Eerst Bartlehiem zien, dan sterven' Bartlehiemside DENTOCHT '86 roerrijders overwinnen troeve start m- DE „LEIDSE" TOERRIJDERS GEVEN NIET OP Kaart via fraude op kop getikt QeidóaQowuwt WOENSDAG 26 FEBRUARI 1986 PAGINA 15 rt Jacobs moet fietsen 'UWARDEN Wielrenner Gert Jacobs uit fnen mocht vandaag niet meeschaatsen in de tedentocht. De Drent werd door zijn ploeg- ;r Roger Swerts verplicht te starten in de ronde van de Achterhoek, de opening van Nederlandse wielerseizoen. Jacobs miste de tedentocht van vorig jaar ook, omdat hij toen rainingskamp in Zuid-Europa was. Jacobs daarde het verbod van zijn ploegleider te be en „Als wielrenner verdien ik tenslotte brood. Het schaatsen is hobby. Maar ik vind wel jammer van de Elfstedentocht. Ik zou graag een keer willen meedoen. Misschien ik. als ik dit seizoen goed presteer, in mijn jende contract een clausule in mijn contract i opnemen, waarin staat dat ik tot 1 maart mag nemen voor de Elfstedentocht" Zuid-Holland (2747) goed vertegenwoordigd LEEUWARDEN De provincie Friesland was vandaag sterk vertegenwoordigd onder de 17.000 deelnemers aan de Elfstedentocht. Liefst 5099 Friese heren en 331 dames uit die provincie vertrokken uit de Frieslandhal. Na Noord-Holland volgde Zuid- -Holland als derde met 2618 heren en 129 dames. Uit Limburg kwamen slechts 115 heren en 5 dames. Uit het buitenland kwamen 115 deelnemers, te weten uit België (66), de Verenigde Staten (3), West-Duits- land (19), Engeland (5), Frankrijk (2), Spanje (2), Zwitserland (1). Zweden (12), Canada (4) en Tsjc- cho-Slowakije (1). Naar leeftijd was de categorie van 36 tot 40 jaar sterk vertegenwoordigd: 3219 schaat sers. Volgens de officiële opgave van de organisatie hadden liefst 24 mannen en 2 vrouwen van tussen de 86 en 90 jaar ingeschreven. Vermoed wordt ech ter dat jongere familieleden de deelnemerskaarten van de bejaarden hebben gebruikt. Burgemeester wil paar jaar 'Elfstedenrust' LEEUWARDEN Als het aan de Leeu warder burgemeester G.J. te Loo ligt, ko men er een paar jaartjes van „Elfsteden- rust". "Anders krijgen we het "TT-effect", aldus de burgemeester, daarbij doelend op de nacht in de Friese hoofdstad, vooraf gaande aan de Elfstedentocht. "We heb ben de zaak in de binnenstad nog maar net in de hand kunnen houden". Volgens de burgemeester was er dit jaar veel meer publiek naar Leeuwarden ge komen. "De ene trein na de andere rolde binnen. Dan weer met zeshonderd, dan weer met twaalfhonderd "schaatsgek- ken". Gelukkig bleef alles binnen de per ken. maar als er volgend jaar weer zo'n tocht wordt gehouden, dan weet ik het nog niet". Belangstelling uit het buitenland LEIDSCHENDAM De belangstel ling vanuit het buitenland voor de Elfstedentocht is groot, zowel van journalisten als van deelnemers. Onder de buitenlandse deelnemers zijn circa 40 Belgen, van wie enkelen ook vorig jaar aan de tocht hebben deelgenomen. Op het NBT-kantoor in New York meldden zich twee Amerikanen die direkt het vliegtuig naar Schiphol namen. Onder de bui tenlandse schaatsers bevindt zich ook een groep van vijftien Joegosla- ven. Het NBT in Londen noteerde drie Engelsen. Andere schaatsers ko men uit Polen, Canada, West-Du its- land, Zweden en Schotland. De inschrijving voor buitenlanders is niet gebonden aan het lidmaatschap van de Elfstedenvereniging. Enige voorwaarde was schaatservaring op de lange afstand. Ook de buitenlandse pers heeft zich richting Friesland begeven. De Vlaamstalige BRT zendt in België het volledige beeldverslag uit. Ook de WDR uit West-Duitsland is met een zesmansploeg in Friesland. Uit België schaatst een journalist van het toeristisch programma „Van Pool tot Evenaar" mee. Ook vanuit de VS is er journalistieke belangstelling voor het evenement. Een sportjournalist van de Chicago Tribunne stapte direkt na het be kend worden van het doorgaan van de tocht op het vliegtuig. Het NBT-kantoor in New York heeft te vens contact gelegd met de televisie maatschappijen ABC, CBS en NBC, die aandacht aan de tocht zullen be steden. Ook Time, Newsweek, the New York Times en Sports Illustra ted hebben interesse in het verslaan van de Elfstedentocht getoond. Twee Hagenaars van start in Bolsward LEEUWARDEN Doordat ze niet konden meerijden be sloten Hans Coeling Beun- nink en Piet Driest uit Den Haag op eigen initiatief op pad te gaan. Hans Coeling: „We zijn vanmorgen in Bols ward gestart, maar de wind valt behoorlijk tegen. Het zwaarst is het traject van Franeker naar Bartlehiem. Op sommige gedeelten is het ijs bol gaan staan en zijn er scheuren over de lengte van de vaart". Beide enthousias telingen hadden speciaal vrij genomen om de tocht op deze manier toch te kunnen rij den. Ruud Hinze en Tijn Folmer hadden niet al te veel getraind voor de Elfstedentocht. Gistermiddag voerden zij voor de zekerheid nog enige rekoefeningen uit in de Frieslandhal. LEEUWARDEN Het legioen toerrijders uit de Leidse regio dat vanoch tend tussen kwart over vijf en tien uur de Fries landhal verliet om zich op de veertiende Elfste dentocht te „storten", was gisteren bijzonder goed gestemd. Dat was niet in de laatste plaats te dan ken aan de zeer vlot ver lopende inschrijving in de relatief rustige Friesland- hal. Toch deden zich juist daar ook enkele proble men voor met schaatsers uit Leiden en omgeving: toerrijders die dolgraag zouden willen starten, maar dat niet konden omdat zij nu eenmaal geen lid zijn van de Vere niging De Friesche Elf Steden. Zij zochten hun heil bij fraaie en minder fraaie praktijken om toch maar te kunnen vertrek ken. Ieders eerste conclu sie: het wordt zwaarder dan vorig jaar, maar van opgeven wil niemand we ten. Of, zoals één van hen het uitdrukte: „Eerst Bartlehiem zien, dan ster ven". De heer Ritsema uit Oegst- geest zag de toertocht met vertrouwen tegemoet. „Ik train driemaal per week op De Uithof, daar zal het hem dus niet in zitten. Vorig jaar heb ik voor het eerst meege daan. Toen reed ik de tocht in twaalf uur. Nu staat de wind veel ongunstiger". Met zijn toergenoot Gerard van Hoven uit Zoetermeer stond de ze nuwachtige Ritsema vanoch tend om vijf uur op in Frane ker. Hoewel deze een kwar tier eerder moest starten, zou den beiden de tocht samen beginnen. Ritsema vooraf: „Dan wacht ik maar eventjes, dat maakt niet uit". Iemand die veel later moest beginnen, pas om kwart over negen, was Leidenaar Ruud Hinze. Hij is direct na afloop van de vorige Elfstedentocht lid geworden „en nu wil ik de happening zelf meemaken. In denk niet dat ik hem uitrij, maar daar gaat het me niet om". Zijn tochtgenoot Tijn Folmer. ook debutant: „Ik ben erg zenuw achtig, want ik heb nogal last van m'n knie. Eergisteren ben ik nog naar de fysiotherapeut geweest. Gisteravond vroeg naar bed gegaan en vanmor gen heb ik mueslirepen, noten en rozijnen meegenomen. En zoute drop natuurlijk, want je verliest veel vocht onder weg". In de Frieslandhal hokten vijf man van de ijsclub IJssport uit Leiderdorp bij elkaar: John de Lange, Wim de Graaf, Gerard van der Klauw, Kees Labots en Theo Kuijk. Het was hun tweede Elfstedentocht. Vier van hen sliepen ook dit jaar weer bij de familie Harmsen. „Grandi oze mensen zijn dat: 's och tends een super-ontbijt, na af loop een warme douche en een heerlijke warme maal tijd". De vijf hebben gister avond ter voorbereiding op alle ontberingen een Chinese maaltijd genuttigd. „Dan kun nen we er tegenaan. Al star ten we allemaal op een ver schillende tijd". Terwijl bijna alle aanwezigen in de Frieslandhal tevreden hun startkaart inwisselden voor alle toerbescheiden, wa ren er ook die dergelijke tafe relen met een kwaad gezicht gadesloegen. F. Witteman en zijn neef Paul Disseldorp uit Hoogmade hadden vorig jaar een maand na afloop van de Elfstedentocht nog gepro beerd lid te worden. „Dat was natuurlijk zinloos", aldus de 19-jarige Disseldorp. „Mis schien dat iemand ons nu nog een startkaart aanbiedt. Daar heb ik beslist 200 gulden voor over. En anders rijden we de tocht zwart. We zijn niet voor niets gekomen". Disseldorp, die zich gesteund wist door vele omstanders, klaagde het Elfsteden-bestuur aan: „Waarom blijven al die oude mensen lid, die toch niet meer schaatsen? Dat is toch te gek. Nou ja, één troost: ik heb een kaartje dat je op je muts of jas moet spelden. Dat scheelt al weer als je zwart rijdt". Ove rigens werden kennissen van Disseldorp door ir. Sipkema in eigen persoon betrapt bij de zogenaamde „wisseltruc", waarbij een deelnemer meer dere kaartjes buit kan maken. De 20-jarige student natuur kunde Niels van Bemmelen bracht een andere oplossing voor zijn gebrek aan een startbewijs naar voren: „Ik denk dat ik in Stavoren of Sneek eens ga kijken of ie mand daar soms de pijp aan Maarten geeft. Dan biedt ik aan voor hem de tocht uit te rijden. Hebben we allebei toch wat". Van Bemmelen peinsde er niet over meer dan honderd gulden te betalen voor een startkaart: „wie dat wel doet, lijdt aan sportverd- wazing. Ik kom hier om te sporten, niet om mijn geld weg te gooien". Van Bemme len dacht er gistermiddag aan om de tocht desnoods zwart te rijden. „Ik heb gehoord dat ze je wettelijk niet van het ijs mogen halen. Maar zeg dat maar eens tegen een stelletje boze toeschouwers. Dat kan nog link worden". Dirk van Goozen uit Hoogma de had geen reden tot klagen: hij wist zeker dat hij zou star ten. „Vorig jaar heb ik met de kaart van mijn neef gereden, toen startte ik lekker vroeg. Nu zit ik in één van de laatste groepen. Ach, vorig jaar heb ik het allemaal van voren ge zien, nu dan maar van achte ren". Van Goozen was zo slim sportschoenen mee te nemen voor de lange kluunstukken. „Ik heb ze met elastiek vast gemaakt. Dan heb je ze zo aan en uit.". In tegenstelling tot de meeste anderen stelde Van Goozen de kluunstukken wel op prijs. Hij: Het is voor mij een vorm van ontspanning om zo af en toe eens een stuk te lopen". Gisteren rond zes uur kwam uit Roelofarendsveen nog een busje met een twintigtal toer rijders aan in Friesland. De Veners, bijna allen lid van de Schaatsvereniging Alkemade, hoefden maar aan één ding te denken: schaatsen. Alles was voor hen geregeld: het ver voer, de inschrijving, de slaapplaatsen, het eten én- bevoorrading onderweg. De grote man achter deze bijna unieke actie is de 46-jarige oud-Vener Kees van Berkel. Hij nam twaalf jaar geleden de begeleiding van grote toer tochten op de fiets onder zich en doet dit nu voor de tweede maal voor de Elfstedentocht. Van Berkel deed vanaf zon dagavond kwart voor elf niets anders dan heel hard werken voor „zijn" schaatsers. Hij kon daarbij rekenen op zo'n 18 verzorg(st)ers en 10 suppor ters. Deze bemanden met el kaar vijf verzorgingsposten. Vanaf de posten werd hun doorkomsttijd doorgebeld naar de volgende post. Van Berkel had gisteren „even wat boerderijen geregeld", van waaruit de rijders konden worden verzorgd. Eén van de rijders was de 39-jarige boerin Hettie van Rijn. „Dolgeluk kig" dat zij mee zou doen, sprak zij gisteravond tussen een hap nassi en een slok spa door: „Twee weken geleden lag ik nog plat met een her senschudding". Het drietal Sjaak van Rijn, Hein Schoo en Hank Glansbeek besloot tij dens het eten ditmaal geen rustpauze in te lassen. „Daar word je alleen maar stijf van", meende Schoo. „Ik zal de jon gens wel weer op sleeptouw moeten nemen" viel Kees van Berkel, naamgenoot van de „directeur-sportif" in. „Maakt niet uit", aldus Van Rijn. „Als we maar plezier hebben". „En dat zit wel goed", wist drogist Ed van Berkel. „Maar afzien wordt het, want ik rijd hem voor de eerste keer en heb nog nooit meer geschaatst dan honderd kilometer..." PI ETER EVELEIN fEEK Voor een aan- toerrijders uit Leiden omstreken is de start h de Elfstedentocht gal stroef verlopen. érzijds klaagden zij er de bijtende koude, flerzijds werden zij ver- it door het grote aantal jeuren in het stuk van- de Zwette tot Sneek, n afstand van ruim jntig kilometer. On- nks deze tegenslagen, t de stemming er in leek nog goed in. :t Rijnsburgse drietal Es- f, Van Haasteren en Looij- stein, allen lid van de IJs club Rijnsburg, meldde zich om kwart over zeven bij de eerste van drie kluunplaat sen in Sneek, niet ver van de eerste stempelpost. Zij be hoorden tot de vroege star ters: reeds om tien voor zes mochten zij de Frieslandhal verlaten, om in een behoor lijk tempo de 1750 meter naar de Zwette, de „echte" startplaats, af te leggen. Met de ijspegels aan zijn baard klaagde Eshof in Sneek over de „behoorlijke koude" en de kwaliteit van het ijs: „Er zit ten erg veel scheuren in. Ik ben al een keer gevallen". Vijf minuten na het trio uit Rijnsburg meldden zich Jan en Hettie van Rijn, de voor zitter van de IJsvereniging Alkemade en zijn zuster. Zij Hoewel ook zij nogal wat hinder hadden ondervonden van de scheuren, hadden zij precies een uur nodig gehad voor het eerste gedeelte. Een klein half uur minder dan Eshof en zijn kompanen, zo dat van het Veense duo ze ker verwacht mag worden dat zij heelhuids en op tijd de finish op de Bonkevaart zul len passeren. Hettie van Rijn was in opperbeste stemming: „Door de volle maan konden we vrij goed zien hoe we moesten rijden. Dat was vo rig jaar wel anders". De eer ste toerrijders uit de regio Leiden worden rond zeven uur terug verwacht. B Rijnsburgers Eshof (met baard). Van Haasteren (met snor) en Looijenstein Jan van den Bos. Martin van der Bijl, Jan Bennekers en Herman Klaasssen onder het bordje van hun straat. De Elfstedenkoorts heeft ook toegeslagen in de Zwanenzijde in de Leidse Merenwijk. De straat naam werd gisteren ei genhandig aangepast aan de beroemde kruising in de tocht der tochten. Vanuit de straat rijden vandaag diverse bewo ners mee in de toertocht. Sommigen zelfs voor de tweede of derde maal. Zo iemand is Jan van den Bos, tekenleraar op het Lucas College in Voor schoten. „Als het een tijdje vriest dan begint het al. Dan loop ik langs het huis van mijn buur man, en dan steken we al onze duimen omhoog zo van: wie weet is het dit jaar weer zover", al dus Jan, die gistermid dag met zijn buurtgeno ten vertrok naar het noorden. Huisarts Her man Klaassen is achter gebleven. De deelne merskaart die hem was toegezegd, bleek uitein delijk toch aan en ander te zijn gegeven. Martin van der Bijl rijdt de tocht „zwart". Wel legaal uit de Bertlehiemside rijden Jan Bennekers, Piet Goudoever, Hans de Zeeuw en Jan van den Bos. LEEUWARDEN Paul Disseldorp uit Hoogmade stond vanochtend bij de Zwette te glunderen. Blauwe muts op het hoofd. Om zijn hals droeg hij een groot bord, waarop in rode letters stond te lezen: "Startkaart gevraagd". Al kauwend op iets wat kauwgom moest zijn, vertelde hij: "Nee, 't was niks. - Iedereen zocht startkaarten. Maar d'r was geen aanbod. Ge lukkig heb ik wel zo'n rijderskaart. Zo'n kaart die je op je muts moet doen om niet van het ijs gehaald te worden. Die j hebben we met een beetje fraude op de kop getikt. Wij kun nen in elk geval rijden. Twee van onze maten, uit Leiden, wisten wèl een startkaart te krijgen. Hebben ze gekocht voor ƒ250 en ƒ350." Het scheen de jongen niet te deren dat hij op deze manier het befaamde elfstedenkruisje moet missen. „Het gaat er tenslotte om dat je hem gereden hebt", zei hij. „We nemen een papier mee en laten in alle steden iemand a van de bevolking zijn naam zetten met de tijd, de plaats en - x de handtekening. Dan kan je altijd zeggen, dat je hem gere- den hebt, nietwaar?"

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15