Manila rustig na „bevrijdingsfeest" KOHL ONTKENT AANKLACHTEN Elzas niet langer geografisch ongeluk UITGAANSVERBOD NA MUITERIJ EG gaat met PLO praten GORBATSJOV WUST NIEUWSTE VOORSTEL REAGAN AF 'Top zinloos zonder kans op wapenakkoord' BUITENLAND SeidwQowuml WOENSDAG 26 FEBRUARI 1986 PAGINA S (Vervolg van voorpagina) KAIRO De Egyptische autoriteiten hebben i commandotroepen gestuurd naar Gizeh, zo'n twintig kilometer zuidelijk van van Kairo, om de gisteren begonnen i van agenten de kop in te drukken. Er werd vanmorgen nog steeds geschoten. Aanleiding voor de muiterij was het gerucht dat de dienstplicht zou worden verlengd van drie tot vier iaar. De regering heeft dit overi gens ontkena. Het is onduidelijk of islamitische fundamenta listen, die het bewind van Moebarak betwis ten en een islamitische staatsinrichting eisen, van de situatie gebruik maken en deelnemen aan de onlusten. Getuigen zeiden dat menigten jongeren zich bij de muiters voegden en auto's van buiten landers met stenen bekogelden. Buitenlandse toeristen zijn gisteren uit het gebied geëva cueerd, aldus ooggetuigen. Een Zwitserse di plomaat verklaarde dat de muiters het Jolie ville-hotel en een politiebureau in brand had den gestoken, nadat zij de bijbehorende bun galows hadden geplunderd. De ongeveer 100 toeristen konden ontsnappen i Een aantal tanks en militairen hebben posities ingenomen bij het kruispunt bij het hotel Me- na-house, dat gisteren werd beschadigd bij de brandstichting door de muitende veiligheid- boven het kamp uit en verhulde praktisch het zicht op de beroemde piramides. In het hele gebied werd geweervuur gehoord. toeristen is geen melding gemaakt. De ernstige onlusten in de Egyptische hoofd stad hebben zich later uitgebreid naar het zui delijke stadsdeel Maadi, dat vooral wordt be woond door gefortuneerde Egyptenaren en buitenlanders. Volgens getuigen zijn gisteravond i gen tientallen gewonden gevallen. Het is niet bekend of er doden zijn. Volgens onofficiële bronnen zouden 8.000 van de 120.000 manschappen tellende politiemacht aan de rellen hebben deelgenomen, van wie er vandaag nog zeker 1.000 voortvluchtig wa- Duvalier schaadt goede naam hotel TALLOIRES De rechtbank in Parijs heeft vandaag een onderzoek gedaan naar de klacht van de voor malige president van Haïti Duva lier dat hij zijn persoonlijk vrijheid kwijt zou zijn. Enkele uren eerder had de eigenaar van het chique ho tel de L'Abbaye in de Franse plaats Talloires een beroep gedaan op de rechtbank om de ex-dictator te ge lasten zijn hotel te verlaten. Vol gens de eigenaar schaadt Duvaliers aanwezigheid de reputatie van zijn hotel. Op Haïti zelf hebben duizen den jongeren gedemonstreerd tegen de banden tussen de nieuwe junta en Duvalieraanhangers. Blank ANC-lid veroordeeld JOHANNESBURG Een 2 Harige blanke Zuidafrikaan is gisteren in Johannesburg veroordeeld tot een gevangenisstraf van zeven jaar we gens hoogverraad. De man, Eric Pel ser is de eerste blanke die wordt be recht vanwege zijn lidmaatschap van de militaire vleugel van het ANC. Terwijl zwarte vakbondsleiders in Nederland pleiten voor zwaardere druk op Zuid-Afrika zijn meer dan 12.000 mijnwerkers van een van de grootste mijnen ter wereld in staking gegaan. De vakbond NUM heeft ge waarschuwd dat ook de overige 30.000 kompels van de Vaal Reefs- mijn zich bij de stakers voegen. (Vervolg van voorpagina) MANILA De Filipijnse hoofdstad Manila lijkt zich snel aan de nieuwe politieke situatie in het land te hebben aangepast. Na de uitbundige feest vreugde die vannacht los brak toen bekend werd dat ex-president Marcos het land had verlaten, heeft het openbare leven vandaag grotendeels zijn normale gang hernomen. Overigens is de omwente ling, ondanks de explo sieve situatie van de afge lopen dagen, met een ge ring aantal slachtoffers verlopen. Bij de gevech ten zijn in totaal twaalf mensen om het leven ge komen. Kort nadat Marcos en de zij nen naar de luchtmachtbasis Clark waren gebracht, werd het presidentieel paleis be stormd en geplunderd. De overgebleven wachtposten zeiden te behoren tot de her vormingsbeweging binnen de strijdkrachten en hielden nie mand tegen. Binnen gooiden de plunderaars van alles en nog wat omver. Meubilair werd naar buiten gesmeten, documenten van de ex-presi dent in brand gestoken, en kostbare kroonluchters naar beneden getrokken. Mensen gingen er vandoor met schoe nen, handdoeken en radio's. Sommigen lieten zich voor het paleis fotograferen. „Het heeft twintig jaar geduurd voordat we een kijkje kunnen nemen in het paleis", zei een vrouw. Tegen middernacht waren naar schatting 20.000 mensen in het paleis. Alles wees er op dat de presi dent inderhaast de benen heeft genomen. Een journalist trof een half afgeruimde eet tafel aan. Marcos' bureau in zijn werkkamer was „schoon" op enkele notitievelletjes na. Daaronder een kopie van een verklaring van de Ameri kaanse regeringswoordvoer der Speakes van maandag. Onderstreept was de zinsnede: „Helaas zijn er berichten van een poging om de situatie met geweld op te lossen wat zeker zal resulteren in bloedvergie- Een gedeelte van het paleis complex bleef gespaard, na melijk het gebouw van de na tionale inlichtingendienst. Een regeringsfunctionaris die het bewaakte, Fred del Castil lo, zei dat het gebouw de waarheid verborg over de moord op oppositieleider Be- nigno Aquino. Een groep van 200 Filipino's verzamelde zich ondertussen voor de Ameri kaanse ambassade, om te voorkomen dat aanhangers van de verdreven dictator daar hun toevlucht zoeken. opperbevelhebber van de strijdkrachten, gene raal Ramos, stuurde later troepen naar het paleis om het te bezetten. Hij gaf op dracht om volksgerichten, plunderingen en misdaden te gen de openbare orde tegen te gaan. Volgens minister van defensie Juan Ponce Enrile, die urenlang met Marcos heeft onderhandeld, zal de nieuwe regering geen poging doen de ex-president uitgele verd te krijgen. „Hij was ruim twintig jaar onze leider. We willen op niemand wraak ne men". Verzoeken van Marcos om op de Filipijnen te mogen blijven, op zijn landgoed in Luzon, waren voor de rege ring Aquino echter onaan vaardbaar. De Verenigde Staten toonden zich gisteren zeer ingenomen met de manier waarop de machtswisseling was verlo pen. President Reagan, die eerder weigerde met Marcos te bellen, heeft mevrouw Aquincf in een telefoonge sprek gelukgewenst. Minister van buitenlandse zaken Shultz prees het Filipijnse volk voor de geweldloze wij ze, waarop het de problemen heeft opgelost. „De r gering is door een van de meest opwindende en moedig ste voorbeelden van de demo cratie in de moderne geschie denis ontstaan". De VS zullen de hulp aan de Filipijnen voortzetten en met de nieuwe regering overleggen over de manier waarop de economi sche problemen van de Fili pijnen kunnen worden opge lost, aldus Shultz. In Was hington wordt er rekening mee gehouden dat Marcos en zijn familie en enkele naaste medewerkers zich defenitief in de VS zullen vestigen, wel licht op Hawaï. Maar de komst van generaal Fabian Ver, de rechterhand van Mar cos die verantwoordelijk wordt gehouden voor de moord op oppositieleider Be- nigno Aquino, zal op grote be zwaren stuiten. Overigens verklaarden congresleden en diplomaten dat de wijze waar op de VS de Filipijnse crisis hebben behandeld „alle lof" verdient. In navolging van de Verenigde Staten hebben veel westerse landen de nieuwe regering onder president Co- razon Aquino erkend. Overi gens is niet bekend hoe de si tuatie elders in het land is, maar aangenomen wordt dat ook daar de toestand normaal Een jonge Filipino slaat met kracht een schilderij van de voormalige president Marcos kapot. Aarzelende kandidate, krachtige winnares MANILA De moord op de Fili pijnse oppositieleider Benigno Aquino op 21 augustus 1983 blijkt uiteindelijk het begin van het einde van Marcos te zijn geweest. De moord leidde tot een verdere ver slechtering van de crisis op de Fili pijnen. Hoewel de bewijzen nooit boven water zijn gekomen, moet de opdracht voor de moord gegeven zijn door vertrouwelingen van Marcos of de president zelf. Niemand die er toen aan dacht dat Benigno's weduwe Corazon dè fak kel van haar man zou overnemen. Pas na zeer lang aandringen was zij bereid zich kandidaat te stellen te genover Marcos. Tot veler verras sing veranderde de frêle, 53-jarige weduwe in enkele maanden van een aarzelende kandidate in een krachtige, zelfverzekerde winna- Corazon Aquino (53) i i de acht kinderen uit uit de rijke Coju- ango-familie, die altijd politiek ac tief is geweest. Ze kreeg haar oplei ding in de Verenigde Staten, waar ze studeerde in Philadelphia en 'New York. Ze heeft een graad in wiskunde en Frans. In 1956 begon ze in Manila rechten te studeren, maar dit gaf ze op toen ze met Aquino trouwde. Corazon Aquino heeft haar leven met Aquino altijd omschreven als haar leerschool in de politiek. Op het verwijt dat ze geen politieke scholing heeft gehad, antwoordt ze steevast dat ze het leven heeft ge deeld met een van de beste leer meesters in de politiek. Bij haar beëdiging tot president zei Cory Aquino dat ze de macht aanvaard de „in de naam van het Filippijnse volk" dat haar, mede vanwege haar oprechtheid, bijna als een hei lige vereert. Marcos koppig tot het bittere einde MANILA Nauwelijks negen uur nadat hij voor de vierde maal als president was beëdigd, heeft Ferdi nand Marcos (68) gisteren de Fili pijnen verlaten. Tijdens de beëdi ging klonk hij geenszins als een man die het spoedig zou opgeven. Zelfs toen de VS, die hem sinds 1965 door dik en dun steunden, openlijk de kant van Aquino ko zen, wenste Marcos niet te vertrek ken. Doorslaggevend is waarschijn lijk het telefoongesprek geweest met de Amerikaanse senator Paul Laxalt, die in oktober van het vo rig jaar op Reagans verzoek de Fili pijnen bezocht. Na dat bezoek schreef Marcos de vervroegde pre sidentsverkiezingen uit die leidden tot zijn val. Marcos belde Laxalt gisteren en vroeg hem wat hij moest doen. Laxalt raadde Marcos aan om af te treden. Marcos reageerde na lang wachten daarop met de woorden: „Ik ben diep en diep teleurgesteld". Marcos vroeg Laxalt ook of de VS' wellicht ermee zouden instemmen, als hij zou aanblijven tot 1987, het jaar dat hij oorspronkelijk zou af treden. Ook opperde hij de vor ming van een coalitieregering met Corazon Aquino. Al deze pogingen waren gedoemd te mislukken. Kor te tijd later liet Marcos de Ameri kaanse ambassade weten dat hij, zijn familie en enkele vertrouwe lingen wilden vertrekken. Over zijn toekomst hoeft Marcos zich overigens geen zorgen te maken. Bij zijn vertrek uit het paleis vlo gen drie helikopters met vracht mee en Marcos en de zijnen be schikken, dank zij twintig jaar dief stal en corruptie, over zeer riante Zwitserse bankrekeningen. Laurel jarenlang bondgenoot Marcos MANILA Salvador Laurel, de nieuwe vice-president en premier van de Filipijnen, komt uit een vooraanstaande familie. Laurel on derhield aanvankelijk nauwe be trekkingen met Ferdinand Marcos. Maar zoals zoveel voormalige bond genoten van Marcos, brak hij met de dictatoriaal regerende president. no Aquino in augustus 1983 gaf hij zijn zetel in de Assemblee op. De ironie wil dat de familie Laurel een belangrijke rol gespeeld heeft in de politieke loopbaan van Mar cos. Zo dankte Ferdinand Marcos zijn verkiezing tot president in 1965 voor een belangrijk deel aan Salva dor Laurels oudere broer José. Laurel maakte in 1967 zijn entree in de landelijke politiek als senator voor de Nationalista-partij. Ook Marcos behoorde toen tot deze par tij. In 1978 kwam Salvador „Doy" Laurel in de Voorlopige Nationale Assemblee als bondgenoot van de door Marcos opgerichte Beweging voor een Nieuwe Samenleving (KBL). Laurel brak met de bewe ging toen de KBL officieel werd omgezet in een politieke partij. Na de moord op oppositieleider Benig- Voor hij met Marcos brak steunde „Doy" Laurel de afkondiging van de staat van beleg in 1972. Naar hij later verklaarde achtte hij de staat van beleg nodig om de rust en orde in het land te herstellen, maar raakte hij steeds meer verontrust over de misstanden waarmee deze gepaard ging. „De enige verklaring is misschien dat ik me vergist heb. Maar in die tijd hadden we er geen idee van wat Marcos het land zou aandoen aldus Laurel. DEN HAAG De minis ters van buitenlandse za ken van de twaalf EG- landen hebben besloten dat de Nederlandse voor zitter contact gaat opne men met alle betrokken partijen in het conflict rond het Midden-Oosten. Minister van den Broek gaf toe dat ook contact opgenomen zal worden met de PLO. „Onze benadering", zei hij, „zal er een zijn van de stille diplomatie, op het niveau van ambassadeurs, maar ook mi nisterieel. De belangrijkste vraag is: hoe kan de EG mee werken aan een doorbraak in het Midden-Oosten?" De mi nister gaat wellicht binnen kort naar het Midden-Oosten. De EG-ministers uitten op nieuw hun bezorgdheid over de situatie in zuidelijk Afrika en het gebrek aan voortgang bij de afbraak van de apart heid. Zij riepen president Bot ha op om zijn voorgestelde hervormingen zo snel mogelijk ten uitvoer te brengen. De ministers vinden dat Nel son Mandela en alle andere politieke gevangenen direct vrijgelaten moeten worden. „Als er niets verandert, zal dat leiden tot een scherpere op stelling van de EG", aldus Van den Broek. Hij bedoelde dat er andere maatregelen genomen zullen worden dan de huidige, een boycot op levering van wapens en olie aan Zuid-Afri- ka. Doodstraf voor 13 militairen na couppoging LAGOS Een militair tribunaal in Nigeria heeft gisteren dertien officieren tot de doodstraf veroor deeld omdat zij plannen hadden beraamd om het regime van generaal Ibra him Babangida omver te werpen. Volgens de rechtbank wilden de de officieren het vliegtuig van het staatshoofd met hem zelf aan boord kapen en rege ringsgebouwen bombarderen, waaronder de ambtswoning van Babangida. Een van de veroordeelden is generaal-ma- ioor Mamman Vatsa, voorma lig minister en lid van de mili taire regeringsraad van Ba bangida. Hij zou het brein ach ter de couppoging zijn geweest. BONN De Westduitse bondskanselier Helmut Kohl heeft gisteren voor de eerste maal in het openbaar ontkend dat hij gelogen heeft tegen de commissie die schenkin gen van bedrijven aan po litieke partijen onder zoekt. Volgens Kohl is de indiener van de aanklacht tegen hem, de Groene n-afgevaardigde Otto Schily, er uitsluitend op uit zijn reputatie schade te berokkenen. „Er is niets waar van deze be schuldigingen, aangezien ik naar beste weten en met onbe zwaard geweten een verkla ring heb afgelegd", aldus Kohl. Het justitieel onderzoek tegen de bondskanselier heeft in de rijen van de christendemocra tische CDU paniek veroor zaakt. Hard wordt er ingehakt op de justitie die zo vermetel is geweest een onderzoek te be ginnen naar de uitspraken van de regeringsleider en het in dienen van de strafklachten door Schily is onlangs vergele ken met de methoden van de nazi's. Van enige terughou dendheid die toch gepast is bij een justitieel onderzoek is niets te bespeuren. SMIDJE VERHOLEN EN HET KNETTERCARTER 17) „Aanvankelijk wel," zei burgemeester van Muizenis. „Maar die brave pa van Kareltje bleek een héél erg verstandige pa te zijn. Hij legde uit. dat-ie zijn zoontje in gèèn geval wilde tegenwerken bij de toekomst, die het ventje voor zichzelf wilde kiezen. Hij informeerde toen bij mij of jij wel een nette kerel was...." „Ha- hahalachte de smid. „En toen heb jij na tuurlijk lekker even over me kunnen roddelen. Ik was een van de gruwelijkste luiwammesen, dronkelappen en niksnutten van het dorp!" - „Ik moest toch de waarheid zeggen," grijnsde de burgemeester gevat. „Dat ben je toch ook? Dat weet toch iedereen! Maar nou alle grapjasserij terzijde. Verholen. Kareltje's pa zei tegen mij, dat jij het ventje wel in de leer mocht hebben, als je tenminste plaats voor hem had". „Ik wil hem best hebben, van Muizenis," verklaarde de smid toen. „Dan zullen wij de administratieve zijde van dat zaakje meteen maar even fiksen", vervolgde de burgemeester. „Ik schrijf een werkvergunning uit voor Kareltje Knetter en de zaak is voor de bakker. Laat dat papiertje nu alleen nog maar even afstempelen bij het loket van sociale zaken..." Zulks geschiedde en een ietwat dorre ambtenaar, die al jaren mee liep en de fijne kneepjes van het stempelwerk dus tot in de puntjes kende, voorzag het officië le papiertje van stempel en paraaf. Even later liep smidje Verholen alweer blij op straat. Hij stak de werkvergunning in zijn binnenzak en dacht: „ZiezoKareltje Knetter kan bij mij aan het werk...." STRAATSBURG De Elzas, verscheurd door twee naties tijdens drie oorlogen in tachtig jaar tijd, heeft zich dank zij een opmerkelijke economi sche opleving weten te ontdoen van zijn imago als geografisch ongelukje. De Elzas en het naburige Lotharingen waren afwisselend in Franse en Duit se handen, afhankelijk van welk van de twee voormalige aartsvijanden weer eens een oorlog had gewonnen. Tijdens één enkele generatie wa ren sommige van onze vaders gedwongen drie tot vier keer hun nationaliteit te wisselen, aldus Jean- -Pierre Foltzer, het hoofd van de Kamer van Koophandel in Straatsburg. Maar momenteel heeft de Elzas, met zijn 1,6 miljoen inwo ners op een gebied van 8.000 vierkante kilometer zijn eigen identiteit ontwikkeld. Daarbij geldt het gebied economisch als één van de meest dynamische van Frankrijk. De wer keloosheid ligt lager dan het landelijk gemiddelde en het gemiddelde inkomen per hoofd is hoger. De Elzassers zijn er onmiskenbaar trots op Noordeuropees te zijn een cal vinistisch trekje onderscheidt de bewoners van hun emo tionele-romaanse buren in de rest van Frankrijk. En als oudere mensen naar Parijs gaan, spreken ze nog altijd over een reis naar het binnenland. De Elzas en' een groot deel van Lotharingen werden bij het Duitse keizerrijk ingelijfd na de Frans-Duitse oorlog van 1870/'71. Frankrijk nam het gebied terug na de Duitse ne derlaag in de Eerste Wereldoorlog. Duitsland bezette het gebied wederom in 1939 totdat Frankrijk werd bevrijd in 1945 en de bewoners in de oostelijke streek weer onder de tricolore moesten dienen. In Elzas en Lotharingen spreekt bijna iedereen Frans en Duits en de plaatselijke dialecten zijn veelal van Duitse oorsprong. Oorspronkelijk waren Elzas en Lotharingen één gebied maar nu zijn het twee verschillende regio's. Vooral economisch doet Lotharingen onder voor de Elzas. De komst van de Europese Gemeenschap naar Straatsburg deed deze vredige provinciestad veranderen in een geogra fisch centrum en het wetgevende hart van het machtige handelsblok. In Straatsburg zetelen de 21 landen tellende Raad van Europa en het Europeeds Parlemeht. Hoewel de feitelijke macht van de twee organen slechts symbolisch is, betekent hun prestige zoveel dat het be scheiden vliegveld van Straatsburg dagelijkes vluchten heeft naar alle belangrijke steden van Europa. De trans portverbindingen inclusief het treinverkeer en de Rijn hebben er voor gezorgd dat er in de afgelopen dertig jaar vijfhonderd nieuwe bedrijven bij zij gekomen, waarvan de helft uit het buitenland. Paleis van Europa. MOSKOU „Een nieuwe top met Reagan heeft geen zin, als deze niet op zijn minst leidt tot een verbod op ondergrondse kernproeven en een ak koord over verwijdering van Amerikaanse en Rus sische raketten voor de middellange afstand uit Europa. Het heeft geen zin loze besprekingen te houden. Als er echter be reidheid is om tot deze stappen te komen, zal het bepalen van een tijdstip voor een top geen pro bleem zijn en zullen wij elk voorstel aanvaarden". Dit heeft partijleider Michail Gorbatsjov gisteren verklaard in ziin openingstoespraak tot de 5.000 afgevaardigden op het 27e congres a Unie (CPSÜ) in Moskou. Gorbatsjov verwees het jóng ste wapenvoorstel van Reagan naar de prullenmand. Het voorstel zou teveel koppelin gen met andere zaken bevat ten, waaronder Russische aan vaarding van het Amerikaan se Strategisch Defensie Initia tief (SDI). „Het is moeilijk in de brief die wij hebben ontvangen een se rieus voorstel te bespeuren van de zijde van de Amerika nen om te komen tot de oplos sing van het kardinale pro bleem van de opheffing van de nucleaire dreiging". Toch verklaarde Gorbatsjov dat de brief zorgvuldig bestu deerd moet worden. De brief bevatte het antwoord van Reagan op het voorstel van Gorbatsjov op 15 januari om alle kernwapens voor het jaar 2000 af te schaffen. In zijn rede drong Gorbatsjov voor het eerst aan op een „ra dicale hervorming" van de Sovjet-economie om deze dy namisch en rendabel te ma ken. Maar dit betekent geen stap terug ten aanzien van de centraal geleide economie, doch alleen een verandering in methodes, zo zei hij. „De Sovjet-Unie mag geen produk- ten meer maken die niemand nodig heeft", zei Gorbatsjov onder daverend applaus. Hij sprak zich uit voor een be tere relatie met het Westen, al blijven de ideologie en politiek van het Westen volgens hem gericht op overheersing. „De VS zijn het wereldcentrum van het imperialisme en het imperialisme is het verschrik kelijkste en gevaarlijkste mon ster van de 20e eeuw", zo zei de partijleider.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5