Van Benthem pure klasse! Aquino belooft amnestie BON: EXTRA BIJLAGE Studenten vernielen sloten gebouwen Leidse universiteit OPSTAND POLITIE INKAIRO Ruding wil in 1987 13 miljard bezuinigen Zuinig Courant (Bowiwnt Woensdag 26 februari 1986, 77e jaargang no. 23435 VesterixTs, behorende tol Sijtholf Pers. Apolhekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11.2300 AA, tel,071 -122244. Voor abonnementen:Jel.07-1 -313677.Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. DirerUniP-liooldreridc leur: M.Mallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (inel.5% BTW) per maand f. 22,49(aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar 1. 256,85. Klachten bezorging: maandag l/m vrijdag van 18.00 lot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248.- Advertenties: (exel.5% BTW) I. 0,63 per mm, kleintjes I. 0,44 per mm. Losse Droog en zonnige perioden. In de nacht matige tot strenge vorst van min 8 tot min 12 graden. Middagtemperatuur omstreeks min 1 graad. Matige oostenwind, rond kracht 4, aan de kust af en toe krachtig, windkracht 6. Zon op: 07.31; onder: 18.15. Schev hoog water: 5.00 en 17.08; laag water: 0.21 en 12.56 GRATIS ELKE WOENSDAG DE BH UW KRANT MET N COMPLETE AGENDA" Het tweede deel van de krant is vrijwel teheel gewijd aan reportages over de indaag gereden Elfstedentocht. Onze irslaggeversploeg in Friesland be aat uit onder anderen Jelle Boon stra, Reinder Bosma, Pieter Evelijn, Dick Kiers, Lütsen Kooistra, Rob Lan- geveld en Arjen van der Sar. Onze fo tografen ter plekke zijn Tjerk Heringa, Milan Konvalinka en Cees Verkerk. De eindredactie van deze bijlage was in handen van Herman Jansen, Frans Leermakers en Frank Werkman. De vormgeving werd verzorgd door Adri de Bruijn en Hans Schneider. In de krant van morgen komen we uiteraard uitgebreid terug op de gebeurtenissen tijdens de slotfase van de Tocht der Tochten. Kroonprins rijdt mee alsW.A. van Buuren LEEUWARDEN Ook kroonprins Willem-Alexander doet een gooi naar het Elfstedenkruisje. Vergezeld van een aantal marinemensen is hij vanmorgen om kwart voor zeven de Zwette in Leeuwarden opgestapt. De 18-jarige prins is geen lid van de vereniging De Friesch Elfsteden en zou dus ook geen geldig startbewijs krijgen. Volgens de reglementen van de vereniging is het echter op beperkte schaal mogelijk om mensen uit te nodigen aan de toertocht deel te nemen. Dat is ook in dit geval gebeurd. De kroonprins rijdt onder de naam W.A. van Buren. Deze achter naam verwijst naar de titel gravin Van Buren, die zijn moeder draagt. Kroes houdt z'n hart vast LEEUWARDEN Ijsmeester ir. H. Kroes hield vanmorgen vlak voor de start van de Elfsteden tocht even zijn hart vast. Achter de banken mid den op de Zwettehaven waren toch teveel men sen het ijs opgelopen. Het water kwam al boven borrelen. De politie kon de al te opdringerige toeschouwers tijdig wegsturen. Kroes: „Het natte zweet stond mij wel op de rug. Ik had de mensen zullen toespreken, maar dan had ik wel aanwe zig moeten zijn", zei de heer Kroes en wees op een hoge zitplaats in een lichtmast. Maar door het gedrang was de microfoon onbereikbaar. De stem van Kroes kon daardoor geen orde schep pen. Zo'n grote toeloop van het publiek was ook voor hem nog wat verrassend. Hij was van plan vandaag op verscheidene plaatsen een kijkje te nemen, maar na deze aanblik heeft hij het voor gevoel dat het wel eens een groot probleem kan worden. TREINEN OVERVOL UTRECHT De NS heb ben de afgelopen nacht en ook vanmorgen alle krach ten moeten mobiliseren om duizenden schaatsenthousi- asten naar Leeuwarden te vervoeren. De spoorwegen hebben het nu veel drukker dan tijdens de Elfsteden tocht van vorig jaar. Een woordvoerder van NS schat, dat tot woensdagoch tend circa negen uur 30.000 mensen met gewone en veel extra treinen naar Leeu warden zijn afgereisd. Vorig jaar waren het er „slechts" 23.000. Nelli doet het in 7seconden" LEEUWARDEN Langs de route van de Elfstedentocht wer den vandaag weer ontelbare spandoeken onhoog gehouden met daarop teksten van zeer uit eenlopende aard. Daaronder ui teraard aanmoedingskreten voor favorieten, familieleden en ken nissen, maar ook simpele mede delingen als „Het is koud" en „Nelli doet het in 7 seconden", voornamelijk bedoeld om de aan dacht te trekken van de media. Iets waar het weer noch de atlete Nellie Cooman de laatste tijd over te klagen heeft gehad. LEEUWARDEN Evert van Benthem heeft zijn gouden medaille van vorig jaar subliem verdedigd door opnieuw de hoogste eer voor zich op te eisen in de 14e Elfstedentocht. De 27-jarige veehouder uit Sint-Jansklooster was dit seizoen lange tijd to taal uit vorm, maar vandaag rekende hij af met alle twijfels. Na herhaaldelijk aanvallen te hebben geplaatst rekende hij uitgerekend bij de tweede passage van Bartlehiem af met medevluchter Rein Jonker en ging solo door een haag van duizenden enthousiaste toeschouwers af op prolongatie van zijn titel. Zijn tijd was na een ontspannen over bruggen van de laatste tientallen meters 6.55,16. Zijn overwinning in de vo rige editie van de Elfsteden tocht werd als een toevals treffer betiteld, ten onrech te is vandaag overduidelijk gebleken. Nooit eerder heeft iemand twee achter eenvolgende jaren de Tocht der Tochten gewonnen. De Koning schreef begin deze eeuw de tocht wel twee keer op zijn naam, respec tievelijk in 1912 en 1917, evenals Van der Hoorn in 1947 en 1956. Met slechts één overwin ning op kunstijs in de strijd Ruim 8 miljoen tv-hijhers DEN HAAG Vandaag omstreeks het middaguur zaten tussen de 8 en 9 mil joen mensen aan hun televi sietoestel gekluisterd om zich niets van de weder waardigheden van de Elfs teden toch trijders te la ten ontgaan. Het energiever bruik door tv's was vandaag viermaal zo hoog als nor maal. Aldus -„voorzichtige" - cijfers, die de Vereniging van Exploitanten van Elek- riciteitsbedrijven in Neder land (VEEN) bekend heeft gemaakt. Omstreeks 05.00 uur keken vijf miljoen mensen naar het evene ment. De Elfstedentocht zorgde rond die tijd voor een extra-energiepiek van 250 Megawatt, aldus de VEEN- woordvoerder. om de KNSB-Cup was Van Benthem vorig jaar in Leeuwarden op het ijs ge stapt om een verrassende sportieve coup te plaatsen. De titel van sportman van het jaar 1985 haalde hij er niet mee. Wereldkampioen Joop Zoetemelk verdiende meer eerbetoon. Miljonair is Evert van Ben them van zijn Elfsteden- triomf niet geworden, zoals hem door Dries van Wijhe was voorspeld. Hij schnab belde wel druk na zijn zege in' Friesland, maar het lin ten doorknippen levert nu eenmaal minder op dan tv-spots. En Evert, altijd ge steund door zijn vrouw Jea- nette, kwam daar weinig in b'eeld. Alle drukte, 's mor gens en 's avonds de koeien, overdag de schnabbels, had den ^jjn trainingsprogram ma verstoord. Pas in het nieuwe jaar kwam Van Benthem weer tot rust en besefte hij dat hij dwalende was op zijn sportieve pad. Bij de strijd om het Neder lands kampioenschap over 100 kilometer op het na tuurijs van Giethoorn werd hij nog teruggeworpen door een valpartij en een scheve schaats. De daar op volgende drie daagse van Ankeveen gaf aan, dat de vorm er weer was. Van Benthem won de eerste etappe, verspeelde de tweede door een stommiteit aan Ruitenberg, maar voel de na zijn eindoverwinning in 't Gooi, dat de benen Evert van Benthem gaat als triomfantelijke winnaar op de Bonkevaart over de finish. weer het goede gevoel had den. Masseur Jaap Nassette, kwam tot dezelfde conclu sie. De spieren van Van Benthem voelden goed aan. Ze deden hun werk van daag uitstekend. Zodra het ijs de marathon schaatsers kan houden, gaat het altijd beter met Van Benthem. Op het moment dat ir. Sipkema niet meer geloofde in een Elfsteden tocht, schreef hij de hoogge waardeerde tocht over de Rottemeren op zijn naam. „Ik ben geen eendagsvlieg", verzekerde Van Benthem de omstanders in Zevenhui zen. Hij overtuigde ze. Van Benthem, een produkt van het kunstijs in Heeren veen en de trainershand van Jeen van den Berg, brak in de winter van 1985 door naar de nationale top. De schaatswinter tevoren kwam hij er nog niet aan te pas. Het lid van de schaats- club Rutten, ooit een talent je in de atletiek, bouwde toen een nieuwe stal voor zijn veertig melkkoeien en kampte met een forse trai ningsachterstand. Het eerste serieuze seizoen in de mara- thonsport leverde hem di rect het opvolgerschap van Reinier Paping op. Van Benthem traint zoals veel oostelijke rijders in de zo mer op de skeelers. Op het ijs vormt hij een ploeg met Co Giling en Gert Jakobs. (ADVERTENTIES) IEUBELS VOOR HALF GELD lude Wetering - Ann Christian Art, ieubelproduktie- en impprtbedrijf an de Kerkstraat 82 alhier, stopt aar toonkameraktiviteiten voor de róothandel. laarom stelt zij sinds enige tijd laar totale toonkamercollectie aan articulieren beschikbaar voor de jn de prijs. )it betekent dat van de toch al laag leprijsde, stuk voor stuk puntgave waliteitsmeubelen, nog eens »0% afgaat. Om u een paar oorbeelden te noemen: ive grenen ladenkastjes van 378,-- voor t 189,-; schitterend iken bankstel met stoffen kussens n f 4.550,- voor 1 2.250,-; eiken eethoekstoelen van 1.592- voor f 796,-; originele iiken secretaire van 798,- voor 399,-. J kunt verder nog te kust en te keur n bankstellen, salontafels, eethoek- afels, fauteuils enz. enz. u of binnenkort meubels nodig leeft kan dus een grote slag slaan lij Ann Christian Art, londerdag. vrijdag en zaterdag onaf 11.00 uur 's morgens, aan de (erkstraat 82 in Oude Wetering, /rijdag koopavond. MANILA/WASHINGTON De Filipijnen zijn vandaag „een nieuw leven begonnen". Aldus de nieuwe Filipijnse president Corazon Aquino vannacht, nadat haar voorgan ger Ferdinand Marcos het land in een Amerikaans vliegtuig had verlaten. „De lange wor steling is voorbij. We zijn ein delijk vrij en we kunnen waarlijk trots zijn op de onge kende manier waarop wij onze vrijheid hebben verkregen, door moed en vastbeslotenheid en vooral in vrede", aldus Aquino in een toespraak tot het Filipijnse volk, dat het ein de van het twintigjarige be- wind-Marcos uitbundig heeft gevierd. Ex-president Marcos en ruim zestig familieleden en vertrou welingen kwamen vanmorgen met twee vliegtuigen aan op na gaat doen is niet bekend. De Amerikaanse regering heeft verklaard dat hij wel kom is in de VS. De nieuwe regering op de Fili pijnen zal als een van de eerste daden een algemene amnestie afkondigen die ook geldt voor de communistische guerrilla- het hele gezelschap strijders van het Nieuwe het Amerikaanse eiland Guam, zo'n 2.500 kilometer ten oosten van de Filipijnen. Mar cos verliet het vliegtuig op ei gen kracht. Bij zijn vertrek uit de Filipijnen was hij nog we gens vermoeidheidsverschijn selen op een brancard het toe stel ingedragen. Enkele later is het hele gezel van Guam vertrokken Hawaii, waar Marcos een landgoed bezit. Wat men daar- Volksleger (NPA). Pagina 5: Manila rustig na bevrijdingsfeest LEIDEN Actievoerende studenten hebben vannacht een groot aantal sloten van gebouwen van de Leidse universiteit on klaar gemaakt. De sloten werden dichtgestopt als een protest te gen de nieuwe wet op de studiefinanciering, het uitblijven van tweede-fase opleidingen en de „afbraak van studentenvoorzie ningen". Vooral de gebouwen aan de Witte Singel waren het doelwit van de actie. De universiteit heeft de politie op de hoogte gesteld en over weegt nog aangifte wegens vernieling te doen. Een woordvoer der van de universiteit zei vanmorgen nog geen idee te hebben hoe groot de schade is. „Eerst moet worden uitgezocht of de slo ten moeten worden vervangen of niet". Aanleiding voor het protest was het bezoek dat minister W. Deetman vanmorgen aan de Leidse universiteit bracht. Deet- man was in Leiden om een tentoonstelling over een nieuwe di gitale telefooncentrale voor de universiteit te openen. De centra le zelf wordt in oktober in gebruik genomen en kost volgens de actievoerende studenten acht miljoen gulden. „Een minister die verantwoordelijk is voor een dergelijk beleid vindt bij ons een dichte deur", vatten de studenten hun grieven samen. KAIRO De Egyptische au toriteiten hebben vandaag voor onbepaalde tijd een uit gaansverbod in Kairo inge steld, nadat de hoofdstad zwa re gevechten zijn uitgebroken tussen het leger en muitende paramilitaire politie-eenheden. De muiterij van de politie is het ernstigste incident in Kai ro sinds generaal Moebarak in oktober 1981 als president aan de macht kwam na de moord op wijlen Anwar Sadat. Er zijn bij de gevechten vanmorgen tientallen gewonden gevallen. Pag.5: Uitgaansverbod na muiterij agenten. Geen voorrang: snijwonden RIJSWIJK Een 23-jarige Hagenaar liep gistermddag snijwonden op aan oog en oor, nadat hij op de kruising Huis te Landelaan-Generaal Spoor- laan in Rijswijk door een linksaf slaande vrachtwagen was aangereden. (ADVERTENTIE) PUUR PLEZIER MET FIETS, BROMMER OF MOTOR de nieuwste modellen 100 jaar motorfiets Parijs-Dakar show gratis proefrijden op fiets, brommer of motor ieder uur 'n Kets voor niets overzicht lichtgewicht kamperen 28 febr. t/m 5 mrt. dagelijks van 10-18 uur EMkHdrl.MJJTHT Trein-Toegang-biljetten bij NS-statio Gasprijs Voorburg met 2 cent omlaag VOORBURG De gasprijs voor kleinverbruikers gaat met te rugwerkende kracht per 1 februari in Voorburg met twee cent omlaag. Dat althans stellen burgemeester en wethouders voor aan de gemeenteraad, die daarover morgenavond gaat beslissen. Het gaat om een tijdelijke verlaging tot 1 juli. De verlaging loopt vooruit op de huidige onderhandelingen tussen VEGIN en Gas unie over verdere daling van de gasprijs. De huidige korting is mogelijk door de meevallende resultaten van het GEB in Voor burg. De gemeente schat dat de korting jaarlijks zestig gulden oplevert voor een gemiddeld gezin. DEN HAAG De daling van de gasbaten voor de overheid door de duike lende olieprijzen en de ge staag dalende Amerikaan se dollar is blijvend en zal ook na 1987 doorwerken. Het zal daarom nodig zijn om het hele pakket over heidsactiviteiten door te vlooien op mogelijkheden om te bezuinigen. Daarbij moet geen enkele post bij voorbaat gevrijwaard worden. Dat geldt zowel voor de rijksbegroting als de steun aan het bedrijfle ven. Minister Ruding (financiën) zei dit gisteravond in de Ka mer. Zijn uitlatingen kwamen enkele uren nadat een brief van premier Lubbers aan de Kamer bekend was geworden. Daarin stond dat de staatsin komsten uit de Nederlandse gaswinning volgend jaar ge halveerd dreigen te worden. Als gevolg daarvan zal het voor 1987 voorgenomen be drag aan bezuiningen opnieuw worden verhoogd. Minister Ruding acht nu een bedrag tussen 11,5 en 13 miljard gul den noodzakelijk. Een deel van de maatregelen die het kabinet wil nemen om het verlies aan inkomsten op te vangen zouden al dit jaar van kracht moeten worden. Lubbers wijst er in dit ver band op dat de gunstige effec ten van de goedkopere energie voor zowel burgers als bedrijfsleven al dit jaar voel baar zijn. Het kabinet denkt aan een „evenwichtig pakket" maatregelen dat enerzijds moet voorkomen dat het fi nancieringstekort volgend jaar stijgt en dat anderzijds het herstel van de economie en de koopkracht en werkgelegen heid niet aantast. Naast ombui gingen lijken ook beperkte las tenverzwaringen voor burgers en bedrijfsleven onvermijde lijk. 1987 dan 10 miljard gul den. Daarbij is echter uitge gaan van een olieprijs van 17,50 dollar per vat voor dit jaar en 20 dollar voor 1987, terwijl de prijs deze week al op minder dan 14 dollar uit kwam. Bovendien is bij de be rekeningen een dollarkoers van 2,70 gehanteerd, op een moment dat de Amerikaanse munt stilaan het niveau van 2,50 bereikt. De totale tegen valler kan dus nog groter wor den. PvdA-fractievoorzitter Den Uyl eiste gisteravond op korte termijn een kamerdebat over de brief van Lubbers. Dat zal waarschijnlijk volgende week gehouden worden. Zesentwintig februari 1986! Weer een dag, die in de om zuinig bewaard te worden. De Leidse Courant komt dan ook vandaag en morgen met een speciaal EUstedennummer uit. Dergelijke vaderlandse evenementen worden immers maar zelden gehouden, laat staan twee jaar achter elkaar. Wie weet hoe lang u nog op de Leidse Courant geabonneerd moet zijn om dat weer mee te mogen maken? Die veertien dagen proef zijn natuurlijk te kort, maar u zult zien: het bevalt u zo, dat u het contract vast en zeker verlengt, ten minste tot de De Leidse Courant wil ik bes! 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend in envelop zonder postzegel opsturen naar: lurant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. inleiding bestoet, ken een verzoek ,j i

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1