Omwegen Dankbare gemeenschap luidt de vijf feestklokken beiaard-h in een Ruim baan voor fietspad in Knippolder Ie n THUIS IN ONS HUIS ST PETRUS 50 JA AR i Vier miljoen voor bouw Thorbeekeplein LAATSTE WEEKEND „Steeds de belangen vande gewone mensen afwegen" „In '82 te weinig aandacht aan parkeren geschonken" LEIDEN OMGEVING CeidaeSoiruwt VRIJDAG28FEBRUARI I986PAGINA 13. lijktij- EEN FEESTWEEK VOL JUBEL ROND 50-JARIGE LEIDSE PETRUSKERK De parochiekerk van St.Pe- trus aan de Lammenschans- weg in Leiden bestaat een halve eeuw. Dit gouden feest wordt de komende week met uitbundigheid gevierd, want parochianen en „Vrienden van de Petrus" zijn in de af gelopen jaren vertrouwd ge raakt met „hun" kerk. In het prille begin na de bouw, toen de nieuwe „Krophollerwijk" nog zo'n beetje tussen de wei landen lag, was men nog niet erg verrukt over het kersver se bedehuis. De oude paro chianen in de stad vonden het maar niks, dat ze „naar die hooizolder in de polder" moesten. Maar sinds jaar en dag wordt „de Petrus" door de vaste bezetting en aanloop van gelovigen ervaren als „Thuis in ons huis". Daar willen de mensen van „de Petrus" nu een extra accent op leggen. En verder zijn we allemaal van harte welkom bij „St.Petrus 50 jaar". Het programma van de feest- week startte vandaag al met het aanbrengen van de hoofdversiering en morgen avond, zaterdag 1 maart, is om 7 uur een viering met jongerenkoor. Zondag barst de jubel pas goed los: om 9 uur 's ochtends gezinsviering met kinderkoor, half 11 hoogmis met dames- en he renkoor (in de vieringen wordt telkens geconcele breerd door drie of vier van de uitgenodigde oud-pastores leuk ze weer eens te zien). Om 12 uur wordt in de kerk koffie en thee geschonken en staat ook de Jimo" klaar. Om half 1, of daaromtrent, opent pastoor Heijster het feest op het kerkplein. Klokkenspel Een hele happening rond een Op omwegen door en land kom ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch 'of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 HRKd - 12 22 44 op toestel 10. ,|„or Ton Pict.-rs versierde martiale toren en met een uitzonderlijk „klok kenspel": voor het eerst zul len de vijf Petrusklokken melodieus als „beiaard" te horen zijn, begeleid door fan- faregeschal. Het scenario geeft een richtlijn: „Hamers naar boven; en dan er tegen aan". Dat wordt hemelse „music in the air". Dan zullen er ook honderden ballonnen met wedstrijdkaar- worden opgelaten. Zon- puzzeltocht voor school kinderen door de wijk, en die komen om half 3 weer bii el kaar in de kerk „kleine tractatie", bouwplaten van de kerk worden uitgedeeld. Om 7 uur worden de completen gezon gen; het kerkelijk avondge bed: „In manus tuas Domine, commendo spiritum meum" in die overgave was ons verleden toch wel ijzersterk... Met medewerking van de Schola Gregoriana Lugdu- nensis. Na afloop nadere uit leg met voorbeelden over de ontwikkeling van de gregori aanse zang. Een boeiende avond. Volgende week dinsdag avond, om 8 uur, geeft de Vlaamse voordrachtskunste nares Tine Ruysschaert in een „one womanshow" een avondvullende voordracht: „Godallemachtig". Woensdag is er kindermiddag in de kerk, met poppekast, voor- drachtjes, musical op het Tiesterkoor; koffie, thee en Als de oude stichters en erator (met hermelijnen schoudermanteltje) van de kerk dit allemaal eens had den kunnen meemaken; ze zouden het van de schrik be storven hebben! Maar „Thuis maal niet meer „naar de kerk gaan" in 1936. Woensdag 5 maart is er een orgel- en korenavond (aan vang 8 uur), met kinderkoor, jongerenkoor, dames- en he renkoor, het Alma Mater- koor, het dames- en heren koor van de „Menswording" uit Leiderdorp. Donderdag avond om 7 uur begint een presentatieavond door alle parochiële werkgroepen: „standjes" door de hele kerk, een soort jaarmarkt; en dan een expositie, op het priester koor, van paramenten. Om straald door een combo en entertainment, en „lichtvoe tig orgelspel" van Gé Bots. Misschien komt bisschop Ron. Bar bij die dolle Petrus boel nog even om de hoek kijken. Mogelijk kan er ook een deken bij zijn. Begrijpt u me goed; ik heb het over een Leidse kerkelijke converge rende functionaris. Vrijdag 7 maart: o.a. om 11 uur eucha ristieviering voor „Abraham- groep", 55-plusgroep en Zon nebloem en een koffietafel om 12 uur. De inwendige en uitwendige mens komen niets te kort. Feestavond voor allen Zaterdag 8 maart wordt het „te gek", met om 7 uur een feestavond voor alle parochi anen en „alle bewoners van woningen rond de kerk" in de aula van de LEAO-school „Nieuwe Vaart" in het Lam- menschanspark: instuif, com bo, dansen, goochelaar-confe rencier, sketches, loterij met prijzen, spelletjes, ganzebord en nog heel wat meer. Van je Petrus hier en je Petrus daar. De volgende morgen, zondag 9 maart om half 11, keert de feestende gemeenschap weer in zichzelf bij een gezamenlij ke liturgieviering; het hoog tepunt van het feest. Kinde- tiekruizen aan de muren en het altaar, en de koren voe ren de Missa pro Pace voor de Vrede uit, getoon zet door directeur Thijs Kra mer en dirigent Mike van Boo ren, op tekst van Thea Epskamp, parochiane en neerlandica. Op het middag uur: ontmoeting in de kerk (met koffie, thee en limo). Om een uur of 1 luidt pastoor Heijster op het kerkplein het feest uit. Dan wordt de toren- versiering „gelost" en klinkt nog eenmaal het Petrus klokkenspel. In de pastorie wordt ook nog een borrel zeg maar een beste borrel geschonken. Maar die is dan alleen voor genodigden. Tot zover de halve-eeuwjubel van „de Petrus". En daarna is het al gauw „Zalig Pasen". DEN HAAG/VOORSCHO TEN Het fietspad in de Voorschotense Knippolder, tussen de Veurseweg en de Vliet, komt er. De Provinciale Planologische Commissie (PPC), een adviesorgaan van het Zuidhollandse provincie bestuur, stemt in met de fiets pad-plannen die het recreatie gebied „De Vlietlanden" van uit Voorschoten moet gaan ontsluiten. Groepen die zich tot nu toe halsstarrig tegen de aanleg van dit pad en de daaraan ge koppelde bouw van een hef- bruggetje hebben verzet, lijken gestopt te zijn met hun protes ten. Tijdens een gisteren ge houden hoorzitting, naar aan leiding van het advies van de PPC, lieten de actievoerders het afweten. Slechts een af vaardiging van het Voorscho tense gemeentebestuur was in het Provinciehuis present. Zij waren allesbehalve ongeluk kig met het wegblijven van de actievoerders. De gemeente kan zich volledig vinden in het advies van de PPC die de bezwaren van de actievoer ders, de Werkgroep Milieube heer Leiden, Vogel werkgroep „Vliétland" en de Stichting Duivenvoorde verwierp. Vol gens deze adviescommissie is de komst van de fietsroute be langrijker dan de eventuele schade die de Knippolder en de vogelweidestand daarvan zou ondervinden. De fietsroute en de oeververbinding waren al in het Provinciaal Fietspa denplan (1977) opgenomen en in het Voorschotense bestem mingsplan „Buitengebied en Natuurgebieden, eerste herzie ning" (1985). De PPC schrijft dat de geplande fietsroute de meest gewenste ligging heeft en het weidevogelgebied, evenals het agrarisch gebruik van de Knippolder zo goed mogelijk ontziet. Zeker, aldus de PPC, omdat van een ont sluiting van de Vlietlanden in het Voorschptense gebied voor alle verkeer voorlopig geen sprake lijkt. De provincie heeft zich, tegen de zin van het gemeentebestuur van Voorschoten in, uitgesproken voor een volledige ontsluiting van „De Vlietlanden" vanuit de Europaweg bij de rijksweg A4. Het advies van de PPC wordt, nu de tegenstanders het heb ben laten afweten, zonder meer overgenomen door het Zuidhollandse provinciebe stuur, waarna aan het fietspad door de Knippolder ruim baan kan worden gegeven. AARDAPPELS OP KOUDENHOORN WARMOND Voor de leden van de moestuinvereniging Kou- denhoorn was er gisteren goed nieuws. Van het ministerie van Landbouw werd bericht ontvangen dat er ontheffing is verleend op het verbod om aardappelen te telen op het eiland Kouden- hoorn. In de Bollenstreek mogen in principe geen aardappelen geteeld worden en dat blijkt voor amateurtuinders nu juist zo'n aantrekkelijk gewas te zijn. Gelukkig mogen er in Koudenhoorn dus wel eigenheimers en dergelijke groeien, zij het dat aardap pelen maar een keer in de drie jaar op dezelfde plek mogen staan. Fruitbomen blijven verboden op het eiland om de „zicht lijn" niet te verstoren. Op het recreatie-eiland zijn bewust stro ken groqd niet beplant om een doorkijk mogelijk te maken van uit het dorp naar de plas. Struiken zoals bessenstruiken en fram bozen zijn wel toegestaan. Op Koudenhoorn zijn nog ruim dertig moestuinen niet verhuurd maar men verwacht dat de belang stelling zal toenemen als de weersomstandigheden beter worden. ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente raad heeft ruim vier mil joen gulden beschikbaar gesteld voor de bouwplan nen aan het Thorbeeke plein. Het belangrijkst daarbij is de nieuwbouw van de openbare biblio theek. Alle gemeente raadsleden spraken gister avond dan ook hun vol doening uit over het feit dat er nu afgeronde en uit te voeren plannen klaar liggen. Hiermee is goed keuring verleend aan een logische afronding van de stedebouwkundige opzet in het centrum meent de VVD. Het Thorbeckepleinplan voor ziet naast de bibliotheek, in een grote parkeergarage, een fietsenstalling, winkels, kanto ren en woningen. De grond waarop dit geheel gebouwd moet worden is van de ge meente. De gemeente heeft deze"grond verkocht aan het bouwbedrijf Van der Heyden uit Woerden, die het hele plan zal uitvoeren. Wel blijft de ge meente eigenaar van biblio theek en een ruimte voor de markmeester. Omdat er door de bouw van de bibliotheek parkeerplaatsen vervallen, be taalt de gemeente ook mee in de kosten van de 3 parkeerla- gen tellende garage. De gemeenteraad ging ook ak koord met de verkoop van de voormalige sociale werkplaats de „binnenhaven" aan de Ei kenlaan. Dat pand is verkocht aan de Stichting Bedrijvencen trum Alphen aan den Rijn. In het pand worden een aantal startende bedrijven gehuisvest. De gemeente werkt hieraan mee omdat zij vindt dat een dergelijk bedrijvencentrum een broedplaatsfunctie heeft voor ondernemingen. Van de provincie heeft men 236.000 gulden subsidie gekregen voor de verbouwing van het pand. Hierdoor is het mogelijk een twaalftal bedrijven te herber gen. (ADVERTENTIE) NERGENS KRIJG JE ZO'N COMPLETE KIJK GO OPWONEN Meer dan 200 presentaties met de nieuwste woonideeën, badkamers, keukens, open haarden etc. Unique: Rue de Paris met een keur van franse topmerken. Allemaal instappen voor een spekta- culaire rit langs het wonen van de toekomst. Jongeren tonen eigen visie op betaal-*" baar wonen. Park Plaza. Gezellig tuinterras. Met o.a. een pizzeria. DE NATIONALE WOONMANIFESTAT Ah E JIL I GEWIJZIGDE OPENINGSTIJDEN: I 11.00-22.00 UUR, ZA. ZO. 11.00-17.00 UUR. VA»zok Cor Vergeer: „We hebben de sympathie voor tien zetels" Op 19 maart worden de verkiezin gen voor een nieuwe gemeenteraad gehouden. Dertien partijen nemen er in Leiden aan deel. Hun lijsttrek kers werd gevraagd naar hun poli tieke motieven, prioriteiten en ver wachtingen. Vandaag zijn C. Ver geer (Socialistische Partij) en A. van der Zon aan de beurt om hierop te antwoorden. Een vertegenwoordiger van de Anti Woningnood Aktie, voor wie ook een plaatsje was inge ruimd, bleek onvindbaar. De lijsttrekker van de Middenpartij. SP-LIJSTTREKKER COR VERGEER: EEN LAATSTE POGING VAN DE MIDDENPARTIJ LEIDEN De partij voor de gewone mensen. Zo ging de Socialistische Par tij met Cor Vergeer vier jaar geleden de verkiezin gen in. De gewone mens („kijk maar eens rond op de Haarlemmerstraat") bleek in ruimte mate aan wezig, althans, tot verras sing van menigeen haalde Vergeer een zetel in de gemeenteraad. Het viel hem niet mee, de kloof tussen „de mensen en de politiek" bleek een zeer brede te zijn. Dat heeft Vergeer niet pretti ger gestemd maar wel ge stimuleerd om een poging te ondernemen om na de verkiezingen met nog meer SP-ers in de ge meenteraad terug te ke ren. De verzuiling voltrekt zich in alle geledingen. De SP is naast de PSP en de PvdA de derde partij van socialistiche signa tuur in de gemeenteraad. Valt tussen de laatste twee een ze kere vriendschap te constate ren, van de SP willen beide niets weten. Socialisme is volgens de Ver geer: „Bij elke beslissing die je neemt, afwegen wat de gevol gen zijn voor de gewone men sen. De PvdA doet dat precies omgekeerd, die stelt het slui tend maken van de begroting voorop en past daar de maat regelen bij aan. De PvdA is een bestuurderspartij gewor den". En de PSP? „Een beetje studentikoze, intellectueel achtige partij". „De maatstaf voor wat pro gressief is, leggen de partijen in de gemeenteraad vooral bij zichzelf inplaats van bij de Leidse bevolking". Vergeer zijn politieke idealen gingen tot ver over de ge meentegrenzen. Hij liet het kapitalistische bedrijfsleven niet onbesproken wanneer hij betoogde dat de beurs van de gewone man ontzien moest worden. Een pleidooi („wat moeten we daar in de gemeen teraad nu mee") dat nimmer op een aandachtig gehoor ver wierf. „Het werd me verweten over dingen te praten die niet ter zake doen", zegt Vergeer: „Maar als socialistische partij moet je die zaken erbij betrek ken. Je moet de politieke wil hebben om superwinsten te leiden naar die delen van de maatschappij waar ze nodig zijn". „De partijen die het land be sturen zijn dezelfde als die in de raad zitten. Dan moet je vanuit de gemeenteraad toch invloed in Den Haag uit kun nen oefenen. Je ziet dat het CDA zich plaatselijk veel soci aler en progresiever opsteld dan ze landelijk doet. Dat is wel aardig maar in feite bela chelijk". In dezelfde lijn ergert Vergeer aan wat hij noemt „het voetstoots aannemen dat bezuinigingsmaatregelen van de overheid moeten worden uitgevoerd" wat hij bij VVD, CDA en PvdA constateert. Lastenverlaging zal in de ko mende vier jaar voor de SP voorop staan. Gemeentelijke belastingen en tarieven mogen van Vergeer niet verder stij gen want „het gaat weer goed met de economie maar de mensen hebben er nog niets van gemerkt". De SP wil ook gaan werken aan het toe komstperspectief: bestrijding van de werkloosheid, meer be roepsopleidingen en stagemo gelijkheden maar ook bestrij ding van drug- en alcoholge bruik. Derde pijler van het SP-verkiezingsprogram is het ouderenbeleid: „In de wijken moeten zoveel voorzieningen komen dat ouderen thuis kun nen blijven wonen zonder te LEIDEN Wanneer er één politieke partij is die absoluut geen reclame voor zichzelf hoeft te ma ken, is het de Middenpar tij van Haarlemmerstraat- slager A. .van der Zon. De slager, die ook wel eens als parkeeractivist wordt beschreven, is een onuit puttelijke inspiratie voor meer parkeergelegenheid in de binnenstad. Het par keren kan niet voldoende aandacht krijgen, vindt Van der Zon. En zelf doet hij daar al het mogelijke aan. Dat de Middenpartij vier jaar geleden geen ze tel in de gemeenteraad wist te behalen komt „omdat we naar buiten toe te weinig aandacht aan parkeren hebben ge schonken", weet Van der Zon. De lijsttrekker zal er wel voor uitkijken deze verkiezingen eenzelfde fout te maken. Dit iaar prijkt op de affiches van lijst negen niet het vertrouwde hoofd van Van der Zon (zoals in 1982) maar een reusachtige P met de toevoeging „Parke ren, onze grootste zorg". De Leidse middenstand kan één dezer dagen bovendien een persoonlijke brief van de lijst trekker verwachten waarin de beginselen van de Middenpar tij nog eens onomwonden uit de doeken worden gedaan. „Het komt nu helemaal op het GERT VISSER parkeren aan", stelt Van der Tenslotte wil Vergeer werken aan de betrokkenheid van de burger bij de politiek. „In spraak is nu vaak een wassen neus. Mensen krijgen het idee dat ze wat te vertellen hebben maar in feite hebben ze dat niet. Want eerst moeten ze dikke ambtelijke nota's door worstelen die in een taal ge schreven zijn die voor gewone mensen niet te begrijpen is. We moeten onszelf opleggen dat gemeentelijke nota's niet dikker dan drie pagina's mo gen zijn". Vergeer staat niet te springen om steun te verlenen aan een toekomstig college. „Ik zal het ook niet moeilijk krijgen want de PvdA heeft de SP nog nooit om steun gevraagd. Ik hoop slechts dat er een zo progres sief mogelijk college komt". De lijsstrekker is optimistisch over de kansen van zijn partij: „Een hoop mensen stemmen gewoontegetrouw op een an dere partij. We hebben de sympathie voor tien zetels maar twee of misschien wel drie moeten we kunnen halen, ongetwijfeld' Zon onmiddellijk vast. Andere verantwoordelijkheden van het gemeentebestuur interesse ren hem minder: „Daar hoef je geen partij voor op te richten, die zijn er al genoeg". Een on duidelijk beleid zal de kiezer de Middenpartij nief kunnen verwijten. Het is een laatste poging van de Middenpartij. „De laatste keer dat ik het probeer. Ik hoop dat alle mensen die onte vreden over het parkeerbeleid zijn, zo verstandig zullen zijn om op ons te stemmen. Dan moeten drie of vier zetels voor de Middenpartij mogelijk zijn". Die positie zou de Middenpar tij gelegenheid bieden de VVD en het CDA aan een comforta bele meerderheid te helpen om zo een centrum-rechts col lege in het zadel te helpen. Van der Zon glundert bij de gedachte alleen al. De Middenpartij zal de be- stuursverantwoordelijkheid niet uit de weg gaan. Mocht de mogelijkheid zich voordoen, dan zal Van der Zon maar al te graag de portefeuille van ruimtelijke ordening en ver keer bij zich steken. Maar dat is toekomstmuziek. „Met één zetel ben ik ook tevreden", zet hij zichzelf weer op het juiste spoor. De uitgangspunten van de Middenpartij zijn eenvoudig, kort en krachtig, samen te vat ten: „Meer goedkope parkeer gelegenheid bij de Leidse bin nenstad, voor winkeliers, be woners en ouderen". Van der Zon herinnert aan de jaren zestig-plannen voor de grote doorbraken met veel parkeer gelegenheid tussen de Haar lemmerstraat en de Oude Vest. Daar zou het gemeentebestuur weer eens mee aan de slag moeten. „Het is niet zo erg om huizen af te breken, dat ge beurt wel vaker". Onvermij delijk komen ook een parkeer plaatsen op het Vrouwenkerk plein ter sprake. Wat de verkeersveiligheid be treft, kunnen er volgens Van der Zon niet genoeg auto's in Leiden rond rijden. „Hoe drukker het op straat is, hoe langzamer er gereden wordt en hoe veiliger het verkeer is". Hoewel Van der Zon ook pleit voor goede voorzieningen voor het langzaam verkeer. Vrouwen Een goed winkelbestand is volgens Van der Zon ook van belang van vrouwenemancipa tie en jeugdwerkgelegcnhcid. „Als er één soort bedrijven voorrang geeft aan vrouwen, zijn het de winkeliers". En „als wij het niet verdienen, waar moet de gemeente het dan van betalen. De omzet van de winkeliers is de laatste tijd met 25 procent gedaald. En het is hard nodig dat de onderne mers de boeken eens bij de ge meente op tafel leggen. Ik ben daartoe bereid. Maar mijn col lega's willen daar niet aan, dat vinden ze een slechte reclame. Zoals jij bezig bent, lijkt het wel alsof je niet meer in de stad kan komen, zeggen ze me dan". „De winkeliers willen de na delen van de binnenstad met leuke aktiviteiten vergoeden. Maar dat is helemaal niet no dig. De mensen willen wel naar Leiden komen, als ze er de auto maar kwijt kunnen". GERT VISSER

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13