Westland 19Nu, een Lieve Lusthof inalë bet Binnenhof' Spruitjes tussen de gerbera's Westland 19Nu feit en ZATERDAG 1 MAART 1986 NAALDWIJK - „Zo ongeveer in augustus begin je er al mee. Dan ga je eens denken, welke mogelijkhe den er zijn met het aangereikte the ma. Je laat allerlei associaties door je gedachten gaan en noteert be paalde steekwoorden. En zo lang zamerhand ontstaan dan de ideeën voor de wagens". Simpel zat. Koos Zuidgeest vertelt het met een rust en eenvoud, die de ware Westlan der siert. Omgekeerd evenredig aan die eenvoud zijn de eenentwintig door hem ontworpen praalwagens voor het corso van de negende gro te bloemen- en groentetentoonstel ling Westland 19Nu, die zaterdag 15 en zondag 16 maart in de Bloe menveiling Westland te Honselers- dijk wordt gehouden. Bloemencorso's: evenementen waarvan het succes grotendeels wordt bepaald door de de weersomstandigheden. Nu heeft het weer al vele decennia geen vat meer op het Westland. De uit deze streek afkomstige dichter Jan G. Elburg schreef daarover eens: „Natuur? Waar zelfs de grond door generaties werd bij- eengeschept? En aangepord slechts vruchten draagt, zijn bloemen biedt? 't Is mensenwerk, breekbaar als glas, maar waakzaam weerbaar tegen 't weer". En zo is dat. Dus een bloemencorso houd je als echte Westlande'r ook binnen. Een in- door-corso heet dat tegenwoordig, om dat het Engels zo modern aandoet. Ge bruik makend van het railsysteem, waar mee op werkdagen de kettingwagens met bloemen en planten langs de veilingklok- ken trekken, rijden 15 en 16 maart de eenentwintig praalwagens, ontsproten aan het brein van Koos Zuidgeest, als in een eindeloos lint door een deel van het veilingcomplex. Ongehinderd door de weersomstandigheden kunnen de bezoe kers genieten van de bloemenpracht. En zij weten het te waarderen: de vorige Westland 19Nu trok in maart 1985 niet minder dan 52.000 mensen. Bloemstukje Ontwerper Koos Zuidgeest uit De Lier blijft er nuchter onder: „Och, het is ei genlijk net zoiets als het maken van een bloemstukje. Alleen is het hier wat grootschaliger". De van origine in het bloemistenvak begonnen ontwerper heeft een opleiding tuinarchitectuur ach ter de rug en heeft inmiddels in televisie programma's als „Ja Natuurlijk" zijn sporen al verdiend. Het door hem ont worpen, bekende decor van de tuin uit dit NCRV-programma dat ook gisteren weer te zien was, wordt in de tentoon stelling opgebouwd als een tv-lusthof. Lusthof, een lieve lusthof, om precies te zijn, dat is het motto dat de negende bloemen- en groentententoonstelling heeft meegekregen. Het thema is door een Westlandse vrouw bedacht. Met het motto wordt verwezen naar de oude lus thoven van de Graven van Holland, die geruime tijd hun zetel hebben gehad in het Westland. In Honselersdijk zijn nog enige gebouwen bewaard gebleven van het „Hof te Honselersdijk", dat Frede- rik-Hendrik liet bouwen. In die lustho ven begonnen de eerste vormen van be roepsmatig tuinieren. Van de andere kant geeft een lusthof het plezier aan van de boeiende en nog steeds in belangstelling toenemende hob by van tuinieren. In totaal 15.000 vier kante meter fraaie tuin, opgebouwd als een grote lusthof volgens een klassiek patroon. Voor het ontwerp en de inrich ting hiervan tekent arrangeur Wim Sie- merink uit Noordwijk. Siemerink: „Eigenlijk zit in het aange reikte thema een flink stuk romantiek. Vanuit die gedachte ben ik de tentoon stelling gaan inrichten. Daarbij stonden mij meteen veel vijvers en waterpartijen met spuitende fonteinen voor ogen. Je BIJ DE FOTO'S: Boven: De klassieke tuinkabouter, vissend op een stronk, is in vele particuliere tuinen nog te zien. Deze corsowagen wordt gesponsord door de Westlandse Rabobanken. Onder: Een zeer moderne opvatting van de figuratieve groentetuin wordt met deze corso wagen van het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen verbeeld. moet echter niet vergeten, dat de 19Nu gehouden worden in een immens grote hal, die weliswaar grote mogelijkheden biedt, maar aan de andere kant ook zijn beperkingen oplegt. Een veilinghal is van nature niet zo'n romantische omge ving. Hoe moet je bij de bezoekers het element geborgenheid overbrengen? Hoe bewerk je dat de bezoeker zich in een lusthof waant en niet op een kermisat tractie? Een lusthof, dat geeft iets mee van klasse. Ik kan u verzekeren dat die opgave heel wat tijd nodig heeft gehad om in dit koppie hierboven te rijpen". Siemerink wijst op zijn royale haartooi. „Van de andere kant", zo vervolgt hij, „als je de verplichting meekrijgt er dit jaar eens iets echt anders van te maken dan dat waann je jezelf de laatste jaren hebt opgevoed, dan geeft dat bij nader inzien ook hele nieuwe mogelijkheden. Zo worden voor het eerst groenten, bloe men en planten als een geheel door el kaar verwerkt. Maar ook het corso bij voorbeeld dat in voorgaande jaren kris kras door de tentoonstelling reed, ver dwijnt dit jaar achter een lange vijf me ter hoge wand, onderdeel van een talud van waaraf je een fraai overzicht kunt krijgen van de aangrenzende prieel. Aan de ander zijde van die wal komt het cor so weer te voorschijn, en ik kan mij zo voorstellen, dat dit te voorschijn komen van die wagens bepaald een zekere hap pening zal zijn voor de bezoekers". Stands De standhouders zijn niet van de West land 19Nu weg te denken, al is de op stelling van de stands heel wat anders dan voorgaande jaren. Siemerink: „Ik heb geprobeerd er een straatachtig ge beuren van te maken, zóals de Kalver- straat, waar de mensen zich staan te ver dringen". Dat zou bijvoorbeeld kunnen zijn voor De tentoonstelling in de Bloemenveiling Westland te Honselersdijk wordt vrijdagavond 14 maart om acht uur officieel geopend door prof. dr. G. J. ter Woorst. directeur van de Nationale Coöperatieve Raad voor Land- en Tuinbouw te Den Haag. De vrijdag is voornamelijk bedoeld voor bezoekers uit het Westland. Met een groot bal, waarvoor met name de telers die produ/cten inzenden voor de verschillende prijsvragen zijn uitgenodigd, wordt ae openingsavond rond een uur 's nachts afgesloten. Tot dat tijdstip rijden de spéciale bussen over het veilingterrein. Zaterdag 15 maart is de tentoonstelling geopend van 9.00 tot 23.00 uur en zondag 16 maart van 9.00 tot 18.00 uur. Speciaal voor amateurfotografen - een fototoestel als „identiteitsbewijs is voldoende - is zaterdagmorgen al vanaf acht uur de 12.000 vierkante meter grote expositie geopend. Zij kunnen meedoen aan een samen met de Westlandsche Amateur fotografen Vereniging georganiseerde fotowedstrijd. Alle fonteinen en het waterorgel werken dan al. Een uurtje later wordt het grote publiek toegelaten. Kinaeren kunnen van 9.00 tot 17.00 uur met een gerust hart worden toevertrouwd aan vakbekwame leidsters in de kinderhoek. Het publiek kan deelnemen aan de doo/hofpuzzel en kan een oordeel geven over de corso wagens en de prestaties van de arrangeurs. Op het parkeerterrein rijden bussen van Westnederland die de bezoekers gratis naar de hoofdingang brengen. moet vermaken, moet je niet alleen aan jezelf denken, want dan zou je in de na bije toekomst alleen nog maar Willemp- jes Siemerink als bezoeker kunnen ver wachten. En daarvan zijn er doodeen voudig te weinig". Een ander punt dat Siemerink heel wat hoofdbrekens heeft gekost was de inpas sing van de tentoonstelling „De Zilveren Chrysant", die woensdag 12 maart voor beroepsbelangstellenden de poorten opent. De tentoonstelling is vanaf vrij dag 14 maart om acht uur ook openge steld voor het publiek dat de Westland 19Nu bezoekt. „Vooral de routing, de bewegwijzering ernaar toe, heeft aanvan kelijk nogal wat problemen opgeleverd, maar ik geloof toch dat we enn geslaagd zijn beide tentoonstellingen te vereni gen". Het aantal bezoekers zal het wel uitwij zen. Zeker is, dat het Westland meer dan ooit tevoren de tentoonstelling zal aangrijpen om de buitenwacht te tonen wat de groenten- en bloementuin van Europa zoal te bieden heeft. Een Lieve Lusthof, dat zal in het derde weekeinde van maart duidelijk worden. LUUD VAN DER HAM de kookdemonstraties van Ria van Eijn- dhoven van de Kokkerie te Delft, die voor de tweede maal haar culinaire kun sten met Westlandse groenten demon streert. Of voor de kap- en modeshow, die zaterdag van 14.00 tot 14.45 uur worden verzorgd door kapsalon Rob Jansen, Jeanette Fashion en damesboe tiek Bonheur uit Naaldwijk. Uiteraard worden in de kapsels bloemen verwerkt. De spuitende fonteinen die Wim Sieme rink voor ogen stonden, vinden hun kleurrijk en sprankelend hoogtepunt in een groot .waterorgel, dat de watersymfo nie speelt, reagerend op muziek, die on der meer van het tegenover liggende po dium live ten gehore wordt gebracht. Tijdens de Westland 19Nu presenteert de organisatie Floriade 1992 de voorlo pige ontwerpen van deze grote open luchtmanifestatie, die in Zoetermeer wordt gehouden. Siemerink heeft hoge verwachtingen van een grote, gezichtvor- mige grot, waar de bezoekers als het ware via de mond naar binnen kunnen. In die grot wordt een videopresentatie gegeven van advies- en ingenieursbureau Grontmij, het bedrijf dat met Siemerink ten nauwste betrokken is bij de vormge ving en inrichting van de Lieve Lusthof. Tevreden Is Siemerink tevreden over het uiteinde lijke resultaat? „Als je me nu vraagt of ik het ideale ontwerp heb gemaakt, dan zegt ik: nee. Dat zou ook niet mogelijk zijn, gezien de korte voorbereidingstijd. Tot een uur of twaalf wordt de hal vrij dag nog gebruikt door de veiling. De op- bouwtijd is ongeveer van twee uur tot een uur of zes, want tegen acht uur 's a- vonds vindt de opening plaats. Ander zijds, zijn er natuurlijk altijd elementen, die ik persoonlijk anders zou willen ma ken, maar die de mensen nu eenmaal mooi vinden. Als je 52.000 bezoekers Zo bereikt u Westland 19 NU Met de auto: Vanuit Utrecht via Rotterdam - Maassluis - Naaldwijk Vanuit Amsterdam via Den Haag - Rijswijk - Wateringen - Naaldwijk Vanuit Den Haag via Poeldijk - Naaldwijk Ruime parkeergelegenheid aanwezig. Busvervoer: Op hel terrein van de veiling kan men gratis gebruik maken van busvervoer Inlichtingen: Nadere inlichtingen worden gaarne verstrekt door de Slichting Public Relations Westland, telefoon 01740-27 101. Entreeprijzen: Volwassenen f 7,— 65+ers M,- Kinderen t/m 10 jaar I 2,50 Groepen krijgen korting Rolstoelen aanwezig!

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17