Kieint es Trins Snijders veel meer dan tragediënne I D 071-122244 gleideidap LTP ;tokoA ANDROMAQUE WOENSDAG IN PREMIÈRE Verdachte wreekt zich op oudere „homofiel" MODERNE INDONESISCHE K00KKURSUSSEN AANVANG: MAART HAN Adverteer meer KUNST fcgidoe Souxant VRIJDAG 28 FEBRUARI 1986 PAGINA I DEN HAAG „Een stuk als Andromaque is niet aan leeftijd gebonden. Ik zie ook niet in, waarom met voorbeelden die de bedoeling van Racine ver kleinen, publiek moet worden duidelijk gemaakt waiar het om gaat, waarom dit stuk zo boeiend is. Het is zó duidelijk, het zal on middellijk worden begre pen". Maar later geeft Trins Snijders, die Andro maque speelt in het gelijk namige stuk van Jean Ra cine toe, dat zij misschien wel erg betrokken is, van uit een vakgebied praat. Bekend is, dat het reper toire-toneel minder pu bliek trekt dan in voor gaande jaren. Toch heeft de Haagse Comedie dit boeiende spel opnieuw op het programma gezet. Zal het een groot publiek trekken? Trins Snijders: „Er is verzet tegen repertoire-toneel door mensen, die niet eens weten wat dat precies is. Die niet door hebben, dat sommige stukken monumentaal zijn, niet aan tijd gebonden. Andro maque behandelt een vorm van liefde die niet alleen van deze tijd is en ook niet vroeger, i ook in de toe komst altijd zal blijven be staan. Dat gegeven, hoe ver een liefde kan gaan, wordt tot in de uiterste consequentie doorgevoerd. Racine doet geen concessies, dat doet hij nooit. Om Andromaque heen is alles dood, Troje is dood, alles..." Kracht Er zit huiver in het verhaal, tragisch in in de grootsheid van de mens, krachtig door Racine getoonzet. Trins Snij ders: ,,En dan die taal; de kracht van de taal komt in de vertaling van Hans Bakx heel sterk tot uiting. Als je deze tekst leest, raak je ervan over tuigd hoe mooi het Nederlands is en hoeveel je erin kwijt kunt. In deze vertaling wordt het Frans van Racine soms zelfs overtroffen.". Trins Snijders, met de tint van de tragediënne die ook moei lijk in een andere rol is te plaatsen, is ook meer dan dat. Zij behoort tot de actrices die veel meer kunnen dan een rol goed tot héél goed spelen. Niet iedere acteur of actrice kan warmbloedig een rol verdedi gen, die rol op afstand zetten en erover oordelen. Voor zo ver dat dan al mogelijk is, voor iemand die op het punt staat andermans tekst met woord en gebaar in emotie om te zetten. Trins Snijders kan dat, al jaren overigens. Zij zegt met een overtuiging alsof dat iedere ac teur gegeven is: „In ieder mens leven de dingen, emo ties. dat wat de mens mens maakt. Als ik Andromaque speel, of welke andere rol ook, moet ik orde scheppen in de chaos van de geest, eruit halen wat ik nodig heb voor die rol en dat, als parels, aaneen rij gen. Zo ontstaat een karakter dat te verdedigen valt, waar je Taak Onder verwijzing naar het stuk dat woensdagavond vijf maart in de Koninklijke Schouwburg in première gaat: „Nee, ik heb, zoals het in het stuk wel gebeurt, geen min naar die met me wil trouwen nadat hij m'n echtgenoot heeft gedood. Maar het is wel mijn taak, mijn vak, me in te leven, zowel in de vrouw als de man, respectievelijk in Andromaque en Pyrrhus. En de kracht van Racine is dan nog, dat hij ook Pyrrhus voorstelbaar maakt, in zijn waarde laat. En dat was toch ook zo; in dit geval is het Achilles, vader van Pyrrhus, die Hector doodt en zijn slachtoffer door het stof sleurt. Andersom had ook gekund, dan had Hector Achilles met zich meegesleept. Dat was de traditie destijds en heel ge woon. Daarom is het mogelijk, dat Andromaque, vrouw van Hector, in zo'n bizarre situatie terecht komt. Enerzijds ziet zij op tegen Pyrrhus, zoon van Achilles. Anderzijds blijft zij Trins Snijders als Andromaque (links) met Rick Nicolet (Hermione) in „Andromaque" van Jean Racine, in de regie van Peter te Nuyl. trouw aan Hector, ook na diens dood. En is dat geen be grip met eeuwigheidswaarde?" Gegeven Het gegeven treft Trins Snij ders diep en zij heeft alle res pect voor Racine die in dit op zicht alle dualisme van de we reld in één stuk weet te prop pen. met behoud van de waar schijnlijkheid. De actrice voegt eraan toe: „En natuurlijk draait het niet alleen om An dromaque en Pyrrhus, alle overige rollen staan knap met elkaar in verband". Maar dat het niet gaat om een speels niemandalletje is haar eveneens duidelijk. „Je kunt het niet vereenvoudigen tot het op een streekroman gaat lijken, je moet het helemaal niet vereenvoudigen, het stuk staat, zoals het is geschreven. Maar het is wel zo, dat het me soms voorkomt dat de mensen steeds meer vermaakt willen worden; gewoon vermaakt, zo als ik een tijd geleden een rij hëren in de zaal zag met alle maal een witte bloem in het knoopsgat. Die waren duide lijk een avondje uit en ze had den al een vrolijke lach klaar. Nu, dan moet je niet naar een tragedie". Hartstochten In „Andromaque" worden de personages gedreven door felle hartstochten, waar zij door worden verteerd en die hun handelen in verregaande mate bepalen. Het stuk speelt in Epirus aan het hof van koning Pyrrhus, zoon van Achilles. Daar verblijft sinds de val van Troje Andromaque, weduwe van Hector die door Achilles werd gedood, met haar zoontje Astyanax. Hoewel zich ver scheidene andere emotionele ontwikkelingen voordoen, staat de verhouding tussen Pyrrhus en Andromaque cen traal, met liefde en haat (en paradoxaal wederzijds begrip) in eikaars verlengde. Trins Snijders: „Iets soortgelijks doet zich voor als Antigone uit roept: ik ben er bang voor, dat ik je later lief zal kunnen krij gen, ik zie dat zelfs gebeuren en daarvoor ben ik bang...". In Andromaque wordt Pyrr hus door Kees Coolen ge speeld, Hermione, verloofde van Pyrrhus door Rick Nicolet en Orestes, zoon van Agamem non, door Lucas Dietens. In hoeverre de inhoud van dit stuk herkenbaar is voor het publiek, weet Trins Snijders ook niet zo precies, maar over Albee's „In wankel even wicht" weet zij nog: „Er was een echtpaar dat na afloop uit riep: „Ja. maar dat was precies óns probleem en die fout zul len wij niet maken". Herkenbaarheid. En of her kenbaarheid alleen wel vol doende is. Trins Snijders: „Ik denk, dat mensen met een ge voel kunnen rondlopen, dat zij niet goed onder woorden kun nen brengen. In een toneel stuk wordt zo'n gevoel van een kader voorzien, goed afge rond duidelijk' gemaakt, tot een voorstelling van zaken van dat gevoel. En het zal me dan niet verbazen als na af loop mensen zich echt bewust worden van wat het begrip trouw betekent, echt trouw zijn, met de dood op de achter grond. Dót is Racine". FRITS BROMBERG DEN HAAG Tegen een 26-jarige Marokkaan is gisteren voor de recht bank in Den Haag een ge vangenisstraf van vijftien maanden geëist voor de beroving en mishandeling van een 68-jarige man uit Zoetermeer, op zondag 29 december 1985. Het slachtoffer dat de ver dachte in een Zoetermeer- se bar had leren kennen, werd 'savonds na een ca fébezoek op straat beroofd en ernstig afgetuigd. Door de klappen en schoppen die hij moest incasseren, brak hij zijn neus, een rib, zijn juk been en liep hij ook nog een hersenschudding op. Hij heeft hierna voor zijn herstel weken in het ziekenhuis moeten lig gen. Aan de strafbare feiten ging een ruzie vooraf in plaatselijk café. Volgens verdachte zou zijn kennis he de vorige avond met bedoelingen in zijn woni hebben uitgenodigd. Hij ageerd. De kwestie vormde volgende dag eerst i nigheid aan de bar voor een vechtpartij op stra De kastelein van het café, door de verdediging als geti ge was gevraagd, verklaar dat hij nooit van zijn oude stamgast had gemerkt dat de homofiele contacten zocht. ken hem al 22 jaar en wt niet beter dan dat hij j trouwd is en drie dochti heeft". Officier van justitie mevroti |e k\ mr. Renckens zei zonder me jij sin al niets te geloven van de ve H0op meende toenaderingspoging! ->r Ju van het slachtoffer. „Er is hi sprake van een ordinaifestaa /EN inde lob B straatroof. De verdachte spet naakt de vermoorde onschuld". ;inde, Een barjuffrouw die de bewu pendi te dag als klant in haar eigc fanfTp t «UPIHA A »dI1&c zaak aanwezig was, stelde de sfeer tussen het tweetal tijd aan de bar al grondig ziekt was. De verdachte 2 hij veel spijt heeft van zijhaar daad. „Ik had die dag erg ve i^ans 1 al rdl,uc ve loda i d lus v; gedronken". Dat laatste wei overigens evenmin door de féhouder bevestigd. Vonnis doeie 13 maart. Vermist beeld Van Schendel teruggevonden AMSTERDAM Een in 1981 aan het Leidsebosje in Amster dam door onbekenden gesto len borstbeeld van de schrijver Arthur van Schendel is terug gevonden bij een oudijzer-han del in Utrecht. Oudijzerhande- laar T. Uittenbogert in Utrecht trof het ongeschonden beeld onlangs aan en bracht het naij^ a Amsterdam. Hoe het beeld 1 Dé S hem terecht is gekomen g. hem niet bekend. Uittenboge wist aanvankelijk niet dat hi om het beeld van Van Scheii^ del ging, maar telefoontji naar aanleiding van een publ katie in het Utrechts Nieuw: Welis' blad maakten hem wijzer. Hfj.on borstbeeld in Amsterdam overigens vervangen door ee 15.000 gulden kostende kopii Deze blijft waarschijnlij ^anbï« staan. Het origineel krijgt vei jjai) moedelijk een plaats in eei^0is] Com Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. 2aterdaiiR°<ia tussen 14.00 en 15.00. telefoonnummer 071-122248 en uw kraifi' wordt nog dezelfde avond nabezorgd .Ik be lijkhei Eindh volgd LEIDSE COURANT in hoofdletters. Prijs 0.38 per mm. Minimum plaatsing 10 r I AUTOMARKT Garage OE BRUIN KUIJPER, alle merken grote/kleine beurt, onderhoud, revisie. Leidseweg 422, bij Noordhofland schoten. Tel. 071-766788. Auto 'I Woud Ford Granada 23 L, st.bk., rbk., Ipg Ford Escort 13 L Bravo, zeer mooi Opel Ascona 16 S met Ipg, Mercedes 300 D get. ramen, radio cassette Mercedes 2400 st.bk., rt a GL Luxus. Ford Taunus 16 L. goud met., in nieuw staat '8( Honda Accord aut. zilver met. •79 Toyota sportswagon sunroof. 1e eig.. WN gek. '79 VW Golf. in goede staat, APK gek. '77 Geopend ma. t/m zat. 10.00 tot 18.00 uur. Woudseweg 160 (Delft-De Lier) i. Tel. 01738-9313. Fraaie zilvergrijze CITROËN D.S. 23 Pallas. Te bevr, Tel. 070-280397. Ral Rilmo 105 TC Bj. 10-'83, 82.000 km., i.g.st. Vr.pr. 12.500.-. Tel. 01802- 3263. Opel Ascona 2L S/SR 10-'80 2750. Tel. 070-680818. RENAULT 5 '75 650,-. Na 18.00 uur Sloepstraat 58. Oer Haag. Mercedes 200 D '80 wil. 136.000 km, rad./cass. elektr. schulfd.. w.w. glas. 1e eig., 15.000,-. Tel. 01740- 26293. Grand Marquis MERCURY '78, Ipg, vr.pr. 5000,-. Tel. 070- 977893. Van part. Ie eig. weg. zeer fraaie orig. GOLF Sprinter 1600 cc '80. kl. geel. Totaal roestvrij. Rijdt fantastisch, mech.. echt 100%, stall., getint glas. sportstuur, kuipstoelen. stof. bekl., 59.000 km. 6500.-. 071- 894266. Aangeb.: VW GOLF diesel. 1981, groen met 10.500,-. Honda Prelude, aut., 1981, kleur wil 9500,-. Postdam 10, Warmond. Tel. 01711-10283. Oatsun Bluebird Station 1.8 Itr., bj. '81, 76.000 km, radio cassette. Vr.pr. 8500,-. Tel. 070-991053. I AUTO'S T/M ƒ3500 CITROËN Dyane bj. 1977 vr.pr 1.000.-. Tel. na 18.00 uur 070- 523846. Voorbereidingsbesluit voor gebied nabij zwem bad Hoogmadeseweg. De gemeenteraad van Leiderdorp heeft op 17 februari 1986 een voorbereidlngs- besluit genomen voor het gebied nabij het zwembad"De Does" aan de Hoogmadese weg. Dit houdt in dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor dit gebied. Het voorbereidingsbesluit met tekening ligt vanaf 3 maart 1986 voor iedereen ter inzage op de gemeentesecretarie (gemeentehuis, Statendaalder 1kamer 208). Leiderdorp. 28 februari 1986. De burgemeester van Leiderdorp, A.J.A.L. Bruggeman. Vrijdag 7 maart aanstaande verschijnt bij deze krant de special Informatie over de adverteermogelijk- heden in deze special wordt u graag verstrekt door René Leibbrand, bereikbaar onder 071 -122244 's avonds van 20.00 tot plm. 22.30 uur. Wij maken per avond 6 a 7 verschillende gerechten welke door de cursisten worden geproefd en opgegeten. De cursus duurt 7 weken en kost 175.- inkl. alle ingrediënten. De lessen worden gegeven in het restaurant van Hans Menken Bowlingcentrum, Boshuizerlaan 1 in Leiden. Uitgebreide inlichtingen worden gegeven door: Hoogstraat 6 1811 KV Alkmaar Tel. 072-124596 Eén van onze relaties is een middelgrote grafische onderneming (22 medewerkers) in Den Haag, met een breed orderpakket, waaraan gewerkt wordt in een ontwerpstudio, een drukkerij (zetterij, lithografie, drukkerij) en een klein- en sneldrukkerij. Kwaliteit en scherpe levertijden staan hoog in het vaandel. In dit dynamische, modern geoutilleerde, snel groeiende bedrijf is plaats voor een Hij/zij zal de direkteur moeten ondersteunen in een breed veld van aktiviteiten zoals: - kommercie; - ordervoorbereiding; - plannen en organiseren; produktie voortgang en bewaking; - inkoop. Voor deze goed gehonoreerde funktie, die groei- en ontplooi ingsmogelijkheden biedt, denken wij aan een initiatiefrijke kandidaat, van maximaal 35 jaar, die aan de volgende eisen voldoet: - grafische MTS-diploma of vergelijkbare opleiding; grafische produktie-ervaring; - leidinggevende en kommerciële kwaliteiten; - enige kennis van en ervaring met computertechniek. Een psychologisch onderzoek behoort tot de selektieprocedure. Sollicitanten wordt verzocht hun sollicitatiebrief te richten aan het Laboratorium voor Toegepaste Psychologie, Vossiusstraat 54-55, 1071 AK Amsterdam, onder nummer SA 2226 t.a.v. drs. R. Köhne. adviseurs voor personeelsselektie en sociaal beleid Hel Stic aan laai ime ttoc! vra ijsh SEAT RUl-JE-RUK SEAT R0NDA VANAF F 16.395,- Als uw huidige auto nodig aan vervanging toe is cn u op zoek bent naar ccn dus lachen vtxtru, alsudefinancicring van uw nieuwe Seat viaons laat lopenén uwhuidigcautomini- auu^ïic geavanceerde Duitse techniek combineert met sublieme vormgeving en volop tent maal 6 weken op uw naam staat. Dok als er niet via ons gefinancierd wordt, kunnen wij u ten fantas- perament, dan moet u nu echt eens hij ons langskomen. Want wij doen u een aanlxxJ, waar u niet tiseh aanbtxl d(x.-n. Deze aktie lixipt van 1 tot en met IK maart. Kom daarom snel langs. Ontdek dat omheen kunt. f2.000,-Krijgt u gegarandeerd vixir uw huidige auto. Als die rijdt, maakt het ons niet u rijker bent dan u denkt. Alleen deze weken is uw oude auto bij uit hex: oud die is. I-In is uw huidige auto van recentere datum, dan bieden wij uccn al even fantas- ons misschien wel het dulitxlc waard. Stap nu inéén van de vele tiseh inruilvtxtrdeel: f 2.000,- Ixiven de opgave in de ANWIS/ilovag inniilktxrrslijst. Dat wordt uitv<x:ringen, Seat Ibiza, Ronda P of Malaga r een proef rit AUTOTKHNIEK ZONDER GRENZEN. Leiden Autobedrijf Huisman B.V., Levendaal 80, Tel.: 071-144345. Katwijk a/d Rijn Autobedrijf Bellcar, Valkenburgseweg 28a, Tel.: 01718-71961.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 8