Nederland maakt met Elfstedentocht goede beurt voor Olympische Spelen Omloop Het Volk eerste schooldag voor profrenners WEEKEINDE ZONDER COMPETITIEVOETBAL CIFSTEDEHTOCHT LOGBOEK 86 erna: Meer publiek kunnen we niet hebben Schaatskalender 3INA ORT GeidóaQowuvnt VRIJDAG 28 FEBRUARI 1986 PAGINA 7 !EUWARDEN Bij een eventuele volgende (stedentocht zal de organisatie zich in belang- ke mate richten op het bezoekende publiek, toeschouwers zullen doordrongen moeten ig! >rden van de gevaren die zij door hun massa- 'ij opkomst kunnen veroorzaken. Uit de woor- i9.3n van voorzitter ir. Jan Sipkema valt op de '550 iken dat de bestuurders van de Elfstedenver- ^iiging zich woensdag wel enige keren achter 1460 1 °°r hebben gekrabd. De gigantische toeloop 76j n mensen die vorig jaar min of meer ver- 98.4 icht werd en niet kwam, vond nu wel plaats. 95? lt leverde op veel plaatsen fantastische tafe- jj® j len op, maar leidde ook tot gevaarlijke situa- vele bedenkelijke geluiden die tijdens en na afloop van de tocht werden geuit verontrusten Sipkema vooralsnog niet „Daar waar het uit de hand liep, was sprake van incidenten. Maar ik denk dat we nu wel aan de limiet zitten. Meer publiek kunnen we niet hebben". Van een an dere organisatorische opzet ten opzichte van de mensenstroom zal volgens Sipkema geen spra ke zijn. Hilda de Jong van het Elfsteden-informatiecen trum kon het gisteren niet genoeg benadruk ken: er geldt voor de Vereniging De Friesche Elf Steden een absolute ledenstop. Er wordt ook geen wachtlijst gemaakt Men had nu wel 30.000 leden kunnen hebben. Sipkema opperde de mogelijkheid om, als je zeker wist aat er veel tochten achtereen mogelijk waren, je een Elfstedentocht een keer met volledig open in schrijving zou kunnen houden. Volgens het principe: wie het eerst komt, het eerst maalt Wat de kritiek op het selectiesysteem van wed strijdrijders betreft, voelt wedstrijdleider Gerrit van den Ham veel voor het idee, dat medebe stuurder George Schweigmann heeft geopperd. Wijs per gewest van de KNSB een aantal rij ders aan, die op grond van geleverde natuurij- sprestaties op de Elfsteden-selectielijst komen. „Voor mijn gevoel zeg ik: hoe meer rijders ie laat starten, hoe groter de agressiviteit wordt. Ook al heb ik geen wantoestanden meege maakt. Ook niet door de gesponsorde ploegen. Ik geloof niet in het ploegenspel in de Elfste dentocht. Wel is er vanuit de hoek van de ploe gen geprobeerd faciliteiten te krijgen voor ver zorging, maar die worden categorisch gewei gerd". Kamperman Westrijdrijder Robert Kamperman (39), die woensdag achter Van Benthem en Jonker als derde eindigde, zal aanstaand weekeinde in Finland niet starten in de alternatieve Elfste dentocht. De architect vertelt: „AVRO's Sport- panorama is bij me geweest en heeft me een vrijkaart aangeboden maar ik denk dat het rij den van drie tochten van tweehonderd kilome ter binnen acht dagen niet goed is. Ik ga er niet heen om het snoepreisje". li» Bijna 15.000 214.0? "•toerrijders |j over finish 2084 LEEUWARDEN «»o«Van de 16.999 deelne- mende toerrijders heb- 6i 60 ben er uiteindelijk II® 14-788 de finish van de 1367 veertiende Elfsteden- Jjjtocht gehaald. Dat heeft het bestuur van de Vereniging Frie sche Elfsteden gistermid dag bekendgemaakt Vol- Eens de ingeleverde aarten reden 862 vrou wen de tocht uiL Van de 317 wedstrijdrijders klas seerden er zien 220. De rest viel uit of kwam te laat Er worden dit jaar geen namen of plaatsnamen van toerrijders ter be schikking gesteld aange zien er veelvuldig onder andere naam is gereden. Terugkeer vertraagd UTRECHT Het afvoe ren van Elfstedentocht- gangers per trein is giste ren enigszins bemoeilijkt doordat een busje ter hoogte van Idaard tegen een bovenleiding botste. De chauffeur liep hierbij lichte verwondingen op. De Nederlandse Spoor wegen heeft tussen Leeu warden en Akkrum en kele uren een dieseltrein moeten inzetten, maar dat bleek voor het ver voeren van schaatsers en andere belangstellenden niet voldoende. De spoor wegen hebben daarom bussen tussen Leeuwar den en Akkrum ingezet totdat het bovenleiding- portaal is recht gezet. INSPECTEURS IOC: PETJE AF VOOR ORGANISATIE SCHIPHOL ,,Ik zal het m'n leven lang niet vergeten. Dit sportfeest is uniek ge weest". Gunnar Ericsson, de Zweed die na mens het Internationaal Olympisch Comité deze week met een delegatie in Nederland was, wil eigenlijk een poging doen zijn be zoek aan Nederland samen te vatten, maar blijft steken bij loftuitingen over de Elfste dentocht. Voor het schaatsen was hij eigenlijk helemaal niet naar Nederland gekomen, maar wat is hij enthousiast gewor den. De inspecteur van het IOC bekeek met de Noor Jan Staubo en David Sibandze uit Swaziland of Nederland ge schikt is om gastheer te zijn voor de Olympische Spelen van 1992, maar werd tot zijn grote verrassing getracteerd op een Nederlands feestje. Of een in het noorden van ons land georganiseerd sport gebeuren maatgevend is voor de capaciteiten van Amster dam als gaststad mag betwij feld worden, maar een goede indruk maken op IOC-inspec- teurs is nooit verkeerd. De honderdduizenden, die langs de Elfstedenroute stonden te juichen, konden niet weten dat in een helicopter boven de route IOC-vertegenwoordi- gers zaten te glimmen bij de aanblik van de krioelende menigte. „Er zijn maar weinig van deze evenementen in de wereld", zegt Ericsson een dag na het grootse spektakel op Schiphol, kort voor het vertrek uit ons land. „Zo is er de Sylvester- loop in Sao Paulo, Brazilië, de marathon van New York en de Eleven Cities Tour in Ne derland. Dit is buitengewoon speciaal voor uw klimaat", al dus Ericsson, terwijl David Si bandze instemmend knikt. Het bezoek aan Friesland stond uiteraard vooraf niet op de agenda, maar de IOC-in- specteurs reageerden meteen enthousiast op de uitnodiging van de Stichting Olympische Spelen Amsterdam 1992 om de reis naar het door poolkou geteisterde noorden te onder nemen. Het bezoek aan sport centrum Papendal (volgens Ericsson „een prachtig eldora do") moest even worden uit gesteld, maar het was zeker de moeite waard. De reis naar Friesland was zeker niet be doeld als een ontspannend uitstapje. „We wilden met onze eigen ogen zien hoe men de organi satie van deze monstertocht tot een goed einde zou bren gen. Maar wat we als een ex traatje kregen was de betrok kenheid van zóveel toeschou De lOC-inspecteurs Gunnar Ericsson uit Zweden (rechts) en David Sibandze waren razend enthousiast over de Elfstedentocht. wers. Dit is nu precies waar het bij sport om gaat. Zelf ter plekke zijn om het gade te slaan is oneindig veel leuker dan thuis bij de televisie zit ten. Zoiets moet je zien en voelen in lichaam en ziel", al dus Ericsson, die zelf als Afrikaan Een vliegtochtje bove;1 parkoers "van de Elfsteden tocht deed vooral de mond van de Afrikaan Sibandze van verbazing openvallen. „Op dat moment wou ik dat .ik kon schaatsen. Dan had ik mee kunnen doen. Ik kwam. ik zag, maar daar bleef het dus helaas bij", aldus Siband ze, die van zijn bezoek aan Nederland gebruik maakte om een paar schaatsen te ko pen. De delegatie bracht ook een bezoek aan de finish, waar Sibandze zijn ijsdoop on derging, daarbii zwaar onder steund door helpers. De IOC- afgevaardigde uit Swaziland had nog nooit eerder in zijn leven ijs gezien, laat staan dat hij er op gelopen had. Ericsson: „Belangrijker voor ons als inspecteurs van het IOC was echter te zien hoe jullie Nederlanders de zaak binnen achtenveertig uur ge organiseerd hebben. Niet al leen het organiseren van zo'n tocht en het laten meedoen van zoveel schaatsers was een toer, maar zeker ook het in toom houden van zoveel dui zenden toeschouwers. Petje af", zegt Ericsson. Het was de Zweed ook opgevallen met welk gemak de communicatie via radio, televisie en andere media verliep. De Zweed hield op diploma tieke wijze vragen af over de kansen die Amsterdam heeft om de Spelen voor 1992 bin nen te halen. „We zijn nu in New Delhi, Brisbane en in Amsterdam geweest. Ik zeg niets over goed of slecht voor dat ik ook in Birmingham, Parijs, Belgrado en de andere kandidaten ben geweest. Am sterdam is een sterke kandi daat, maar er zijn er meer. U wilt toch dat ik ook onbevoor oordeeld naar de andere kan didaatsteden ga kijken? Ik vind dat Nederland alvast voor een goede infrastructuur voor de Spelen heeft gezorgd. En de mensen zijn hier erg vastberaden, de wil is groot om er te komen. Dat is overi gens wel een voorwaarde voor succes", aldus de Zweed die toen nog niet kon weten dat de Indiase hoofdstad New Delhi zich inmiddles om fi nanciële redenen heeft terug getrokken als kandidaat. Het enthousiasme rond de Elfstedentocht zou het IOC wel eens een flinke por heb ben kunnen geven in de rich ting van een voor Amsterdam gunstige beslissing. Ericsson ontkent de mogelijkheid van een dergelijke invloed niet. „Het zijn niet alleen de feiten over sportaccommodaties en verbindingen die voor ons de doorslag geven. De gevoels matige indruk speelt wel de gelijk mee als in oktober in Lausanne de beslissing wordt genomen". Ook de argumenten van te genstanders van de Spelen zijn door Ericsson deze week gehoord. Gistermorgen ont beet hij zelfs in een Amster dams hotel met Saar Boerlage van de Comité Olympische Spelen Neen. Zeer onder de indruk was de Zweed niet. „In elke democratie zijn wel tegenstanders van zo'n groot sportevenement te vinden", relativeert hij. „Dat is de prijs van de vrijheid van menings uiting. Maar voor zover ik heb begrepen blijkt uit enquê tes dat de meerderheid van het Nederlandse volk wil dat ARJEN VAN DER SAR IENT De Omloop Het rolk, morgen de ope- ningsklassieker van net sis nieuwe wielerselzoen voor ^de profrenners, lijkt op de eerste schooldag. Een dag waarnaar wordt uitgeke ken en die bij velen om welke reden dan ook lang in het geheugen blijft hangen. Er is sprake van een kennismaking. Ook op de Belgische wedstrijd 8 is dat van toepassing. 'iZeker, de namen van de ac teurs zijn- vaak dezelfde geble ven, maar de kleuren van-de truien zijn dikwijls veranderd. 2 Het materiaal ziet er eveneens anders uit, en dat alles heeft weer te maken met de komst van nieuwe sponsors. Ook de nodige nieuwe gezichten dui ken steevast elk jaar weer op. Om nog maar niet te spreken van de neo-profs. De sportlief hebbers in Vlaanderen komen dan ook jaarlijks in grote J ramen opzetten ten einde maar niets van het schouwspel te missen. Hoewel iedereen langzamer hand beseft dat de inmiddels aan de boorden van de Mid dellandse Zee gereden koersen meer waarde hebben dan doorgaans wordt gesuggge- reerd, wordt de Omloop Het Volk toch beschouwd als de ADVERTENTIE Waterpolowedstrijd Zijl L.G.B.-V.Z.C. ZATERDAG 1 MAART Aanvang 19.15 uur Zwembad De Zijl Aangeboden door MERCASOL eerste echte wedstrijd. Niet al leen door de toeschouwers, maar ook door de ploegleiders van de verschillende equipes. Althans, voorzover zij een Ne derlandse dan wel Belgische licentie hebben. Ook vanuit Frankrijk willen de verant woordelijke officials nog wel eens enkele ploegen inschrij ven, maar daarbij blijft het doorgaans wel. Spanjaarden en Italianen moeten meestal van deze wedstrijd weinig of niets hebben. Zij geven er de voor keur aan te koersen onder be tere klimatologische omstan digheden. Eric Vanderaerden zal nog wel eens terugdenken aan de Omloop Het Volk anno 1985 toen hij na drie valpartijen en een gebroken stuur de strijd moest staken. Of Frits van Bindsbergen, die een hoofdrol speelde. Met Alain Desaever als metgezel nam hij 21 minu ten voorsprong. Een gesloten spoorwegovergang stuurde vervolgens echter alles in de war. Diezelfde Van Bindsber gen heeft de afgelopen maan den geen nieuwe ploeg kun nen vinden. Eén van de ster ren van vorig jaar moet nu de strijd op de televisie volgen. De omloop telt ditmaal vier kilometer meer dan de vorige uitgave (223 om 227). Het pelo ton wordt weer geconfron teerd met de Oude Kware- mont, de Kruisberg, de Eiken- berg, de Volkegemberg, de Le- berg, de Berendries, de Val kenberg, de Molenberg en Amandsberg en de Muur van Geraardsbergen. Een helling die geen enkele vergelijking met een echte bergflank kan doorstaan, maar die zo venij nig is, dat vele renners worden gedegradeerd tot ridder te voet. Veranderd Toch is er met name het afge lopen jaar iets wezenlijks ver anderd. De profs die vandaag mogen laten zien of de condi tie net vereiste niveau al heeft bereikt, zijn de dans rond het „sociale" geweld ontsprongen. De Nederlanders verdienen te genwoordig ten minste het mi nimumloon. En dat is in het verleden wel eens anders ge weest. Een vijftigtal broodrij ders, die in het verleden alleen maar hebben kunnen koersen omdat vrouwlief een baantje heeft, zijn uitgeschakeld. De rechtspositie van de coureurs is verbeterd. De meeste „koe- kebakkers" zijn uitgestoten. Een actie die ook enkele be hoorlijke krachten denk maar aan Frits van Bindsber gen een uitzicht op een re delijke carrière voorlopig heeft ontnomen. In België en Frankrijk is het aantal profploegen drastisch geslonken. In het laatstge noemde land bestaan nog slechts zeven formaties. Equi pes die vaak zó internationaal zijn dat de Franse profs er goed aan doen zich niet al te veel op de borst te slaan. Het is maar goed dat Bernard Hi- nault en Laurent Fignon om verschillende' redenen gemak kelijk de publiciteit halen, an ders. zou droefenis en -kwel ook daar de kolommen van d? media beheersen. Eric Vanderaerden. De medaille heeft echter ook in dit opzicht twee kanten. Daar. waar het niet allemaal zo soepel verloopt, zijn over winningen belangrijk. De strijdlust zal dus hoog oplaai en. Voor alle momenteel in de beroepswielrennerij acterende vedetten geldt het principe van de eerste klap en de daal der. Niemand hoeft er deson-, danks aan te twijfelen dat de ploeg van Peter Post morgen alweer hoge ogen zal gooien. Neêrlands sterkste formatie zij het dat de kracht wordt be paald door buitenlanders zal ongetwijfeld de lakens uit delen. Zelfs de echte Neder landse ploeg van enige allure (Raas) zal daaraan weinig kun nen doen. En wat de andere Nederlandse „stallen" betreft: Skala-Skil (waarvan kopman Nico Verhoeven gisteren een blindedarm-operatie moest on dergaan) mist vermoedelijk de noodzakelijke overheersende figuur; PDM is zonder de nog niet deelnemende Gerrie Kne- temann te zwak en Transve- mij mag blij zijn als enkele coureurs de eindstreep halen. PETER VAN PUTTEN DEN HAAG De KNVB heeft in verband met de slechte gesteldheid van de terreinen voor zaterdag en zondag alle wedstrijden, zowel voor het betaald- als het amateurvoetbal, afgelast. Ook hebben alle afdelingen de wedstrijden voor dit weekeinde afge last. Werder Werder Bremen, de koploper in de Bundesliga, is als vierde en laatste club gecontracteerd voor het internationale voet baltoernooi, dat op 1 en 3 au gustus in Rotterdam wordt ge houden. Naast de Westduitse club zullen gastheer Feye- noord, het Braziliaanse Santos en de Engelse kampioen Ever- ton aan net toernooi deelne- clubs in de kwartfinales van de Europese bekertoernooien. 's Middags wordt Dynamo Dresden-Bayer Uerdingen vanaf 16.55 uur direct op het scherm gebracht, gevolgd door Bayern München-Anderlecht (20.15) en Sporting Lissa- bon-FC Köln (23.00). Alle duels worden op het eerste net uitgezonden. Bovendien volgt er nog een samenvatting van het duel tussen Barcelona en Juventus. Simon Kistemaker keert deze zomer als trainer terug bij eer- ste-divisieclub DS '79. Dat werd gisteren door de Dordtse club bekend gemaakt. Kiste maker is momenteel werk zaam bij SC Cambuur in Leeu warden. De 45-jarige A-trainer volgt bij DS '79 Ad Versluys op, die de technische leiding de afgelopen zomer overnam van Kistemaker. Die was hal verwege het vorig seizoen als tijdelijke Vervanger gekomen van Frans Körver, die tussen tijds naar Roda JC verhuisde. De UEFA heeft een commissie belast met het onderzoek naar de omkooppoging door AS Ro- ma-voorzitter Viola van scheidsrechter Vautrot. De Fransman leidde in april 1984 de halve finale uit de strijd om de Europese beker voor lands kampioenen tussen AS Roma en Dundee United. De Romei nen wonnen het duel met 3-0, na de eerste wedstrijd met 2-0 verloren te hebben, maar gin gen in de finale in eigen stad en stadion onderuit tegen Li verpool. Viola wordt beschul digd van de leidende rol in een complot dat tot doel had 100 miljoen lire (140.000 gul den) te betalen aan Vautrot om Roma het duel winnend te laten beëindigen. Bruno Pezzey, de libero van Werder Bremen, is gisteren in Frankfurt vrijgesproken van de beschuldiging van grof spel. De Oostenrijkse international was op 15 februari in het duel met FC Nürnberg door scheidsrechter Horeis uit het veld gestuurd. Harald „Toni" Schumachter werd voor vier duels geschorst. De 31-jarige doelman van het nationale elf tal en FC Köln liep in de wed strijd tegen Bayern München tegen de gele en rode kaart op. De Europese voetbalunie zal Israel niet als lid tot zijn orga nisatie toelaten. Dat werd gis teren bekend gemaakt door het bestuur van de UEFA. Het besluit is volgens voorzitter Georges deels genomen op grond van veiligheidsoverwe gingen. De Westduitse televisie zal ko mende woensdag rechtstreeks uitzendingen verzorgen van de wedstrijden van de Westduitse (ADVERTENTIE) HET ENIGE ECHTE Het Elfstedentocht Logboek '86. Een historisch document. Boeiend van pagina tot pagina. Rijk voorzien van indrukwekkende fotogra fie. Wederom trekt dit grootste schaatsevenement aan u voorbij, de afvallers, de doorzetters, de glansrijke winnaar! Van uur tot uur bent u getuige van deze ware uitputtingsslag op de schaats. Een Imponerend relaas dat u beslist gelezen moet hebben. Het Elfste dentocht-Logboek is voor14.90 verkrijgbaar bij: de Leidse Courant. Apothekersdijk 34, Leiden. Openingstijd op werkdagen van 8.15 tot 17.00 uur. U kunt het boek ook bestellen voor 18,90 (inclusief verzendkos ten) door een volledig ingevulde eurocheque, groene betaalcheque of girobetaalkaart (geen overschrijvingsformulier) te sturen aan Sijt- hoff Informatie Centrum, Postbus 16050, 2500 AA Den Haag. Ver geet u niet op de cheque of betaalkaart uw adres te vermelden en „Elfstedenboek". Raan weg bij Blitz VOORSCHOTEN De Voor- schotense basketbal eerste di visionist Blitz zal het dit sei zoen verder moeten doen zon der forward John Raan. Kort sluitingen met zijn coach Henk Krauwel hebben Raan doen beslissen het verder voor ge zien te houden. John Raan heeft nog geen besluit geno men over een mogelijke voor zetting van zijn basketbalcar rière. Prijsvragen DEN HAAG De resultaten van de verschillende sport- prijsvragen van gisteravond zijn: Midlotto 8a: 8-21-22-31-37-39. Reservegetal: 28. Deelnemers: 482.144. Inleg: 1.931.766,00. Prijzengeld: ƒ917.588.85. Cijferspel 8a: 586072. Deelne mers: 233.463. Inleg: ƒ350.196,00. Prijzengeld: ƒ140.078,40. Extra prijs: 127710. WEDSTRIJDEN VANDAAG Bergambacht: ijsclub Voorwaarts, estafette dames en heren, 19.00 uur, 01825-1296/2395. Streefkerk: Ijsclub Willem Barendsz, kortebaanwedstrijd heren, 20.00 uur, 01848-1113/2045. Schoonhoven: Ijsclub De Zilveren Schaats, atvalwedstrijd heren, 20.00 uur, 01823-3521. Alkemade: ijsclub Alkemade. Oude Wetering Alkemade. nationale kop pelwedstrijd dames/heren, 19.00 uur, 01713-3708. Nieuw Lekkerland: ijsclub De Molen hoek, langebaanwedstrijden dames en heren 500+1000 meter, 19.30 uur, 01848-2688/4163. Zuid Beijerland: ijsclub De Winterko ning, nationale kortebaanwedstrijd heren, 01866-1359. MORGEN Noorden: Ijsclub Ijsvermaak, natio nale atvalwedstrijd, 14.30 uur, 01724-8577. Moordrecht: Ijsclub Moordrecht, na tionale kortebaanwedstrijd heren, 14.00 uur. 01827-3319. Binnenmaas: ijsclub Binnenmaas, marathon heren 42 kilometer, junio ren 28 kilometer. 10.00 uur, 01856-4285. TOERTOCHTEN Polsbroek: Twee Provinciën-polder- tocht. 15/40 kilometer. 10.00-15.00 uur. Polsbroek. Vlist. Haastrecht. Ter Aan Plassentocht, 10/20/40/60/90 km. 10.00-17.00 uur. Bodegraven: Meije-toertocht 15/35 km, 10.00-15.00 uur.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7