Nieuwe School" (10.15 uur). Toegang 22,50 gulden. 12 maart: Presentatie eerste exemplaar boek „Kijk op de prehistorie" (16.00 uur), co-produk- tie van het Museon en uitgeverij Malmberg. Al leen voor genodigden. 14 maart: Uitreiking prijs 1985 van de Stichting Inden Reiss Fonds aan dr. G M.T. Triene kens voor zijn proefschrift „Tussen öhs volk en de honger" (16.00 uur). De aan het Museon ver bonden stichting looft een jaarlijkse prijs uit voor een publikatie over de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog. 15 t/m 20 maart: Na de première op 14 maart gratis publieksvertoningen van de film „Den Haag Natuurlijk" van cineast Jan van der Ende, over natuur in en rond een grote stad. WEST-BERLIJN - In een knus huisje in Beieren wacht een 86-jari- ge vrouw al vijfenveertig jaar op de terugkeer van haar man. In af wachting van zijn komst heeft'-ze een kamer voor hem ingericht. Een bed, tafel, stoelen en een boeken kast. Ilse Hess-Prohl blijft hopen. Maar toch zal haar man het huisje in Allgau nooit zien. Rudolf Hess, de tweede man in Hitiers nazi-par tij, komt niet. Ziek en bijna blind zal Hess, die op 26 april 92 jaar wordt, sterven in de gevangenis van Berlijn-Spandau. In München zet advocaat Alfred Seidl, die Hess tijdens het proces van Neuren berg verdedigde, zich al veertig jaar in voor de vrijlating van 's werelds be kendste gevangene. Seidl (75): „Uit Spandau kom ik elke keer heel gedepri meerd terug. De tijd is er blijven stil staan. Letterlijk. De klok in het wachtlo kaal, waar ik in 1946 voor het eerst werd binnengelaten, stond stil en ook nu geeft hij nog precies hetzelfde tijdstip aan. Er staan nog steeds dezelfde stoelen. De wanden zijn nooit geverfd en zien er schandalig uit. Het enige wat verandert zijn de mensen, de wachtcommandan ten". Het personeel wisselt, de gevangene niet. In zijn eentje zit Hess in een militaire gevangenis die voor zeshonderd delin quenten werd gebouwd. Zijn bewaking door de vier geallieerde mogendheden kost meer dan tien miljoen mark per jaar. De man, wiens vrijlating op huma nitaire gronden wordt verhinderd door het onwrikbare „nee" van de Russen, zal een van de best bewaarde geheimen van deze eeuw mee in zijn graf nemen. ENGELAND Op 10 mei 1941 landde Hess, een bege nadigd vlieger, aan zijn parachute op Engelse bodem. In zijn eentje wilde hij met de Engelsen onderhandelen over vrede, zodat Hitier de handen vrij zou krijgen voor een vernietigingsoorlog te gen de Russen. Wat hij aan concrete voorstellen meebracht was echter zo wa zig en vaag dat de Engelsen zeer snel met hem' klaar waren en hem opsloten. „Hij is gek geworden, helemaal gek ge worden", raasde de Führer toen hij van de vredesmissie van Hess hoorde. Maar was dat ook zo? Enige historici, onder wie de Keulse pro fessor Hillgruber, zijn ervan overtuigd dat Hitier wel degelijk op de hoogte was van de riskante trip. Seidl gelooft dat eveneens, al heeft Hess er ook tegen hem nooit met een woord over gerept. Seidl: „Hess vereerde Hitier. Zoals ik hem ken is het volledig uitgesloten dat hij zonder medeweten van Hitier aan zo'n ingrij pende onderneming zou beginnen. Dat zou een verschrikkelijke vertrouwens breuk geweest zijn". Seidl meent ook te weten wanneer Hitier en Hess de reis naar Engeland hebben voorbereid. „Enkele dagen voor de vlucht, begin mei, hebben Hitier en Hess zonder dat er verder iemand bij was drie, vier uur in de kanselarij gesproken. Ik neem aan dat Hitier hem toen ook ge zegd heeft dat, als de onderneming zou mislukken, hij zich meteen van hem zou distantiëren". GEHEUGENVERLIES Tijdens het proces in Neurenberg was Hess niet spraakzaam. Hij simuleerde, zoals hij vaker deed, geheugenverlies en versterkte daarmee de indruk die na zijn Engeland-vlucht ontstaan was, namelijk dat hij een warhoofd was. Van berouw of spijt viel echter niets te bespeuren. In Neurenberg bestempelde Hess Hitier nog als „de grootste zoo'n die ons volk ooit heeft voortgebracht". De plaatsvervanger van Hitler in de NSDAP was in Neurenberg onderwerp van een felle controverse tussen de geal lieerden. De Russen hadden op grond van zijn hoge positie in de partij-hiérar- chie het liefst korte metten gemaakt met Hess en hem ter dood veroordeeld. De Amerikanen tendeerden naar vrijspraak. Hess was door zijn roemloze vlucht im mers al in het beginstadium van de oor log in Duitsland van het toneel verdwe nen. Als tweede man van de NSDAP was hij van tevoren vooral organisato risch met partijwerk bezig geweest. Als een soort compromis werd hij tot le venslang veroordeeld. De motivering van het vonnis: Hij had meegewerkt aan de voorbereiding van Hitiers aanvals oorlog. Vanuit de optiek van advocaat Seidl be tekende de uitspraak een hele opluch ting. „Het ging er mij om te verhinderen dat Hess ter dood veroordeeld zou wor den. Niemand kon zich toen voorstellen dat hij inderdaad levenslang achter de tralies zou gaan". Op 18 juli 1947 werd Hess samen met andere nazi-kopstukken als Speer, Do- nitz, Neurath en Funk overgebracht naar de gevangenis van Berlijn-Spandau. Toen in 1966 zijn tot twintig jaar ver oordeelde medegevangenen werden vrij gelaten, bleef Hess alleen achter. Terwijl Seidl en Hess' zoon Wolf-Rudiger on vermoeibaar petities stuurden naar de Amerikaanse president, de Sovjet-lei ding, het Europese parlement en de Bondsdag, verstreek jaar na jaar. „Vorig jaar, toen herdacht werd dat de oorlog veertig jaar geleden was afgelopen, flak kerde onze hoop nog even op", aldus Seidl. Intussen voert de advocaat een wat merkwaardig gevecht. Amerikanen, En gelsen en Fransen zijn in tegenstelling tot de Russen bereid Hess op humanitai re gronden vrij te laten. Seidl, lid van het Beierse deelstaatparlement en oud- -minister van de „Freistaat Bayern", blijft echter volhouden dat Hess op puur juridische gronden vrijgelaten moet wor den. Seidl: „Het voorbereiden van een aanvalsoorlog is nog nooit strafbaar ge weest of bestraft. Bovendien was Hess toen hij in Engeland kwam parlementa riër en als zodanig onschendbaar". Maar Amerikanen, Engelsen en Fransen weigeren uiteraard Hess om die reden vrij te laten. Want daarmee zouden ze in feite zelf beweren dat Hess nooit veroor deeld had mogen worden. Op humani taire gronden willen ze hem laten gaan en om geen enkele andere reden. Door de Neurenbergse rechtspraak voortdurend in twijfel te trekken wekken Seidl en zoon Wolf-Rudiger de indruk dat het hen niet alleen gaat om de vrijla ting van het vroegere nazi-kopstuk, maar vooral ook om diens rehabilitatie. Door die strategie verkleint Seidl de toch al minimale kans op vrijlating nog verder. NOG VIER Hess is een van de vier top-nazi's die nog gevangen zitten. Nederland heeft de twee van Breda en in Polen zit de vroe gere „Gauleiter" Koch nog gevangen. Sinds vijfenveertig jaar zit Hess alleen in een cel. Eerst in Engeland, vervolgens in Neurenberg en daarna in Spandau. De dag van de eenzaamste man ter wereld begint 's morgens om zeven uur. Als hij is opgestaan ruimt de 92-jarige zijn cel op en doet de was. Na het ontbijt leest hij, met steeds meer inspanning, tot de middag, 's Middags mag hij een half uur wandelen over het binnenterrein van de gevangenis. De dag wordt verder doorge bracht met lezen en schrijven, 's A- vonds om tien uur gaat het licht uit. Seidl: „Hij is aan een oog helemaal blind en met het andere ziet hij nog maar wei nig. Geestelijk is hij echter nog volledig op de hoogte van wat er rondom hem gebeurt. Maar uit de kranten en tijd schriften die hij krijgt, worden alle be richten verwijderd die betrekking heb ben op de oorlog en de nazi-periode. Een keer per maand mag hij bezoek krijgen Hess tijdens her proces van Neurenberg tussen andere nazi-grootheden. Hess op de eerste rij tussen Hermann Goring (links) en Van Ribbentrop. van zijn zoon of van zijn vrouw.-Ze wis selen elkaar af. De drie kinderen van zijn zoon heeft Hess nog nooit gezien. Wie hem het meeste ziet is een Franse geestelijke, die hem een keer per week mag bezoeken". „Uit de brieven die hij aan zijn vrouw schrijft, blijkt dat hij zich erg interesseert voor milieubeheer. Hij is ook tegen kernenergie. Niet omdat hij bang is dat er iets zou kunnen exploderen. Maar hij vindt dat het probleem van het radioac tief afval eerst opgelost moet worden. Over de nazi-periode mag hij niets schrijven. Dat onderwerp blijft volstrekt taboe". NEGEN PUNTEN Seidl: „Voor ik tot Hess word toegelaten heb ik een gesprek met de vier wacht commandanten. Ik moet me strikt aan negen punten houden: Ik mag Hess bij voorbeeld geen hand geven, ik mag niet over het proces praten, niet over het' vonnis, noch over mijn pogingen hem vrij te krijgen. De laatste keer dat ik daar was werd me dat vooral fel ingepe perd door de Russische wachtcomman dant. Toen ik klaagde dat dat nou net de dingen zijn waar een advocaat met zijn cliënt over wil praten, zweeg de Russi sche kolonel. Hij voelde zich een beetje in verlegenheid gebracht. Maar sinds dien, en dat is zes jaar geleden, word ik niet meer tot Hess toegelaten. Hij krijgt ook geen enkele stuk dat ik hem stuur". Is Hess veranderd? Hoe kijkt de man die ooit Hitiers trouwste paladijn was, nu te gen zijn bruine verleden aan? Uit wat er wel eens doorsijpelt uit Spandau zou af te leiden zijn dat hij niets veranderd is, niets betreurt. Zijn periodes van gesimu leerd geheugenverlies hebben de geheim zinnigheid nog vergroot. Albert Speer, tot 1966 medegevangene van Hess, no teerde in zijn dagboek dat „Hess' geheu genverlies misschien de gemakkelijkste manier is om zich van de buitenwereld af te sluiten". Seidl houdt zich op de vlakte bij de vraag wat Hess nu werkelijk denkt over de Hitler-tijd. „Als Hess nu de gelegen heid zou hebben zijn ervaringen van de laatste veertig jaar te vergelijken met de nazi-periode, zou hij veel dingen anders beoordelen dan tijdens het proces in Neurenberg". GERARD KESSELS

Leidse Courant | 1986 | | pagina 23