Politburolid Alijev laat zich aan de tand voelen stelling poppen Image verboden Tentoom Spitting Leger herstelt orde in Kairo Jacques Chirac op wegnaar premierschap van Frankrijk Arianespace neemt klanten van NASA over Vrijlating Filipino's leidt tot verwarring Weddenschap: 36 uur klem BUITENLAND EaidwQowuvnt VRIJDAG 28 FEBRUARI 1986 PAGINA 5 „Solidariteit" helpt Polen niet WARSCHAU Solidariteit zal, ook kijkende in de verdere toekomst, geen enkele verbetering teweeg kunnen brengen, langs vreedzame noch langs de weg van geweld. Dat heeft de mede-oprichter en ideoloog van het verboden Poolse vrije vak verbond Solidariteit, Jacek Kuron, gisteren verklaard in een vraagge sprek met het ondergrondse blad Wola. „Onze beweging boet steeds verder in aan kracht. De publieke opinie in het westen moet er van worden overtuigd, dat er geen spra ke kan zijn van ontspanning zolang de kwestie Polen niet Russische kunstmaan verbrand COLORADO SPRINGS De Russische kunstmaan Kosmos 1714 is gisteren bij terugkeer in de dampkring boven Australië ver brand, aldus functionarissen van de Amerikaanse luchtverdediging NORAD. Er zouden geen brok stukken op aarde zijn gekomen, maar zo dat wel het geval is, dan zou de kans op een ongeluk gering zijn omdat het gebied zeer afgele gen is. De Kosmos kwam met een snelheid van 27.360 kilometer per uur in de dampkring en verbrand de door de wrijving. De kunst maan diende vermoedelijk als spionagesatelliet. Reagan boos na kritiek door Sovjet-journalist WASHINGTON President Reagan heeft zich gisteren boos gemaakt over het feit dat na zijn televisietoespraak over de defensiebegroting een Sovjet- -correspondent op de Amerikaanse beeldbuis commentaar mocht geven. „Ik begrijp niet waarom de media zich laten lenen voor steun aan de Sovjets". De Russische journalist Wladimir Posner werkt voor Radio Moskou en becom mentarieerde Reagans oproep om vooral niet te snijden in de defensiebegroting, die in de 311 miljard dollar beloopt. Ook de Republikeinse afgevaardigde Robert Dornan zei het beu te zijn regering wordt beledigd door communistische padden. Salvadoreans leger doodt 245 burgers SAN SALVADOR In El Salvador heeft het leger ongeveer 245 burgers, in meerderheid kinderen en béjaar- den gedood bij een actie in een ge bied ten noorden van de hoofdstad San Salvador. De mensenrechtenor ganisatie Cripdes maakte gisteren voorts bekend dat in het betreffende gebied ongeveer duizend burgers ge dwongen werden hun huizen te ver laten en twintig van hen werden op gesloten in een gevangenis. Het leger voert sinds begin januari een opera tie uit om gebieden te zuiveren van guerrilla's, waarbij ook de huizen en bananenplantages in brand worden gestoken. Verbod naaktfoto's vrouw Franse premier PARIJS Een Franse rechtbank heeft de verkoop verboden van een rechts weekblad waarin naaktfoto's staan van de 39-jarige echtgenote van socialistische pre mier Laurent Fabius. Het week blad „Minute"' moet alle exempla ren van de jongste editie, die van daag in de verkoop zou gaan, uit de circulatie nemen. Een woord voerder van de advocaat van Fabi us noemde de voorgenomen publi- katie van de foto's een door poli tieke redenen ingegeven verkoop- stunt. De foto's zijn gemaakt tij dens een vakantie. PARIJS Het lance ringsprogramma van de Europese draagraket Aria- ne wordt met acht vluch ten uitgebreid ten behoe ve van opdrachtgevers, die oorspronkelijk hun keus hadden laten vallen op een Amerikaans ruim teveer om hun satellieten in de ruimte te brengen. Arianespace, de particuliere organisatie van 36 Europese ondernemingen die de com merciële kant van het pro gramma verzorgt, zegt dat zij er niet op uit is voordeel uit de ramp met de Challenger te ♦rekken DP naar (Vervolg van voorpagina) MOSKOU „Wat ver dient u? Waarom hebben leden van het Politburo de beschikking over spe ciale klinieken en win kels? Wat denkt u van Brezjnev?" Dit zijn vra gen waarmee Gejdar Alij ev, een van de leden van de Sovjetleiding, gisteren werd geconfronteerd op een unieke persconferen tie ter gelegenheid van het 27e partijcongres. enkel besluit genomen waar bij een aantal leden tegen de meerderheid stemde". Ook de ondervoorzitter van het staatsplanbureau Sitaijan werd aan de tand gevoeld. Hij had het zichtbaar moeilijk met de vraag wat de leiding van plan was te doen aan een Politburolid gen, aangezien daarover geen statistieken bijgehouden wor den. „In het Westen weet men bijvoorbeeld hoeveel een premier ih zijn zak gestoken heeft, maar in de Sovjet-Unie nam ook de gewone man steekpenningen aan", aldus het Politburolid. „Daarom is het moeilijk na te gaan hoe veel wie in zijn zak steekt", zo legde Alijev uit onder grote hilariteit. Hij kondigde overi- op een pers conferentie: „In het Westen weet men bijvoorbeeld t aanVIërVoorwaaraenvol daan moest worden, wilde de oppositie een premier leveren. „De toekomstige regeringslei der moet zonder compromis het verkiezingsprogramma van de rechtse unie kunnen uitvoeren", vond Chirac wel de belangrijkste. RPR-secreta- ris-generaal Toubon had het weekeinde daarvoor al gezegd ruptie tegen te gaan. Alijev onthulde dat het Polit buro, het hoogste beleidsor gaan in de Sovjet-Unie, altijd bij unanimiteit beslist. „In de mier levert. Met name ouc -president Giscard vindt dat hij nog niet moet worden afge schreven. Voorts is daar ook nog de zelf standig opererende liberaal Raymond Barre. Die acht het immers onmogelijk dat Frank rijk wordt geregeerd door een socialistische president, samen met een rechtse premier: de (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS Jacques Chirac, de burgemeester van Parijs en leider van Frankrijks grootste oppositiepartij de neogaul- listische RPR lijkt hard te werken aan een nieuw imago. „Black Jack" stelt zich de laat ste maanden opvallend gema tigd op, nu hij duidelijk hogere ambitiesheeft: eerst Matignon, de ambtswoning van de pre mier en daarna het Elysee. Politieke commentatoren in Frankrijk voorspellen dat de volgende premier een heel gunstige uitgangspositie heeft voor de presidentsverkiezin gen van 1988. De verlagingen van de olieprijs maakt het mo gelijk de Fransen wat aardige kadootjes te geven in de vorm van belastingverlaging of een aantrekkelijke benzineprijs. Met het oog op de resultaten van de parlementsverkiezin gen op zondag 16 maart, die volgens alle peilingen door de oppositie wordt gewonnen, heeft Jacques Chirac alvast wat proefballonnen opgelaten. Zonder zichzelf expliciet kan- w didaat te stellen zei hij deze vanzelfs Jl I vluchten uitvoeren, totdat de^SI finitief vast staat wat de oor- zaak van de explosie was. De Ariane-raketten, die onbe mand zijn, worden gelanceerd van het Franse centrum voor onderzoek van de ruimte in Kourou, Frans Guyana. Prak tisch alle commerciële lance ringen sinds 1981 zijn met suc- 1 v»r'HopwpI nnk nipt imm. Jacques Chirac 1976. President en premier gingen toen met ruzie uit el kaar. Maar een voorwaarde voor Chirac's succes is wel dat het onlangs gesloten verbond tus sen RPR en de liberalen van de UDF standhoudt. Sinds echter de liberalen volgens de laatste peilingen in opmars zijn, worden af en toe geluiden gehoord dat het helemaal niet prekend is dat de 1 ten maakten dankbaar bruik van de oproep van I^jetleider Gorbatsjov tot Bcritiek en openhartigheU bestookten de partijchef de republiek Azerbaj< met kritische vragen. Alijev moest even diep a< halen toen een journalist eraan herinnerde dat h blU" vrnptTÉTO nartiil« iem over eigen winkels. Alijev p de vraag naar in assortiment ikels en die van fabriek die duizenden schoe nen had gemaakt waarop de hak aan de voorkant gemon teerd was. Als de fabriek er niet in slaagt betere schoenen te produceren, moet zij mis schien overschakelen op het maken van andere produkten, Sovjet-Unie zei zo vjei Sitarjan na enig na- te kunnen zeg- denken te binnen. ing van de cor- dat in geval van een „onbet wiste meerderheid" van rechts in het parlement president Mitterrand het eerst aan Jac ques Chirac moest vragen een regering te vormen. Chirac lijkt de beste papieren te heb ben opnieuw Frankrijks eerste minister te worden. Onder president Giscard bekleedde hij die functie van 1974 tot zogeheten „cohabitation". Bar re wil vervroegde presidents verkiezingen om in een klap het Elysee te veroveren. Chi rac daarentegen heeft er baat bij dat via het Matignon te doen en wil alle tijd nemen de Fransen voor zich te winnen als een man die voor alles het land wil dienen. Desnoods on der Mitterrand. :::i*»PV£5j<s»is^si!iws^r; .'■'.awBiit: altijd probleemloos. Het tarief dat Arianespace per satelliet voor een lancering in reke ning brengt bedraagt, afhan kelijk van de grootte, tussen 75 miljoen en 125 miljoen gulden. De NASA berekent gewoon lijk circa 185 miljoen gulden per lancering met een ruimte- Leonid Brezjnev maar liefst dertien keer noemde in een toespraak van vijftien minu ten. Brezjnevs beleid werd scherp bekritiseerd door Gor batsjov in zijn congresrede. Op de vraag wat hij nu van Brezjnev dacht, antwoordde Alijev dat hij niet wist hoe- litburoleden diens naam ge noemd hebben. Maar Brezj nev was destijds nu eenmaal partijleider en iedere spreker had wel aan hem gerefereerd, zo hield hij de journalisten Van zijn salaris kon hij goed leven, zo vertelde Alijev aan „maar ik verdien beslist niet meer dan u". Aanvankelijk ontkende hij dat de partijtop over speciale privileges be schikte, maar toen hem ge vraagd werd wanneer deze zouden worden afgeschaft, antwoordde hij dat dit „nog in bespreking is'Ook de olie- n omhoog wacht een aantal gevangengenomen Egyptische politiemannen totdat zij in ito worden weggevoerd. uitgesproken in ermogen de ern- 'an zijn vierjarige er controle te relatie koestert s Arabische land betrekkingen on- ?ft ook laten we- gyptische autori- zijn de onrust te 'och vreest Israël dat de rellen het gezag van het bewind-Moebarak hebben aangetast en daarom een nega tieve invloed zullen hebben op de betrekkingen met Israël. Ook diplomaten uit andere landen hebben nog steeds ver trouwen in het regime van Hosni Moebarak. Maar ze zei den wel dat de ongeregeldhe den moeilijke vragen oproepen voor een regering die al te kampen heeft met economi sche problemen en met wat de president zelf noemde „een at mosfeer van agitatie". Inmiddels is een nieuwe mi nister van binnenlandse zaken beëdigd. De benoeming van generaal-majoor Zaki Badr volgt op de onlusten. Het is niet bekend of zijn voorgan ger, Ahmed Rushdi, zelf ont slag heeft genomen of de laan is uitgestuurd. maakte met een iet de zijne was. gramma Spitting H in Groot-Brit- •hoorde populari- iremier Thatcher, f wordt afgebeeld, d van de makers Image wel kun- n. Verondersteld j ervoor heeft ge- de geplande ten- werd verboden, son, conservator ing 20e Eeuw van Portretten Gale- emaal gewonnen pitting Image-ex- stelde zelfs voor, ry er 40.000 pond tegenaan zou gooien. De aspi rant-organisatoren van de tentoonstelling verwachtten ten minste 100.000 bezoekers. Het entreegeld zou 1,50 pond bedragen, zodat alle kosten probleemloos gedekt zouden worden. Conservator Gibson heeft ge hoord, dat de beheerders van het museum zich zorgen maakten over de financiële kant van de zaak. „Ik ben bit ter teleurgesteld,zei hij gis teren. „Ik vind dat een natio nale portrettengalerij belang stelling moet kunnen opbren gen voor moderne karikatu ren. Spitting Image is zonder twijfel het beste en populair ste wat tegenwoordig op dat terrein wordt gepresteerd". De beheerders van de Natio nal Portrait Gallery konden er gisteren niet gemakkelijk toe worden gebracht om com mentaar te leveren. De hertog van Grafton lag wat grieperig in bed. Professor Sir Lawren ce Gowing loste geen woord. Henry Keswick zei: „Ik kan er niets over vertellen.Lord Kenyon, president van de raad van beheerders, gromde: „Heel wat mensen waren sterk gekant tegen een ten toonstelling van die aard. Ik zelf blijf neutraal, want ik heb dat tv-programma nog nooit gezien MANILA Op de Filipij- nen is verwarring ont staan hoeveel en welke gevangenen zullen wor den vrijgelaten, na de af kondiging tot amnesty door president Aquino. Gisteren verdrongen zich vele familieleden bij de gevange nissen, waar ruim dertig men sen naar buiten kwamen, on der wie leden van de verbo den communistische partij CP, advocaten, priesters en zaken lieden die werden vastgehou den op verdenking van rebel lie. Het openen van de hekken leidde tot zeer emotionele tafe relen, ook wanneer het ver wachte familielid niet tevoor schijn kwam. Verwanten trok ken naar de ambtswoning van president Aquino om uitleg te vragen. Haar woordvoerder Saguisag deelde mee dat elke vrijlating van geval tot geval wordt be keken en dat in totaal enkele honderden gedetineerden, die veelal zonder officiële aan klacht vast zitten, in vrijheid worden gesteld. Hij voegde daar echter onmiddellijk aan toe dat mensen die terreurda den hebben gepleegd, niet in aanmerking komen. Ook de leider van de CP, Jose Marie Sison wordt binnenkort vrijge laten. Het regiem Marcos heeft naar schatting 17.000 mensen om politieke redenen vast ge zet. De legale linkse oppositie Bay- an heeft inmiddels verklaard Aquino te steunen, maar eist wel een reorganisatie van de strijdkrachten en de verwijde ring van aanhangers van ex- -president Marcos uit de rege ring. Mevrouw Aquino voerde intussen besprekingen met de Amerikaanse afgezant Philip Habib die moet uitzoeken op welke manier de VS de nieu we Filipijnse regering kunnen helpen bij het oplossen van de problemen. Minister Shultz zei dat de Filipijnen op 2,5 miljard gulden kunnen rekenen, voor nieuw economisch beleid, maar dan zal ook het commu nistische verzet krachtig moe ten worden aangepakt. ng Proppen Pogingen in het Gui- ness-recordboek te komen kunnen soms uitlopen op tamelijk smakeloze vertonin gen. Zo ook in Chica go. waar de 23-jarige Todd Baldwin een ge slaagde poging deed om in een keer acht tien stukken pizza naar binnen te prop pen. Baldwin deed overigens nog meer record-pogingen: hij droeg over elkaar vijf- tentwintig broeken en zestig t-shirts, ver slond in één keer twaalf hotdogs en be sloot de maaltijd, door met een tanden stoker drieduizend bonen te eten. RENO Als gevolg van een roekeloze weddenschap met een vriend heeft de Amerikaan Steven Nelson 36 uur vast gezeten in een schoorsteen. De man wedde dat hij door de schoorsteen zou kunnen komen van café "Hard Times" in Stead (Nevada). Hij raakte toch beklemd, maar zijn vriend was inmiddels naar huis gegaan. Na 36 uur werd de onfor tuinlijke klimmer door een bewaker bevrijd. Nelson wil dat zijn vriend meebetaalt aan de kosten van ambulance vervoer en behandeling aan een pijnlijke rug. POSITIE MOEBARAK LIJKT ONDANKS RELLEN NIET IN GEVAAR KAIRO Het Egyptische leger is er gisteren in ge slaagd met een strikt uit gaansverbod de orde te herstellen in Kairo, waar deze week ernstige onge regeldheden zijn uitgebro ken. Bij de muiterij van dienstplichtigen van de politie zijn 36 mensen om het leven gekomen en 350 gewond. Zo'n 2000 agen ten en honderden burgers zijn gearresteerd. Osama el-Baz, adviseur van president Moebarak, verklaar de dat de rust in heel Egypte is teruggekeerd. Toch deed zich ook gisteren nog een aantal in cidenten voor. Vooral in Gizeh in het zuiden van Kairo laai den de gevechten tussen op standelingen en het leger te gen het middaguur weer op. Het gebied rond de pyramides van Gizeh werd afgegrendeld en de zuidelijke wijken wer den uitgekamd. Tanks en militairen bepaalden het straatbeeld in Kairo waar een strikt uitgaanverbod van kracht was. Alleen midden op de dag kregen de bewoners van de hoofdstad drie uur de tijd om boodschappen te doen en andere zaken af te hande len. Het gewoonlijk razend drukke Cairo zag er uit als een stad waar de staat van beleg is afgekondigd. De rellen van de laatste twee dagen zullen waarschijnlijk leiden tot het aftreden van een of twee ministers, maar lijken de positie van president Hosni Moebarak niet ernstig te heb ben aangetast. Dat is de in schatting die diplomaten in Kairo maken na de ongere geldheden. De Verenigde Staten, die Egypte steunen met meer dan twee miljard dollar aan econo mische en militaire steun per jaar, hebben publiekelijk hun vertrouwen Moebarak's v stigste crisis v bewind ond brengen. Israël, dat d( met het enigi waarmee het derhoudt, hee ten dat de E teiten in staal bedwingen. 1 SMID JE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 19) Smidje Verholen kreeg hoe langer hoe meer plezier in de kleine Kareltje Knetter. „Je vader beveelt je helemaal in mijn goede zorgen aan, jong," zei hij, „Ik ben dus nu verantwoor delijk voor je geestelijk en lichamelijk welzijn. Maar ja, waar denk je eigenlijk te gaan wonen?" „Hier bij u natuurlijk," antwoordde Kareltje, alsof het werkelijk vanzelf sprak. „Ik wil een in terne leerling-smid en leerling-monteur zijn. Ik zal hard werken voor de kost en misschien kan er dan ook nog wel een klein zakcentje op over schieten." Smidje Verholen moest toen vre selijk lachen en kon al haast niets anders meer doen dan zijn portefeuille te voorschijn halen en er een bankbiljet van tien gulden uithalen. „Mag ik je dan vast dit kleine bedragje als voorschot overhandigen?" lachte hij. „En zou je me dan nu óók nog even willen zeggen, wie er dan voor ons beidjes zorgen moet? Ik ben helemaal al leen. Dat weet je uit de krant wel..." „Hoho! Nou niet vissen, baas!" zei Kareltje berispend. „Natuurlijk zorg ik voor ons allebei. Ik zorgde thuis ook overal voor. Ik deed de afwas en spoelde de vaat. En we hèdden nog al wat in ons kinderrijke gezin. En als er gewassen en ge streken moest worden, dan stond ook onderge tekende weer paraat. Och heden, baasje had me eens met de strijkplank in de weer moe ten zien! En wat het# koken betreft. Dat kan ik als de beste. Als ik "zomers veertien dagen ga kamperen, dan kan ik toch óók koken? Waarom zou ik het dan nu voor ons beidjes niet kun nen?" Smidje Verholen zag toen wel in, dat zijn gloednieuwe assistent niet voor één gaatje te vangen was. „Kareltjezei hij. „Ik geloof, dat ik aan jou een veelbelovende hulp krijg. Mag ik je dan uitnodigen mee naar binnen te gaan?" (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De beheerders van de National Portrait Gal lery in Londen, allemaal be noemd door Downing Street 10, het bureau van premier Thatcher, willen niet dat deze zomer in hun museum een tentoonstelling van Spitting Image-poppen wordt gehou den. Een van de grote attracties van deze expositie zou een „effe gluren door het sleutel gat" zijn geweest. De bezoe kers zouden dan een gewezen lid van het kabinet Thatcher, met name Cecil Parkinson, op heterdaad hebben betrapt ter wijl hij pret vrouw die n Het tv-proi Image genit tannië onge teit. Maar f die vaak zei. zou het bloe. van Spitting nen drinke wordt dat zi zorgd, dat toonstelling Robin Gib. van de af del de Nationale rij was hel voor een S positie. Hii dat de Galle

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5