Abel": theater als film in ongewoon debuu Mag Spielberg geen Oscar Een vriendelijke, basketballende weerwolf Opkomst van de Nederlandse film gedetailleerd te boek Grimas van Giulietta Elfstedentocht Logboek '86 nog steeds de enige echte FILM EaidóaQowuvnt VRIJDAG 28 FEBRUARI 1986 PAGINA 16 ..Abel" (a.l.) met Alex van War merdam, Henri Garcin, Olga Zuiderhoek en Annet Malherbe. Regie en scena rio: Alex van Warmerdam. „Abel" van Alex van Warmer dam is het tweede Nederland se filmdebuut in twee weken tijd (vorige week Peter Jan Rens' „Maria"). Een straf ge middelde dus zo opeens en aat geeft uiteraard een vertekend beeld van de Nederlandse filmsituatie. Tel daar nog eens bij op dat we in de eerste maanden van het jaar al twee Eremières achter de rug heb- en („In de schaduw van de overwinning" en „De aan slag"), terwijl Ruud van He merts „Mama is boos" in het nabije verschiet ligt, dan mag ie toch een gegronde" angst hebben dat die samengebalde premieredrift naar de films toe negatief gaat werken. Populair gezegd: Ze vreten eikaars pu bliek op. Het maakte het zeer zwakke debuut „Maria" (na een week al weg uit Den Haag) bijvoorbeeld al vol maakt kansloos. De film van Alex van War merdam heeft overigens heel veel meer kwaliteiten dan Pe ter Jan Rens' film. „Abel" be gint zelfs perfect: met een scè ne die staat als een huis, goed geschreven en goed geacteerd, met een tegen het absurde aanleunende humor en een bi zar-humoristische visuele overdrijving. Abel is een merkwaardige jongeman die de leeftijd des onderscheids al dubbel en dwars bereikt heeft maar nog steeds nooit het huis heeft verlaten. Zijn moeder Duif doet daar niet veel aan, houdt hem - met een onder toon van Freudiaanse erotiek - koesterend onder haar vleu gels, vader bekt hem af. tikt hem op de vingers en wil Abel liever de wijde wereld in heb ben. Een tv komt het huis niet in omdat Abel er anders hele maal nooit meeA uitkomt. De film begint met en Kerstdiner, waarbij de hele familiesituatie zo treiterig-kneuterig en ab surd op het keurige tafellaken komt te liggen dat je voortdu rend zit te gniffelen. Al met een prima spel van Olga Zui derhoek als de moeder en van de Franse Nederlander Henry Garcin (als sinds vlak na de oorlog in cabaret, theater en film in Frankrijk werkzaam). De geschetste beginsituatie is meteen een stevig deel van het verhaal, want wat dat betreft heeft Abel niet veel om het lijf. In het kort: vader vindt via de peepshow „Naakte meisjes" een vriendinnetje (Zus, gespeeld door Annet Malherbe); Abel wordt uit huis gezet en ontmoet in een lunch room diezelfde Zus met wie ook hij een relatie begint. Wanneer Pa daar achterkomt zijn de poppen aan het dansen en in de strijd die ontbrandt delft vader het onderspit. De dunheid van het feitelijke ver haal is een minpunt in de film. De pas op de plaats gaat van het scenario gaat je halverwe ge irriteren en maakt ongedu rig waardoor het (betere) ver volg en slot niet meer optimaal werken. Toon en vormgeving zijn de meest opvallende zaken aan „Abel". Van Warmerdam heeft zich als debutant om ringd door een aantal advi seurs met kwaliteiten. De in Nederland wonende Tsjechi sche filmer Otakar Votocek hielp scenario en storyboard ontwikkelen en ook Frans Weisz („Charlotte") leverde een bijdrage. De samenwer king van Alex van Warmer-, dam met Weisz en met de film dateert al van eerder. Van Warmerdam speelde een grote rol als vormgever en ideeen maker voor de theatergroep Hauser Orkater waarvan hij mede-oprichter was na een Olga Zuiderhoek als de moeder van Abel en vader Henri Garcin kijken toe hoe hun i dam) met het meisje van de flatvereniging (Loes Luca) omspringt. studie aan de Rietveld-acade mie. Twee produkties van Hauser Orkater werden door Weisz verfilmd („Entree Brus sels" in '78 en „Striptease" in '79), initiatief en script kwa men van Van Warmerdam. Na de opsplitsing van Hauser Or kater, speelde Van Warmer dam zijn belangrijke rol dóór bij „De Mexicaanse Hond". Beide groepen hadden groot internationaal succes. Kunstmatig Die theaterachtergrond is on miskenbaar èn moedwillig aanwezig in gegeven en uit werking van „Abel". Vanaf het begin van de film zie je overduidelijk dat er met de cors is gewerkt. De Manhat- tan-achtige „sky-line" van een onbenoemde stad bijvoorbeeld, die je ziet vanuit de kamer van Abel, komt duidelijk uit de timmermanswerkplaats. Er zijn meer voorbeelden. Soms overtuigend, soms zwak. Het maakt in elk geval duidelijk dat Van Warmerdam een keus maakte voor anti-realisme, voor een „kunst"-matige vormgeving, uitgewerkt tot in de kleinste en nadrukkelijke details. Het geeft de film een ongewoon uiterlijk, vaak tè nadrukkelijk, ook al omdat speelfilm een in wezen realis tisch medium is, waar de illu sie er iuist zo realistisch moge lijk pleegt uit te zien. Van Warmerdam trekt zich daar niets van aan en daardoor her innert „Abel" voortdurend aan het theater dat hij voor dien maakte. Waar „Abel" over gaat, is minder duidelijk. Er is de klassieke tegenstelling tussen een burgerlijke binnenhuiscul tuur en de vrije wereld buiten. Abel zelf vertegenwoordigt een soort zuiverheid (Vaij Warmerdam is overigens i beperkt acteur met niet v meer dan een blanco blik ij z'n ogen) die zelfs in de damj van de peepshow (met wie Pj via allerlei spelletjes het bed warm moest houden) eet nieuwe onschuld vindt en zeil zijn definitieve bevrijding ontj dekt. Erg helder is dat allej maal niet en erg overtuigen! wordt dat ook nergens. „Abel! is vooral een vormgeversfilrj en als zodanig interessanj Geen meesterwerk, maar een teken van talent. BERT JANSMil De Nederlandse film maakt een bloeiperiode door. De laatste jaren stijgt niet alleen de kwaliteit van de Neder landse speelfilms, maar ook het geproduceerde aantal. Een opbloei die niet ongele gen komt. De Nederlandse film heeft namelijk een naam hoog te houden, want de Hollandse cinema heeft glorietijden gekend. Tijden die menig hedendaags bios coopbezoeker wellicht onbe kend zijn. Om dat nog eens in herinne ring te brengen is nu de „Ge schiedenis van de Neder landse film en bioscoop tot 1940" uitgebracht. Het be schrijft nuchter (en zeker zonder sterren- of persoons verheerlijking) de ontwikke ling van „het nieuwe medi um" tijdens de eerste veertig jaar in Nederland. Op de om slag prijkt een foto van de toenmalige filmster Annie Bos, die na haar topjaren als „te oud" ter zijde werd ge schoven. Haar carrière is bijna symbo lisch voor de ontwikkeling van de speelfilmindustie in Nederland in de jaren '20: het ten tijde van de stomme film gewonnen terrein moest worden prijsgegeven toen de geluidsfilm opkwam. Het Nederlandse taalgebied bleek te klein om ruiqpte te bieden aan grote cineasten. De Ne derlandse filmmakers en re gisseurs moesten met lede ogen toezien, hoe hun afzet markt plots ineenschrompel de. Die opkomst en onder gang van de speelfilm in de vroege jaren is één onderdeel van het uitgebreide boek. Het begint daadwerkelijk bij de wortels van de Neder landse filmgeschiedenis: bij de pioniers die eind vorige eeuw met bewegende beel den het publiek probeerden te vermaken. Eerst met de kinetoscoop (een apparaat waarmee men via een ver grootglas naar voorbijsnel lende foto's kon knken) en later met de rondreizende bioscopen. Het ging zowel toeschouwer als exploitant in de eerste jaren niet om wat er op het doek verscheen, maar enkel en alleen om de sensatie van de bewegende beelden. De exploitant van de reizende bioscoop maakte daarbij vaak zijn eigen films. Veel succes oogstten deze reizende bioscoopexploitan ten vaak met rolprenten die in de plaats van vertoning werden opgenomen. Het deed er niet toe wat er op stond, als het maar herken baar was en bewoog. Het waren deze pioniers, die met vaak uiterst gebrekkige apparatuur en toentertijd nog Joris Ivens, onvoorspelbare technische procédés het publiek lieten wennen aan het verschijnsel film. Uit die groep van „vroege" bioscoopexploitan ten ontwikkelden zich de eerste Nederlandse filmma kers. Hun geschiedenis wordt weer vrij gedetailleerd beschreven. Over het werk van een van de allereerste filmers, de Amsterdamse fo tograaf Laddé meldt het boek: „Hij maakte zijn opna men op de Dam. Vooral vechtpartijen waren in trek. Het publiek leefde dikwijls zo mee, dat er nog stevig ge knokt werd, als de filmploeg reeds was afgetrokken." Vervalsingen Een ander, Nöggerath, maakte blijkens de geschied schrijving naam door met een geheel vervalst filmver- slag van de Boerenoorlog in Zuid-Afrika op de proppen te komen. „Vervalsingen wa ren in die dagen, echter vrij algemeen", meldt het boek. Het is overigens grappig om te zien, hoe die eerste filmti tels een ongekend amateuris me verraden. Wat te denken van „De gestoorde visser" of „De mésavonturen van 't Fransche heertje in Zand- voort". Hierbij komt overi gens een manco van het boek aan het licht. De ont wikkeling van de Neder landse film, wordt vrij geïso leerd van de ontwikkeling op filmgebied in de rest van Europa beschreven. De lezer krijgt niet de kans de Neder landse ontwikkeling aan de buitenlandse verrichtingen te toetsen, waar een gelijk soortige ontwikkeling aan de gans was en film vooral als kermisvermaak werd gezien. Een korte beschrijving van de activiteiten in de toenma lige filmstad Berlijn en de in vloed hiervan op Nederland zou, niet in het boek hebben mogen ontbreken. Wel wor den de internationale succes sen van de Nederlandse filmers in de jaren '20 ver meld. Daaruit blijkt dat de reputatie van de Hollandse stomme film, bepaald niet onaanzienlijk was: Neder land sprak zijn woordje mee. De malaise, die intrad met de invoering van de sprekende film, bracht overigens een typisch Nederlandse filmtra ditie naar boven: de docu mentaire. Filmmakers, die financieel geen speelfilm konden maken, probeerden hun brood te verdienen met het maken van films in op dracht. In die films gaven ze vervolgens ruimte aan hun creativiteit. Een goed voorbeeld daarvan is „FakkeJgang" (1932). De film, in opdracht gemaakt van de Nederla'ndsche Ver- eeniging tot Afschaffing van Alcoholische Dranken, moest de gevaren van alcoholisme laten zien. De makers van de film wisselden beelden van een dronkaard in een kroeg af met de beelden van een zwijn en vergeleken het café met een spinneweb. Voor die tijd een zeer onconventionele manier van filmmaken. Het is de documentaire die geschiedschrijving van die periode eigenlijk het meest de moeite waard maakt. Zij bracht filmers als Joris Ivens en Jan Hin voort. Het boek vergeet daarbij ook de Film liga niet, een organisatie die vóór de oorlog in Nederland de filmcultuur enorm stimu leerde en door menigeen „de belangrijkste filmorganisatie ter wereld" werd gevonden. Die organisatie zorgde er voor dat het werk van de filmers het aanzien kreeg dat ze verdiende en ook hard no dig had. Dat gaf de filmers de mogelijkheid bij hun op drachtgevers die artistieke ruimte op te eisen, die nodig was om de Nederlandse do cumentaire film van voor de oorlog tot kunstwerken te maken, die anno 1986 een geschiedenisboek rechtvaar digen. PIERRE RITZEN „Geschiedenis van de Ne derlandse film en bio scoop". Uitgeverij Het We reldvenster Weesp. Prijs 49,50. Steven Spielberg. Naam van de roos „Ginger en Fred"gaat in Ne derland uitgebracht worden door Concorde Film, de onaf hankelijke distributiefirma van Hagenaar Robbert Wijs muller. Het is opvallend hoe veel grote internationale pro dukties Wijsmuller de laatste tijd achter elkaar onder z'n hoede genomen heeft: „Ama- deus", „Chorus Line", „Ran" en nu deze Fellini. „Dure" films waarmee je natuurlijk een aardig risico loopt. Maar Wijsmuller schijnt een neus te hebben voor successen en er in elk geval eerder bij te zijn dan anderen. In Variety valt te lezen dat Concorde ook de gigantische Europese produktie van „In de naam van de roos" in Nederland zal brengen. Een produktie die vijftig miljoen gulden gaat kosten en in de hoofd rollen Sean („Bond") Conne- ry en F. Murray („Salieri") Abraham heeft. Dat wordt vast weer een hit voor Con corde. Hoe kan een film zo riant uit de race om de Oscar-nomina ties komen als „Colour Pur ple" (elf stuks!) zonder dat er een nominatie bij is voor de regisseur? Die vraag doet in filmkringen in Amerika de ronde nu Steven Spielberg geen persoonlijke nominatie heeft gehad voor zijn film staat het een beetje gek: „Co lour Purple" wél op het lijstje voor de Beste film, Beste vrouwelijke hoofdrol. Beste vrouwelijke bijrol, Beste sce nario naar een boek, Beste fotografie enzovoort, maar niet bij Beste regisseur. Wan neer een film alleen maar mooie plaatjes heeft en ver der geen zier voorstelt, dan gun je de verantwoordelijke cameraman z'n Oscar en praat je verder niet over de regisseur. Maar zit een film met zóveel facetten aan de top als „Colour Purple", dan zou je denken dat de man die de leiding heeft daar toch ook wel iets mee te maken gehad zou kunnen hebben. Maar nee, niet genoeg, vin den de leden van de Ameri kaanse Academy of Motion Pictures blijkbaar. Of - wordt er gefluisterd - vinden ze dat Spielberg al teveel successen heeft gehad en nu niet opeens moet proberen met een serieuze film (over twee zwarte vrouwen in het racis tische zuiden van Amerika tussen 1906 en 1946) z'n ima ge van maker van tot epische proporties uitgegroeide kin derfilms af te schudden. Gek genoeg is de discussie niets nieuws voor Spielberg. Het is hem al een keer over komen. In 1975 werd zijn film „Jaws" genomineerd als Beste film en nog veel meer, maar stond Spielberg niet t>p het Beste regisseurs-rijtje. Twee jaar later was het om- fekeerde waar: In '77 stond pielberg genomineerd als Beste regisseur voor „Close encounters of the third kind", terwijl de film zelf g;en enkele nominatie had. us dat kan ook. Spielberg kreeg 'm overigens niet. Maar dat. is meer sterren in hun carrière gebeurd. Op 24 maart mag Audrey Hepburn - zij doet in elk geval de pre sentatie va de show - Paul Newman dan eindelijk een ere-Oscar geven als troost voor het lange en vergeefse wachten. Er zijn trouwens twaalf men sen tezamen genomineerd - met meester-muzikant Quin- cy Jones voorop - voor „Co lour Purple" in de categorie Beste Muziek. Stel dat ze winnen. Dan slaat de film - die het trouwens in de Ame rikaanse bioscopen fantas tisch doet voor een „moeilij ke" film - een record. Want in het verleden hebben hoog stens tien man tezamen dat ene beeldje gewonnen, n.l. de mensen die de „vormgeving in kleur" deden voor Cleopa tra in 1963. door Bert Jansma Giulietta Masina. Kent u haar nog, de vrouw met dat kinderlijke clonwsgezich- tje uit de films van Federico Fellini van weleer? Uit „La Stra- da", uit „De nachten van Cabiria". Ze bestaat nog, ze is in het dagelijks leven nog altijd mevrouw Fellini en ze speelt nog altijd. Giulietta Masina heeft naast Marcello Mastroianni de hoofdrol in Fellini's „Ginger en Fred", een film over een oud geworden dansechtpaar la Fred Astaire en Ginger Rogers. De film opende onlangs het Berlijnse filmfestival en deed daar buiten competitie mee, want Fellini heeft prijzen zat. Voor de Oscar komt hij ook al niet in aanmerking, want de Italianen zonden na wat intern geharrewar liever Scola's „Maccharoni" in voor de categorie Beste buitenlandse film. (Scola 's film werd overigens niet gekozen). Maar Giulietta is er nog steeds. En clowneske grimassen maakt ze ook nog. 19.40 19.45 J 20.10 1 20.15 i 21.40 22.20 22.35 00.00 LUXOR: 'Teen Wolf. Met o.a. Michael J. Fox, James Hampton en Susan Ursitti. Regie: Rod Daniel. Keu ring: 12 jaar. De Nederlandse première van 'Teen Wolf', vond in Leiden plaats in Luxor. Het is een de gelijke Amerikaanse film, met in ae hoofdrol de ster uit 'Back to the future' Michael J. Fox. Hij speelt de rol van Scotty, een voor de doelgroep van tee nagers (heet dat nog zo?) zeer herkenbaar, goudeerlijk tiep, dat zich beklaagt over zijn middelmatigheid. Maar die faat snel over als hij zich naar elieven kan veranderen in een weerwolf, dat zit in de fa milie. Zijn Amerikaanse ge woonheid betekent dat hij in twee dingen is geïnteresseerd: meisjes en basketbal. Die za ken bepalen ook de hoofdlij nen van de film. Zoals bekend basketballen weerwolven fantastisch, dus zijn populariteit gaat met sprongen vooruit. Hij draagt het tot dan toe prutsende team naar de kampioenswedstrijd, wordt een lokale held en door een handige vriend commer cieel geëxploiteerd. Ook krijgt hij als wolf een rol in een to neelstuk, wat hij wilde omdat daarin ook het begeerde mooie meisje speelt. Zij vindt hem nu opeens opwindend, want an ders, en verleidt hem profes sioneel in de kleedkamer. Dat gaat ten koste van het gewo nere, maar trouwe vriendinne tje, dat hem aleen om zijn ka rakter wil. Maar populariteit heeft ook een keerzijde; wie is nog in hemzelf geïnteresseerd? Scott verlangt al snel terug naar het gewone leven. Hij besluit nog voor de grote wedstrijd dat hij geen wolf meer wil worden, en niet meer zal basketballen. Maar als er vlak voor de rust iemand tegen de grond wordt gekwakt, valt hij toch in. Hij weet het team ook zonder me tamorfose te bezielen, en is de finitief een held. De vamp straalt op hem af, maar hij loopt haar straal voorbij, naar wat nu zijn meisje gaat wor den. De boodschap is duidelijk: ge loof in jezelf en kies voor wat eerlijk en netjes is. Even Ame rikaans kening het vakmanschap 1 film gemaakt is. Daarbij maakt een goed afgewogen dosis hu mor de film vast tot een hele redelijke binnen het genre. DICK VAN TEYLINGEN Evert van Benthem en Lenie van der Hoorn waren vorig jaar niet de enige winnaars van de Elfstedentocht. Het „enige echte" Elfstedentocht Logboek '85 bereikte op souve- reine wijze de eerste plaats in de nationale boeken-top-10. Van Benthem herhaalde deze week zijn topprestatie en de uitgevers van het Logboek zijn opnieuw niet achtergebleven. Het Elfstedentocht Logboek '86 is al uit en ziet er nog fraaier uit dan zijn voorgan ger. Met goed fotomateriaal en spannende teksten worden de verse herinneringen aan de 14e Friese schaatsmarathon tot een onuitwisbaar geheel ge smeed. Van uur tot uur, van stad tot stad. Maar ook de dagen voor de start komen aan de beurt. Waarom ging de Elfsteden tocht eerst „definitief" niet door en later opeens wel? We kenlange onzekerheid over ijs en vorst. Sipkema en zijn 20.25 19.30 1 19.42 zaten klem tusser119.45 pessimistische en optimistisch! "20.10 weerdeskundigen. Uitleg van20-15 achter de schermen. Oude er 2 nieuwe draaiboeken van bi het massagebeuren betrokker 21.15 partijen worden vergeleken Uitvoerig blijven de samen stellers van dit historisch di cument stilstaan bij organisatij en chaos, feest en verdriet) blije rijders en boze niet- ders, verhoogde drukte verlaagde discipline. V mensen komen aan het wo> of passeren de revue, kroonprins Willem Alexander Hij maakte furore als geheii deelnemer W.A. van Buren. Een kleurrijke routekaart, uitslagenlijst en overzichtei| met tekst van alle vorige Elfs tedentochten maken dat logboek compleet. Elfstedentocht Logboek '86 Uitg. De Tille b.v., Leeuwar den en Friesch Dagblad Leeuwarden. Prijs: ƒ14,90.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 16