Vlaamse priester: burgeroorlog in El Salvador heviger ÊcidócSoutcml De roerige geschiedenis van de Wederdopers aan tafel beroepingen kerk wereld Hoge partijlof in China voor Confucius Peper in vrije val weer ACHTERGROND CeidócSomcMit DONDERDAG 27 FEBRUARI 1986 PAGIN, Opvolger voor mgr. Bomers in Ethiopië Paus Johannes Paulus II heeft de Ethiopiër Abba Fikre Mari- am Ghemetchu benoemd tot apostolische vicaris (plaatsvervan gend bisschop) van Nekemte in Ethopië. Hij is de opvolger van mgr. H Bomers die in oktober 1983 werd benoemd tot bisschop van Haarlem. Mgr. Fikre Mariam, die eerder deze maand in de kathedraal van Addis Abeba bisschop werd gewijd, is 59 jaar. Hij behoort tot de Oromo's. een bevolkingsgroep ten westen van de Ethiopische stad Dembidollo. In 1952 trad de nieuwe apostolische vicaris in in de orde der Lazaristen, dezelfde orde als waartoe mgr Bomers behoort. Fikre Mariam is de eerste Ethiopiër die in Nekemte is benoemd. Kerk: Nigeria geen islamitisch land De katholieke bisschoppen van Nigeria hebben de regering op geroepen de toetreding van Nigeria tot de bond van islamiti sche staten te herroepen. Tot de toetreding werd vorig jaar be sloten. Men hoopt zo geld los te krijgen van rijke moslimlan den. De bisschoppen vinden het lidmaatschap onrechtvaardig tegenover andere godsdiensten en een „schending van de secu liere grondwet van het land". De helft van de bewoners van Nigeria (honderd miljoen mensen) is moslim, een derde van de bevolking is aangesloten bij een der christelijke kerken, het land kampt momenteel met grote economische moeilijkheden. bisschop Oscar Romero. Deze manifestatie wordt zaterdag 29 maart in Amsterdam ge- vador vooral engagement houden „Christen zijn betekent voor de mensen in El Sal- priester. „Nu moeten de men sen iedere week in hun zelf gebouwde schuilkelders dui- - - ken. Soms duren de bombar- op sociaal en politiek ter- £je zoon van Ortiz, de priester dementen twee uur. Het leger rein", aldus Rogelio Pon- Octavio Ortiz, werkte samen gebruikt raketten en bommen seele, een Vlaamse pries- met Ponseele in de krotten- van 250 pond. Uit helikopters wijken van de hoofdstad San wordt met mitrailleurs op de Salvador. In januari 1979 ver stoorde het leger met een tankwagen een bijeenkomst. Octavio was één van de do den. Een jaar later werd het huis van Rogelio Ponseele op- ter die sinds 1970 in El Salvador werkt. „Zo'n houding is in het land heel gevaarlijk. Al ruim zeshonderd leden van basisgemeenschap- bevolking geschoten' Omdat de bevolking weinig middelen heeft om zich te be schermen, oefenen de bom bardementen ook grote soci aal-politieke druk uit op de npn 7ün in Ha afcrplnnpn geblazen. De priester wist dat bevolking. Ponseele meent ff J er 'ets dergelijks in de lucht dat. het Hp nnzet van het Ipppr vijftien jaar verdwenen hing en w|s 'p het moment waarschijnlijk moord." de explosie niet thuis. Ponseele besloot daarop zijn werk in de hoofdstad af te breken en naar het oorlogs front in Morazan te gaan. doraanse boer Alejandro Ortiz Deze provincie ligt in het oos- zijn in Nederland op uitnodi- ten van het land en staat on- ging van de interkerkelijke der controle van het verzets actie voor Latijns-Amerika leger FMLN. Solidaridad. Het doel van hun Ponseele zei gisteren tijdens Rogelio Ponseele en de Salva- is de bevolking van de ver zetsstrijders af te zonderen. „Want zonder steun van de bevolking kan een guerrilla- leger niet bestaan", aldus Ponseele. komst is de bevordering van persconferentie de internationale solidariteit Utrecht dat het regeringsleger met de verzetsstrijd in El Sal- zijn acties tegen de guerrilla's vador. Ponseele werkt boven- in Morazan de laatste maan- dien mee aan de landelijke den heeft opgevoerd. „Vorig herdenking van de in 1980 jaar werd het gebied af en toe vermoorde Salvadoriaanse gebombardeerd", vertelde de NA WIJZIGING CONCORDAAT Meerderheid Italianen kiest toch voor godsdienstonderwijs De meeste ouders in Italië hebben hun kinderen ingeschre ven voor de godsdienstlessen die na het nieuwe concordaat van februari 1984 niet meer verplicht zijn. Tijdens de bijeen komst van de Italiaanse bisschoppen die op dit moment in Rome wordt gehouden, is gezegd dat tussen 85 en 90 procent van de ouders hun kinderen voor de godsdienstlessen hebben opgegeven. In kringen van de Italiaanse katholieke kerk werd voor een veel lager percentage gevreesd. De 260 Italiaanse bisschoppen beraden zich sinds maandag over de gevolgen van het Concordaat voor de Italiaanse ka tholieke kerk. Behalve het godsdienstonderwijs zal ook de fi nanciële positie van de geestelijken veel aandacht vergen. De bisschoppen moeten vaststellen wie het godsdienstonderwijs moet geven, welke diploma's vereist zijn en wie op de leer plannen en schoolboeken moet toezien. Lijken er op dit punt weinig problemen te verwachten, de bezoldiging van de gees telijken baart de bisschoppen nog veel zorgen. Het nieuwe concordaat voorziet in de afschaffing van de uitkeringen van de staat aan de geestelijken, met ingang van 1987. Tot nu toe ontvingen de geestelijken van de staat per maand 730.000 lire (ruim 1400 gulden). Vanaf 1990 zullen zij voor hun levenson derhoud op de giften van gelovigen zijn aangewezen. Onenigheid clerus en kerk over verbod film van Godard De golf van protesten tegen het vertoningsverbod van de film „Je vous salue Marie" van de Franse filmer Jean-Luc Godard brengen de regering en de RK Kerk in Brazilië ertoe elkaar de schuld voor deze maatregel te geven. Volgens de katholie ke kerk heeft president José Samey tijdens een bijeenkomst met de leiding van de Braziliaanse bisschoppenconferentie op eigen initiatief aangekondigd dat hij de film wilde verbieden. Daarentegen verzekerde de woordvoerder van de president deze week, dat Samey alleen maar gehoor heeft gegeven aan een verzoek van de bisschoppen.Volgens kardinaal Ivo Lor- scheiter heeft de kerk „geen enkele kruistocht" tegen de film gehouden. In Brazilië is op verscheidene plaatsen fel gepro testeerd tegen het vertoningsvebod, nadat de politie kopieën van de film in beslag had genomen. Zuster Teresini Metternich voorzitster af van SNVR Zuster Teresini Metternich neemt in april afscheid als voorzitster van de Samen werking Nederlandse Vrou welijke Religieuzen (SNVR), de overkoepelende organisa tie van actieve vrouwelijke religieuzen. Zij is vijftien jaar nauw betrokken geweest bij het beleid van de SNVR. Zij was bijna tien jaar lid van het algemeen en dagelijks be stuur van de SNVR. Zuster Metternich (59) is lid van de Congregatie van de Kleine Zusters van de H. Joseph te Heerlen. Zij heeft als voorzit ster veel aandacht besteed aan de plaats van de religieu zen in de kerk en de samen leving. Zij streefde er krach tig naar dat er een stevige band groeide tussen de vrou welijke religieuzen en de vrouwenbeweging, zowel binnen als buiten de katho lieke geloofsgemeenschap. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Wijk bij Heusden, L.Quist te Middelharnis. Aangenomen naar Terneuzen, C.L.de Rooij te Zierikzee. Toegelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar: A.Forrer, Ruinerbrink 98. 7812 RK Emmen. W.v.d.Zee, Heemskerkstraat 14, 9402 KK Assen. A.Wiebenga, Zandumerweg 2b, 9822 AL Niekerk. J.Zuur, Peter van Anrooijstraat 21, 9402 TR Assen. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Ottoland, drs.JJi.van der Sterre, kandidaat te Amsterdam, die bedankte voor Oos- terend(Littens) in combinatie met hervormde gemeente Oosterend en Hennaart (Littens). Gereformeerde Kerken Vrijge maakt Bedankt voor Heemse, H.Hidding te Bunschoten. Beroepbaarstelling: A.A.Kramer. Wortmanstraat 204, 8265 AH Kampen. Men toont zich zonder reden ontevreden over anderen, wanneer men reden heeft ontevreden te zijn over zichzelf. Een echt vrolijke geschiedenis is het niet, die van de weder dopers. Zij keerden zich veel radicaler van de katholieke kerk af dan hervormden en gereformeerden en andere ooit als .ketters' aangeduide groeperingen. Zoals te doen gebruikelijk in vroeger tijden werden de doopsgezinden dan ook eeuwenlang vervolgd, op gejaagd. uitgemoord, als ga leislaven verkocht, uitgehon gerd, van hot naar her ver sleept en verdreven van huis en haard. Vandaar de giganti sche verspreiding van het vrome volkje over de hele wereld, van Rusland tot aan Polen, van Zuid-Amerika tot Canada. Allemaal afstam mend van dezelfde voorvade ren. dragen de meer dan 700.000 Mennonieten bij el kaar niet meer dan 1.000 ver schillende achternamen. Ver menigvuldigen konden ze zich dus nog wel, door alle el lende heen. Bekend gezegde onder de dopers zelf: een Mennonitisch dozijn telt der tien stuks- De doopsgezinde emeritu s-predikant dr. J.S. Postma uit Appelscha, theoloog en kenner van de historie der Mennonieten bij uitstek, kan er nochtans uiterst geani meerd over vertellen. „De doopsgezinde beweging was de enige godsdienstige stro ming ter wereld die door Kerk en Staat al verboden was verklaard een week voor zij, in 1525, werd opgericht; uniek in de geschiedenis. Maar goed, de doopsgezinden hadden dan ook iets waar bij na echt iedereen toen wat op tegen had: zij duldden geen enkele inmenging van de Staat bij godsdienstige aange legenheden. Toentertijd durf de nog niemand dat hardop te zeggen, Kerk en Staat waren immers één, gingen hand in hand. Toch bleek overal uit dat er onder de mensen een grote behoefte was aan ver nieuwing: de stellingen die Luther in 1517 aan de kerk deur had gespijkerd waren, hoewel ze in het Latijn waren geschreven, binnen veertien dagen in heel Europa bekend! De doopsgezinden wilden In de schaduw van het Elfstedengebeuren werd in het Friese Witmarsum druk gerepeteerd voor een groot spektakelstuk rond de voorman van de doopsgezinden, Menno Simons. Het toneelstuk, Kracht in zwakheid, is van de hand van de doops gezinde predikant J. Postma uit Appelscha en heeft al opvoe ringen beleefd in het Duits. Fries. Engels. Nu zal het binnen kort in het Nederlands worden opgevoerd. Het brengt in kort bestek de roerige geschiedenis in beeld van de doopsgezinden of wederdopers in de Nederlanden met als centrale figuur Menno Simons, de pastoor van Witmarsum. Deze winter pre cies vierhonderdvijftig jaar geleden zou hij een bezielende rol gaan vervullen in deze beweging. echter veel verder gaan dan niets van. Andere ,angst-pro- Luther, zij vonden dat de hele feten' voorspelden toen de Hervorming eigenlijk maar komst van Christus in de weinig om het lijf had: de leer Duitse stad Munster, waar de veranderde dan wel, maar de hele club. inmiddels duizen- mensen aief. die bleven zui- den, toen heentrok om de stad pen, gokken en hoereren. De te bezetten om op het nieuwe doopsgezinden wilden een ge- Jeruzalem te wachten. Gedu- meente zoals in de dagen van rende de jaren 1534 en 1535 Christus, alles wat er in de werd Munster onder de hoog- eeuwen daarna aan kerken, moedige leiding van de Ne- rituelen en hoge kerkfuncties derlander Jan van Leiden be was bijgekomen moest weer zet gehouden. Deze Jan ken- nen we nog van het gezegde .zich er met een Jantje van Leiden van af maken': elke keer weer wist hij een nieuwe „Helemaal uitgaande van de smoes te verzinnen waarom worden afgeschaft. Zij wilden met een schone lei beginnen". 'Kinderdoop de komst van Jezus uitbleef. De dopers in Munster werden tenslotte door de bisschoppe lijke legers afgeslacht of ver dreven. De meeste doopsgezinden dis- teiTtweede vonden"zij"dat d'é tantieerden zich overigens pure Bijbel vonden de aan hangers van de nieuwe stro ming de kinderdoop van de katholieke kerk maar niks. Ten eerste was daarover in de hele Bijbel niets te vinden. doop een persoonlijke belijde- de gewelddaden en de nis moest zijn, waarbij iemand wat vreemde trekjes zelf onder woorden moest groep in Münster, waar Jan brengen waarom hij of zij tot van Leiden vanwege het de gemeenschap toetrad. Aan reusachtige aanbod aan vrou- die doop hoorden dus beslist wen de Duitse mannen geen jankende babies te pas te durfden eerder te vluchten komen, die wisten immers de veelwijverij had ingevoerd, nog van niets, de kinderdoop fen groep dopers in Amster- was kortom waardeloos. Van daar dat ze zich opnieuw lie ten dopen: zie daar de weder dam sommigen half waan zinnig uit angst voor vervol ging praktizeerde zelfs nog dopers. In onze geschiedenis even de naaküoperij Om zich is een geval bekend van één va" deze groepen te onder man die in zijn leven precies scheiden begonnen de meeste 10.252 mensen (opnieuw) ge- doPers z'ch ln PlaaJ? van doopt heeft" De beweging .was in 1525 in doopsgezinden toen Menno nieten te noemen, als volge- Zürich ontstaan, en werd door !*P£en rondreizende de Elzasser Melchior Hoff mann naar het Noorden ge bracht. De eerste twee Neder landse doopsgezinden waren de Fries Sicke Freerks en de Hollander Jan Volkertszoon Tripmaker. Tenslotte zou de Menno Simons. Tot op heden ten dage leeft de naam van de bekeerde Friese pastoor zo voort in alle uithoeken van de wereld, waar zijn geloofsgeno ten sindsdien heen zijn ge trokken, verbannen of ver- Een hooggeplaatste func tionaris van de Chinese communistische partij heeft de loftrompet gesto ken van de vijfde-eeuwse filosoof Confucius. "Een groot denker", zei hij, "wiens verzameld werk landelijke bestudering verdient". Het lid van het Centraal Comité van de communistische partij, Gu Mu, prees Confucius, die leefde van 551-479 voor Christus, niet alleen als groot denker, maar ook als "staatsman en opvoe der" en "reus in de cul tuurgeschiedenis van de wereld", aldus het pers bureau Nieuw-China. Gu, erevoorzitter van de Chi nese Confuciusstichting, deed een beroep op geleerden om de studie van het confucianis me te bevorderen "om de waardevolle tradities van China's antieke cultuur door te geven". De zeldzame lof op zo hoog niveau voor Confucius stond in een artikel dat Gu heeft geschreven voor het eerste nummer van een kwartaal blad van de Confuciustichting dat in maart uitkomt in de provincie Shandong, waar de filosoof het levenslicht aan schouwde. Gu, die ook in Shandong is geboren, zei dat het blad "On derzoek naar Confucius", "noch Confucius en de Chine se traditionele cultuur blinde lings prijst noch een nihilisti sche houding jegens hem in neemt. Het zal beide bezien als onderwerpen van weten schappelijke, diepgaande en systematische studie". Confucius, wiens 2.536e ge boortedag onlangs werd ge vierd, formuleerde een theo rie van ethiek en staatkunde die de Chinese cultuur eeu wenlang heeft gedomineerd. Tijdens de Culturele Revolu tie van 1966-76 plunderden Rode Gardisten Confuciaanse tempels en wiepen de marme ren grafsteen van de filosoof omver. Kenners van Confuci us werden aan de kaak ge steld als "contrarevolutionai ren". Sindsdien heeft een pragmatischer bewind een nerleving van de Confucius- cultuur toegestaan. pastoor van het Friese Wit- jaaëd *n ons land kregen zij marsum, Menno Simons, na Pas onder de Fransen in 1795 een lange aarzelperiode in 1536 de leiding nemen van de beweging in de Nederlanden. Jan van Leiden Nu viel het in die roerige zes tiende eeuw voor de doopsge zinden lang niet altijd mee om hun goede bedoelingen over te dragen. De dopers waren in die tijd verdeeld over de vraag of ze passief moesten afwachten, of desnoods met dwang en dreiging zelf een nieuwe samenleving moesten inrichten, teneinde de komst van Christus voor te bereiden. Predikers hadden voorspeld dat de Heer in Straatsburg weer op zou komen dagen, maar toen een grote groep do- gers zich daar verzameld had leek daar na maanden nog burgerrechten. Zij mochten geen kerken bouwen, dus bouwden ze schuilkerken. Hun gezang mocht niet op straat worden gehoord, dus zongen ze zachtjes. Zij moch ten geen trouw- en rouw- bijeenkomsten houden, er werden te pas en te onpas in doen en laten gecontroleerd. „En dat is nog niet helemaal over", weet dominee Postma uit Appelscha uit ervaring, opgedaan tijdens zijn reizen langs de leden der broeder schap in binnen- en buiten land. „In Zwitserland staan sommigen te boek als zijnde .onkerkelijk', omdat ze daar alleen de katholieke en de ge reformeerde godsdienst maar erkennen". RONALD HOOYENGA- Visschotel met roomgekookte prei en aardappelen appelyoghurt met rozijnen Wie met z'n tweeën is beeft bet volgende nodig: 300 g ver- se of diepvriesfilet van schelvis of kabeljauw, zachte margarine, paar plakjes ontbijtspek, zout, uitje, 1 dl kof fieroom of zure room, tomatenpuree, paprikapoeder, l/t dl water; 800 g prei, zout, 10 g margarine, basilicum; l/i tot 1 kg aardappelen; 1 lepel rozijnen, 1 appel (Golden Delicious0,5 liter yog hurt, witte of bruine basterdsuiker. Spoel verse filet af met koud water, gebruik diepvriesvis zó uit de diepvriezer. Vet de opstaande rand van een lage oven schaal in en beleg de bodem met plakjes spek. Leg er de vis op en strooi daar zout over. Leg de kleingesneden ui naast de vis. Meng de room met tomatenpuree, paprikapoeder en wa ter en schenk het mengsel over de vis. Zet de schotel in een oven die op 6 of 225° staat. Reken voor het gaar worden van de vis twintig minuten. Snijd de prei in de lengte een keer door en vervolgens in stukken van drie centimeter. Gebruik het witte en lichtgroe ne deel van de groente, de donkergroene stukken zijn te ge bruiken bij het trekken van een geurige bouillon. Laat de fewassen prei uitlekken, zet haar op met een centimeter ko- end water en wat zout en kook haar in acht a tien minuten gaar. Giet de prei af, gebruik het vocht in jus of soep (of drink het zó op) en schep margarine en basilicum door de groente. Was de rozijnen, kook ze tien minuten in weinig water en laat ze op een zeef uitlekken. Rasp de geschilde appel grof en meng de stukjes met de afgekoelde rozijnen en de yoghurt. Geef er witte of bruine basterdsuiker bij. JEANNE BURGEMEESTER Peper van Rotterdam doet zijn uiten best een dikke order los te krijgen van Cuba. Voor zo'n ventig miljoen laten de Cubanen op allerlei plaatsen in wereld hun schepen opknappen en dat geld zou de RotU damse burgemeester graag uitsluitend naar zijn stad willi sluizen. Rotterdam heeft alles in huis om Cuba op maat bedienen, mdar op dit moment heeft Havanna niet meer d< een welwillend oor voor het aanbod. Haastig heeft Rotte dam zich al erg blij getoond met deze „positieve houdin van Cuba. Er zal echter nog heel wat meer moeten gebeure De Rotterdamse burgemeester behoort tot het groepje stad bestuurders, die niet meer weten hoe ze de financiële eindj aan elkaar moet knopen. De poort van Europa, tevens grootste wereldhaven, zit in grote financiële problemen. Er al gesuggereerd dat Rotterdam binnen afzienbare tijd worden gedegradeerd tot een „artikel- 12-gemeente", waa door de stad financieel onder curatele komt te staan van h rijk. Zonder de moeilijkheden van Rotterdam te willen kit neren kan daarbij worden geconstateerd, dat het gemeent bestuur daarmee tevens een brevet van onvermogen krij uitgereikt. VORIG jaar heeft het kabinet burgemeester Peper onderdeel van een regeling met de grote gemeenten et flinke financiële injectie in het vooruitzicht gesteld om Maasstad uit het moeras te tillen. Hij zou met ingang vj 1987 mogen'rekenen op een extraatje van 25 miljoen uit h Gemeentefonds, oplopend tot een bedrag van 33 miljoe Daarnaast heeft de regering toegezegd de kapitaallasten vj de Botlektunnel (ten bedrage van 143 miljoen) over te n men. di In de ogen van burgemeester Peper is dat niet meer dan e« royale fooi, waarmee Rotterdam niet echt wordt geholpe Daarvan zou pas sprake zijn als het kabinet met 75 miljoi H per jaar over de brug komt, met daaraan nog verbonden zekerheid dat dit bedrag in de jaren negentig aangroeit t h( 175 miljoen. Dat is hard nodig volgens Peper om in 1990 h (3 begrotingstekort van 200 miljoen grotendeels te dekken. W de Rotterdamse burgemeester zo hoort praten, kan zich voo stellen dat een stad als Den Haag dan ook nog wel een ve Fi langlijstje kan samenstellen. UlTERAARD is het wel en wee van Rotterdam, als belan VJ rijke motor van onze nationale economie, een zaak die oi f allemaal aangaat. Maar het ligt voor de hand dat onder de; omstandigheden ook^gekeken wordt naar wat het Rotte damse gemeentebestuur zelf doet om de stad uit de vrije v te halen Onder het motto „Red Rotterdam" komt er nu ee ja actie op gang, die wellicht enig effect zal sorteren. Een mee <x derheid van de gemeenteraad staat achter het voorstel vj ri B en W Zestienhoven te verplaatsen naar een terrein d grenst aan het bestaande vliegveld. Hopelijk wordt dat voo stel uitgevoerd, want anders is de kans groot dat Zestienhi ven wordt gesloten. Het gevolg daarvan zou niet alleen et verdere teloorgang van de Maasstad betekenen, maar oc voor groot-Den Haag, Leiden, Delft, het Westland en eige lijk heel Zuid-Holland uiterst kwalijke gevolgen hebben. Het is vanzelfsprekend dat het kabinet Rotterdam van zi grootste zorg moet verlossen, maar dan zal ook het lokale stuur alle zeilen moeten bijzetten. Het kan geen kwaad Sl Bram Peper voor één keer de kunst afkijkt van zijn colle gl Ed van Thijn, die met zijn kreet „Amsterdam hééft het" te u minste de suggestie wekt, dat de hoofdstad er ooit bovenu t komt. De grafstemming waarin het Rotterdamse gemeentf e bestuur nu opereert, stimuleert bepaald niet tot daden d passend zijn voor de belangrijkste havenstad van de aardbc Minder koud DE BILT (KNMI) De ko mende nacht wordt opnieuw koud. Bij weinig bewolking vriest het op veel plaatsen on geveer 10 graden. Morgen dringt vanuit Frankrijk be wolking in onze richting op. De voorste begrenzing daar van bereikt in de loop van de dag de zuidelijke provincies. Neerslag wordt daaruit nog niet verwacht. In de rest van het land is het morgen op nieuw zonnig. De middagtem- peratuur loopt dan tot iets ho gere waarden op dan vandaag. In de middag is het op de meeste plaatsen iets boven nul. De wind blijft in- de oosthoek en is matig, langs de Hollandse en Zeeuwse kust overdag af en toe krachtig. De bewolking in het zuiden hangt samen met een depres sie, die haar invloed langzaam naar het noorden uitbreidt. Geleidelijk stroomt wat min der koude lucht in de hogere lagen naar onze omgeving. Nu ook de zön aan kracht wint, wordt het ook aan de grond Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zaterdag en zondag: Zuid-Scandinavië: langs de Noorse kust enkele sneeuw buien, elders vrij zonnig, 's Middags lichte vorst, 's nachts matige tot strenge vorst. Langs de Noorse kust iets boven nul. Britse Eilanden: in het zuiden mogelijk sneeuw, regen of ij- zel, elders zonnige perioden en een enkele sneeuwbui, 's Mid dags enkele graden boven nul. 's Nachts lichte en meer lan dinwaarts plaatselijk matige vorst. Noord-Duitsland en Denemar ken: flinke zonnige perioden. Ook wolkenvelden. Afnemen de vorst. Middagtemperatuur dicht bij nul, 's nachts meest matige vorst. Benelux en midden-Duitsland: half tot zwaar bewolkt. Hier en daar sneeuw of regen, mo gelijk ook iizel. Temperaturen in de middag enkele graden 's nachts licht Noord-Frankrijk en zui< -Duitsland: af en toe wat rt gen, vooral in Zuid-Duitslan ook enkele opklaringen. Teir peraturen oplopend tot rond graden, in Zuid-Duitsland mo gelijk tot 10 graden. Midden- en zuid-Frankrij) veranderlijk bewolkt. Een ei kele bui Middagtemperatui oplopend tot 10 a 13 graden, Zuid-Frankrijk tot 17 graden Alpengebied: aan de zuidzijc bewolkt en af en toe regei boven 1000 meter sneeuw, da tot 1200 meter. Aan de noort zijde opklaringen en temper turen in het laagland oplopen tot 10 a 15 graden. Tot 15(1 meter hoogte dooi. Spanje en Portugal: verandei lijk bewolkt. Plaatselijk buiei Middagtemperatuur van graden in het noordwesten tl 19 graden in het zuiden. Italië en Adriatische kust: Noord-Italië bewolkt, af en to regen, rond 8 graden. Eldei veranderlijk bewolkt, hier daar buien en 13 tot 18 gradei plaatselijk 20 graden. Weer Ma* Min temp temp ala| Amsterdam onbew. -1 -11 Dublin Frankfort Genève Helsinki as, Casablanca Istanbul Las Palmas

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2