Overbelaste overheid is juist gebaat bij minder ambtenaren Ruding denkt toch aan hogere accijns Brits echtpaar wereld rond in 80 rampen Chemische wapens in schuurtje te maken CeidaeSou/tfMtt DR. WOLTHUIS (TNO): VERDRAG NAUWELIJKS TE CONTROLEREN Ai ne kl N Naam PSO taboe voor ex-PSP'ers Ministers: stapsgewijs herstel met Suriname BINNENLAND/BUITENLAND VRIJDAG 28 FEBRUARI 1986 PAGINA 4 BU „S< he WAR kijkei geen kunn noch heeft van I verbt gistei ?p.ri> Van den Bergh (PvdA) mogelijk uit de Kamer DEN HAAG De PvdA'er H van den Bergh (Defensiespeci alist) dreigt zijn zetel in de Tweede Kamer kwijt te raken. Oorzaak daarvan is een be stuursbesluit van het PvdA- gewest Noord Holland-zuid om Van den Bergh op een ont werp verkiezingslijst een der de plaats toe te delen. Indien de gewestelijke vergadering die plaats op 21 maart niet verandert, komt Van den Bergh alleen in de Kamer te rug als de PvdA bij de verkie zingen meer dan 53 kamerze tels haalt. LONDEN Een avontuurlijk aan gelegd Brits paar dat drie jaar va kantie heeft genomen om. de wereld rond te reizen, komt op zijn interna tionale weg praktisch niets anders dan rampen tegen. David Barrett en Heather Norbury (bei den 30) waren al het slachtoffer van straatrovers en oplichters; overstromingen sneden hen de pas af en ze hebben ook re voluties meegemaakt. Met nog twaalf maanden voor de boeg, ziet de toekomst er voor hen eigenlijk niet bepaald roos kleurig uit. Het is me 't wereldje wel, zeggen David en Heather, die in Bangladesh op het nip pertje ontsnapten aan de dood. De wervel storm die daar net na hun aankomst be gon te woeden, kostte het leven aan dui zenden mannen, vrouwen en kinderen. David en Heather overleefden deze na tuurramp omdat ze logeerden in een ste nen huis. Korte tijd later beleefden ze ter reur in Nieuw Delhi, waar premier Indira Gandhi werd vermoord net toen ze daar aankwamen. De twee trekkers verscholen zich bangelijk in hun hotel, terwijl de be volking van Delhi oproer maakte in de straten. In Nepal waren ze lange tijd gestrand in een afgelegen en praktisch onbewoonde bergstreek. Dit kwam omdat de eigenaars van de autobus, waarin ze zaten, hen eerst van al hun geld hadden beroofd. Daarna moesten de luid protesterende trekkers uitstappen. In Iran raakte het paar verzeild op een front, waar bloedige veldslagen werden geleverd tegen Iraakse strijdkrachten. Ho pend dat ze uiteindelijk toch nog rust en vrede zouden vinden, trokken David en Heather dan maar naar de Filipijnen. Tij dens hun verblijf stond daar alles op stel ten en werd president Marcos ten val ge bracht. Heather en David hadden voor hun ver trek uit Groot-Brittannie al hun aardse bezittingen, inclusief hun huizen en wa gens, verkocht om genoeg geld bij elkaar te kunnen scharrelen voor de wereldreis van hun leven. Davids moeder, Louise Barrett, zei gisteren: „Ze schijnen de pro blemen aan te trekken. Je weet nooit wat ze in het volgende land zullen beleven!" Dit jaar verwacht Louise Barrett nog briefkaarten uit Australië, Tahiti en Zuid- -Amerika, drie boeiende regio's waarvan de bevolking ook vrij geregeld wordt ont haald op natuur- en andere rampen en re voluties. Zuidafrikanen verbranden zwarten JOHANNESBURG Drie jpnge Zuidafri- kaanse blanken zijn gisteren in staat van beschuldiging gesteld wegens moord op een onbekende zwarte man, die kennelijk zonder enige aanleiding in brand was ge stoken. In korte tijd zijn vier gevallen be kend geworden waarbij blanken in het wilde weg een aanslag pleegden op zwar ten. Die aanvallen vallen samen met de op richting van een uiterst rechtse burger wacht-organisatie, de „Brandwag" en met acties van blanken om zwarte wijken te verwijderen uit de omgeving van blanke wijken. De politie heeft gewaarschuwd dat dergelijke burgerwachten niet getolereerd zullen worden. RIJSWIJK Het is niet onmogelijk dat president Reagan van de Verenig de Staten en de Russi sche partijleider Gorbatj- sov nog dit jaar een ver drag over chemische wa pens sluiten. In een prachtig protocol wordt dan trots een verbod op deze wapens aan de we reld getoond. Maar wat is zo'n verdrag waard? Dr. Wolthuis van TNO: „De naleving van een ver drag is haast niet te con troleren. Door de ont wikkeling van de zoge noemde binaire wapens kan elk land met de hand op z'n hart verkla ren geen chemische wa pens te maken. En dat terwijl de produktie van chemische wapens in werkelijkheid in een flink tempo doorgaat". Wolthuis, hoofd farmacologie en toxicologie van het me- disch-biologisch laboratorium van TNO in Rijswijk, legt eerst uit wat binaire wapens zijn: „Dat zijn projectielen die uit twee compartimenten be staan. Daarin zitten stoffen die op zichzelf niet zo giftig zijn, maar samen een zenuw gas vormen. Bij het afvuren vermengen de stoffen zich, waarbij het gas ontstaat". De hoeveelheden zenuwgas sen die de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie hebben op geslagen, lopen in de tiendui zenden tonnen, zo meldt Wolthuis. Maar zelfs als de supermachten tot een contro leerbaar akkoord en dus op z'n minst een drastische be perking van chemische wa pens komen, betekent dat nog niet dat die wapens de mensheid niet kunnen be dreigen. Dat blijkt bijvoorbeeld uit de oorlog tussen Iran en Irak. Zo'n 2.500 Iraniërs zijn het slachtoffer geworden van mosterdgas, waarschijnlijk gebruikt door Irak. En zo n 100 Iraanse soldaten zijn nu in het Westen voor medische behandeling. Irak ontkent het gas te hebben gebruikt. Wolthuis verbaast zich er overigens over dat mosterd-, gas is ingezet. Mosterdgas geen zenuwgas is name lijk in militair opzicht min der effectief dan de zenuw gassen tabun, sarin en soman, die door Wolthuis „kwaaie rakkers" worden genoemd. Dit „beruchte trio" schakelt de vijand razendsnel uit. „Deze gassen, die dwars door de huid heen gaan en veel giftiger zijn dan mosterdgas, hebben binnen een paar mi nuten aderverlamming tot gevolg. Het slachtoffer sterft dan door verstikking". Voor al soman, dat de Sovjet-Unie ruim in voorraad heeft, is volgens Wolthuis heel slecht te behandelen. Zweren Mosterdgas mag dan minder giftig zijn, dat neemt niet weg dat het een vreselijke uitwerking heeft op slachtof fers. „Het meest in het oog springend, maar op zichzelf minst ernstig, is het effect op de huid. Het slachtoffer krijgt allerlei zweren. Mos terdgas dringt echter ook door de huid heen en richt dan verschrikkelijke schade aan. Het gas is totaal onbe handelbaar, je kunt alleen symptomen bestrijden. Bij in ademing heeft het grote schade aan de longen tot ge volg. Het veroorzaakt tal van infecties omdat de witte bloedlichaampjes, die nodig zijn om het lichaam te verde digen tegen bacteriën, niet meer aangemaakt worden. Iemand die het gas in zijn ogen krijgt, kan blind wor den", aldus Wolthuis. „Dat van die Iraanse solda ten, dat is een doodzielige zaak, laten we eerlijk wezen. Het is een trieste toestand als je die mensen met Iraanse vlaggetjes ziet zwaaien, een portret van Khomeiny boven hun hoofd, terwijl ze er zo ernstig aan toe zijn. Het over grote deel van die 2.500 slachtoffers kan het overle ven, maar de effecten op lan gere termijn ziin niet mis. De longen zijn blijvend ernstig aangetast en die mensen zijn erg bevattelijk voor infecties ontstekingen. Bovendien hebben op kanker". Goedkoop Verontrustend grotere kans sche wapens is vooral, dat de aanmaak vrij simpel en goed koop is. Wolthuis: „Elk insec- ticidebedrijf kan chemische wapens produceren. En twee studenten zijn zelfs ooit be trapt bij het aanmaken van het zenuwgas sarin. Chemi sche wapens kun je gewoon in je schuurtje maken Hij benadrukt hoe moeilijk het is deze wapens uit te ban nen door voorzichtig een the orie op te zetten over een verbod die, zo geeft hij direct toe, vol lekken zit. De TNO-ingenieur: „Mensen zien chemische wapens als iets mystieks, als iets dat ver van ons afstaat. Maar die wa pens zijn behalve in de Golf oorlog eveneens gebruikt in Ethiopië, in Jemen en waar schijnlijk ook in Afghanistan. Ik geloof dat chemische wa pens een flinke dreiging vor- m8n MARTIN VOORN PAI ring Eur die keu Wolthuis: „Elk insecticidebedrijf kan chemische wapens DORDRECHT, De Partij voor Socialisme en Ontwape ning van het Tweede Kamer lid Van der Spek mag de ver kiezingen niet ingaan onder de afkorting PSO. Dit heeft de Dordtse rechtbankpresident mr. Mijs bepaald tijdens een kort geding dat was aange spannen door de Utrechtse studentenvereniging Progres sief Studenten Overleg. De studentenvereniging doet on der de afkorting PSO al jaren mee aan de verkiezingen van de universiteitsraad. Nog voor ex-PSP'er Van der Spek zijn nieuwe partij oprichtte, vroeg de studentenvereniging hem de afkorting PSO niet te ge bruiken. De politieke partij ging niet op dit verzoek in. Mr. Mijs noemde dat een Ver velende houding omdat er verwarring ontstaat als twee groeperingen dezelfde afkor ting hanteren. Kijk op Nederland Minister Brinkman van wvc ontving gisteren uit handen van de schrijver Mohamed Nasr een exemplaar van het boek „Minder over meer". Het boek geeft een kijk op de Nederlanders door de bril van een Marokkaan. Nasr woont sinds '77 in Nederland. DEN HAAG Naast een bezuiniging van negen miljard gulden op de overheidsuitgaven moeten de lasten voor burgers en bedrijven in 1987 met vier miljard omhoog om de te genvaller van de aardgas baten op te vangen. Minis ter Ruding (Financiën) heeft dit voorgesteld in een brief aan zijn colle ga's, die is bedoeld ter voorbereiding van de be groting voor 1987. Het ka binet zal zich volgende week voor het eerst over de voorstellen buigen. Ruding stelt voor de lasten voor burgers met 1,5 tot 2 mil jard te verhogen. Al op 1 juli a s. zou de accijns op benzine, LPG en diesel omhoog moeten gaan; tegelijkertijd moet de vermogens- en voorraadaftrek voor het bedrijfsleven fors om laag. gevolgd door een ver mindering van de WIR-subsi- dies op 1 januari 1987. Ruding oppert ook een verhoging van de btw. Om de rijksbegroting met 9 miljard omlaag te brengen zou het aantal ambtenaren met één procent terug moeten. Ge meenten en provincies moeten bovendien minder uitgeven. De salarissen van ambtenaren en trendvolgers moeten op nieuw bevroren worden, even als de sociale uitkeringen. De diverse ministeries moeten volgens Ruding 3,5 miljard gulden inleveren. Het gaat dan vooral om Onderwijs (studiefi nanciering), Volkshuisvesting (huursubsidie) en Volksge zondheid. Minister Ruding acht het ove rigens niet uitgesloten dat de ombuigingsplannen nog zullen moeten worden aangescherpt Het Planbureau houdt er reke ning mee dat de dollar, die nu rond de 2,50 staat, verder zal dalen tot 2,25. Dat alleen al zou de overheid weer een mil jard gulden aan gasbaten sche len. Ruding wil echter pogen om binnen de EG een red dingsactie voor de dollar te or ganiseren. (Van parlementaire redactie) DEN HAAG Ons land zou stapsgewijze het band met Suriname moeten herstellen. Daarbij is oko de hervatting van de financiële hulp aan dat land aan de orde. Dit is de strekking van een nota die de ministers Van den Broek (Buitenlandse Zaken) en Schoo (Ont wikkelingssamenwerking) over de relatie met Surina me hebben gemaakt. Het stuk is vandaag is het kabinet aan de orde geweest. In het stuk gaan beide ministers ervan uit dat de Surinaamse leider Bouterse zijn beloftes voor herstel van de normale verhoudingen in zijn land zal waarmaken. De door Bouterse aangekondigde opheffing van de noodtoestand achtten de ministers daarbij een goede eerste stap. Indien Bouterse zijn beloften waarmaakt is hij voor de ministers ook acceptabel als leider van Suriname. Suri name heeft nog altijd recht op 1,4 miljard gulden aan financiële steun. De betaling van dat geld werd in 1982 stopgezet nadat vijftien leden van de oppositie in Suriname werden vermoord. W itte- Huisarchief Nixon openbaar WASHINGTON Alle op band vastgelegde ge sprekken en correspon dentie die oud-president Nixon heeft gevoerd tij dens zijn regeerperiode zullen binnenkort worden vrijgegeven. De Amerikaanse regering heeft de weg vrijgemaakt voor toegapg tot de 40 miljoen blad zijden en 4.000 uur opgenomen gesprekken. Nixon en zijn voormalige naaste medewer kers hebben altijd geprobeerd te voorkomen dat het archief openbaar zou worden ge maakt. Nixon probeerde het over te brengen naar Califor- nië, maar in een wet werd be paald dat de banden- en pa pierwinkel regeringseigendom zijn. Tot nu toe was slechts een deel van het archief openbaar. SUSKE EN WISKE DE BONKIGE BAARDEN (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. DEN HAAG Eén van de voor nemens die CDA en VVD na de verkiezingen bij voortzetting van de huidige regeringscoalitie in daden willen omzetten is een vermindering van het aantal ambtenaren. De VVD zegt in haar verkiezingsprogram de voorkeur te geven aan een klei ner, goed opgeleid en goed be taald apparaat. Dat betekent vol gens de partij dat bepaalde taken zullen moeten worden afgestoten en worden overgeheveld naar het bedrijfsleven. Ook het CDA laat zich in dergelijke bewoor dingen uit. Hoewel beide partijen over de overheid spreken als een log en inefficiënt apparaat, waar (citaat VVD-program) „door ge brek aan coördinatie langs elkaar heen wordt gewerkt en vaak dubbel werk wordt verricht", wordt nergens aangegeven wel ke taken de overheid uit handen moeten worden genomen. Die kritiek is ook steeds van de kant van de centrales van overheidsperso neel te beluisteren. De ambtenaren bonden verdedigen zich, begrijpelijk, met hand en tand tegen afkalvende werkgelegenheid bij de overheid. Te gen het streven naar een beter functio nerend overheidsapparaat hebben zij geen bezwaar, maar naar louter min der ambtenaren alleen maar om de kosten te drukken is voor de bonden volstrekt uit den boze. Dat leidt alleen tot meer zieke en overbelaste ambte naren en schaadt de dienstverlening aan het publiek. In het huidige regeerakkoord wordt uitgegaan van een jaarlijkse reductie van het aantal mensen in overheids dienst met twee procent. Desondanks blijkt het aantal rijksambtenaren nog steeds toe te nemen, zelfs als de banen die ontstaan door arbeidstijdverkorting buiten beschouwing worden gelaten. Het gaat tussen 1985 en dit jaar om een groei van bijna 2000, exclusief de her bezetting. De Miljoenennota 1985 ging uit van 174.849 plaatsen bij de over heid, terwijl in de Miljoenennota 1986 melding maakt van een sterkte van 178.055 personeelsleden. De grootste uitbreiding van het ambtenarenappa raat bij de rijksoverheid vindt plaats op de departementen Justitie (1.033 voor misdaadbestrijding), WVC (909) en de belastingdienst (250). Om een indicatie van het enorme leger overheidsdienaren te geven: Het aan tal rijksambtenaren op het ministerie van landbouw per honderd land- en tuinbouwers bedraagt 4,8. Daarentegen zijn er op duizend belastingplichtigen drie belastingambtenaren. Per hon derd dienstplichtigen drukken 58 bur gerambtenaren op de begroting van Defensie. Met het aantreden van het kabinet- Lubbers zou een begin worden ge maakt met een grootscheepse privati seringsoperatie. Minister Ruding van financiën schrijft op 25 mei 1983 in een brief aan de Tweede Kamer dat „in beginsel alle overheidsvoorzieningen en -activiteiten op mogelijkheden tot privatisering moeten worden bezien". Een nader selectiecriterium wordt ech ter niet gegeven. Eerder was in 1982 door de departementen een 14-tal. acti viteiten geselecteerd die nog in deze kabinetsperiode afgestoten zouden kunnen worden. De balans opmakend blijkt dat de ministerraad weliswaar vijf principebeslissingen heeft geno men, maar dat aan het einde van deze kabinetsperiode geen enkele van die veertien daadwerkelijk geprivatiseerd zal zijn. Het wil dus nog niet zo erg vlotten. Planbureau Niettemin blijkt uit een analyse van het Centraal Planbureau toch dat er banen verdwijnen bij de rijksoverheid. Maar het zijn voornamelijk de laagst betaalde rangen die worden wegbezui- nigd en nog al eens worden samenge smolten tot èèn beter betaalde, nieuwe functie. Een ander rapport dat onlangs ver scheen van het Sociaal en Cultureel Planbureau in samenwerking met het CPB meldt, dat de personeelssterkte van het ambtelijk apparaat bij de rijks overheid in de periode 1975-1983 met 29 procent is gestegen. (Ter vergelij king: het personeelsbestand in het bedrijfsleven nam in die periode met slechts twee procent toe). Verder blijkt de afgelopen tien jaar de kostenstijging en de personeelssterkte bij de overheid en de niet-commerciële dienstverle ning de groei van het aantal verleende diensten ruimschoots te hebben over troffen. Uit het onderzoek komt ook naar vo ren dat een kwart van de ambtenaren niet voor de burger werkt maar voor een andere ambtenaar. Bovendien valt het op dat ondanks de geringe groei van het aantal onderwijzers en een da lend leerlingtal het aantal onderwij- sambtenaren met 81 procent wel zeer explosief groeide (het ministerie in Zoetermeer is veel groter dan hetzelf de ministerie in Groot-Brittannië?). Het totale Nederlandse controlerende en vergunninggevende apparaat is re latief tweemaal zo groot als in België en vier maal zo groot als in Duitsland. Volgens ruwe berekeningen zouden de apparaatskosten bij het wetenschappe lijk onderzoek in ons land bijna vijf keer zo hoog zijn als in de meeste EG- landen. Kortom het beheerssysteem in ons land is buitengewoon duur en de voorstellen tot bezuinigingen zijn dan ook niet onterecht. Voortdurend Een bijkomend argument voor privati sering is dat een onjuiste werkverde ling tussen overheid en bedrijfsleven vaak leidt tot extra kosten. Aan beide zijden wordt veel geld en menskracht besteed aan voortdurend onderling overleg om maar te kunnen voldoen aan allerlei voorschriften. Een goed voorbeeld is de bouw. Daar werd en kele jaren geleden berekend dat tien procent van de bouwkosten zou be staan uit „overlegkosten" met allerlei overheidsinstanties. De vakbeweging is niet op alle fronten tegen minder overheidsbemoeienis. Op het gebied van het arbeidsvoorwaar denbeleid, de trendvolgerssector, de ziektewet en de sociale zekerheid en het arbeidsvoorzieningenbeleid zou de invloed van het overheidsapparaat moeten worden verminderd ten gunste van de sociale partners, menen zij. Een dergelijke overheveling van taken leidt niet alleen tot minder ambtena ren en dus tot minder kosten voor de overheid, maar ook tot een verininde- ring van de werkzaamheden var dames en heren politici. Een overbe laste overheid gaat immers steeds min der efficiënt werken. Ministers en ka merleden die zich bezig houden met nieuwe locomotieven, aftopping van het vakantiegeld, salarissen van con ducteurs en de plaatsing van bushaltes, houden veel te weinig tijd over voor politieke discussies over prioriteiten van de overheidsuitgaven en de vraag waar we met onze samenleving naar toe willen. MARGA RIJERSE

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4