Bonkevaart weer even middelpunt van Nederland Verbetering van commentaar bij NOS van groot belang DENTOCHT '86 Geen problemen bij huisvesting LEen toer om die machine recht op het ijs te houden „Bij onze naam denken de mensen alleen aan ijs" CeidócSowrmt WOENSDAG 26 FEBRUARI 1986 PAGINA 17 1 Zwartrijders op Friese ijs EEUWARDEN Aan de veertiende Elfstedentocht J vandaag ook een georganiseerde club „Zwartrij- |ers" mee. Dat zijn mensen, die geen geldig startbewijs Jonden bemachtigen, omdat ze geen lid zijn van de lereniging De Friesche Elf Steden. De stemming on- |er deze schaatsenrijders, die uit alle delen van het |nd naar Leeuwarden waren gekomen, was uiterst ge- frikkeld. toen gisteravond de officiële inschrijving loot. Het bestuur van de Vereniging De Friesche Elf lieden was niet te vermurwen om alsnog enkele tien- lllen startbewijzen te verstrekken, waarop deze tour- ■jders besloten ..zwart" aan de tocht mee te zullen loen „Ik heb alleen aJ zestig gulden reiskosten be laid. want ik kom uit Oisterwijk", aldus één van deze ■Kaatsers. ..Nu wil er ook wat voor terug hebben, laarom start ik; dan maar zonder startbewijs". LEEUWARDEN Het bu reau Huisvesting van de gemeente Leeuwarden neeft de afgelopen nacht in totaal 2500 Elfstedentocht- rijders bij gezinnen in Leeuwarden kunnen on derbrengen. De vraag naar een tijdelijk onderdak overtrof daarmee de ver wachting, aldus gemeente- voorlichter H. Bakker. Met name aan het eind van de middag kreeg het service-bu reau met een stroom ajnvra- gen te maken. Het feit, dat pas veel rijders door de filevor ming rond Leeuwarden pas laat in de Friese hoofdstad ar riveerden, was hier volgens Bakker debet aan. Het bureau had aanvankelijk tweeduizend adressen tot zijn beschikking. Via Radio Frys- lón werden de Leeuwarders gistermiddag opgeroepen om nog meer slaapruimte be schikbaar te stellen. Zo slaag de men er alsnog in voor iede re Elfstedentochtrijder een f;ratis „béd en brochje" te rea- iseren. Vorig jaar had het speciale huisvestingsbureu 4000 deel nemers bij particulieren on dergebracht. Veel schaatsers hebben zich volgens Bakker dit jaar weer bij hun „oude adresje" gemeld, zodra het doorgaan van de veertienle elfstedentocht een feit was. „Het is nu in elk geval veel minder druk dan vorig jaar", aldus Bakker. PLICHT ROEPT IJLST Politieman Hendrik Dijkstra uit Woudsend. geboren schaatsliefhebber en al jaren lid van de Vereeniging De Friesche Elfsteden, verbijt voor de tweede achtereenvolgende keer zijn woede en teleurstelling. Voor de 26-jarige Friese agent roept andermaal de plicht, zij het nu niet in net gezelschap van zijn collega's die zich ondanks de bittere kou op het ijs van IJlst opper best vermaakten. Werd vorig jaar nog het verlof van alle politiemensen in het rayon Leeuwarden ingetrokfcen of niet ingewilligd, ditmaal stond het landsbelang voorop. Dijkstra diende zich deze week op Schiphol te melden voor een oplei ding tot luchthavenbewaker, een kortstondige baan voor elke agent. Verzoeken om uitstel tot aan de hoogste instanties in Voorburg toe haal den niets uit. De Woudsendse schaatser had maar te komen en te kijken naar instructiefilmp jes over beveiliging en lijfvisitatie. Hij wacht maar op de vijftiende Elfstedentocht. Belg wil starten op ijshockey-schaa tsen LEEUWARDEN Met een ongelukkige blik in de ogen stond de 22-jarige Lue Bijnens uit het Belgische Hove nabij Antwerpen gisteravond in de Frieslandhal in Leeuwarden. Met in de hand een paar ijshockeyschaatsen wilde hij samen met zijn vriend, de 18-jarige Peter Buurman, aan de 14e Elfstedentocht deelnemen. Insiders wezen hem op de onmogelijkheid de ruim 200 kilomete'. lange marathontocht op ijshockeyschaatsen te volbrengen. Pogingen om Noren te lenen leden evenwel schipbreuk. Peter Buurman had wel de juiste schaatsen bij zich. Beide Belgen hadden nauwelijks getraind voor deze Elfstedentocht. Wel hebben we geschaatst op ijshockeybanen in Antwerpen, maar niet lange afstanden gereden", aldus Luc Bijnens. Beiden hadden de beschik king over een geldige startkaart. (Uünklompsokken ewild artikel EUW ARDEN Onverbid- ielltjkc bestseller aan de voor- vond van de veertiende editie sn de Elfstedentocht waren lünklompsokken. Een slim ie zakenman vulde in een land in de Frieslandhal zijn akken met dat nieuwe arti- el. Een ideale bescherming voor e schaatsen tijdens het kill en", prijst hij zjjn koopwaar, ie oogt als een simpele, waf uim uitgevallen pantoffel, an Er worden in de Fries- indhal trouwens toch goede aken gedaan. Vorige week i og dreigden de speciale Elf teden tocht 1986-t ruien voor umpprijzen op de markt te omen. maar sinds Elfsteden- baas Sipkema het sein defini- lef op groen heeft gezet, over- reft de vraag het aanbod. Twee Limburgse :wartrijders slapen in auto .EEUWARDEN Dc Lim- iurgers Jos Aarts en Mat leuts sliepen in de nacht vóór Elfstedentocht in hun auto, ie in een buitenwijk van ieeuwarden stond gepar eerd. De twee zwartrijders wamen rond half zeven in de chtend het parkoers op, on er de ogen van enkele con- roleurs en vlak voor de Boxu- nerdam, op vijfhonderd meter ia de start. )p de vraag hoever zii dach- en te komen antwoordde het weetal: „Tot in de pruimen- iijd. Nee. eerlijk, we weten het niet. maar er zal heel wat gracht aan te pas moeten ko- I men om ons van het ijs te ha- len. want we houden het tem- a hoog". Uex Jansen riet gestart Ieeuwarden uidenaar Tlex Jansen is vanochtend liet vertrokken in de veer- lende Elfstedentocht. De ta- Intvolle marathonschaatser is ■een lid van de Elfstedenvere- ftiging en kreeg daarom geen ioestemming om alsnog deel te lemen aan de wedstrijd, hoe wel vooraf overwogen is een jützondering te maken voor ten beperkt aantal jonge, ta lentvolle wedstrijdrijders. LEEUWARDEN De Bonkevaart, een tochtige waterweg aan de rand van een Leeuwarder nieuwbouwwijk, is van daag weer het middel punt van Nederland. De metamorfose had niet groter kunnen zijn. In het kale polderland, naast de drukke E10, verrees een klein elek tronisch dorp, waarbij zelfs was gedacht aan lantaarnpalen langs het ijs. Gisteravond werden alle voorbereidingen op het laat ste nippertje afgerond, zodat de finish vandaag beeldvul- lend en uitgemeten in kran tekolommen aan het Neder landse vollf kon worden op gedrongen. „Er staat daar zo langzamerhand meer appara tuur dan hier in Hilversum", had Maartje van Weegen al schertsend geroepen in een eerder half zes journaal van de NOS. In het kielzog van Hilversum bouwde de KNMI bij dé Bonkevaart een com pleet meteorologisch insti tuut. De skyline van de Frie se polder, al beheerst door de knalgele voelsprieten van de NOS. werd vandaag aange vuld door geavanceerde windmeters, satellietontvan gers en foto-seinapparaten om vanuit De Bilt recht streeks de laatste depressies door te kriigen. „We zijn hier op verzoek van de NOS", zegt een KNMI-werknemer bijna verontschuldigend in een behaaglijk verwarmde ruimte (het KNMI kent het geheim van een aangenaam Klimaat). „John Bernard moet vanavond rechtstreeks het weerbericht uitzenden vanuit deze stek bij de finish. De NOS meent dat-ie de laat ste gegevens tot ziin beschik king moet hebben De lijfelijke aanwezigheid van het KNMI heeft in ieder geval tot voordeel, dat tem peratuur, windrichting en windsterkte de hele dag op een felgekleurd bord in beeld zullen blijven. Het immense Zo begon het vanochtend op de Zwette in Leeuwarden, waar de wedstrijdrijders kort na vijven van start gingen. Foto Milan Konvalinka. bord. dat de gegevens digitaal aan het volk toont, stond gis termiddag grapje van de technici in de bijtende kou "op dertig graden boven nul. Wat misplaatst oogde ook de telefoonwinkel, die de Friese PTT er met een plichtsge trouw besef van service had geparkeerd. Een woordvoer der van de PTT ter plekke, vindt dat nog helemaal niet zo'n vreemde daad. Hij wijst erop dat de telefoondienst honderden lijnen voor radio, televisie en schrijvende pers heeft moeten aanleggen. De vrijwillige EHBO-ers bij de Bonkevaart constateerden van tevoren al wat s ze grote cracks als en Van Benthem niet te zien zouden krijgen in hun tochti ge onderkomen. „Die gaan rechtstreeks voor een plas naar de Frieslandhal: doping controle". In een verwarmde politieca bine, met riant uitzicht over de nauwe vaart, zaten sinds vanochtend vroeg al politie mensen. „Dat was om drie uur op en vannacht om drie uur weer naar bed", vertel len ze. „Maar och, wat geeft het. Er zijn vervelender klus sen te bedenken". De politie stond voor de wel zeer zware taak om vooral rond de fi nish van de wedstrijdrijders iedereen van de zwarte ijs vlakte van de Bonkevaart te houden. Het gekraak van vo rig jaar, toen zowel Lubbers als koningin Beatrix door het ijs dreigde te gaan, had de politie Jot betere voorzorgs maatregelen doen besluiten. Troost voor alle werkenden bij de Bonkevaart bracht wellicht de eerste onderne mer. die net als zijn collega's vandaag een slaatje uit de fi nish wilde slaan. Hoewel: de Friezen stonden bepaald niet zo in de rij voor zijn nering, die bestond uit verpakt fa- brieksijs. JELLE BOONSTRA lotorrijder Camille Geets: 9? :EUWARDEN Eén ian reed vandaag de Elf- lentocht voor de twee- achtereenvolgende lag. Camille Geets, de ipathieke BRT-motor- jder die vandaag voor de edstrijd rijders uitreed, had de tocht gisteren al fcoor een groot deel per tweewieler afgelegd. Zo kon hij zien waar de oeilijke stukken in de joers zaten. „Het viel me pcht niet mee. Het ijs is pen stuk harder en glad der dan vorig jaar en het was een toer om de ma chine recht op de baan te louden", aldus Geets. De otorrijder maakte deel t van een ploeg RT-mensen, die de mo- iele televisiereportages ogelijk maken. Terwijl eets even uitpufte, hiel den zijn collega's zich be zig met het testen van de verbinding tussen de mo tor en de helicopter, die boven het Friese sneeuw landschap cirkelde. Ergens ten noordwesten van Leeuwarden, in het piepkleine dorpje Finkum (volgens de provinciale almanak van Friesland wonen er 133 men sen), stond Geets met zijn mo tor midden op het ijs stil Zwaar ingepakt in een zwari motorpak en een bivaksmutj op het hoofd rommelde hij wat aan de zijspan van zijn BMW. Enige toerrijders gaapten de Belg aan, die een koude-drup- pel aan het puntje van zijn neus had hangen. Hij wees op de spijkertjes, die voor de ze kerheid in de banden waren gemonteerd. „Vorig jaar reden we nog helemaal zonder die dingen, 't Ging telkens maar net goed, maar aan ongeluk ken heb ik geen behoefte. Daar ben ik bij het wielrennen gelukkig voor gespaard geble ven en op het ijs vallen lijkt me veel harder", aldus Geets. De ervaring die de Belgen hebben met reportages over wielrennen is voor de NOS onbetaalbaar, reden om Geets en de zijnen na het succes van vorig jaar ook ditmaal weer een rol in het grote spel te gunnen. Geets: „We deden 't heel graag. Ik had het gevoel mee te mogen werken aan iets unieks. Maar het bleef arbeid hè?" En over de koude zei Geets: „Die viel mij mee, ik ben wel wat gewend. De wind had pro blemen kunnen opleveren. Als de motor een beetje uit balans raakt, kunnen er ongelukken gebeuren. Van m'n baas moest ik midden op het ijs rijden, maar ik reed liever aan de kant, want daar lag de meeste sneeuw. Dat gaf het wiel wat Wie zich vandaag minder op z'n gemak voelde was NOS- -verslaggever Evert ten Napel. Hij reed op een tweede BRT-motor mee, om vanaf het ijs het commentaar te leveren bij de beelden. Gisteren werd ook hij bij Finkum rillend in een motorpak gehesen om de generale repetitie van zijn op treden mee te maken. Meer malen bezwoer hij de Belgen dat een klein stukje rijden over het ijs toch wel voldoen de zou zijn. „Die man doet het in z'n broek", merkte een technicus op. „Ik heb wel eens eerder bij een motorrijder ach terop gezeten, bij de Tour de France. Maar dat was in korte broek. Dit doe ik vast geen tweede keer. Mart Smeets wist wel wat hij deed toen hij voor dit klusje paste", aldus gisteren een toch wat angstige Ten Na- Pe' ARJEN VAN DER SAR BRT-motorrijder Camille Geets vond het ijs in Friesland harder en dus voor gevaarlijker dan vorig jaar. Dat bleek gisteren, toen hij het grootste deel van de route alvast verkende. „Het is een toer om de machine recht op de baan te houden", aldus een bezorgde Geets. Foto Milan Konvalinka. Staatssecretaris Joop van der Reijden. commissaris van de ko ningin Hans Wiegel en voorzitter Jan Sipkema van de elfsteden tochtvereniging tijdens de start vanochtend. Foto Milan Konvalinka. LAATSTE EENZAME DAG VOOR MEVROUW SIPKEMA SNEEK „Is dat een helicopter?" Mevrouw P. J. Sip- kema-Van der Wal, de echtgenote van de voorzitter van de Vereniging De Friesche Elf Steden, veert op uit haar stoel als een helicopter laag over Sneek vliegt. Zou de ingenieur weer zijn blik laten dwalen over de route? Mevrouw Sipkema weet het niet. Wel weet ze, dat haar man het vliegen erg leuk vindt. „Hij denkt zelfs aan vlieglessen. Maar dat is er tot nu toe nog niet van gekomen". Brabantse Vught naar Friesland. In diezelfde periode werd Sip kema tot voorzitter van de Vereniging De Friesche Elf Steden gekozen. Dat dit voorzitterschap het leven van de Sipkema's zou veranderen lag niet voor de hand. Al 22 jaar was er immers geen Elfstedentocht verreden. „Het zou wel bij vergaderen blij ven". Maar toen het in de winter van '85 serieus werd, kwam Sipkema bijna dagelijks op de televisie. „Eerst zeiden we, oh wat leuk, pappa op de tv. Later raakten we daar aan gewend", zegt mevrouw Sipkema. De Elfstedentochtvoorzitter werd niet alleen bekend, voor een aantal mensen werd hij zelfs een idool. „We love Sipkema", hoort men zijn supporters nu roepen. De heer Sipkema hoort nu thuis in het rijtje van bekende Nederlanders. Mevrouw Sipkema weet, dat dat niet altijd even leuk is. Tot zelfs in Spanje wordt hij herkend. Bij tropische temperaturen wordt hem dan ge vraagd of het bijna weer gaat vriezen. „Bij de naam Sipkema denken de mensen alleen aan ijs en aan vriezend weer". Wintersport Vorig jaar heeft mevrouw Sipkema het grote feest moeten mis sen. Ze was met haar kinderen op wintersport in Oostenrijk. Ze vindt het jammer, dat ze de Elfstedentocht niet rechtstreeks heeft gezien. „Maar daar moeten we niet dramatisch over doen", zegt ze nu. Haar man bleef noodgedwongen thuis. Of de familie Sipkema weer op wintersport gaat is nog de vraag. „We vonden het zo zielig dat hij moest achterblijven Het Elfstedentochtgebeuren beheerst momenteel het leven van de familie Sipkema. Er werd de laatste dagen nergens anders over gesproken. „Je leeft heel vreemd", laat mevrouw Sipkema weten. De telefoon ging dagelijks enkele tientallen keren. „We werden zelfs 's nachts wel uit bed gebeld. Maar mijn man bleef vriendelijk". Sommige mensen belden wel drie keer per dag. Steeds weer die brandende vraag: gaat de tocht nu wel of niet door? „Een geheim nummer zou toch niet zo gek zijn". Mevrouw Sipkema zal blij zijn als de tocht vanavond goed afge lopen is. „Er is toch een stukje spanning". Maar niet alleen span ning over de goede afloop, ook denkt ze aan zoon Sjouke (20), die de tocht vandaag voor de eerste keer rijdt. Hij is om half zeven gestart. „Zou je het nu wel doen, blijf maar gezellig bii moeder thuis", had ze daags ervoor nog tegen haar zoon gezegd toen deze enigszins met z'n been trok als gevolg van een valpar- Weinig thuis Mevrouw Sipkema heeft haar man tot en met vandaag erg wei nig. Het was vaak al twaalf uur geweest als hij thuis kwam. Wat de Sipkema's vanaf morgen gaan doen, weet mevrouw Sipkema nog niet. In ieder geval wordt de op de video opgenomen Elfste dentocht in alle rust bekeken. Sipkema zal 's avonds weer rustig naar bed gaan. Het is dan niet meer nodig om met een aansteker naar de thermometer te gaan om te kijken hoeveel graden het vriest. DISCUSSIE OVER WEDEROM VERSLAAN VAN TOERTOCHT LEEUWARDEN „De beel- den van vorig jaar waren prachtig, maar over onze eigen journalistieke inbreng waren We verre van tevreden". Deze Volmondige erkenning klinkt uit de mond van NOS-verslag- lever Mart Smeets, als hem vordt gevraagd of de totstand koming van de reportage van pe veertiende Elfstedentocht is gebaseerd op die van vorig jaar. „Het grootste probleem was de herkenning van de rij ders. Niemand wist er eigen lijk iets van", aldus Smeets, die vandaag de titel „centrale Eresentator voerde. Smeets evestigde overigens dat bin nen de Hilversumse gelederen flink was gediscussieerd of men de zogenaamde toertocht wel weer op dezelfde wijze zou moeten volgen. „Eigenlijk is het na de finish van de wed strijd tijd voor de Dick Pas- schiers, maar daarvoor is niet gekozen". Aan de vooravond van het openen van de hekken in de Frieslandhal, evenals vorig iaar verslagen door Smeets, is net een heksenketel in de ruimte waar het televisieteam van de NOS onderdak heeft gevonden. In de ruimte, nor maliter in gebruik als kleedka mer, beschikken de secretares ses van Studio Sport over 150 perskaarten, 35 te weinig, maar één telefoontje brengt de oplossing. Het overleg tussen Eddie Poelmann en Willibrord Frequin wordt herhaaldelijk onderbroken, zelfs door men sen die willen weten waar de ploegleiders zich moeten mel den. Ondanks de talloze werk zaamheden die ook Smeets en de zijnen boven het hoofd hangen, maakt hij tijd om te praten over de inzet van de te levisieploeg. „Er zijn 350 man, van wie 15 verslaggevers en zeven regisseurs, voor ons in actie. Aan slapen komen we niet toe", aldus Smeets. De presentator hecht eraan te melden dat de samenwerking tussen alle NOS-gelederen de zer dagen fantastisch is. „En dan hebben we nog te maken met veel zieken ook". Eén van de afvallers op het laatste mo ment was commentator Jack van der Voorn, wiens plaats langs het parkoers werd inge nomen door Willem Bem- boom. NCVR'er Aard Zeeman werd op het laatste moment gebombardeerd tot „stand-in" van Bemboom als zogenaamde „vliegende verslaggever". Niet dat hij plaatsnam in de ter be schikking staande helikopter, maar wel om her en der waar zich iets voordeed op te dra ven. Smeets, net terug uit Oost-Berlijn: „Iedereen heeft griep en zelf loop ik ook te bibberen op mijn benen. Maar- ze werken zich allemaal rot". Twijfels Terug naar de twijfels die ook Smeets bij de voorbereiding in de greep namen. „Uit journa listiek oogpunt vond een aan tal, waartoe ik ook behoorde, dat we het tot en met de wed strijd zouden moeten volgen' en dat het daarna gedaan zou- sentiëel om tot een acceptabel moeten zijn. De toertocht heeft resultaat te komen. „Het moet een hele andere sfeer en een andere koers zijn dan vo- vraagt om een hele andere be- rig jaar, zodat we een andere nadering toonzetting kunnen gebruiken. Ook het feit dat er zo snel weer een Elfstedentocht volg de, beïnvloedde de mening over de aanpak van het evene ment. Boerhout noemt het: „We kunnen het alleen maar slechter doen". Voor Mart Smeets was een sterkere in vloed van „de elementen" es- Vorig jaar zei zo'n beetje ie dereen aan de finish dat het zo'n eenvoudige tocht was en dat het allemaal zo gemakke lijk ging". Om niet in herha lingen te hoeven vervallen zou een „barre tocht" uitkomst bieden. ROB LANGEVELD

Leidse Courant | 1986 | | pagina 17