Gods profeet op weg naar presidentschap H aan tafel kerk wereld Levenslang geëist tegen Turken in pausproces Kairos-document op hervormde synode kïha HOE ZIET EEN THEOLOOG - ERUIT? z ACHTERGROND EeidaeGowuuit VRIIDAG 28 FEBRUARI 1986 PAGINA 2 TNI Raad van Kerken VS achter Harare-verklaring De Raad van Kerken in de Verenigde Staten heeft zich in meerderheid achter de verklaring van Harare geschaard Daarin wordt om onmiddellijke sancties tegen Zuid-Afrika ge vraagd. De tegenstemmers waren van mening dat de oproep voor steun aan de Zuidafrikaanse bevrijdingsbewegingen ertoe kan leiden dat de kerk straks groepen ondersteunt die metho den gebruiken die onacceptabel zijn voor de kerk De verkla ring van Harare bevat verder de eis aan de Zuidafrikaanse re gering de bevrijdingsbewegingen niet langer te verbieden, alle ballingen te laten terugkeren, waar mogelijk de uitzonderings toestand op te heffen en uiteindelijk de macht aan de zwarte meerderheid over te dragen. Boesak: Botha, ga in ballingschap Dominee Allan Boesak heeft er bij president Pieter W. Botha van Zuid-Afrika op aangedrongen het voorbeeld van Ferdi nand Marcos van de Filipijnen te volgen en in ballingschap te gaan. In een preek zei de uitgesproken anti-apartheidsactivist dat Botha „zijn spullen moet pakken" en het land verlaten. De kerkdienst was belegd uit solidariteit met de Westduitse lu therse predikant Gottfried Kraatz, die Zuid-Afrika deze week moet verlaten. De Zuidafrikaanse krant „Cape Times" schrijft dat de val van Marcos een les is voor Zuid-Afrika. „Uit de val van Marcos blijkt de machtige invloed die de publieke opinie in de Verenigde Staten kan uitoefenen op het buitenlands be leid van de regering in WashingtomDeze les mag Pretoria niet ontgaan". Laat die gezindheid bij u zijn, welke ook in Christus Jezus was Apostel Paulus (Fllippenzenbrlef) BULGAARS SPOOR" IN HET NIETS OPGELOST De voorjaarsvergadering van de Hervormde synode (13 en 14 maart) zal voor een belangrijk deel zijn gewijd aan de bespreking van het KAIROS-document. Daarin hebben ruim 150 Zuidafrikaanse theologen de apartheid op theolo gische gronden veroordeeld. Op de eerste vergaderdag zal de synode zich buigen over de perforatie van (wijk)gemeentegrenzen en over de reac tie op de Lima-teksten. Vrijdag is vrijwel geheel gewijd aan de bespreking van het Kairos-document. Verder komt die dag het programmabeleid van de IKON kort ter spra ke, evenals een rapport van de SMRA over decentralisatie van de ledenregistratie. De bespreking van het KAIROS-document is bedoeld als voorbereiding op het bredere gesprek in de kerk en de plaatselijke gemeenten. Een speciale werkgroep, bestaande uit leden van de Raad voor overheid en samenleving, de Raad voor kerk en theologie en de Informatie- en advies groep Zuid-Afrika, heeft vragen opgesteld over de wijze waarop het document aan de orde kan komen. Deze vragen betreffen de betrokkenheid van de Neder landse kerk(en) bij de crisis in Zuid-Afrika, de wijze waar op Nederlanders met Zuid-Afrika bezig zijn, en de over eenkomsten tussen de theologische, kerkelijke en maat schappelijke situatie in Nederland en die in Zuid-Afrika. Het is volgens het advies niet de bedoeling dat de synode de vragen voor de gemeente gaat beantwoorden. Bij de bespreking in de synode wordt gebruik gemaakt van de vertaling „het uur van de waarheid", die versche nen is in „Wereld en zending". Daarin staan tevens de aanbevelingen van de besloten conferentie van de Raad van Kerken over Zuid-Afrika, die begin december is ge houden. (Van onze correspondent Cees Manders) Drie keer levenslang, een keer een jaar gevangenisstraf en drie keer vrijspraak we gens gebrek aan bewijs. Dit zijn de eisen van openbare aanklager Antonio Marini in zijn drie weken durend requi sitoir van het „pausproces" te Rome. In het vorig jaar zomer be gonnen proces tegen de ver dachten van .de aanslag op de paus te hebben georganiseerd en/of te hebben uitgevoerd gaat het om acht personen, vijf Turken en drie Bulgaren. Een van de Turken is Ali Agca, de feitelijke aanslagple ger. Hij is in 1981 al tot le venslang veroordeeld en stond nu slechts terecht voor het illegaal bezit van het vuurwapen waarmee hij op de paus schoot. Tegen Ali Agca heeft het Openbaar Ministerie een jaar gevangenisstraf ge- eist, een symbolische straf De tweede Turk heet Bekir Celenk. een onderwereldfi guur die door de Bulgaarse geheime dienst ingehuurd zou zijn om het complot tegen de requisitoir Rome te organise- Bekir Celenk komt in het li Marini niet de eenvoudige reden dat hij niet meer tot de levenden behoort. Celenk overleed vorig jaar in een Turkse gevangenis. De drie overige Turken kun nen wat openbaar aankleger Marini betreft levenslange ge vangenisstraf krijgen: Oral Celik, jeugdvriend van Agca, was volgens Marini op die 13de mei 1981 aan de zijde van Agca op het St Pieters- f>lein en heeft zelf waarschijn- ijk ook een schot op de ka tholieke kerkvorst gelost. Ce- lik is evenwel spoorloos; Mu- sar Celebi, chef van de Grijze Wolven in West Europa, was volgens Marini belast met het verlenen van logistieke steun aan Agca en Celik en Omar Bagci, die in Milaan aan Agca het pistool waarmee de aan slag is gepleegd zou hebben bezorgd. Alleen voor deze Bagci is de Openbare Aankla ger bereid verzachtende om standigheden van algemene aard in aanmerking te nemen. De eis is daarmee dus terug- Ali Agca zat tijdens de verho ren in de rechtszaal opgeslo ten in een kooi gebracht tot 24 jaar gevange nisstraf. De drie Bulgaarse verdachten, Antonov (de romeinse Balkan Air-employee), en de twee (voortvluchtige) „diplomaten" Vassilev en Ayvazov, komen er het best vanaf: de Openba re Aanklager geeft toe dat hij niet genoeg bewijzen tegen hen heeft. Met vrijspraak voor deze drie Bulgaren lost het „Bulgaarse spoor" zich dus geheel op. Openbare Aanklager Marini vraagt het hof met grote te genzin om de Bulgaren vrij te spreken. In dit proces was het volgens Marini niet mogelijk getuigen te horen die een bij drage hadden kunnen leveren aan het overtuigende bewijs tegen de Bulgaren. „Het is een half proces geweest", zei Marini. Een proces dat voort durend werd bemoeilijkt door het raadselachtige gedrag van Agca, door de onbetrouwbaar heid en de tegenstrijdigheid van de verklaringen van de Turkse verdachten en getui gen en door de onwil van de regeringen van Turkije en Bulgarije om de Italiaanse jus titie ter wille te zijn. Zaterdag begint de verdedi ging haar pleidooien, die tot uiterlijk (zo heeft het hof ver klaard) 20 maart mogen du ren. De uitspraak wordt tegen het einde van maart ver- Oud-deken en pastoor E. A. M. Paap overleden Morgen vindt in Stompwijk, na viering van de uitvaartmis, de begrafenis plaats van de woensdag overleden emeritus- pastoor Eduardus Antonius Maria Paap (87). Vanavond wordt oud-pastoor Paap in Stompwijk herdacht tijdens een eucharis tieviering. Pastoor Paap, die overleed in het ziekenhuis te Leiderdorp, was tot 1982 pastoor te Stompwijk na op vele plaatsen en in vele funkties in het bisdom Haarlem, later in het bisdom Rot terdam, te hebben gewerkt. Zo was hij o m. aalmoezenier van de Katholieke Jeugdbeweging, kannunik van het kapittel en deken van Alphen aan den Rijn. Hij werd geboren te 's Gravenhage en op 21 maart 1908 werd hij 21 mei 1932 priester gewijd. Achtereenvolgens was hij werkzaam in De Zilk, Amsterdam, Leiden, wederom Amster dam, Den Haag, Alphen aan den Rijn (1957) en Stompwijk (1968). Pastoor Paap genoot in het bisdom aanzien als een vriendelijk man, een liefhebber van goede kerkmuziek en een priester die tot op hoge leeftijd oog had voor veranderingen in de kerk. Steeds bleef hij in zijn pleiten voor vernieuwingen oog houden voor de mensen die zo verschillend over die verande ringen denken. Moslimjongeren verwoesten kerk Ruim drieduizend islamitische jongeren hebben de katho lieke kerk en de bijbehorende pastorie in de Pakistaanse stad Rahim Yar Khan verwoest. Een aantal mensen, on der wie zes schoolkinderen, raakte bij de overval zwaar gewond. Waarnemers beschouwen het gebeuren als een wraakactie voor de ontwijding van de El Aqsa-moskee in Jeruzalem begin dit jaar. In Pakistan is onder het bewind van president Zia UI Haq de invloed van de radicale stroming binnen de islam is erg groot geworden. Het land telt 92 miljoen inwoners, van wie er 1,3 miljoen christen zijn. Zoals alle leden van religieuze minderheden worden ze als tweede rangsbur gers beschouwd. beroepingen Nederlandse Hervormde Kerk: Beroepen: te Oosterveen e.o. J. Ek, kandidaat te Hilversum; te Lekkerland J. H. C. Olie te Opheusden. Aangenomen naar Doornspijk L. Schaafsma te Zuilichem en Nieuwaal. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Aangenomen naar Zwartsluis S. Schaaij, kandidaat te Apeldoorn die be dankte voor Zevenbergen. DE ONWEERSTAANBARE OPMARS VAN TV-PREDIKER PAT ROBERTSON (Van onze correspondent Jo Wijnen) TV-prediker Pat Robertson lacht bijna altijd. En als hij niet lacht, dan glimlacht hij. En als -hij niet glimlacht, dan is hij in gebed verzonken. Bidden doet Pat Robertson zeer demonstratief. Hij houdt dan de ogen devoot gesloten en richt het gelaat hemel waarts. Want Pat Robertson bidt ten overstaan van miljoe nen Amerikaanse tv-kijkers, die hem om zijn eigen woorden te gebruiken als „Gods Profeet" beschouwen. -Hij is de meest bekeken tv-prediker die Amerika kent. Zijn prediking is een soort show, een razendknappe manifestatie van welbe spraaktheid. Pat Robertson treedt zijn publiek onberispe lijk tegemoet. Hij zit meestal in een soort rustieke huiska mer. met enigszins protserig meubilair en tal van boeken planken waarop zich veel goud-op-snee naslagwerk be vindt. Zijn dikke, grijzende haar is altijd stijlvol gekapt. Een zwierig pochet steekt im mer uit het bovenzakje van zijn op maat gesneden cos- tuums. Pat Robertson is een heer. Een heer met vele am bities. De hoogste ambitie die Gods Profeet op dit ogenblik koes tert is het Amerikaanse presi dentschap. Als de opiniepei lingen hem niet wegvagen en niemand verwacht dat dat gebeurt dan zal hij eind dit jaar officieel bekend ma ken dat hij naar de republi keinse kandidatuur voor Amerika's hoogste ambt zal dingen. Hoe vreemd het ook moge klinken, Robertson heeft alles om president te worden. Hij beschikt over een buitenge woon vroom en zeer machtig televisie-imperium dat 30 mil joen regelmatige kijkers heeft. Hij bezit 3 commerciële TV-stations. Hij is dagelijks op de buis met zijn „700-club". Bovendien koopt hij voor 20 miljoen dollar per jaar zendtijd op 185 plaatselijke stations. Jaarlijks zamelt hij maar liefst 230 miljoen dollar in, want als het om het vra gen van geld gaat, laat Ro bertson zelfs het laatste res tant van zijn bescheidenheid onbekommerd varen. Robertson beschikt voorts over een politieke organisatie van vrijwillige lobbyisten die 'Freedom Council' heet en die buitengewoon machtig is. Verder beheert hij 'Operation Blessing', een merkwaardig, om niet te zeggen dubieus hulpfonds dat het vorig jaar 50 miljoen dollar verdeelde onder hen die dat volgens Ro bertson en niemand an ders hard nodig hadden. Minstens 2 miljoen ging regel recht naar de anti-Sandinisti- sche Contra's in Nicaragua. Want Gods Profeet houdt er behoudende, zelfs zeer reac tionaire opvattingen op na. Hij spreekt zich ondubbelzin nig uit over de „satanische" communisten. Hij steunt de rebellen in Angola en Cam bodja. Lieden als ex-president Marcos mogen op zijn warme vriendschap rekenen. Boven dien waagt hij zich regelmatig in verre buitenlanden om zijn boodschap te brengen. On langs nog sprak hij in Shang hai een inderhaast toege stroomde menigte in het En gels toe. Niettemin hoorde de massa hem gewoon Chinees spreken. Want Gods Profeet is een wonderdoener, een ge bedsgenezer en een hando plegger. Hij spreekt daarenbo ven ook nog regelmatig in' tongen. Gods Profeet is, als hij de na tie niet per televisie toe spreekt, altijd met zijn eigen straalvliegtuig onderweg, om zijn landgenoten van dat feit te overtuigen. Op zijn tochten door het land trekt hij een spoor van wonderbaarlijke genezingen en plotselinge be keringen. Thuis, in Virgina Beach, pas sen zijn vrouw Dede en zijn zoon en toekomstige opvolger Timothy (31) op de zeer om vangrijke religieuze winkel die Pat Robertson heeft opge bouwd. Robertsons aanhou dende afwezigheid wordt ruimschoots verguld door de weelde waarin zijn familie zich baadt. De waarde van zijn huis wordt voorzichtig geschat op 420.000 dollar. Serieuze zaak Robertson heeft dus geld. En propagandistische kennis. En macht. En vele honderddui zenden volgelingen, die be reid zijn hun laatste dollar op zijn omvangrijke bankreke ning te storten. Zijn gooi naar het presidentschap moet dan ook alleszins als een serieuze zaak worden beschouwd, die de minder devote republikei nen nu al veel hoofdbrekens kost. Andere republikeinse presidentskandidaten, zoals vice-president George Bush, hebben zich dan ook volledig de c i de 2 servatief-religieuze groeperin gen in Amerika gestort. Niet omdat gods vrezend heid hun belangrijkste persoonlijke kwaliteit is, maar om de aan zwellende stroom van reli gieus activisme, waarvan Pat Robertson de belichaming is, te stoppen, dan toch in min der gevaarlijke banen te lei den. Gevreesd wordt intussen wel dat Gods Profeet evenveel mensen uit de republikeinse partij wegjaagt, dan hij bin nenhaalt. Menig republikeins rekenmeester heeft al becij ferd dat de successen die de partij de laatste jaren behaal de, te danken zijn aan de toe vloed van aanhangers die slechts een leidend beginsel erkennen: dat van het vrije spel der economische krach ten. Overigens komt Pat Ro bertson zelf uit een politiek nest. Hij werd 55 jaar geleden geboren als zoon van senator Willis Robertson. Pat was een nijver student die enkele uni versiteiten bezocht en ook nog enige tijd de zaak van het vrije westen diende in Korea. Op 26-jarige leeftijd verander de alles. Hij kreeg het licht en liet zich onverwijld inschrij ven bij het Seminarie van de Bijbel in New York. Na in verschillende kerken naar zijn ware religieuze identiteit te hebben gezocht, reisde hij in 1960 af naar Virginia. Hij ging daar heen zonder door iemand benoemd, beroepen, aangewezen of gevraagd te zijn. Robertsons televisieprogram ma 'The 700-Club' bekijkt. weet na enkele uitzendingen precies uit welk vaatje de pre diker en toekomstige presi dentskandidaat tapt. Hij leest tal van brieven voor van mensen die hem over hun plotselinge genezing berich ten. Daar is een mevrouw die een scheef hoofd had als ge volg van een zenuwaandoe ning. Ze zag Robertson, maak te geld over en genas. Daar is de mijnheer die een levensge vaarlijke operatie moest on dergaan. Hij zag Robertson, snelde naar zijn bank en was geheel genezen nog voordat hij op de operatietafel werd behandeld. „Waar God mij vraagt Hem te dienen, daar dien ik Hem"jo heeft Pat Robertson al laten weten. Als God hem vraagt Hem in het Witte Huis te die nen, dan zal Pat Robertson zich onverwijld aan de Penn sylvania Avenue te Washing ton neerlaten om de machtig ste natie ter wereld te bestu- Hij is er vroom, ambitieus, ij- del en rijk genoeg voor. De vraag of hij politiek is toe gerust voor het ambt dat hij ambieert, schijnt tot dusver nog niet in Pat Robertsons vrome gemoed te zijn opgeko men. En voor zijn volgelingen hoeft die vraag zelfs niet eens te worden gesteld. (ADVERTENTIE) KATHOLIEKE THEOLOGISCHE HOGESCHOOL AMSTERDAM HEILIG? INTELLECTUEEL? WERELDVREEMD? ALS 'N KENAU? 'N PASTOOR? N BUBELGEK? GEEN IDEE? KOM NAAR DE OPEN DAG VAN DE KTHA15 MAART 1986. Keizersgracht 105 Amsterdam 11.00 -15.00 uur. Voor programma: schrijf of bel naar KTHA. Postbus 19481,1000 GL Amsterdam, tel. 020-272621. Spinaziesoep met kaas en belegd roggebrood mandarijnecrème (vegetarisch) De benodigdheden voor twee zijn: 1 grote ui, kerrie, 25 g margarine, 25 g bloem, 1 liter water, 2 groentebouillonta bletten, 300 g diepvriesspinazie, stukje kaas van 100 g, zout, peper, nootmuskaat; 4 a 6 sneden roggebrood, 10 a 15 g margarine, 150 g kwark, zout, peper, suiker, paprikapoeder, peterselie, oregano, 2 tomaten of bosje radijs, wat sla; 1 ei, 25 g suiker, 15 g maïzena, 4 dl melk, half pakje van illesuiker, half blikje mandarijntjes, 2 lepels rum, Vt dl slagroom, 10 g basterdsuiker. Fruit de kleingesneden ui met weinig kerrie in de margarine lichtbruin. Roer de bloem door het mengsel. Warm de massa een minuut al roerende door en verdun haar vervolgens on der stevig roeren met scheutjes water. Voeg de bouillonta bletten en spinazie toe en laat de groente in de zachtkokende soep ontdooien. Maak de soep op smaak af met zout, peper en nootmuskaat. Rasp de kaas grof of snijd het stukje in dobbel stenen. Verdeel de kaas over de borden en schep er de hete soep op. Besmeer het roggebrood met margarine. Meng de kwark met zout, peper, suiker, paprikapoeder, fijngeknipte peterselie en oregano. Verdeel het kwarkmengseltje over het brood en leg er dunne plakjes tomaat of radijs op. Beleg per persoon een tx>rdje met sla en leg daar het brood op. Roer het ei schuimig met de suiker en maak er met de maï zena en weinig melk een papje van. Kook de rest van de melk, schenk er wat van bij het papje en doe het mengsel in de pan. Laat de vla onder voortdurend roeren een minuut koken. Meng de afgekoelde vla met vanillesuiker, manda rijntjes en rum. Klop de slagroom stijf met basterdsuiker, meng de helft door de vla en gebruik de rest als garnering. £eidóc0otiAcmt lab ia v jit r Jongen van Jan de Wit ide Z< adat z VRIJWEL heel Nederland zal met vertedering hebben toe ing v£ gezien hoe een uitgeputte, maar „doodgelukkige" kroonprins' pve Willem Alexander om de schouders hing van zijn trotse ou -n," ders. Koningin Beatrix liet als nooit tevoren publiekelijl ^jJar haar moederlijke gevoelens de vrije loop en ook prins Clau^et sp< zagen we weer voor het eerst sinds lange tijd breeduit la >eisje chen. Wat een Elfstedentocht al niet teweeg kan brengen, olitie aam, T-v rende! JLJE deelname van de kroonprins aan de Tocht der Toch ter angev dreigt een vervelende nasleep te krijgen. De reclame op d(„ prinselijke kleding (een trui van het sigarettemerk Marlboro^.- een broek van Playboy International en een ijsmuts van d< C fl verzekeringsgigant Aegon) was volgens het Tweede-Kamer lid mevrouw Ubels (EVP) „voor veel mensen een reden tot v* i aanstoot". Zij vindt dat het uitdragen van reclame door leden van het Koninklijk Huis moet worden vermeden. [)\7( MET de laatste stelling van het kamerlid zijn we het principe wel eens, maar de indruk, dat de uitdossing van de -1L1 prins veel landgenoten aanstoot heeft gegeven, kunnen we niet delen. Elke ouder met opgroeiende kinderen weet dat merkenkleding voor de jeugd nu eenmaal „helemaal te gek" ^er"e is. Dat prins Willem Alexander dat kennelijk ook „gaaf" ^am€ vindt, wijst er alleen maar op dat hij zich wat dat betreft niet 'estei onderscheidt van andere jongelui in die leeftijd. Ook tijdens vet een kort interview na afloop bleek de prins nog steeds een normale jongen van Jan de Wit te zijn, een situatie waarmee Onch het Nederlandse volk alleen maar blij kan zijn. Jeide n vv De stichting Volksgezondheid en Roken is daarentegen te- leurgesteld. Volgens de stichting moet de prins een voorbeeld temd zijn. Door de reclame die de prins voor het sigarettemerk ianci< voerde zou het werk van de stichting „in een klap onderuit nganj zijn gehaald". Ook dat lijkt ons wat overdreven, al zou het ?.ar v natuurlijk gelukkiger zijn geweest wanneer de prins iets meer had nagedacht bij de keuze van zijn kleding. weef naar he iaafd uitte tome grond ?elin| over ehel> Iet r uit d benec eigen Zege voor Europa Om twee redenen mag de uitslag van het referendum in Denemarken, waarbij de Deense bevolking ja" heeft gezegd tegen wijziging van het Europese verdrag, beschouwd wor den als een overwinning voor de Gemeenschap. Allereerst voorkomt de positieve uitslag van de volksraadpleging dat de Denen de Gemeenschap zullen verlaten. En verder is het nu mogelijk dat de EG vaart zet achter de hervormingsplannen. Die maken het mogelijk dat er tegen het einde van 1992 ein delijk een grote Europese markt zonder grenzen zal zijn. Een „nee" van de Denen tegen die (overigens beperkte) hervormingsplannen zou voor de Europese Gemeenschap een zeer gevoelige tegenslag zijn geweest. Wanneer de De nen de EG zouden verlaten hetgeen bij een negatieve uit slag zeker het geval zou zijn geweest zou de opbouw van Europa op een beslissend moment sterk zijn afgeremd. Nu de bevolking van Denemarken, tegen het advies van de meerderheid van het Deense parlement in, het niet zo ver heeft willen laten komen, kan het land het Europese verdrag met de daarin opgenomen hervormingsplannen onderteke nen. Italië en Frankrijk, die hun fiat afhankelijk hadden ge stéld van de instemming van de Denen, kunnen volgen. HOE beperkt ook de hervormingen zijn die nu door alle twaalf lidstaten van de EG worden onderschreven, toch maakt de uitslag van het Deense referendum het mogelijk de belangrijkste barricades, die de ene Europese markt nog in de weg stöan, omver te halen in een tempo dat tevoren niet mogelijk was. Vertegenwoordigers van Denemarken, Grie kenland en Italië zullen naar het zich laat aanzien nog van avond in Den Haag hun handtekening zetten onder de ver dragswijziging. De belangrijkste wijziging, de mogelijkheid voortaan met een meerderheid van stemmen besluiten te nemen terwijl tot nu toe de instemming van alle landen was vereist, opent de mogelijkheid een aantal dringende zaken te regelen. Nu gaandeweg in brede kring het besef doordringt, dat één grote Europese markt ook bijdraagt tot de bestrijding van de werk loosheid, is er voor de rest van Europa alle reden de Denen dankbaar te zijn voor een verstandig besluit. Kans op sneeuw DE BILT (KNMI) Komen de dagen vriest het nog in de nacht en ochtend, maar gelei delijk gaat de temperatuur toch omhoog. Vanaf maandag zal het waarschijnlijk bijna nergens meer vriezen. Van nacht wordt nog wel lichte tot matige vorst verwacht, met minimumtemperaturen van min 4 graden in Limburg tot min 8 in het noorden. Het einde van de vorstperiode houdt verband met het ver dwijnen van het hogedrukge- bied boven Scandinavië. Daar door krijgen na het weekeinde oceaandepressies weer vrij baan naar ons land. Morgen kan zo'n lagedrukgebied zijn invloed al tot onze omgeving doen gelden. Daardoor kan er vooral in het zuiden af en toe wat sneeuw vallen. De wind is matig in het binnenland, af en toe krachtig aan de kust, uit het oosten. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Benelux: wolkenvelden, ook af en toe zon, en op de meeste plaatsen droog. Middagtempe- ratuur even boven het vries punt. Frankrijk: merendeels be wolkt en vooral in het zuiden regen of sneeuw. Middagtem- peratuur van 4 graden in het noorden tot 14 in het zuiden. Spanje en Portugal: wisselend bewolkt, aan de oostkust flin ke zonnige perioden. Vooral in Portugal en langs de overige Spaanse kusten kans op regen. Middagtemperatuur tussen 12 en 17 graden. Duitsland: wolkenvelden, ook af en toe zon, vooral in het zuiden kans op sneeuw. Mid dagtemperatuur van om het vriespunt in het noorden tot plus 7 in het zuiden. Alpengebied: veel bewolking,, af en toe neerslag. Middagtem peratuur tussen 5 en 9 graden. Italië en Joegoslavische kust: half tot zwaar bewolkt en plaatselijk neerslag. Middag- temperatuur van 9 graden in het noorden tot 19 graden in het zuiden. Wttr Max Min Neer- CE Sneeuwbericht DEN HAAG In de Belgi sche Ardennen zijn de winter sportmogelijkheden nog maar zeer matig tot slecht. De oude sneeuwlaag van 15 tot 30 cm is sterk verijsd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2