Noordeinde moet centrum van Alkemade worden Laura Soyer was 15.000ste baby Afscheid Ten Heuvelhof MARATHON VOOR ELFSTEDENRIJDERS NA'° LEIDEN/REGTO CcidócSouAOtit ZATERDAG 1 MAART 1986 PAGINA 11 STRUCTUURSCHETS LAAT MEERKREUK VALLEN \LKEMADE Het koordeinde in Roelofa- irendsveen moet het cen- jtrum van de gemeente Al- Kemade worden en niet Meerkreuk in Oude Vetering. Een ambtelijke roep van de ge- neente Alkemade die zich bezighoudt met de opstel- jling van een structuur schets voor Roelofarends- veen en Oude Wetering is die mening toegedaan. [et deze voorkeur zit de 'erkgroep op dezelfde lijn als plaatselijke RAAK-winke- s, die eerder in samenwer- ;ing met architectenbureau Rijn en het Alphense tuwbedrijf Maas-Dijken een icentrumplan voor het Noord- ïinde hadden ontwikkeld. Dit >lan werd in de-vorm van een iquêtte op 5 december ge presenteerd aan het gemeente bestuur van Alkemade. De keuze van de omgeving van het Noordeinde in Roelofa- rendsveen als definitief „hart" van de aaneengegroeide ker nen Oude Wetering/Roelofa- rendsveen heeft enige belang rijke consequenties. Zo moeten er aan het Noordeinde diverse winkels (totaal 1150 vierkante meter winkelvloeroppervlak te) bijkomen, onder meer door verplaatsing van winkels die momenteel niet centraal gele gen zijn. Er moet een nieuw gemeentehuis worden ge bouwd evenals andere voorzie ningen zoals kantoren en bankgebouwen. Ook de week markt zou naar het Noordein de moeten worden verplaatst. Het centrumgebied moet aan trekkelijker worden door het terugdringen van het verkeer. Ten aanzien van de omgeving van de Meerkreuk vindt de ambtelijke werkgroep dat er daar geen winkels meer mo gen bijkomen. Een uitzonde ring wordt gemaakt voor enige winkels voor dagelijkse goede ren, maximaal 500 vierkante meter groot. De Meerkreuk zou woongebied moeten wor den met veel openbaar groen. Met de opbrengst van de ver koop van bouwgrond denkt de ambtelijke werkgroep de re constructie van het Noordein de voor een klein deel te kun nen financieren. De belangrijkste veranderin- fen die het Noordeinde als art van Roelofarendsvee- n/Oude Wetering zou moeten ondergaan hebben betrekking op een verlegging van de aan sluiting van het Noordeinde op de Stationsstraat. Een nieuw gemeentehuis zou moeten worden gebouwd op de be staande, wel iets vergrote lo- katie. Eventueel zou er aan de oostzijde van het Noordeinde een insteekweg moeten wor den aangelegd. Deze insteek weg zou toegang geven tot een, op particulier initiatief te rea liseren, nieuwe (of verplaatste) supermarkt met een bijbeho rend parkeerterrein. De tweede fase van het recon structieplan voor het Noord einde houdt de aanleg van het eerste deel van een westelijke omleidingsweg in. In aanslui ting op deze weg kunnen par- keermogelijkheden worden gecreëerd, terwijl de week markt tijdelijk kan worden ge situeerd op het bestaande par keerterrein aan de Noordhoek. In de derde fase van het re constructieplan wordt de wes telijke omleidingsweg doorge trokken naar het Noordeinde. Aan de westzijde van het Noordeinde kan winkeluit breiding plaatsvinden, terwijl het Noordeinde kan worden ingericht als winkelerf. De weekmarkt kan op dat mo ment worden ve^>laatst van de Noordhoek naar het dan voor verkeer af te sluiten Noordeinde. Voor het pot- grondbedrijf van Dobbe het Noordeinde zou in die der de fase van het reconstructie plan een alternatieve ontslui ting kunnen worden gereali seerd. Gedacht wordt aan i ontsluiting via de eerder ge noemde oostelijke insteekweg. Als het aan de ambtelijke werkgroep ligt kan de eerste fase van het reconstructieplan al in 1987 ter hand worden ge nomen. Tien jaar later moet het totale reconstructieplan gereed kunnen zijn. Met de bouw van een nieuw gemeen tehuis zou al in 1990 kunnen worden begonnen. De struc tuurschets Roelofarendsvee- n/Oude Wetering wordt in een gezamenlijke openbare vergadering van de raadscom missies financiën en ruimtelij ke ordening op dinsdag 11 maart besproken. 1 zeg- HAZERSWOUDE De e Se" heer J. ten Heuvelhof blhk- nam 6istermiddag in het e ook gemeentehuis van Hazers- Woude afscheid als voor zitter van de Landinrich- dat tingscommissie Rijnstreek Zuid. Tijdens een speciaal lUFF belegde vergadering van Ideze commissie zwaaide fen groot aantal sprekers de scheidende voorzitter en voormalig burgemees ter van Hazerswoude lof toe. De heer Ten Heuvel- of was sinds 1970 betrok- ;en bij het werk rond de landinrichting. Aanvan kelijk zat hij de voorberei dingscommissie voor. Eind 1978 werd dat de landin richtingscommissie. Verschillende sprekers typeer den de heer Ten Heuvelhof als een voorzitter met overwicht. Burgemeester J.H Reinders van Boskoop, die mede na mens zijn collega's van Hazers woude en Zoeterwoude sprak, noemde het de verdienste van Ten Heuvelhof dat de burge meesters ondanks de soms te gengestelde belangen vrienden bleven. De commissie had on der leiding van de scheidende voorzitter vele stormen te doorstaan, die het nodig maak ten de plannen bij te stellen. De komst van rijksweg 11 bij voorbeeld, de spoorbaanver dubbeling, de Middelweg en het weidevogelreservaat. Ten Heuvelhof schuwde niet om zaken persoonlijk te be pleiten bij het ministerie. Een groot aantal werken is inmid dels tot stand gebracht, waar onder de verbetering van lan derijen, wegenaanleg in de Nesse Polder en de zogenaam de Hazerswoudse ruilverkave lingswegen waarvan er één de naam van Ten Heuvelhof draagt sinds diens afscheid als burgemeester van Hazerswou de. Ook werden er fietspaden aangelegd en boederijen ge- Elaatst. De heer Ten Heuvel- of kreeg gisteren vele boeken en tal van alcoholische ge schenken aangeboden, alsme de een fotptreportage over de vele landinrichtingsprojecten in Rijnstreek Zuid. BURGERLIJKE STAND LEIDEN Geboren: Thomas zv L. Rodenhuis en P. M. Dletmann; Frank Christlaan zv V. W. M. van Hlnsbergh en E. J. M. J. van Seggelen; Jort Da niël zv P. H. van der Laan en M. Smit; Jacqueline Dèsirée dv H. A. Aker boom en B. H. H. Mulder; Hendrik Jan Cornells zv C. van Hoft en N. Lok; Marloes dv S. Vos en M. C. van Roon; Wouter zv G. J. Hoek en J. D. Groot; Rutger zv G. J. Hoek en J. D. G. J. Velthuis; Alexander Johannes Gerard Reinier zv J. A. Keislair en R. M. E. van Griethuysen; Jolyn Margot dv R. Nonhebei en M. C. E. van der Heijden; Yelda dv E. Topal en S. Akhan; Tania dv J. C. Toetenel en I. H. van Reeuwijk; Sjoerd zv S. Rog en M. G. C. Cas pars; Robin Martijn zv M. R. Burema en R. L. H. Kole; Johannes Johnny Bjom zv J. Schlagweln 1896, vrl., geh.gew. met J. Ie Febre; D. McLaren, geb 29-10-1929, man; L. Adriaansche, geb 18-6-1925, man; T. van der Meijden, geb 22-7-1985, man; W. F. Landesbergen, geb 28-11- 1905, man; W. F. Florijn, geb 22-1- 1905, man; M. Roeloffs, geb 25-2- 1913, vrl.. geh. gew. met J. J. H. Vol- beda; T. Zitman, geb 12-10-1893, man; J. S. G. de Boer, geb 3-4-1896, vrl., geh. gew. met J. J. G. Poell; L. F. M. Sierat, geb 22-10-1906, vrl., geh. gew. met W. Blanken; P. Hom mel, geb 3-4-1904, man; C. C. van der Gugten, geb 22-11-1907, man; P. J. Bakker, geb 11-6-1912, man; J. Elema, geb 2-6-1896, vrl.; M. E. van Doeselaar. geb 23-10-1916, vrl., geh. gew. met G. Westerink; W. L. Witte- man, geb 27-6-1910, man; G. Monta- geb 9-9-1888, vrl., geh. gew. met Brokx te gast bij CDA- Voorschoten VOORSCHOTEN Staatsse- cretaris G. Brokx van volks huisvesting is dinsdag te gast bij het CDA in Voorschoten. Brokx zal in een redevoering wordt gehouden in het Bonds- gebouw aan de Leidseweg 100 in Voorschoten en begint om 20.00 uur. Zij die slecht ter been zijn kunnen bellen voor vervoer naar Wim Klaas, 01717-7469 en Arjan de Wit, 01717-8012. Sleutels voor Sleutels Voorzitter Dick Barnhoorn van voet balvereniging De Sleutels overhan digde gisteravond in gezelschap van de gebroeders Kooreman een cheque van 1.500 gulden aan voor zitter Van Diemen van de Leidse ge handicapten sportvereniging De Sleutels. De voetbalclub hield op zondag 19 januari een zaalvoetbal toernooi in de Groenoordhallen. De Leidse vereniging besloot het batig saldo van het evenement ter be schikking te stellen van de gehandi captensport. Oorspronkelijk was het de bedoeling om het geld aan de Na tionale Gehandicaptensportbond te overhandigen, maar om het geld zo veel mogelijk in Leiden te houden, werd voor de Leidse vereniging ge kozen. LEIDEN Leiderdorpse Elfs tedentochtrijders mogen van avond weer „aan de bak". De IJsclub Leiderdorp houdt op de ijsbaan aan de Mauritssin- een marathon voor hen die de bevroren Friese wateren bedwongen. Aanvang drie uur, inlichtingen: 071-894660. De IJsclub Alkemade organi seert weer nationale koppel- wedstrijden, dit keer voor C D-junioren jongens en meisjes. Morgenochtend om 10.30 uur gaat het eerste paar van start op de ijsbaan in Oude Wetering. Koppelvor ming geschiedt door loting. In lichtingen: 01713-3708. Schaatsliefhebbers die willen meedoen aan de Koppoel- /Kooibosronde kunnen zich vandaag melden in café De Vergulde Vos in Rijpwete- ring. De vandaag te rijden ronde over 50 kilometer start bij de Koppoel aan de Poel dijk. Vanaf twee uur kunnen leden van de Ripse ijsclub en (oud-)inwoners van Rijpwete- ring tien ronden van 5 kilome ter schaatsen. Voor de eerste tien zijn er prijzen. Bovendien heeft Joop Zoetemelk een wis selbeker beschikbaar gesteld. De Zoeterwoudse Elfsteden tochtrijders worden vanmid dag om half drie gehuldigd op de Noord-Aa. Onder hen Ge rard van der Hoeven, die woensdag om 23.58 ruim schoots op tijd de finish pas seerde. De molen- en merentochten van voorlopig gewoon door over 20 tot en met 100 kilome ter. Voor de langste afstand is een speciale medaille ontwor pen. Startplaatsen zijn in Hoogmade, Oud Ade, Rijpwe- tering, Roelofarendsveen en De Kaag. In Oude Wetering werd gis teravond een nationale kop pelwedstrijd gehouden op de iandijsbaan. Er waren veertig deelnemers en honderden toe schouwers. De uitslag bij de dames: 1 Evelien Veldkamp- Patricia van der Meer uit Den Haag, 2 Wendy en Anja van der Poel uit Roelofarendsveen, 3 Barbara en Marianne van Leeuwen uit De Kaag. Bij de heren: 1 Bart Veldkamp en Vincent de Graaf uit Den Haag, 2 Rene en Pascal Ver geer uit Warmond, 3. Cris Zui derduin en Marcel Hogervorst uit Lisse. Op de Binnenkaag is zondag middag om 11.30 een show van tien paren in klederdracht op klomp- en krulschaatsen. ALPHEN AAN DEN RIJN Eén van de best lopende activiteiten van de Alphense Sportstich ting is het babyzwem- men. Sinds augustus 1982 kunnen baby's elke dins dag- en vrijdagochtend met beide of één van hun ouders terecht om in zwembad De Dillen te „zwemmen". Baby's en ouders vinden dat zalig. Daarvan getuigt ook het grote aantal kaartjes dat verkocht wordt, ruim 4000 per jaar. Wethouder K. Mollema kon gistermorgen in zijn functie als voorzitter van de Sport stichting de 15.000ste baby en haar moeder begroeten. Dat was Laura Soyer, vandaag precies vijf maanden oud. Zij kwam voor de eerste keer met haar jnoeder zwemmen. De wethouder zette mevrouw Soyer in de bloemetjes en voor Laura was er een spe ciale handdoek met daarop de tekst „Ik was de 15.000ste baby". Op de babyzwemda- gen zijn er dikwijls meer dan 100 baby's in het water. Van af negen uur komen de ou ders met de kinderen binnen. Ze verkleden zich en gaan dan spelen in het bad. Indien gewenst geven de zwemin- structeurs adviezen, maar dit moet beslist niet. De instruc teurs hebben bij deze activi teit alleen een begeleidende taak, want van enige zwemt- raining met de kleintjes, die soms pas drie weken oud zijn, is geen sprake. Wel wordt geprobeerd de ou ders er op te wijzen dat ze met hun kind de automati sche ademhalingsreflex kun nen trainen. Een baby tot drie maanden sluit namelijk vanzelf de mond als hij met het hoofd onder water komt. Later moet dat via allerlei trucjes aangeleerd worden. De Sportstichting is begon nen met het babyzwemmen omdat water voor deze klein tjes een natuurlijke omgeving is. In de moederbuik zitten ze ook in het water. Door ze de gelegenheid te geven weer in dat water terug te keren, blijft het een natuurlijke zaak zonder angsten. Daar door stijgen de overlevings kansen als het kind te water raakt. Er is dan geen sprake van paniek en het kind maakt zelfs automatisch be wegingen waarmee het bo venkomt en kan blijven drij ven. Dat is in een waterrijke omgeving geen luxe. Daar naast is het babyzwemmen een logisch vervolg op het zwangerschapszwemmen van de aanstaande moeders. Deze vrouwen komen later ook vaak terug met hun kinde- „De WEER IN WERKING: Bromo, grootste werkza me vulkaan in onze Oost, is weer in wer king". Compleet met asregen en aswolk. Wethouder K. Mollema bij de 15000-ste baby, Laura Soyer, en haar moeder. zeventig jaar geleden wel veel „winterschoon en win tervermaak met arrenwed- strijden en bobsleesport in de duinen". Het Zondagsblad herinnerde zijn lezers en leze ressen ook nog even aan een benauwend natuurverschijn sel, dat alweer enkele maan den terug zich op Java had af gespeeld. Het ging over „de Bromo, de grootste werkzame vulkaan in onze Oost" die weer in werking was getre den. Dat was al gebeurd in november 1915, maar de illu strerende foto had schijnbaar pas een paar maanden later het moederland bereikt. Het bijschrift luidde: „Op 20 No vember jl. werd op Tosari, het wonderschoone herstellings oord van Oost-Java, een aard beving waargenomen, welke gepaard ging met een ver hoogde werking van den Bro mo. Voortdurend werden dik ke steenen honderden meters hoog in de lucht geslingerd en een enorme aschwolk werd elke paar minuten uitgestoo- ten, hetwelk tot heden nog steeds voortduurt. De aschre- gen die hiermede gepaard gaat en alles met een laag zwarte zeer fijne poeder be dekt, doet aan de boomen geen schade. Een nadeel voor de gewassen is het echter, als het zonlicht aanzienlijk door de aschwolk wordt getem perd". Over de gevallen sneeuw deed het Zondagsblad nogal opgetogen: „Nu in de oorlog voerende landen, waar prins Carnaval in dezen tijd van het jaar met slingerende serpenti nes en dwarrelende confetti in de grootste uitgelatenheid gewoonlijk hoogtij vierde, alle vermakelijkheden zijn ge schorst, schijnt het alsof de grillige natuur dit jaar den aan den dwazen prins ver- schuldigden tol heeft willen betalen. Twee dagen lang, zonder op houden, heeft het feest der natuur geduurd. De dwarre lende sneeuwvlokken waren de confetti, de naakte met een laag sneeuw bedekte slinge- rarmen der boomen waren de serpentines, het krakende blanke sneeuwkleed in onze straten was het ritsëlend tapijt der millioenen papiersnipper tjes, die in de hoofdstraten van de groote steden der Zui delijke landen dikwijls hooger liggen opgestapeld dan hier de sneeuw. En onder den in vloed der grillige natuur sche nen ook de menschen eenige oogenblikken in een echte Carnavalsstemming te komen. Men joelde en rolde in de sneeuw, men maakte sneeuw mannen, men bombardeerde elkaar met sneeuwballen, men bobsleedde en men arde. En menigeen die den winter met zijn sneeuwvermaak reeds lang achter den rug waande, heeft zijn hart nog eens kunnen ophalen". Eindhoven telde, evenwel, een verlies: „Een der ouden linden die eeuwen lang het Marktplein sierden en bekend staan door geheel de Meierij, is verleden week onder de bijl des houthakkers gevallen, wijl zij volgens de overheid gevaar opleverde. De tweede boom zal weldra hetzelfde lot ondergaan. Deze linden be hoorden tot de oudste van ons land. Ze werden waarschijn lijk geplant onder de regeer ing van Karei V. Op de ge- schiedkaarten van omstreeks dien tijd kwamen ze in elk geval reeds voor. Eindhoven ziet noode de eerbiedwaardige grijzen, die eeuwen lang lief en leed van de stad hebben aanschouwd, verdwijnen". GRIJSAARD GEVELD: „De grootste en sterkste der bei de bekende eeu wenoude linde bomen op het Marktplein in Eindhoven is nu geveld". SIC TRANSIT...: „De oude zieke boom, in winter- naaktheid, reeds van zijn machti ge takken ont daan. Men is reeds bezig den kolossus te ont graven". Onder redactie van Ton Geen Elfstedentochtsfeertje in Pieters. ^et Nederland van 1916, of schoon volgens het „Geïl lustreerd Zondagsblad" van WIEL RENNER: „De bekende wielrijder Fritz Rijser, dezer dagen te berlijn overleden. In tal van wed strijden in ons vader land is hij in dertijd met succes op de baan ge weest".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11