Evert laat zich niet gek maken Onbekendheid deert Tineke Dijkshoorn niet Prins wint weddenschap ELFSTEDENTOCHT'86 m 5 ingstige ■a flomenten suj tinish HULDIGING IN ST. JANSKLOOSTER V Arm Niesten drie man te sterk OOK FEEST Taart van Sipkema voor de laatste 3NDERDAG 27 FEBRUARI 1986 PAGINA 15 VEEL FELICITATIES VOOR VAN BENTHEM itroller, 3.10,1 1 dCEM °ComH CEUWARDEN Minister Braks van ,t ij" ndbouw heeft tweevoudig Elfstedentocht- nnaar Evert van Benthem onmiddellijk 'are; wi zijn glorieuze intocht in Leeuwarden een t Mn'fl eêram 6estuurtl waarin hij de veehouder 39- Pa iciteert met zijn succes. De bewindsman ^»t in zijn telegram de nadruk op Van Ben- ms doorzettingsvermogen en inzet, die ry/cEN tëens Braks kenmerkend zijn voor de ge- 'bben i le agrarische sector. Ook de Commissaris e pc G n de Koningin in Overijssel, J.M.L. Niers, lecompt e(t Evert van Benthem gefeliciteerd, ans Andriessen, Europees Commissaris or de landbouw, heeft Elfstedentochtwin- 99.-; Tc ar Van Benthem per telegram eveneens '.anyo k feliciteerd. STARTKAARTEN VERVALST LEEUWARDEN Enkele toerrijders, die tussen elf uur en half twaalf de Frieslandhal binnen kwamen, wa ren er heilig van overtuigd: op het ijs vertoefden schaat sers met een vervalste start- en stempelkaart. Onder de startgerechtigden bevond zich de Castricummer Bert Hendriksen. „Ik heb het zelf gezien", vertelde hij met een opmerkelijk fris gezicht. De 38-jarige Noordhollan der maakte er evenwel geen probleem van, hoewel hij vermoedde dat er wellicht duizenden zwartrijders wa ren: „Ach, je hebt er niet zo veel last van, al ben ik door de drukte op sommige stukken wel twee keer bijna pootje gehaakt. Ik heb de indruk, dat er veel meer schaatsers op het ijs waren dan vorig jaar, toen ik ook meedeed. Het publiek deed echter niet onaardig tegen mogelijke zwartrijders. Een onderscheid is immers moeilijk te maken als we zo snel voorbijzoeven". iat i lor: 2 meS f 1 e i i3dfcïüJ Hen mensen hebben tij- comp ;ns de finish van de Elf- cenfr? 'dentocht enkele angsti- itterqus momenten beleefd 'S^pri en toeschouwers ter _,u >ogte van de eindstreep ibm c et dranghekken en al ;t ijs op dreigden te wor- in geduwd. Dat gebeur- kort voor de aankomst Arln Evert van Benthem. ÖÏÏJJ1! ïnderden toeschouwers aken door een eerste af- jtting en probeerden du- alcarïr! end en trekkend een aatsje dicht bij de even- ns met dranghekken af- S zette finish te bemachti- ent re n' ^aaF stonc* Pu" Haagziek. Tenminste vier Ci,y1 ensen dreigden flauw te ten "fylen en moesten uit het idrang worden bevrijd. 'T joyst joysl o 2.0 't finish van de wedstrijd- KUljJders werd in Leeuwarden leine t jgewoond door naar schat- Leids ng een miljoen mensen. De land i >litie waarschuwde vrijwel '3788. instant voor de gevaarlijke "omü tuatie, die ontstond op plaat- iit 18 1 n waar het publiek massaal •81 I et ijs op kwam. Desondanks stof adden agenten de grootste rem ioeite om de mensen op de litwiss et dranghekken afgezette riech. alkanten te houden. Op ver- km. O heidene plaatsen ontstonden rekt na aankomst van de rste wedstrijdrijders al grote heuren en hier en daar vam na korte tijd water op ijs te staan. kilometers voor de finish het op beide oevers van De >nke zwart van de mensen weg langs de vaart bood et vlaggen, spandoeken en intallen drank-, souvenir- en gas be ietkramen een kermisachtige nblik. Tijdens de finish van 9jan Benthem cirkelden er reclamevliegtuigen en drietal helicopters boven eindpunt. „De Elfsteden icht op zijn best", aldus een IsteTei ,'ltieman- die met een un'" 40^rm vol stickers en buttons :r schaats langs de afzettin- fn op De Bonke op en neer SR 10- Tel. ed. 1500 isteravond rond acht uur inden er nog steeds vele dui nden toeschouwers bij de fi sh van de toerrijders op De i)nke in Leeuwarden. De i?:....?el3l zichtbaar afgematte haatsers werden, ondanks ;n temperatuur van zeven bjj- aden onder nul, met enthou- Den Haasrne- 6ezang en bloemen itvangen, voordat ze in de 7! issen stapten die hen terug dachten naar de Frieslandhal. e politie trad strenger op dan de middag, tijdens de aan- imst van de wedstrijdrijders, oen wisten, ondanks veelvul- ig geuite waarschuwingen, naakt, onderden toeschouwers op ït ijs te komen. Dat leidde tot jvaarlijke scheurvorming en asvorming op het ijs. Bij de inkomst van de toerrijders 14, Le erc* iedereen van het ijs ge beerd. De schaatsers werden a een sluis van dranghekken ssen het publiek door naar org, bussen geleid. 71-411 De tweeduizend dorpsgenoten van Evert van Benthem uit St. Jansklooster en ook nog een paar duizend uit de ge meente Brederwiede hebben gisteravond bittere koude getrotseerd om de huldiging van de Elfstedentocht-win naar bij te wonen. Evert en Jeanette van Benthem bezorg den hun meelevende dorpsgenoten koude tenen door te laat te verschijnen. Ze konden er niets aan doen; ze waren eenvoudig lang opgehouden in Leeuwarden. Het paar trof na aankomst nieuwe Elfsteden-schilderingen aan op de boerderij. De afbeelding van de schaatsenrijder met rugnummer dertien was met grote letters voorzien van de tekst „winnaar 1985 en 1986". Op een open wa gen werden Evert en Jeanette met het muziekkorps Soli Deo Gloria door de dorpsstraten van St. Jansklooster ge voerd. LEEUWARDEN - Evert van Benthem mag zich sinds gisteren dan defini tief tot Nederlands groot ste schaatsheld hebben gekroond, hij is en blijft bovenal een rechtgeaar de schaatsliefhebber. Van alle wedstrijdrijders heeft hij waarschijnlijk het meest van de tocht genoten. En zeker niet omdat hij de winnaar was, maar bovenal om dat de Elfstedentocht Van Benthem het sum mum aan schaatsgenot schenkt. „Ik had me voorgenomen om hoe dan ook van de tocht te genieten. Dat zou de pijn van een eventuele nederlaag flink hebben verzacht", sprak hij uit de grond van zijn hart. „Hij heeft geduren de de wedstrijd veelvuldig naar het publiek gezwaaid. Dat begon nota bene al tij dens het lopen naar de start voegde zijn vrouw Janet er- veelbetekenend aan toe. Het liep anders en niet in de laatste plaats tot Van Ben- Rein Jonker (rechts) en Ronald Kamperman nemen Evert van Benthem op de schouders als eerbewijs aan de tweevoudige winnaar van de elfstedentocht. Foto Milan Konvalinka. thems eigen verbazing. Toen hij in Bolsward bij een kluunplaats een „forcing" had bewerkstelligd en hij na Franeker deel uitmaakte van een kopgroep waarin alleen Jan Kooiman en Albert Bak ker als serieuze concurrren- ten konden worden aange merkt ging hij serieus in zijn kansen op een herhaling van vorig jaar geloven. „Hoewel het vroeg in de wedstrijd was besloot ik op de Blikvaart te demarreren. Ik kende het traject goed, want een dag eerder had ik het nog verkend. Daarbij kwam dat het tempo in de groep mij niet hoog genoeg was. Het risico dat er meer rijders zouden aansluiten wil de ik voorkomen. Nadat ik werd achterhaald ben ik geen moment in paniek ge weest. Ik heb een poosje ont spannen gereden, kwam weer op krachten en kon de aanval van Rein Jonker op de Dokkumer Ee gemakke lijk pareren. In de laatste ki lometers merkte ik dat Rein Jonker zijn krachten slonken en besloot de resterende kilo meters alleen te rijden. Wat er die laatste 500 meter op de Bonkevaart door me heen ging. Onbeschrijfelijk". De tweede zege in de Elfste dentocht heeft voor Van Benthem ook een keerzijde. De veehouder uit Sint Jans klooster zal, nog meer dan. vorig jaar, publiek bezit wor den. Na enige aarzeling wilde Everts vrouw Janet wel toe geven dat zij daar toch een beetje tegenop ziet. „Weet je wat het is", vertelde zij, „vo rig jaar beleefden we alles in een roes. Elke gebeurtenis was nieuw. Nu weten we wat ons zo ongeveer te wachten staat. Het spannende is er een beetje af." Iemand, die zich daar minder zorgen over maakt is Jaap Naset, Van Benthems bege leider en vertrouwensman. Naset, ook lid van de LTC marathon van de KNSB, kent Evert van Benthem als geen ander en bezweert dat de tweevoudig winnaar van de Elfstedentocht dezelfde eenvoudige goedlachse jon gen blijft als voorheen. „Hij laat zich niet gek maken", bezweert Jaap Naset. Hij blijft gewoon boer en daarbij schaatsen, want die jongen geniet met volle teugen van zijn sport. Dat liet hij gisteren weer eens nadrukkelijk blij ken door in de doorkomstste den vrolijk naar het publiek te zwaaien. Nee, dat is geen kouwe kak. Hij beleeft ple zier aan het evenement en is gewoon gek van schaatsen." Blijft overeind dat Van Ben them door een aantal toeval ligheden is uitgegroeid tot een nationale schaatsheld. Naset herinnert zich nog als de dag van gisteren dat Van Benthem twee jaar geleden bij toeval een plaats in de Fi- nairploeg kreeg, omdat Mar ten Hoekstra wegviel wegens een hernia-operatie. De ster ren waren Van Benthem gunstig gezind, want hij won in zijn debuutjaar bij de ma rathonrijders niet alleen een marathon op kunstijs, maar trad voorgoed uit de anoni miteit door vorig jaar de Elf stedentocht te winnen. Tot gisteren werd die over winning door velen nog afge daan als een toevalstreffer. Van Benthem rekende daar voor eens en altijd mee af. Op een wijze die diepe in druk maakte. Alleen aanko men op de Bonkevaart en een macht uitstralend die weinigen voor mogelijk had den gehouden. Van Benthem rangschikte zich definitief in de rijen der groten van de Elfstedentocht. En blijft bezitter van een trots record: Hij is namelijk nog nooit verslagen in een westrijd over 200 kilometer! Hij heeft er weliswaar nog maar drie in zijn leven gere den - tweemaal de Elfsteden tocht en vorige week vrijdag de Rottemerentocht - maar dat doet aan de prestatie niets af. Integendeel. Evert van Benthem heeft bewezen een fantastisch schaatsenrij der te zijn. HARLINGEN Evert van Benthem is de concurrentie niet kwijtgeraakt op weg naar Dokkum, maar ver daarvoor. Jos Nies ten, zijn grote tegen strever in de uitgave van vorig jaar, reed op de Witmarsumervaart naar Harlingen in de schaats van een voor ganger, kwam ten val, ontwrichtte zijn arm en moest de groep van Benthem laten gaan. Met zijn rechterarm slap langs het lichaam hangend probeerde de 40-jarige tuinder uit Heemskerk de tocht voort te zetten. Hij reed er zelfs een medi- sche-post voor voorbij. Pal voor Harlingen stonden drie EHBO-ers klaar om met gezamenlijke krach ten de arm weer in de kom te laten schieten. Maar de gespierde, goed ingepakte arm van de ma rathonrijder weerstond de de uitgeoefde trekkracht van het drietal. Er was geen andere oplos sing voorhanden: Niesten moest worden vervoerd naar het ziekenhuis Oran jeoord in Harlingen. Daar mee was de veertiende El- stedentocht één van zijn sterkste rijders kwijt. In het ziekenhuis werd Niesten eerst plaatselijk en daarna geheel verdoofd. Zijn laatste woorden voor dat hij wegraakte, waren: „Verdomme, ik had hem moeten uitrijden". Toen hij bijkwam was de arm weer in zijn oorspronkelij ke positie. Afgezien van de .mentale kater zal de tuin der uit Heemskerk weinig nadelige gevolgen van het ongeluk ondervinden. LEEUWARDEN Ook voor een groot deel van het publiek aan de Bonkevaart bleef het gisteren een raadsel wie de Elfstedentocht bij de vrouwen had gewonnen. Betty Wester- veld beklom weliswaar als eerste dame het talud naar de laatste stempelpost, Tineke Dijkshoorn was de vrouw, die haar schaatsen als eerste over de meet had geduwd. Er was vrijwel geen toeschouwer, die dat feit had geconstateerd. Ti neke Dijkshoorn leed echter niet onder dat gebrek aan (h)erkenning. Nuchter als een pasgeboren kalf stelde de 33-jarige moeder van drie kinderen: „In dat schaatspak val ik nu eenmaal niet op tussen de mannen". Echt warm of koud kon de huisvrouw uit Schipluiden er niet van worden. Eenzelfde schijn-onverschilligheid, waar mee ze ook haar Elfstedenzege begroette. „Natuurlijk, het is het hoogtepunt van mijn schaatsloopbaan. Maar denk niet dat er nu iets bijzonders met me gebeurt. Daarvoor ben ik veel te nuchter". Een half minuutje verschil viel er op de eindstreep slechts te noteren tussen de nummers één en twee. De lichamelijke conditie van beide dames gaf echter een verschil van dag en nacht te zien. Tamelijk kwiek hees de 38-jarige Betty Wes- terveld zich op de wallekant, terwijl de winnares, onder steund door twee EHBO'ers, van vermoeidheid geen woord meer kon uitbrengen. Haar verhaal verklaring kwam uren later in de Frieslandhal. „De laatste drie kilometer heb ik niet meer kunnen schaat sen. Mijn metgezel in de slotfa se haakte toen af, omdat hij moest plassen. Kapot was rk, helemaal stuk. Met vreselijk veel inspanning kon ik het ene been nog voor het andere krijgen, anders was ik hele maal niet meer aangekomen". De geklopte Wester veld over de ineenstorting van haar ri vale: „Ik kan me wel voor mijn kop slaan. Ik was ervan overtuigd dat ik Tineke niet meer kon inlopen op de laatste stukje. Als ik geweten had dat ze zich zó slecht voelde, dan had ik kunnen profiteren. Dertigers overmacht van de dertigers. De vrouwelijke marathon- schaatsters van het eerste uur mogen dit seizoen dan wel concurrentie hebben gekregen van Ingrid Paul en noordelijke jongeren als Erna Uitham en Corina Slagter, in de loodzwa re Tocht der Tochten gelden andere maatstaven. Met routi ne en taaiheid in de bagage kon iemand het ver schoppen in het kleine damespelotonne- tje. De 23-jarige Slagter, als enige vrouw opgenomen in de Ae- gon-marathonformatie van Dries van Wijhe en Henri Rui tenberg, mist beide eigen schappen nog. Zo kon het ge beuren dat de bankemployé uit Meppel ruim honderd kilo meter lang als eerste vrouw in de wedstrijd reed. Herhaalde- SCHIPLUIDEN Niet alleen Evert van Benthem stond gisteren een grootse ontvangst te wachten. Tineke Dijkshoorn, de snelste vrouw in de veertiende tocht, wordt vandaag in haar woonplaats Schipluiden uitge breid gefêteerd. De 33-jarige schaatster begint om 19.00 uur met een rondrit door het dorp. De tocht eindigt bij de Dorpshoeve waar, voor het feest zal beginnen om 19.30 uur de huldiging zal plaatsvinden. lijke valpartijen in het man- nengroepje, waarin Slagter meereed, braken halverwege haar weerstand. Ze raakte na een pijnlijke plof op haar stuit je het contact Tnet de groep kwijt en moest tien minuten lang alléén door de vrieskoude rijden. „Toen was het gebeurd met me, total loss was ik", al dus het jonge marathontalent. De „oudjes" maalden niet om het gebrek aan serieuze con currentie vanuit de jonge gele deren. Zelfs Lenie van der Hoorn, de winnares van vorig jaar, kon er geen traan om la ten. „Die jonge meiden zijn in gestort, toen het écht zwaar werd. Een kwestie van karak ter, want geloof maar dat ik pijn heb geleden onderweg". Voor Tineke Dijkshoorn was het kruisje belangrijker dan de eindklassering. „Al die poespas na afloop hoeft voor mij niet zo. Ik ben geen Evert van Benthem, die uitgenodigd wordt voor het openen van winkels en het doorknippen van linten. Dat zal met de winnares van de dames-tocht niet zo snel gebeuren. Logisch, dat de aandacht voor de man nen veel groter is dan voor ons. Daar zit ik niet mee, de concurrentie is bij hun veel zwaarder dan bij ons. Voor mij is het ook de laatste keer ge weest. Ik zal me volgend jaar gaan bezighouden met het rij den van toertochten. Samen met mijn zoon van dertien, die ziet me nooit meer de Elfste dentocht rijden". gewoon om de eer. Ik ben werkelijk doodgelukkig, fdat ik het gehaald heb. Het was een perfecte dag, het kon niet beter". De prins vertelde bij Stavoren (na 67 kilometer) voor het eerst gemerkt te hebben, dat de toeschouwers hem herken den. „Het was zeker in het nieuws geweest. Daarvoor her kende niemand me nog, maar plotseling zag iedereen me. Het publiek reageerde prima, zoals de mensen voor iedereen hebben gejuicht." Prins Willem Alexander zei, dat hij vrij veel geschaatst had de laatste tijd. „Ik heb wat tochten op natuurijs gemaakt. De langste was 65 kilometer, dus heel wat minder dan ik hier moest afleggen. De eerste helft ging heel erg snel. Als ik het tempo, zoals het tot Bols ward was, had kunnen vol houden was ik al om half ze ven binnengekomen. Maar toen kwamen er rotstukken, er stond veel meer wind en de vermoeidheid begon mee te tellen". Na de finish hing de prins mi nutenlang in de armen van de geëmotioneerde Koningin Beatrix en Prins Claus, die speciaal voor de begroeting van hun oudste zoon naar Leeuwarden waren gekomen. „Dat had ik niet verwacht", aldus Willem Alexander „Van Buren", „Het was een fijne verrassing". „Hij lijkt in de voetsporen van z'n overgrootmoeder Wilhel- mina te gaan treden. Als die incognito reisde, deed ze dat onder de naam Wilhelmina van Buren of Gravin van Bu ren". Dat zegt streekarchivaris Wim Veerman van Tiel, Bu ren en Culemborg over de schuilnaam W. A. van Buren die gisteren door prins Wille- m-Alexander gebruikt werd bij de Elfstedentocht. Eén van dè ongeveer twintig titels, die officieel horen bij de regerend vorst of vorstin in Nederland is gravin of graaf van Buren, verkregen via erfopvolging. Juliana gebruikte de betref fende naam nooit en koningin Beatrix heeft dat totnutoe ook niet gedaan. Juichend passeert prins Willem Alexander de eindstreep op de Bonkevaart na een tocht van zestien uur door het Friese land schap. LEEUUWARDEN De 29-jarige Werner van Dijk uit Amsterdam ging gisteravond niet alleen met het felbe geerde Elfstedenkruisje, maar ook met een speciaal ge bakken Elf steden taart en een door voorzitter Sipkema persoonlijk afgestempelde deelnemerskaart van het ijs. De Amsterdammer, student medicijnen was tevreden: hij was, de laatste binnenkomer die, klokslag twaalf uur, nog in aanmerking kwam voor de sportieve onderschei ding. Tot een dag voor de Tocht der Tochten" was het voor Van Dijk hoogst onzeker, dat hij als officiële deel nemer aan de start zou verschijnen. „Ik zou in ieder ge val zwart meerijden, maar toen ik een dag voor de elf stedentocht via een vriend alsnog een start kon bemach tigen, was het natuurlijk helemaal dik voor elkaar". Ook 's avonds laat stonden er nog enkele duizenden toe schouwers op beide oevers van de Bonkevaart. Hun luidkeelse aanmoedigingen namen in volume toe naar mate middernacht naderde. Ook daarna bleef het pu bliek op zijn koude post. „De schaatsers die nu nog bin nenkomen, hebben ons het hardst nodig", aldus een in een Friese vlag gehulde Elfsteden-fan.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15